SPORT Tactiek Alecto vlekkeloq TOP kan Fortuna net niet bijbenen Schoenen lonen in polder Eerste overwinning voor Roombui DIOK komt los in bekertoernooi Noordwijk speelt zich via Hoorn uit degradatiezone WK-zilver karateka's karate - De Rijnsburgse karate ka's Richard Pet, Shireen Noort en Remon Strijk hebben de zil veren medaille gehaald bij het wereldkampioenschap van de IBF in Polen. Het was op het onderdeel team-kata, een schijngevecht dat door drie personen synchroon moet wor den uitgevoerd. Gastland Polen won goud, met een half punt voorsprong. Pet won ook zilver in de individuele wedstrijd. Strijk werd daarin zevende. Bij de vrouwen werd Shireen Noort vierde. Hoogspringster Fransen over 1,70 atletiek - Hoogspringster Re- mona Fransen heeft het baan- seizoen in stijl afgesloten. Tij dens de meerkamp van De Spartaan in Lisse wipte zij over 1,70 meter. Romara van Noort sprong 1,65 hoog en kwam in de verspringbak tot 5,60 meter. Haar broer Rory wierp de speer bijna 50 meter ver (49,81). Pie- ter van Langen won de tien kamp bij de mannen door ster ke optredens op de 100 en 400 meter (11,2 en 50,4). rugby- DIOK is het bekertoer nooi met een ruime zege be gonnen. In eigen huis werd de koploper uit de eerste klasse, USRS, met 73-31 verslagen. Direct vanaf de kick-off zat DI- OK.Het scoorde al in de ope ningsminuut. Chris de Wal opende het bal met een fraaie vijfpunter. DIOK, met alleskun- ner André de Haas in de tweede rij, liet bij vlagen rugby zien van hoog niveau. Vooral de drie kwarten drukten hun stempel op de wedstrijd. Flyhalf Karl Heinz Hellmann, vorige week al zeer goed op dreef, heerste als een veldheer en zette met diep geschopte ballen zijn lijnaan- vallers aan het werk. Daarbij werd de snelheid van Wilco Kunnen en Danny Evers goed benut. Met de regelmaat van de klok drukte DIOK de punten over de lijn, terwijl Evers met het nemen van de conversies een topdag had. Met negen uit elf pogingen en een try werd de Nieuw-Zeelander topscorer met 23 punten. De enige smet op de wedstrijd was de gele kaart voor DIOK-center Mare Schoon voor een handgemeen met Bas Ossenkoppele, nadat hij Schoon aan zijn scrumcap naar de grond had getrokken. In Sassenheim nam The Bas sets sportieve wraak op The Dukes. Werd twee weken gele den de thuisclub nog verne derd, nu in de strijd om de na tionale beker trokken de Sas- senheimers met 23-21 aan het langste eind. Matchwinnaar werd veteraan Ruud Vos. De ex- intemational speelde als in zijn beste dagen en drukte in de laatste minuut de winnende vijfpunter. Naast Vos had coach Michiel Snijders ook Rob yan der Heiden en Eric Roor in de basisopstelling gezet. Hiermee werd een gouden duo in de centers herenigd en dat gaf The Bassets voldoende vertrouwen. Na 7-11 bij rust werd het 18-21 met nog luttele minuten te spe len. The Dukes kwam niet meer van eigen helft af, waarna Vos de kleine ruimte opzocht om - als vanouds - de 23-21 overwin ning te claimen. Trigon blijft zonder puntverlies door zege op Triaz door Michel van Cent korfbal - TOP is door de 12-14 nederlaag tegen Fortuna ver oordeeld tot de degradatiepou le van de hoofdklasse. De Sas- senheimers hadden geruime tijd uitzicht op een beter resul taat tegen de zaalkampioen uit Delft. Zij namen brutaalweg een 3-1 voorsprong en sloten de eerste helft af met 4-4. Stan ley Lardé (2), Johanna van Drongelen, Arnoud Kok en Felix van der Sommen hielden tot 9-9 de aansluiting intact, maar daarna werd het 9-12. De ze tussenspurt kwam de ploeg van Gert-Jan Kraaijeveld niet meer te boven. Toch was de trainer niet ontevreden over de prestatiecurve van zijn ploeg: „Wij zijn duidelijk in een stij gende lijn. Weten we tegen HK- V/ Ons Eibernest volgende week te winnen, dan kunnen we met een goed gevoel de zaal in." EERSTE KLASSE Sporting Trigon verdedigde bijzonder sterk tegen Triaz, waarbij met name Aukje van Rijn en René Bekker zich tegen de hoofdaanvallers van de te genpartij onderscheidden. Dat leverde een 9-3 ruststand op. Maarten van Vliet (topscorer met zeven goals), Patty Groen, Brenda Venema en René Bek ker zorgden nadien voor een maximale voorsprong van ne gen punten (13-4 en 14-5). In het slotkwartier konden zij en hun ploeggenoten rustig wat gas terugnemen: 17-13 winst. Gezien het scoreverloop kon Pernix tevreden zijn met het 13-13 gelijkspel bij Bolnes. De formatie van Perry Venema stond immers vrijwel de gehele wedstrijd achter door een zwakke start (5-1). Mark Piket (2), Inge Homberg, Matthijs Groeneveld, Ewoud van der Kooij en Frans Treur wisten na 8-5 (rust) 11-11 te maken, maar vervolgens werd het 13-11. Saar Karstens ontpopte zich als red dende engel door een afstands schot en vrije bal perfect af te maken. TWEEDE KLASSE De aanvallers van Tempo en De Dijkvogels hadden in de eerste helft moeite met de wind, resul terend in een magere 4-4 rust stand. De Alphenaren namen daarna het heft in handen met goals van Wouter Keizer (2), Su zanne Zeilstra, Marcel Haagsman, Martijn Hooijer en Elmer Veenman (4-10). Daarna sloop er nonchalance in het spel, zodat Martijn Hooijer met een strafworp een einde aan de inzinking moest maken (8-11), eindstand 9-11. De verdediging van Fiks gaf aanvankelijk te veel ruimte aan Kios.'Dit leidde tot een 9-5 ach terstand bij rust. Coach Theo Vreeken zag zich gedwongen zichzelf in te zetten voor de ge blesseerde Jelle Hooijmeijer, omdat andere reserves ontbra ken. Hij bracht met twee tref fers zijn club terug in de wed strijd (9-7), waarna Matthijs de Visser (2), Saskia van der Does en Fenno van den Berg het stokje overnamen (11-11). Een winnaar kwam er niet, omdat de scheidsrechter acht minuten voor het einde met een blessure afhaakte. Als laatste regioploeg kwam Ve- locitas van de nul af door een 10-10 gelijkspel bij ZKC'31. De Leiderdorpers kwamen na een zwak begin (3-0) steeds beter in de wedstrijd. Janneke Olden- kamp, Barti van Dooremaal (2) en Wendy Plijter bogen 5-3 om in 6-8, maar kansen om verder weg te lopen werden niet be nut. Ook de 9-10 van Emanuel Vlagsma bleek onvoldoende, want in de slotminuut volgde nog een tegentreffer. DERDE KLASSE Madjoe dankte de 13-14 zege in de topper tegen De Vinken aan sterk collectief verdedigen en aan het gegeven dat zeven van de acht spelers scoorden. Erwin Kellner, Jan Pieter Sip (2), Aren- da Heemskerk, Marco Ravens- bergen en Klaas Star zetten in dertien minuten 6-4 om in 7- 11. De verdediging kon de con centratie echter niet vasthou den, zodat een doelpunt van Kellner in de voorlaatste mi nuut nodig was om te winnen. De aanval van Fluks maakte bij Luno in 23 minuten slechts één goal, zodat het na 4-3 bij rust 9- 4 werd. De Noordwijkers had den na de hervatting pech dat doelpunten van Nicole Bierens en Frank van Meijgaarden afge keurd werden. Wel geldige goals van Arno van Haarlem (3x), Maaike van de Bosch, Alexandra Braun en invallers Marloes Varkevisser en Maar ten Dekker konden een 15-11 nederlaag niet meer verhinde ren. „Wij hebben met dubbele dek king hun gevaarlijke aanvallers goed uitgeschakeld", gaf trainer Erik van Lunteren de winnende tactiek van KZ Leiden tegen Haarlem prijs. Zijn ploeg wist op cruciale momenten ook steeds te scoren, behalve in de periode tussen 5-1 en 6-7. In valler Mark Zierikzee (2) hield samen met Bianca Witteveen, Steven Kalkman en Rik Noor- dervliet vanaf 9-9 zijn club steeds aan de leiding, goed voor 14-12 winst. Crescendo raakte door de 10- 11 nederlaag tegen Olympiek de aansluiting met de top kwijt. Het achttal van Martin Verhorik maandag 6 OKTOBER 20i Gretig beginnen de Zimbabwanen op blote voeten aan de Tulploop. Samuel Pazanga (nummer 253) en Collin Parura (254) leiden de dans, maar vallen later op de 10 kilometer terug. Foto: Eric Taal Kenyaan Kiprotich wint Tulploop op zijn sloffen door Tim Brouwer de Koning roelofarendsveen - Soms lo- nen hardloopschoenen. Te midden van andere Afrikanen die blootsvoets aan de Tulp loop in Roelofarendsveen deel namen, won de Kenyaan Peter Kiprotich gisteren de 10 kilo meter. Op solide sportschoenen en op zijn sloffen won hij in 28 minuten en 38 seconden, waar mee hij ook de premie voor het parcoursrecord opstreek. Vooraf trok niet de Kenyaan, maar een delegatie uit Zimbab we de meeste aandacht. Acht atleten uit Mutare luisterden een uitwisselingsbezoek aan Haarlem op met eeri uitstapje naar de polder. Hun felle oranje shirts vielen al op en hun blote voeten boezemden het kleu mende publiek helemaal ont zag in. Dat de hardlopers uit Mutare in eigen omgeving geen schoenen dragen, het zij zo. Maar in het HSL-landschap op een regenachtige herfstdag le ken stevige stappers een must. Kiprotich was na afloop in elk geval blij dat zijn sponsor hem verplicht schoenen te dragen. De Kenyaan uit de stal van Pie ter Langerhorst (echtgenoot van Lomah Kiplagat) woont lang genoeg in Nederland om zich te wapenen tegen het kli maat. Toch klaagde hij over de wind en de heuvels (zandber gen) in de toegetakelde polder. Desondanks was de Kenyaan tijdens de Tulploop een klasse apart. Bijna een minuut na hem finishte Limburger Marco Gie- len, die onderweg ook moeilijk heden had ervaren. „Zo snel als de Coenecooploop (in Wad- dinxveen) is dit parcours niet", zei Gielen licht teleurgesteld. Hij had de Tulploop verkozen boven de roemruchte Bredase Singelloop, omdat hij niet meer dan 10 kilometer wilde lopen. „Ik had toch sneller moeten starten. Nu zag ik de rug van Kiprotich alleen op lange rechte stukken." Aanvankelijk had Gielen nog gezelschap van enige gretige Zimbabwanen, maar zij ver schoten hun kruit te snel. Wel hadden Millen Matende en Point Chaza nog een vlammen de eindsprint om de derde plaats. Hans Wubben (AAV '36) legde voor eigen publiek in 33.15 beslag op de tiende plaats. De Kenyaanse Changey- wa finishte als eerste vrouw (34.21). Het aloude hoofdnummer van de Tulploop, de halve mara thon, moest het stellen zonder atleten van het kaliber Kipro tich en Gielen. De Veense vete raan Ben Kerkvliet (Leiden Atle tiek) benutte het thuisvoordeel en won de 21,1 kilometer in 1 uur 16 minuten en 34 secon den. Met zijn zege revancheer de Kerkvliet zich voor zijn mis lukte marathon van drie weken geleden. Toen staakte hij in de zelfde omgeving de Bien Sota- wee Marathon vanwege darm klachten. door Peter Klein vrouwenhockey - Alecto-coach Maurits Eikenhout had het tac tisch concept terdege voorbe reid. Zijn formatie voerde het plan vlekkeloos uit. Het goede samenspel tussen coach en speelsters leidde tot een opmer kelijke 4-0 overwinning op Zwol le, dat daarmee de tweede plaats op de ranglijst verspeelde. „Een 4-0 overwinning tegen een jarenlange subtopper in de overgangsklasse", klonk het zo wel vreugdevol als met enige verbazing uit de mond van de Alecto-coach. „We schrokken er bijna zelf van. Zoals ook de start van Zwolle voor ons wel even schrikken was. We ston den vanaf het eerste fluitsignaal met de rug tegen de muur. Het was weliswaar de bedoeling dat zij het spel moesten maken en wij vooral zouden counteren, maar zo overdonderend had ik de start niet verwacht." Keep- ster Christine Brauckmann speelde echter een foutloze wedstrijd, waardoor Alecto de nul konden vasthouden. Bij de eerste de beste uitval kregen de Leiderdorpsen ook meteen een kans. Die ging er ook meteen in. Mignon van Gent pikte in de vierde minuut de eerste lange bal vanuit de verdediging op, omspeelde twee speelsters en besloot haar solo met een vlammend schot. Zeven minu ten later was Fréderique van Kauuwen trefzeker uit de enige Alecto-corner in de eerste helft. Met 2-0 werd ondanks sterk aandringen van Zwolle ook de rust bereikt. Na de pauze had Eikenhout een ander tactisch plannetje opge zet. Het sterk afwachtende spel werd omgezet in vroegtijdig druk zetten. Opnieuw had Zwolle geen passend antwoord. Paulien Schenk bezorgde zich zelf een aardig cadeau voor haar achttiende verjaardag door een kwartier na de pauze de 3-0 aan te tekenen. Maud Schreuder gaf de voorzet pre cies op maat. Zes minuten later zette Van Kauuwen de eind stand, opnieuw uit een corner, op het scorebord. „Mooi rende ment", merkte Eijkenhout met voldoening op. „Eén comer in de eerste helft en een doelpunt. Twee kansen in de tweede helft en weer een treffer." Roomburg schaarde zich weer naast de koploper in de eerste klasse B, Spandersbosch, dat bij Shinty verloor. Het team van de nieuwe coach Yvonne Koot, de opvolgster van de gestopte Felix Zwegers, bleef met 3-1 in en te gen Amstelveen overeind. „Een mooie overwinning op een sterk team. En gedisciplineerd gespeeld", aldus een tevreden Koot. Alleen in de tweede helft, bij een 2-1 voorsprong, was het tien minuten spannend. Room burg speelde met tien tegen elf, maar keepster Mariëlle Basart was een rots in de branding. „Zij sleepte ons erdoor." Marti - ne Fluitsma werd de 'vrouw van de wedstrijd'. De spits scoorde tweemaal in de eerste helft en gaf de beslissende voorzet voor de treffer van Lisette Koole. De twee andere 'Leidse' eerste klassers verloren met 2-1. Fo- rescate zag tegen Craeyenhout twee doelpunten afgekeurd, die pas na het fluitsignaal zouden zijn gescoord. Marloes Krouwel benutte in de eerste helft een strafbal voor de 1-1 ruststand. LOHC nam door Eline Mooij- aart nog wel een vroege voor sprong. Daarna zakte de Leid- s/Oegstgeester formatie stukje bij beetje in elkaar en kon Do- pie tweemaal profiteren. Tweedeklasser Alphen verloor met 1-4 van koploper Hilver sum, dat met vier doelpunten uit zes kansen de thuisclub een lesje in effectiviteit gaf. Lonneke Speur kreeg de treffer, dj - van Eijk maakte, achtjz naam door hem op de jn nog even aan te raken. n| Noordwijk speelde zich!» 4-0 overwinning op Hall de degradatiezone van ckr klasse. Bluette Sjardin de eerste helft de openii fer voor haar rekeningii een Asselbergs met eeï schot uit de draai, Maail met een tip-in en Anna; Gennip, oog in oog ie Hoomse keepster, warje cesvol in de tweede helfti; De 2-1 overwinning vq 1 wijck op subtopper Caj» was genoeg om de tai plaats in de derde klasse) nemen. Ivy van der Weir de uit een van de weinig aanvallen de score voorei wijksen. Patricia Noort in de tweede helft een jV variant. Voor Leidse Stuy in deze klasse de rode 1| in zicht. De studentes ;e met 3-4 ten onder tegentli Tessa van de Boomen 1 tweemaal de aansluitend fer in. Sophie Knijnenbul het derde doelpunt voi rekening. F In de vierde klasse was in Amsterdam met 7-0 W tegen lijstaanvoerster Xek Alkemade sterkste in regioderby bij Noordwijk: 3-2 door Peter Klein mannenhockey - Vier wedstrij den lang moest coach Erik Kruijsmulder gelaten toekijken hoe zijn Roomburg steeds met één doelpunt verschil de winst aan de tegenstander moest la ten. Gisteren haalde de Leidse ploeg de eerste drie punten binnen door Pijnacker met 3-1 terug te wijzen. „De ban is gebroken", sprak Kruijsmulder opgelucht na af loop van het duel tegen de met Roomburg hekkensluiter in de eerste klasse.Aan het eind van het jaar kan dit wel eens een zespuntenwedstrijd blijken te zijn. We moesten winnen en dat kon ik in het veld terugzien. Want in de vier duels, die we verloren, spèelden we absoluut beter. Hoewel dit onze minste wedstrijd was, hield ik er ver trouwen in." Jelle Buitendijk met een veldgoal en Jasper Staal uit een corner beschaam den dat vertrouwen niet en zorgden voor een 2-0 ruststand. Na de pauze stelde uitblinker Staal met een scherpe voorzet Vincent de Geus in staat met een tip-in voor de eindstand te zorgen. Waar onderin de ranglijst Roomburg de degradatieplaat sen achter zich liet, hielden Alecto en LOHC aansluiting met de koppositie. Alecto wees in Zwijndrecht Derby met 2-0 terug. Voor de rust konden de Leiderdorpers de stugge verde diging niet verschalken. ,We wisten in de pauze echter alle maal, dat het doelpunt zou val- Uitblinker Jasper Staal (midden) scoorde voor Roomburg en gaf een 'ïieffotc assist. Archieffoto: Dick Hogewoning len", meldde Roderick van der Graaf. Na rust bevestigden Jos Douwma met een veldgoal en Hidde Kuijer uit een strafbal de woorden van de aanvaller. LOHC klopte in Tilburg het in de prognoses als belangrijke ti telkandidaat bestempelde For ward met 4-3. Oswald Mat- theussens opende de score met een prachtige aanname van een scoop, waarna hij de keeper omspeelde. Forward maakte gelijk met een omstreden tref fer, die met de bolle kant van de stick zou zijn gescoord. Bij rust keek LOHC tegen een 2-1 ach terstand aan. Na de pauze was het de beurt aan Derk van Vier- sen Trip om zich in de kijker te spelen. Met een hattrick zorgde hij eerst voor een 3-2 voor sprong en drie minuten voor tijd voor de 4-3 eindstand. In de tweede klasse kon Fores- cate de ongenaakbare koploper Aeolus goed weerwerk leveren. De Voorschotenaren verloren uiteindelijk met 6-4. Ondanks een overwicht van Aeolus, dat voor het merendeel uit voorma lige hoofdklassers bestaat, opende Rogier Kok de score. Uit een counter via Philip de Li ma en Joost Baeten schoot Jas per Visser de 2-2 ruststand in het net. Na de pauze vond Fo- rescate via een strafbal van Jelle Steensma en een binnenglijder van Ward Masclé steeds weer aansluiting, voordat Aeolus de finitief afstand nam. In dezelfde afdeling ging Leidse Studs op eigen grond met 1-0 ten onder t tegen IJssel. Catwijck haalde in d^, klasse fors uit tegen hettj Barendrecht, 11-1. Wo|_ Mol (4x), Mike Boudew Martijn Houwaart (bei Leon Pasmans, Ronali en Maarten Plug n; productie voor hun rels( Alphen herstelde zich zeperd vorige week tegj, wijck, maar haalde 1 toch geen punt binnej, moord was met 2-1 t^ .Maurice Boonen maakt^ phense doelpunt. De regionale derby t)j Noordwijk en het bezoj Alkemade eindigde mi het voordeel van de het Hollandse plasser^ „Op zich toch terecht"ft Noordwijkse coach Leo, dorp. „De wedstrijd verjj lijkopgaand, maar zij de goals." „We hadden eerste helft al afstand [j nemen", stelde Alkemajj ner Peter Blom. „Maar den in de afwerking." van Sas zorgde voor de stand. Via Robert Urli, Noordwijk in de tweeq opnieuw een voorspro, kemade had via Dirk-jj ters, Pim Slot en spelen^, Blom de langste adem. s In dezelfde afdeling sj Voorhout met 3-3 gelij, Reeuwijk. Maarten van maakte de enige Voorhfc in de eerste helft. Rolf d ken zorgde met twee dat de 1-3 ruststand tq| gelijk werd getrokken, had een vrij weekeinde. Steven Kalkman van KZ Leiden (links) heeft zijn verdediger van Haarlem afgeschud op weg naar de korf. Foto: Taco van der Eb scoorde zowat alle doelpunten rondom de rust. Ben Baak (2), Nathalie Brouwer, Loes Dries- sen en Jasper de Jong zorgden na 4-6 voor 6-8 (rust) en 9-8. De aanval kwam in de resterende 24 minuten niet verder meer dan een rake vrije bal van Car- lijn Akerboom, ondanks het in zetten van schutter Gertjan Hensing. Ook De Danaïden haakte af in de strijd om de bovenste plaat sen door het 11-14 verlies tegen AW/DTV. De verdedigers gin gen te vaak mee in de schotbe wegingen van de tegenstander, waarna zij met een doorloopbal uitgespeeld werden, de na 4-4 te veel op (5-11). Stephan Mark Rietbergen (4), Kalthoff (2) en Tholens scoorden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20