VS blokkeren veroordeling Israël na aanval op Syrië Nachtmerrie voor Ajacieden r Leidsch Dagblad 'Als ik iets vertelde, zou hij me vermoorden' T Washington blijft Damascus van steunen terrorisme beschuldigen Publiek verkent massaal nieuwe A5 Urka: Bruinsma had geen liefdesrelatie met Mabel Commotie in Katwijk door oproep totisolerenraadslid Drugssmokkel met honden Werkweek begint met lange files Leidsch Dagblad ijger neemt toy van Siegfried oed te pakken atale branden oor mensen elf veroorzaakt lieuwbouw van orentzhof laat Ip zich wachten ekker alleen net meiden op e Tinadag iouis Scutenaire let gebeurt ook dat de ren muren hebben buien Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43353 LOS maandag 6 OKTOBER 2003 VRAGEN NR. 43353 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Voorschotense jeugd praat nu pas openlijk over straatterreur door Nancy Ubert voorschoten - Na sluiting van de winkels hangt een groepje meiden op zaterdag avond nog wat rond in het centrum van Voorschoten. Ze praten na over dé zaak die de Voorschotense jeugd al maandenlang in de greep houdt: de twee 15-jarige jongens van Marokkaanse afkomst die de jongeren lange tijd terroriseerden. „Ik ben blij dat die irritante ventjes eindelijk zijn opge pakt", zegt Chantal. Vooral S. is een schoft, vindt ze. „Hij heeft een vriendin van me aangerand. Ik ben de enige die dat weet. Ze durfde het niet aan haar ouders te vertel len. Waarom niet? Geen idee. Bang om ver oordeeld te worden, misschien." Zelf liep ze altijd een blokje om, als ze de twee zag aankomen. „Ik heb ze bewust genegeerd. Als je eenmaal met ze praat, ben je verlo ren." Ze zijn hét gesprek van Voorschoten: de twee vijftienjarige jongens stalen geld, uitten verregaande bedreigingen en dwon gen meisjes tot seksuele handelingen. Het kunnen toevalstreffers zijn, maar op welke hangplaats van de jeugd je ook in het dorp komt, de tieners hebben het over niets an ders dan over het beruchte duo. De kran tenknipsels gaan van hand tot hand en de meeste jongeren weten de namen van de twee te noemen. S. wordt het meest ge vreesd, blijkt uit de verhalen. „Ik zou het aan mijn ouders vertellen", zegt een meisje. „Ik niet", zegt een volgende. „Ik zou het in mijn eentje oplossen." De jongens en meisjes die slachtoffer zijn ge worden van de praktijken van de twee vrienden, hebben maanden achtereen hun mond gehouden. Thuis logen ze over het geld dat van hen was gepikt ('verloren') of over hun beltegoed dat op was omdat de jongens hun mobiele telefoon 'leenden' om naar Marokko te bellen. De meisjes die zich onder bedreiging zich moesten onder werpen aan seksuele handelingen, zwegen daarover in alle talen. „Totdat we hoorden dat ze waren opge pakt. Toen ging het allemaal heel snel", vertelt een meisje dat zondagmiddag met een paar vrienden bij het Voorschotense station is te vinden. „Toen durfden we wel naar de politie te stappen en het verhaal aan onze ouders op te biechten." Zelfs haar voornaam wil de veertienjarige niet in de krant. „Ik ben nog steeds bang voor ze." Met name voor S., maakt ze duidelijk. „Hij heeft gezegd dat als ik iemand iets zou ver tellen, hij zijn vrienden uit Amsterdam zou laten overkomen om me te laten vermoor den." Pagina R3: Angst voor S. zit heel diep new york/anp-rtr - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft nog geen oordeel ge geven over de Israëlische aanval op Syrië. De raad kwam gister avond in spoedzitting bijeen op verzoek van een woedend Syrië. Na drie uur werd de vergadering geschorst. Syrië wilde dat een resolutie werd aangenomen die de 'militaire agressie' van Israël zou veroordelen. De Verenigde Staten, met een vetorecht in de raad, vonden de tekst, die niets zegt over Palestijnse terreurda den in Israël, niet aanvaardbaar. Syrië was woedend over een aanval gistermorgen van de Is raëlische luchtmacht in Syrië. Volgens Jeruzalem werd een trainingskamp voor terroristen aangevallen. De aanval volgde op een bloedige Palestijnse zelfmoordaanslag in de stad Haifa, zaterdag, waarbij twintig doden vielen. Volgens Syrië Yasser Arafat. Foto: AP/Muham- med Muheisen heeft Israël een Palestijns vluchtelingenkamp aangeval len. Daardoor raakten twee be wakers lichtgewond, aldus Pa lestijnse bronnen. Het was voor het eerst in ruim twintig jaar dat Israël een doel op Syrisch grondgebied aanviel. De VS herhaalden gisteren hun be schuldiging dat Syrië terroris me steunt. Israël waarschuwde de andere landen de door Syrië gewenste resolutie geen steun te geven. „Syrië verdient geen steun voor zijn betrokkenheid bij moord. De raad maakt zich schuldig aan een onvergeeflijke daad van morele blindheid" als de resolutie er zou komen, aldus de Israëlische ambassadeur bij de VN, Dan Gillerman. Eerder al had hij gezegd dat het feit dat Syrië de raad bijeen had ge roepen, was alsof „Bin Laden na 11 september om een spoedzitting had gevraagd." Volgens Israël werd het aange vallen kamp in Syrië gebruikt door de militante Islamitische Jihad. Deze organisatie eiste zaterdag de aanslag in Haifa op. Maar de radicale beweging liet gisteren weten geen trai ningskampen in Syrië te heb ben. Na de aanslag zaterdag in Haifa, waarbij een 29-jarige vrouw zich opblies in een res taurant, heeft VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan de Palestijn se Autoriteit opgeroepen er „al les aan te doen om een halt toe te roepen aan deze verwerpelij ke aanslagen". De aanslag in Haifa bracht weer de discussie op gang over de mogelijke 'verwijdering' van Arafat, waartoe het Israëlische kabinet in september in princi pe heeft besloten. Gisteravond werd bekend dat Arafat een 'noodkabinet' van acht ministers heeft ingesteld, onder premier Qurei. Ook is in de Palestijnse gebieden de noodtoestand uitgeroepen. Pagina Buitenland: 'Een wrede dood voor joden en Arabieren' )MM E NTAAR AJAX-BUS re rechtgeaarde voetballief- >er moet gruwen van de ver- delijke brandstichting die rdagnacht de spelersbus van compleet deed uitbranden, gaat ergerlijk voetbalvan- ne de grens over naar re- :hte terreur. Niemand in ialland die nog langer laco- kan spreken van een rand- 'ijnsel dat nu eenmaal ft bij de sport Hoe had Ne tland gereageerd als bij de lid ook spelers waren omge- 'Ik dacht eerst aan een bestorming' If re rechtgeaarde staatsbur- moet ernstig verontrust zijn deze brandstichting, die :r reikt dan een bus die uit- idt in het Drentse Zeegse. open kan de Nederlandse leving nog blijven als Ispelers tijdens een ver in een hotel al gevaar lo- Moet de politie straks lons vormen rond plaatsen, de elftallen van Ajax, Fey- )tord of andere ploegen over- hten bij het afwikkelen van competitie? Is-co ach Ronald Koeman ik gisteren emotionele woor- lalsdat 'de hele maatschappij rot is'. Zijn emotie is begrij- Ijk, maar kan niet worden af- jlaan als een overspannen re- Ie van een opgewonden trai- j Hier sprak iemand die zich fcht zorgen maakt over de voedering van de samente lt die zich in dit geval toeval- keert tegen zijn club en spe- I. (ioeft geen Ronald Koeman te I om vreselijk boos te wor- L Hier wordt niet alleen de de voor het voetbalspel ge- |d aan gedaan; hier wordt het e samenleving dat wij met z'n ifn koesteren, bedreigd. Voet- Jiefhebbers en niet-voetbal- nebbers mogen dan ook ver- 'chten dat de overheid deze ik hoog opneemt. Niet de uit- g van de volgende competi- tonde in de Holland Casino divisie, maar de uitkomst 1 het politieonderzoek ver- ht deze week ieders aan- ht groningen/gpd - Om vier uur in de nacht schrok Rafael van der Vaart wakker van een enorm gestommel en kabaal op de gang van het Golden Tulip- hotel in het Drentse dorp Zeeg se. De Ajax-aanvoerder schrok zich rot. „Je gaat rare dingen denken als je zo plotseling uit je slaap wordt gerukt. Ik dacht eerst aan een bestorming en wilde onder mijn bed duiken. Maar ik paste er niet onder, dus rende ik maar naar de gang. Toen bleek dat het brandalarm was afgegaan en iedereen haas tig bezig was zijn kamer te ver laten. Ik rende ook maar weg. Het enige dat ik kon meenemen was mijn mobiele telefoon." Wesley Sonck, de Belg in Am sterdamse dienst, was degene die als eerste onraad rook. „Ik hoorde een enorm geknetter. Op zich was het opmerkelijk dat ik wakker ben geworden, want we hebben thuis kleine kinderen en ik slaap altijd door. Eerst schudde ik aan Tom (Soetaers). Die wilde niet wak ker worden. Ik schreeuwde: Help, help, het hotel staat in brand." Soetaers: „Ik zei tegen Wesley: „Kom terug slapen man, je bent aan het dromen." Uiteindelijk drong in de Belgi- De volledig uitgebrande spelersbus van Ajax. De bus stond vlak on der de hotelkamers geparkeerd. Foto: ANP/Jan Bouwman. sche kamer de ernst van de si tuatie door." Van der Vaart doet er, ruim twaalf uur na de gebeurtenis sen, wat lacherig over, maar de Ajacied beseft ook dat zijn ploeg aan een ramp was ont snapt. „Op dat moment scheet ik in mijn broek. De kamers waar de bus onder stond waren helemaal zwart geblakerd. De gordijnen en de bedden waren helemaal zwart geworden. Die bus zat vol met diesel en had wel kunnen exploderen. Dit was bijna een poging tot moord. Volgens de chauffeur waren de banden van het voertuig met benzine nat gemaakt en vervol gens in de brand gestoken. Van derVaart: „We hebben daarna natuurlijk niet meer geslapen. We wilden ook helemaal niet meer spelen, maar het moest. Van de KNVB. Het liefst waren wij teruggegaan naar Amster dam." Ook het hoofd van trai ner Koeman stond helemaal niet naar voetballen. „Maar blijkbaar moeten er eerst doden vallen, voor de KNVB besluit een wedstrijd uit het program ma te halen." Koeman: „Ik heb aan allemaal gevraagd of ze fit genoeg waren om te spelen. Dat was ieder een." Van derVaart: „Vooral in het begin voelde ik me erg slap, maar dat ging later over." Di recteur Arie van Eijden: „We moeten als maatschappij toch eens even diep gaan nadenken over hoe het in godsnaam mo gelijk is dat dit soort dingen ge beuren. Dat de een of andere malloot in staat blijkt tot een dergelijke actie." Koeman was duidelijk in zijn commentaar: „Een maatschap pij waarin dergelijke dingen kunnen gebeuren is behoorlijk verrot. Er zijn mensen die dit schijnbaar allemaal normaal vinden." De wedstrijd tegen FC Gronin gen, door alle randzaken naar de achtergrond gedrongen, werd uiteindelijk in het voor deel van Ajax beslist, 1-3. Haarlemmermeer - Zo'n zesduizend mensen namen zaterdag de nieuwe rijksweg A5 alvast in gebruik. Niet met de auto, maar wandelend, fietsend, skatend of met de bus. Rijkswaterstaat hield een publieks- dag om mensen uit de omgeving kennis te laten maken met de nieuwe verbinding tussen de rijkswegen A4 en A9. De nieuwe rijksweg gaat op 8 november officieel open. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks amsterdam/anp - De in 1991 vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma had geen liefdesrela tie met Mabel Wisse Smit. Dat laat Etienne Urka, volgens justi tie een van de 'opvolgers' van Bruinsma, vandaag via zijn ad vocaat C. Korvinus weten. Vol gens Urka klopt het verhaal dat de voormalig lijfwacht van Bruinsma, Charlie da Silva, Pe ter R. de Vries voorhield, niet. Mabel Wisse Smit, verloofde van prins Johan Friso, verklaar de eerder dat ze Klaas Bruins ma maar oppervlakkig heeft ge kend. Vorige week kwam de in Chili verblijvende oud-lijfwacht van Bruinsma met het verhaal dat Wisse Smit een intieme re latie met zijn baas zou hebben gehad en ook heel goed zou hebben geweten dat deze een crimineel was. Wisse Smit paste haar verhaal daarop in zoverre aan dat ze toegaf enkele malen op Bruinsma's boot te hebben overnacht. Het onderzoek naar de relatie tussen Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Friso, en topcrimineel Bruinsma wordt mogelijk verricht door externe deskundigen. Minister Remkes van binnenlandse za ken zei gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof dat dit een van de opties is. Een andere mogelijkheid is dat de Algeme ne Inlichtingen- en Veiligheids dienst (ATVD) opnieuw op de zaak wordt gezet. De Tilburgse hoogleraar crimi nologie Fijnaut pleitte in het zelfde programma voor een ex- tem onderzoek om het onaf hankelijke karakter en de objec tiviteit ervan te onderstrepen. Volgens hem gaat het onder zoek waarschijnlijk enkele maanden duren. Premier Bal kenende had het vrijdag over enkele weken. Remkes zei dat hij er „zeer tegen" zou zijn als het onderzoek een „langsle pend proces" zou worden. Remkes relativeerde zondag de getuigenis van de ex-lijfwacht Charlie overigens.Hij wees er op dat het gaat om iemand met een crimineel verleden. Ook volgens een andere voormalige lijfwacht van Bruinsma, Geurt Roos, overdrijft Charlie da Silva. Roosverklaarde zaterdag in het Radio 1 Journaal dat zijn toen malige collega Da Silva 'een grote fantasie' heeft. Roos noemde hem 'een drol'. H fsvan der Malen door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijkse collegepartij Christenunie heeft zichzelf in de nesten gewerkt door een politieke rel te schop pen. In een ingezonden brief in een plaatselijk blad doet de Christenunie een oproep het enige raadslid van Ba kens Verzetten Katwijk, Janssens, te iso leren. Maar alle politieke partijen in Kat wijk keren zich nu tegen de Christen- Unie. ChristenUnie-voorman Ten Hove pleit in zijn brief voor een 'gezondmakings- proces'. Hij doet een beroep op de an dere raadsleden om Janssens' partij te isoleren en te negeren. Janssens pro beert volgens hem doelbewust bestuur lijke processen te frustreren en schept ,er volgens Ten Hove duidelijk behagen in om bestuurders aan de schandpaal te nagelen. Zo zijn burgemeester Wienen en vooral ChristenUnie-wethouder Post met grote regelmaat het mikpunt van Janssens in brieven en vragen. De schrijfacties van Janssens kosten de ge meente veel tijd en geld en leiden zelden tot een inhoudelijke bijdrage aan het be leid, schrijft Ten Hove. De ChristenUnie heeft het wel gehad met de 'destructieve politiek' van Bakens Verzetten Katwijk. „Een collega-raadslid dat zich er niet voor schaamt constant bezig te zijn met insinueren, kwetsen en onrust stoken. Zo'n politicus dient de wacht aangezegd te worden." De boze brief van Ten Hove heeft echter een omgekeerd effect. Janss^s wordt in vergaderingen en wandelgangen vaak bekritiseerd, maar nu spreken de frac ties openlijk hun waardering voor hem uit. Hij is een politiek dier, een kritisch democraat, een volhouder, zo klinken de reacties. De toon die CU-fractieleider Ten Hove aanslaat, wordt daarentegen unaniem afgekeurd. Twee partijen, de SGP en de WD, kunnen Ten Hove in houdelijk op onderdelen steunen. Maar duidelijk is dat geen van de Katwijkse partijen van plan is om Bakens Verzet ten Katwijk voortaan te negeren, zoals Ten Hove verzoekt. „Een cordon sanitair zeker, zoals je bij de Centrum Democra ten doet? Dat is natuurlijk flauwekul", zegt fractieleider Van Duijn van coalitie partner CDA. „Wij zeggen niemand de wacht aan. Tejo hee^ ook wel eens goe de ideeën. Het integriteitsbeleid van raadsleden hebben wij bijvoorbeeld sa men opgepakt." Zelf reageert Janssens koel op de aantijgingen van de Christen- Unie. „Ik herken me niet in hun stukje. Via een ingezonden brief zal ik Ten Ho ve vragen om voorbeelden te noemen, want die geeft hij niet. Dit is puur op de man spelen." Janssens ergert zich al ja ren aan Ten Hove, vooral in de periode dat die zelf nog in het college zat. „Steeds dat spelletje: 'wie is de ware christen' als het over zondagsrust of evenementen gaat. Maar vervolgens als wethouder wel CDA-beleid gaan zitten verkopen. Ten Hove is toch die aanjager van normen en waarden? Laat hem eerst eens in zijn eigen boek kijken voordat hij anderen aanspreekt." schiphol/londen - Op Schiphol zijn onlangs twee honden aan getroffen met drugs in hun maag. De labradors waren on derdeel van een zending uit Co lombia en hadden Groot-Brit - tannië als eindbestemming. Een van de honden bezweek aan de drugs. De ander is aan het herstellen. De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft dat gisteren laten weten. Volgens een woordvoerder van de marechaussee is het de eer ste keer dat bij honden drugs zijn ontdekt. den haag - De ochtendspits heeft vanmorgen te lijden ge had onder lange files. Op de au tosnelwegen was het veel druk ker dan normaal. De piek lag rond 8.30 uur. Toen stonden er 53 files met een totale lengte van 312 kilometer. Op een ge middelde maandag staan er rond dat tijdstip 32 opstoppin gen met een totale lengte van 150 kilometer. De politie wijt de drukte aan het slechte weer. a Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamMD VV1 fy Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformatie a; Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer Handtekenin 8 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1