Weer uitstel Duitse tolheffing ECONOMIE Personeel Van der Giessen neemt al afscheid Curatoren van Ceteco willen 200 miljoen schuld verhalen 4iljardenboete voor Frankrijk is nog ver weg Miljoenenclaim dreigt voor consortium Toll Collect Dumeco schrapt 375 banen Illegale dvd 'Phi lei ne zegt sorry' te koop op internet Kamer is tegen bezuiniging op subsidies zonnepanelen Gouverneur slikt uitspraak Ford Genk in 200j iken scherpen els incasso aan maandag 6 oktober 2003 4SUM - De banken hebben "{els voor automatische in- angescherpt. Dat zei za- een woordvoerder van lerlandse Vereniging van |n (NVB) in consumen- igramma Kassa. De ban- :hten nieuwe bedrijven n eerst kritisch door als bij hun klanten automa- jvillen incasseren. Die (egel is genomen na een klachten. Het lukt con- jq nten vaak niet om die au- 4sche inning van bedra- k |op te zetten. Het gaat on es ;eer om verstrekte incas- ,62 drachten aan loterijen zo- qj jrgames, ILM en de ABC !io I. 10 I rotpremie' bij 11 kan blijven ,76 28 aag - Mensen die bij hun 7° flc van hun werkgever een 67 (n handdruk meekrijgen, 65 (n deze niet volledig via de Jg Dosheidsuitkering in te le- ^22 Het kabinet ziet af van 25 Mannen om de handdruk 26 laai van de WW-uitkering 59 rekken, aldus lieten bron- ichtbij het kabinet van- 59 weten. Minister De Geus 37 frciale zaken heeft het ka- nu voorgesteld de vertrek- 25 Ie te beperken tot een half 05 (dsalaris per dienstjaar, 70 |s maximum 43.000 euro. oo >oven wordt er wel gekort 20 j uitkering. 74 i oó ih: prijsvechter! so t eigen merken 53 irvEEN- Edah voert de ko- 50 |e tijd het aantal eigen- 20 .artikelen drastisch op, 17 500 naar 2000. Een aantal 75 ken zal daarvoor het veld 2g fcn ruimen, evenals een 50 IB- en C-merken. Edah, io edkoopste formule bin- 71 et Laurus-concern, wil 09 ladrukkelijker profileren |i n lageprijzensupermarkt, 20 een woordvoerster. Net 10 andere supermarktcon- iziet Laurus omzet weg- 00 n naar prijsvechters als 58 Udi en Nettorama. Het to- ssortiment in de Edah- 28 |ls zal worden verkleind ^0 Jiankelijk van de omvang 04 p winkel, 7500 tot 9500 ar- 77 h. 51 do inet investeert 1 miljoen euro 1° im - De beheerder van het 50 ipanningsnet Tennet in- 15 }rt de komende jaren 400 ^0 tn euro in een nieuwe i0 fpanningskabel in de 38 stad. Dat heeft de over do Instantie vanochtend be- 17 remaakt Zonder deze ka- ?2 iu er na 2005 een tekort 10 Bpaciteit ontstaan, waar- 30 de stroom geregeld zou en uitvallen. De vraag naar oo Sciteit zal tussen 2005 en 35 jn de Randstad fors toene- laldus Tennet. Er worden ïo fc meer huizen in deze re- ibouwd en het aantal be- |n groeit. Bovendien ge- t de tuinbouw steeds meer m. De hoogspanningska- jopt van de Maasvlakte Beverwijk. De aanleg zal jar in beslag nemen. Air wil bij antie SkyTeam Ion - De Portugese lucht - maatschappij TAP Air wil ansluiten bij de lucht - dli antie SkyTeam. TAP wil p nemen omdat KLM en ance daar ook bijhoren, amenvoeging van KLM en ance is van grote hulp ge- bij ons voornemen", al en woordvoerder. TAP Air met zowel Air France als gesproken voordat de en het overnamebod op rond hadden. SkyTeam een marktaandeel van 22 nt. Alleen Star-alliantie nder meer Lufthansa en d Airlines is met een aan- ran 23 procent groter. berujn/anp/dpa - De tolheffing voor vrachtauto's die zwaarder zijn dan 12 ton op de Duitse snel wegen is opnieuw uitgesteld. De datum van 2 november is niet langer haalbaar. Dat bleek giste ren na overleg van de Duitse mi nister van transport Stolpe met het bedrijvenconsortium Toll Collect. De invoering van het project is al vaker verschoven. In eerste instantie had het eind augustus moeten beginnen. Wanneer het project nu wel kan beginnen, is nog onduidelijk. Een termijn is niet meege deeld. Een boordcomputer in de vrachtwagens moet precies bijhouden hoeveel kilometers er worden afgelegd. Die regi stratie zou dan gaan via een satelliet. De computers lieten het echter vaak afweten. Een kilometer op de Duitse snel weg gaat een bedrijf 12,4 euro cent kosten. De Duitse overheid mist door het uitstel maandelijks een be drag van 156 miljoen euro. Het ministerie wil nu met het con sortium praten over een ver goeding voor de gemiste in komsten. Het plan om tol te heffen heeft tot veel weerstand geleid. Na opmerkingen van de Europese Unie paste Duitsland een ver goedingsregeling voor Duitse transportondernemingen aan. Vervoerdersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN) toonde zich gisteren te vreden. „Het is een wijs besluit dat Duitsland de kilometerhef fing heeft uitgesteld", aldus een woordvoerster. Het uitstel getuigt van realiteits zin, meent TLN. De organisatie vindt dat er pas sprake van in voering kan zijn als Duitsland het systeem grondig heeft be proefd en alles naar behoren functioneert. Mocht het sys teem worden ingevoerd dan kost dat de Nederlandse trans porteurs volgens TLN op jaar basis circa 115 miljoen euro. De Eigen Verladersorganisatie (EVO), die ongeveer op het zelf de bedrag komt, vindt het te recht dat de invoering is uitge steld. De EVO is tegen de invoering door Duitsland alleen. Zij ziet liever dat de zaak Europees wordt geregeld. Anders wordt het een lappendeken van hef fingen in elk land apart, aldus een woordvoerster. Volgens haar is de consument uiteinde lijk de dupe van de tolheffing, omdat het bedrijfsleven de kosten daarvan zed doorbere kenen. boxtel/anp - Vleesconcem Du meco schrapt bij een reorgani satie 375 banen. Er vallen circa 250 gedwongen ontslagen. Bo vendien sluit Dumeco de vesti ging in Twello waar bacon voor de Britse markt wordt gemaakt. Voor de honderd medewerkers zoekt Dumeco ergens anders binnen het concern werk. De banen verdwijnen bij onder steunende onderdelen. Het gaat daarbij om kantoorpersoneel van onder meer het hoofdkan toor in Boxtel. Maar ook bij an dere vestigingen van het bedrijf verdwijnen banen. De slachterij en van de onderneming blijven buiten schot. In totaal werken 5000 mensen bij Dumeco, dat sinds begin dit jaar onderdeel is van Bestmeat. Dat is eigendoni van de zuidelijke land- en tuin bouworganisatie ZLTO. Dumeco kwam in 2002 in de ro de cijfers terecht. Was er in 2001 nog een winst van 6,8 miljoen euro, vorig jaar was er een even zo groot verlies. Als oorzaken noemde de directie in het jaar verslag de invloed van de hor mooncrisis (mpa) in de varkens sector, overcapaciteit bij de slachterijen en een overvloed aan varkensvlees in de EU bij een stagnerende vraag. amsterdam/gpd - De financiële opsporingsdienst FIOD-ECD heeft vier mensen aangehou den die illegale kopieën van 'Phileine zegt sorry' versprei den via internet. De film, die af gelopen vrijdag vier Gouden Kalveren won, was al te down loaden voordat deze vorige week het filmfestival in Utrecht opende. Inmiddels worden ook dvd's aangeboden van de film. Het Team Opsporing Piraterij van de FIOD viel vorige week drie woningen binnen. Daar werd kopieerapparatuur in be slag genomen. De opsporings dienst kwam in actie na een tip van stichting Brein, die namens de amusementsbranche op pi raten jaagt. Brein traceerde de internet-adressen van de film piraten. Hun provider zou vrij willig hun personalia hebben verstrekt. 'Phileine zegt sorry' gaat pas op 9 oktober in pre mière. De FIOD zoekt nog naar de bron van de film. Waar schijnlijk is Phileine op dvd on der de juryleden van de Gou den Kalveren verspreid. Een van die dvd's zou vervolgens zijn gekopieerd en bewerkt tot 'bijna dvd-kwaliteit' voor inter netgebruik. In Nederland zijn naar schat ting 5000 filmpiraten actief, die illegale dvd's verkopen, vaak van films die nog niet eens in de bios zijn. Ze verkopen dit jaar voor circa 60 miljoen euro dvd's. De verkoop van illegal^ dvd's neemt hand over hand toe. den haag/anp - Een ruime Ka mermeerderheid is tegen het schrappen van de subsidies voor het aanschaffen van zon nepanelen en zonneboilers. CDA-Kamerlid Spies is samen met D66, PvdA en Groenlinks op zoek naar een alternatieve dekking, zodat de subsidies in stand kunnen blijven. Zij rekent ook op steun van de WD. Het kabinet wil 48 miljoen euro bezuinigen op de Energie Pre mie Regeling (EPR). Het gaat daarbij niet alleen om zonnepa nelen en zonneboilers, maar ook om energiezuinige koelkas ten en dergelijke. Spies zegt het 'buitengewoon te betreuren' dat het kabinet zo, fors wil schrappen in de EPR. De branche-organisaties voor duurzame energie luidden vori ge maand al de noodklok. Zij vrezen dat honderden banen verloren gaan en dat innovaties in de woningbouw worden ge frustreerd. Spies hoopt voor 30 tot 35 milr joen aan alternatieve bezuini gingen te vinden, zodat de sub sidies op zonnepanelen groten deels gehandhaafd kunnen blij ven. Aan welke alternatieven zij denkt wilde ze zaterdag nog niet zeggen. Personeel van de werf in Krimpen aan den IJssel kijkt toe hoe de sleephopperzuiger Pallieter van de hellingbaan rolt. Het is voorlaatste schip dat te water werd gelaten voordat Van der Ciessen-de Noord de poorten sluit. Foto: ANP/Robert Vos Doek valt volgend jaar door moordende concurrentie Zuid-Korea krimpen aan den ijssel/gpd - „Een ver velend en emotioneel moment voor ons." Ook voor directeur Houweling van scheepswerf Van der Giessen-de Noord was er zaterdagmiddag geen plaats voor vreugde. Op de werf in Krimpen aan den IJssel werd het voor laatste schip te water gelaten: het bag gerschip Pallieter. Veel werknemers van Van der Giessen-de Noord waren daar van getuige. De werf gaat begin volgend jaar dicht, heeft moederbedrijf IHC Caland vorige maand aangekondigd. Ongeveer 400 mensen verliezen daardoor hun baan. Het bedrijf kon niet opboksen tegen de moordende concurrentie uit vooral Zuid-Korea. De werf heeft sinds eind 2000, toen Nederland de subsidie voor de scheepsbouw afschafte, geen op dracht meer ontvangen. Het schip is een zogeheten sleephopper zuiger, die namens zusterwerf IHC Hol land is gebouwd in opdracht van de Bel gische baggeraar DEME. De Pallieter is speciaal ontworpen voor baggerwerk in ondiep water, het onderhoud van ha vens, strandsuppletie en landaanwin ningsprojecten. Daarvoor heeft het schip een relatief gering gewicht en een grote laadcapaciteit. De Pallieter is 97,5 meter lang en 21,6 meter breed. De maximale diepgang is iets meer dan zeven meter bij een volle dige benutting van de 5400 kubieke me ter hoppercapaciteit. Het schip is in staat te baggeren tot een diepte van 33 meter. Aan boord is accommodatie voor veertien personen. Na de tewaterlating en afbouw van de Pallieter rest scheepswerf Van der Gies sen-de Noord nog slechts één schip: de Rousse Prestige, een riviercruiseschip. Als dat schip begin volgend jaar is afge bouwd, gaat de werf in de Krimpense Stormpolder definitief dicht. „Maar wij beschouwen de sleephopperzuiger als afscheid", zei directeur Houweling. londen/anp/dpa - Britse zaken mensen die hun eigen imperi um hebben opgebouwd heb ben vaak dyslexie, woordblind heid. Ze presteerden slecht op school en doen het slecht in al lerlei tests, meldde de Britse krant Sunday Times. Groot-Brittannië telt naar schatting 5000 nieuwe rijken die hun kapitaal op eigen kracht bij elkaar hebben ge gaard. Uit een onderzoek onder 300 van hen bleek 40 procent dyslectisch te zijn. Vier keer zo veel als gemiddeld. Mensen met woordblindheid hebben geen goed oog voor de tail. Maar volgens de onderzoe kers kan het heel goed dat zij rotterdam/anp - De curatoren van het teloorge gane Ceteco willen de schulden van het bedrijf op betrokken partijen verhalen. De voormalige raden van bestuur en commissarissen van Cete co en moederonderneming Hagemeyer moeten opdraaien voor de boedelschuld van 200 miljoen euro. Ook van accountant Ernst Young wordt een schadevergoeding geëist, aldus de curatoren. De hoogte van deze schadeclaim is niet niet bekend. De gedaagde partijen zijn het niet eens met de vorderingen. Een jaar geleden werd al bekend dat de curato ren de betrokkenen voor de rechter zouden sle pen. Volgens hun verslagen is het bankroet van Ceteco hoofdzakelijk te wijten aan het optreden van de raad van bestuur. Ook de raad van com missarissen en accountant Ernst Young zou den op een aantal punten ontoereikend en on zorgvuldig hebben opgetreden. De grootaandeelhouder Hagemeyer heeft zich op onzorgvuldige wijze aan zijn verplichtingen aan Ceteco en diens schuldeisers onttrokken, conclu deren de curatoren. Het handelshuis heeft eerder al gezegd de claim op goede gronden van de hand te wijzen. Handelshuis Ceteco, dat actief was in Latijns- Amerika, werd in 2000 failliet verklaard. Het be drijf had jarenlang gewerkt aan snelle expansie. Daartoe kocht het bedrijf tegen lage prijzen slechtrenderende bedrijven op. De risico's van deze groeistrategie werden volgens de curatoren onvoldoende ingeperkt. Ook leidde de expansie drift tot verslechtering van Ceteco's balansposi tie. De Ceteco-affaire bracht Zuid-Holland in ernsti ge verlegenheid. In 1999 kwam aan het licht dat de provincie in het geheim bankierde. Daarmee werden miljoenen verloren door de problemen bij Ceteco, dat zijn schuld niet kon afbetalen. onze correspondent Gertsen 'El - Gerrit Zalm moet on- ind last krijgen van het Cali- gevoel. De Nederlandse ter van financiën maakt il maanden sterk voor het deren van het Stabiliteits- de afspraken die moeten ideren dat de euro een ster- mt blijft. Zalm wordt ge ld door diverse andere klei den. Maar de grootste lars, Frankrijk en Duitsland, in de afspraken vooralsnog lun laars. Haag praten de minister van pciën van de eurolanden in jmburg opnieuw over het fliteitspact en met name over het veel te hoge Franse be grotingstekort. Frankrijk gaat voor 2003 uit van een tekort van 4 procent, terwijl 3 procent het maximaal toelaatbare is. Erger nog is dat Frankrijk duidelijk heeft gemaakt dat het tekort in 2004 op 3,6 procent, zal uitko men. En dan moet nog alles mee zitten. Daarmee schendt Frankrijk de afspraken voor het derde op eenvolgende jaar. Pas in 2005 denkt Frankrijk weer een tekort van 3 procent of minder te heb ben. Voor zulke hardnekkige zondaars voorziet het pact zwa re sancties. Via een speciale procedure kan Frankrijk een boete van vele miljarden euro's worden opgelegd. Zalm en di verse van zijn collega's uit klei ne EU-lidstaten vinden het daar zo onderhand de hoogste tijd voor. Maar de kans dat zij snel hun zin krijgen, lijkt bijzonder gering. Frankrijk kreeg van de ministers van financiën in juni de drin gende aanbeveling het tekort ui terlijk in 2004 weer onder de 3 procent te brengen. Tot 3 okto ber kregen de Fransen de tijd om maatregelen te nemen. Die datum is inmiddels verstreken zonder dat Frankrijk miljarden bezuinigingen heeft aangekon- digd. De Europese Commissie heeft nu een maand de tijd om te be oordelen of Frankrijk onvol doende maatregelen heeft geno men. Op grond van die beoor deling kunnen de ministers van financiën van de eurolanden op hun volgende vergadering, be gin november, vaststellen dat Frankrijk te weinig heeft gedaan om het tekort terug te brengen, waarna dat land nog twee maanden de tijd krijgt om als nog in actie te komen. Als ook dat niets oplevert, is het, ergens volgend voorjaar, tijd om over sancties te gaan praten. Frankrijk doet er alles aan om te voorkomen dat het zover komt. Niet door, zoals Zalm hoopt, het tekort terug te bren gen, maar door te lobbyen voor clementie. De Franse minister van financiën Mer vindt dat het pact soepeler moet worden ge ïnterpreteerd en probeert zijn collega's ervan te overtuigen dat Frankrijk volgend jaar nog niet aan de eisen van het pact kan voldoen wegens 'exceptio nele omstandigheden'. Volgens Mer is de zwakte van de Euro pese economie de reden waar om Frankrijk in gebreke blijft. Zalm is het met die interpreta tie niet eens en heeft al ge dreigd een klacht tegen de Eu ropese Commissie in te dienen bij het Europese Hof van Justi tie als de Commissie weigert Frankrijk een boete op te leg gen. De kans dat Zalm naar het Hof moet stappen, lijkt met de dag groter. Want de politieke bereidheid om Frankrijk daad werkelijk streng te straffen is de afgelopen weken alleen maar verder afgenomen. Frankrijk kon al rekenen op de steun en sympathie van mede zondaar Duitsland en Italië en sinds vorige week lijkt ook Spanje 'om'. De Spaanse pre mier Aznar, tot voor kort een medestander van Zalm, pleitte vorige week in Berlijn ook in eens voor een zo soepel moge lijke interpretatie van het pact. Gerrit 'il duro' ('de harde', zoals zijn bijnaam in Brussel luidt) staat steeds meer alleen in zijn rechtlijnige opstelling. Gerrit de harde, zoals de bijnaam van minister Zalm in Brussel luidt, zal het lachen vergaan als de Fransen niet worden beboet. Foto: ANP/Olof Kraak juist het grotere plaatje wel goed zien en originele ideeën hebben. Of ze zijn heel gemotiveerd om dat zij zich sociaal geïsoleerd voelen. „Veel van de mensen met veel geld hebben een moeilijke jeugd gehad of zijn gefrustreerd", al dus psycholoog Atkinson die be trokken was bij het onderzoek. „Dyslexie is de drijvende kracht daarachter." Onder de mensen met woord blindheid is ook Richard Bran son van Virgin. Hij was 18 toen hij z'n eerste miljoen maakte. Hij gaf recentelijk toe het ver schil niet te weten tussen bruto en nettowinst totdat het hem drie jaar geleden werd uitgelegd. brussel/genk/anp - De gouver- neur van de provincie Belgisch- Limburg Houben-Bertrand heeft haar uitspraak van zater dag dat de autofabriek Ford in Genk dicht gaat ingetrokken. Zij zei gisteren toch te willen vech ten voor het behoud van de res terende 6000 arbeidsplaatsen bij het productiebedrijf. Zij heeft dat gedaan onder druk van tal van politici, vakbonden en de regionale Kamer van Koophandel. Ford kondigde vorige week aan eenderde van de 9000 banen in Genk te zullen schrappen. In vesteringen in de productie van nieuwe modellen fpan niet door. Houben-Bertrand stelde zaterdag dat de Vlaamse regio beter maar geen beloofde in vesteringspremie van 50 mil joen euro in Ford Genk kan ste ken. Volgens haar gaat het be drijf binnen drie jaar toch dicht. De bonden houden het bedrijf nog steeds bezet. Vandaag is er een 24-uursstaking. Daarna zullen de bonden zich beraden op verdere acties. Ford zegt het nieuwe model Mondeo zeker niet na 2006 in Genk te zullen produceren als de bonden zich te militant opstellen. De animo voor de bedrijfsbezetting is ove rigens gering. De bonden kun nen met moeite vrijwilligers vinden om alle bedrijfsonder delen bezet te houden. Veel personeelsleden vrezen ontslag als zij deelnemen aan de acties.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11