Mooi, maar minimaal Robin Schreyer 17) uit Voorhout: Nieuwbouw Rijnlands Revalidatie Centrum in Leiden L. Lameijer (72) uit Oegstgeest: Open dag RRC door Erna Straatsma ZATERDAG 4 OKTOBER 2003 De verpleegafdeling is krap van opzet, met veel vierpersoonskamers. it zag er aanvankelijk goed uit, maar na een ntal maanden revalideren 'begon de narig- iid'. Robin Schreijer (17) is dertien maanden (zig met revalideren, nadat een stalen balk p rechterbeen verpletterde. De grote vraag bf zijn onderbeen nog zal helen. Lukt dat |2t, dan is een amputatie het alternatief, jbin werd een jaar geleden het slachtoffer een bedrijfsongeval in de bouw. Zijn ene n kwam onder een neerstortende balk te- f:ht. „Het andere kon ik net wegtrekken." |n bovenbeen heelde voorspoedig, maar de jikjes botten in zijn verbrijzelde onderbeen Iden niet meer aan elkaar groeien. Een aan- I weken geleden is daarom besloten een sta- pen in zijn been te plaatsen. Die zit met enorm 'steigerwerk', dwars door de huid n, vastgeklonken in zijn lichaam. Achter stellage, halverwege zijn kuit, is een groot eken te zien. „Daar was de huid volledig feggeslagen." Met behulp van getransplan- prde huid is de wond weer genezen, jsiotherapeut Ed Janssen doet voorzichtig feningen met Robins voet. „Hij mag zijn ien met niét meer dan tien kilo belasten, ftt betekent dat hij er niet op kan staan." bs zit Robin in een rolstoel en verblijft hij al pken in de kliniek van het Rijnlands Revali- itie Centrum. Hij heeft veel aan zijn mede- itiënten. „Nu het weer iets beter gaat trek ik je op aan patiënten die net binnenkomen. )als een jongen die een motorongeluk heeft jhad en hier net ligt. Dan gaat het mij al een lik beter." f hij in de toekomst weer in de bouw kan erken is nog onduidelijk. Door de verbrijze- pg is zijn ene been inmiddels een stukje kor- r dan de ander. En het is afwachten of de alen pen helpt bij het botherstel. Voorlopig engt hij veel tijd door in de fitnessruimte op afdeling long- en hartrevalidatie. „Al mijn lieren worden hier sterker." Zijn fysiothera pie „Heel goed dat fitnessen, om af te rea- fren. Daar kan ie zijn ei kwijt." kan je natuurlijk niet bij als je in een rol stoel zit." Architect Harry Sipkens: „De overheids- norm voorziet in het absolute minimum, terwijl de maatschappij om meer vraagt. Wel hebben we wat extra ruimte kunnen vinden door voor een dunne gevelop- bouw te kiezen. Zo zijn extra vierkante meters ontstaan die we hebben toege voegd aan de openbare ruimte, bijvoor beeld om een krantje te kunnen lezen. Met een hoger budget hadden we een betere bijdrage kunnen leveren aan het revalidatieproces. Ellenlange procedures zijn er de oorzaak van dat nieuwbouw in de gezondheids zorg altijd ver achter de feiten aanholt, zegt Marc van Gestel. „Op het moment dat je in de gezondheidszorg een ge bouw betreedt is het al weer drie keer te klein. Ik heb het drie keer meegemaakt om te verhuizen naar nieuwbouw en je ziet steeds dat op dag één de boor al weer in de muur gaat. Een dezer dagen gaat het verzoek om uitbreiding de deur uit." Revalidatie is 'de achterkant van de lo pend band', zegt Van Gestel. „Vroegge boorten die blijven leven, zij het met ernstige handicaps. Slachtoffers van ern stige verkeersongevallen die blijven le ven. En daar is meestal niet zo veel geld voor." Toen hij 3,5 jaar geleden in dienst trad van het revalidatiecentrum heeft hij vergeefs geprobeerd de bouwplannen te actualiseren. „Dat is niet gelukt." Het hoofd medische zorg werkte hiervoor in een revalidatiecentrum in Tilburg. „Daar hadden we veertig eenpersoonskamer. Heerlijk, een walhalla." Meer ruimte heeft het revalidatiecen trum dus niet - met uitzondering van de nieuwe sporthal plus het grote zwem bad, die er in Katwijk niet waren - maar voor de patiënten is de verhuizing naar Leiden een grote verbetering. Een betere bereikbaarheid was ook de belangrijkste reden om landinwaarts te verhuizen, naar een stad die goed bereikbaar is met het openbaar vervoer. Zeker voor de pa tiënten ten oosten van Alphen aan den Rijn waren de ritten naar Katwijk wel erg ver. Van Gestel:Al kunnen we die reva- lidanten sinds 2,5 jaar ook bedienen vanuit onze polikliniek in het voormalige Rijnoord-ziekenhuis. Daar hebben we een volledige revalidatieafdeling. Ik zit er als arts ook één dag per week. Alleen de hele speciale gevallen worden naar Lei den doorgestuurd." De locatie in Leiden biedt ook voordelen, vanwege de sa menwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum. Naast het revalidatie centrum wordt de nieuwe mytylschool gebouwd. Als die klaar is verhuist ook de Een mooiere entree kun je je als revalidatiecen trum niet wensen: de oprit ligt pal naast mane ge Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg in Leiden. Een hooiberg markeert het onderko men dat patiënten aanspoort tot beweging. Taxibusjes met 'revaiidanten' rijden af en aan. Bij de ingang worden rolstoelers uitgeladen. Bo ven de ingang is een terras, waarop personeels leden en patiënten gezamenlijk koffiedrinken in de najaarszon. Minister Hoogervorst heeft de openingshandeling nog niet verricht, of de plannen voor uitbreiding van het Rijnlands Re validatie Centrum liggen al weer klaar. Zo gaat dat in de gezondheidszorg. Door ellenlange pro cedures hobbelt nieuwbouw altijd achter de fei ten aan. Dtherapeut Ed Janssen test de maximale belas van het verbrijzelde been van Robin Schreijer. De entree van het nieuwe gebouw aan de Wassenaarseweg. Patiënten hebben een sporthal 'van Olympische afmeting' tot hun beschikking. Na een zwaar herseninfarct belandde mevrouw Lameijer voor revalidatie in het Zeehospitium in Katwijk. Daar zat ze van november 2002 tot mei 2003, toen de revalidatie afdeling naar de nieuwbouw in Leiden verhuisde. Een uitgebreid oordeel over het verschil tussen de oude en nieuwe locatie kan ze niet geven, zegt Lameijer, die zelf arts is. „In Katwijk had ik de moeilijkste periode. Het was daar wat enger, maar dat had ook wel z'n charmes. Het was er huiselijk en je had de duinen en de boule vard. Toen ik in dit mooie, nieuwe gebouw kwam was het ergste voorbij. Nu kan ik zeggen dat het hier fijn is. Mooi, ruim en er is altijd iemand die je kan helpen." De Leidse locatie is niet echt onbekend voor haar: „Als klei ne kleuter heb ik nog gespeeld op het voetbalveld dat hier toen lag." De linkerkant van haar lichaam was volledig verlamd toen ze binnenkwam. Na intensieve therapie hoopt ze straks weer te lopen. „Die rolstoel is niet de bedoeling. Over twee weken ga ik naar huis en dan moet ik kunnen lopen." Ze gaat terug naar haar huis in Oegstgeest, waar ze zich alleen hoopt te redden. „Zelfstandig wonen, maar dan tussen aanhalingstekens. Ik kan zelf in en uit bed, me aankleden en douchen. Maar een weekendje naar Londen zit er niet meer in. Ach, als je maar een beetje gezellig, gelukkig leventje kunt leiden. Dat je niet als kasplantje door het leven moet. Dat is het doel van mijn revalidatie." Als arts vindt ze het extra moeilijk om in een ziekenhuis te verblijven. „Je ziet dingen, die anderen niet zien. Je wilt je er soms mee bemoeien. Dat is het nadeel dat ik als arts heb. Maar over het algemeen is mijn benadering positief. Je hebt hier goeie en slechte dagen, maar de goeie hebben de overhand." Ze verheugt zich op de terugkeer naar haar huis, dat mo menteel wordt aangepast aan haar handicap. „Bij vreemden zal ik me moeten redden, want ze hebben na tuurlijk niet overal een speciaal toilet. Ach, ik houd wel van situaties waarbij je niet weet wat je tegenkomt." Jong en oud vinden hun weg naar het nieuwe Rijnlands Revalidatie Cen trum (RRC)dat maandag wordt ge opend door minister Hoogervorst. Het ziekenhuis heeft zowel een afde ling vroegbehandeling voor 0 tot vier jarigen als een (hart- en) longafdeling, waar voornamelijk ouderen komen. Wie geïnteresseerd is in het onder werp revalidatie kan op 25 oktober naar de open dag in het RRC komen. Het gebouw aan de Wassenaarseweg 501 is dan open van li.00 tot 16.00 uur. Het RRC telt vijf behandelterreinen: - Patiënten'met neurologische aan doeningen, tref je onder meer aan op de afdeling vroegbehandeling. Hier komen bijvoorbeeld spastische kin deren voor diverse bewegingsthera pieën. Ook ouders kunnen hier voor cursussen terecht. - Kinderrevalidatie is een afdeling voor schoolgaande jeugd van 4 tot en met 12 jaar. De afdeling zit nu nog in Katwijk en verhuist naar Leiden zodra de mytylschool naast het RRC een feit is. - Traumatologie omvat de behande ling van onder meer verkeersslachtof fers en bedrijfsongevallen. - De hart- longrevalidatie richt zich op de behandeling en begelei ding van bijvoorbeeld slachtoffers van hartinfarcten en ernstige astma patiënten. Jarenlange rokers tref je er in groten getale aan. - Chronische pijnbehandeling biedt geen uitzicht op genezing, maar is vooral bedoeld om het leven van mensen met pijn te verzachten. In het RRC kunnen patiënten die zijn uitbe- handeld leren omgaan met hun per manente pijnklachten. De centrale hal van het ziekenhuis; de frisse kleuren moeten de oriëntatie van patiënten bevorderen. kinderafdeling - nu nog in Katwijk - naar Leiden. Sommige medewerkers hebben een beetje heimwee naar Katwijk. „Dat was natuurlijk een schitterende locatie, zo midden in de duinen en vlakbij de bou levard", zegt Carla Timmers, die zelf in Katwijk woont en nu heen en weer pen delt naar Leiden. „Hier is niks te beleven als je naar buiten gaat." Ze zag enorm op tegen de verhuizing naar Leiden, maar nu ze er eenmaal zit valt het toch wel mee. „Het went heel snel." Kleurrijk en fris is het door Harry Sipkens ontworpen gebouw dat een deel van het Katwijkse Zee hospitium vervangt. Samen met bouw- coördinator Leo Bellekom heeft de Rot terdamse architect zijn best gedaan om de juiste mix van 'rust en drukte' te vin den. Rust is belangrijke voorwaarde voor een goede revalidatie: te veel prikkels verstoren dat proces. Elke gang en afdeling heeft zijn eigen kleur, zodat patiënten hun route makke lijk herkennen. De wand van de centrale hal is hemelsblauw. De vloeren zijn oranjerood en her en der voorzien van witte blokjes, ter grootte van een A4-tje. Dat laatste is geen slimme zet geweest van de inrichters, weet het personeel. „Voor sommige revaiidanten is het ver warrend", zegt Frank Boogmans, team manager kliniek polikliniek. „Leuk be dacht hoor van die architect, maar de re vaiidanten denken dat er iets op de grond ligt en willen het oprapen. Nou zou je denken dat je er na één keer ach ter bent dat het geen papier is, maar als je een herseninfarct hebt gehad vergeet je dat weer." Aanvankelijk hadden de ar chitecten een vloer met motieven in ge dachten, maar dat idee is afgeblazen. Volgens de artsen zou een dergelijke ver siering duizeligheid in de hand kunnen werken." Ruimte voor drukte is er in het midden- Bewegingstherapie op de afdeling 'vroegbehandeling'. Foto's: Hielco Kuipers ste gedeelte van het gebouw. Op de eer ste verdieping is een groot restaurant, met uitzicht op een enorme sporthal. „Een hal van Olympische afmetingen", aldus manager medische zorg Marc van Gestel. De sporthal is ook beschikbaar voor sporters van buitenaf, die er in de avond- en weekenduren terecht kunnen. Daarnaast is een groot overdekt zwem bad, waar ook enkele verenigingen, zoals de vereniging van MS-patiënten, gebruik van maken. „Verhuur aan derden is noodzakelijk, anders zouden we dit soort luxe voorzieningen nooit kunnen bekostigen", zegt directeur Frans van den Broek d' Obrenan. Achter het revalidatiecentrum ligt de 'proeftuin', ofwel een hindernisbaan voor revaiidanten. Hier kunnen kruk- kenlopers en rolstoelers wennen aan hobbel- en zandpaden, bruggetjes en ander ongemak oefenen. De architect moest het doen met een 'minimaal budget'. Dus is het Rijnlands Revalidatie Centrum niet ruim van op zet. Artsen, diëtisten en verpleegkundi gen hebben piepkleine vergader- en werkkamers. De verpleegafdeling telt een grote hoeveelheid vierpersoonska mers. Veertig bedden zijn ondergebracht in tien tweepersoonskamers en vier vier persoonskamers. „Eigenlijk niet meer van deze tijd", zegt Carla Timmers, afde lingssecretaresse van de verpleegafde ling. „In algemene ziekenhuizen zijn ze die' afdelingen allemaal aan het verklei nen." Tijdens een rondleiding toont ze een ander minpuntje: minimale kast- en opbergruimte voor patiënten. „Hierbo ven zit nog een klein kastje, maar daar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5