Snelweg door de tuin van Schiphol I 7: jL—J toekomstige P9MI ZATERDAG 4 OKTOBER 2003 b| Waar de Hoofdvaart en de twee hoofdwegen onder de A5 doorgaan zijn de wanden van het viaduct voorzien van kleurige tegeltableaus. Gebogen vormen bepalen het beeld langs de snelweg, zelfs de portalen doen daar in mee. [verbreding A9 I Knooppunt Raasdorp 1 Westrandweg Polder- baan Hoofdweg Oost- en Westzijde verdiept onder viaduct I Badhoef fwanenburgbaan SCHIPHOL Buitenveldertbaan tunnelbak (lengte 900m) ^verkeerstoren Knooppunt De Hoek fly-over INFOGRAFIEK HDC-Zuid „Hij is móói zo", roept architect Moshé Zwarts. Met zijn grijze wapperende haardos staat hij midden op de nog uitgestorven rijbaan van de nieuwe snelweg As. Zijn tevreden blik glijdt over het glimmend zwarte asfalt, de lichtgebogen transparante geluidswering, de gekromde portalen en het ranke viaduct voor de taxibaan van Schiphol. Aan weerszijden biedt de A5 ruim uitzicht op het vlakke polderlandschap van de Haarlemmermeer, de nabije hoogbouw van Schiphol Centrum en het drukke vliegverkeer op de verschillende start- en landingsbanen van de luchthaven. Op 8 november wordt de kortste snelweg van Nederland voor het verkeer open gesteld. door Henk Geist I k ben heel erg tevreden, seri- I eus", zegt Moshé Zwarts, de I vormgever van de A5, de nieuwe, acht kilometer lange verbin ding tussen de A9 en de A4. „Dat komt ook omdat het landschap hier zo fantastisch is. De Haarlemmer meer is echt een prachtige polder met zijn hele grote akkers, waar de weg diagonaal doorheen snijdt. De A5 loopt ook dwars door die enorme infrastructuur van Schiphol. Het is zeer bijzonder om dat allemaal zo bij elkaar te brengen. Dat is voor Neder land uniek, dit uitzicht zal iedereen fascinerend vinden." De nieuwe weg door de voortuin van Schiphol moet de bestaande A4 en het drukke knooppunt Badhoeve dorp ontlasten. De A5 biedt riant uitzicht op de drukke Zwanenburg- baan van de luchthaven, slechts zo'n tweehonderd meter ten oosten van de tweebaansweg met vier rijstro ken. De nieuwe en nog drukkere Polderbaan ligt op iets grotere af stand in westelijke richting. De snel weg A5 duikt onder de taxibaan door, waarover grote en kleine vlieg tuigen in file op weg zijn naar de Polderbaan. Zwarts' ergernis geldt de doorsnee snelweg in Nederland. Die biedt een rommelige aanblik door een veel heid aan palen, elektriciteitskastjes, geluidsschermen, portalen en hek werkjes. In het dynamische land schap rond de luchthaven moet de A5 vooral rust bieden. „Je ziet hier al zoveel om je heen, dan moet je niet voor rode en paarse toeters en bel len kiezen. Het gaat dan om grote eenvoud. Zo'n weg is om op te rij den, de automobilist moet vooral op de weg letten. En het gaat om de herkenbaarheid van de weg, tot in de details. Je moet alle hekjes gelijk maken, en die moeten ook iets te maken hebben met de geluidsscher men, de portalen en de viaducten. Dan wordt het een lekkere, prettige weg." doen zijn we met die tegeltableaus heel uitbundig", zegt Zwarts. De kans dat een piloot de zwarte stroken asfalt aanziet voor een lan dingsbaan is volgens Bram Brandt, projectleider voor de A5 bij Rijkswa terstaat, nihil. Hij wijst op de aange paste verlichting, die alleen naar be neden schijnt. „Het landen gebeurt nu vrijwel automatisch. Op sommige plekken zijn de lichtmasten ook la ger om zo de grondradar niet te ver storen. En die piloten zijn ge schoold. Ik geloof niet dat ze op de snelweg zullen landen." Brandt ziet ook geen risico's voor de automobi listen, voor wie het erg verleidelijk is om de blik te richten op wat er alle maal naast de rijbaan gebeurt in plaats van op de rijbaan zelf. „Het blijft een prachtig gezicht", beseft Zwarts, als weer een vliegtuig zich los maakt van de startbaan. „Vrese lijk leuk juist dat de Zwanenburg- baan zo dicht bij ligt. Ik denk dat het wel kan en dat het niet tot ongeluk ken zal leiden op de A5. De toekomst moet het natuurlijk nog uitwijzen, maar ik geloof helemaal niks van mogelijke risico's voor het autover keer." De weg lijkt uitermate geschikt voor vliegtuigspotters, die hun auto even op de vluchtstrook of in de berm parkeren om het vliegverkeer gade te slaan. „Rijkswaterstaat heeft niet overwogen om speciale spotters- plekken aan te leggen langs de A5", zegt Brandt. „Dat zou gevaarlijke si tuaties op de snelweg eerder in de hand werken." Automobilisten die de berm opzoeken zijn in overtre ding, waarschuwt hij op voorhand. Vandaag is er tussen 13.00 en 17.00 uur een open dag op de nieuwe snel weg. Belangstellenden kunnen per bus, met de fiets, lopend, joggend of met skeelers een kijkje nemen. Er zijn die middag tal van activiteiten en workshops. De ontwerper Moshé Zwarts (links) en de projectleider bij Rijkswaterstaat Bram Brandt, zijn uitermate tevreden over het eindresultaat. Aan de landschappelijke inpassing van de A5 ligt dan ook een heuse vormgevingsnota ten grondslag, ge produceerd door zijn bureau Zwarts Jansma. „Het is voor het eerst in Nederland dat een snelweg op een dergelijke wijze tot stand komt. Dat heeft te maken met de werkwijze van Rijkswaterstaat. In het verleden gaf deze dienst één iemand de op dracht voor de kunstwerken (bouw werken zoals viaducten en bruggen, red.), een ander mocht de geluids schermen doen en weer iemand an ders de portalen. Allemaal losse plukjes opdrachten. Bij de A5 is alles onder één vormgevingsnoemer ge plaatst." De eenheid in vormgeving zit hem vooral in de gebogen lijn waar Zwarts voor gekozen heeft. Wie goed oplet ziet die ovale vorm bijna overal terug: in de geluidsschermen, de meebuigende portalen, het hekwerk of de randen van de viaducten. „Vrij eigenzinnig, maar glad en vriende lijk. Het geeft een beeld van rust. Weetje wat echt een wonder was? Normaal gesproken zie je langs elke snelweg drie verschillende elektrici teitskastjes naast elkaar. Wij hebben het voor elkaar gekregen dat die drie nu in één kast zijn gekoppeld en dat die op enige afstand van de rijbaan staat. Dat draagt ook bij aan een zo groot mogelijke rust." Een uitzondering op de eenvoud vormen de grote, opvallende tegelta bleaus bij de twee viaducten. Het kleurrijke tableau bij het viaduct over de Hoofdvaart is niet te zien voor de automobilist op de A5. Het is vooral bedoeld voor de fietsers langs de Hoofdvaart, die aan de ene zijde van het viaduct tijgerogen kun nen ontwaren en aan de andere zij de vrouwenogen. Daar waar de A5 onder de taxibaan doorduikt, vallen voor de voorbijsnellende automobi list in het tegelpatroon verschillende vliegtuigen te ontdekken. Snelheid is daarbij geboden, want bij stilstand verdwijnt het overzicht. „Voor ons ,V?f\ .-.ï-iiC' üv;.V v De nieuwe snelweg duikt onder de taxibaan naar de Polderbaan door, hetgeen spectaculaire beelden oplevert. Foto's: United Photos de Boer/Poppe de Boer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4