Verwilderde dieren teisteren de natuur ZATERDAG 4 OKTOBER 2003 Zwerfkatten(op)vang in Maastricht. De plaatselijke dierenbescherming werkt daarbij in de stad met kooien, een systeem dat ook bepleit wordt voor het probleem in de natuur. Foto: Persbureau Image/Johannes Timmermans Herman Wisselink bij de restanten van een vogel die - zo goed als zeker - ge dood is door een verwilderde kat. Herman Wisselink op zijn uitkijkpost in de Doetinchemse velden. Stil speurt opzichter Herman Wisselink zijn natuurterrein nabij Doetinchem af. Het ge weer in de aanslag. Vanaf een soort zitje in een boom geniet hij van de vretende konijntjes en hazen in het veld voor hem, van de krijsende Vlaamse gaaien en de valken die zoeken naar bewegend eten op de grond. Hij hoopt dat er nog wat re eën voorbij komen. ,Als ik hier een verwilderde kat zie, schiet ik hem dood", waarschuwt Wisselink. Die kleine veelvraten zin nen hem niets. Elk jaar vangt en schiet hij tussen de vijftien en de twintig exemplaren op een relatief klein stuk van het in totaal 200 hec tare grote terrein dat hij voor het wa terbedrijf beheert. Elk jaar komt on geveer hetzelfde aantal beesten weer terug. Vakantiegangers dumpen de katten onderweg naar Duitsland. Ze denken dat de beesten het goed hebben in de Achterhoek - eten ge noeg. Het asiel is te duur, de buren zijn ook met vakantie. Ook laten gas ten van de camping 5400 meter ver derop de beesten achter. De eigena ren vinden het wel goed zo. De kat ten hebben het prima naar hun zin of laten zich op de stressvolle laatste zaterdag van de vakantie niet zien. „Dan maar naar huis zonder, we ha len wel een nieuwe", moeten de campinggasten volgens Wisselink denken. Gruwel Geen kat verschijnt deze avond voor de loop van Wisselinks geweer. Ze zijn er wel, dat is zeker. Eerder op de dag schoten twee poezen de bossen in toen hij door zijn natuurgebied patrouilleerde. Net buiten de cam ping lag een pak witte veren van wat eens een duif was. Aan de manier waarop de veren verspreid liggen en het feit dat er totaal niets meer van de duif over is, concludeert Wisse link dat een kat de jager is geweest. Katten zijn een gruwel voor iedere natuurbeheerder. De verwilderde huiskat doodt alles wat op zijn weg komt. Katten en poezen houden niet op met jagen als ze hun buik vol hebben. Ze jagen door, soms als spel, soms om een nest jongen te voorzien van een overvloed aan eten. Ze slepen meer aan dan de jongen op kunnen. Op de grond levende jonge beesten als konijnen, steenuilen en merels krijgen geen kans in een gebied waar verwilderde katten huizen, blijkt uit onderzoeken van Staatsbosbeheer en de vereniging voor vogelonder- zoek Sovon. De kat gaat voor het hol zitten wachten tot de jonge dieren naar buiten komen en hapt ze een voor een weg, net zolang tot het hol leeg is. Hulpeloos uitvliegende vo geltjes zijn met één sprong gevan gen. De katten grijpen ook zeldzame die ren. Ze zijn een regelrechte bedrei ging voor patrijzen en rode-lijstsoor- ten zoals grutto's en kiekendieven. En het blijft niet bij de kleine vogel tjes. Ook forse exemplaren van een den en wulpen vallen ten prooi aan de vraatzucht van de katten. De kat zelf heeft nauwelijks vijanden in Nederland. Ze komen daar van origine ook niet voor. Alleen in Lim burg is de wilde kat inheems, maar dat is een ander beest. De wilde kat houdt zich aan zijn eigen territorium en vreet niet door. De nakomelingen van de verwilder de huiskat gaan een beetje op die wilde kat lijken. Het beest neemt lynxachtige vormen aan, de kop is een stuk dikker. De haardos neemt fors toe en wordt ruwer, de staart dikker en stomper. Een tweede ge neratie van de verwilderde huiskat kan meer dan tien kilo wegen (het gewicht van een huiskat is 2 tot 6,5 kilo). Wisselink had er eens een te pakken van twaalf kilo. Vanwege hun jachtinstinct en het feit dat ze van origine niet in de Ne derlandse natuur vopr komen, mo gen jagers al sinds jaar en dag op de katten schieten. In 1993 besloot de Eerste Kamer dat verwilderde katten totaal onbeschermd moeten blijven. In de nieuwe Flora- en Faunawet wordt de verwilderde kat niet meer gerekend tot het wild, maar aange duid als een exoot, een dier dat niet in de natuur thuishoort. Net als de wasbeer, verwilderde nerts, muskus rat en moet verwijderd worden. Dat wil niet zeggen dat Wisselink en andere jagers en beheerders van na tuur bewust op zoek mogen naar katten.Als ik er toevallig een tegen kom mag ik schieten", zegt Wisse link. Wat verder mag en wat moet regelt Provinciale Staten. Aantallen Het is een groot raadsel hoeveel ver wilderde katten er rond lopen. Ook de Dierenbescherming, die regelma tig voor het probleem waarschuwt, heeft geen idee over het exacte aan tal. „De jachtvereniging heeft eens in een jaarverslag geschreven dat ze jaarlijks veertigduizend katten schie ten", zegt Niels Dorland van de Die renbescherming. „Wij geloven wel dat dat kan kloppen. Bij de asiels worden jaarlijks nog eens 35.000 ver wilderde katten binnengebracht. Maar dit is naar onze mening slechts een fractie van wat er rondloopt. Het moeten er honderdduizenden zijn. Alleen al in Rotterdam lopen 20.000 zwerfkatten rond, is becijferd." Binnen de bebouwde kom zorgen de katten weer voor andere problemen. In de stad vreten ze parken leeg en pissen en poepen in tuinen. Op in dustrieterreinen zorgen de beesten vooral voor hygiëneproblemen. Ook daar pissen ze alles onder om hun territorium af te bakenen. Ze krab ben verpakkingen open op zoek naar eten, waarna ook muizen, rat ten en kakkerlakken zich aan de in houd van de open zakken tegoed kunnen doen. Bovendien nemen ze vlooien mee. Op begraafplaatsen moeten rouwenden soms de neus dicht houden tegen de pislucht. En niet zelden graaft een kat een holle tje in een pas gedolven rustplaats om erin te poepen. Door die overlast maakt ook de Die renbescherming jacht op de bees ten. Meestal op ad hoc-basis als het ergens flink uit de hand loopt. Alleen de Dierenbescherming in Maastricht werkt sinds een paar jaar meer ge structureerd en naar eigen zeggen redelijk succesvol. Een handvol vrij willigers haalt bijna dagelijks katten weg uit tuinen, parken en van par keerplaatsen. Het gaat hierbij altijd om beesten die van buurtgenoten eten krijgen. Methode De Maastrichtse dierenbescherming vangt de katten met kooien. Een beetje voer moet ze lokken. De buurtbewoners beloven de beesten een halve dag niets te geven zodat ze goed hongerig rondlopen. Eenmaal gevangen gaan ze mee voor een cas tratie of sterilisatie. Poezen die nog aan mensen kunnen wennen gaan naar een nieuw baasje, beesten die te verwilderd zijn worden vrijgelaten waar ze zijn gevangen. Doodmaken is geen optie. De dierenbescherming pleit ervoor om de Maastrichtse tactiek ook toe te passen in de natuur. „Schieten heeft geen zin", zegt Dorland. „De plaats van de dode kat wordt onmid dellijk ingenomen door een ander exemplaar. In de natuur hebben ge castreerde en gesteriliseerde katten nog een waardig bestaan. Ze kunnen zichzelf meestal redden en in leven houden." Dat de beesten in de na tuur een slachting aanrichten is vol gens hem 'een bijkomend pro bleem'. Het zal niet zo zijn dat er vo gelsoorten door uitsterven." Die visie wordt fel bestreden door Staatsbosbeheer en vogelliefheb bers. Ze wijzen de laatste jaren op het dreigende verdwijnfti van soor ten door de katten. Wisselink: „Stel je voor wat er zou gebeuren als we de katten met rust laten. Binnen een paar jaar zie je een enorme verschra ling van de fauna. Van de tientallen soorten die in mijn gebied leven houd ik er hoogstens tien over." Katteneigenaren hoeven zich vol gens Wisselink geen zorgen te ma ken dat hij het verkeerde beestje neerschiet. „Nooit zal ik een huiskat met een halsband doden die een middagje of dagje uit wandelen is. Die vertonen zich hier namelijk niet. Zelfs de beesten die op de camping zijn losgelaten laten zich pas na vele maanden in het open veld zien. En boerderijkatten verlaten het erf niet, die krijgen genoeg eten en hebben werk zat aan de muizen die daar huizen. Echt, wat zich hier laat zien vernietigt de rest van de beesten en dat kan ik als beheerder niet dul den." Waar de verwilderde kat rondloopt verschraalt de fauna. Het beest vreet zich vrijwel onbekommerd een weg door bos en veld. Natuurbeheerders willen daarom van de beesten af. door Alex Bogers Henk Westbroek: 'Als Fortuyn bij ons was gebleven, was hij niet vermoord' Nieuwbouw Rijnlands revalidatieoord fris en kleurrijk Professor Van der Zwan: 'Socialisme is geen liefdadigheid'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1