Zelfstandig EU-leger is van de baan BUITENLAND Dierenactiviste: Paramaribo Zoo betekent voor dieren de dood De leugen regeert in het Witte Huis van Bush jr. Noord-Korea wil van VS niet-aanvalsbelofte Blix: Geen enkel bewijs dat aanval Irak rechtvaardigde Paus favoriet voor Nobelprijs voor de Vrede Tsjetsjenen naar de stembus lise muizen ten eten Bush <ok - Thailand gaat mui- izetten om het eten voor beven dat deze maand op ingres onder anderen aan jnerikaanse president Bush |t aangeboden. Bush komt jBangkok voor een bijeen- 15st van de APEC (samen- 5jingsverband van landen zaterdag 4 OKTOBER 2003 pei de Stille Oceaan). Volgens jteur Rugpao van het bu- voor medische weten- 16 ppen krijgen de muizen peetje van het te serveren Pbisel ingespoten. uitgaansverbod ld,|or mannen I - In het zuid-Spaanse stad- frredonjimeno heeft de emeester een uitgaansver- voor mannen ingesteld. De evfijaarden moeten voortaan Pljonderdagavond tussen en 02.00 uur thuis blijven _zich om de schoonmaak en pajnderen te bekommeren. Jurgemeester wil hiermee ERiken dat de mannen zich ninste één dag in de week het huishouden wijden en (fle vrouwen uit het stadje ig kunnen uitgaan. 4te velde 9100 Britten 1 - De buitengewone hit- 5 i|i Europa heeft deze zomer Ingeland en Wales aan meer 12000 mensen het leven ge- De statistieken geven aan "van 4 tot 13 augustus 2045 )ejisen meer overleden dan !n;jiiddeld in dezelfde periode 1de vijfjaren ervoor. Het bu- ts1i voor de statistiek in Lon- I heeft dit gisteren gemeld, giet bewuste tijdvak haalden temperaturen in Engeland e prds met op 10 augustus graden Celcius. tlgisch pintje n1et Belgisch EUssel - Het geliefde, schui nde Belgische 'pintje' bier (kt vaak helemaal niet Bel- te zijn. Althans in België eg. Volgens de brancheorgani- hfes van Belgische bier- en is een djart van de in eigen land ver eeltte pinten vaak eigenlijk edkoop gerstenat uit het bui- lland. Zeker in steden als (ïssel, Antwerpen en Luik op die manier op groot- daalige wijze gefraudeerd, al- de handelaren. te elgië wil onze egatten hebben me - De marine heeft moge- c een koper gevonden voor die door de bezuini- ïgen overbodig zijn gewor- I n. Het Belgische leger wil 2ee schepen overnemen. On- lidelijk is nog of de Belgen de 'gatten willen kopen of hu- De Nederlandse marine oet twee M-fregatten en twee kwijt. De Belgen ïbben hun oog op de M-fre- itten laten vallen. Ook voor de jertollig geworden Orion- J1egtuigen en F16's zouden po- r«itiële kopers bestaan. "rakezen dood lij explosies jkrit - Bij explosies in Tikrit en 1 Kirkuk zijn in de nacht van pnderdag op vrijdag vier Ira- pzen gedood en vijf gewond iraakt. In een zwembad in agdad verdronk een Ameri- aanse militair. Bij een aanslag "p Amerikaanse legervoertui- pn in Bagdad raakten vijf om- landers gewond. Het Ameri- panse leger meldde in Baqou- a een ex-generaal en 'een eul' van het bewind van Sad- pm Hussein gevangen te heb- |en genomen. (erk betaalt 15 ilachtoffers geld {hicago - Het aartsbisdom Chi- ago betaalt vijftien slachtoffers ran seksueel misbruik door jwaalf priesters ongeveer 8 mil- ben dollar schadeloosstelling, bit heeft het dagblad Daily Her- bid gisteren bericht. Het aarts bisdom wil als eerste in de VS bp zijn website de naam en ver sere gegevens van de betrokken priesters publiceren. In vier an- nere gevallen had het aartsbis dom Chicago vier miljoen dol- ar schadeloosstelling aan slachtoffers betaald. Snelle boetes voor spijbelen onden - Ouders die met een dnd worden gesnapt dat op school had moeten zijn, moe ten onmiddellijk een boete tot 143 euro betalen. Schoolhoof den of politieambtenaren zou den de boete moeten innen. De overheid stelt dat dagelijks on geveer 50.000 kinderen verzui men. De meesten zijn gewoon thuis. Eenvijfde van de school kinderen op de lagere school is ieder jaar wel eens zonder toe stemming afwezig, met een ge middelde duur van vijftien hal ve schooldagen per schooljaar. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een opsomming van alle leugens van George Bush levert een dik ke pil van 324 pagina's op, het dank woord niet meegerekend. Dat zegt wel licht al genoeg. In een deze week in de VS gepubliceerd boek fileert politiek journalist David Corn, bureauchef in Washington van het linkse weekblad The Nation, het repertoire van de presi dent van de VS op zijn waarheidsgehal te. De 'vriend van eerlijkheid en integri teit' wordt genadeloos ontmaskerd. De kandidaat Bush beloofde betrouw baarheid en verantwoordelijkheid, maar 'dat was een van de grootste leugens uit zijn publieke leven', concludeert Corn. Bush loog aan één stuk door, tijdens zijn campagne om president van de Verenig de Staten te worden, tijdens de hertel ling van stemmen in Florida en sinds hij president is. Verdraaiingen van de waarheid, over drijvingen en regelrechte leugens zijn standaardkost bij Bush, aldus Corn. En tot nu toe is hem dat nog niet opgebro ken. De Amerikaanse geschiedenis leert dat presidenten meestal niet onmiddel lijk de prijs betalen voor hun decepties, schrijft de linkse journalist. Het volk is cynisch, en verwacht een zekere oneer lijkheid van hogerhand. Ronald Reagan was een meester in valse informatie, maar werd toch herkozen als president. Bill Clinton overleefde zijn seksleu- gentjes. En Bush heeft een dusdanig web van leugens geweven, dat het er soms zelfs op lijkt dat hij in zijn eigen onwaarheden gelooft. Concluderen dat 'de media' Bush met zijn leugens laten wegkomen is te ge makkelijk, analyseert de auteur. De pu- blieksmedia in de VS hebben wel dege lijk bericht dat uitspraken van Bush niet strookten met de feiten. Daarvan zijn voorbeelden genoeg. Van het 'kleine' leugentje dat hij op 11 september 2001 niet onmiddellijk naar Washington te rugkeerde omdat er een dreigtelefoontje tegen het presidentiële vliegtuig Air For ce One was binnengekomen, tot de gro te leugen over 11 september dat 'nie mand zich had kunnen indenken dat zelfmoordkapers zich in Amerikaanse doelen zouden boren'. Er was wel dege lijk gewaarschuwd voor dit soort zelf moordaanslagen én voor een spectacu laire aanval van Osama bin Laden. Wat Bush zelf daarover wist, wordt overigens angstvallig geheim gehouden. Maar het is moeilijk om een populaire president rechtuit te bestempelen als leugenaar, en de lat is niet altijd even hoog gelegd voor de niet bijster intelli gent geachte Bush. Ook vindt het Witte Huis van Bush zich niet te groot voor wraakoefeningen in de richting van kri tische journalisten. De leugens van George W. Bush zijn - tot nu toe - niet uitgegroeid tot het cen trale thema van krantenverhalen of tv- verslagen, terwijl daar volgens Corn toch alle aanleiding toe is. Bush loog over de effecten van zijn belastingverlagingen die wél vooral ten goede kwamen aan de rijken. Hij heeft het land opgezadeld met jarenlange tekorten, iets dat hij in eerste instantie verhulde door te foeze len met de cijfers. En dan is er natuurlijk de zonde der zonden: hij bedroog het Amerikaanse volk in de aanloop naar de oorlog in Irak. David Com, The Lies of George W. Bush, Mastering the politics of deception. Crown Publishers New York, 24 dollar. door onze correspondent Hetty van Rooij rome - Er komt geen Europees defensiehoofdkwartier. Het Frans-Duits-Belgische plan voor een volledig zelfstandige Euro pese krijgsmacht als tegenhan ger van de NAVO is gisteren in Rome definitief ten grave gedra gen. Defensieminister Kamp ver wacht dat Parijs, Berlijn en Lon den het binnen twee weken eens worden over een compro mis dat geen 'extra bureaucra tie' oplevert en de Amerikanen niet bruuskeert. De Frans-Duits-Belgische plan nen voor een Europees leger met een eigen hoofdkwartier hebben in de EU nooit veel handen op elkaar gekregen. Het voorstel werd door de Belgische premier Verhofstadt, de Franse president Chirac en de Duitse kanselier Schroder in april ge presenteerd tijdens de Irak-oor- log en maakte pijnlijk duidelijk hoe groot de verdeeldheid in Europa was. Nederland en Groot-Brittannië willen dat de Europese defensie gebruik maakt van het militaire NAVO-hoofdkwartier, maar Kamp gaf gisteren toe dat de EU in de toekomst ook acties zal uitvoeren waar de NAVO niets mee heeft te maken. In zo'n geval zal de EU gebruik maken van een van de bestaan de grote nationale militaire hoofdkwartieren in Frankrijk, Duitsland of Groot-Brittannië, zo luidt het compromis. De voorbereiding gebeurt in een EU-gebouw in Brussel, waar de defensiechefs van de lidstaten nu al regelmatig ver gaderen. Italië wil graag dat ook het Italiaanse en het Griekse hoofdkwartier in aanmerking komen voor de planning van EU-acties, maar volgens Kamp is de kans klein dat het zover komt. Hij verwacht dat Frank rijk, Duitsland en Groot-Brit tannië het over de details van het compromis binnen een paar weken eens zullen zijn. De Belgische droom van een militair hoofdkwartier in een oude kazerne in Tervuren bij Brussel, is daarmee van de baan. „We moeten pragmatisch zijn. De locatie doet niet zo veel ter zake", aldus de Belgische defensieminister Flahaut. new york/ap - Noord-Korea geeft zijn kernwapenprogram ma op als de Verenigde Staten beloven het land niet aan te vallen. Dat heeft de Noord-Ko- reaanse onderminister van bui tenlandse zaken Choe Su Hon deze week in New York gezegd. Choe Su Hon deed zijn uitlatin gen in een dertig minuten du rend gesprek met de speciale afgezant van de Verenigde Na ties voor Noord-Korea, Strong. „Hij maakte heel duidelijk dat zijn regering haar kernwapen programma op wil geven en zich wil onderwerpen aan de internationaal overeengekomen inspecties, maar dat haat be langrijkste zorg de veiligheid van het land is", zei Strong na afloop van het gesprek. De uitspraken van Choe zijn opvallend omdat Noord-Korea eerder bekendmaakte de op werking van 8000 nucleaire brandstofstaven te hebben vol tooid. Het plutonium dat daar bij is gewonnen, wordt gebruikt voor de fabricage van kernbom men. Choe zelf verklaarde op de Algemene Vergadering van de VN in New York, dat Py ongyang stappen zet om zijn 'nucleaire afschrikkingskracht' te versterken. Hij zei wel dat het land niet de intentie heeft om ook maar iets van de nucleaire afschrikkingskracht aan andere landen over te dragen. londen-washington/anp-afp - De Verenigde Staten hebben geen enkel bewijs overlegd dat Irak een dreiging vormde die oorlog rechtvaardigde. Dit zei de voormalige chef VN-wa peninspecties in Irak, Blix, gis teren. Blix reageerde op het rapport van een groep van circa 1200 Amerikaanse en Britse des kundigen die de Iraakse bewa pening onderzoeken. Hun bevindingen tot dusverre, zo stelt het interimrapport van onderzoeksleider Kay, wijzen erop dat er helemaal geen massavernietigingswapens in Irak zijn. Wel zijn er aanwijzin gen dat de Iraakse dictator Saddam Hussein massavernie tigingswapens wilde maken. Blix is niet verrast. Het belang rijkst is volgens hem dat het bevestigt dat er helemaal geen massavernietigingswapens in Irak zijn gevonden. Onbewezen zijn dus de bewe ringen van de coalitie (VS en Groot-Brittannië) dat er een duidelijke dreiging van de Iraakse bewapening uitging die een militaire actie vereiste die in strijd was met het Hand vest van de Verenigde Naties. De beginselen van de VN staan zelfverdediging tegen een aan val toe, maar geen aanval. Blix voegde daar wel aan toe dat mogelijk andere criteria moe ten worden ontwikkeld en ge formuleerd in een tijd van cnemische, biologische en an dere massavernietigingswa pens. Blix wijst de theorie dat de aanval dan toch in ieder geval heeft voorkomen dat Irak ver boden wapens ging maken, fel van de hand. Hij herinnert er aan dat de VN-Veiligheidsraad nooit van plan is geweest om het toezicht op de Iraakse be wapening op te geven. De Amerikaanse president Bush verdedigde gisteren de Amerikaans-Britse aanval op Irak door te beklemtonen dat Saddam Hussein een gevaarlij ke man was. Nu Saddam Hussein niet meer aan de macht is, is de wereld beter af, aldus de Amerikaanse president. door onze correspondent Windy Kester Oslo - Een week voor bekend gemaakt wordt wie dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede ont vangt, is zijn of haar naam nog een goed bewaard ge heim. „Geen commentaar voor vrijdag 10 oktober, klok slag 11 uur", klinkt het vanuit het Nobelinstituut in de Noor se hoofdstad Oslo. Dit neemt echter niet weg dat er druk wordt gespeculeerd. Paus Johannes Paulus II is volgens professor Tonnessen van PRIO, het Instituut voor Vredesonderzoek in Oslo, de grootste kanshebber. Omdat het Nobelcomité vóór vrijdag niets mag zeggen over zijn keuze, wordt Tonnessen sinds jaar en dag gezien als dé ex pert op het gebied van moge lijke laureaten. Hij kan na tuurlijk niets zeker weten, maar heeft het al vaker goed voorspeld. „Johannes Paulus II nam eer der dit jaar een duidelijk standpunt in tegen de oorlog in Irak", meent Tonnessen. De paus heeft volgens hem helpen verhinderen dat de oorlog een kruistocht tegen de islam werd. Toen de paus in 2000 Jeruzalem bezocht, ging hij ook naar een moskee en droeg zo bij aan de verzoening tussen de verschillende reli gies. „Zijn oproep voor vrede in het Midden-Oosten en zijn wens dat een einde komt aan het geruzie tussen christenen, past goed bij het gedachten- goed van Alfred Nobel Als het Nobelcomité meent dat de paus de prijs verdient, moet hij hem bijna zeker wel dit jaar ontvangen. Het is alge meen bekend dat de geestelijk leider in slechte gezondheid verkeert en de Nobelprijs voor de Vrede kan niet postuum worden uitgeloofd. Bovendien viert de paus deze maand zijn 25-jarig ambtsjubileum. Er is nog nooit een Nobelprijs naar een paus gegaan, maar van de andere kant is er ook nooit een paus geweest die zo zicht baar en actief was als de hui dige. Er is een recordaantal van 165 genomineerden voor de Vre desprijs, die in 1901 voor het eerst werd uitgereikt. Onder de genomineerden zijn 140 personen en 25 organisaties. De paus heeft onder andere concurrentie van de Franse president Chirac, de Afghaan se president Karzai en de voormalige Tsjechische presi dent Havel. Volksvertegenwoordigers, professoren, leden van inter nationale gerechtshoven en voormalig winnaars kunnen nomineren. Zij doen dit voor 1 februari van elk jaar. Hierdoor staan bijvoorbeeld ook Hans Blix en zijn VN-wapeninspec teurs op de lijst, hoewel zij een oorlog niet hebben weten te voorkomen. Maar het kan volgens Tonnessen ook zijn dat het Nobelcomité alleen al hun inzet prijzenswaardig vindt. De Vredesprijs wordt ook wel eens als aanmoedigingsprijs gezien - denk aan Arafat, Ra bin en Peres in 1994. Hetzelf de kan dit jaar gebeuren wan neer bijvoorbeeld president Lula da Silva van Brazilië de prijs zou ontvangen. „Hij heeft steun nodig om de enor me sociale ongelijkheden op zijn continent aan te pakken." Ook dit jaar staat de Ameri kaanse president Bush weer op de lijst. Hij is voorgedragen door een politicus van de Noorse populistische Vooruit gangspartij. Vorig jaar ontving de Amerikaanse oud-presi dent Carter de Vredesprijs. Volgens Tonnessen is het niet waarschijnlijk dat het Nobel comité twee jaar achter elkaar een Amerikaan kiest. De winnaar van de Vredesprijs ontvangt op 10 december naast een medaille en een oorkonde ook 10 miljoen Zweedse kronen (ongeveer 1,1 miljoen euro). door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - Opgegeten door zwervers en personeelsleden, gestolen of ovetleden door slechte voeding en hygiëne. In de enige Surinaamse dieren tuin, Paramaribo Zoo, zijn nog maar weinig beesten over. De dieren die er nog zijn, zijn ver magerd, leven in te kleine hok ken en onder slechte hygiëni sche omstandigheden. Toch geeft directeur Fismhudath Toelsie de hoop niet op. „Dier gaarde Blijdorp komt ons hel pen." Dat Paramaribo Zoo jaarlijks nog 70.000 bezoekers trekt, is een wonder. Het terrein, gele gen in het centrum van de Suri naamse hoofdstad, is voor een deel overwoekerd en veranderd in een waar oerwoud. Onder de beesten die de dierentuin nog telt, bevinden zich een paar Bengaalse tijgers in een ronde, kooi met betonnen bodem, en kele slangen in onverzorgde aquariums en kooien, pape gaaien, een paar aapjes en en kele veel te magere kaaiman nen. Verder zijn er eenden, var kens, geiten en paarden. Alleen de speeltuin met metalen speeltoestellen uit de jaren ze- Dierentuin-directeur Fismhudath Toelsie probeert te redden wat er nog te redden valt. Foto: GPD/Daphne Groenendijk ventig ziet er nog redelijk uit. „Vroeger bezat de dierentuin een hert, leeuwen, een neus hoorn en bijna vijftig soorten raven. Nu tel ik nog maar twee soorten. De rest zit bij de vorige directeuren thuis", zegt de ge- ergerde bezoeker Rasoelbaks Nazier. Met zijn gezin brengt hij een paar keer per jaar een be zoek aan de dierentuin. „Het stinkt hier en het is onhygië nisch. Waarom ik toch blijf ko men? Er is verder niets te doen voor kinderen in Paramaribo." De dierentuin bestaat inmid dels al 31 jaar en heeft een bij zondere geschiedenis. Het was eerst namelijk particulier bezit van de Surinaamse minister president Pengel. Hij bezat een kleine verzameling exotische dieren en heeft daar eind jaren zestig, vlak voor zijn dood met de hulp van de heren Jacobi en Van Bemmel - respectievelijk de toenmalige directeuren van Artis en Blijdorp - een nationale dierentuin van gemaakt. De eerste jaren ging het de die rentuin voor de wind. Maar door slecht bestuur, steeds nieuwe directeuren en de slechte economie, raakte de tuin snel in verval. Geld voor onderhoud en personeel ont brak en dieren gingen dood of werden gestolen. Tot grote er gernis van dierenliefhebbers. „Kijk, zo trof ik de dierentuin nu bijna een jaar geleden aan", laat dierenactiviste Shamita Sahdew, verbonden aan de An ton de Kom Universiteit en lid van de Surinaamse Dierenbe scherming, zien. Ze toont een foto van haar 'kindje', Cindy de Tapir. Aan zijn aangevreten, ontstoken en half verrotte mond hangen bloederige slijm- draden. „Door waarschijnlijk een tekort aan grasvoer in haar kooi, is ze aan scherpe bam boebladeren gaan eten, waar door ze haar tong heeft gesne den. En vanwege de slechte hy giëne is het gaan ontsteken. Op haar bebloede tong kwamen aasgieren af, die daar in pik ten." Sahdew verdiepte zich in de voeding en leefomgeving van de tapir en andere dieren en besloot op eigen kosten en in haar vrije tijd, de dieren in de dierentuin te gaan voeden. Met acties in de pers en met hulp uit Nederland genas de tapir en leek de toestand van de dieren te verbeteren. Maar door het negatieve beeld dat Sahdew in de pers schetste, werd haar een half] aai" geleden de toegang tot de dierentuin ontzegd. „Drie weken geleden is de tapir over leden. Ze hebben hem gewoon dood laten gaan. Het is beter dat ze de dieren in het bos vrij laten, want de dierentuin bete kent hun dood." Toch blijft Sahdew optimis tisch. „Met een beetje verstand kan veel verbeterd worden." Dat geeft ook directeur Toelsie toe. Maar met drie medewer kers voor de hele dierentuin is het moeilijk. Alleen al het voe den, is een hele klus. „Het ter rein is groot en de beveiliging slecht. We worden regelmatig bedreigd en beroofd." De afgelopen weken heeft de directeur versterking gekregen. „We hebben nu twee stagiaires uit Nederland, die ons helpen op de vogel- en tijgerafdeling, en er is iemand van de educa tieve afdeling vanCiergaarde Blijdorp die ons het komende halfjaar komt ondersteunen", zegt Toelsie. Over een paar we ken komen nog twee diëtisten en waarschijnlijk ook de direc teur van de Rotterdamse die rentuin langs. De oude samenwerking met de Diergaarde werd begin dit jaar op initiatief van Paramaribo Zoo weer opgepakt. Robert van Herk, hoofd Educatie en Ont werpteam, bracht een bezoek en deed verslag. „Pessimisten zouden makkelijk kunnen con cluderen dat de dierentuin be ter kan worden gesloten. Opti misten zien echter volop kan sen. Verwacht geen grootse plannen voor een moderne bio topen-dierentuin, maar wel een realistisch advies om Paramari bo Zoo om te vormen tot een educatief podium over de Suri naamse natuur." CAflYEB; KVflyc wraiwijBKfljaBttujitiBi »W*£0rc*ttfI88{£cf& ABtmfe«»OSaiSS0IHMM» v -TWMM KCRYWKIW Grozny - Een Tsjetsjeense vrouw loopt langs een muur waarop posters zijn geplakt van de kandidaten die meedoen aan de presidentsverkiezingen die morgen in Tsjetsjenië worden gehouden. De 540.000 kiesgerechtigden in de opstandige Russische republiek kunnen kiezen uit zeven kandidaten. Foto: AFP/Maxim Marmur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5