'Hard optreden in jeugdgevangenis' Q30ÉHpsM3Dpïiö 5 OKTOBER 2003 BINNENLAND Asielkinderen bijzonder kwetsbaar Brugman bM 12:00:0c Van Ardenne schrapt landen van hulplijst Tijdloos mooie slaapkamer Streep door uitzending Casino Kings ZONDAG OPEN: Groot alarm na vondst poederbrief in Haarlem Massaal afscheid doodgestoken jongen Herdenkingsbijeenkomst ongeval Amercentrale bij Van Til vantilWflSIfi Eigen risico van 250 euro voor ziekenfondspatiënt ■BI Elke 1ste MAANDAG van de MAAND 3 en les meer school Texel 1 - De vijftig leerlingen van jije School in Den Burg op 1 krijgen sinds afgelopen hsdag geen les meer. Twee tte drie leerkrachten zijn na tonflict opgestapt en heb- pch ziek gemeld. Het ólbestuur houdt maandag irisisvergadering. Oorzaak JV le crisis is een verschil van 'Mht over de onderwijsopzet, ^let lerarenteam heeft be- zaterdag 4 oktober 2003 ^atssecretaris verwachting - Staatssecretaris Van enip van economische zaken li verwachting van haar eer- tqind. Zij heeft dat gisteroch- f op haar verjaardag meege- p tijdens de wekelijkse ver ering van de ministerraad. 5-jarige Karien van Gennip (waarschijnlijk van eind ja- pi tot medio mei met zwan- Ichapsverlof. |is voor het eerst in de ge- injedenis dat een Nederlandse tlfindspersoon met zwanger- djpsverlof gaat. jnieuw Orion gen terrorisme a haag - Nederland stelt op van de NAVO een Ori- r|erkenningstoestel beschik- voor patrouilles boven het jtelijk deel van de Middel- ntise Zee. Het vliegtuig ope- rt vanaf een basis in Sicilië, maakte de marine gisteren end. vliegtuig wordt gedurende weken ingezet voor de VO-operatie Active Endea- L een operatie in de strijd te- ict het terrorisme. Eerder werd een Nederlandse Orion [ruik gemaakt boven de wa in rond het Arabisch schier- perser Campina mt uit Chaam - De man die lange tijd bedrijven Campina, Ahold jDouwe Egberts probeerde af persen, is een 45-jarige man jChaam. Hij werd begin juli 'jigehouden in Panningen jn hij enkele honderden eu- js pinde van een rekening prop Campina vijftigduizend to had gestort. In Baarle- 1(ssau zong al veel langer rond t hij betrokken was bij de af- fsingszaak. Op de dag van de nhouding deed de politie een fal in zijn woning. Ook zijn en kind werden ver- lord. Volgens de politie heb- In zij niets met de zaak te ma- den dolder/gpd - De opvang van criminele jongeren kan de helft goedkoper door delinquen ten hard aan te pakken. Dat stelt directeur Arjen Jonker van Den Engh, de gesloten rijksinrichting voor jonge criminelen in Den Dolder. Volgens Jonker levert de besparing dagelijks 125 euro per gevangene op. Hij heeft zijn plan bij het ministerie van justitie in gediend. Nu kost de opvang nog 250 eu ro per dag. Jaarlijks is met de bestrijding en heropvoeding van jeugdcriminelen een kwart miljard euro gemoeid. Justitie hilversum/anp - De live-slot- uitzending van het RTL4-pro- gramma Casino Kings gaat van avond niet door, omdat Hol land Casino zich heeft terugge trokken. Het programma zou vanuit het Holland Casino in Scheveningen worden uitge zonden. Dat heeft de Holland Media Groep, moederbedrijf van de zender, gistermiddag bekendgemaakt. Minister Donner van justitie liet de zender deze week ih een brief weten dat het programma in strijd is met het anti-gokbe- leid van de regering en mogelijk ook met de Wet op de kansspe len. Bij Casino Kings kan ieder een van 18 jaar en ouder op af stand meespelen met een be kende Nederlander, die op tele visie roulette of black jack speelt. De tv-kijkers kunnen als inzet een bedrag van tussen 15 en 150 euro overmaken. Televi siekijkers die al geld hadden overgemaakt naar het program ma, krijgen dat teruggestort, al dus de zender. Tienduizenden mensen hebben geld in hun Casino Kings geïnvesteerd. Producent Endemol ontkent dat Casino Kings in strijd is met de wet op de kansspelen. „Kij kers gokken namelijk niet zelf, ze laten dat over aan de beken de Nederlanders in het pro gramma. We maken het ze wel gemakkelijk om voor een keer tje een ander voor ze laten gok ken. En daar zijn ze in Den Haag blijkbaar op tegen", aldus een woordvoerder. Endemol begrijpt wel dat Holland Casino onder de politieke druk is ge zwicht. Opvang jonge criminelen kan veel goedkoper (advertenties) ALKMAAR, HOORN EN ZAANDAM 5 dozen 5 daagse! 0800-0233535 f wil voor zeshonderd jeugdcri minelen nieuwe plekken creë ren. Jonker stelt dat de jonge delinquenten in grotere groe pen moeten worden opgevan gen. Bovendien kan bij nieuw bouw van inrichtingen bezui nigd worden op de sport- en re creatiezalen. Volgens Jonker kan er verder flink worden bespaard door de jeugdcriminaliteit anders te be strijden. Jeugdcriminelen ma ken deel uit van netwerken, stelt hij. „Pik de leiders eruit en zet alleen hen vast om ze op te voeden. De anderen raken stuurloos en de bende valt uit een. Die overige leden kunnen door de ambulante zorg wor den opgevangen." In de inrichting wacht bende leiders eën streng regime, stelt Jonker voor. Het moet in zijn ogen afgelopen zijn met de sof te aanpak. „Tutoyeren van de begeleiders is taboe. Er mag niet op voet van gelijkheid wor den gewerkt. Als je deze jonge ren vriendelijk lachend tege moet treedt, bereik je niets. De volwassene is hier de baas. Zijn wil is wet." Verder moet iedereen zich aan de Nederlandse normen onder werpen. In de ogen van Jonker faalt het huidige jeugdstraf recht. „Een verblijf in een poli- tiecel werkt bij deze jongeren juist statusverhogend. Dat geldt ook voor een maand in een strafinrichting." Het is zijn stellige overtuiging dat de heropvoeding in de in richtingen moet gebeuren door veel onverwachte activiteiten te organiseren. Daarbij gaat het beslist niet om leuk tijdverdrijf. „Laat de groep een grote ruimte betreden met in het midden een enorme berg zand. Op dracht: maak deze ruimte brandschoon." Andere activiteiten vereisen veel onderling overleg, inzicht en planning. „Je kunt ze de op dracht geven het stuurwiel uit een gezonken schip in het IJs- selmeer boven water te halen. Daarvoor moeten ze bijvoor beeld eerst in keurig Neder lands schriftelijk toestemming vragen om naar het wrak te dui ken. Daarna volgt nog de hele plan ning van de operatie." Alkmaar: Noorderstraat 3. Hoorn: De Factorij 22 (afslag Hoorn-Noord). Zaandam: Pieter Ghijsenlaan II. Ook gevestigd in Amstelveen, Arnhem, Baarle-Nassau (elke zondag open), Barendrecht, Breda, Beuningen, Den Haag. Groningen, Hoorn, Kaatsheuvel. Numansdorp. Rotterdam, Son, Woerden en Zwolle, www.keukenconcurrent.nl door Bas Koek breda - Dertien alleenstaande minderjarige asielzoekers wor den in de regio Breda vermist. Soms duiken ze op in een bor deel in de regio. Niemand weet hoeveel asielkinderen er in de seksindustrie werken. „Het is een schemerwereld, een grijs ge bied." In 1999 slaat Terre des Hom mes alarm over verdwenen al leenstaande asielkinderen die in Nederland in de seksindu strie belanden. Het onthutsen de rapport 'Kinderprostitutie in Nederland' vermeldt dat jaar lijks 250 ama's uit opvangcen tra verdwijnen. Ongeveer vijftig kinderen duiken na verloop van tijd weer op bij familie of land genoten. Een aanzienlijk deel van de vermisten verdwijnt in de illegale seksindustrie. Vol gens het rapport zijn het vooral meisjes uit Nigeria die speciaal voor de prostitutie onder dwang door mensenhandelaars naar Nederland worden ge haald. Anno 2003 telt Nederland onge veer 11.000 alleenstaande min derjarige asielzoekers. Zever- blijven in speciaal daarvoor in gerichte campussen, in norma le asielzoekerscentra, in kleine wooneenheden en bij pleegge zinnen. De voogdij van alle ama's is in handen van de stichting Nidos. Naast kinderen die voor de prostitutie naar Nederland wor den gehaald, is er volgens di recteur N. Boerebach van de Stichting Alleenstaande Min derjarige Asielzoekers Humani- tas (SAMAH) een aanzienlijke groep asielkinderen die in Ne derland geronseld worden. „Vaak gebeurt dat door zoge naamde loverboys", zegt Boe rebach. „De meisjes worden op school benaderd door handige jongens die de meisjes met flirt- gedrag en cadeaus verliefd ma ken. Uiteindelijk worden ze tot prostitutie gedwongen." Volgens Boerebach zijn alleen staande asielkinderen bij uit stek ontvankelijk voor de geraf fineerde werkwijze van lover boys. „Ze hebben geen ouder lijk toezicht, geen sociaal net werk, weinig geld, ze zijn kwets baar en ze worden niet snel ge mist." SAMAH schat dat jaarlijks twee tot vijfhonderd ama's in het il legale prostitutiecircuit belan den. Een vreselijke wereld, zegt Boerebach, waar mishandeling, verkrachting en opsluiting veel vuldig voorkomen. Niemand weet hoeveel asielkin deren er in de regio Breda in de prostitutie werken. Sinds vrou wenhandel tot topprioriteit is verheven, is er bij de politie Midden- en West-Brabant een prostitutie-controleteam actief dat de ruim zestig geregistreer de bordelen in de regio regel matig binnenvalt. Niet alleen treffen de controleurs er illegale vrouwen aan, ook ama's blijken er werkzaam te zijn. Praktijkleider F. Luijben van Ni- dos regio Breda zegt twee k drie keer per jaar een melding van de vreemdelingenpolitie te krij gen dat er een ama in een bor deel in de regio is aangetroffen. „De kinderen die de politie in bordelen terugvindt zijn een fractie van wat er zich in werke lijkheid afspeelt", weet Boere bach. Ook Luijben zegt zich zorgen te maken over het groeiend aantal verdwijningen onder zijn asiel kinderen. In de regio Breda staan momenteel dertien al leenstaande asielkinderen op de lijst van vermisten. Luijben: „Dat wil zeker niet zeggen dat die allemaal in de prostitutie zijn beland. We weten het ge woon niet." Vermiste ama's worden geregi streerd als MOB: Met Onbeken de Bestemming vertrokken. Luijben vermoedt dat er een verband bestaat tussen de aan scherping van de Vreemdelin genwet en de toename van het aantal verdwijningen. Wanneer ama's 18 jaar worden, verliezen ze het recht op opvang. Ook krijgen ze niet langer leefgeld van Nidos. Eenmaal volwassen is de kans dat ze in Nederland mogen blijven nihil. De praktijk leert dat vrijwel geen enkele volwassen geworden ama te ruggaat naar het land van her komst. Luijben: „Als ze 18 jaar worden, vertrekken ze." En eenmaal in de illegaliteit heeft geen enkele instelling meer zicht op de ver dwenen asielkinderen. haarlem - Bij de Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé is gis termiddag groot alarm geslagen na de vondst van een verdachte poederbrief. Aanvankelijk werd gevreesd dat het om het giftige antrax ging, een stof die milt vuur veroorzaakt. Dat was waarschijnlijk niet het geval. Gisteren bleek in de loop van de avond uit de voorlopige re sultaten van een spoed-onder- zoek dat er geen biologische sporen zijn aangetroffen. Van daag wordt uitsluitsel verwacht. De envelop met daarin een on bekende stof werd aangetroffen in een bedrijfsruimte van het drukkerijgebouw aan de Jan van Krimpenweg. Daar waren vijf werknemers aanwezig. Ze zijn daarop direct geïsoleerd. De personeelsleden moesten zich afspoelen onder bedrijfs- douches en zijn vervolgens on derzocht door medewerkers van de GGD. De envelop en het poeder zijn naar buiten gebracht door brandweerlieden in bescher mende, gele pakken en naar een onderzoeksinstituut in Le lystad vervoerd. Nadat het eer ste voorlopige resultaat van het onderzoek bekend was, moch ten de vijf betrokken werkne mers naar huis. De verdachte poederbrief werd gevonden tussen een aantal an dere poststukken. Het zou gaan om een crèmekleurige envelop, met daarin een roodkleurige brief met Enschedé-sticker. De politie wil dat echter niet beves tigen. De productie bij geld- drukker Joh. Enschedé is niet stilgelegd. De directie van het bedrijf wilde geen commentaar geven op het incident. Gisterochtend werd bij het ge rechtshof in Amsterdam ook een poederbrief bezorgd. Rotterdam - Duizenden Rotterdammers namen gisteren in een stille tocht afscheid van de deze week omgekomen Muhammed Erdogan. De 18-jarige Turk werd woensdag in de schoenenzaak van zijn vader in de wijk Charlois doodgestoken. Opsporing Verzocht besteedt maandag avond aandacht aan de moord. De jongen werd rond zes uur 's avonds bij een worsteling door een nog onbekende overvaller neergestoken. Kort daarna overleed hij. De licht getinte overvaller droeg donkere kleding en had een capuchon op. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Het budget voor ontwikkelingssamenwer king moet meer geconcentreerd worden. Daarom heeft verant woordelijk minister Agnes van Ardenne dertien landen van haar hulplijstje gehaald. Zim babwe is één van de opvallend ste. Volgens de minister valt er met de Zimbabwaanse presi dent geen zaken te doen. „We komen met Moegabe niet ver; der." In plaats daarvan gaat het mi nisterie maatschappelijke orga nisaties in het Afrikaanse land meer ondersteuning geven. Dat gebeurt via Nederlandse hulp organisaties. Van Ardenne wil voortaan meer resultaat en betere afspraken. Ook wil zij zich minder richten op overheden en meer op de samenleving. Goed bestuur, een van de speerpunten in het beleid van voormalig minister Eveline Herfkens, is niet langer een maatstaf voor ontwikke lingssamenwerking. Het blijft wel een criterium om landen hulp te geven. Zolang er schot zit in de verbetering van het openbaar bestuur is Van Ar denne bereid een regering te steunen. Als voorbeeld noemde ze het corrupte Vietnam waar nu 'de trap van boven naar beneden wordt schoongeveegd." Als be loning blijft dat land geld krij gen van Nederland. Op de nieuwe lijst staan nog 36 landen, voornamelijk in Afrika. Brazilië, China, Equador, El Sal vador, de Filipijnen, Namibië en Peru zijn geschrapt omdat ze naar het oordeel van Van Ar denne relatief rijk zijn. geertruidenberg/anp - De ge meente Geertruidenberg en Es- sent houden op donderdag 16 oktober om 19.00 uur een her denkingsbijeenkomst ter nage dachtenis van de slachtoffers van het ongeval van vorig week einde. De bijeenkomst wordt op het terrein van Essent ge houden. Verwanten en hulpverleners aan de reddings- en bergings operatie meededen, zullen nauw bij de organisatie ervan worden betrokken. Dat heeft de gemeente Geertruidenberg be kendgemaakt. De herdenkingsbijeenkomst is een onderdeel van de totale na zorg voor familieleden van (advertenties) WOON FACTORY OUTLET LOODS 5 ZONDAG OREN slachtoffers, hulpverleners en medewerkers. Burgemeester M. Meijer van Geertruidenberg heeft aangekondigd te probe ren de begrafenissen van ver ongelukte onderhoudswerkers in Nederland bij te wonen. De fase van redding en berging zal vanavond om 24.00 uur offi cieel overgaan in de onder zoeksfase. Dit gebeurt onder leiding van het Openbaar Mi nisterie. Omdat ook Essent on derwerp van onderzoek is, zal het concern zelf daarin geen actieve rol spelen. Bij de reddings- en bergings operatie zijn sinds vorig week end honderden hulpverleners betrokken geweest. Behalve medewerkers van brandweer, politie en geneeskundige dien sten waren daarbij ook tal van medewerkers van Essent, stei gerbouwbedrijven, externe be drijven en gemeentelijke en re gionale overheden. Bij de ramp in de Amercentrale waren acht onderhoudsmede werkers betrokken. Vier Rotter dammers met een Turkse ach tergrond en vier Amerikanen uit Missouri, Oklahoma en Flo rida. Vijf van hen overleefden het ongeval niet. De andere drie konden na het instorten van de steiger uit de stoomketel wor den gered. KAARTEN IN DE VOORVERKOOP BIJ TICKETBOX www.circuit-zanduoort.nl Circuit Park Zandvoort (advertenties) Italiaanse allure, Duitse kwaliteit van slaapkamerspecialist Hülsta. Van Til brengt van dit topmerk één van de grootste presentaties in Nederlandl Model La Vela valt op door zijn fraaie houtsoorten en tijdloze distinctie. Zoals ieder Hülsta-programma biedt ook La Vela voldoende ruimte voor een persoonlijke invulling van uw smaak. Openingstijden: Ma-DI-Wo: 9.30-1: Do-Vr 9.30-21.00 Za: 9 30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM den haag/gpd - Ziekenfondsverzekerden krijgen vanaf vol gend jaar geen 'zelfzorg'-geneesmiddelen meer vergoed en de eigen bijdrage gaat per 2005 omhoog naar 250 euro per jaar. In ruil voor die maatregelen ziet het kabinet af van de invoering van de medicijnknaak. Dat maakte minister Hoo- gervorst van volksgezondheid gisteren bekend na afloop van de ministerraad. Met de invoering van de medicijnknaak had het kabinet vol gend jaar 210 miljoen euro willen bezuinigen. Dat bedrag wordt nu royaal gehaald door de verhoging van de eigen bij drage van ziekenfondsverzekerden met 50 euro per jaar. Het schrappen van de vergoeding voor zelfzorgmiddelen le vert maximaal 90 miljoen euro op. Het gaat daarbij om pillen en zalfjes die ook bij de drogist te koop zijn maar die nu nog vergoed worden als ze op doktersrecept door de apotheker worden verstrekt. „De verhoging van het eigen risico van 200 naar 250 euro levert jaarlijks meer op dan 210 miljoen euro. Op die manier halen we in vier jaar toch de totale geplande bezuiniging", aldus Hoogervorst. De nieuwe regeling komt overeen met de voorstellen die het CDA eerder heeft gedaan. De grootste regeringspartij was vanaf het begin tegen de invoering van de medicijnknaak - eigenlijk een eurodaalder - eigen bijdrage per recept. Coalitiepartners WD en D66 hebben zich lang verzet tegen het afschaffen van de medicijnknaak, maar gaven afgelopen week toe. De regering wilde de medicijnknaak gebruiken om overbodig medicijngebruik af te remmen. „Maar met de ver hoging van het eigen risico wordt in feite hetzelfde bereikt," aldus Hoogervorst. „Het gaat er om dat de mensen zich be wust worden van de kosten en dat een drempel wordt opge worpen." (advertenties) VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS t BADKAMERS Den Haag, Binckhorstlaan 113, Telefoon 070-3477985 Wateringen, 's Gravenzandseweg 25, Telefoon 0174-225850 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl W dan test uw 1 gemeente de 1 sirenes, voor het I geval er écht Iets aan de hand la. Meer weten? Neem contact op met uw gemeente, kijk op www.postbus51.nl of bel 0800-8051 R Gaat do sirens op F eon ander tijdstip, ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. Weet wanneer de sirene gaat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3