Geheim Mabel in IRT-dossier GESPREK VAN DE DAG Prins kan zelf niet afzien van huwelijkstoestemming Politie volgde Bruinsma laatste jaren bijna permanent Vrouw met voorliefde voor criminelen Levende legende ZATERDAG 4 OKTOBER 2OO3BII SC l-I DAGELIJKS LEVEN "hé- -is PAT pinl&Tjz Nftr'/kum/H^e hter ce, 3D H&3T NO ff EEN? IETT met H/IAR. MENSELIJK Een Amerikaanse rechter heeft een middelbare school in de staat Michigan, die het een leerling verbood een T-SHIRT te dragen met een afbeelding van presi dent George BUSH en het opschrift 'International TERRORIST', in het ongelijk gesteld. Volgens de rechter is niet gebleken dat het shirt een ontwrichtend ef fect had, maar droeg het slechts een 'impopulaire politieke boodschap' over. De school, Dearborn High, stelde een van zijn leerlingen, de 16-jarige Bretton Bar ber, in februari voor de keus zijn T-shirt uit te trekken of naar huis te gaan. Bar ber droeg het T-shirt op de dag dat hij een opstel moest inleveren met als thema 'vergelijk en leg naast elkaar'. Hij had ervoor gekozen Bush te vergelijken met de Iraakse president Saddam Hussein, die toen nog niet was verdreven. Het antwoord op de vraag of Mabel Wisse Smit echt alles heeft opgebiecht over haar contacten met drugsbaron Klaas Bruinsma, ligt ergens in een kluis van justitie. Bruinsma werd de laatste jaren voor zijn dood in 1991 permanent in de gaten gehouden door het In terregionaal Rechercheteam Noord-Holland Utrecht. Als Mabel geregeld in het gezelschap van Bruinsma heeft vertoefd, kan dat de rechercheurs destijds met geen mogelijkheid zijn ontgaan. Bij het onderzoek tegen Bruins ma, alias De Dominee alias De Lange, werden kosten noch moei te gespaard. Telefoontaps, obser vatieteams, getuigenverhoren: Bruinsma werd 24 uur per dag ge volgd en zijn organisatie in kaart gebracht. Het kan dus niet anders dan dat de politie ook dossiers heeft van Bruinsma's activiteiten in de zeilwereld, waar hij Mabel zou hebben ontmoet en waar hij openlijker dan waar ook rond stapte. De vraag is of de Algeme ne Inlichtingen en Veiligheids dienst (AIVD), die een anteceden tenonderzoek naar Mabel Wisse Smit instelt, die IRT-informatie heeft bekeken, zeker nadat zij premier Balkenende vertelde ooit contact met Bruinsma te hebben gehad. Terwijl iedereen zich afvraagt wat Mabel verstaat onder 'geen lief desrelatie', zijn er naast de body guards van Bruinsma ook veel mensen in de Nederlandse zeil wereld die Mabel en Bruinsma samen hebben meegemaakt. Bruinsma sponsorde midden ja ren tachtig boten en zeilteams en hij huurde talentvolle Nederland se zeilers in om met hem te varen. Die zeilers zagen een blonde jon gedame van hun eigen leeftijd met de veel oudere maffiabaas optrekken. „Ze heette Mabel, dus ik ga er van uit dat zij het was. Zij was de vriendin. En zij deden sa men meer dan alleen maar scha ken. Ik heb haar gezicht niet meer helder genoeg voor ogen om nu aan de hand van krantenfoto's met zekerheid te zeggen dat zij het was. Maar er zijn toch ook niet zo heel veel Mabels", zegt een van de zeilers, die anoniem wil blijven. Coördinator van Bruinsma's zeil- activiteiten eind jaren tachtig, be gin jaren negentig was Jochem Visser. Visser was actief op de 'Amsterdamned', een van de door Bruinsma gefinancierde boten. Met de boten werden Nederland se havens aangedaan waar ook Bruinsma ten tonele verscheen, vaak met zijn opgeknapte oude reddingboot, de Neeltje Jacoba. Volgens Visser deed Bruinsma al lerminst geheimzinnig over zijn criminele praktijken. „Hij bracht ons van zijn bedenkelijke activi teiten op de hoogte voordat hij als financier bij het zeilproject be trokken raakte. Ik herinner me nog dat ik naar Klaas Wilting van de Amsterdamse politie ging om te vragen of er iets mis was met Bruinsma. Er liep geen gerechte lijk vooronderzoek tegen hem, kreeg ik te horen. Dus was er niets aan de hand, vond ik." Visser zegt zich niets van Mabel te herinneren: „Maar ik zag Klaas privé destijds ook amper. Ik was bijna nooit in Nederland. En als ik er was, zat ik niet aan boord van de Neelïje Jacoba waarmee Bruinsma de wedstrijden be zocht. Ik was bij de zeilboten." In de uitzending van De Vries werd gerept over 'een Gooise zeil vereniging' waar Bruinsma en Mabel elkaar wellicht leerden kennen. Het gaat hier niet om zo maar een club, maar om de crè me de ld crème: de Koninklijke Nederlandsche Roei- en Zeilver- eeniging, met havens in Muiden en Enkhuizen. In die havens lig gen ook het zeiljacht De Groene Draeck van koningin Beatrix en de motorboot Jumbo IV van prins Bernhard. Hans Leber 29 augustus: Volgens HP/De t£ Tijd staat Mabel bij vrienden van^ wijlen drugsbaron Bruinsma be-1 kend als 'gold digger' en dat 'kreng van Klaas'. september: Yenis, een ex-vrien-^ din van Klaas Bruinsma verklaart? in Weekend en op SBS6 dat ze ,n Mabel heeft gekend. „Mabel had een innig contact met Bruinsma. p 29 september: SBS 6 kondigt aaij dat in het programma van Peter - R. de Vries een ex-lijfwacht van I Bruinsma vertelt Mabel goed te I kennen. 30 september: Peter R. de Vries zegt dat de lijfwacht, Charlie da Silva, details zal onthullen over de relatie tussen Bruinsma en MabeÜ De RVD verspreidt namens Wisse Smit een officiële reactie, die vooruit loopt op het programma. 'Mevrouw Wisse Smit laat weten uit de naaste omgeving van de heer Bruinsma zich geen Charlie te kunnen herinneren'. 30 september: De Tweede Ka mer eist een einde aan de 'ge ruchtenstroom' en waagt premier Balkenende om opheldering. 2 oktober: In de uitzending van Peter R. De Vries verklaren Da Sil va en Eddy Sweering, gewezen boekhouder van Bruinsma, dat Bruinsma stapelgek was op Mabel en dat de twee een langdurige verhouding hadden. Mabel Wisse Smit reageert schriftelijk op vra gen van De Vries: ze heeft een aantal keren de nacht doorge bracht op de boot van Bruinsma. De 'contacten' hebben slechts en kele maanden geduurd. 3 oktober: Premier Balkenende vraagt tijd om de vragen over Mabel te beantwoorden. Hij zal dit 'zo snel mogelijk doen'. Ineens was ze op de begrafenis van prins Claus, ze ging zelfs mee de grafkelder in. Al leen de naaste familie bewees in de kelder van de Nieuwe Kerk in Delft de laatste eer aan de man van koningin Beatrix.Toen was ze nog slechts 'een goede vriendin' van prins Johan Friso, maar de verloving liet niet lang op zich wachten. Mabel Wisse Smit is een intelligente vrouw die cum laude afstudeerde aan de universiteit van Amsterdam in economie en politieke weten schappen. In 1994 richtte ze de European Ac tion Council for Peace in the Balkans op, een non-gouvemementele organisatie voor vrede, democratie en stabiliteit op de Balkan. Tot 1997 was ze hier ook directeur van. In 1995 was Wisse Smit medeoprichter van de Neder landse Stichting War Child. Met deze verloofde verstomden de geruchten dat de tweede zoon van koningin Beatrix ho moseksueel zou zijn. Nieuwe geruchten deden echter de ronde. Wisse Smit zou namelijk een voorkeur voor criminelen hebben. Haar ver meende liefdesrelatie met drugsbaron Klaas Bruinsma is volop in het nieuws. Eerder werd ze al gekoppeld aan Muhamed Sacirbey, oud ambassadeur van de Verenigde Naties in Bos nië en voormalig Bosnisch minister van bui tenlandse zaken. Hij werd eerder dit jaar in New York gearresteerd op verdenking van fraude, anp Mabel getogen in Gooi Mabel Wisse Smit is op 11 augustus 1968 geboren in Pijnacker als dochter van Henk Los en Flos Kooman. Haar vader verdronk in de Loosdrechtste plassen toen zij negen jaar was. Haar moeder hertrouwde met Pe ter Wisse Smit, die enkele jaren geleden overleed. Mabel Wisse Smit heeft twee zus ters: Nicoline (32) en Eveline (22). Mabel Wisse Smit groeide op in het Gooi. In 1986 behaalde zij haar diploma aan het Gemeen telijk Gymnasium in Hilversum. In 1993 studeerde zij af aan de Universiteit van Am sterdam in economie en in politieke weten schappen (cum laude). Annie M.G. Schmidt heb ik een paar keer ontmoet. Ooit maakte ik haar een avond lang mee omdat we beiden in een of ander panel zaten, ik meen in het Amsterdamse theater De Meervaart. Na afloop werd er geborreld. Mevrouw Schmidt was al een jaar of tachtig maar still going strong. Iemand vroeg of het bestaan als levende legende haar niet te zwaar viel. Dat viel inderdaad niet al tijd mee, antwoordde zij. Ze gaf ook een aardig voorbeeld: „Een keer zat ik op een zonnige dag in de tuin bij vrienden. Er werd een drankje geserveerd dat alcoholhoudend was. Ik kende het spul niet maar het ging er bij mij in als water. Ik werd als maar roziger. Die avond moest ik verschijnen bij een of andere gelegenheid. Of het de temperatuur daar was of het glaasje wijn waarmee we ontvangen wer den, ik weet het niet. Maar ik voelde me langzaam wegzakken in dronkenschap. Op een gegeven mo ment viel ik van mijn stokje. Er ontstond een onge lofelijke paniek: 'Mevrouw Schmidt heeft een hart aanval, de telefoon, waar is de telefoon? Bel een am bulance, roep een dokter!' Ik hoorde het vaag en dacht alleen maar: jullie moesten eens weten, ik ben stomdronken verder niets. Maar ja hoor, er kwam een ambulance, ik moest naar het ziekenhuis en al die toestanden alleen voor een dronken lor. Een aardige anekdote over de schaduwzijde van de roem. Afgelopen week las ik het boek 'Anna, het le ven van Annie M.G.Schmidt'Een biografie geschre ven door Annejet van der Zijl. Ik heb het met veel plezier gelezen, misschien ook omdat ik een aantal personen uit Annies werkzame leven goed gekend heb. Ik neem u mee naar een passage op pagina 384 waarin verteld wordt dat Annie flauw viel tijdens een première die zij bezocht. Een hartinfarct werd er geroepen. De journalisten belden al naar de krant. Annie werd per ambulance vervoerd en hoorde: Waar is er nog een bed vrij in hetAMC of de VU? En toen riep ik: 'Er is een bed vrij in de Vossiusstraat! Want er mankeerde mij helemaal niets. Over alcohol meldt deze passage niets. Zou deze ge beurtenis dezelfde zijn als verteld door Mevrouw Schmidt in de Meervaart? Dan is die drankanekdo- JERRY GARCIA, de overleden zan ger en gitarist van de Amerikaanse rockband Grateful Dead, was al ON STERFELIJK geworden nadat Ben Jerry's een ijsje (de 'Cherry Garcia') naar hem vernoemde. Een wijnhuis uit Californië doet daar nog een schepje bovenop en presenteert de J. Garcia, een duurdere wijn uit So noma County, waar de zanger ooit woonde. Clos du Bois Winery produ ceert in samenwerking met de erven van Garcia chardonnay, merlot en cabernet onder dit nieuwe merk. De etiketten zijn voorzien van kunstwer ken van de artiest zelf. Garcia, die in 1995 op 53-jarige leeftijd over leed aan een hartaanval na jaren lang alcohol- en drugsmisbruik, stu deerde kunst aan de Californische kunstacademie voordat hij de mu ziek in ging. Hij maakte en verkocht honderden schetsen en schilderijen, die later ook te zien waren in exposi ties. De flessen wijn gaan naar ver wachting tussen de 14 en 18 dollar kosten. Foto AP Zestig PLATTELANDSVROUWEN hebben deze week een uiterst op windend bioscoopavondje beleefd. In een bioscoop in Winschoten stond De Pianist van Roman Po- lanski op het programma. Een zware oorlogsfilm. De dames kregen inder daad De Pianist voorgeschoteld maar wel een andere. Een FRANSE SEKSFILM met alles erop en eraan. Maar geen plattelandsvrouw die wegliep. Met grote ogen en rooie oortjes genoten ze van de twee uur durende film. Hoewel enkele dames soms wel even de blik afwendden. Peepshows, orale bevrediging, scheermesjes, door niets lieten de vrouwen zich afschrikken. „Natuur lijk niet, ze hebben een prima avond gehad", laat de voorzitter van de Winschoter afdeling van de Platte landsvrouwen weten. Zij kon de avond niet bijwonen maar werd al gauw gebeld door een giechelende plattelandsvrouw. De directeur van de bioscoop spreekt van een foutje. „Ik had de film van Polanski be steld, maar kreeg de verkeerde. Ik had het na twee minuten door maar heb de film helemaal afgedraaid. De dames krijgen een vrijkaartje, ze hebben immers niet de beloofde film gezien." Meer dan 20 miljoen TROPISCHE VISSEN belanden elk jaar in Ameri kaanse en Europese aquaria. Met de vangst en de handel is een bedrag gemoeid van 200 tot circa 330 mil joen dollar (291 miljoen euro). Dat blijkt uit een studie van UNEP, de milieuafdeling van de Verenigde Na ties. Het is de eerste integrale stu die naar de internationale 'aquari- umhandel'. De organisatie waar schuwt dat de lucratieve handel een gevaar kan vormen voor kwetsbare ecosystemen zoals koraalriffen. Te gelijkertijd onderkent UNEP dat de vangst van tropische vissen voor aquaria ook een belangrijke bron van inkomsten vormt voor lokale vis sergemeenschappen. UNEP dringt er op aan dat er nu 'een goede ba lans' komt tussen beide deelbelan gen. De vissers richten zich op in to taal 1471 vissoorten. Nog eens tien miljoen andere zeedieren, zoals gar nalen en verschillende soorten weekdieren, gaan overigens ook jaarlijks naar afnemers in westerse landen en Japan. De Amerikaanse Althéa Gibson, de EERSTE ZWARTE TENNISSTER die Wimbledon en de US Open won en eerste op de wereldranglijst stond, is op 76-jarige leeftijd overleden. In 1950, drie jaar nadat Jackie Robin son was gedebuteerd als eerste zwarte prof-honkballer, nam Gibson als eerste zwarte deel aan de open Amerikaanse tenniskampioenschap pen. Een jaar later debuteerde ze op Wimbledon. Tussen 1956 en 1958 domineerde Gibson het vrouwenten nis. In 1956 won ze Roland Garros, in 1957 en 1958 won ze zowel Wimbledon als de US Open twee maal. Ook behaalde ze zes Grand- Slam dubbeltitels. Na haar tennis carrière stortte Gibson zich op de golfsport. Ook daar was zij als zwar te atlete een pionier. De afgelopen jaren leidde ze een teruggetrokken leven. Venus Williams noemde Gib son in een reactie op haar overlijden een voorbeeld. Foto AP te, ik stel hem graag ter beschikking, een aardige aanvulling voor een volgende druk van de biogra- fie. Nog even terug naar die avond met mevrouw M.G. Op een gegeven moment verdedigde iemand een niet al te sterk stuk proza. Annie stelde .jul dat de taal niet was uitgevonden om dit soort slechte teksten te schrijven. Dat leek mij onzin. Of we het leuk vinden of niet: taal is evenzeer het recht van de schurken van deze wereld als van de helden. De talentlozen hebben even veel recht op het woord als de getalenteerden. Dat ging allemaal door me heen. Maar ik durfde niets te zeggen want een levende le gende spreekt men niet tegen. Zij was toen al zo goed als blind maar kennelijk merkte ze mijn aarzeling. Want ze richtte zich tot mij en zei vriendelijk: „Je hoeft het niet met me eens te zijn hoor.Van de rest van de avond herinner ik me alleen nog de alco hol. Prins Johan Friso kan, als hij dat zou willen, niet zelf beslissen om na de herrie rond zijn verloofde Mabel Wisse Smit af te zien van het vragen van huwelijkstoestemming aan het parlement. De prins heeft daar niets over te zeggen. Het is de regering - het ka binet en de koningin - die daarover beslist. In de praktijk zal de regering geen toestem ming vragen als de direct betrokkene dat niet wil, maar formeel ligt ook deze beslis singsbevoegdheid bij de regering. Als het kabinet de toestemming niet zou vragen, verliest prins Johan Friso zijn aanspraken op de troon. Het is in het verleden overigens twee keer voorgekomen dat de koning een verloving aankondigde die later moest worden afge blazen. Het parlement was daarbij echter niet betrokken. De bepaling dat toestemming moet worden gegeven voor een koninklijk huwelijk staat al sinds 1813 in de Grondwet. In die tijd was de zorg van het parlement niet of vriendinnen mogelijk aan de maffia ver bonden waren, maar of er ongewenste alli anties met buitenlandse mogendheden wa ren. Koninklijke huwelijken werden in die tijd immers vooral gesloten om het ko ningshuis of het land te versterken. Als er ook nog liefde in het spel was, dan was dat mooi meegenomen. Het toestemmings- recht gaf het parlement de mogelijkheid het landsbelang in de gaten te houden. Goedkeuring is sinds 1813 nooit geweigerd. De behandeling van de toestemmingswet was meestal ook hamerstuk. Het paar werd gelukgewenst en de kamerleden gingen over tot de orde van de dag. Alleen bij het huwelijk van prins Maurits met Marilène van den Broek was er van de kant van de orthodox-protestantse SGP wat gemurmel, omdat de toekomstige prinses haar katho lieke geloof niet wilde verloochenen en op geven. De SGP stemde daarom toch tegen. Toestemming voor het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta leverde in het parlement - Eerste en Twee de Kamer moeten beide hun ja-woord ge ven - weinig problemen op. Dit omdat pre mier Kok in de maanden daarvoor in alle stilte alle plooien behendig had glad gestre ken. Vader Zorreguieta, ex-lid van het bloe dige Videla-regime in Argentinië, beloofde niet naar de bruiloft te komen en daarmee Ikr usd Set kon bel was het potentiële conflict opgelost. In 1965, toen prinses Beatrix wilde trouvjje met de Duitser Claus van Amsberg, kwa^t het na een hevig en emotioneel debat w^et tot een stemming. De bruiloft kon door-,t gaan. Nog meer rumoer was er een jaar eerder, in 1964. Toen besloot de regering juist géén toestemming te viagen voor hk« huwelijk van prinses Irene met prins Car Hugo. Dit omdat de prins zijn aansprakq^ op de destijds vacante troon van Spanje niet wilde opgeven. Irene had wel goedkjHA ring voor haar huwelijk willen hebben, e^if Carlos rekende daar ook op. Maar premiive Marijnen maakte het paar in de beruchtqini 'nacht van Soestdijk' duidelijk dat daar oj geen sprake van kon zijn. b t Hans Jacobs ?rii r Mabel en Klaas «t p lis Sinds de verlovingsaankondigir|ed van prins Johan Friso en Mabel in Wisse Smit, op 30 juni, volgen dip; onthullingen en geruchten overf de (vermeende) liefdesrelatie val Wisse Smit met topcrimineel j» Klaas Bruinsma elkaar in hoog tempo op. Een overzicht. Mabel Wisse Smit werd eerder dit jaar als de verloofde van prins Johan Friso aan de pers voorgesteld. Foto: ANP/Ed Oudenaarden augustus: Quote meldt in een i h tikel, 'The making of Mabel', datoi Mabel in haar studententijd vervei bazing wekt bij haar vriendinnen: t 'als ze met de later vermoorde kei drugsbaron Klaas Bruinsma binds nenwandelt op een huisfeestje', it r 20 augustus: De Telegraaf en jei Weekend nemen het nieuws ovejv De RVD bevestigt dat Mabel 'kont a tijd behoorde tot de bekenden V( van die meneer (Bruinsma)'. ie Mabel Wisse Smit trof, aldus haa h eigen verklaring, 'Bruinsma enkéai le keren tijdens zeilwedstrijden, in ongeveer vijftien jaar geleden.en Van 'een zakelijke of intieme relan tie' was geen sprake. Toen ze hoorde van de achtergronden vak Bruinsma heeft ze naar eigen ze$| gen de banden verbroken. L 20 augustus: Volgens een 'toen-, malige vriendin' van Wisse Smit L wist Mabel precies wie Bruinsma,-j was en schepte zelfs over haar crL minele contacten op, meldt Nova^- Mabel en Bruinsma waren op ten minste één studentenfeestje sa- men aanwezig. 'g

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2