S: Voorschoten in greep van jeugd-terreur dankt! ZONDAG OPEN Leiden viert Ontzet weer met veel overgave ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR Vaas bier €1.50 Wijn €1.50 071 - 528 14 14 Twee 15-jarigen opgepakt van OERLE KsükenmaxK ERA OPEN HUIZEN ROUTE ll.IHJHUMJJ.il Eis: vijf jaar en tbs voor pyromaan Voorschoten Kabinet stelt indienen van toestemmingswet Friso uit 'Allochtonen ontmoedigen grote gezinnen te stichten' Beperk kinderbijslag Van der Zwan: m Leidsch Dagblad amaribo Zoo ent voor lieren de dood' Wijnaendts rancken lAens.enkennis is iikwijls meer >evorderlijk voor iierenliefde dan voor nensenliefde Buien l> 4/6° 'irrTTfil N 1 ^3/4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43352 LOS zaterdag 4 OKTOBER 2003 bedrijfshuisvesting HAAGWEC 51 LEIDEN www.immo-rijnstede.nl nvm-boi NR. 43352 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Nancy Ubert voorschoten - Seksuele intimi datie, afpersing, aanranding, be dreiging en diefstal. Maanden achtereen hebben twee 15-jarige Voorschotenaren van Marok kaanse afkomst tientallen jonge ren in hun woonplaats geterrori seerd. Toen het tweetal een week gele den werd opgepakt voor een re latief klein vergrijp en daarvoor in de cel belandden, durfden de slachtoffers eindelijk hun mond open te doen. Volgens de vader van een meisje dat door de jon gens is aangerand en afgeperst, vonden de twee jongens dat zij het voor het zeggen hadden in de Voorschotense wijk Bosch geest. „Een bijzonder schokkende zaak", onthult de woordvoerder van het openbaar ministerie de gevoelens die bij de opspo ringsinstantie leven. „Zeker als je bedenkt dat deze jongens maar 15 jaar oud zijn." De rechter-commissaris besloot drie dagen geleden het tweetal nog een weekje vast te houden. Sindsdien stromen bij de Voor schotense politie de aangiften (advertenties) FACILITAIRE DiBNSTVF.RLF.NTNG BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 binnen. Medewerkers van de zedenpolitie en van de recher che maken overuren. De raadkamer beslist volgende week of de jongens in voorar rest blijven. Voor die tijd wil het OM zoveel mogelijk munitie hebben verzameld. „We hopen via de aangiften nog meer in formatie binnen te krijgen dan we nu hebben. Het aantal aangiften is inmid dels tot ver boven de dertig ge stegen. Zowel jongens als meis jes zijn ten prooi gevallen aan de terreur van de twee. De slachtoffers lopen in leeftijd uit een. De jongste is een jaar of 12. Stuk voor stuk lieten ze zich in timideren en durfden ze niet aan hun ouders te vertellen wat er al die tijd gebeurde. De twee jongens pakten onder meer mobieltjes af om met het resterende tegoed naar Marok ko te bellen. Ook pikten ze geld in. Meisjes hebben tegenover de politie onafhankelijk van el kaar verklaard hoe zij door het duo als vuil zijn behandeld. De jongens grepen de meisjes bij hun borsten om daarover ver nederende opmerkingen te ma ken. Zwaaiend met een mes dwong het tweetal jonge mei den tot seksuele handelingen. De vader van een van de slacht offers zegt 'kapot van verdriet en woedend van onmacht' te zijn. „Dat mijn kind al die maanden niet heeft durven te vertellen dat het zo bedreigd, mishandeld en vernederd werd. Ik ga bijna kapot aan mijn wraakgevoelens." Pagina R3: 'Ze knallen een kogel door mijn kop' DMMENTAAR WISSE SMIT t is de angst van menig ouder, dochterlief ooit met het ver- :rde vriendje thuiskomt iar op jeugdige leeftijd doet ereen wel eens dingen waar of zij later liever niet aan rdt herinnerd. Meestal wordt daarom over jeugdzondes Dit meer gepraat en worden bijgezet in het album met fa liegeheimen. Moeten er voor ivrouw M. Wisse Smit andere rmen gelden? Het antwoord ti slechts ontkennend zijn. int door haar huwelijk met Ins Johan Friso wordt ze prin- I Mabel, geen Heilige. 1 contacten die Wisse Smit al ler vijftien jaar geleden had ét de later vermoorde topcri- jneel Klaas Bruinsma, hebben or veel ophef gezorgd. De aag is waarom? Bruinsma ugde niet, maar is nooit ver- rdeeld. Z'n misdadige reputa- I werd pas later bekend. Na- lirlijk is het geen aanbeveling jt ze de nacht heeft doorge- acht op de privé-boot van de affiabaas. Maar de redenering |t het Hof zo gelieerd zou ra- in aan criminele circuits is pduit potsierlijk. De 'feiten' iteren uit de late jaren tachtig, ruinsma is al 12 jaar dood. ït Wisse Smit in het verleden In voorkeur zou hebben gehad lor 'foute mannen' - ze had >k een relatie met de van frau- f verdachte Bosnische diplo mat Sacirbey - is met de beste II van de wereld ook geen re in voor alle ophef. 'Ze is goed recht gekomen', is de bij dat ort gevallen horende vergoe ding. st het verwijt dat de verloofde Johan Friso eerst heeft ver- rd dat ze Bruinsma slechts jjpervlakkig heeft gekend. Dat et jokken en komt in de beste ies voor, zeker wanneer ie- ïd zich enigszins geneert >r zaken uit het verleden. Het eft inderdaad geen pas. Maar de gemiddelde mens twee daags een leugentje ver- )pt, hoeven aan een aan- and lid van het Koninklijk luis geen bovenmenselijke ei- en gesteld te worden. De enige lit belangrijke vraag is of me- )uw Wisse Smit open kaart ïft gespeeld tegenover haar ïstaande echtgenoot en diens "lie. Dat is een privé-kwestie het tweetal. kentferd ca <éo keukens, duizend en één Ideeün van 10.00 -17.00 uur Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij het kopen van uw droomkeuken tot een feest. HOOFDDORP A4, afslag Hoofddorp Kruisweg 655-657 c/rrr Tel. 020-6538163 IJ.I.IIrlllllJf4IIJI.|.ijJJ.|.lJ,ll.|-l,IH.|J.^ De Bijenkorf zet de toon. Alleen vandaag 100 gram voor 3j" deBijenkorf Het publiek staat rijendik voor de optocht. Dit jaar luidde het thema 'Er was eens... een sprookje'. Asse poester, Hans en Grietje, Roodkapje, Repelsteeltje - ze kwamen allemaal voorbij. Foto Henk: Bouwman leiden - Leidens Ontzet is giste ren weer met overgave gevierd. Al vroeg waren de cafés, de broodjeszaken en de straten bomvol, en laat waren ze dat nog. Ook de officiële activitei ten werden druk bezocht. Dirigent Wim de Ru dirigeerde als een negentiende-eeuwse bovenmeester het publiek tij dens de Koraalmuziek in het Van der Werfpark. Hier en daar plengden ontroerde Leidsen traantjes bij het zingen van Lied nr. 16., 'Siet hem met zijn knap sack, Loopen in der haest, Als een hond die raest!' Alsof de Spanjaarden niet 429 jaar gele den, maar gisteren het beleg hadden opgegeven. De optocht trok ook veel pu bliek, maar was een beetje be daagd. Rustig was het ook vol gens de politie. Wel werd don derdag tweemaal aangifte ge daan van verkrachting. De poli tie hield gisteren een derde ver dachte aan. Gisteren waren er geen ernstige zaken te melden. Zes kinderen tijdens de optocht eventjes zoek, drie mensen die onwel werden, twee illegale verkopers, en een vechtpartij op de kermis waarbij een 38-jarige Apel- doornse kermisbaas van geen ii MAKELAAR MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 ofwww.meubelplein-leiderdorp.nl den haag/gpd - Het kabinet wacht met het indienen van een toestemmingswet voor het huwelijk van prins Johan Friso, totdat de aard van de relatie van zijn verloofde Mabel Wisse Smit met de topcrimineel Bruinsma is opgehelderd. Dit heeft premier Balkenende giste ren laten weten. Als het kabinet de toestem mingswet niet zou indienen of als het parlement deze niet zou goedkeuren, verliest Johan Fri so zijn aanspraken op de troon. In het programma van mis daadverslaggever Peter R. de Vries liet de toenmalige lijf- - wacht van Bruinsma weten dat Mabel vanaf 1989 een liefdesre latie met de in 1991 vermoorde crimineel had. Mabel zelf deel de via de Rijksvoorlichtings dienst mee dat daar geen spra ke van was. Wel gaf zij toe 'een aantal malen' op de boot van Bruinsma te hebben overnacht. Balkenende wilde gisteren geen enkel oordeel geven over tegen strijdige verklaringen van Mabel en de lijfwacht. De pre- den haag-voorschoten - Justi tie eist vijf jaar celstraf plus tbs met dwangverpleging tegen een 26-jarige man uit Voorschoten, die in de afgelopen zes jaar in zijn woonplaats tientallen au to's, vijf woningen, een monu mentale boerderij en een kerk in brand stak. Officier van justi tie Steen zei gisteren in Den Haag dat de verdachte een hele gemeenschap teisterde en mensenlevens in gevaar bracht. De Voorschotenaar, die drie maanden in voorlopige hechte nis zit, bekende gisteren alle hem ten laste gelegde feiten. Dat betekent dat hij verant woordelijk is voor drie brand stichtingen in de gereformeerde kerk aan de Bachlaan, brand stichting in vijf woonhuizen en een monumentale boerderij, meer dan dertig auto's en twee motoren. Tussen 1998 en juli 2003, toen de verdachte werd aangehouden, was Voorscho ten in de greep van de branden. Inwoners patrouilleerden 's nachts in de straten, de politie deed jaren intensief onderzoek, maar betrapte de verdachte nooit op heterdaad. Wel werd de man in het verleden enkele malen ondervraagd, maar tel kens ontkende hij toen iets met de branden te maken te heb ben. De man onderging de zitting gisteren ogenschijnlijk emotie loos. Waarom de pyromaan tot zijn daden kwam, bleef tijdens de zitting onduidelijk. Hij be antwoordde die vraag telkens schouderophalend. „Het kwam in me op. Dan stak ik iets aan en liep ik weer weg." Hij houdt het erop dat zijn cocaïneversla- ving hem tot de misdaden dreef. De rechtbank kon nog niet beslissen of hij binnenkort een uitspraak doet, of dat hij het onderzoek naar de psychi sche problemen van de ver dachte moet heropenen. Over twee weken maakt de recht bank die keuze bekend. Pagina R4: Burgemeester Verver geschokt door emotieloze verdachte anisterdam/gpd - Allochtonen in Nederland moeten worden ontmoedigd om grote gezin nen te stichten. De kinderbij slag zou na het tweede kind moeten worden gestopt. Dat zegt Arie van de Zwan, voor malig Nieuwlink- ser binnen de PvdA en zelfstan dig adviseur, van daag in een ge sprek met deze krant. „We hebben het hier over een enorme groep die de onderklasse van de sa menleving vormt", zegt Van der Zwan. „Het zijn veelal mensen zonder baan of met slecht betaald werk." Hij stelt dat de gezinnen er beter van worden als er minder kinde ren zijn, omdat ze dan per hoofd meer te besteden heb ben en de ouders meer aan dacht krijgen voor hun kinde ren. „Nu is het nog altijd zo dat de oudste kinderen de jongsten opvoeden, en dat is niet goed. Ouders moeten kin- deren opvoeden, ook door zichzelf te ontwikkelen. Ze moeten ervoor zorgen dat hun kinderen het beter krijgen dan zijzelf." Eerder deze week verklaarde Van der Zwan voor een onder zoekscommissie tegratie van minderheden is mislukt. Tien jaar geleden had hij daar al in een rapport voor gewaarschuwd. De integratie van 2,5 miljoen allochtonen die Nederland rond 2020 zal tellen wordt vol gens Van der Zwan hét grote probleem voor de komende 25 jaar. Van der Zwan:Als je wilt dat die mensen daadwer kelijk integreren, moet je eisen stellen. Rechten maar ook plichten, zoals voor iedereen. Op alle gebieden, dus ook bij scholing." Zie ook het bijvoegsel Erbij (advertenties) ophouden wilde weten, waarna de politie na enkele waarschu wingen pepperspray gebruikte. De man werd naar eigen zeg gen plotseling aangevallen door vier k vijf mannen en een vrouw, toen hij in zijn stand plastic prijzen aan het opblazen was. De politie hield ook een 23-jarige Voorschotenaar en een 40-jarige Leidenaar aan. Niemand raakte gewond en de drie werden om half tien weer vrijgelaten. Meer over de viering van Leidens Ontzet op de regiopagina's Dankzij alle vrijwilligers, politie, brandweer, gemeente en horeca was het een geweldige 3 oktoberviering. Maar bovenal was het geweldig dankzij u als mede levende en meevierende Leidenaar. Wij heten de vele nieuwe leden van harte welkom. Wilt u ook de 3 October Vereeniging steunen, geeft u zich dan op als lid (slechts 5 per jaar) en stuur uw naam en adres naar Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (postzegel niet nodig). mier benadrukte in staatsrech telijke zin niet verantwoordelijk te zijn voor Mabel Wisse Smit. Balkenende zei dat hij eerst de vragen die PvdA-Kamerlid Kals- beek en LPF-Kamerlid Eerd- mans hebben gesteld, 'zorgvul dig' wil beantwoorden voordat het kabinet zich over de toe stemmingswet buigt. Kalsbeek en Eerdmans willen weten of Mabel Wisse Smit bij de screening van haar verloving met Friso gelogen heeft. (advertenties) Café Jantje van Leyden Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon (i.vm. controle nabez w ^e\ Wij gaan zoigvukSg om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: ran de krant treft u nadere infotmatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1