tijnsburgse karateka's inderweg naar Polen V.L.N.R. SI rietal vertegenwoordigt Nederland op WK door Anton Diedrich Koestraat in Rijnsburg sle- drie paar voeten over een Naast elkaar en bijna pre- tegelijk. Plotseling schieten van de zes voeten de lucht n trappen de onzichtbare te- Stander vliegensvlug en eihard op zijn gezicht. Uit ■monden klinkt een korte, jige kreet. Richard Pet, Re- h Strijk en Shireen Noort zet- jde laatste puntjes op de i. Idrie karateka's van Sport- Dol Rijnsburg bereidden l de afgelopen weken voor het wereldkampioenschap, vandaag in Bierun, oost-Po- begint. Het Rijnsburgse tal vertegenwoordigt Né- land in de team-kata. 'Kata' pn schijngevecht, zonder te- (Stander, waarbij het wel de joeling is dat de onzichtbare ionent voor de jury zicht- wordt gemaakt door de o^inieken uit te voeren alsof er jt iemand staat. Aan het we- doen 37 üenteams mee. is het WK van de IBF, de In- lational Budo Federation, is een van de honderden |den in het internationale ite. „Er zijn ongeveer veertig zoveel karatebonden als honden", legt Pet uit. „On dijkveel." Dat komt, legt hij doordat er allemaal afsplit- jen zijn van elkaar. Mensen meningsverschillen, die aparte bond oprichtten met even andere regels, door dat verleden van on- ige ruzies, kunnen de bon- ook heel slecht samenwer- zegt Pet. „De bonden allemaal hun eigen looien, en sommige kleine en hebben niet eens een hard Pet is de leraar van de andere twee. De 35-jarige inwo ner van Rijnsburg is logischer wijs de meest ervaren van de drie WK-gangers. Bijna vieren twintig jaar doet hij al aan kara te. Maar niet meer de full-con- tactvorm. „Die heet kyukutshinkai", legt hij uit, „en daarbij mag je alles raken. Daar ben ik 'eerste dan' in en ik heb het jaren gedaan." Hij is ge stopt vanwege zijn werk. „Ik werk in de bouw, als glaszetter. Dan kun je het niet maken om met een gebroken hand of zo iets aan te komen na een kara- teduel." Wat de karateka's in Rijnsburg leren heet shotokan. Bijna full- contact, waarbij lowkicks en el leboogstoten verboden zijn. „En je mag iemands hoofd niet voluit raken, dat moet gecon troleerd. Als het bloedt, houdt het op; dan is degene die de stoot uitdeelde gediskwalifi ceerd. Een bloedneus betekent al dat het te hard was", legt Pet uit. Hij is dan wel leraar van Remon Strijk (26) en Shireen Noort (20) maar de drie zijn toch voorna melijk teamgenoten. In deze vorm van karate zijn Shireen en Remon eerste dan, Pet is derde dan. „Wij doen het allebei nog maar zevenenhalf jaar", zegt Strijk. De twee zijn bij Sport school Rijnsburg begonnen met karate en leven nu voor hun sport. Vier keer achter elkaar werd het team uit Rijnsburg Nederlands kampioen. De laat ste keer werden ze nipt naar de tweede plaats verwezen, maar de bond had al laten weten dat het drietal naar het WK mocht. Hun kracht, zeggen ze alledrie, ligt vooral in de teamgeest. „Zoals wij met elkaar omgaan zie je verder bij geen enkele an dere vereniging", zegt Remon. „We zien elkaar bijna dagelijks, en we doen ook heel veel de monstraties samen." „Het is echt een heel hechte band", beaamt Shireen. Zij was dertien toen ze begon met karate. „Of het uitzonderlijk is voor een meisje? Tja, dat zal dan wel", zegt ze. „Maar ik vond het mooi. Het streven naar totale beheersing van je lichaam, con trole over alle bewegingen." De drie zijn, ook al hebben ze net een training achter de rug, maar al te graag bereid om een stukje van de teamkata voor te doen. Een mengeling van kracht en rust. Synchroon draaien ze zich langzaam om, om dan precies tegelijk plotse ling krachtig uit te halen. Het duurt een paar minuten, en dan gaan ze weer zitten. Een paar zweetdruppeltjes parelen op hun voorhoofd. Elke beweging heeft een bete kenis, legt Richard Pet uit. Een verdediging of een aanval. Dat oefenen ze soms met een echte tegenstander. „Je moet weten wat de achterliggende gedachte van de beweging is, om te kun nen weten waar je precies kracht moet zetten in de stoot", zegt Shireen. En ja, ook al staat er bij de kata geen tegenstander tegenover ze, de jury kan die nuances zien. „Dat zijn altijd mensen die zelf actief karateka zijn of zijn geweest", zegt Pet. „Ze zitten al jaren in die we reld." Ook al is het dan voor de minder deskundige toeschou wer moeilijk om het verschil te zien. „De meeste mensen kennen karate vooral uit de film", zegt Pet. „Bruce Lee, Jean-Claude van Damme, Chuck Norris; dat is het karate dat bij de mensen via de televisie binnenkomt." „Iedereen ziet zo'n Van Dam me bezig in de film en denkt 'sóóóó-hee'. Maar als wij zo'n film zien, dan denken we 'kan niet'. Alles moet in een film na tuurlijk spectaculairder en mooier, dat is logisch", zegt Re mon Strijk. Hoewel de acteurs best weten wat ze doen, bena drukt ploeggenoot Pet. Van Shireen Noort, Richard Pet en Remon Strijk (v.l.n.r): „Onze kracht is de teamgeest." Foto: Taco van der Eb Damme was oorspronkelijk kickbokser en Chuck Nonis - Walker/Texas Ranger - is zelfs vijf keer wereldkampioen karate geweest. Shireen Noort: „Het échte karate heb ik nog nooit op televisie gezien." Ook het wereldkampioenschap waar de drie aan meedoen, zal waarschijnlijk geen seconde zendtijd krijgen in Nederland. Er zijn ongeveer dertigduizend karateka's in Nederland, maar toch is de sport niet interessant genoeg voor het grote publiek. De drie moeten zelfs persoon lijk meebetalen aan hun WK- deelname. „De bond betaalt een groot deel, we moeten zelf 900 euro bijleggen", zegt Pet. „Dank zij een bloemenhandel hier uit Rijnsburg en de sport school zelf hoeft dat niet uit on ze eigen zak te komen." Behalve geld kost hun karate- carrière ook veel tijd. Richard Pet en Remon Strijk hebben al lebei net een kind, wat het extra lastig maakt om tijd te vinden voor extra trainingen. „We doen een half uur extra voor de les en een half uurtje erna", zegt Pet. Shireen Noort is stu dente. Zij is derdejaars rechten aan de UvA in Amsterdam. „Ik woon nog thuis, en heb ook nauwelijks tijd voor een baan tje. Ik wil namelijk ook hardlo pen en zwemmen, om mijn conditie op peil te houden." Ze leeft voor haar sport. „Ik ga wel eens uit met vriendinnen, maar heel zelden. Vanwege karate. En ik zou er nog wel meer voor opzij willen zetten ook." De drie verwachten vandaag wel een paar zenuwen, als ze in Bierun de mat opstappen. „Vooral als er eerst een ander team zijn kata loopt, en ze doen het geweldig goed", zegt Noort. „Maar een beetje nerveus zijn is helemaal niet slecht." Hun kansen? „We worden eer ste", roept Remon Strijk met een. Richard Pet is wat voor zichtiger. „De eerste tien moet kunnen." Er is, vertelt hij, maar één Nederlander die ooit een WK-finale heeft gehaald in ka rate. „Dus het is sowieso bij zonder dat we naar het eind- toemooi gaan, met drie Rijns burgers." Staand v.l.n.r: Mike Pas, Jan Jacobs, Martin Wasser, Paul van Puffelen, Robert Munnik, Ed Pennings, Paul Devilee, dhr. Lebbink sr. (coach). Zittend v.l.n.r: Walter Schrader, Sonja Lebbink (speler/verzorger), Klaas Franken, Henk Blaauwgeers, IJsbrand Hiemstra, Ger-Jan van Ringen. Liggend: Paul Lebbink. Foto: Archief Walter Schrader. )n .Oegstgeest 6, inmiddels het achtste, bestond voornamelijk uit farmaceuten en artsen die tijdens hun tweede of 10 derde jeugd wekelijks hun balletje mee trapten. Bij volledige bezetting stond er zeker driehonderd jaar voetbalervaring id op het veld. Iedere speler was van me ning dat een beroerde mentaliteit niet thuishoorde op een Europees of mon diaal podium. Het zou ook niet tot de, door ons eveneens gewenste, succes sen leiden. Ons statement kreeg veel aandacht. Van de schrijvende pers, ra dio en televisie. Het was voor een van onze teamgenoten een bizarre ervaring om tijdens zijn vakantie in Turkije op de voorpagina van het grootste och tendblad van Nederland te lezen dat Oegstgeest 6 Oranje en de KNVB een lesje had gegeven en dat hij zaterdag niet hoefde te spelen. Studio Sport be steedde er aandacht aan tijdens een in terview met Guus Hiddink en op woensdagavond filmde een actualitei tenprogramma de training van Oegst geest. Ze kwamen tevergeefs want Zelden heeft een recreatieteam zoveel publiciteit gegenereerd als het zesde van voetbalvereniging Oegstgeest in september 1997. Het elftal was het er niet mee eens dat Patrick Kluivert - toen verdacht van verkrachting en net veroordeeld voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval - werd opgeroepen voor het Nederlands Elftal. Omdat Oegstgeest 6 onder dezelfde KNVB-vlag uitkomt als Oranje, wilde het team een signaal afgeven door een competitiewedstrijd demonstratief te boycot ten. „Wij wensen geen lid te zijn van een organisatie die dit gedrag blijkbaar tole reert", liet aanvoerder Walter Schrader in deze krant optekenen. Het bericht in het Leidsch Dagblad leidde ertoe dat kranten en cameraploegen uit binnen- en buiten land zich richting sportpark De Voscuyl spoedden. Schrader, een 48-jarige arts, blikt met gemengde gevoelens terug. Oegstgeest 6 trainde toen al nooit." „Er is heel veel aandacht uitgegaan naar het terugtrekken uit de competi tie. Zelfs Franse en Italiaanse kranten hebben er artikeltjes aan gewijd. Ze spraken van une petite equipe hol- landaise. Onze daad was net zo belang rijk als de constructieve suggesties die wij hebben gedaan aan de KNVB: een juridisch doortimmerde gedragscode voor vertegenwoordigende spelers. Die werd door ons kant en klaar aan de bond geleverd. De argumenten werden door het bestuur van Oegstgeest over genomen en door de voorzitter live op de televisie toegelicht." „Na al die commotie was het zeer moeilijk om het besluit te nemen tóch te voetballen. Het argument dat wij te genstander Valken '68 6 - die voor hun en ons plezier uit Valkenburg was ge komen - sportief zouden duperen, woog uiteindelijk zwaarder dan onze ergernis en woede over het criminele en arrogante gedrag van de ons verte genwoordigende spelers. Toch was wél voetballen voor ons de moeilijkste weg. Die zijn we toch ingeslagen, met de morele steun van het bestuur. Het le verde ons opnieuw zowel hoon als bij val op." „Er is enorm veel gebeld en we kregen grote hoeveelheden post; meest adhe siebetuigingen van spelers, jeugdbege leiders en zelfs van een coach uit het betaald voetbal. Er zat ook een dreig brief tussen. Als de KNVB toen onze suggesties had overgenomen dan zou bondscoach Louis van Gaal later niet de voorspelbare problemen met de dis cipline van de spelers hebben gekre gen. Dat is de stellige overtuiging van mijn toenmalige teamgenoten die zich nog steeds met voetbal bezighouden." Suggesties voor deze rubriek: sportredactie.ld@hdc.nl Ik zat er een beetje naast vori ge week, toen ik herinnerin gen ophaalde aan Harry Kip en Parker Leiden. Maar niet zo erg als Peter Paulides. Die beweer de in de krant dat sterspeler Ar thur Collins maar één seizoen schitterde in de Vijf Meihal, maar dat waren er toch echt twee. Raar dat Paulides dat niet meer weet. Hij maakte no ta bene zelf deel uit van deze legendarische sportploeg. Met Roy Leysner was hij stand-in van spelverdeler Mitchell Plaat. Meestentijds zat Paulides op de bank. Lekker aan te schurken tegen Kip, ook zo'n min of meer vaste reserve, meende ik. Vorige week schreef ik dat Kip de bank alleen mocht verlaten als de to renhoge Vic Bartolome even op adem moest komen of te veel 'peetjes' had verzameld. Maar daar sloeg ik toch even lelijk naast de plank. Mijn maatje Meindert van der Kaaij, die vroeger zelf ook behoorlijk met de basketbal overweg kon, wreef het mij fijntjes onder de neus: 'Je haalt Kip en Kop door elkaar'. Verdomd. Peter Kop. Die ver ging van de zenuwen-als hij zijn kunsten mocht gaan verto nen. Dat hij talent had, wisten alleen de fans die de trainingen van Parker bezochten. Het gro te publiek zag hem slechts ach ter elkaar de bal aan de tegen standergeven. Kop kwam er in als Bartolome of Kip er uit moest. Kip was dus niet de ge bruikelijke invaller voor Barto lome, maar Kop was dat voor Kip. Meindert heeft er zijn boe ken even op nageslagen en de cijfers rehabiliteren Kip: 860 speelminuten in het kampi oensjaar 1978. Dat wil zeggen, de vriendelijke en reusachtige Kip (twee meter negenwas geen bankzitter, maar basis speler. Tenminste, in het eerste en beste seizoen van Parker. De vorige week maandag op 55- jarige leeftijd overleden Kip heeft dus een nóg grotere rol in de Leidse sporthistorie gespeeld dan ik memoreerde. Prachtig jaar was dat, 1978. Mijn debuu tjaar als journalist. Bij het Leidsch Dagblad was ik medewerker van de sport en leerling-journalist op de stads redactie. Zo nu en dan mocht ik Parker doen en voor de rest De wedstrijd kende meer dweilpauzes dan een schaatstoernooi. De vloer werd spekglad van al dat transpireren. racete ik op mijn fiets door de stad, van uitslaande brand naar feestelijke opening bejaar dentehuis, van honden- en poezententoonstelling nciar krakersrel. Niet zo gek natuur lijk dat de dagelijkse rubriek 'Anno 1978' momenteel mijn favoriete plekje in de krant is. Ik heb mijzelf dit jaar al gere geld teruggezien op de archief beelden van foto Holvast. Een nieuwsgierige Aag die zich op houdt tussen het publiek bij een belangwekkende gebeurte nis op straat, in de Stadsge hoorzaal, de Groenoordhal of ten stadhuize. Van de week heb ik nog maar eens een duik genomen in de kist met oude krantenstukjes die op mijn werkkamer staat. 'P/Leiden maakt kanvei na de pauze af, kwam ik tegen. Uit de krant van donderdag 16 fe bruari 1978. Het betrof Parker - Delta Lloyd, 103-88, scores: Paulides 6, Plaat 14, Bruinsma 18, Kop 7, Lamping 2, Kip 16, Bartolome 2 en Collins 36. Mocht u zo gek om hier een op telsommetje van te maken, in derdaad, er ontbreken twee punten. Geen idee hoe dat zat. Zal wel een slippertje van de jonge verslaggever zijn geweest. Hoe populair het basketbal vijfentwintig jaar geleden in Leiden was, blijkt uit dit be richtje van mijn hand: 'Brand weer: Vijf Meihal soms te vol'. Commandant Broekman maakte zich zorgen, hij sprak zelfs van een levensgevaarlijke situatie. Tijdens de topper te gen Den Bosch zaten in het ver edelde gymnastieklokaal 2600 toeschouwers, ruim twee keer zo veel als toegestaan. Ik was erbij, kan ik me herinneren. Het Vijf Meihalletje was een sauna Niet alleen de spelers, maar ook het publiek zweette zich een ongeluk. De wedstrijd kende meer dweilpauzes dan een schaatstoernooi. De vloer werd spekglad van al dat transpireren. Mooi voetbaljaar ook, 1978. Vanwege het WK in Argentinië natuurlijk, maar ook omdat Robbie Rensenbrink schitterde in de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars (Ander- lecht - Austria Wien 4-0) en omdat PSV, wat nu ondenk baar is, heerste in het UEFA Cup-toernooi. Nadat de Eind- hovenaren in de halve finale het Barcelona van Cruijff en Neeskens hadden bedwongen, wonnen ze de eindstrijd met gemak van Bastin waar Johnny Rep het gebraden haantje was. Ach gut, PSV. Vandaag de dag meer dan ooit provinciaaltjes. Ik kan er niet meer tegen. Toen ze tegen Monaco moesten, had ik het na een halfuurtje al be keken. Weer zo'n treurspel in zes bedrijven, verzuchtte ik, en daarna misschien nog even een laatste stuiptrekking in het UEFA Cup-toernooi. Omdat ik het toch niet kon laten, ben ik er dinsdag nog één keer voor gaan zitten. Maar nadat drie maal achtereen een PSVer van schrik de bal bijna achter Wa terreus had gestunteld, ben ik de vaatwasser gaan inruimen. Nu ben ik er écht klaar mee. Provinciale Stumpers Vereni ging. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl SPORT ZATERDAG 4 OKTOBER 2OO3

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19