REGIO Pluspunt smeekt om geld voor ouderen Medewerkers Archeon willen Bronstijdhuis in Zoeterwoude f Burgemeester Verver geschokt door emotieloze verdachte Hulp bisdom in conflict met pastor 'Ze knallen een kogel door mijn kop' SPROOKJES BESTAAN NOG... MET OPEL GRATIS 3 DAGEN NAAR 1£)1§IO£0LAA>Ï>V Nieuwbouw Aarwoude lig alweer stil Bouw 'tuin van hout' begint Overvallers boer zwaarder gestraft den haag/ woubrugge - De twee mannen 28 en 29) die een gewelddadige roofoverval pleegden op een boer in Wou brugge. zijn door het gerechts hof in Den Haag tot hogere cel straffen veroordeeld. De hoofd dader werd gisteren veroor deeld tot acht jaar en drie maanden celstraf. Zijn com- paan kreeg drie maanden min der opgelegd. De rechtbank had de mannen nog veroor deeld tot zeven en zes jaar cel. De roofoverval had plaats in de nacht van 11 februari, toen drie mannen het huis van de rijke boer binnendrongen. De derde overvaller is echter nooit opge spoord. De drie mannen mis handelden de boer zo zwaar dat hij er bijna aan bezweek. Het slachtoffer werd meerdere ma len gestoken, tegen zijn hoofd geschopt en met een papaplu bewerkt. De overvallers namen slechts een paar honderd euro mee, maar waren vermoedelijk op zoek naar een grotere buit. De overvallers hadden een tip gekregen dat er zich in het huis een goedgevulde kluis bevond. Die tip had een 36-jarige prosti tuee uit Eindhoven hun gege ven. Zij kwam als escortmeisje bij de boer over de vloer. Ver moedelijk had de vrouw drugs schulden bij één van de over vallers en zou zij daarom het adreshebben doorgespeeld. Het hof achtte de Eindhovense schuldig en veroordeelde haar tot anderhalf jaar celstraf plus een half jaar voorwaardelijk. Zowel de vrouw als de twee overvallers waren in hoger be roep gegaan omdat ze menen onschuldig te zijn. Maar het hof achtte hun schuld bewezen. hoogmade - Het kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw Geboor te in Hoogmade heeft het bis dom in Rotterdam verzocht te bemiddelen in het conflict tus sen het bestuur en pastor Hap- pel, die kerkelijke vernieuwing in de weg zou staan. Binnen kort heeft volgens het bisdom een overleg plaats met de be trokkenen. In april werd bekend dat het kerkbestuur een ander huis voor de pastor wilde zoeken. Happel, die vorig jaar met eme ritaat ging, woont nog in de pastorie van de rooms-katho- lieke kerk. De verhouding tus sen de vrijwilligsters op het se cretariaat en de pastor was slecht, schreef het kerkbestuur in april.Het conflict op de pas torie heeft veel losgemaakt in Hoogmade. Volgens sommigen zou de pastor niet meer bene den bij het secretariaat mogen komen. Daardoor kan hij ook niet meer het parochieblad ma ken. Vice-voorzitter Wolvers wil niet op de zaak ingaan. Na het krantenbericht van eind april heeft hij iedere parochiaan ver zocht stilte in acht te nemen. Volgens Wolvers praten de par tijen in november verder. Ook Happel weigert verder com mentaar. ,,Het is hier een grote bonk rust. Dat is mijn wens en de wens van het kerkbestuur." zaterdag 4 OKTOBER 2003 Irc |bt H Usveld en Schipper bij de palen waarmee het skelet van het Bronstijdhuis wordt gemaakt. Poseren bij het Bronstijdhuis in Archeon mocht niet van directeur Veldman. Foto: Mark Lamers 'Een dagje leven als in de prehistorie' door Judy Nihof zoeterwoude/alphen - Zoeter woude krijgt wellicht een prehis torische boerderij binnen zijn grenzen. Eva Usveld (32) en Rijk Schipper (39) hebben plannen om aan de Geerweg een Brons tijdhuis te bouwen, een klein educatief centrum waar bezoe kers een dagje kunnen leven zo als in de prehistorie. Het echt paar werkt in het Alphense the mapark Archeon en vindt het tijd om 'uitte vliegen'. „We willen iets kleinschali- gers", vertellen de twee Arche- on-medewerkers. „Laat er geen misverstand over bestaan: Het is heel goed dat Archeon zo groot is en dat er heel veel men sen en groepen naar toe komen die op deze manier een beeld krijgen van de geschiedenis. Dat werkt heel goed. Wij willen alleen wat dieper op dingen in gaan. Het lijkt ons leuk om een hele dag bezig te zijn om één groep kinderen te laten leven zoals in de prehistorie: zelf broodjes bakken, varen in een boomstamkano, het land be werken, touw maken." Eva ontleedt de stengel van een brandnetel, plukt er slierten van af, rolt de draden tussen haar vingers en even later heeft ze een volmaakt stukje touw in handen. Zo deden de mensen dat in de prehistorie. Het zijn technieken waarvan de moder ne mens geen benul meer heeft. „Dit soort dingen willen we graag overbrengen. Je merkt ook dat er behoefte aan is, dat mensen een hang hebben naar de natuur. Mensen vinden alles zo snel gaan." Kinderen vormen een belang rijke doelgroep voor Ijsveld en Schipper. Ze zien nogal eens dat kinderen, met name in de Randstad, vaak niet weten waar de dingen vandaan komen die ze eten of gebruiken. Het thema Bronstijd (2000 - 800 voor Christus) biedt het echtpaar mogelijkheden zat om daarin verandering te brengen. Schip per. „Het fascinerende aan de Bronstijd is dat de mensen zon der technologie alles maakten wat voor hun comfort nodig was: kleding, muziekinstru menten, manden, noem maar op." Het echtpaar vindt het belang rijk dat kinderen de historie zelf kunnen proeven, ruiken en voelen. Ijsveld: „Dat werkt veel beter dan geschieden^ uit een boekje. Op die manier hebben ze niet eens in de góten dat ze geschiedenisles hebben. Pubers zijn aanvankelijk vaak afwach tend, maar laat ze zien hoe je van gras of brandnetels touw maakt en je pakt ze. Een jongen zei eens tegen me: „Jij bent de coolste holbewoner die ik ooit heb gezien." Ijsveld en Schipper werken al vanaf de oprichting in Archeon. Daar maakten ze zich allerlei oeroude technieken eigen, van het venverken van boombasten tot textiel tot het vlechten van wilgentenen. Ook spelen ze his torische muziekinstrumenten als mondharp en middeleeuws gitaar. Ze wonen op het afgelegen ge deelte van het Archeon-terrein, in een woonwagen. Veel luxe hebben ze niet, maar van pre historische toestanden is geen sprake. Ze hebben gewoon een auto en een computer. „We hebben ook televisie. Al kijken we - heel prehistorisch - alleen naar Nederland 1, 2 en 3." Drie jaar geleden begonnen Ijsveld en Schipper hun eigen bedrijf dat ze De Flierefluiter noem den. Sindsdien werken ze zowel voor Archeon als voor andere opdrachtgevers, zoals musea, educatieve instellingen en orga nisatoren van historische mark ten. In Archeon woonden ze gerui me tijd in een van de Bronstijd huizen. Dat gebouw moesten ze afbreken toen een deel van het themapark plaats moest maken voor een nieuwbouw wijk Het hout hebben ze bewaard om, als het tenminste allemaal doorgaat, in Zoeterwoude op nieuw te gebruiken. Naast de authentiek ingerichte boerderij denken de Alphenaren aan een bijgebouw met moderne facili teiten dat kan dienen als cur suscentrum. Kippen of schapen nemen Ijsveld en Schipper er niet bij. „Dieren zijn ons pak- kie-an niet. Wij zijn gespeciali seerd in het ambachtelijke, het werken met natuurlijke materi alen en technieken." Het echtpaar is driekwartjaar bezig geweest met de uitwer king van hun project, waarvoor ze inmiddels Europese subsidie hebben aangevraagd. Voor re creatieve projecten op het plat teland rond Leiden heeft de Eu ropese Unie onlangs een flinke som geld beschikbaar gesteld. Medio oktober horen de Alphe naren meer. Het vinden van een geschikte plek in de regio voor een Brons tijdhuis was niet eenvoudig. Tot ze een prachtige plek tegen kwamen aan de Geerweg, bij de Noord-Aa. Het gaat om een stuk grond dat in handen is van Groenservice Zuid-Holland, dat onderdeel is van de provincie Zuid-Holland. Sindsdien praten ze met de provincie en de ge meente Zoeterwoude. Deze staan positief tegenover het ini tiatief, maar willen nog wel een aantal aspecten nader onder zoeken. De Alphenaren denken dat het nog wel even kan duren voor ze duidelijkheid hebben. Die tijd willen ze gebruiken om de plannen tot in de kleinste de tails uit te werken. Mocht het project doorgaan, dan komt een droom uit. „Dan gaan we doen wat we al heel lang willen. Wmst hoeven we niet te maken. Om het geld is het ons niet te doen." door Janneke Dijke leiderdorp - Welzijnsorganisatie Pluspunt krijgt van het gemeen tebestuur van Leiderdorp geen extra geld. Het gemeentebe stuur weigert de noodkreet om meer subsidie die Pluspunt dit voorjaar indiende, zo blijkt uit het subsidieprogramma voor 2004. Wethouder MacGillavry vraagt zich af of de nood zo hoog is als Pluspunt afgelopen voorjaar beweerde bij de subsi dieaanvraag. Dat wil hij dit na jaar onderzoeken. Directrice Van Pernis probeert intussen uit te leggen waarom de nood wel hoog is. „Onze organisatie is geen luxe. Ik pleit voor die grote groep ouderen die het door dit kabinetsbeleid alleen maar moeilijker krijgen." Ouderen in Leiderdorp doen massaal een beroep op Plus punt, de stichting die zich inzet om het welzijn van ouderen en mensen met een handicap te verbeteren. De telefoon staat roodgloeiend tijdens het spreekuur op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. „Er zit nu één persoon, maar er staat zo'n druk op de telefoon dat de ou- derenwerker of ik regelmatig moeten bijspringen. Dat gaat weer ten koste van ons werk", zegt Pluspunt-directrice Marij ke van Pernis. Met een extra te lefonist kunnen ouderen beter te woord «vorden gestaan. „Kom hier een uurtje zitten en je weet hoe nodig het is." Naast een betere bezetting van de telefoon wil Pluspunt meer uien voor de ouderenadviseur, voor de directrice en voor een nieuw aan te stellen activitei tencoördinator. Ouderen héb ben steeds specifiekere vragen waarvoor de ouderenadviseur meer tijd nodig heeft. Pluspunt is de afgelopen jaren tal van ac tiviteiten gaan ontplooien, zoals themamiddagen, de deze week gehouden stoepenpatrouille en de Plusbeurs die binnenkort plaats heeft in sporthal De Does. Een activiteitencoördina tor moet de organisatie hiervan overnemen van Van Pernis, die dat nu in haar vrije tijd doet. Voor de directrice zelf, die voor 22 uur betaald wordt en de rest van de week vrijwillig werkt, is ook uitbreiding van uren nodig. De extra vergaderingen met an dere zorg- en welzijnsorganisa ties kosten haar steeds meer tijd. Pluspunt krijgt volgend jaar wel meer geld van de gemeente, maar dat is niet bestemd om nieuwe problemen van oude ren aan te pakken. Subsidie voor de coördinatie van Tafeltje Dek Je was dit jaar al toegezegd en krijgt een vervolg, evenals het voortzetten van het sport- project voor ouderen. Ook de extra subsidie voor de hogere huur, het gevolg van een duur der pand waar de gemeente Pluspunt heen heeft verhuisd, is volgens Van Pernis logisch en levert geen extra geld op voor ouderen. „Onze organisatie is geen lur k|g Ik pleit niet voor onszelf, nif me voor die grote groep oudeif die het door dit kabinetsbei» alleen maar moeilijker krijg» Bovendien voeren wij het wdfwis: uit dat de gemeente in de ouiFree rennota heeft vastgelegd.Pnda De Leiderdorpse senioren ra)dJ0S en de Hervormde Geieformer3™ de Kerkengemeenschap hé ben de gemeente met klem vj zocht om de subsidieaanvraja v. opnieuw te overwegen. Plu punt is strijdbaar en laat in fy- der geval dinsdagavond een tie gengeluid horen, als de politt het subsidieprogramma spreekt. tove Jschr Wethouder MacGillavry weig^ meer geld te geven. „Hun mc vatie was kennelijk niet st< genoeg. Voor Tafeltje Dek Je de ouderenadviseur was tD s nood wel hoog, maar bij andq413 onderdelen is dat naar ons id^ niet zo." Hij wil dit najaar prq tatieafspraken maken. HoeW Pluspunt dit voorjaar al noodklok luidde bij de subfl dieaanvraag, vindt de wethoi der niet dat hij laat naar ee oplossing zoekt. „We moet» toetsen wat ze met het geje re doen. Dat vraagt de gemeenti rijb raad van mij." ISNI MacGillavry sluit niet uit Pluspunt in de toekomst mei geld krijgt. „Ik voorzie dat ze j de toekomst heel wat werk k gen gezien de vergrijzing die c ons afkomt." Volgens Pluspu is dat geen toekomstscenai if^ maar nu al de realiteit. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina voorschoten - Hij weet niet waar hij heen moet met zijn overweldigende haatgevoelens. „Dat ze aan mijn dochter heb ben gezeten, vind ik het aller ergst. Of nee, dat ik haar niet heb kunnen beschermen, daar ga ik aan kapot." De Voorscho- tense vader is radeloos. Zijn dochter is een van de tientallen minderjarige slachtoffers, die maandenlang gebukt gingen onder de terreur van twee vijf tienjarige jongens van Marok kaanse afkomst. Om zijn kind te beschermen wil de man niet met zijn naam in de krant. „Ik loop me op te vre ten. Ik jank, ik ijsbeer, ik bel vrienden op. Dit is een horror verhaal. Dat twee klootzakken in staat zijn maandenlang de buurt te terroriseren is krank zinnig. Die smeerlappen heb ben tegen onschuldige meisjes staan aanrijden, dwongen die arme grietjes tot walgelijke din gen en gingen er na afloop ook nog met hun geld vandoor. Ik ben kotsmisselijk van dit hele verhaal." Dat zijn dochter uit pure angst thuis heeft verzwegen wat er met haar en de andere kinderen gebeurde, zit de Voorschote naar enorm dwars. „Tot nu heb ik gedacht dat mijn kinderen altijd over alles met me praatten. Waarom heb je me niks gezegd, heb ik mijn dochter vertwijfeld gevraagd. 'Ze knallen een kogel door mijn kop' en 'Ze steken me dood' waren haar antwoorden. Ik kende zulke taal niet eens van haar." Zijn dochter heeft inmiddels, (npa; Iper IS VG net als tientallen andere Vooijonc scnoter.se jongens en meisje 521 aangifte bij de politie gedaan „Ze weet dat het goed is dat 2) haar mond heeft opengedaan maar ze is nog steeds bang d^— die schoften dat haar betaal gaan zetten. f Ondertussen loop ik samen mé vele andere ouders met wraal gevoelens rond. We hebben 2 het ouderlijk huis van die twef in de fik te steken. Vreselijlj Nooit gedacht dat ik zo wraak kon zitten." (advertentie) 'resort 1# Het Motorhuis A MultiLease Ga naar www.motorhuis.nl ol naar www.multilease.nl Vervolg van voorpagina den haag/ voorschoten - De 26-jarige man die heeft bekend in de afgelopen zes jaar tientallen branden in Voorschoten te hebben aangestoken, genoot nooit van zijn daden. Dat beweerde hij tijdens de zitting gisteren in Den Haag. „Ik bleef nooit staan kijken naar de branden. Ik was altijd onder invloed van cocaïne als ik branden aan stak. Dan deed ik het en liep ik weg." Volgens de advocaat van de verdachte, Rombach, is de verdachte niet de pyromaan voor wie ieder een hem houdt. „Heel Nederland heeft inmid dels een oordeel over deze man. Maar hij is geen pyromaan. Zijn daden waren gerelateerd aan drugsgebruik. Nu hij clean is, is de kans op her haling klein." De officier van justitie viel Rom bach daarop aan. „Wie bewijst dat hij zonder drugs niet tot deze daden was gekomen?" Hoewel de verdachte na vragen van de officier aangaf spijt te hebben („Ik stond er niet bij stil dat mensenlevens in gevaar kwamen"), bleef hij ogenschijnlijk onaangedaan onder de verwijten van officier en rechter. Tot irritatie van burge meester Verver van Voorschoten, die bij de zit ting aanwezig was. „Ik ben geschokt", zei Verver na afloop. „Meestal ben ik begaan met mensen die ontsporen, wil ik ze proberen te begrijpen. Maar deze man kon die gevoelens niet bij me los maken. Het lijkt of we zijn emoties niet kunnen bereiken. Natuurlijk heeft zijn advocaat hem aangeraden om spijt te betuigen, maar overtui gend vond ik zijn spijtbetuiging niet." Verver kwam naar de zitting vanwege de impact die de zaak op de Voorschotense gemeenschap heeft gehad, zei ze. „Iedereen is jaren in de greep van deze zaak geweest. Altijd was er de angst voor een nieuwe brand en voor slachtoffers." Of het verstandig is dat de man ooit terugkeert in Voorschoten, kon Verver niet zeggen. „Dat ligt er ook aan hoe zijn houding na zijn detentie is. Mis schien is het beter dat hij niet terugkomt, maar let wel: zijn familie woont ook in Voorschoten. Ik wil geen gezinnen uit elkaar rukken, want daar mee is niemand gebaat." Naast een celstraf van vijf jaar plus TBS met dwangverpleging eiste de officier van justitie dat de verdachte de schade aan enige gedupeerden vergoedt Het gaat om schade die de verzekering niet vergoedt, in totaal ruim 45.000 euro. Kc (advertentie) 050KT koopzondag 11.00-17.00 Leo lux. Au ping, deSede, Jon. Hülsta, Rolf Benz, Label en nog vele andere merken. Zondag 5 oktober geopend van 11.00 tot 17.00 uur! leiderdorp - Bewoners van de Heemraadlaan en de Splinterlaan in Leiderdorp kijken nog een paar weken aan tegen de hekken en bo- StOUt0nbeek men rondom het voormalige pand van ijzerhandel Kruyt. Zij hadden dat vertrouwde uitzicht graag gehouden, maar het pand wordt nog dit jaar gesloopt. Nu de bouwvergunning onherroepelijk is gewor den, kan de bouw van een appartementencomplex met commerciële ruimten beginnen. Het bouwrijp maken van het terrein begint over een paar weken. De eerste paal wordt dit jaar nog geslagen. Het project, met de naam 'Le jardin de bois', bevat 28 appartemen ten die uitkomen op een binnenplaats. Dit terras ziet eruit als een tuin van hout en bevindt zich op de eerste etage, bovenop de tien bedrijfsruimtes. Projectontwikkelaar Heembouw uit Roelofarends- veen heeft inmiddels 60 procent van de woningen verkocht. Er staan twee bedrijfsruimtes te koop. De overige zijn voornamelijk verkocht aan bedrijven in de dienstverlenende en medische sector. Er komen onder andere een tandarts en een voettherapeut. Publiciteitsfoto woubrugge - Het zit de Woon diensten Aarwoude niet mee met de bouw van het nieuwe kantoor in Woubrugge Begon de aannemer afgelopen maan dag na jaren touwtrekken dan eindelijk met heien, is het werk na afronding van de heiwerk zaamheden meteen alweer stil gelegd. De grootste huisbaas van Ja- cobswoude en Ter Aar heeft het werk stilgelegd op verzoek van de Haagse rechtbank. Dat ver zoek ging de deur uit nadat een buurman van het toekomstige kantoor aan de A. de Graaflaan schorsing van de door de ge meente verleende bouwvergun ning had gevraagd. Het schorsingsverzoek is de zo veelste tegenvaller bij de bouw van het nieuwe kantoor van Aarwoude, waarvoor in 1999 voor de eerste keer een vergun ning werd aangevraagd. Die bouwvergunning werd ver leend, maar later weer door de rechtbank vernietigd nadat de buurman de rechtbank op een procedurele fout had gewezen. Aarwoude kreeg woensdag het verzoek om de bouw stil te leg gen, maar gaf daar niet direct gehoor aan. De aannemer was net halverwege met heien, en voor woensdag stond een klein feestje gepland bij de officiële eerste paal. Directeur Verweij van de Woondiensten verwacht dat het hooguit vijf weken duurt voor dat de voorzieningenrechter uitspraak doet. De directeur gaat ervan uit dat de bouw van het kantoor daarna kan worden hervat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14