LEIDEN REGIO Eerst een boterham met haring, dan een met suiker 'Dierendag zou niet nodig moeten zijn' Antwoorden 3 oktoberkwis n> =r n> n> n> n> 3 n> c \A Cl O Cl STUDIE IN BEROEP R3 Leidens Ontzet van uur tot uur I fl> 0> 3 rt« vn pi Sü ten treinen larlem-Leiden en/bollenstreek - Er rijden jveekeinde geen treinen tus- iLeiden en Haarlem en vice a. Dat komt door werk- =qnheden aan een nieuwe brbrug bij Vogelenzang. De je als 'Traliebrug' bekend |nde brug over de Leidse- t stamt uit 1923 en wordt angen.De NS laten bussen zaterdag 4 OKTOBER 2003 ft si tan ordenaar impt advocaat Je) haag/leiden - De zaak te- n j een 27-jarige Hazerswou- iaar die wordt verdacht van sijgshandel en bezit en diefstal kj geweld, is aangehouden, werd onlangs ver- tot veertien jaar cel de moord op een Leid- e /tiend in diens woning aan i <j/an Riebeeckhof. Voor deze ntiwe kwestie heeft de Ha- swoudenaar een nieuwe ad- bjaat in de arm genomen, en nog enige tijd nodig te om zich voldoende in r,|aak te kunnen verdiepen, v^verdachte heeft gebroken eljt zijn vorige omdat hij onte- den was over de resultaten d^hij boekte, d o'plitie pakt drie étrdachten van Vkrachtingen ia den - Twee Leidse vrouwen, □en 20 jaar oud, hebben aan- ]e gedaan van verkrachting 2 oktober. De politie heeft e verdachten aangehouden, ree Leidenaars worden ver- 1 rht van verkrachting van het )0 jarige meisje. De mannen, en 18 jaar oud, zaten gister- ^bnd nog vast. Het zijn beken- li van het meisje, dat het n eetal op 2 oktober op de ker- tegenkwam. Zij namen mee naar een woning in binnenstad. De mannen bben haar waarschijnlijk een middel gegeven, ••jnderdag hield de politie een "jarige Leidenaar aan, die a>rdt verdacht van verkrach- ig van een 20-jarige Leidse Duw. Hij zou haar omstreeks fOO uur vanaf het centrum •ar haar huis hebben gevolgd. de woning sprak hij de puw aan, drong zich aan haar j, en ging mee naar binnen, donderdag deden zich ver- r geen grote incidenten voor, moest de politie een paar er in actie komen om vecht- jrtijen te sussen. Vijf mensen ;rden aangehouden voor klei- overtredingen. Drie mensen [den aangifte van beroving, jm vijftien mensen werden I it slachtoffer van zakkenrol- rs. door Wilfred Simons leiden - De Leidenaars weten precies wat ze moeten doen op 3 oktober, tenminste als ze nog op hun benen kunnen staan na de doorwaakte feestnacht die eraan vooraf gaat. Geroutineerd stiefe len ze van de reveille naar de aubade, van de Pieterskerk naar het straattheater op de Bree- straat. Onvermijdelijk eindigen zij op de kermis. Alleen nieuwko mers dwalen verdwaasd door de stad. Maar ja, wat wil je - Leide naar, je bent het of je bent het niet. 7.00 uur: Reveille. Wie haalt het in zijn hoofd om midden in de nacht het Wilhel mus te gaan zingen? Alle Leidse straten zijn nog leeg, op de ge meentereiniging na, maar op het Stadhuisplein staat een man of duizend zich de longen uit het lijf te zingen. Goedemor gen! 'De trots van Neerlands steden, parel van het Hollands land', de stad met 'rood en wit zijn blazoen' ontwaakt. „Vroe ger, ja", zegt een kalende heer met een beige regenjas aan, „vroeger wés je gewoon Leids, je had geen oog voor het bij zondere van 3 oktober." Nu wel, nu ontroert het hem, dat hij erbij hoort, dat hij Leidenaar is. Met het klimmen der jaren is het besef gegroeid. Daarom is hij er elk jaar van de partij en doet hij de hele dag mee (maar hij gaat niet naar de kermis). „Zo", zegt hij als de laatste to nen van 'Leiden, Stad van mijn hart' heeft weerklonken. „Nu ga ik een broodje eten. Goed ont zet!" 7.30 uur. Haring en witte brood. Wittebrood is het lekkerste brood dat er is. Gek hè, hoe komt dat toch? Annie van Ton geren en Rie Hanno staan bijna als eersten bij de Katwijkse ha ringkaakster Destegul Arik. „Ik heb zestien haringen, ja, maar dat is voor drie gezinnen hoor", zegt Annie. „Wil je een tip? Je snijdt een boterham, je doet er haring op, je eet hem op en dan neem je daarna een boterham met suiker. Ja, gewoon suiker. Dat is zó heerlijk, je weet niet watje proeft." Commisaris Rens Heruer van de 3 October-Vereeniging weet het antwoord. „Het is kraak- en kraakvers, vannacht om 1.30 uur zijn we begonnen met aan leveren. En de bakkers doen er 'broodverbeteraar' in. Vraag me niet wat het is. We hebben dit jaar precies 4.800 broden laten bakken door vijf bakkers - Van Maanen, Raaphorst en Raaphorst, Hendriks en Tijs- sen." Gewapend met Digrostas- sen, plastic zakken en tupper- ware komen de Leidenaars naar De Waag - al snel staat de rij tot voorbij de Aalmarktschool. Rustig schuifelen ze voort. An nie en Rie gaan terug naar de Merenwijk om te genieten van hun haring, wittebrood en sui ker. „En vanavond hutspot!" 8.00 uur. Aubade. „Wat gaan we hier doen?", vraagt een roodharige puber aan zijn moeder. „Zingen", is het antwoord. „Alweer?" vraagt hij verbaasd. „Ja", zegt zijn moeder lachend. „De Reveille is om je stem een beetje door te smeren, nou komt het echte werk." De jongen haalt zijn schouders op - nou, het zal wel. De Aubade is ontroerend. Geen zacht gebrom of onvaste toon, maar honderden mensen die zachtjes en ingetogen Oud-Hol landse liederen zingen. Ze ken nen ze gewoon! Dirigent Wim de Ru spreidt zijn in wit en rood gehandschoende handen wijd uit. Zou er in die vreselijke zomer van 1574, toen de Leide naars als vliegen stierven van honger en pest, misschien ook iemand vol goede moed in de smalle streegjes gezongen heb ben van God, die hij wil dienen, en 'steeds te voet wil vallen', 'dat Hij op u mach letten'? Zou dat de wanhopige Leidenaars niet opgekikkerd hebben? 9.00 uur. Vlootschouw en nau tische markt. Geen overbekende activiteit. Op de Oude Singel vertrekken de eerste Leidenaars al met ka- merpalmen van de waren markt, alsof ze een prooi naar hun hol slepen. Maar op de Houtmarkt liggen stoomslepers te wachten op publiek. Het is er rustig. Dick van Roon uit de Buitenkaag heeft hier zijn tjalk 'Vrouwe Wilhelmina' gelegd. Hij voelt zich spekkoper. „Over land kom je op 3 oktober de stad niet in, maar met een boot is het gemalckelijk", lacht hij. Het is tijd voor een 'bakkie' met een koekje erbij. Aan boord komt ook Spaarn- dammer Ruud de Haan, 'die al veertig jaar op een boot woont'. De Haan komt graag in Leiden, 'vanwege de warmte'. „Ik lag een keer aan de Oude Vest, het was een koude dag, en ik heb een schoorsteentje uit m'n dak. Komt er een oud mannetje naar me toe en dat zegt: 'Ik zie dat u kolen stookt'. Vanwege de rook, hè. Ja, zeg ik. Komt die man even later terug met twee zak ken kolen! Had-ie jdren op zijn zolder laten liggen, hij kon het niet over zijn hart verkrijgen om die weg te gooien. 'Zou ik u die zakken mogen geven", zegt hij. Van die lieve dingen, die heb je in Leiden. Die zakken heb ik nog steeds." 10.15 uur. Herdenkingsdienst Pieterskerk De Pieterskerk als kerk, dat is weer eens wat anders. Dominee Anne van der Meijden preekt op de brug over de Vliet, ter hoogte van de Schelpenkade. Ton Rijnsburger (62), een man met een imposante witte snor, zit op een wit plastic keuken krukje aan de rand van het trot toir. Naast hem wachten buurt bewoners T. Bontje (72) en Pe ter Thys (52) op wat komen gaat. Tijd om eens lekker te kla gen. Pechtold, Balkenende en Bush komen allemaal voorbij en het is natuurlijk allemaal niks. Het parkeerbeleid niet, de bezuinigingen niet en de oorlog in Irak ook niet. „Die hoge he ren doen waar ze zin in heb ben, ja toch." Thys heeft een kratje bier bij zich en wijn. Wilt u rood of ro sé? Voor burgemeester Lenfe- rink heeft hij een Bavaria-malt- biertje bij zich. „Echt bier krijgt hij pas als hij zich heeft bewe zen." Voor Goekoop had hij Triple, voor Lemstra een Vos, maar Lenferink, nee. „Hij is een nieuweling, dus moet hij inge wijd worden." Een echte Leidenaar ben je al leen als je er geboren bent, vin den Bontje en Rijnsburger. Zij zelf kunnen op alles aanspraak maken. De een kwam ter we reld in de Leliestraat, de ander op de Oranjegracht. „Daar woonden we met ons zevenen in drie kamers en toch was het gezellig, hoor!" Thys wordt er een beetje kriegel van. „Nou, ik vind dat het zo langzamerhand wel mag! Ik woon hier sinds 1971." Bontje en Rijnsburger lachen. „Jij bent een broekie." 14.00 uur. De Optocht. De meeste mensen in het pu bliek hebben het gidsje 'Er was eens een sprookje', maar toch is het lang niet altijd duidelijk wie nu precies wie is. „Die calè che die langs kwam, was dat nou Alkmaar of Groningen?" vraagt een zekere Ingrid. De eerste is al voorbij, dan komt de tweede. „Bent u Alkmaar?", roept Ingrid. Een man in de koets steekt zijn duim op. „Daar begon de victorie!", roept hij. „Dan was die eerste Groningen", zegt Ingrid tevre den. Dan komt Lenferink, die naast voorzitter Piet van Sterkenburg van de 3 October-Vereeniging in een koets zit. Thys rent met zijn maltbiertje naar hem toe. Lenferink staat op. Thys leunt over de koets, wijst op het bier tje en steekt een verhaal af. Lenferink zegt: „Dus volgend jaar krijg ik echt bier?" En Thys zegt: „Als je 'n 't goed doet, krijg jij iets beters!" (advertentie) voor een mudvolle kerk over 'het imago van de stad in de Bijbel'. Dat is niet zo best, blijkt. In de stad staan de men sen bloot aan 'machten', vroe ger zeiden ze zonde, maar dat woord is uit de mode. De Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van Jacob Slagter speelt de sombere 'Liebestot' uit de Wagneropera Tristan en Isolde. Ja, zo kun je Leidens Ontzet ook vieren, ver van de kermiswal- men. Het is onmiskenbaar chic en gewijd. Als de Kapel even la ter zachtjes en gevoelig het An dante Cantabile van Tsjaikofski inzet, begint een mevrouw zachtjes te huilen. Tranen rol len over haar wangen. Ze ver ontschuldigt zich, zegt dat ze zelf niet weet waarom ze huilt. Dan stamelt ze: „Dat je Neder lander bent. Dat je niet in een Chinees dorpje geboren bent. Begrijpt u dat?" Gelouterd ver laat ze de kerk. 13.00 uur. Wachten op de op tocht. Een flets zonnetje breekt door leidens Ontzet is dé oktoberdag waar heel Leiden elk jaar weer naar uitkijkt. Maar daags erna is het, eveneens traditiegetrouw, werelddierendag. Op 4 oktober 1226 stierf Franciscus van Assisi. Deze heilige, zo wil het verhaal, kon met beesten spreken en geldt daarom als n|chutspatroon van de dieren. Dierendag bestaat sinds 1930 en is in het leven geroepen om de rechten van dieren eens per jaar voor het voetlicht te brengen. Dat dat nodig is, vindt Leen beheerder van Streek-Dierentehuis Stevenshage aan de Kenauweg, eigenlijk 'triest'. ta dierendag wat betekent dat voor u? it(k heb er eerlijk gezegd wat dubbele gevoe- bij. Aan de ene kant is het natuurlijk erg dat er een dag is, waarop iedereen ex- :a aandacht heeft voor dieren. Maar eigen- jk is het triest dat daar een speciale dag por nodig is. Dierendag geeft mij een beetje .et kerstgevoel: twee dagen vrede op aarde, jn de rest van de dagen dan? Ik ben blij dat je dieren vandaag in het zonnetje worden l ezet, maar het zou niet nodig moeten zijn." 11 dat er op Dierendag extra aandacht 1 voor asieldieren? a, dat wel. Maar of dat altijd de aandacht die we willen? Een jaar of tien terug kwa len er op dierendag eenentwintig dieren bij jis binnen. Baasjes die dierendag een hooie gelegenheid vonden om hun huisdier dumpen." el 31ïoe zijn Leidenaars eigenlijk vóór hun die- den? lik kom zelfvan Texel. Daar wordt anders, mijn ogen beter, met dieren omgegaan jan bijvoorbeeld in Brabant waar ik ook ge kerkt heb. Toen ik vanuit het zuiden van het and naar Leiden ging, zo'n achttien jaar te eing, dacht ik dat het hier beter zou zijn. A^aar wij krijgen elk jaar zo'n 1000 dieren in iet asiel. En wat we ook proberen, dat aan wordt eigenlijk nooit minder. Wat dat be zou het wel wat beter kunnen met de van de Leidenaars. Maar wij 3 lebben hier zo'n zeventig vrijwilligers die Regelmatig helpen. En dat is hartstikke veel, In vergelijking met opvangcentra in andere jteden, maai- ook ten opzichte van ander soortige organisaties die op vrijwilligers In dat licht bezien hebben Leide naars veel voor dieren over." ebuizend dieren per jaar. Worden die alle- fnaai hergeplaatst, of moeten er veel dieren Worden afgemaakt? komt natuurlijk wel eens voor dat beesten die hier binnenkomen er zó slecht eaan toe zijn, dat we ze moeten afmaken. En ioms hebben dieren zulke gedragsproble- nen dat herplaatsing gewoon niet mogelijk s. Maar ons streven is om elk dier dat hier linnenkomt een nieuw huis te geven. En dat ukt aardig. Ik schat dat slechts drie of vier irocent van alle dieren die hier worden ge bracht, moet worden afgemaakt." Hoeveel dieren zitten er nu in Stevenshage? „Op dit moment hebben we bijvoorbeeld 25 jonge katjes en zo'n 65 volwassen katten. We krijgen per jaar ongeveer 600 katten en 300 honden binnen en dan nog wat andere die ren zoals konijnen, chinchilla's, enzovoort. En tegenwoordig heel veel kittens, jonge katjes. Deze week nog kregen we een nestje van vier piepjonge katjes van slechts 2 da gen oud. Gewoon gedumpt. De meeste die ren zitten hier een week of vier voordat we een nieuw adres voor ze hebben." Moeten katten en honden niet gewoon pre ventief gesteriliseerd of gecastreerd worden? „Kon dat maar, ik ben daar een groot voor stander van. Als iedereen dat zou laten doen, zijn er een stuk minder problemen. Er zijn zoveel mensen die een kat hebben, maar zich geen raad weten met een nest jonge katjes. Dan is het beter om er voor te zorgen dat er geen nestjes kunnen komen. Alle volwassen katten die het asiel verlaten zijn in elk geval niet meer in staat om voor nageslacht te zorgen. Dat regelt de dieren bescherming voor ons." Er is dagelijks zoveel mensenleed in de we reld. Is het, in dat licht bezien, nog wel te recht om zoveel aandacht te hebben voor die renleed? „Het is verschrikkelijk wat mensen elkaar aandoen. Maar wat mensen dieren aandoen is ook vreselijk. Ik vind dat je het één niet helemaal los kunt zien van het ander. Ie mand die vreselijk tegen dieren is, kan naar mijn idee geen heel plezierig mens zijn." Kan het dierentehuis een beetje rondkomen? Alles wordt duurder, ook voor ons. Drie kwart van ons geld moeten we zelf genere ren. Door sponsors, donateurs, de inkom sten uit het pension, ga zo maar door. Slechts een kwart van ons budget krijgen we van de gemeente. Dat lijkt veel. Maar als je bedenkt dat zwerfdieren eigenlijk een ge meentelijke aangelegenheid zijn, is het niet bijzonder. Het oplossen van het probleem is aan ons uitbesteed. Daar zou soms best wat meer geld voor mogen worden vrijge maakt." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: Hielco Kuipers mmmê In de 3-oktoberbijlage van deze krant stond een kwis met vijf tien multiple-choicevragen. Hierbij de antwoorden. 1. Waar woonde burgemeester Pieter Adriaansz. van der Werf}? Het woonhuis van Pieter Adri aansz. van der Werff, eindjaren zestig met de grond gelijk ge maakt, heeft op de hoek van de huidige Legewerfsteeg en Van der Werfstaat gestaan. Antwoord B 2. Waardoor stierven de meeste Leidenaars tijdens de Spaanse belegering? De pest maakte zo'n zesdui zend slachtoffers in Leiden, naar verluidt ongeveer een der de van de totale bevolking. Dat is beduidend meer dan het aan tal honger- of oorlogsdoden in deze periode. Antwoord C 3. Wat bood burgemeester Van der Werff de hongerige Leide naars volgens de overleverin gen aan? Volgens de overleveringen drong een deel van de honge rende bevolking bij burgemees ter Van der Werf aan op overga ve. Van der Werff weigerde zich over te geven aan de Spanjaar den en bood het volk ter ledi ging van de honger zijn arm aan. Antwoord B 4. Hoe onderhielden de bele gerde Leidenaars contact met Willem van Oranje? De stad onderhield voorname lijk contact met Willem van Oranje en de zijnen door post duiven. Antwoord C 5. Hoe heette de Leidse muzi kant en duivenmelker Willem Cornelisz van Duijvenbode voordat hij deze naam van het stadsbestuur kreeg? Muzikant en duivenmelker Wil lem Cornelisz. Speelman woon de op het Rapenburg. Geduren de het beleg onderhielden zijn duiven het contact tussen stadsbestuur en prins Willem van Oranje. Na het ontzet van Leiden werd Speelman hiervoor beloond. Hij mocht voortaan de geslachtsnaam Van Duijven bode voeren. Antwoord C 6. Hoe beloonde Willem van Oranje Leiden voor zijn stand: vastigheid? Als dank voor het moedig standhouden tegen de Span jaarden schonk Willem van Oranje de stad Leiden in 1574 een universiteit. Antwoord A 7. Wie vond de ketel met huts pot? In de vroege ochtend van 3 ok tober 1574 vertelt de Leidse weesjongen Cornelis Joppensz tegen een aantal Leidenaars die een aanval willen doen op de Spanjaarden bij de Lammen schans dat hij die nacht een sliert van fakkels in de richting van Leiderdorp had zien trek ken. In ruil voor een paar gul dens bood hij aan om de schans te gaan verkennen. Als Comelis met zijn muts zwaait ten teken dat de schans verla ten is, durft de rest ook de schans te bekijken. Dirck Ghijs- brechtszoon Schaeck vindt daar de hutspot. Antwoord C 8. Waar kwamen de watergeu zen de stad binnen? Begin augustus 1574 laat Wil lem van Oranje de dijken in de omgeving van Rotterdam door steken. Het duurt twee maan den voordat het water tussen Rotterdam en Leiden zo hoog staat dat de geuzen met hun ondiepe boten over de onder gelopen polders kunnen. Op 3 oktober 1574 varen ze over de Vliet Leiden binnen. Antwoord A 9. Wat zijn 'Leidse Glibbers'? Hoewel Leiden van de buiten wereld is afgesloten, lukt het sommige inwoners van de stad toch om af en toe contact te hebben met de buitenwereld. Zo zijn er Leidenaars die 's nachts de stad uitglippen om de Spaanse bevelhebber Valdez verslag te doen van de situatie in de stad. Deze lieden worden Glippers of Glibbers genoemd. Antwoord C 10. Uit welke ingrediënten be stond hutspot in de zestiende eeuw? Bestaat hutspot tegenwoordig voor het overgrote deel uit aardappelen, peen en ui, vroe ger was dat zeker niet het geval. In plaats van de aardappel werd vooral de pastinaak of witte peen gebruikt. Antwoord B 11. Hoeveel mensen bekijken jaarlijks de Grote Optocht op 3 oktober? De Grote Optocht op 3 oktober trekt tegenwoordig gemiddeld tussen de 160.000 en 170.000 toeschouwers. Antwoord C 12. Waar staat elk jaar de grootste kermis van Neder land? De grootste kermis van Neder land staat elk jaar in Tilburg. Antwoord A 13. Wanneer is de 3 October- Vereeniging opgericht? In 1823 besloot de Leidse ge meenteraad dat er een einde moest komen aan de traditio nele herdenking van Leidens Ontzet. Uit protest tegen dit be sluit organiseerden de corps studenten sindsdien elk jaar een uitreiking van haring en wittebrood voor de nooddrufti- gen. 1886 werd de 3 October- Vereeniging opgericht. Antwoord B 14. Hoeveel haringen deelt de 3 October- Vereeniging jaarlijks aan de inwoners van Leiden uit? Vorig jaar gaf de Vereeniging maar liefst 40.000 haringen weg. Antwoord B 15. Wie of wat waren de water geuzen? Hoewel het woord 'geuzen' beelden oproept van romanti sche vagebonden, ging het in feite om een verzameling uit schot. Als je nergens meer te recht kon, dan kon je nog wa tergeus worden. Zonder de ijze ren leiding van edelman Louis Boisot hadden de geuzen waar schijnlijk een heel wat slechtere reputatie gehad. Antwoord B Enthousiast dirigeert Wim de Ru de menigte, die juicht, niet aan het vlakke strand, maar onder de grote bomen van het Van der Werfpark, "k Heb u lief, mijn Nederland!'. Foto: Hielco Kuipers Studie, opleidingen en cursussen Werk, honderden banen, direct solliciteren Lezingen en workshops Reïntegratie «§%s9i ff©güs?> toüfsdte wsak? (®atdter il sfey Info: bel 040-2979494 ROC* ^arCjCar. iricolleqe

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13