REGIO 'Ik ben moeder nog dankbaar voor d'r tranen! Een krant moet in de eerste plaats helder zijn zaterdag 4 OKTOBER 20( NAVRAAG Kunst in de schappen van de supermarkt. Zover is het nog niet, maar supermarktketen Aldi brengt daar binnenkort verandering in. Voor- j alsnog alleen in Ik zou niet willen dat Duitsland, maar mo- 1 1 ai 1 gelijk volgen er meer mijn werk bij Aldi lag landen. De Leidse kunstschilder WIL LEM VAN SCHEUNDEL denkt daar zo het zijne van. Kunst verkopen in een supermarkt, kan dat? „Natuurlijk kan dat, alles kan. In die zin dat het mogelijk is om te doen. Maar je kunt je natuurlijk wel afvragen wat de kwaliteit er van is. Ik vind in elk geval dat het niet zo hoort. Je kunt in de Aldi ook geen mooie opera opvoeren en je kunt er ook geen concert ge ven, zonder con cessies te doen aan de kwaliteit. Ik ben als kunste naar steeds bezig een mooi schilde rij te maken, iets moois te creëren. Daar hangt wel een prijskaartje aan, maar dat is niet de reden om iets te maken voor mij. Als je weet dat je kunst moet maken die verkocht gaat worden bij de Aldi, dan denk ik dat je dat vooral ziet als een manier om geld te drukken, geld te verdienen. Ik zou er in elk geval niet willen liggen." Gaan kunst en commercie sowieso wel samen? „Dat denk ik wel. Als Freek de Jonge een voorstelling geeft, doet hij dat het liefst in Carré. Dat levert de beste recettes op. Maar tegelij kertijd vind ik wel dat je goed moet nadenken hoe ver je kunt gaan. Het zo veel mogelijk verdienen moet geen uitgangspunt zijn. Dan kun je net zo goed voor een bedrijf gaan werken. Helaas gaan commercie en kunst in deze snelle wereld vaak hand in hand. Kijk, als je naar een tentoonstelling gaat van een kunstenaar, zijn werk bekijkt, dan hoort dat een moment van rust te zijn. Een moment waar je stilstaat bij het idee van de kunstenaar achter het kunst werk. Bij de Aldi zie ik dat niet gebeuren." Hoeverga je zeifin het aanprijzen van je werk, hoe commercieel ben je? „Sinds ik 25 jaar geleden begon, heb ik een heel netwerk aan gale ries opgebouwd. Nou ja, eigenlijk zijn die galeries naar mij toe ge komen. Die doen de promotie van mijn werk, ik doe er niet zoveel aan. In Nederland word ik vertegenwoordigd door Frans Jacobs op het Rokin, een echte topgalerie. Het is fijn voor een kunstenaar als je daar terechtkunt. Die relatie is niet gebaseerd op commercie, maar op kwaliteit. Jacobs gaat voor puur. Dan hang ik naast Matis se en Picasso, of een beeldhouwwerk van Henry Moore. Kunste naars waar je geen Aldi-product tussen kunt hangen. Ik vind wel dat je als kunstenaar mag streven naar het beste podium, zoals een goede galerie. Daar zit een commerciële achtergedachte bij, maar het is zeker niet de hoofdzaak." ia kei Le tekst: Herman Joustra foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 4 oktober NOORDWIJK - Rijkswaterstaat wil bekijken of een tweede REM-eiland nodig is. Het is al bijna 14 jaar geleden dat vanaf het eiland de rand stad met illegale tv-uitzendingen werd bestookt. Het werd in 1974 voor 400.000 gulden gekocht door het Rijk, ten bate van Rijkswater staat. Tot die tijd bood het platform geen vrolijke aanblik. Wie er nu in 1978 een bezoek brengt, krijgt iets heel anders te zien dan 'de bonk oud roest' waarvoor men het REM-eiland nog wel eens houdt. Het is volledig ingericht om gedurende langere tijd personeel te berbergen, en wie zich nog verder in het ijzeren gevaarte waagt, ziet een aantal kostbare instrumenten, bedoeld voor het onderzoek van golfslag, wa tertemperatuur-en beweging, windrichtingen windsnelheid. LEIDERDORP - „Ik blijf bij mijn standpunt", herhaalde gemeente raadlid George Hewitt tegenover de leden van de PvdA-Leiderdorp. „Geen subsidie voor speelzalen waarvan alleen koffiedrinkende en winkelende moeders gebruik maken. Maar als kinderspeelzalen door werkende moeders worden benut wil ik er wel het dubbele subsidiebe drag voorgeven." Deze opmerking, die Hewitt ook in de raadsvergade ring van afgelopen maandag had ge maakt, werd hem doorzijn partijge noten niet in dank afgenomen. ANNO 1978, woensdag 4 oktober LEIDEN-Muziek, gedrang, ballon nen, haring en wittebrood, gekke mensen, bier, poli tie, hutsport, op tocht en acrobati sche toeren mid den op de Bree- straat. Drie okto ber! Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 1 ABONNEESERVICE I 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het -. abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. =3nl Drl |e Ine F5 „Vier broers van me zijn geëmi greerd. Toentertijd leek me dat ook wel wat. Ik zat in Indië, toen mijn broer Jaap plannen had om naar de Verenigde Staten te verhuizen. Hij schreef me dat hij veertig dollar in de maand kon verdienen. De dollar stond toen op vier gulden. Dan heb ben we het over een heleboel geld. Na mijn diensttijd zou ik weer bij mijn vader gaan werken. Voor een paar sigaretten en sigaren. Loon kreeg je niet. Dat was in die tijd normaal hoor, ik neem dat mijn vader absoluut niet kwalijk. Afijn, ik wilde toch wel wat verdienen, dus ik zag dat buiten landse verhaal wel zitten. In dienst kreeg ik ook al loon. Man, ik wist niet wat wij overkwam. Ik vertelde aan mijn moeder dat ik wilde emi greren. Toen zei ze met tranen in haar ogen: 'Ga jij ons nu ook al ver laten'. Dat raakte me diep, want mijn moeder was mijn alles. Ik had de brief waarin ik aan mijn broer schreef dat ik ging emigreren, geluk kig nog niet gepost. Ik heb 'm uitein delijk ergens onder in de wasmand gelegd. Later ben ik er nog naar op zoek geweest, maar heb 'm nooit meer kunnen vinden. Ik ben mijn moeder nog steeds dankbaar voor die tranen. Ik heb een gelukkig leven met mijn vrouw Tiny. We hebben drie zoons en zeven kleinkinderen. Ik had dit allemaal niet willen missen. Ik heb wel keihard moeten werken, maar je wist niet beter. Toen ik twaalf jaar was, moest ik al van school. Ik was de oudste van veer tien kinderen en moest mijn vader helpen in zijn bollenbedrijf. Het was eerlijk werk, maar wel zwaar. Tjonge, ik heb wat af gesjouwd, terwijl ik er niets voor kreeg. Maar ja, mijn vader had geen cent te makken, want zoveel werd er in de bollen niet verdiend. Vanaf het mo ment dat ik met mijn vrouw trouwde, ging het wat beter. Ik ben aan de Ro bijnslaan op een klein stukje land begonnen. Toen woonden mijn Dirk Warmerdam is 74, maar staat nog midden in het leven. Zijn huis tus sen de bollenvelden in Noordwijkerhout moet hij binnen twee jaar uit om plaats te maken te maken voor een nieuwbouwwijk. Denk maar niet dat de voormalige bollenkweker kiest voor een verzorgd bestaan in een be jaardentehuis. „Dat gesticht krijgen ze me nooit van zijn leven in", roept hij. Het levensverhaal van een geboren en getogen Noordwijkerhouter, die bijna Amerikaans staatsburger was geweest. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN vrouw en ik in bij mijn schoonou ders. Zo ging dat, tegenwoordig ge beurt dat niet meer. Ik heb vier jaar moeten wachten op een bouwver gunning voor een huis bij het be drijf. Ach, we konden het best rooi en. Ik was in de streek een van de eersten met een bollenplantmachi- ne. Ik heb als loonwerker met dat apparaat ook bij andere bollenbe- drijven gewerkt. Ik was 67 jaar toen ik ermee stopte. Opvolging was er niet, want mijn zoons hadden er geen zin in. Ze hebben allemaal gestudeerd. De een is radioloog, de andere dierenarts en de derde studeert binnenkort af als KNO-arts. Mensen vragen mij wel eens van wie ze dat studiehoofd hebben. Dan zeg ik dat ze dat van mij hebben. Vroeger vond ik dok tertje spelen al leuk. Ik heb wel even aan het idee moeten wen nen dat het bollen be drijf niet meer zou bestaan. Maar dingen gaan zoals ze gaan. Ik vond het allemaal welletjes. Het land heb ik verkocht en over maximaal twee jaar moet ik mijn huis uit. Dan wordt hier met nieuwbouwplan Mossenest II gerealiseerd. Je ziet ze in de verte al bezig met die flats. Daar komen woningen, waarbij zorg wordt aangeboden. Nou, ik heb een brochure gehaald, maar heb die snel weggegooid. Dat is niks voor mij, ik zeg altijd dat een bejaardenhuis een gesticht is. Ik moest een paar jaar ge leden mijn schoonmoeder verhuizen naar het zorgcentrum Puykendam. Ik ben daar alleen maar oude zeur pieten tegengeko men, die vonden dat ik te veel gebruik maakte van de lift. Als ik daar in trek, word ik ook zo'n zeikerd. En dat wil ik niet. Ik wil genieten. Mijn vrouw en ik willen graag een mooie M Twee broers van me zijn overledq h aan longkanker en twee anderen ei een hartinfarct. iaj Op mijn 50ste ben ik gaan windsugs fen. Dat was trouwens de eerste kt g dat we op vakantie gingen. In Zeeve land, aan het Veerse Meer. Eén wide maar, later zijn we twee weken gegei gaan Dat was een luxe hoor. Die p surfplanken liggen nog steeds in <j/a schuur, maar ik zou er zo weer muv overweg kunnen. Maar ik heb er geen tijd voor. Ik b?a£ druk met paarden. Dat is mijn allezc grootste hobby. Ik zit op de sulky »b train paarden van Rob de Vlieger, za pikeur uit Zwaanshoek. Via zijn vave der ben ik met hem in contact gekt 2 men. Ik zat wel eens achter een df paard tijdens het ringsteken op d6 h kermis. Nu zit ik achter een paard_ de sulky. Dat is heel wat anders, d— Dirk Warmerdam op 18-jarige leeftijd, gaat soms heel hard. Mijn taak is want anders kan ik mijn Jeep niet kwijt. Dat is een grote hobby van me. Dat heb ik overgehouden aan mijn diensttijd. Ik reed in Indië in een Jeep. Een paar jaar geleden liep ik er tegenaan. Dat ding was hart stikke gaaf. Nu rijd ik met mooi weer met mijn kleinkinderen naar de Boulevard in Katwijk voor een ijsje. Mooi toch, met mijn eigen cabriolet? Met die Jeep rijd ik ook mee met Keep Them Rolling, dat is een ver eniging die legervoertuigen rijdende probeert te houden. Ik ben nog hartstikke fit. Dat komt omdat ik op mijn 35ste ben gestopt met ro- N ken. Daarvoor was ik een kettingroker, maar ineens had ik er genoeg van. De regering verhoogde de 1f prijs van 1,25 naar 1,50 gulden en toen zei ik: aan mij gaan ze niks meer verdienen. Dat VP de paarden te trainen, zeg maar een hoger niveau te brengen. Daaj moet je een beetje feeling voor he&] ben. Soms krijg je een paard dat ei beetje sloom is. Dan moet je dat beest aansporen. Het zijn allema^ koerspaarden waarmee ik werk. Ik train alleen maar met die paarderr mij zul je niet op de drafbaan zienei rijden. f® Ik kom alleen maar op de baan on er te kijken. De paarden hebben n)e wel in beslag genomen, hoor. Ik v? moet eerlijk zeggen dat de bollen f.r niet meer zo veel interesseren. De:'c prijzen zeggen me helemaal niks meer. De vakbladen over bollen h?r ik allemaal weggedaan, in plaats daarvan lees ik alles over paarden.ee heb speciaal een satellietschotel g(* kocht om de paardenkoersen in Nr derland op de televisie te kunnen volgen. Of dat thuis wel eens tot p blemen leidt? Nou, ik kijk heus nie elke avond. Op maandagavond kij mijn vrouw naar Spoorloos. Dan kruip ik achter de computer en ga,r zitten kaarten. Of ik Jp stuur een e-mail naar mijn broer Cock in UITGELICHT Een krant gaat over het hier en nu. Iedere dag le veren wij u het laatste nieuws van dichtbij en veraf. Die afspraak heb ben wij met u en als lezer verwacht u ook niets an ders van ons. Vorige week zaterdag zet te de krant u enigszins op het verkeerde been. On der de kop 'Leidenaars sidderen voor de 'Eeuwi ge Glimlach' bracht het Leidsch Dagblad op de voorpagina een bloedstol lend verhaal. Een groep jongens zou meisjes ter roriseren en hen dwingen te kiezen tussen groeps- seks of een zogenoemde smiley. Een smiley stond dan niet voor het lachen de gezichtje op xtc-pillen, maar voor twee messne- den in de mondhoeken gevolgd door een stomp in de maag die de wangen doet uitscheuren. Het verhaal begon ook griezelig specifiek: de groep jongens opereerde in de Haarlemmerstraat, de politie deed onderzoek en bij de studentenvereni ging Augustinus werden vrouwelijke studenten al gewaarschuwd niet alleen naar huis te gaan. De argeloze lezer die za terdag met dit verhaal werd geconfronteerd, schrok zich rot. Hij werd in de waan gebracht dat zich griezelig dichtbij gru welijke praktijken afspeel den. De plaats van het ar tikel, bovenaan de voor pagina, de kop, plus de opbouw van het verhaal suggereerde een werke lijkheid die er niet was. Wie doorlas, ontdekte dat het verhaal verzonnen was: niet door de redactie, maar door de volksmond. Het ging hier om een 'Broodje aap': een verzin sel dat door geruchtvor ming zodanige vorm aan neemt dat het als een waar verhaal rondzingt. In Leiden was die gerucht vorming zo groot gewor den dat de politie serieus onderzoek was begonnen en dat in jongerenkringen - zoals bij de sociëteit van Augustinus - daadwerke lijk werd gewaarschuwd voor de bende die meisjes zou terroriseren. Hoe liep de redactie tegen dit verhaal aan en wat bracht de redactie tot pu blicatie van dit verhaal? Het gerucht bereikte de krant vorige week in zo danig stellige vorm dat re dacteuren op onderzoek uitgingen. Daarbij bleek ons de onrust in jonge renkringen en bleek dat ook de politie op de hoog te was en serieus onder zoek deed. Het was dus niet zomaar een onzin verhaal, zo moesten we aannemen. Maar een goede redactie is niet snel tevreden en zoekt verder. Zo bleek ons uiteindelijk nog dezelfde dag dat de realiteitswaar de van het verhaal nul was. Een onderzoeker van de Leidse universiteit, ge specialiseerd in zogehe ten urban legends, infor meerde ons dat het hier om een.verzonnen ver haal ging. Hij had het ver haal ook horen rondzin gen in Leiden, maar kon vertellen dat het al min stens vijftig jaar oud is en oorspronkelijk uit Enge land komt. Tot zover niets aan de hand. De redactie deed haar werk uitstekend. Ze ving signalen op van de straat, ging ermee aan de slag en prikte het verhaal door. Waarom publiceer de het Leidsch Dagblad onder mijn verantwoor delijkheid dan toch een artikel in de krant? En waarom presenteerden we dit verhaal ook nog zo gruwelijk realistisch? Publicatie van het verhaal was een welbewuste keu ze. Want het mocht dan wel om een verzonnen verhaal gaan, de politie deed onderzoek en onder jongeren was sprake van onrust. Dus was er wel degelijk een taak voor de krant haar lezers te infor meren. De eenvoudige re actie: 'niet waar, dus in de prullenbak ermee', zou een verkeerde zijn ge weest. De krant is er ook om verzinsels te ontmas keren, zeker als deze zo danige vorm aannemen als deze zaak. Wat ging er mis dat u als lezer toch de indruk kreeg dat het hier om een gru welijke realiteit ging? De wijze waarop het verhaal was gepresenteerd - als een thüler die in de Haar lemmerstraat begon en waarbij de spanning een aantal alinea's lang werd opgevoerd - was niet goed. De werkelijkheid dat het hier om een ver zonnen verhaal ging, had direct in de aanhef verteld moeten worden. Had de redactie dan de behoefte u op het verkeer de been te zetten? Inte gendeel: bij het verhaal hoorde onder de kop 'Lei denaars sidderen voor de 'Eeuwige Glimlach' nog een onderkop die bij het maken van de krant was weggevallen. Die onder kop luidde: 'Geruchten over bende van wangsnij ders zijn vals'. Wat heeft deze zaak mij geleerd? Dat ieder stuk in de krant van meet af dui delijk moet zijn. De com positie van een verhaal mag er niet toe leiden dat de lezer op het verkeerde been wordt gezet. Daar doet het wegvallen van een onderkop - hoe ver velend ook - niets aan af. Als hoofdredacteur die verantwoordelijk is voor deze publicatie, betreur ik het dat wij bij lezers on bedoeld een verkeerde in druk hebben gewekt. Een krant mag spannend ogen, maar een krant moet in de eerste plaats helder zijn. Dat is een eis die u iedere dag aan ons mag stellen. Kees van der Malen, hoofdredacteur. Dirk Warmerdamic zijn Jeep. „Met mo weer rij ik met ml, kleinkinderen naar Boulevard in Katwl voor een ijsje. Mo toch, met mijn eig<' cabrioletü Foto: Did Hogewoniiii ja LEZERS SCHRIJVE N° r Onbegrijpelijk dat Zeezicht l geen kamers mag bijbouwen f Hotel Zeezicht in Katwijk gaat dicht, las ik op de J website van het Leidsch Dagblad van 17 septem-1 ber. Ik vind het schandalig, dat dit moet gebeureix Hotel Zeezicht is een stukje historie van Katwijk h aan Zee. n Nu ben ik afgelopen zomer in Katwijk op vakantiee geweest - ik ben daar ook opgegroeid - en het viel me op dat overal waar ik liep in het dorp er huized (flats) waren bijgebouwd. Dat moet kunnen. Maait sorry hoor, dan begrijp ik echt niet waarom een ,1 paar kamers op Zeezicht niet zouden mogen. Watt een lulkoek! Kunnen het oud en nieuw dan niet 1 hand in hand in Katwijk? E Willy Haddeman Dykei Portage (USAI Rozen weer weg van Rijndijk verspilling van belastinggeld! De rozen gaan weer weg van de Hoge Rijndijk in Hazerswoude, lees ik in het Leidsch Dagblad van j 15 september. Nadat ik eerder al mijn ergernis uit-; te over de door onkruid overwoekerde struiken, t wordt het nu dus nog treuriger. Het is regelrechte kapitaalvernietiging en verspilling van ons aller be| lastinggeld nu deze rozen worden weggegooid, omdat een wethouder na eerst aangedrongen te hebben om rozen te planten er nu pas achterkomt dat het onderhoud wel erg duur is. De vergoelijking in de trant van 'beter ten halve gej keerd dan ten hele gedwaald' hoor ik alweer op- klinken. De gemeenteraad van Rijnwoude zal wel weer rustig doorslapen zonder deze wethouder, zoals dringend noodzakelijk, eens flink de oren te wassen over het amateurisme van de besluitvor ming. Ph. Rhijnsburger Hazerswoude-Rijndijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12