LEIDEN REGIO Geen plek in Bloemerd voor tennispark Een popfestival als bruiloft in Oegstgeest Nog grotere verkeerschaos in Wassenaar Rijngeest investeert in lichamelijke zorg eel gewoon' een molen verplaatsen nlands Lyceum: 'Lessen goed, waarborg kan beter' Vinkeveners winnen Turfrace Nieuwe pastor voor Willibrordparochie age ianteld ar - De politie heeft »gen de avond in een de Goudtstraat in ar een hennepplantage Op de zolderetage 319 plantjes. De plan- ontdekt vanwege een oring, die was ont- idat de kweker illegaal tapte. De politie heeft ner van het huis, een man, aangehouden. ken in eicentrum jioTEN - In vier winkels lcentrum Noord Hof- 'oorschoten is in de n vrijdag op zaterdag H een. De daders sloegen van de passage in om e komen. Vervolgens Ie j de deuren van een lal kei, een groenteboer, de menwinkel en een bak- jrceerd. De buit be- w tgeld, een laptop en lofspers. ■tl eltrucs in schoten oten - In Voorschoten oep jongeren actief met ucs. De politie heeft dene meldingen bin- :egen van oplichtings- in. De jongeren melden luderen en hulpbehoe- en bieden hun hulp aan oen van boodschap- vragen de bankpas ■t bijbehorende pinco- ens de politie is tot nu land ingegaan op het lbod'. r fair in |e Emmaus ioude - In Huize Em- Zoeterwoude worden 4 en zondag 5 oktober kse fancy fair en rom- ct gehouden. Een rad ïtuur, een grabbelton, :n verlotingen - alle ba- liënten voor een ge- iest zijn van de partij, engst gaat naar de soci- iteiten van het Rode Huize Emmaus. De markt en fancy fair zijn Otot 17.00 uur in het ngshuis aan de Benne- ig in Zoeterwoude. maandag 2q september 2003 est - De kwaliteit van ien is goed, maar de tg van die kwaliteit kan )at is de uitslag van de ijsinspectie die acht in- ïnale scholen in Neder- gelopen jaar controleer- t Rijnlands Lyceum in feest is de enige interna- school in de regio die'de Dutch International Se- Schools' (DISS) mag dragen. De kwaliteit van de lessen ligt bij het Rijnlands erg hoog. „Di dactisch zijn we erg goed", ver klaart rector Marten Eikerhout. „Maar aan het behoud van die kwaliteit moeten we volgens de inspectie nog wat doen." De acht internationale scholen gaan daarom gezamenlijk een systeem opzetten. Ze willen de eisen van de onderwijsinspectie bundelen met de eisen van het Internationaal Baccalaureaats- diploma (IB). Dit diploma geeft toegang tot alle universiteiten ter wereld. „Het Rijnlands is pilot van het hele onderzoek geweest", legt Eikerhout uit. „We kregen als eerste de inspecteurs op be zoek. Voor de inspectie was het ook nieuw om internationale scholen te controleren. Dus vroegen ze ons mee te denken over de invulling van het on derzoek." De DISS-scholen vallen onder toezicht van de Nederlandse onderwijsinspectie. De gebrui kelijke controlemethode past echter niet bij internationale scholen. De inspectie is daarom voor het eerst begonnen met een aangepaste methode toe te passen. wassenaar - De gemeente Wassenaar be reidt zich voor op een gigantische verkeers chaos. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt het verkeer in Wassenaar door samenloop van omstandigheden muurvast te zitten in het eerste weekeinde van oktober. De voorlichter heeft al eerder gewaar schuwd voor drukte die de Tinadag in Duinrell op zaterdag 4 oktober met zich meebrengt. Naar verwachten trekken zo'n 13.000'meisjes naar het pretpark toe. Ze worden gebracht met de auto door hun ou ders gebracht of komen in bussen aan. Nu blijken wegwerkzaamheden ook voor pro blemen te gaan zorgen. De Benoorden- houtseweg in Den Haag wordt vanaf het Willem Witsenplein in de richting Wasse naar opnieuw geasfalteerd. Met de voorbe reiding is al begonnen. Vanaf 3 oktober 19.00 uur tot 6 oktober 06.00 uur wordt het asfalt aangebracht. De rijbaan richting Wassenaar wordt geheel afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid over de Bezuiden- houtseweg en de Zijdeweg. Verkeer richting Amsterdam wordt geadviseerd om via de A4 te rijden. Aangezien niet alleen verkeersdrukte op de Rijksstraatweg wordt verwacht maar ook in de kem van Wassenaar, roept de woord voerder van de gemeente op hier rekening mee te houden. Het verkeersaanbod zal in het bijzonder op de route Wittenburgerweg, Stoeplaan, Groot Haesebroekseweg (richting Duinrell) extra groot zijn. door Erna Straatsma oegstgeest - De lichamelijke ge zondheid van psychiatrische patiënten is voor de Rijngeest Groep een reden tot zorg. Ze hebben vaker lichamelijke aan doeningen dan gewone men sen, maar zijn meestal zelf niet in staat die op te merken. Met name personen die anti-psy- chotica slikken moeten meer medische begeleiding krijgen, vindt de instelling. Verpleeghuisarts Michiel van der Wel opperde zaterdag, tij dens een familiedag van de Rijngeest Groep, dat 'somati sche bemoeizorg' bij bepaalde patiëntengroepen zinvol kan zijn. Met name bij schizofrenie- patiënten is dit te overwegen. Bij schizofreniepatiënten is de kans op lichamelijke aandoe ningen bijzonder groot. Deze patiënten slikken medicijnen die veel bijwerkingen hebben. Tegelijkertijd hebben ze een veelal ongezonde leefstijl en zijn ze, door onder meer een gestoorde pijnbeleving, niet in staat een ziekte te herkennen. Dat maakt het ook voor huisart sen lastig om een diagnose te stellen. „Een patiënt met gal blaasontsteking heeft een hefti ge pijn in de rechterbovenbuik. Maar een schizofrene patiënt met galblaasontsteking hoeft helemaal geen pijn te voelen", aldus Van der Wel. De Rijngeest Groep besteedt sinds enige tijd extra aandacht aan het verbeteren van de me dische zorg bij psychiatrische patiënten. Dat is onder meer het gevolg van een kritisch on derzoek van de rijksinspectie voor de volksgezondheid. Die bekritiseerde de medische zorg in instellingen een paar jaar ge leden nogal. De Rijngeest Groep heeft het voor aanko mende huisartsen mogelijk ge maakt om stage in een psychia trisch ziekenhuis te lopen. Van der Wel: „Veel huisartsen zitten niet te wachten op en psychia trisch patiënt. Dat is een veel voorkomend probleem." door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeente Lei derdorp heeft definitief besloten dat er voor tennispark Van Leeu wen geen plek is in sportpark De Bloemerd. De tennisbanen moe ten daarom verhuizen naar de Kleine Zandput, aan de zuidkant van het dorp. Van Leeuwen wei gert dat omdat ook zijn huidige buurman, tennispark De Mun- nik, daarheen verhuist. Het besluit dat nu is genomen is definitief en is genomen op verzoek van Van Leeuwen, meldt wethouder Molkenboer. „Hij wilde een principiële uit spraak, omdat die nooit was ge daan. Hij wilde weten waar hij aan toe was." De plannen van de gemeente om het tenniscomplex te ver plaatsen naar de zuidkant van Leiderdorp bestaan al geruime tijd. Leiderdorp wil dat de ten nisbanen aan de Hoogmadese- weg plaatsmaken voor huizen, die geld opleveren waarmee de verdiepte aanleg van rijksweg A4 kan worden betaald. Van Leeuwen diende echter al in 1997 een verzoek in om zijn tennisbanen naar De Bloemerd te verhuizen, en kreeg daar nooit antwoord op. Hij vindt het daar nu het juiste moment voor. Volgens het gemeentebestuur is er geen plek in het volle sport park De Bloemerd. Voor de aanleg van een tenniscomplex zou een fiks aantal bomen ge kapt moeten worden, en dat ondermijnt het groene karakter van het park, aldus burgemees ter en wethouders. Bovendien kan het park de toename van auto's niet aan. Leiderdorp heeft veel over voor het groen houden van De Bloemerd, zo blijkt. Verplaatsen van Van Leeuwen naar het sportpark betekent dat de postduivenver eniging, de scouting en kano vereniging in de Kleine Zand put kunnen blijven zitten. De gemeente wil echter dat die verenigingen plaatsmaken voor tennispark Van Leeuwen. Waarheen ze moeten, is nog niet bekend. Ondanks de principiële uit spraak van het gemeentebe stuur is A. van Leeuwen niet te vreden. „Er is plek genoeg in De Bloemerd. Achter de schiet vereniging en op de oude cross- fietsbaan, die nooit wordt ge bruikt. Ik moet het nog opme ten, maar ik weet dat het past." Volgens Van Leeuwen wil de gemeente gewoon niet dat hij naar De Bloemerd verhuist, en zoekt het gemeentebestuur er argumenten bij. „Ze zeggen dat ze het groen niet verder willen aantasten en geen bomen wil len kappen. Maar onlangs is er wel een playpark aangelegd en op één van de voetbalvelden van RCL willen ze het woonwa genkamp neerzetten. Het is ab surd dat je daar woonwagens neerzet. Het is een sportterrein, geen woonerf." Nu de principiële weigering voor De Bloemerd er ligt, wil de gemeente met Van Leeuwen gaan praten over verhuizing naar de Kleine Zandput. Van Leeuwen beraadt zich nog met zijn jurist op de te nemen stap pen. Volgens wethouder Molken- boer is het niet slim om niet mee te werken, omdat Van Leeuwen dan aan het eind met lege handen staat. „We hebben een contract met hem, want het gebied is niet zijn eigendom. In het uiterste geval wordt het contract gewoon opgezegd." Veel leuker dan zo'n oubollig feest' id Sep van voorpagina de - Terwijl de Bosmo- izichtig over de provin- g in de richting van de bij de entree naar ade rijdt en voorzitter jkman de ene na de an- olenaar tegen het lijf edenkt hij zich dat de eratie van deze vroege jmorgen eigenlijk ab- „Het verplaatsen van ilen is heel normaal", lij. „Dat gebeurt al eeu- n g. Ze zijn er ook op ge- Allemaal pen-en-gat- ingen. Je haalt ze zo uit louwpakketten zijn het. ;n het helemaal uit elkaar an een molen om die 1( p weer op te bouwen is nTt hoge arbeidsloon veel er geworden. En daarom vo het nu zo. Het geeft weer eens aan hoe rijk bi ohjk zijn, dat we zoiets rI doen." 1Jiitie in molenverplaat- j j maakt dat er ook een j( is in de naamgeving van [li tste molens. Dijkman: e|n straks natuurlijk geen Ui len meer heten. De Bos- df in de Lagewaardsepol- lat kan niet. Ik denk dat Nieuwe Lagewaardse- wordt. Er heeft vroeger ikje verderop in de Lage- epolder al eens een mo- staan, vandaar dat Nieu- aar het is nog niet offici- oor. En laat Zonnevylle iar niet horen, die zal wel en." lerdorpse burgemeester tyUe is 's morgens vroeg ïalf zeven present op de lakerswerkplaats van in Hoogmade om af- te nemen van de Bos- De molen is nog offici- ndom van de gemeente orp die hem voor euro heeft laten restau- De molen gaat nu op »rt naar een nieuwe plek ir kilometer buiten Lei- waar die te zijner tijd ook nog eens wordt overgedra gen aan de molenstichting. Staat de burgemeester nou niet vreselijk te balen? „Nee hoor. Het is op de eerste plaats hart stikke fijn dat er weer een mo len is opgeknapt en in een goe de molenbiotoop komt te staan. Aan de andere kant is het natuurlijk jammer dat er een molen weg gaat uit Leiderdorp. Maar als we binnendoor naar Alphen fietsen, dan kunnen we hem toch weer zien." Rond kwart over zeven rolt de Bosmolen voorzichtig door het hek van de molenwerkplaats, schuin omhoog naar de Van Klaverweijdeweg, en dan met een de bocht om naar de brug over de Zuidzijdervaart. In de eerste bocht wordt de stressbe stendigheid van de transpor teurs en het publiek al behoor lijk op de proef gesteld. De mo len helt vervaarlijk over, maar blijft gelukkig netjes op de diep- lader staan. Daarna gaat het rustig en rede lijk probleemloos vooruit. Al leen overhellende takken in een bocht van de provinciale weg zorgen bij de volgauto's even voor hartkloppingen. Om de takken te passeren, zetten de begeleiders van de wagen de molen via het hydraulische sys teem even een paar graden scheef. Molenmaker Verbij schrikt zich een ongeluk. „Je ziet hem gaan... en dan stopt hij. Maar stopt hij ook echt? Het is toch een vervelend gezicht." Pas rond negen uur, een uur la ter dan gepland, komt de mo len aan het bij begin van het buurtschap Ofwegen. Hier heeft het meeste publiek zich verzameld, en het wordt het ook het spannendst. Omdat er bij de molen geen plaats is om te keren, moet de zes meter brede molen hier over een smal dijkweggetje achteruit ingepar keerd worden. Een paar honderd belangstel lenden zijn vroeg uit de veren gekomen om het spektakel ga de te slaan. Bij het molenaarshuisje van An- Heel voorzichtig wordt de Bosmolen achteruit de smalle dijk van het buurtschap Ofwegen opgereden. Foto: Henk Bouwman dries Veloo staat het ontvangst comité klaar. Molenaars vertel len elkaar verhalen uit de oude doos. „Mijn moeder is nog in deze molen geboren", meldt de 75-jarige Jan Kraan. „En ik heb er zelf nog op gedraaid. Dat wil zeggen: er woonde iemand an ders in die ik het vak moest le ren. Zelf heb ik 37 jaar op de Doesmolen gewoond, tot mijn vrouw wel eens naar de be woonde wereld wilde gaan. Als wij van de molen ergens naar toe wilden, moesten we altijd eerst overvaren." Het loopt tegen tienen wanneer de transporteurs op luttele me ters voor de fundering de aan hanger met de molen erop stil zetten en de motor het zwijgen opleggen. Uit het publiek klinkt een applaus op. Daarna wordt de molen nog een keer heel voorzichtig precies boVen de fundering gereden en op een paar stalen krukken gezet. Kou dekerk is een molen rijker. En Dijkman weet inmiddels hoe die gaat heten. „We zijn er uit, hoor. Het wordt de Lagewaard- semolen." warmond - De deelnemers aan de traditionele Turfrace tussen Warmond en Vinkeveen heb ben de afgelopen dagen kun nen profiteren van goed zeil- weer. Hoewel de platbodems afgelopen vrijdag bijna zonder wind vertrokken vanuit War mond, kregen ze al snel de wind in de zeilen. De eerste etappe naar Vinkeveen kon daardoor grotendeels zeilend worden afgelegd. Ook op delen van het traject waar normaliter de boten door de bemanning moeten worden voortgetrok ken, konden dit jaar probleem loos worden gezeild. Op zater dag was het wel nodig om de boten op een groot deel van het traject vanaf de kant voort te slepen, maai' op de laatste dag kon weer flink worden gezeild. De eerste boten kwamen giste ren kort na één uur aan bij park Groot Leerust. De race werd dit jaar gedomineerd door de Vin- keveense deelnemers. Van de deelnemers die beste vier tijden neerzetten, kwamen er drie uit Vinkeveen. De enige Warmond- se deelnemer, de Groote Juffer van de Warmondse schipper Marcel Juffermans, deed buiten mededinging mee aan de toer tocht. oegstgeest - Jaap van der Bie 52, midden), pastor van de Regenboogkerk in de Merenwijk in Leiden, werd gisteren ook pastor van de katholieke Willi brordparochie in Oegstgeest. De vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam installeerde Van der Bie gistermorgen tijdens de eucharistieviering Willi- brordkerk. Van der Bie werd in 1998 tot priester gewijd. Hij had een late roeping. Na zijn sociale studie raakte hij betrokken bij de milieu- en vre desbeweging en verdiepte zich in zenmeditaties. Toch ging Van der Bie de geloofsgemeenschap waarin hij opgroeide weer missen. Hij keert terug naar de Nederlandse Hervormde kerk. Maar ook daar voelde hij zich niet meer thuis en trad toe tot de katholieke kerk. Eind jaren negentig begon Van der Bie in Den Haag, in 2002 maakte hij ée over stap naar de Regenboog in Leiden. Inmiddels heeft Van der Bie deze maand al gemerkt hoe druk het leven voor hem is geworden. „Gelukkig heb ik in Oegstgeest een fulltime diaken, André van Aarle, waar ik het voortreffelijk mee kan vinden." Foto: Henk Bouwman door Judy Nihof oegstgeest - Voor een trouw feest met een band in een zaal tje voelden ze weinig. Marlijn Kok (28) en Elbert van der Put ten (31) uit Leiden wilden iets heel anders: een popfestival met meerdere acts en honder den gasten, ergens buiten. „We zijn zelf fanatieke festivalgan gers. Vandaar." Het was een hoop georganiseer, maar met hulp van ceremoniemeester Pe tra van Rossum en een grote groep vrijwilligers kwam zater dag aan de Abtspoelweg in Oegstgeest een uniek trouw feest van de grond: het Funky Future Festival. Alles is uit de kast gehaald om van het trouwfeest een Pinkpop of een Lowlands in het klein te fnaken. Het begint al bij de in gang van het terrein, dat nor maal het domein is van de scouting. De driehonderd gas ten van het besloten feest krij gen een polsbandje en bon, waarmee ze verderop bij de 'in- fostand' een gratis T-shirt met opdruk kunnen afhalen. Ze moeten snel zijn, want 'op op'. Op het veld staat een grote cir custent waar tot middernacht negen bands optreden. Als schuilplaats voor de regen is de tent tot grote opluchting van het bruidspaar niet nodig. Het blijft droog en de temperatuur is aangenaam. Eten kunnen de festivalgangers halen bij de saladebar, de pa tatwagen en een poffertjestent. Ook aan de kinderen is ge dacht. Bij de 'Kids Comer' zijn vrijwilligers de gezichtjes van een paar peuters aan het schminken. Her en der staan tentjes en caravans, want alle gasten mogen blijven slapen. Een oude camper fungeert de komende nacht als bruidssuite. Marlijn en Elbert zijn evenals de meeste van hun vrienden werkzaam in de muziek- en theaterbiz. Hij werkt als be drijfsleider in het LVC en bij Velvet. Zij werkt bij MojoThea- ter in Delft en is vrijwilliger bij Werfpop. Hun leven draait om muziek en muziek maken. Op het Leidse Holtlant-college leerden ze elkaar kennen. „Hij was een langharige grunger, ik een beetje alto. Met een hoed en sjaaltjes," zegt Marlijn, die Elbert destijds heeft versierd. In een bushokje zong ze "Frank Mills" uit de musical Hair voor hem. „Toen was ie om." Dat liedje had Marlijn vanmiddag op het Leidse stadhuis weer voor hem willen zingen. Maar na de huwelijksvoltrekking wa ren ze allebei te emotioneel. Al na een paar regels kon Elbert zijn tranen niet bedwingen. Marlijn: „Toen hij begon te hui len, moest ik ook huilen." Zo onconventioneel als hun feest is, zo traditioneel is de trouwerij verder verlopen. Ze kozen bewust voor die mix. Terwijl Marlijn al geruime tijd samenwoont met Elbert, heeft zij de afgelopen nacht bij haar moeder in Woubrugge gesla pen. Ook de trouwauto - een sjieke MG - en de kleding pas sen in het klassieke plaatje. Zij draagt een cremekleurige bruidsjapon, hij een driedelig kostuum. „Misschien dat we la ter op de avond iets makkelijks aantrekken", zegt Marlijn, ter wijl ze van haar champagne nipt. Bij de organisatie van het pop festival kwam een hoop kijken. Dankzij de vele contacten in de muziekwereld van zowel het bruidspaar als de ceremonie meester is het gelukt, zonder dat de kosten de pan uitrezen. „Marlijn is ontzettend goed in het afpingelen van allerlei kor tingen", aldus de ceremonie meester. De inspanningen zijn niet voor niets geweest, blijkt uit de en thousiaste reacties van de gas ten. „Dit is toch veel leuker dan zo'n oubollig trouwfeest?", zegt een vriendin van Marlijn. ,A1 weet ik niet of het zelf zou doen. Trouwen is toch wel erg duur. Van dat geld kun je een leuk reisje maken." Elbert en Elbert zijn het stralende middelpunt van hun 'Funky Future Festival'. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9