'U gaf een goede sfeer, een aangename tij<; REGIO Bezem door bestuurlijk Nederland: wordt de burger weggeveegi 'Van de tien fietsers K weggebruikers de stui- heejt er eentje licht gedoogbeleid ten aanzien De laatste dienst van de Vrije Christelijk Gereformeerde Gemeente Orions in Irak 'Voor veel mensen is het een zwarte dag' MAANDAG 29 SEPTEMBER NAVRAAG Fietsers die regels overtreden, moeten harder worden aangepakt. „El ke chauffeur weet dat fietsers zich meestal niet aan de regels hou den en voortdurend ande- pen op het lijf jagen. Het van fietsers moet maar eens afgelopen zijn", zo bepleitte directeur A. Bos van transportver zekeraar TVM zaterdag op een bijeenkomst in Hoogeveen. Oud-taxi- chauffeur WILLEM VAN DAM, werkzaam bij de ELTAX taxicentrale in Leiden, heeft begrip voor zijn oproep. Ook zoi>eel last van fietsers in Leiden? „Het zijn net mieren. Ze krioelen allemaal door elkaar en houden zich totaal niet aan de regels. Of ze zien een bekende aan de ande re kant van de weg en steken plotseling over. 's Avonds hebben ze nog wel eens een slokkie op. En van een hand uitsteken hebben ze ook niet meer gehoord. Wij moeten toch ook onze richtingaan wijzer aandoen?" Nog andere erger nissen? „Dat er zo weinig mensen met een licht rijden. Nu het 's ochtends weer vroeger donker wordt en het af en toe een beetje mis tig is, is het hele maal erg. Ze hebben dan ook vaak nog donkere kleding aan. Je ziet ze gewoon niet. Toen ik zelf nog vaak op de taxi zat, heb ik wel eens geteld. Van de tien fietsers heeft er maar eentje beide lichten aan, de ander heeft alleen een voor- of achterlicht en de rest heeft helemaal niets." Dus de fietsers zouden wel eens heropgevoed mogen worden? „Dat zou geen kwaad kunnen. Maar ik moet erbij zeggen: hetzelf de geldt voor automobilisten. Ze moeten zich allebei aan de regels houden. Ga maar eens een dag op de weg zitten. Dan heb je voort durend ergernissen. Zoveel mensen doen rare dingen. Fietsers moeten daar net zo goed op aangesproken worden als automobi listen. En dan hebben we het nog niet over de brommertjes en scootertjes gehad. Die zijn pas levensgevaarlijk. Ze schieten zo maar voor je langs." Nooit eens de neiging om het gaspedaal in te trappen wanneer er weer zo'n fietser voor je auto duikt? „Nee, die leeftijd heb ik wel gehad. Hoewel je soms behoorlijk geïr riteerd kunt raken." tekst: Rody van der Pols foto: UP De Boer/Marisa Beretta UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 29 September DE INVLOED VAN SPORT OP DE VROUW - In de laatste veertig of vijftig jaren is er ook hier te lande veel veranderd in de opvoeding der vrouw. Er is hoe langer hoe meer gebroken met het denkbeeld in dich terlijken vorm in onze taal uitgedrukt door den bekenden dichtregel: 'Hem de wereld, haar het huis'. De vrouw wordt zoo langzamerhand de gelijke van den man. Dit geldt ook voor de lichamelijke opvoeding. Er zijn nu haast reeds evenveel onderwijzeressen als onderwijzers in de school, het duurt niet lang, of men ziet ook zooveel fietsende vrouwen als mannen op den weg. En aan deze sport doet de vrouw niet alleen. Tennissen, schermen, schieten, ja cricket- en voetbalspel worden reeds door de vrouw beoefend. Er is een tijd geweest, dat men dit uit gezondheidsoogpunt algemeen toejuichte, al kon men het niet altijd voor het maatschappelijk en huis'elijk leven goedkeuren. Een bekend Engelschman, Marriatt Watson, heeft een waarschuwende stem doen hooren tegen den invloed, dien de sport heeft op het lichaam der vrouw. Het gevolg er van is, zooals de schrijver beweert, dat het vrou welijk lichaam ontaardt. Het moderne meisje, zoo zegt hij, schiet lang op, is plat van borst en heeft geen kleur. De mooie omtrekken en ge zonde lijnen der vrouw vertoont zij niet meer, haar vormen gelijken meer op die van den man. ANNO 1978, vrijdag 29 september LISSE - Door de slechte weersomstandigheden was er gistermiddag weinig publieke belangstelling bij de kortebaandraverijen. Met de draverij is een einde gekomen aan de Lissese najaarsfeesten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/ltw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. 3 Zondagmiddag. In het achterafzaaltje van muziekvereniging UNI in de Wet houder Ouwehandstraat in Katwijk klinkt stemmige orgelmuziek. In de geïmproviseerde plaats van samen komst van de gemeente van lerend ouderling J. de Boer lijkt het een zon dag als alle andere. Zij het dat de zaal deze middag merkwaardig vol zit. Is dit nu de gemeenschap die wordt op geheven omdat ze te klein is gewor den? Het is kwart voor vijf op een regen achtige middag in Katwijk. De kerk klokken luiden en waar je kijkt, lo pen groepjes mensen, elk op weg naar hun eigen kerk. De mannen gaan gekleed in pak of combinatie. Hun echtgenotes en dochters dra gen jurken en rokken die altijd over de knie vallen, hun hoofden zijn zonder uitzondering bedekt met een hoedje. Katwijk moet de hemel op aarde zijn voor winkeliers die da meshoedjes verkopen. Ook de vrouwen en meisjes die zich naar de Vrije Christelijk Gerefor meerde Gemeente begeven, dragen zonder uitzondering zo'n wat stijfjes aandoend hoofddeksel, slechts een enkel klein meisje draagt een vlotte pet. Sommige mannen roken voor ze naar binnen gaan nog een sigaretje. Binnen staan verspreid in de over wegend blauw getinte zaal enkele mannen te bidden. Niemand van de circa honderd aanwezige gelovigen kijkt deze allerlaatste bijeenkomst bedrukt, eerder neutraal. De ge meente die geen eigen zaal heeft, maar deze huurt van muziekvereni ging UNI, bestaat nog slechts uit 35 leden. Maar voor de gelegenheid versterken vrienden en familie de gelederen. Om vijf uur gaan de zaaldeuren dicht. Een echtpaar dat te laat is, wurmt zich nog snel naar binnen. Het rode lampje aan de muur naast de kansel brandt ten teken dat voor ganger De Boer en de ouderlingen zich nog aan het voorbereiden zijn op de dienst. Na enkele minuten gaat het lichtje uit: de ouderlingen komen naar bui- .ten, gaan in de zaal zitten en De Boer bestijgt in driedelig zwart pak de kansel en spreekt een woord van welkom. Hij maakt gewag 'van een bijzonder uur' - het zullen er twee worden. Terwijl een ouderling voor leest uit de bijbel, gaat De Boer naast de kansel zitten, zuigend op een pe permuntje, een ritueel dat zich her haalt bij het zingen van de psalmen. Er wordt gezongen: „De Heer wil op mijn kreunen zich over mij ontfer men. De Heer zal op mijn smeken geen hulp mij ontbreken. Hij houdt getrouw zijn woord." Na het lied richt de voorganger zich weer tot zijn gemeente. Hij spreekt van ambtelijke én persoonlijke zon den; een periode van acht jaar waar in hij slechts één keer een zondag verzuimde door de griep. In het af scheidsuur wordt stilgestaan bij het verleden, bij het heden en een 'ge wisse toekomst'. Al gauw moet de 64-jarige, bij tijd en wijle hartstoch telijk uitpakkende leidsman zijn zak doek pakken. En nu blijkt ook de zaal minder stoïcijns dan aanvanke lijk het geval leek. De preek behandelt het boek Daniël uit het Oude Testament en het boek Efezen uit het Nieuwe Testament. De gebezigde taal is calvinistisch in de beste traditie en doet archaïsch aan voor een buitenstaander. Maar het lijkt voor geen enkele aanwezige een probleem. Tussen deze taaie re gels door spreekt De Boer af en toe heldere taal en krijgen we iets van hemzelf te zien. Dit zijn de momen ten dat hij het zelf af en toe te kwaad heeft en ogen en voorhoofd voort durend moet droog betten. De Vrije Christelijke Gereformeerde Gemeente scheidde zich 24 jaar ge leden af na - ach, het is vaker ver toont, lees De Jacobsladder van Maarten 't Hart er op na - een con flict over de keuze voor een nieuwe predikant. Van de ruim dertig gezin nen die toen met predikant Van den Belt verder gingen, zijn nog maar enkele gezinnen over. De Boer, die de laatste acht jaar de gemeenschap verzorgde, richt zich voor het laatst tot zijn getrouwen. „U gaf een goede sfeer, een aangename tijd in de om gang met elkander." De herder ver gelijkt zichzelf met de organist. „Ach, de ene keer speel je te lang zaam, dan weer te snel en dan weer te stoterig. Maar als je de sleu van het orgel ophoudt, wil ni( o ze aanpakken." |<j Na afloop van de dienst gaat i T ganger De Boer met de ouder n weer het achterkamertje in. Hike duurt een eeuwigheid voor zi vi weer uitkomen. Ondertussen e iedereen stokstijf staan in ded' wachtend op het moment dai Boer zich in het halletje bij de n gang bij zijn vrouw voegt om 5' dereen met een persoonlijk w afscheid te nemen. Als De Bot u delijk uit het kamertje naar bi komt, is het gesnik en gesnon de zaal niet van de lucht. And schieten pas vol als zij hem vi S laatste keer de hand schudde Mevrouw De Boer, door haar 0 geprezen in zijn preek als 'de scherpste ouderling', is het v( tigst van allemaal en lijkt weg smelten in haar blauwe jas. HrÉ man zegent iedereen en herh er nog maar eens dat zolang hij Katwijk woont 'altijd en voor der beschikbaar' is. Aart van der Kuijl SCHRIJVENDE LEZERS Als iedereen zo bezorgd is om 'onze' jongens in Irak waarom zetten we de Orions dan niet in? Deze vlieg tuigen zijn zeer geschikt om met hun uitermate gevoelige infra- roodapparatuur de omgeving van de Neder landse militairen in de gaten te houden, ik denk hierbij vooral gedurende de nacht. Op deze manier kunnen we de kans op eventuele aan slagen verklei nen. De Orions hebben zich op deze manier al bewezen boven Afghanistan en Kosovo. T. Jansen, Leiden. Een Orion zet de landing in. Foto: Frans Roomer Zaterdag 6 september weer een bericht over gemeentelij ke herindeling in het Leidsch Dagblad. Dit keer wil de com missaris van de koningin Warmond, Voorhout en Sas- senheim samenvoegen. Wat zijn de argumenten? Be stuurlijke herindeling van Ne derland lijkt in een span ningsveld tussen visionaire en professionele bestuurders enerzijds en bezorgde burgers anderzijds te liggen. Staal, commissaris van de ko ningin in Utrecht (NRC 3 sep tember 2003) en zijn collega van Zuid-Holland, Franssen (Leidsch Dagblad 8 maart 2003) willen het binnenlands bestuur stroomlijnen onder andere door het samenvoe gen van kleine gemeenten om zodoende de bureaucratie te rug te dringen en de burger een meer doelmatige en effi ciënte overheid te bieden. Afzonderlijke kleine gemeen ten, zo voeren de beide cvk's aan, blijken 'niet voldoende capaciteit, kennis en slag kracht in huis te hebben als het gaat om het oplossen van ingewikkelde bestuurlijke problemen'. Geeft gemeentelijke herinde ling antwoord op deze vra gen? In zijn proefschrift 'Le ren van een gemeentelijke herindeling' (2002) heeft Erik Postma, die als gemeentese cretaris een herindeling heeft begeleid en later heeft gefun geerd als burgemeester, aan getoond dat gemeentelijke herindeling niet meer service biedt aan de burger, dat de af stand tussen burger en be stuur groter wordt, dat de ef fectiviteit van het ambtelijk apparaat niet of slechts op termijn verbetert, dat de inte resse in bestuur vermindert en dat de kosten zeker niet af nemen. De verwachte toename van de professionaliteit van de be stuurders en van het besturen op hoofdlijnen door het colle ge van B en W en de gemeen teraad is niet geconstateerd, integendeel. Toegegeven moet worden dat er een toe name van kwaliteit en des kundigheid binnen de ambte lijke organisatie is gevonden, doch het schokeffect blijkt van tijdelijke aard te zijn. Kwaliteit en deskundigheid binnen de ambtelijke organi satie in reeds bestaande, gro tere gemeenten zijn even slecht als die in de kleinere. In het veranderde Europa wordt - zo stelt bestuurlijk Nederland, meer en meer be stuurd vanuit Brussel - gaat de landelijke overheid min of meer de plaats van de provin1 cie innemen en zal de provin cie op haar beurt zich moet aanpassen aan de nieuw situ atie. Ook de Commissie Geelhoed vindt dat het aantal provin cies aanzienlijk moet veran deren. Leidse bestuurskundi gen schatten dat het aantal op de vingers van slechts één hand te tellen is. In tegenstelling tot de heren commissarissen is bij deze ontwikkeling grote behoefte aan een bestuursvorm (de ge meente) die gebaseerd is op de herkenbare menselijke maat: met bestuurders en volksvertegenwoordigers die aanspreekbaar en herkenbaar zijn. Ik verwijs hiervoor naar het recente onderzoek over de relatie overheid-burger van het Sociaal en Cultureel Plan bureau. Opmerkelijk is dan dat de he ren bestuurders bij dit alles de burger kennelijk slechts in een bijrol zien en en passant zeggen dat de burger voordeel van dit nieuwe model zal heb ben. Welke voordelen dat zijn, weet men kennelijk niet. Zij bekijken ons land vanuit een space-shuttle: buiten de aard se atmosfeer bezien zij de aar de, zien duidelijk de contou ren van Europa, zien daarin Nederland en nog net kunnen zij de nieuwe grenzen van sommige provincies zien. In derdaad gemeentegren zijn vervaagd. De burger? De burger k mogelijk meer worden dentificeerd. De burger abstracte eenheid gewo Een object negligable. 1 we de afstand tussen bi en (Europees) bestuur i groot maken en willen effectiviteit, efficiëntie i fessionaliteit in (ook kli gemeenten verbeteren, andere maatregelen gei moeten worden dan dii uit de losse hand wordi poneerd. Het eenvoudigweg heri van kleinere gemeente maakt meer kapot dan Frans M. Helm Wa 5 VOOR 12/12 12 December 2003 is voor veel regio genoten een belangrijk datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestantse kerken in Nederland. Voor de een re den tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: dominee B.H. Weegink, hervormd predikant te Katwijk aan Zee. „12 December 2003 zal voor mij bepaald geen jubeldag zijn. Het ge hannes aan de kerk, het gaat mij aan het hart. Kijk, uiteindelijk moe ten wij dit kunnen overlaten aan de Koning van de Kerk. Daarom horen wij dit te relativeren. Maar ik leef met geen enkele vreugde naar de fusiedag toe. Ik ben jaren in de Synode geweest, waar ik heb geprobeerd het proces bij te sturen. Dat is niet gelukt. Er is een organisatorische mal gegoten die er zo komt uit te zien dat niets meer te zien is van wat de kerken door de eeuwen heen waren. Sa- men-op-weg breekt met te veel tra dities. Ik heb gepleit voor een verenigings model waarbij er geen groepen en mensen buiten de boot zouden val len. Het is zo mooi, en typisch Ne derlands, dat wij op alle terreinen ruimte hebben voor verschillende ideeën en gevoelens. Maar in de kerk krijgen we dat niet voor elkaar. Mensen die iets kritisch hebben op te merken over het Samen-op-weg gaan, worden er zonder pardon uit- gekieperd. Voor de midden-ortho doxe kerken zal het goed uitpakken. Het Samen-op-wegproces is op hun leest geschoeid. Wij staan rechts daarvan en vrezen de gevol gen en de tweespalt in onze ge meente. Ja, daar spreek ik veel over met de mensen in Katwijk, de mensen uit mijn gemeente. Het is een zoge noemd 'hot item'. Voor veel men sen is het een zwarte dag, ze zijn mordicus tegen een fusie van de kerken. Een scheiding in de ge meente dreigt, dus daar moeten we over praten. De emoties lopen hoog op. Voor veel mensen is de kerk zo belangrijk in hun leven. Ik zie ook wel iets goeds in het Sa- men-op-wegproces. Een roep om eenheid is een bijbels gegeven. Dat moeten we niet uit het oog verlie zen. Maar de manier waarop dit nu gaat... Nu ja, het zal slecht uitpak ken. Daarom hebben wij, als Kat- wijkse kerk, alsnog een brief naar de Synode gestuurd in de hoop dat wij het tij nog kunnen keren. Wij zouden zo graag het proces een an dere wending geven, omdat we bang zijn voor de gevolgen. Of il daar iets van verwacht? Dat durf niet te zeggen. Ik hóóp het." tekst: Nienke Ledegang foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8