LEIDE 'Kinderen zijn ook slachtoffer' Veel beenruimte, maar vooral veel open vragen REGIO 'Verandering De Wijk heeft tijd nodig' 1 ff»' Eigen 3 Oktoberfeest Spetterende 3<jptoe-show n jarig DVS Geen plek in ir Bloemerd g pr tennispark ickpartij op iwe Rijn - Een 40-jarige Zoeter- fcnaar is zaterdagnacht in [lik gestoken na een woor- Bseling met een groep Ier jongens, die tegen zijn lapten. Dat gebeurde art over een op de s Rijn. Vermoedelijk ge- e de dader een mes. Het [pffer werd voor behande- ergebracht naar het maandag 29 september 2003 R1 Instanties werken samen tegen huiselijk geweld door Marijn Kramp Een op de vier vrouwen is wel eens mishandeld, een op de ne gen vrouwen overkomt dat meerdere malen. Zevenhonderd mensen doen daar dit jaar aan gifte van bij de politie Hollands Midden. Dit mag dan slechts het topje van de ijsberg zijn, voor politiechef A. Rasenberg is het cijfer bemoedigend. Want het aantal aangiften van huiselijk geweld schiet de afgelopen jaren omhoog. In 1999 is de politie Hollands Midden begonnen huiselijk ge weld beter aan te pakken. Door regelmatig te overleggen met de officier van justitie en door de samenwerking met de hulpver lening te verbeteren heeft de politie een handzaam protocol ontwikkeld waarmee huiselijk geweld veel beter kan worden aangepakt dan een paar jaar ge leden. Projecüeider Rasenberg: „Toen waren wij soms dagen aan het bellen voor crisisopvang voor een moeder met kinderen. Nu gebeurt dat weliswaar nog steeds - want de tekorten in de crisisopvang zijn groot - maar niet meer door de politie. Dat doet de hulpverlening nu. Die is daarvoor de aangewezen par tij. Wij kunnen weer snel de straat op en doorgaan met het politiewerk." Ook is er meer aandacht voor de kinderen in de betreffende gezinnen. Rasenberg: „Die zijn natuurlijk net zo goed slachtof fer. Ook als ze zelf fysiek buiten schot blijven - een situatie die overigens niet vaak voorkomt. Want als een van de ouders ge welddadig is naar de ander, krijgen de kinderen er vaak ook wel eens van langs." De politie noteert daarom tegenwoordig al meteen bij de eerste kennis making alle gegevens van de gezinsleden. Die namen gaan vervolgens naar de sociale jeugd- en zedenpolitie, de leer plichtambtenaar en de kinder bescherming, vertelt Rasen berg. „Daar wordt gecheckt of ze deze kinderen al eens eerder zijn tegengekomen. Door dat aan elkaar te koppelen krijgen we beter inzicht in de proble men van het gezin." Want dat er vaak al veel meer is voorgevallen in deze gezinnen blijkt duidelijk uit de cijfers. Ge middeld genomen is een slachtoffer namelijk al zeven keer mishandeld voordat de zaak bij de politie terechtkomt. Rasenberg: „En die zeven keer is gebaseerd op verklaringen van de betrokkenen zelf, dus dit cijfer kan in werkelijkheid best nog een stuk hoger liggen." Bovendien heeft het eerste 'be zoek' van de politie lang niet al tijd het gewenste resultaat en zijn de slachtoffers van huiselijk geweld niet snel geneigd aan gifte te doen. Uit angst voor een verdere verslechtering van de situatie thuis, uit schaamte of omdat de dader beterschap be looft. Toch staat de politie in dit soort situaties niet machteloos. Zij gaat tegenwoordig steeds vaker over tot - zoals dat heet - ambtshalve vervolgen. Dit houdt in dat de politie geen aangifte nodig heeft om iemand vanwege huiselijk geweld te vervolgen. „In principe is de politie daartoe gemachtigd bij elke misdrijf waar meer dan vier jaar gevangenisstraf voor staat, maar bij veel zaken doen wij dat niet. Diefstal bijvoor beeld. Zonder aangifte gaan wij niet vaak over tot vervolging. Maar bij huiselijk geweld doen wij dat dus wel, omdat die pro blematiek vaak zo enorm com plex is. Ook trekken wij bij dit soort za ken geen aangiften meer in. Wel voegen we er een verkla ring bij als het slachtoffer op zijn schreden terugkeert en daar op staat, maar intrekken is er dus niet meer bij." Symptomenchecklist Niet alleen de politie is de af gelopen jaren bezig geweest om huiselijk geweld terug te dringen. Ook de GGD is al en kele jaren in nauw overleg met de politie bezig om mishande ling binnen het gezin aan te pakken en de hulp aan slacht offers en daders te stroomlij nen. Zo verscheen er begin dit jaar een verwijsgids waarin al le hulpverlenende instanties staan opgenomen en is er op 21 oktober een werkconferen tie over het onderwerp. Ook wil A. Martens, coördinator van de GGD, een soort symp tomenchecklist voor huisart sen en arbo-artsen maken. „Zodat zij in ongeveer tien mi nuten - de tijd die zij gemid deld voor een patiënt hebben - een goede inschatting kun nen maken." Martens vindt de stijgende lijn in aangiften bij de politie be moedigend. „We moeten er achter zien te komen hoe groot de ijsberg onder dit top je is. Dat kan alleen als men sen aangiften doen." Een pu bliciteitscampagne die de pro blematiek onder de aandacht brengt, moet daartoe bijdra gen. Maar die begint niet voordat de hulpverlenende in stanties en andere betrokke nen zijn bijgeschoold. „Men sen in kinderopvang, de thuis zorg, het welzijnswerk, het maatschappelijk werk, ze moeten allemaal precies we ten wat ze moeten doen als er bij hen om hulp wordt ge vraagd. Als dat het komend halfjaar is geregeld, beginnen we volgend jaar met de publi citeitscampagne. „Want", benadrukt Martens, „we kunnen wel hard op de trom slaan en hopen dat de slachtoffers zich melden. Maar als er dan niemand klaarstaat om hen op te van gen, zijn we verder van huis. Dan is het vertrouwen in de hulpverlening en politie weg en wordt de situatie waarin deze mensen verkeren nog veel uitzichtlozen iw verkracht ir bekende - Een 28-jarige Leidenaar ervan verdacht dat hij za- avond laat een vrouwelij- nis heeft verkracht bij de naarseweg. Even voor ,3 raalf kreeg de politie de ig dat er een naakte rondliep bij de rotonde, gj klaarde te zijn verkracht 3- en kennis die zij om elf "j j het station had ontmoet, d 1 waren zij richting Oegst- M jelopen, en onderweg man haar plotseling ;pakt en verkracht. Daar- g hij er met haar kleren or. Op basis van het sig- lent dat de 34-jarige jeestse gaf, kon de politie n aanhouden. torboot {ebrand - Een motorboot die lag Iwater tussen de Diaco- itraat en de Joke Smit- in de Stevenshof s zon- htend vroeg uitgebrand, litie sluit brandstichting it. De brandende sloep g tegen een andere afge- le boot die ook in de vloog. uw krijgt snel terug - Dankzij twee behulpza- tuigen heeft een 63-jarige uit Zoetermeer haar ge- tas weer terug. De tas gisteravond uit haar han- :grist terwijl zij zat te en in een bushokje op de raat. De dader liep de enmakerssteeg in. Toen in de twee getuigen de 3 tansprak, ontkende hij de al, maar de getuige vond achter een hek. Er bleek mtvreemd, maar de da as er inmiddels vandoor. ileum K&G woensdag Woensdag, en niet lag zoals afgelopen zater- er abuis in de krant stond, muziekvereniging K&G het tig jubileum. Dat gebeurt een receptie van 19.00 tot uur in de Burgerzaal van adhuis. Tijdens deze bij- omst worden het jubile- oek Leids Lef en de jubile- |d gepresenteerd. derkop ggevallen Ti - Bij het maken van de van afgelopen zaterdag is b de onderkop weggeval- ij het artikel over de Leidse sy-bende'. Mede daardoor ond in de eerste alinea's et verhaal ten onrechte de k dat er inderdaad een b actief is in Leiden, die ven dwingt tot groepsseks n mondhoeken uitscheurt. zuchten worden ontze- i door de politie en door Burgers van de Leidse rsiteit, die uitlegt dat het )m een stadslegende, die tig jaar geleden in het bui- nd opdook. Met het be- vvilde de redactie de on- vegnemen, en het is spijtig ■zers door het wegvallen le onderkop in eerste in- ie juist ongerust werden, eggevallen onderkop bij tikel luidde 'Geruchten 3ende van wangsnijders als'. Open dag Rijn Gouwe Lijn slecht bezocht door Floor Ligtvoet leiden - De animo onder Leide- naars om een kijkje te nemen in een lightrailvoertuig op het sta tion Leiden Centraal was afge lopen zaterdag minimaal. Tij dens de open dag van de Rijn Gouwe Lijn bleef de teller tus sen de 200 en 250 man steken. Een beduidend lagere opkomst dan de 1500 bezoekers die tij dens een eerdere open dag in Gouda en Alphen aan den Rijn konden worden verwelkomd. De tegenvallende interesse voor lightrail in Leiden is opmerke lijk, vindt projectleider Marian ne Lensink van het projectbu reau Rijn Gouwe Lijn. „Gezien de persaandacht had ik ver wacht dat het juist erg druk zou worden. Ik had de informatie behoefte van bewoners hoger ingeschat." De lage opkomst kan ze moeilijk duiden: „Mis schien zijn de Leidenaars het met de plannen eens of juist niet, en komen ze daarom niet opdagen." Voor degenen die wel interesse toonden in het voertuig dat Gouda in 2010 met de kust gaat verbinden, was er ruim vol doende personeel aanwezig om al hun vragen te beantwoorden. Naast losse opmerkingen over de aanzienlijke beenruimte voor passagiers en klachten over de te harde stoelbekleding bleek met name de veiligheid in de Leidse binnenstad onder werp van gesprek. De combina tie van trams, bussen en fietsers baart een aantal Leidse inwo ners grote zorgen. Een van hen is Mare Wagemakers. Als be stuurslid van de stichting Stoom, opgericht door bewo ners die diverse kanttekeningen plaatsen bij het Rijn Gouwe Lijn-project, vreest hij voor de veiligheid en de aantasting van het historische karakter in de binnenstad. Wagemakers is naar de open dag gekomen om medestanders te vinden. Maar gezien het beperkt aantal aan wezigen raakt hij zijn doos vol folders niet kwijt. Wel knoopt hij met projectlei der Lensink een gesprek aan De sneltram van de Rijn Gouwe Lijn trok maar weinig bekijks op Leiden Centraal. Foto: Henk Bouwman over wat er in de toekomst met de fietsers in de Breestraat moet gebeuren als er naast bus sen ook nog lightrail gaat rij den. Volgens Lensink wordt nog naar een passende oplos sing gezocht voor fietsers: „We streven ernaar om bussen uit de Breestraat te weren. Voor fietsers wordt er dan een aparte fietsstrook aangelegd of er komt een fietsroute op een parallel straat." Wagemakers: „U zegt streven: dus dat van die bussen weren, is nog niet zeker?" „Het is door de overheid toegezegd", pareert Lensink en haalt daar mee de kou uit het gesprek. „Mooi, dat is dan één probleem minder", grijnst Wagemakers. Toch blijven er nog meer dan genoeg onduidelijkheden rond om het tracé door de binnen stad bestaan. Zo is het bijvoor beeld nog onduidelijk of op de Breestraat dubbelspoor, enkel spoor of strengelspoor wordt aangelegd. Enkel spoor biedt meer ruimte voor fietsers, voet gangers en winkeliers. Maar het heeft ook zijn nadelen, legt Lensink uit. Met name reizi gersorganisatie Rover ziet meer in dubbelspoor aangezien het de betrouwbaarheid van het openbaar vervoer ten goede komt. De frequentie van de lightrail kan dan ook worden uitgebreid zonder dat de straat weer moet worden opgebroken. „We kijken nu ook nog naar de mogelijkheden van een stren gelspoor", licht Lensink toe. „Het dubbelspoor gaat dan in de smalle gedeelten van de Breestraat over op enkel spoor." Dat bezoekers door alle bomen het bos niet meer zien, kan Lensink zich wel voorstellen: „Mensen willen van ons weten wat er precies bij hen voor de deur gaat gebeuren. Maar op die vraag moeten we het ant woord schuldig blijven." Illegale afterparty op drie oktober leiden - In de nacht voor drie oktober is de Nieuwe Rijn ter hoogte van nummer 27 het to neel van een houseparty. In de vroege ochtenduren volgt een illegale afterparty (een voortzet ting van het feest op een andere plek) op een locatie die nog ge heim wordt gehouden tot op de avond zelf. Dat meldt organisa tor AM-produktions op zijn website. Het feest, onder de naam 2T3CH, staat aangekondigd als een 'nieuwe lading techno-ge- weld' na een 'lange periode van rust in Leiden'. Iemand die zich 'de organisator' noemt, schrijft op de uitgaanschatbox keyci- ty.nl dat 'het telefoonnummer enkel een voicemail zal bevat ten met wat globale info'. „We moeten om begrijpelijke rede nen voorzichtig zijn met wie we vertellen waar ze moeten zijn." Bezoekers van Keycity specule ren druk over de locatie van de afterparty. „Die wordt meestal ergens bij een viaduct gehou den", schrijft een bezoeker. „Maar laten we het hier niet te specifiek over de illegale locatie houden. Wie weet leest Jan met de pet of de sterke arm ook mee." De gemeente Leiden kan op dit moment nog niet zeggen of er maatregelen komen tegen het illegale feest. Tennissen op universiteitsbanen leiden - Omdat overdag weinig studenten gebruik maken van de gerenoveerde tennisbanen op het Universitair Sportcen trum, worden ze per 1 oktober opengesteld voor niet-studen- ten. Van maandag tot en met vrijdag kunnen particulieren er terecht van 9.00 tot 16.00 uür, voor 12,50 euro per uur per baan. Een winterabonnement kost 175 euro. De negen banen van het cen trum aan de Niels Bohrweg zijn bewerkt met Plexipave en kre gen deze zomer een nieuwe co ating. Het is ook mogelijk om andere sporten te beoefenen in het Universitair Sportcentrum, tel. 071-5274610. Manager psychiatrische woongroep beaamt nijpende situatie leiden - Verstandelijk gehandicapten vierden zaterdag in het Smalspoormuseum bij het Valkenburgse Meer hun eigen 3 oktobérfeest. Het feest werd onder andere opgeluisterd door de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten. Foto: Dick Hogewoning door Erna Straatsma vervolg van voorpagina noordwijkerhout - Managers van de Rijngeest Groep beamen dat de situatie in woongroep De Wijk in Noordwijkerhout nij pend is. De leiding van de psy chiatrische afdeling Duin- Bollenstreek bereidt intensive ring van de begeleiding voor. Ook zijn er plannen voor herin richting van het terrein, om de veiligheid van bewoners te ver groten. „Maar het heeft enige tijd nodig om dingen te rege len!" Jos Kerkman, manager algeme ne zaken, herkent een groot deel van de kritiek van familie leden van Wijk-bewoners. „Er is sprake van sociale onrust en een geringe controle. We heb ben inderdaad het idee dat er soms gedeald wordt en er sla pen ook buitenlanders in de bossen op het terrein. Ik heb begrip voor de klachten van de familie. Dit heeft behoorlijk veel aandacht nodig." Kerkman beaamt dat de capaciteit van crisisopvang Langenhorst vaak onvoldoende is om ontspoorde bewoners tijdelijk op te vangen. Het gaat dan onder meer om bewoners die door de sociale onrust en te weinig begeleiding in een psychose belanden en een gevaar voor zichzelf en voor anderen worden. Ondanks de ernst van de situa tie moeten bewoners en fami lieleden nog even geduld heb ben, stelt Kerkman. „Ik kan me voorstellen dat familieleden el ke dag dat dit duurt te lang vin den, maar verandering heeft tijd nodig. We moeten in de be groting voor volgend jaar op zoek naar geld voor personeels uitbreiding en willen daarnaast De Wijk op een andere manier inrichten. Daarvoor hebben we inmiddels een goed plan cyan— aanpak gemaakt. Maar het doorvoeren van alle verande ringen kost heel veel tijd. We hopen alles volgend jaar gerea liseerd te hebben." Kerkman is sinds 1 januari in dienst als manager algemene zaken en heeft daarom geen volledig zicht op de ontstaans geschiedenis van de misstan den. „Ik weet dat er destijds is gekozen voor de visie 'begelei ding op afstand', maar het moet natuurlijk geen verwaar lozing worden. Ik kan het per soneelstekort waarover de fa milieraad het heeft dus ook niet helemaal plaatsen. Bij mijn we ten is het niet zo dat de Rijn geest Groep de begeleiding be wust heeft verminderd. Het zou kunnen zijn dat de medewer kers, door de verandering in vi sie, zelf aan het zoeken zijn naar een juiste vorm van bege leiding. In ieder geval merk je dat de halans tussen 'wat nodig is' en 'wat je vindt' de afgelopen jaren niet altijd goed is be waakt." Voor de toekomst wil Kerkman de werkwijze in De Wijk aan passen. „De overgang van 24- uurszorg naar een beperkte be geleiding is voor de meeste pa tiënten inderdaad te groot ge weest. We moeten met een an dere visie op de begeleiding gaan werken." Op de lange ter mijn is het de bedoeling om Dé Wijk te sluiten. „Over tien jaar beëindigen we het project en gaan we elders in de regio iets nieuws opzetten." De familieraad heeft Kerkman gevraagd om voor 1 oktober te reageren op de klachten, anders stapt ze naar de raad van be stuur. „Die reactie komt er ze ker", aldus Kerkman. „Overi gens hebben de familiedelen zeer recent al een brief gekre gen waarin wij onze verande ringen aankondigen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7