BUITENLAND niet over opstappen 'Niet iedereen is gelukkig met wat we daar doen' Blair denkt Romeinse 'witte nacht' een duistere ervaring Premier onder vuur op congres Massagraf in achtertuin van 'Ali Chemicali' Bompakketten tegen Israël Top Bush-Poetin levert slechts algemeenheden op De Loreley knalt op Lorelei-rots VS: Schotse whisky is massavernietigingswapen Kleinzoon van Khomeini wil dat Amerika ingrijpt 3 maandag 29 september 2003, ten Schwarzenegger. Foto: AP ijk J ie leidt dans -Blifornië ^[maria - Acteur Arnold Jistji. Bij ïn fcein >22}yan d :enegger lijkt de volgen- emeur van Californië te Bij een opiniepeiling •keinde zei bijna twee de Californiërs deze anje zullen stenimen voor gsturen van de zittende Jurjcratische) gouverneur ttavis. De Republikein "jrzenegger is met veertig jppt van de stemmen veruit voor de stoel waarin |lc Ronald Reagan zat. ire nabeving gloorden Japan Een zware naschok met icht van 6,5 op de schaal :hter heeft vanochtend ird-Japanse eiland Hok- ;etroffen. De naschok Igens de eerste berichten iade hebben veroor- Iet eiland werd vrijdag :n door aardbevingen jn kracht van 8,0 en 7,0 dijfechaal van Richter. j^kou: berging -nonderzeeër ,°J„ - Rusland wil het wrak i 4p van de kernonderzeeër rige maand is gezonken, ■^augustus zonk de onder- JC159 in de Barentszzee een storm. Slechts één tien bemanningsleden Jqarden gered. De afge ef duikboot werd naar een 11 gesleept waar het schip inteld zou worden. itse FPO iest zwaar - De rechtse Oostenrijk- Iheidspartij FPÖ van Jörg Ir heeft gisteren zwaar ver pij verkiezingen in de aten Opper-Oostenrijk en De grote winnaars waren listen-democratische ÖVP 9iemier Schüssel en de so- Bemocratische SPÖ. In niijleed de FPÖ al een ge- nederlaag bij verkiezin- Karinthië, de provincie Jörg Haider gouver- Missie Nederlandse F-16's in Afghanistan zit er bijna op bishkek/gpd - Begin oktober keren de Nederlandse F-i6's terug van Manas in Kirgizië. Vanaf deze basis zijn sinds oktober door Nederlandse gevechtstoestellen meer dan 4000 vlieguren gemaakt boven Afghanistan. De missie is bijna volbracht, juist op een moment dat op de grond de strijd van Amerikaanse commando's met Taliban en Al- Oaida-achtige terroristische groepen weer oplaait. Hij zet weer voet op Manas, bekend terrein voor de 29- jarige kapitein van de Koninklijke Luchtmacht. In fe bruari en maart vloog hij vanaf deze basis in Kirgizië al meerdere missies boven Afghanistan. Nu is hij terug om de laatste vlieguren met de F-16's in het kader van de internationale strijd tegen terroristische groepen vol te maken. Hij wil niet met zijn naam in de krant. „Niet iedereen is gelukkig met wat wij boven Afghanistan doen", stelt hij droogjes vast. Bij een bombardement op een grottencomplex in het zuiden van Afghanistan zouden burgerslachtoffers zijn gevallen. Dat bericht is ook doorgedrongen op Manas, de uitvalsbasis voor luchtacties boven Afghanistan. „Ik weet dat er Kamer vragen zijn gesteld", constateert luitenant-kolonel Jack Goense. „Het voorval in februari is van voor mijn pe riode. Ik ben dus niet in staat er iets over te zeggen." Goense gaat er van uit dat de zaak „tot op de bodem wordt uitgezocht." Hoe dat moet is de vraag. Na de in val in Irak is de strijd tegen de Taliban en al-Qaeda- achtige organisaties in Afganistan een vergeten oorlog. Het betreffende deel van het land wordt amper door onafhankelijke waarnemers bezocht. Zelfs de Neder landse vliegers hebben nauwelijks zicht op de uitein delijke resultaten van hun missies. Met Deense F-16's hangen Nederlandse gevechtstoe stellen de klok rond boven Afghanistan. Wachtend op een schreeuw om hulp van commando's op de grond. De F-16's zijn uitgerust met een camera waarmee het doel kan worden geverifieerd en op video vastgelegd. „Voordat we tot actie overgaan, is het eerst zaak vast te stellen dat we met de goede man te maken hebben. We moeten zeker stellen dat het geen Afghaan is die een Amerikaanse telefoon te pakken heeft gekregen en ons op een Amerikaans doel afstuurt", schetst de Neder landse kapitein de procedure. „Uiteindelijk komt de toestemming je bommen te lossen van de man op de grond. Maar als vlieger blijf je verantwoordelijk. Jij drukt op de knop." Het is volgens z'n commandant Goense 'in een tijd van oorlog nooit volledig uit te sluiten' dat burgers worden getroffen. „Het zou heel betreurenswaardig zijn als on ze toestellen onbedoelde schade aanrichten. Maar voor ons is zorgvuldigheid het belangrijkste. Hebben we helemaal volgens de instructies gehandeld? Ons mandaat zit zodanig goed in elkaar dat de risico's mi nimaal zijn dat civiele doelen worden geraakt." Ook Goense heeft missies boven Afghanistan gevlogen. Het vraagt veel van de vliegers. De vlucht van de basis in Kirgizië over de uitlopers van het Hymalaya-geberg te in Tadzjikistan noemen ze 'onwaarschijnlijk' mooi. Eenmaal boven Afghaans gebied wordt uiterste con centratie verlangd. „Dan weet je, nu is het oppassen", schetst Goense. In de eerste maanden verliepen de missies relatief rus tig, maar sinds eind augustus zijn de vliegtuigen 'een vijftal keren los terug gekomen'. Ze hebben hun laser- geleide raketten en/of hun boordkanonnen gebruikt. Een teken dat de strijd op de grond weer is opgelaaid. Dat heeft z'n weerslag op de basis in Kirgizië, waar sinds een paar weken de bewaking is verscherpt. Het tentenkamp bij de hoofdstad Bishkek herbergt 1600 militairen van een coalitie: Nederlanders, Amerikanen, Italianen, Denen, Nieuw-Zeèlanders en Zuid-Korea- nen. Voor de straatarme republiek vormt de aanwezig heid van de internationale strijdkrachten een welkome bron van inkomsten. Elke landing van een militair toe stel levert de autoriteiten duizenden dollars op. Een groot deel van de bevolking weet echter niet wat de buitenlandse militairen doen, is de ervaring van majoor Peter Gemser. „Vooral in dorpen hebben velen geen tv en op de radio luisteren ze alleen naar muziek zenders." Gemser coördineerde verschillende humani taire projecten, die door Nederlandse militairen zijn gestart. „Elk land heeft hier een of meerdere dorpen geadopteerd. We willen iets terug doen. De hulp is ook bedoeld om draagvlak te creëren bij de bevolking. De acceptatie van onze aanwezigheid wordt daardoor gro ter." iwe slachting Iganda g|AiA - Zeker 22 mensen iterdag omgekomen bij ival door rebellen van irzetsleger van de Heer op een dorp in het Roosten van Uganda. Het .a een duistere beweging ijdt tegen de regering van ent Museveni sinds die in an de macht kwam. De ontvoeren vaak kinde- Jjie veelal worden ingezet Klijder of seksslaaf. 21 jrige peuter jet zusje dood V|>ver - Een 4-jarig jongetje ypiet een pistool dat in zijn tlijk huis rondslingerde ^jarige zusje doodgescho- rti zijn 7-jarige broertje le svaar lijk verwond. De drie en waren alleen thuis, al- politie van Landover in lerikaanse staat Mary- waar het drama zich za- afspeelde. jerijns leger It 150 rebellen - Het Algerijnse leger de afgelopen twee weken lamitische rebellen ge- Dit meldde de krant El zaterdag op gezag van re bronnen. Het offensief richt tegen islamitische ter- weging GSPC, de Salafis- Groep voor Prediking en Het geweld in Algerije |t in 1992 toen de autori- Ifii de door moslimfunda- talisten gewonnen verkie- fn annuleerden. Militante 1 Ims namen de wapens op en islamitische staat te be veiligen. Die strijd heeft [dan 100.000 mensen het gekost. ilheidsduivel Brleeft ongeval melburg - Een Ferrari-be- ler heeft op de Duitse ïg een slippartij overleefd il hij 300 kilometer per uur Dat heeft de politie van- jen meegedeeld. Door re- slipte de auto in de deel- eieren en belandde via ildscherm in de greppel, lekke gold een limiet van aio meter per uur. De 54-ja- nelheidsduivel en zijn bleven ongedeerd. kirkuk/anp-dpa - In de tuin van een villa van de gevreesde 'Ali Chemicali' in de Noord- Iraakse stad Kirkuk is een mas sagraf aangetroffen met daarin de resten van ten minste twee honderd mensen. Dat meldde de Iraakse krant 'al-Sabah' gis teren. Ali Hassan al-Majid al-Tikriti is een volle neef van Saddam Hussein en verwierf zijn bij naam 'Ali Chemicali' door eind jaren tachtig gifgas te gebruiken tegen Koerden in het noorden van Irak. Hij werd in augustus aangehouden en wordt in Bag dad vastgehouden. Hij zou het zwaar hebben: andere kopstuk ken die met hem gevangen ge houden worden zouden hem als een verrader beschouwen. In Tikrit hebben het Ameri kaanse leger en de Iraakse poli tie afgelopen nacht hun groot ste gezamenlijke actie tot nu toe uitgevoerd. Zo'n 200 Iraakse agenten en tientallen Amerika nen van de militaire politie voerden huiszoekingen uit in de thuisstad van de verdreven president Saddam Hussein. De actie stond volledig onder lei ding van de Iraakse politie. Op basis van tips uit de bevolking werd in een vijftiental huizen gezocht naar daders van aan slagen op Amerikaanse militai ren. Vier mensen zijn gearres teerd. bournemouth/ap-dpa - De Brit se premier Tony Blair staat nog steeds achter de beslissing om een oorlog te beginnen tegen de Iraakse leider Saddam Hussein en peinst er niet over om op te stappen in verband met de dood van wapendeskundige David Kelly of het gebrek aan bewijs voor de aanwezigheid van mas savernietigingswapens in Irak. Dat heeft de premier gisteren gezegd, aan de vooravond van het jaarlijkse partijcongres van Labour in Bournemouth. Blair zal zijn partijgenoten mor gen toespreken. Tegenstanders van Blair willen hem een moei lijke week te bezorgen. „Blair heeft ten aanzien van Irak foute keuzes gemaakt", zegt Labeur- parlementslid Alice Mahon, een van de meest uitgesproken te genstanders van het regerings beleid. „Hij heeft beslissingen genomen waar een groot deel van de partij en de bevolking het niet mee eens zijn." Maar Blair herhaalde gisteren dat zijn beslissing de juiste was: „Ik sta achter het afzetten van Saddam Hussein. We wisten dat hij werkte aan de ontwikke ling van massavernietigingswa pens werkte en een gevaar voor de stabiliteit in de regio vorm de." De Britse bevolking lijkt het echter voor een groot deel eens nablus - Gemaskerde Palestijnen dragen pakketten met explosieven bedoeld voor zelfmoordaanslagen. Duizenden Palestijnen herdachten gisteren het begin van de tweede intifada. Driejaar geleden begon, na een omstreden bezoek van Ariel Sharon aan de Tempelberg in Jeruza lem, de tweede Palestijnse volksopstand tegen de bezetting van de Westoever en de Gazastrook. Het conflict kostte de afgelopen driejaar het leven aan bijna 2.500 Palestijnen en zeker 860 Israëliërs. Foto: AFP door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - De presidenten Bush en Poetin hebben in Camp David hun vriendschap herbevestigd: Amerika en Rus land bestrijden hand in hand de internationale terreur. Maar meer dan algemeenheden le verde de belofte van samenwer king niet op. Zo zal Moskou zijn nucleaire samenwerking met Iran niet staken. Rusland voorziet Iran van een nucleaire reactor. Het is een project waaraan de Russen 800 miljoen dollar verdienen. De vrees bestaat dat Iran - on danks voortdurende verzeke ringen van het tegendeel - zijn nucleaire kennis niet alleen zal gebruiken voor vreedzame doeleinden, maar ook voor het maken van een kernbom. Daar om dringt Amerika er bij Rus land op aan de nucleaire sa menwerking met Iran stop te zetten. Opvallend weinig woorden werden besteed aan Tsjetsjenië. Bush zei in bedekte termen dat hij de strijd tegen het terroris me in Tsjetsjenië steunt. Tege lijk deed hij een beroep op Poe tin de mensenrechten in acht te nemen en naar een politieke oplossing te streven. De Russi sche president zelf sprak met geen woord over Tsjetsjenië. Ten aanzien van Irak verschilt Poetins houding niet zoveel van de meeste andere landen. Aan de strijd in Irak zal hij geen fi nanciële of militaire hulp verle nen. Rusland wacht een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad af. Dë Russische leider toonde begrip voor het Amerikaanse standpunt dat soevereiniteits overdracht niet overhaast moet gebeuren. Hij liet in het midden wat voor rol de VN volgens Rus land moeten spelen in Irak. st. goar/dpa-anp - Door een scheepvaartongeluk op de Rijn zijn gisteren zeker veertig men sen gewond geraakt, van wie vijf ernstig. Het cruiseschip Lo reley liep tussen Bingen en Ko blenz op de rotsen, vlakbij de in Duitsland zo vaak bezongen rotspunt de Lorelei. Volgens de Duitse waterpolitie viel de aandrijving van de 'Lo reley' uit, waarna het schip stuurloos raakte. Vermoedelijk heeft het schip door de lage wa terstand de bodem geraakt. Het 70 meter lange vaartuig had 349 mensen aan boord. Het maxi mum aantal passagiers dat het kan vervoeren, is zeshonderd. De autoriteiten hebben nog geen mededelingen over de identiteit van de slachtoffers gedaan. Het scheepvaartverkeer is stilgelegd. londen/anp - Een traditionele Schotse whiskystokerij blijkt geruime tijd door een spiona gedienst van het Amerikaanse ministerie van defensie in de gaten gehouden te zijn. Vol gens de Britse krant The Ti mes hield de spionagedienst de stokerij op het afgelegen ei land Islay voor een mogelijke fabriek van chemische wa pens en dus voor een terroris tische bedreiging. „Ik kon het gewoon niet gelo ven, het was te surrealistisch", zei directeur Mark Reynier van de in 1881 gestichte bran derij Bruichladdich. De affaire kwam aan het licht toen een van de zeven webcamera's in het bedrijf het begaf. Reynier had die laten installeren om op internet bij wijze van recla me het productieproces te la ten zien, dat nog precies het zelfde is als meer dan hon derd jaar geleden. Toen de camera uitviel, kreeg de fabriek een anonieme e- mail met het verzoek de web cam te repareren. Een tweede e-mail liet, gewild of ongewild, zien dat die afkomstig was van de afdeling van het Pentagon die probeert de dreiging van massavernietigingswapens af te wenden. Reynier vroeg om uitleg. Een woordvoerster van de Amerikaanse dienst verde digde de verdenking aan het adres van de whiskystokerij. Volgens haar zou het maar 'een kleine stap' zijn om van een drankstokerij een fabriek voor chemische wapens te maken. Stroomstoring ontregelt het leven in heel Italië washington/anp/afp - Een kleinzoon van de Iraanse gees telijke Khomeini (1902-1989) heeft de Amerikaanse president Bush opgeroepen met geweld een einde te maken aan het theocratische bewind in Tehe ran. Dat werd in 1979 door de grootvader van Hossein Khomeini ingesteld. „Bush moet handelen als Chur chill, toen die het Britse volk om hem heen verzamelde in zijn strijd tegen Hitier", zo zei de 45-jarige Hossein vrijdag in Washington tijdens een toe spraak voor het American En terprise Institute, een conserva tieve denktank. Ayatollah Khomeini kwam na een revolu tie tegen de sjah in 1979 aan de macht. Onder zijn leiding wer den strenge islamitische wetten in Iran ingevoerd. Volgens Hos sein Khomeini is het islamiti sche bewind onder de opvolger van zijn grootvader, Khamenei, de verkeerde weg ingeslagen en is het alleen nog maar gericht op onderdrukking van de be volking. Hossein Komeini, die zelf ook een geestelijke is, heeft al jaren scherpe kritiek op het gebrek aan vrijheid in zijn vaderland en beschouwt de VS als een voorbeeld hoe het wel moet. Zijn grootvader schilderde de VS altijd af als de 'grote satan'. Hossein Khomeini vestigde zich na de dood van zijn grootvader in de stad Qom, in het midden van Iran. Na de Amerikaanse aanval op Irak verbleef hij een aantal maanden in Bagdad. Het regime in Teheran heeft hem herhaaldelijk opgeroepen om zijn mond te houden. door Hans Geleijnse rome/gpd - „Het hele land zon der elektriciteit? Kom nou. Dat kan zelfs bij ons niet." Reacties van ongeloof en verbijstering bij een groep jeugdige feestvier ders op het Romeinse station Termini, gisterochtend om half vijf. Een uur eerder waren sta tionshal en perrons nog een zee van licht en vooral geluid. Tot het licht uitviel en niet terug kwam. Rome vierde van zaterdag op zondag de eerste 'Witte nacht' in de stadsgeschiedenis en zal die niet licht vergeten. Ander half miljoen mensen bevonden zich in het holst van deze feestnacht bij concerten op pleinen, in theaters en musea. Station Termini was voor de ge legenheid in een gigantische discotheek veranderd. Maar de 'witte nacht' werd een duistere ervaring. „Zo stel ik me de oorlog voor", griezelt stu dente Guglia, kijkend naar de honderden mensen die met haar hun toevlucht hebben ge zocht in een metrogang onder Termini. Tussen de in het don ker op de grond zittende en sla pende mensen, kost het kenne lijk niet veel moeite om het ge luid van vallende bommen er bij te fantaseren. Een half uur voor de stroom uitviel was het hard gaan rege nen. Een geschenk vaft de he mel, zo bleek. Want honderd duizenden feestvierders hielden het meteen voor gezien en vluchtten naar huis. Het onge loof van Romeinse feestvierders blijkt door talloze Italianen te worden gedeeld. „Dit is een aanval op heel Italië", zegt En rico, eigenaar van bar annex grutterij Deliziosa in het ge hucht Palazzolo bij Florence. „Hier is door een enkel on weersbuitje wel even een heel land lamgelegd", zegt Enrico onder het aanreiken van een vers, warm broodje. Gistermor gen rond een uur of acht kreeg het Toscaanse dorpje weer stroom, net als het grootste deel van Noord-Italië. Ten zuiden van Rome duurde het nog tot de avond voor de elektriciteit hersteld was. Volgens Carlo Andrea Bollino, de grote baas van het nationale elektriciteitsnet GRTN is de oorzaak van de storing kortslui ting tussen twee leidingen die stroom van Frankrijk naar Italië transporteren, veroorzaakt door noodweer in het grensgebied. „De ene is een reserve voor het geval de andere uitvalt. Dat ze er alle twee uitvliegen is nog nooit gebeurd." Even viel daar door de Franse stroom weg - goed voor circa 20 procent van het totale Italiaanse gebruik - waarna de een na de andere centrale het begaf. Wel in chaos, vooral in de mor genuren, is het trein- en vlieg verkeer. Op stations lopen de wachttijden wegens tientallen uitgevallen treinen op tot drie uur. Op de monitoren kunnen de wachtende reizigers lezen In Toscane, zoals hier in Pisa, moesten burgers zich gisterochtend behelpen met kaarsjes. In de loop van de ochtend werd de stroomvoorziening daar hersteld. In Zuid-ltalië duurde de storing tot in de avond. Ook vandaag wordt de stroom af en toe onderbroken om overbelasting te voorkomen. Foto: AP dat de 'toestand in het land normaliseert'. Beste bewijs: het voetballen gaat gewoon door. „Kijk, het gebeurde 's nachts, dat hield de schade beperkt", grimast de door RAI-tv inge huurde fysicus prof. Adrea Apa- ro. „Eigenlijk was dit dus een mooi experiment om te kijken of al die noodplannen functio neren." Die van de televisie duidelijk niet. Na uren van wegvallende verbindingen, nietszeggende beelden en paniekerig onder broken vraaggesprekken, sluit RAI1 tegen elf uur 's morgens de nationale nieuwsuitzending te zijn met de critici van Blair. In een recente opiniepeiling zegt bijna tweederde (64 pro cent) van de ondervraagden Blair niet te vertrouwen. In een peiling van de zondagskrant The Observer zei 41 procent, van de Labour-leden dat hij, voor de verkiezingen moet af treden. Opmerkelijk genoeg zal er tij dens het congres niet worden gestemd over het Irak-beleid. De stemmingen gaan over in dustrie, pensioenen, werkgele genheid en gezondheidszorg. Tegenstanders van de oorlog in Irak noemen dat een 'schan daal' en 'manipulatie'. Tony Benn, de veteraan van de linkse vleugel van Labour, zei dat de oorlog in Irak Blair 'het vertrou wen van het volk' heeft gekost. De Labour-afgevaardigden konden vooraf kiezen welke vier onderwerpen in stemming zouden worden gebracht. Blijk baar vonden zij de binnenland se Thema's belangrijker. De kwestie-Irak kwam op de vijfde plaats. Maar zo gemakkelijk zal Blair er nu ook weer niet vanaf komen: een deel van de La- bourpartij zet ook vraagtekens bij het voornemen van zijn re gering om de les- en collegegel den te verhogen en de noodlij dende Britse gezondheidszorg deels met privaat geld te finan- af midden in een interview met elektriciteitsbaas Bollino. „We moeten overschakelen naar de zondagse misviering", zegt de presentator zonder een spier te vertrekken. Voetbal en Vati- caan, Italië is zes uur na een onverwachte stroomhik weer op adem.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5