Besluit uitlevering aan VS opgeschort Ook notaris moet voortaan crimineel geld melden BINNENLAND We redden ze, al moet het dak er helemaal af 'Veel borstamputaties onnodig' Zalm veegt vloer aan met PvdA Bezinnen en herdenken Hof gaat lekken naam Van der G. toetsen Rechtbank buigt zich over hulp aan al-Qaeda f gewonden bij ^fkeersongeval craven Bij een verkeers- ival in Nieuwerbrug, tussen Jgraven en Woerden, zijn r~K)rgen zes mensen zwaar- jnd geraakt. Op een pro- Ijle weg kwam een perso- èssjus door nog onbekende ?chiak op de verkeerde weg- onlerecht en botste frontaal Isclm tegemoetkomende auto. [eviertuig sloeg over de kop. it vjlachtoffers, waarvan er vijf jenlpersonenbus zaten, zijn )aafeiekenhuizen gebracht. Dndvan hen verkeert volgens jilitie in levensgevaar. =fdachte Delfzijl rder gevonnist (ijl - De 58-jarige man, die pg in Delfzijl werd aange- |en op verdenking van de [achting van zijn 10-jarig meisje, blijkt eerder te zijn irdeeld voor een soortge- lisdrijf. Dat heeft de politie dag gezegd. Over de toe- it van de eerdere verkrach- zaak wil de politie geen idelingen doen. Het toffertje maakt het naar andigheden goed. ,,We en uitgebreid met haar ge en we zorgen ervoor dat contact komt met Slacht- uilp", aldus een politie- dvoerder. ieder verstopt gs tussen luiers tiNDAAL - Een jonge moe- jut België dacht zaterdag tij- [een drugsactie op het sta in Roosendaal de politie te af te zijn door haar bood- ppen, 200 gram wiet, tas je luiers van haar baby te joppen. De spoorwegpolitie ze op deze manier om de leiden, drugshond Boris er niet. Tijdens de drugsac- Brden behalve de vrouw twintig personen aange- len. De spoorwegpolitie 460 gram wiet en 28 gram rwarde man ringt uit Thalys jrecht - Het treinverkeer Dordrecht is gistermorgen ilegd, nadat een 24-jarige uit Deventer uit het raam de Thalys was gesprongen, rein uit Parijs reed lang- n naar het station, toen de leen ruit intikte en naar en sprong. Hij raakte ge el aan zijn been en hand. ens de politie is de man erg war. I ontzet over u jlating man irecht - Met 'ontzetting' het openbaar ministerie irdrecht gereageerd op de ting van een 26-jarige man rordt verdacht van betrok- ta eid bij de moord op de 28- e Cindy Overdijk uit Hen- Ido-Ambacht. De verdach- ird deze zomer in Londen c" ehouden, maar werd op 17 fj imber door de Britse auto- en weer op vrije voeten ge- omdat de uitleveringspa- :n niet op tijd binnen wa- Ir is inmiddels opnieuw iternationaal opsporings- ?ht uitgegaan, maar de ver- ite is spoorloos. „Dit had on niet mogen gebeuren", een woordvoerder van IM. ja klopt niet zaak-Vaatstra 'arden - Het dna van een ige Afghaanse asielzoeker niet overeen te komen [het dna in sporenmateriaal zaak-Vaatstra. Dat heeft 'M de vader van Marianne itra vandaag laten weten. taan meldde zich op 8 imber in Londen bij de po- Kort na de moord op jarige meisje in 1999 was loorloos verdwenen uit het ige asielzoekerscentrum illum. De man had Mari- op de laatste avond van r leven bedreigd. Louis Burgers haag - De plicht tot geheimhouding geldt niet er voor notarissen en advocaten. Sinds enkele I nden moeten ook zij ongebruikelijke financiële sacties melden. Notarissen gaven tot nog toe Édubieus uitziende zaken door aan het Meld- Ongebruikelijke Transacties (MOT). „Veel te ■lig", vindt het hoofd van het MOT. "strijd tegen terrorisme en criminaliteit heeft beroepen bereikt, die zich er altijd op lieten 1 staan hun zaakjes zelf wel te kunnen rege- i En het wordt nog erger. Volgend jaar, als de i Melding Ongebruikelijke Transacties wordt ijzigd, komt de verantwoordelijkheid nog r bij de notarissen, advocaten en accoun- s zelf te liggen. Ook krijgt het Meldpunt dan r bevoegdheden om lakse melders aan te een. S tarissen kennen een strenge geheimhou- t ïsplicht", zegt notaris Salomons namens de inklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB). ze wet prikt hier een gat in." Salomons, die kantoor houdt in Andel, beschouwt de wet als een ontwikkeling die onvermijdelijk werd na 11 september 2001. De aanslagen op New York en Washington toon den aan hoezeer terroristen gebruik kunnen ma ken van illegale geldstromen, om bijvoorbeeld huizen te kopen. „Als het MOT zegt dat notaris sen maar moeten leren leven met de meldplicht, hebben ze wel een beetje gelijk." In Notariaat Magazine, het maandblad van de KNB, trekt MOT-hoofd Koppe fel van leer tegen de notarissen. In drie maanden tijd meldden zij slechts drie ongebruikelijke transacties. Dat vindt hij te weinig. Financiële instellingen meldden maar liefst 37.500 transacties. „De wet vraagt om een mentaliteitsverandering", zegt Koppe. Nota rissen, advocaten, makelaars, belastingadviseurs en accountants opereren op terreinen in het maatschappelijk verkeer waar ze dingen tegenko men die niet kloppen, stelt hij vast. Of een transactie verdacht is, bepaalt het meld punt aan de hand van objectieve criteria. Zo ble ken vorig jaar van 137.000 gemelde transacties er 25.000 verdacht. Het MOT is vooral geïnteres seerd in de onroerend goedtransacties waarbij de beroepsgroepen betrokken zijn. Wordt bijvoorbeeld onroerend goed binnen kor te tijd verschillende keren overgedragen tegen sterk oplopende prijzen, dan moet alarm worden geslagen, zegt Koppe. „Voor de notaris die be trokken is bij de eerste of tweede overdracht kan het om een gebruikelijke transactie gaan. Maar bij de daarop volgende overdrachten moet toch wel een lichtje gaan branden. Sterker nog, die moeten de zaak melden." Koppe verwacht dat criminelen op zoek zullen gaan naar notarissen op het platteland in de hoop daar gemakkelijker hun geld te kunnen wit ten dan in de grote stad. Daar zullen notarissen toch wel voldoende ervaring hebben opgedaan om dergelijke pogingen te doorzien. „Elke nota ris zal daarom waakzaam moeten zijn, omdat het risico groter is geworden dat hij door Jan Rap en zijn maten wordt bezocht." Tegenover de accountants zei Koppe eerder al dat de kracht van de wet gebaseerd is op de sa menwerking met dienstverleners, „die zelf een schone sector willen hebben. Alle beroepsgroe pen hebben hun eigen affaires gehad. Transpa rantie is de beste manier dat te voorkomen." Niet i alle gevallen kunnen echter in objectieve criteria worden vastgelegd. Objectief is bijvoorbeeld het melden van alle be dragen boven 15.000 euro, zoals financiële instel lingen moeten doen. Maar wat te doen als een echtpaar binnenkomt voor een testament en het pand verlaat met een maatschapcontract vraagt Salomons zich af. Salomons: „Wij kennen natuurlijk al vrij lang de strikte regel dat een notaris geen bedragen boven 10.000 euro mag aannemen. Zo iemand moet hij naar de bank sturen. Nu zal het misschien soms nog wel voorkomen dat iemand veel geld bij zich heeft, maar dan moet de notaris dat melden. Cri minelen weten dat ook, en zullen dus wel wach ten om zich zo bloot te geven". Aan de andere kant beseft het bestuurslid van de KNB ook wel dat er heel wat twijfelachtige trans acties worden uitgeprobeerd. „In dat geval moet de notaris doorvragen. Is er bijvoorbeeld sprake van een sterke prijsstijging en heeft de man geen financiering nodig, dan zal hij moeten doorvra gen. Maar meestal blijkt dat er wel een redelijke verklaring is. Ook een handelaar in huizen mag immers gewoon geld verdienen." (advertentie) geertruidenberg/gpd - „We redden ze, al moet het dak er helemaal af', roept burgemees ter Meijer van Geertruidenberg op de vroege zondagmorgen. Een ramp heeft zich die nacht in de Amercentrale voltrokken. Om kwart over één storten acht onderhoudsmedewerkers tien tallen meters naar beneden in de stoomketel. De steiger waar op ze werkten was ingestort. Hulpverleners rijden af en aan. Ook zij zien achter de hoofdin gang een groot bord waarop het aantal dagen 'zonder ongeval' staat. De teller bij de Essent- centrale stond tot gisteren op 90. Dit jaar hebben zich zeven ongevallen voorgedaan met ze ven gewonden: twee Essent - medewerkers en vijf ingehuur de krachten. Ook nu blijkt in 'eenheid 9' van de centrale een onderaannemer te werken. Van de acht slachtoffers hebben er vier de Turkse en vier de Ameri kaanse nationaliteit. Agenten proberen met touwen in het ketelhuis af te dalen om bij de slachtoffers te komen. De vierkante ketel is 85 meter hoog en 17 meter breed. Rond vier uur in de morgen kan het eerste slachtoffer op 47 meter hoogte door een gat in de wand van het ketelhuis worden bevrijd. Op eigen kracht is de man, een Amerikaan, tientallen meters naaf boven geklauterd. Met lichte verwondingen wordt hij naar het ziekenhuis gebracht. Achter de centrale wordt kort na het ongeluk een veldhospi taal ingericht. Naast de tent staan zeven ambulances, voor elk slachtoffer één. De hulpver lening, die volgens de politie goed op elkaar is ingespeeld, is in handen van de eigen Essent - bedrijfsbrandweer, een verbin dingscommando-eenheid en de brandweer van Geertruiden berg en Drimmelen. Later op zondagmorgen verschijnt ook een traumahelikopter. Volgens burgemeester Meijer is het op dat moment nog onmo gelijk iets te zeggen over de oor zaak van het ongeval. „Mogelijk is de 65 meter hoge steiger waarop de mensen stonden gaan schuiven." Duidelijk is wel dat de slachtoffers in het ketel huis onder de ingestorte steiger liggen. „De onderdelen zijn als mikadostokjes op elkaar geval lenzegt een brandweerman. De binnenkant van de ketel werd schoongemaakt met spul dat licht radioactief materiaal bevat. De burgemeester laat snel weten dat er geen gevaar bestaat voor de gezondheid. De hulpverleners zijn wel uitgerust met zuurstofmaskers om elk ri sico uit te sluiten. Volgens de GGD is er geen gebrek aan zuurstof in de ketel waar de slachtoffers liggen. De redding van het tweede slachtoffer, ook een Amerikaan, laat dan nog uren op zich wachten. Door grote gaten in de wand van de ketel kan hij wel worden voorzien van drin ken en een portofoon waarmee de man de hulpverleners infor matie geeft. Om kwart over acht in de morgen wordt ook hij be vrijd en naar een ziekenhuis ge bracht. Zijn verwondingen blj- ken niet ernstig. Het eerste slachtoffer kan dan al naar huis. Rond het middaguur is er ook contact met een derde en vier de slachtoffer. Met man en macht wordt door de hulpver leners gewerkt om meer gaten in de ketel te maken. Het bran den van de gaten moet volgens Essent echter zeer behoedzaam gebeuren. Bovendien dreigt nog steeds instortingsgevaar van de steiger. De hulpverle ners proberen zich met came ra's een beeld te vormen van de situatie onderin de ketel. Er wordt zelfs aan gedacht speur honden te laten afdalen. Vanmorgen vroeg werd het der de slachtoffer bevrijd. De vierde geeft geen teken van leven meer. Het lot van de overige vier slachtoffers blijft ongewis. In de loop van de avond wordt een sporthal in Geertruiden berg in gereedheid gebracht voor de opvang van de families van de Turkse slachtoffers. Bedrijfsongevallen Een overzicht van ernstige bedrijfsongevallen in Neder land in de afgelopen jaren: Op 1 april 2003 overlijden drie mensen en raken er twee gewond door een ont ploffing in een melaminefa- briek van DSM in Geleen. In december 2002 breekt brand uit in de raffinaderij van Kuwait Petroleum in Eu ropoort. Een man raakt zwaargewond en bezwijkt la ter aan zijn verwondingen. Bij een explosie in silo's van een veevoederbedrijf in Putten vallen in juli 2002 twee doden. Bij een ramp op het terrein van S.E. Fireworks in En schede op 13 mei 2000 val len 22 doden en wordt de wijk Roombeek verwoest. In januari 1997 doet zich een explosie voor bij Kemira in Rotterdam. Een medewer ker komt om en drie raken gewond tijdens schoon- maakwerkzaamheden. In juli 1992 ontploft bij de chemische fabriek Cindu in Uithoorn een hars-poleme- rysatieketel. Drie brandweer lieden worden gedood. ermelo/gpd - Minister Zalm (fi nanciën) vindt de tegenbegro- ting van de PvdA onverant woord en immoreel. Hij zei dat zaterdag tijdens de ledenverga dering van de WD in Ermelo. Bij die gelegenheid werd Jules Maaten als lijsttrekker voor de Europese verldezingen van juni 2004 aangewezen. „Eén zuchtje tegenwind en het schuitje van Wouter Bos kap seist", oordeelde Zalm over de alternatieve begroting van de PvdA. De PvdA wil het financie ringstekort verder laten oplo pen, waardoor 4,5 miljard euro vrijkomt om te investeren in werkgelegenheid, onderwijs en stadsvernieuwing. „Je kunt geen koopkracht uitdelen op krediet en banen scheppen op de pof. Dat is onverantwoord." Voor het eerst in de geschiede nis koos de WD via een leden raadpleging de lijsttrekker voor de Europese verkiezingen. Cir ca 7500 van de 45.000 leden de den eraan mee. De huidige WD-fractieleider in het Euro parlement, Jules Maaten, kreeg de meeste stemmen. ruinen - Een vrouw deelt rode rozen uit. Ouders en familieleden houden een tientallen meters lang wit lint vast met de namen van talloze slachtof fers. Ruinen stond zaterdag in het teken van de Dag tegen Geweld. Nabestaanden van slachtoffers van zinloos geweld en zij die zich bij hen betrok ken voelen, kwamen uit het hele land. Stilte, stem mige en opwekkende muziek en gedeclameerde gedichten wisselden elkaar af tijdens de herden king. Foto: GPD/Jacob Melissen ajmsterdam/gpd - Veel bórst- amputaties bij vrouwen met borstkanker zijn onnodig. Door uitstel van de operatie met en kele weken kan door chemo therapie de tumor vaak worden verkleind. In de helft van de ge vallen is dan het weghalen van de tumor voldoende en wordt de borst gespaard. Hoewel deze werkwijze vorig jaar al is neergelegd in een lan delijke richtlijn, wordt zij in een groot aantal Nederlandse zie kenhuizen nog steeds niet ge volgd. Dat zegt dr. Rutgers van het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis en voorzitter van het Nationaal Borstkanker Overleg. Eerder dit jaar trok Rutgers al de aandacht met uitspraken dat conservatisme van artsen, een slechte organisatie in de ge zondheidszorg en een trage in voering van nieuwe behandel methoden jaarlijks voor veel onnodig leed zorgen. Uitstel van een operatie omwil le van een chemokuur vooraf, staat haaks op het idee dat een tumor zo snel mogelijk verwij derd moet worden. Laksheid is uit den boze beaamt Rutgers, maar 'een tumor doet er vijf tot tien jaar over om een paar cen timeter te groeien. Die paar we ken doen er dan echt niet toe'. Rutgers stoort zich aan het feit dat nog steeds twintig tot dertig procent van de ziekenhuizen niet is overgegaan op zoge noemd schildwachtklieronder- zoek. Met deze methode kan met behulp van radioactieve vloeistof worden bepaald welke lymfeklier (meestal in de oksel) dienst doet als eerste opvang voor een uitzaaiende tumor. Is deze zogeheten schildwacht- klier nog schoon, dan hoeven de overige tien tot twintig lym feklieren in de oksel niet te wor den weggehaald. arnhejm/gpd - Het gerechtshof in Arnhem buigt zich 19- de cember over de vraag of oud wethouder Bogers van Wage- ningen een ambtsmisdrijf heeft gepleegd. Het gaat om het lek ken van de naam van Volkert van der G., enkele uren na de moord op Pim Fortuyn. De po litierechter veroordeelde Bogers in mei dit jaar tot een boete van 500 euro. De politierechter achtte bewezen dat hij het ambtsgeheim opzettelijk heeft geschonden. De oud-wethou der houdt vol 'ongelukkig' te hebben gehandeld, maar ont kent dat hij willens en wetens informatie heeft gelekt. Op de avond van de moord op For tuyn, 6 mei 2002, lichtte de wet houder de voorzitter van Ver eniging Milieu Offensief in over de arrestatie van VMO'er Van der G. Bogers had de naam van de toenmalige Wageningse bur gemeester Sala gehoord. den haag/gpd - De rechtbank in Amsterdam gaat onderzoeken of twee mannen met de Neder landse nationaliteit banden heb ben met al-Oaeda. De rechter heeft een verzoek om uitlevering van de twee aan de Verenigde Staten voorlopig opgeschort. Een derde verdachte, die illegaal in Nederland verblijft, zit in uitle veringsdetentie. Het is de eerste keer dat de VS om uitlevering vragen van ver dachten vanwege mogelijke banden met de terreurorgani satie van Osama bin Laden. De drie worden zelf niet verdacht van terroristische activiteiten, heeft het Amsterdamse parket laten weten. Zij zouden betrok ken zijn bij de levering van tele communicatiediensten aan al Qaeda. De drie werkten in een belhuis in Amsterdam. Persofficier van justitie Kruimel liet desgevraagd weten dat het uitleveringsverzoek gebaseerd is op betrokkenheid bij tele- comfraude. De VS hebben di verse rechtshulpverzoeken ge daan, maar slechts in één wordt gesproken over mogelijke ban den met al-Qaeda. Rechter Van der Veen zei dat de rechtbank eerst nadere informatie wil zien over de aard en de verdenkin gen tegen de drie. Zij gaf aan dat de rechtbank denkt dat er nog andere gronden zijn voor het uitleveringsverzoek. De rechter wijkt in dit geval af van de gebruikelijke procedure om een uitlevering alleen maar marginaal te toetsen. In plaats van na te gaan of het Verzoek rechtmatig is, heeft de recht bank nu besloten ook te onder zoeken wat de werkelijke reden voor het verzoek is. Het is niet de eerste keer dat de Nederlandse rechter twijfels heeft over de uitlevering van een Nederlander aan de VS. Hoewel het uitleveringsverdrag dateert van 1983 zijn tot nu toe geen Amerikanen door de VS aan Nederland uitgeleverd. Omgekeerd stuurt Nederland regelmatig landgenoten naar de VS om daar terecht te staan. Het gaat daarbij meestal om za ken die te maken hebben met drugs en dan met name xtc. Het kan zelfs voorkomen dat Nederlanders, die nog nooit een voet op Amerikaanse bo dem hebben gezet, worden uit geleverd wegens smokkel. Hier tegen ontstaat groeiend verzet. Volgens de Amsterdamse advo caat Teurlings, gespecialiseerd in uitleveringszaken, twijfelen steeds meer deskundigen aan de eerlijkheid van de Ameri kaanse rechtspraak. In het geval van de Amsterdam se verdachten gaat het niet om een drugsdelict, maar om een verdenking van hulp aan terro ristische activiteiten. Daarover denken de VS heel rechtlijnig: een verdenking staat vrijwel ge lijk aan een veroordeling. Brandweerlieden betreden de Amercentrale waar acht mannen in een lege stoomketel zijn gevallen. Op de voorgrond wacht ambulanceper soneel. Foto: ANP/Tobert Vos Ongeluk Amercentrale redding X hoogte 24 meter gevonden 21 meier slachtoffers 85 meter doorsnede Amercentrale 1brandstof 6. rivier de Amer 2. ketel 7. koeltoren 3. turbine 8. elektrostatische vliegasvangers 4. generator 9. rookgasontzwavelingsinstallatie 5. condensor 10. vliegas en gips (bouwgrondstoffen) o 9 de steiger is aan de onderkant ingestort anp bron: essent 17 meter Acht onderhoudsmedewerkers waren in de stoomketel aan het werk toen de steiger het aan de onderkant begaf. De vier die bovenop de steiger werkzaam waren, zijn tientallen meters naar beneden gevallen. een abseïler daalt af en lokaliseert met een camera de slachtoffers om verdere instoring te voorkomen worden gaten in zijkant van de ketel gemaakt om de mensen uit hun benarde positie te bevrijden steigerhoogte 65 meter steigerhoogte na instorting 47 meter

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3