fgftftsti SIM BBRSgnKa® SPORT Zilveren muiltjes Stiefkinderen LINKS BUITEN Ton Boot stuurt drie spelers weg Groningen - De basketbalcom- petitie is pas één speelronde oud en coach Ton Boot heeft zich al vreselijk opgewonden over het gedrag van drie van zijn spelers. Hein Gerd Triem- stra, Rogier lansen en Tjoe de Paula wü hij deze week niet op de training van MPC Capitals uit Groningen zien. Boot: „Er zijn een paar mensen die niet luisteren. Dat zijn die drie. Die mogen van mij een week naar Aruba of zo. Misschien is er nog een aanbieding van tachtig eu ro. Ik hoef ze deze week in ieder geval niet te zien. Twee maan den lang zeg ik hoe ik het wil hebben. Maar het gaat het ene oor in en het andere oor uit. Laat ze daar maar eens over na gaan denken. De andere spelers moesten de kastanjes uit het vuur halen. Dat is, vind ik, om je rot te schamen." Volgens de beruchte basketbalcoach voe ren de drie 'heel eenvoudige opdrachten' niet uit. „Zoals de warming-up. Die wil ik de laat ste drie minuten hard hebben. Gebeurt niet. Of Triemstra. Een groot showtje opvoeren. Het enige dat ik vraag is of ze geen fout willen maken. Dat is toch niet zo moeilijk, dat kan ieder een toch?" Olympische fakkel naar top Everest Peking - Peking wil met de olympische fakkel naar de top van de Mount Everest. Dit plan moet in mei van 2008 ten uit voer worden gebracht. Het or ganisatiecomité van de Olympi sche Spelen in dat jaar zal nog dit jaar tachtig bergklimmers in de leeftijd tussen 18 en 23 jaar selecteren voor die speciale fak keltocht naar het dak van de wereld op 8848 meter hoogte. Zij kunnen dan nog vier jaar trainen in het hooggebergte. Kenia houdt Shaheen tegen Nairobi - De kans bestaat dat Saif Saeed Shaheen bij de Olympische Spelen van Athene wordt veroordeeld tot toezien. De 20-jarige wereldkampioen op de 3000 steeple liet zich in de aanloop naar het titeltoer- nooi in Parijs van Keniaan na turaliseren tot staatsburger van Katar. Shaheen stond, voordat hij voor de oliedollars van het golfstaatje zwichtte, bekend als Stephen Cherono. Zijn keus voor Katar werd hem in eigen land, hoewel de atletiekfedera- tie vlot meewerkte, niet in dank afgenomen. Kipchoge Keino, oud-topatleet en nu voorzitter van het Keniaanse olympische comité, zei woensdag geen me dewerking te willen verlenen aan de transfer. „Je moet er ten minste drie jaar wonen om voor je nieuwe vaderland te mogen starten op Olympische Spelen. Regels zijn regels." Kei no liet doorschemeren schrifte lijk bij het IOC op naleving van deze regels aan te zulen drin gen. Als hij zijn zin krijgt, moet Shaheen wachten tot Peking 2008. Over Lomah Kiplagat, die ook net op tijd voor de WK een Nederlands paspoort kreeg, repte hij niet. Zij is getrouwd met haar trainer Pieter Langen- horst en woont al geruime tijd in Nederland, in de eerste plaats niet uit financiële over wegingen. VS bezorgd over veiligheid Athene Washington - De Verenigde Staten maken zich een jaar voor het begin van de Olympische Spelen in Athene zorgen over de veiligheid van deelnemers en toeschouwers. De Ameri kaanse geheime dienst ontdek te deze maand tijdens veilig heidstests in Griekenland tal van tekortkomingen. Dat meld de zaterdag de Washington Post. De krant citeerde uit offi ciële rapporten die wanorde en gebrekkige controle bij de Griekse politie en marine con stateerden. Draaiboeken om terreurdaden te voorkomen, zijn onvolledig. Zo kon een zwangere vrouw, behangen met nepexplosieven, probleemloos door een controlepost lopen. Een geheim agent kon onge moeid een namaakbont op een veerboot plaatsen. De Griekse organisatie liet in een reactie weten dat alles op tijd goed komt. Een veiligheidsplan van ruim 640 miljoen euro is in de maak. Meer dan 45.000 politie agenten, militairen en speciale commando's, drie keer zoveel als bij de Spelen van 2000 in Sydney, zullen tijdens het eve nement op de been zijn. Een woordvoerder van de Griekse regering laakte de Amerikaanse rapporten: „Ze gaan uit van scenario's die niets van doen hebben met de werkelijkheid." maandag 29 septembe DE KWESTIE Wie de wand met showmodellen in een de sportwinkel aanschouwt, wordt te genwoordig overvallen door een kako fonie aan kleuren. Voetbalschoenen kwamen vroeger in alle soorten en ma ten voor, nu ook in allerlei tinten. Blijft dat zo? Arjan Hage, voetbalde bij Woubrug- ge, ASC en Alphense Boys en is ver koper bij Wout Bergers Sport: „Nike is ermee begonnen, een jaar of zes geleden en Adidas volgde al snel. Ons assortiment is momenteel half zwart, half gekleurd. Volwassenen ko pen nog in meerderheid zwarte voet balschoenen. de jeugd gaat voor kleur. Ik zou voor mezelf nooit iets anders kopen dan zwart, maar ik moet toege ven dat ik aan de kleuren begin te wennen. Er wordt nauwelijks meer om gelachen. Ik voorspel dat over twee d drie jaar nog maar twintig procent van de voetbalschoenen zwart is. Het zilver i>an Nike en het grijs van Adidas zijn nu in de mode. Wacht maar af totdat David Beckham bij het komen de EK de nieuwe roodzilveren Adidas- schoen presenteert. Die wordt een hit. Cees de Roode, trainer van UVS Al: „Ik weet niet wie het in de wereld heeft geholpen, maar het is een fabeltje dat jeugdspelers van UVS niet op gekleur de voetbalschoenen mogen lopen. Vroeger moest bij UVS alles 'in de vouw'zijn. Shirtje in de broek, sokjes omhoog. We leven nu in een andere tijd. Ik kan spelers moeilijk verplichten om niet op de schoenen van hun keuze te spelen. Er zitten in mijn elftal heel wat verschillende kleurtjes. Nee, ik doe daar niet aan mee. Karin Legemate uit Roelofarends- veen, speelster bij Ter Leede: ..In het vrouwenvoetbal komen ge kleurde schoenen ook steeds meer in, maar nog niet in die mate als bij de mannen. Grijs of donkerblauw vind ik nog meevallen, maar die felle kleuren stralen iets van arrogantie uit. Het is vragen om te worden geschopt." Mattie van Dam, speler en commis sielid bij ASC, zijn zoons voetballen bij Meerburg: „Mijn jongens zijn 6 en 9 en spelen al lebei op zwarte schoenen. Dat komt doordat ze bij Meerburg op kunstgras trainen en kunstgrasschoenen zijn nog overwegend zwart. Als ze kleur willen hebben, mag dat ook, maar ik heb be grepen dat gekleurd leer soms wat zachter van kwaliteit is. Zelf speel ik uiteraard op zwarte schoenen. Zilver, daar zie ik mezelf niet op lopen. Marco Moenen (voormalig lid Leidse zaal voetbalselectie), speelt tegen- Foto: GPD woordig bij de veteranen van UVS: Het is simpel: voetbalschoenen horen zwart te zijn. We hadden in ons elftal, een paar seizoenen geleden, een speler die een paar grijze schoenen had ge kocht. We hebben net zo lang tegen hem gezeurd tot hij ze wegdeed en ge woon zwarte kocht. SPORT IN BEELD Nigeria - Zweden, WK voetbal voor vrouwen. Columbus, Ohio, september 2003. Er zijn van die voetballers die zich, soms maar door één enkele actie of doelpunt en zonder dat je dat jezelf bewust was, voor altijd hebben geparkeerd in je geheugen. Je bent ze uit het oog verloren. Je denkt nooit meer aan ze of aan het momentum dat ze de donkere spelonken van je herinnering binnen dreef. Je weet niet eens zeker of ze nog leven, zó totaal ben je hun bestaan vergeten. Totdat hun naam weer opduikt, in een krant of in een gesprek. Een week of wat geleden trof ik in een krant voor dit type voetballers de juiste om schrijving aan. Stiefkinderen van het topvoetbal. Celtic heeft zich ontfermd over twee stiefkinderen uit het top voetbal. De Portugees Dani en de Spanjaard Ivan de la Peha (ex-Barcelona) krijgen bij de Schotse club een laatste ixins om hun loopbaan nieuw leven in te blazen. Dani? Dat is waar ook, wat een doelpunt was dat! Je ziet de bal weer als een bom hoog in het doel van Molina tot explosie ko men, alsof het gisteren was. Hoe zou het eigenlijk met hem zijn, met Dani? Zo te lezen houdt het niet over, maar gelukkig heeft Celtic zich over hem ontfermd. Ja, dat staat er echt. Ontfermd. Alsof Celtic het Leger des Hei Is van het voetbal is. Dat zou je ook haast gaan denken, want ook De la Pena, nog zo'n gevallen engel, van wie de loopbaan ernstig aan het zieltogen is, krijgt zijn laatste kans. Je stelt je voor hoe dat in zijn werk moet zijn ge gaan, zo'n laatste kans voor Dani. Bij Celtic. Eerst maar eens wat rondjes lopen rond het bij- veld om de kilootjes eraf te schudden, daarna de schoenen van Larsson poetsen en pas dan, in de schaarse vrije tijd, de omgeving verkennen - een karweitje dat bij gebrek aan tijd op de christelij ke uren noodgedwongen 's nachts wordt uitge voerd. Glasgow mag dan geen Amsterdam of Madrid zijn, het heeft een voor Brits doen bloeiend nachtleven en nóg een geluk bij een ongeluk, als er iemand is die doorgeleerd heeft voor het aan geboden krijgen van laatste kansen is Dani het wel. Achttien was Dani toen Sporting Lissabon hem zijn eerste laatste kans bood, hij kocht er een glimmende sportivagen van en trok de wijde we reld in, naar West Ham United in Londen, dat hem een snellere bolide en wel drie laatste kan sen gaf. Op een dag streek de dandy-voetballer neer in Amsterdam, waar hij opgenomen werd in het Ajax vctn Louis van Gaal. Die op Dani moet zijn overgekomen als Meester Kwel op een kost schoolleerling. Leuke stad trouwens, Amster dam. Van Gaal en toen Olsen en daarna Wouters en Westerhof en later Adriaanse zijn natuurlijk niet allemaal gek en zagen ook wel dat Dani als hij het de avond tevoren niet al te laat had gemaakt een bal kon trappen en van elk heeft hij zijn portie laatste kan sen gekregen om orde te schep pen in zijn woelige leven en wie weet was dat van die drugs, drank en doonvaakte nachten vooral een image en dat daarna Benfica en Atletico afknapten op Dani lag vast niet aan Dani alleen, die clubs hebben nu eenmaal de gewoonte op de he le wereld af te knappen, dus ook op Dani, maar toch hoop je (al was het maar vanwege dat ene doelpunt dat je altijd ont houden zult en toch vergeten was) dat Dani zijn laatste kans met beide han den grijpen zal - en met hem De la Peha. Maar Celtic is Majoor Bosshardt niet. De la Peha zit inmiddels in Katar, waar hij zijn landgenoten Hierro en Guardiola aan de rand van het zwembad aantreft en waar Batistuta twee jaar de ster uithangt voor 8 miljoen dollar. Romario keerde er 0 doelpunten maar 1.4 mil joen euro rijker na twee maanden vandaan en Basler en EJfenberg kregen er hun laatste kans en verdienen daarmee twee miljoen dollar in acht maanden. Van de week werd bekend dat Celtic afziet van Dani. Manager O'Neill van Celtic: „Je kunt zien dat Dani er al een tijdje uit is. Je kunt zien dat Dani al een tijdje uit-gddt, zal hij bedoelen. Maar in Katar staat dit een nieuwe laatste kans gelukkig niet in de weg. Zou hij hem grijpen? Frank Snoeks UIT HET OOG Jack Schrama (30) maakte zes seizoenen deel uit van de zon dagselectie van FC Lisse. Tussen door maakte hij twee jaar een overstap naar de zaterdagafde ling en miste hij een competitie omdat hij voor zijn studie in het buitenland verbleef. De Lisse- naar meldde zich in 2000 defini tief af. Als financieel controleur van de KLM kreeg hij eerst Beirut als standplaats, ruim een jaar geleden verhuisde hij naar Du bai. In Libanon kon hij zijn gelief de sport nog enige tijd beoefe nen, in de Verenigde Arabische Emiraten vormt golf zijn nieuwe passie. „In Libanon kennen ze het fe nomeen amateurvoetballer niet. Ik vroeg aan een collega of hij wat voor mij kon regelen. Zo heb ik een aantal keren bij een betaalde club meegetraind. Ze wilden dat ik een contract te kende, maar dat ging niet. De ploeg trainde vijf keer per week om een uur 's middags. Dat kon ik niet combineren met mijn werk. Ik was ook geregeld in de weekeinden weg. Elke ploeg mag drie buitenlanders in dienst hebben. Vaak halen ze voor weinig geld spelers uit Afrika. Die teams draaien daar op. Het niveau van de Libane- zen stelt niet zo veel voor. Op de training was het geregeld la chen. Ik ging er ook wel eens naar wedstrijden kijken. Je hebt daar één ploeg die vijftiendui zend toeschouwers trekt, bij de andere teams komen nog geen duizend mensen kijken. De trainingsfaciliteiten waren ook belabberd. Ik speelde niet op gras, maar op een soort gravel- veld. Het is niet zoals wij in Ne derland gewend zijn. Je hebt daar geen mooie douches en kleedkamers, maar zij zijn er blij mee. In Dubai heb ik nog niet ge voetbald. Het komt er niet van. Het is moeilijk te combinerpn met mijn werk en privéleven. Ze hebben hier wel een aardige competitie. Ik geloof dat een van de clubs onlangs Paul Gas- coigne heeft gecontracteerd. De clubs hebben ook mooie stadi ons. In de zomermaanden leven mijn vriendin Yvonne en ik bin nen. Je hoeft hier dan niet op een terras te gaan zitten. De temperatuur is tussen de 45 en 50 graden Celsius en je hebt een hoge luchtvochtigheids- graad. In de winter is het buiten 25 tot 30 graden. Dat is prima uit te houden. We wonen in een groot park met tweeduizend huizen. Dat is in twee jaar tijd uit de grond gestampt met alles erop en eraan: lanen met bo men en prachtige gazonnen. Op vijf minuten afstand ligt een golfbaan. In Dubai is dat een ideaal tijdverdrijf. We kunnen UIT gesprok; éRKC-doelm lid Sinouh gemeen Dag Een man d stappen met schoenen, straalt ook uit naar de vrouwen. li op een voetbalveld op e uitzien." dat lekker met zijn tweeën doen en de banen zijn heel toeganke lijk. Je hebt hier geen golfvaar- digheidsbewijs nodig. Elke maand ga ik een of twee keer op reis. Ik doe mijn werk in negen landen, naast de Ver enigde Arabische Emiraten zijn dat Saoedi-Arabië, Koeweit, Sri Lanka, Bahrein, Katar, Pakistan, Oman en de Malediven. Afhan kelijk van de veiligheid ga ik op termijn ook naar Irak. In Liba non merkte ik destijds niets van problemen. Als er wat gebeurde was dat bij de grens met Israël. In Beirut had je daar geen last van. Morgen vliegen we weer terug naar Dubai. Vorige week zon dag ben ik bij het eerste elftal van FC Lisse wezen kijken en de vrijdag ervoor heb ik de training bezocht. Lekker aan de bar ou de verhalen ophalen." Juha Reini, Finse voetl dienst van AZ, in Voetl ternational: „Wie een Noorse miljor vraagt wat hij deze wee gekocht, krijgt als antui Ach, gisteren een Engeh balclub. Vraagje het aa Fin, dan krijg je als rep hij boodschappen heeft daan. Bokser Richard Hersis Sport International: Binnen de ring komt c j in me naar boven. Van ge tegemtanders raak il gefokt dat ik ze het lieft wil slaan. Theo Janssen, door Vil uitgeleend aan Racing klaagt in Voetbal Maga over de tv-ontvangst ii „Ik kan alleen Nederlat vangen, mis dus mijnfi serie Goede Tijden Sled den. Gelukkig houdt mi vriendin me per sms op hoogte van de ontwikke zodat niet alles aan me gaat." Iel PSVer Johann Vogel it g „Voetballers hebben net x angsten als andere men misschien nog wel meet ze praten er niet over. 2 r onderling. En ik ben gee 5 zondering op de regel. Opnieuw Johann Vogel 1 e „Ik ben ervan overtuigd tijdsbesef van een voetb ders is dan dat van non mensen. Elke drie dagei at wedstrijd, doordat ritn el druk gaat alles niet twe vier keer zo snel. Pierre van Hooijdonk i 01 we Revu: „Ja, maar mogen we als 1 zelf bepalen hoe hoog u 9. nanciële lat leggen? Het helemaal niets dat ik ee kenvuller word genoem ai meen ik serieus.f AZ-coach Co Adriaans* tijdens de terugreis na ir derlaag heel chagrijnig >a vertelt Barry van Galen Volkskrant: Ik vroeg iemand of hij l de bus een paar blikjes drank wilde halen. Zei der: 'nee, dan moet ik la hem'. Ben ik op het laat gegaan. Maar dat loopt lekker, kan ik je vertelle e Barry van Galen citeert®. Adriaanse in de Volksk r „We hebben het toevalli over dat lange haar van oc tabi gehad. Dan zegt hij <c Dam staat een poppenh 'jc ik die gordijntjes zie, mc 3 tijd aan jou denken Ali. Jhi nou wel wat met dat ha Toch is Van Galen blij 1 g, nieuwe coach, vertelt Sportweek: „Z'n voorganger Van Ste helemaal niks, die kan j eens een trainer noemei Ajacied Zlatan Ibrahim Johan: ,.Ik wil dat de mensen n herinneren als Zlatan, 1 de." Alfons Groenendijk, a trainer bij Sparta en v< lig trainer van voetbal ging Katwijk: „Dat was ook mooi, mi heb gemerkt dat ik bete mijn plaats ben bij een club. De moeder van volleyl Chaïne Staelens over problemen van haar d in de Volkskrant: „Het is je kind, daar wi voor doen. Als er een kn plantatie zou bestaan d ik de mijne met liefde v afgestaan. Dat meen ik. Hein Verbruggen, voort a van wielerunie UCI en mens het IOC coördina de Olympische Spelen 2008 in Peking, in De T graaf: „Chinezen zijn heerlijke sen. Een Amerikaan kies voor een zakelijke oploss y een Europeaan voor een ke en een Chinees voor eK telligente. Wielrenner Bart Voskai (BankGiroLoterij) over bobank-ploeg, in Sport national: „Komt er een jonge Rabo naar de profs, zie ik het ze hebben er weer eentje gekloond. Doen wat er gezegd wordt, geen eigen ka rakter.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22