Patiënten van woonproject verwaarloosd Zoektocht na ongeval in energiecentrale nog in volle gang SETS Leidsch Dagb!ad verkopen? Chaos bij Sterrenbeurs; Adam Curry dreigt met vertrek Molen op transport naar nieuwe stek Omstreden Amsterdamse moskee stuurt jongeren naar 'jihad'-scholen 'Werkgevers kunnen in CAO's nullijn verdienen' OPEN HUIZEN ROUTE Filmregisseur Elia Kazan overleden Rotterdamse haven ligt stil Meisjesschool in brand gestoken mill Leidsch Dagblad maandag 29 SEPTEMBER 2OO3 iderne kijk -Jttd Turkse rife fataal einig animo or open dag jn Gouwe Lijn tordwijk heeft brek aan Ifvertrouwen /andaal ;ebra: een door meerminnen dragen beha-type zo -16/17° 3/4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDAG8LAD.NL Dagblad NR. 43347 LOS SPRINTERS NR. 43347 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 geertruidenberg/gpd - Hulpverleners hebben vanmorgen een derde slachtoffer in de Amercentrale in Geertruiden- berg gered. Het gaat om een 19-jarige Rotterdammer van Turkse afkomst. Hij is zwaargewond maar 'stabiel' in het ziekenhuis opgenomen. Reddingswerkers konden de man er via de zijkant van de stoomketel op 21 meter hoogte uithalen, nadat de in elkaar gestorte steigerconstructie boven hem met staalkabels was vastgezet. Vanmorgen was de zoektocht naar een vierde slachtoffer aan de andere kant van de stoomketel op dezelfde hoogte in volle gang. Met dat slachtoffer is sinds zondagmiddag geen contact meer geweest. Gevreesd wordt dat hij is overleden. De overige vier mannen, twee Amerikanen en twee Turken, zijn nog spoorloos. Zij waren onderin de ke tel aan het werk. De zoektocht naar overlevenden is de hele nacht doorgegaan. In de nacht van zaterdag op zondag stortten acht mannen neer in de enorme stoomketel van de energiecentrale die zij met gritstralers aan het schoonmaken waren, toen de steiger waarop ze stonden instortte. In de loop van de zondag wisten reddingswerkers al twee lichtgewonde mannen uit de ketel te halen, de derde volgde rond drie uur in de afgelopen nacht. De ketel is aan de binnenkant 85 meter hoog en 17 meter breed. De gritstralers, vier Amerikanen en vier Turken, waren in twee groepen op verschillende plekken bovenin de ketel en onderin aan het werk. Het gritstralen gebeurt elke paar jaar als vorm van onderhoud. Hoe het mogelijk was dat de steiger instortte is nog on duidelijk. Om te voorkomen dat de stapel steigermateriaal verder naar beneden stort als reddingswerkers er zich op begeven is het plan opgevat de berg met staalkabels vast te binden. Die kabels moeten van bovenaf de ketel inge bracht worden en worden vastgezet door abseilers. Bij de operatie zijn honderden mensen van brandweer, GGD en politie betrokken. Ambulances staan klaar om gewonden af te voeren. Op het terrein van de centrale is een veldhos pitaal ingericht voor de eerste opvang. Ook is een trauma helikopter ter plaatse. Familieleden en collega's van slachtoffers worden bij de centrale opgevangen. Wantoestanden in Noordwijkerhout MMENTAAR fïWARZENEGGER ter als Terminator, Wou- de Last Action Hero. Het enige verbeeldingskracht wie een liefhebber is van films van Arnold rzenegger én een aanhan- an de directe democratie, Californië z"n hart opha- olgens de laatste opinie- maakt de gespierde olspeler uit actiefilms een kans volgende week te gekozen tot gouverneur Amerikaanse deelstaat its zelfstandig - de vijfde lie ter wereld zou zijn. ruilde in de 'Gouden Ronald Reagan het witte voor een politieke carri- ir menigeen is het een :ld, maar dan wel op de le gronden. iders van een gekozen teester of gekozen pre- ijzen graag naar Cali- als voorbeeld van hoe de- itie kan ontaarden in een heidswedstrijd. Dat is want Schwarzenegger zich tijdens zijn campagne "de hersenloze klerenkast die velen in hem ver- Hij behoort tot de par- president George W. i maar neemt naar Repu- begrippen gematigde nten in over kwesties als de financiering van het Rijs en het milieubeleid. enegger voert juist een idelijk gematigde campag- I deze linkse staat, zonder ballen te laten rollen, dë toont om een heel an- den de grenzen van de (te democratie. De verkie- een nieuwe gouverneur ig geworden nadat zijn iger' Gray Davis na acht len in een volksraadple- was weggestuurd vanwege geweldig begrotingstekort tegrotingstekort hebben de ts van Californië overigens aan zichzelf te wijten, door itereenvolgende referenda >orstel om het huishoud- e op orde te krijgen weg te nen. Net zoals ze in volks- legingen hun zegje deden tientallen andere onder ra variërend van de ener- orziening tot het homohu- - De deelstaat balanceert oor op het randje van on- urbaarheid. i democratie ontlenen po- iun macht aan het volk. In ecte democratie van geko- inctionarissen en referen- tn de kiezer de politici cor- n. Maar waar de kiezer het e woord heeft, heeft de kie- et altijd gelijk. de Vries door Erna Straatsma noordwijkerhout - In het 'be schut wonen'-project De Wijk in Noordwijkerhout doen zich ern stige problemen voor. Onvol doende begeleiding van zo'n 70 psychiatrische patiënten leidt volgens de familieraad van de Rijngeest Groep tot drugshandel, misdrijven en verwaarlozing van bewoners. In een brief aan manager alge mene zaken J. Kerkman heeft de familieraad gevraagd om on middellijke maatregelen. „De situatie is zo nijpend dat snel iets moet gebeuren", zegt Ruud Vink, voorzitter van de familie raad. Gevaarlijke toestanden zijn volgens hem aan de orde van de dag en leiden tot veel in cidenten. „Er is een behoorlijke verschraling in de zorg opgetre den. Er gebeuren dingen die absoluut niet kunnen." Managers van de Rijngeest Groep beamen dat de situatie in woongroep De Wijk in Noordwijkerhout nijpend is en dat er soms wordt gedeald. „Ik kan me voorstellen dat familie leden elke dag dat dit duurt te lang vinden", zegt Kerkman. „Maar verandering heeft tijd nodig." Hij wil onder meer de begeleiding verbeteren en het terrein anders inrichten, om de veiligheid van bewoners te ver groten. In De Wijk wonen chronische psychiatrische patiënten die, voor ze tweeënhalf jaar geleden verhuisden, permanent verble ven in de klinieken Sancta Ma ria of St. Bavo. De grote pavil joens van deze klinieken zijn opgedoekt vanwege de wens tot 'vermaatschappelijking, van de patiënten. Familieraadvoorzit ter Vink; „In het begin is het goed gegaan en hebben we het management complimenten gegeven, maar na een half jaar werd de begeleiding minder en ging het mis." De familieraad stelt dat het ma nagement van de Rijngeest Groep te hoge idealen heeft ge steld bij het laten terugkeren van patiënten in de maatschap pij. „De meeste mensen zijn ge dwongen. Ze zijn wel voorbe reid op de verhuizing, maar wa ren er toch niet klaar voor toen het eenmaal zo ver was. De overstap van 24-uursbegelei- ding naar een paar uur begelei ding per dag is te groot geweest. En de leiding heeft er geen re kening mee gehouden dat er mensen tussen de wal en het schip zouden vallen." Veel voormalige kliniekbewo ners belanden door de onrust en gebrek aan personeel in psy choses. Door de grote toe stroom zit de besloten afdeling van crisisopvang Langenhorst vrijwel permanent vol en wor den patiënten weer terugge stuurd naar De Wijk. Elders bij de Rijngeest Groep is ook geen plek, want het aantal bedden is de afgelopen jaren flink geslonken. De Rijngeest Groep ging de afgelopen jaren terug van 1200 naar 600 bed den. Pagina Ri: 'Verandering De Wijk heeft tijd nodig* hoogmade - Als Bosmolen vertrok hij zaterdagochtend in alle vroegte uit de werk plaats van Verbij aan de Van Klaverweijdeweg in Hoogmade. Na een tocht van bijna drie uur arriveerde hij als Lagewaardsemolen op zijn nieuwe plekje in de polder tussen Hoogmade en Koudekerk. De wipmolen is afkomstig uit de Bospolder in Leiderdorp, maar moest worden verplaatst in verband met de aanleg van de HSL. Op de nieuwe plek krijgt de molen een rol bij het droog houden van de Lagewaardsepolder. Pagina R3: Een molen verplaatsen is eigenlijk heel gewoon. Foto: Henk Bouwman houten/anp - De CNV Bedrij- venbond is bereid af te zien van een looneis in de CAO-onder- handelingen volgend jaar als ondernemers voldoende inves teren in zaken als behoud van werkgelegenheid, innovatie, ar beidsproductiviteit, creëren van werkplekken voor jongeren en maatschappelijk verantwoord ondernemen. „Werkgevers kunnen de nullijn verdienen", zo stelde de CNV-bond van daag bij de presentatie van zijn arbeidsvoorwaardenbeleid voor 2004. De Bedrijvenbond houdt in de CAO-onderhandelingen ko mend jaar in zijn looneisen in principe de bandbreedte aan, zoals de vakcentrale CNV die twee weken geleden heeft aan gegeven. De koepelorganisatie voor de christelijke bonden heeft een looneis geformuleerd van minimaal 1,25 procent en maximaal 1,75 procent. Volgens de Bedrijvenbond geldt daarbij als een belangrijke richtsnoer de verwachte inflatie van 1,5 procent. Gezien de moeilijke economi sche tijden en het kabinetsbe leid zal er volgens de CNV- bond echter weinig te verdelen zijn in CAO-onderhandelingen. Het overleg met werkgevers zal voor een belangrijk deel in het teken staan van reparatie van „de gaten die vallen door falend kabinetsbeleid". Daarbij wijst de Bedrijvenbond onder meer op de geplande ingrepen in de VUT- en prepensioenregelin gen. Gezien de economisch onzeke re tijden wil de CNV-bond daarnaast met werkgevers een 'agenda voor de toekomst' op stellen. amsterdam/gpd - De omstre den Arrahmane-moskee in Am sterdam stuurt Marokkaanse jongeren naar islamitische scholen in vooral Marokko maar ook in Pakistan. De scho len zijn verwant aan de Ta- bligh-stroming. Volgens de Al gemene Inlichtingen en Veilig heidsdienst (AIVD) ronselen Tabligh-aanhangers Neder landse jongeren voor de heilige oorlog (jihad). Dat bleek afgelopen weekeinde tijdens een gesprek tussen mos keebestuurders en deelraadsle den van Oud-Zuid. Het gebeds huis wordt ook bestierd door leden van de Tabligh-stroming. Volgens woordvoerder Abdelja lil Sayfaoui werft de moskee geen jongeren, maar als ze zich uit eigen beweging melden, worden ze geholpen aan een opleiding in Marokko of Enge land. De jongeren, vanaf zes tien jaar, volgen dan een oplei ding van twee tot vier jaar tot 'hafiz', wat volgens Sayfaoui in de praktijk betekent dat de stu dent de koran uit zijn hoofd leert. Met een aanvullende op leiding kan hij als imam aan de slag. De deelraadsleden zijn be zorgd. Want hoe weet het mos keebestuur dat die scholen deugen? Dat ze geen jongeren misbruiken voor de heilige oor log? Sayfaoui 'weet dat ge woon'. „Wij vertrouwen die scholen. Ze zijn bekend bij de Marokkaanse autoriteiten." Bovendien: „Wij willen dat jon geren iets in deze samenleving betekenen, dat ze gaan stude ren. Niet dat ze zichzelf laten ontploffen. Daar hebben wij (advertentie) 4 oktober 2003 niks aan." De moskee finan ciert de studie niet, zegt Sayf aoui, en om hoeveel jongeren het gaat, blijft vaag. Abdoe Me- nebhi van de Stedelijke Marok kaanse raad zei vorige week dat de moskee wordt geleid door fundamentalisten, cüe er jonge ren werven om naar Afghanis tan en Pakistan te gaan om te vechten. Een groep Marokkaanse bewo ners uit de Pijp neemt juridi sche stappen in een poging het moskeebestuur af te zetten. Volgens een woordvoerder, die anoniem wil blijven, moet de moskee weer van de bewoners worden, niet van een club zijn die 'fundamentalistische in vloeden importeert'. "Mensen uit de buurt zijn bang en wan hopig. Ze durven niet meer naar de moskee." Sayfaoui ont kent de aantijgingen tegen het bestuur. Gisteren hielden zo'n twintig bewoners een vergadering over hun strategie. De woordvoer der van de groep buurtbewo ners pleit voor taallessen en in formatiebijeenkomsten voor ouderen in de moskee. Volgens Sayfaoui hebben ze niks te willen, omdat het hun moskee niet is. new york/anp - De Ameri kaanse filmregisseur Elia Kazan is gisteren in zijn woning in New York over leden. De regisseur, die 94 jaar is geworden, maakte naam met films als On the Waterfront (1954) en East of Eden (1955). Kazan is een groot deel van zijn leven zeer omstreden geweest. Dat dankte hij aan de rol die hij speelde in de 'heksenjacht' op commu nistische acteurs en regis seurs in de jaren vijftig. Hij erkende in 1953 voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden dat hij lid van de communistische partij was geweest. Kazan noemde bovendien de na men van verscheidene Hol- lywood-collega's, die daar door op de zwarte lijst be landden. Pagina: Kunst Cultuur: Een typische acteursregisseur Rotterdam - Het werk in de ha ven van Rotterdam lag vanoch tend zo goed als stil. Dat zei een woordvoerder van Deltalinqs, de vereniging van Rotterdamse havenbedrijven. Veel haven werkers staken uit protest tegen Europese plannen om het ha venwerk te liberaliseren. Pagina Economie kabul - Vermoedelijke Taliban- rebellen hebben in het noorden van Afghanistan twee tenten in brand gestoken waarin les werd gegeven aan meisjes. De lege tenten brandden af. In de pro vincie werden pamfletten ver spreid waarin de bevolking werd gewaarschuwd meisjes niet naar school te sturen. De Taliban hadden onderwijs aan meisjes verboden. Zaterdag werd een meisjesschool in de oostelijke provincie Nangarhar in de as gelegd en eerder deze maand een meisjesschool even ten zuiden van Kabul. hilversum/gpd - Het televisie programma Sterrenbeurs ver keert in een crisis. Na tegenval lende kijkcijfers heeft SBS 6 nu besloten de spelshow van de dinsdagavond af te halen en te verdelen over drie blokken op maandag-, woensdag- en zater dagavond. Presentator Adam Curry dreigde dit weekeinde met opstappen als de chaos niet snel zou worden opgelost. Een gesprek tussen SBS en Cur ry, dat gisteravond in allerijl werd belegd, heeft de lucht ge klaard, aldus een woordvoerder van SBS. Volgens Curry is het probleem van het slecht scorende pro gramma dat er 'geen brug be dacht is tussen het beursspel op internet en het televisiepro gramma'. „Duidelijk is dat de L Adam Curry. Foto: GPD spelers niet de kijkers zijn en andersom. De oplossing ligt er misschien wel, maar het totale gebrek aan leiding bij zowel Endemol als SI3S maakt het vinden ervan onmogelijk", aldus Curry. „Een storm in een glas water", aldus de SBS-woordvoerder. „Curry heeft na een hectische week wat voorbarig uiting gegeven aan zijn frustraties." Volgens de SBS-woordvoerder was Curry vooral ontstemd over de uit zending van Show van Neder land van vrijdagavond, waarin werd gemeld dat het program ma vanaf volgende week niet langer op dinsdagavond prime time te zien zal zijn. In het bij zonder het zinnetje 'Adam en Robert trekken te weinig kij kers' schoot de presentator in het verkeerde keelgat. „Ik pas ervoor om de zwartepiet toege schoven te krijgen", verdedigt Curry zich op zijn website. Sterrenbeurs, dat is opgehan gen aan het beursspel op inter- Robert ten Brink. Foto: GPD net waarbij wordt gehandeld in aandelen bekende Nederlan ders, is alleen morgen nog op prime time te zien. In de hoop de tegenvallende kijkcijfers op te krikken, verhuist het pro gramma volgende week naar de late avond, waar het op maandag en woensdag na Shownieuws en op zaterdag avond na Hart van Nederland in verkorte vorm te zien zal zijn. De eerste twee uitzendingen werden bekeken door iets meer dan driehonderdduizend men sen, terwijl SBS op minstens zeshonderdduizend kijkers had gehoopt. De rol van Robert ten Brink in Sterrenbeurs zal be perkter worden, omdat hij op zaterdagavond te zien is in an dere SBS-programma's. Hij zal vanaf volgende week alleen nog interviews vanaf locatie verzorgen. Het beursspel op internet loopt wel goed met vijfentwintigduizend handelin gen per uur, aldus SBS. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekenin; ran de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau -712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1