Schumacher duivelskunstenaar SPORT 2 Vermoeide Isidro Nozal stort in en verliest alsnog Ronde van Spanje Volleybalsters Oranje geen eendagsvliegen Inge de Bruijn duif op in Sloterparkba| FOSTER'S1 Raymond Joval en hèj laatste zetje naar de Vermeulen wint Supersportklasse Formule 1 beleeft doldwaas weekeinde in Amerika door Ad Pertijs madrid/den haag - Roberto Heras kon zijn eigen ogen niet geloven. Op het kleine tVtje in de wagen van de wielerploeg US Postal volgde hij de laatste kilometer van Isidro Nozal, zeventien etappes lang de grote, on bekende aanvoerder van de Vuelta. De 25-jarige Once-knecht, die bijna drie weken in de Ronde van Spanje geen krimp had gegeven, brak zater dag op de slotklim van de 12 kilome ter lange klimtijdrit naar Alto de Abandos alsnog. Zijn voorsprong van twee minuten verdween er de laatste kilometers als sneeuw voor de zon. In het begin van de tijdrit kon Nozal de schade nog enigszins beperkt houden, maar op een gegeven moment was er voor hem geen houden meer aan. Heras zag het vol ongeloof aan. Volkomen onverwacht won hij (na 2000) zijn tweede Vuelta. Gezeten naast ploegleider Johan Bruyneel liet Heras zijn tranen de vrije loop. „Het was ook zo'n ontroe rend moment. Ga maar na. Ik moest tien seconden per kilometer goed maken. Ik dacht dat dat onmogelijk was. Gebeurt het toch." En dat na een Vuelta waarin Nozal zich ont popt leek te hebben van een onge vaarlijke nobody tot een soevereine leider. In de tijdritten (twee individuele en een ploegentijdrit) was Nozal (die ze allemaal won) meer dan vijfeneen- halve minuut sneller geweest dan Heras. In de bergen won de US Postal-man amper iets terug. Het ge volg was dat Nozal met vijf minuten voorsprong de laatste week in ging. Een sensatie hing in de lucht. Nozal is een 'breedterenner' die door ON CE bij voorkeur wordt ingezet in de vroege ontsnappingen. Omdat voor de Spanjaarden het ploegenklasse- ment van groot belang is. Zo kwam de man uit Cantabria de eerste week ook in de amarillo-trui. In de tijdrit haalde hij vervolgens ongemeen hard uit. Zo hard, dat ploegbaas Manoio Saiz de kaart Nozal durfde trekken. Helemaal nadat de leider ook de tweede tijdrit had gewon nen. De laatste bergachtige etappes be gon Nozal echter - onder druk van het beukende nieuwe talent Valver- de - beetje bij beetje terrein te ver liezen. Dankzij zijn ijzersterke ploeg bleef de schade echter steeds bin nen de perken. Zo ook vrijdag. Al leen Manoio Saiz raakte in paniek. Alsof hij het voorvoelde. De voor malige handbalcoach negeerde een aantal stoptekens en baande zich een weg naar voor met zijn wagen. Hij werd prompt uit koers gehaald. De ploeg deed ondertussen haar werk. Heras won 'maar' 1.14 terug. „Te weinig", oordeelde de man die de Vuelta in 2000 ook al won. Hij legde zich min of meer al neer bij de nederlaag. Tot Nozal alsnog in een stortte. De verliezer toonde zich na zijn donkerste kilometers echter ook groots in zijn nederlaag. „Ik feli citeer Roberto. Hij heeft gewonnen en hij heeft het verdiend deze ronde te winnen. Ik ben vandaag de ver moeidheid van drie weken Vuelta te gengekomen. Het is heel hard de ronde op de voorlaatste dag te ver liezen, maar drie weken geleden durfde ik niet eens te dromen van de tweede plaats. Het mag vreemd klin ken, maar door de treurigheid van dit moment heen, zal ik deze tweede plaats zien als een triomf." Voor Heras is de eindzege een on verwachte triomf, waar hij al drie jaar naar uit ziet. Na zijn winst in de Vuelta van 2000, lijfde Lance Arm strong hem in. De deal: jij helpt mij de Tour te winnen; help ik jou de Vuelta te winnen. De Amerikaanse Tour-gigant kon zich echter nooit oppeppen ook de Ronde van Spanje te rijden. Heras gaf echter geen kik. c :e c - fa „Hij is de beste van ons allero^j is ons niets verontschuldigd'l de Spanjaard nooit van een d' weten. Hij is een man, die als veel \j fietsende landgenoten het dj ver mijdt. 'Go with the flow'. 0 hij het zelf zegt: „Als je niet kunt verslaan, kun je 1 ploeg rijden, dan tegen hem."; Deze Vuelta had Heras de ster Armstrong niet eens nodig, t luwte van Nozal en diens aDft trolende Once-ploeg, hoel slechts het moment af te 1 dat de 'grote onbekende' i nog brak. maandag 29 september Einde aan zoektocht naar kampioje" door Marije Randewijk Amsterdam - Er waren raad sels, geruchten en halve waar heden en de persoon in kwes tie verschafte maar geen op heldering. Totdat Inge de Bruijn vrijdag na weken van afwezigheid opdook in het Sloterparkbad. Ze liet Fedor Hes, trainer van Top Zwemmen Amsterdam (TZA), weten haar voorberei ding op de Olympische Spelen in Amsterdam te willen vol tooien. Lang bestond onduidelijkheid over de sportieve toekomst van de tweevoudige wereld en drievoudige olympische kampioene. Na de wereld kampioenschappen in Barce lona. eind juli, verdween ze van het toneel. Begin deze maand werd over al een begin gemaakt met de voorbereiding op Athene, maar van De Bruijn ontbrak elk spoor. In Amsterdam ver wachtten ze de dertigjarige zwemster bij de 'kick-ofF. Ze bleef zonder tegenbericht weg. Ze reageerde bovendien niet op e-mails, telefoontjes of berichten op haar voicemail. En trainer Fedor Hes maar wachten op het moment dat De Bruijn zelf geschikt achtte weer met de training te begin nen. Dat moment was vrijdag. De zwemster meldde zich bij de sessie van de Amerikaanse starttrainer Dean Hutchinson. Daarna voerde ze een 'heel goed gesprek' met Hes.Alle misverstanden zijn uit de weg geruimd", zegt Hes. De trainer is blij dat er een einde is gekomen aan de kwestie-De Bruijn die in zijn ogen te veel een zaak van na tionaal belang leek te zijn ge worden. 'enke ev1* Maandag besteedde Stujj Sport zendtijd aan de va^ waar is Inge de Bruijn? n Hes zei voor de camera jr opheldering te kunnen schaffen. „Dat vond ze i y leuk. Maar ik ga voor ha r niet liegen, ik laat me ni n bruiken. Maar ik begrijp wel. Het geeft haar het dat ze niet van iedereen erkenning krijgt die ze v dient. Ze wint drie keer jp pisch goud en wordt tw keer wereldkampioene j dereen zeurt erover dat niet komt trainen. Ze wi er gerekend worden op ha w, prestaties en verder met 5e gelaten worden." Hes bekent, net als vori| p{ keer overigens, echter o )r, met De Bruijn duidelijk) spraken zijn gemaakt ov trainingsintensiteit en - r quentie. Voor de WK lie samenwerking tussen d t twee spaak. De zwemsti bleef in de voorbereidin K het WK drie weken weg et Amsterdam wegens spo a, verplichtingen in Marbe t zonder de trainer daarvt a de hoogte te stellen. Heart cludeerde daaruit dat he nr voor De Bruijn beter wa naar de WK in Barcelon gaan. Ze werd gepasseei voor de estafetteploegei d, maar de olympisch karr%a ne won vervolgens goutpi de 50 vrij en vlinderslag haalde daarmee haar ge sc Het is daarom des te ven, sender dat De Bruijn hei ie besloten graag in Aanste 0, te blijven. De betrokken hadden al voor haar b dat ze haar olympische bereiding op Athene, waL_ individueel ook weer wi komen op de 100 meter der- en vrije slag, beter i buitenland zou kunnen Bokser stort zich in avontuur in VË charleroi/anp - Stan Hoff mann gaat er de komende maanden voor zorgen dat de naam van bokser Raymond Jo val op de affiches van boksga- la's in de Verenigde Staten komt. De gewiekste Ameri kaanse manager houdt van ware kampioenen en dus kan de Nederlander op zijn steun rekenen. Zeker na zaterdag avond in Charleroi, waar mid dengewicht Joval (35) tegen de Belg Bea Lansana DiaÏÏo op overtuigende wijze de vierde aanval op zijn IBO-titel afsloeg. Alleen de jury had enig mede lijden met IBF-intercontinen- taal kampioen Diallo en zijn fanatieke aanhang in het Spir- oudome. Joval won op punten, maar de jury deed met 115-113 116-112 118-112 enigszins af breuk aan het machtsvertoon van de Nederlandse prof. Maar niemand in het Joval- kamp die zich daar druk over maakte, en zeker Hoffmann niet. De kleine Newyorker, die eerder de belangen behartigde van Regilo Tuur en Orhan De- libas, had genoten van zijn kampioen. „Hij bokste een fantastische partij, een kampi oen waardig. Raymond weet waarmee hij bezig is. Ik zal hem nu helpen met dat laatste zetje naar de top", aldus een opgetogen Hoffmann. Hij verwacht dat hij Joval in fe bruari volgend jaar in Amerika de ring in krijgt. De manager wil hem op een rustige manier brengen naar een groot titelge vecht. Dus valt uiteraard de naam van grootheid Bernard Hopkins (WBC-, WBA- en IBF- titel), maar ook die van Willie Joppy (WBA). Hoffmann voelt er echter niets voor om alles op een gevecht met Hopkins te zetten. „Wie zegt me dat Hopkins dan nog bokst. Hij zou nu 38 ja maar ik heb gehoord eerder veertig is. Waar om gaat is dat Raymon partijen maakt, voor pioen bokst hij te weinfaa een belletje links en komt dat wel goed. Hto nu naam maken", stovc manager, die blij is dat november in Amsterdartri tegen een nog onbekeifei genstander. F Het titelgevecht in CKt. was het eerste gevecht tr val sinds januari van dJu Hij verdedigde toen in Ba merhorn tegen de Aipu Francisco Antonio Mod succes zijn IBO-titel, hi hield er wel een dubbelè)' breuk aan over. Het gevil dat de langverwachte pik)' partij tegen Fighting li Ben Salah, met als inzet j derlandse hegemonie r middengewicht, niet do^fj „Ik heb tegen Diallo geel ment aan mijn kaak Pas na afloop in de klei voelde ik er voor he^ aan", aldus Joval. De Amsterdammer hai weinig te duchten van d die het gevecht voort vermeed om de schadel perkt mogelijk te houdei liep in de derde ronde kapotte wenkbrauw op kopstoot, maar dat brac geen moment in de men. „Ik had de man boksen van Diallo al na ste ronde door. Ik moes naar zijn lichaam gaan dat ging volgens mijn het begin niet altijd go noeg. Ik stond toen ook statisch in de ring, mas de slotronden was iederi vreden. Het ging eigenlp lekker", blikte Joval tel terug. Ex-renner Ampler zwaar gewond Leipzig - De Duitse oud-wiel renner Uwe Ampler is vrijdag bij een trainingsongeval ernstig gewond geraakt. Ampler (39) werd op de fiets aangereden door een jeep en liep daarbij zware verwondingen aan zijn hoofd op. Ampler werd overge bracht naar een ziekenhuis in Leipzig waar hij zaterdag kunst matig in coma werd gehouden. De renner verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Ampler was olympisch kampioen in 1988 en veroverde later ook de wereldtitel bij de amateurs. Sijbrands terug op eerste plaats Amsterdam Oud-wereldkam- pioen Ton Sijbrands heeft de eerste plaats op de wereldrang lijst heroverd. De Nederlander, die medio oktober weer in actie komt in het Bijlmertoemooi, dankt die positie aan de matige prestaties van zowel wereld kampioen Georgiev als oud-we reldkampioen Tsjizjow in het Russische kampioenschap. Ze staan daar op de tweede en derde plaats. Barney herovert World Cup epinal - Raymond van Barne- veld heeft de World Cup Singles terug. De Haagse darter verloor de trofee twee jaar geleden in Maleisië aan de Engelsman Martin Adams. Zaterdag was hij in de Franse plaats Epinal in de finale te sterk voor Ritchie Da- vies uit Wales: 4-3. Het was een herhaling van de Embassy, die Bamey begin dit jaar in Frimley Green voor de derde keer op zijn naam bracht. imola - De Australiër Chris Ver meulen is gisteren op het cir cuit van Imola wereldkampioen in de Supersport-motorklasse geworden. De 21-jarige coureur uit het Ten Kate Honda-team had in de tiende van de elf ra ces genoeg aan een tweede plaats om zijn eerste wereldtitel in de middenklasse van de fa- brieksmotoren veilig te stellen. Vermeulens land- en ploegge noot Karl Muggeridge won de race in Italië. Jurgen van den Goorbergh finishte als derde en die plek bezet hij ook in het WK-klassement. Van den Goorbergh, die vol gend jaar weer op een Yamaha in de Supersport racet, kan nog opschuiven naar de tweede plaats. Dan moet hij in de laat ste race 19 oktober in Magny- Cours de Fransman Stéphane Chambon voor blijven. Team eindigt op vierde plaats EK in Turkije door Frank Buschmann ankara/gpd - Op de mondiale titel strijd van vorig jaar in Duitsland gaven ze een eerste signaal af. Deze zomer volgde een tweede teken van leven. Tijdens de Grand Prix klopten de Ne derlandse volleybalsters - net als op het WK 2002 - op de deur bij de we reldtop. In Turkije, de voorbije tien da gen toneel voor het Europees kampi oenschap, lieten ze andermaal zien dat er rekening met hen moet worden gehouden. Groepswinnaar, voor het eerst sinds het gouden EK van 1995 een plek in de halve eindstrijd: het be wijst dat de prestaties op het laatste wereldkampioenschap en de Grand Prix geen toeval waren. En dat de speelsters geen eendagsvliegen zijn, hoewel de fut er in het slotweekeinde, op de laatste drie sets tegen Duitsland na, uit was. Gelet op de eindklassering (vierde) deed het team van Angelo Frigoni het goed op dit wonderlijke EK. Wonder lijk, aangezien de nummer één van de wereld (Italië) en de sterkste van de laatste drie edities (Rusland) om de vijfde en zesde plek speelden. Won derlijk ook omdat de finaleronde een zeer verrassende bezetting kende. Er zal geen sterveling te vinden zijn die had voorspeld dat Turkije, Polen, Duitsland en Nederland bij de laatste vier zouden komen. Voorspelbaar was evenmin de presta tiecurve van Frigoni's ploeg: mislukte ouverture tegen Polen, goede wed strijd tegen Italië. Vervolgens tobbend (tegen Tsjechië), overtuigend (Bulga rije) en geconcentreerd (Oekraïne). In de halve finale tegen Turkije was Ne derland weer de weg kwijt, om tenslot te in een thriller tegen Duitsland drie matchpoints te verspillen en. naast het brons te grijpen. Pluspunt was dat het er enkele keren in slaagde moeilijke wedstrijden tot een goed eind te brengen. Dat was te danken aan de harmonie binnen het team. Die eenheid bleek nog het beste uit de onvoorwaardelijke steun voor Kim Staelens. Van trainer en ploeg. Kim Staelens kon zelden imponeren. De spelverdeelster die een jaar geleden op het WK indruk maakte met agres sieve invalbeurten, bleek in Turkije een labiele factor. Ze bracht weinig va riatie in haar set-ups, bediende moei zaam haar aanvalsters, rende zichzelf voorbij en schoot soms volledig in de stress. Frigoni besloot Suzanne Freriks twee keer een paar minuten te gunnen, maar wenste verder vast te houden aan Staelens. Volgens hem omdat zij door dit soort fases heen moet, maar ook omdat de afstemming tussen Fre riks en de rest ontbreekt. Waarom de Italiaan het 19-jarige talent dan naar het EK meenam, is een raadsel. Bondscoach Angelino Frigoni spreekt Kim Staelens toe in een time-out tijdens de wedstrijd om de derde en vierde plaats tegen Duitsland. Foto: ANP/Ronald Hoogendoorn Op trainingen liet de Limburgse in elk geval zien over gouden handjes te be schikken. Het lijkt slechts een kwestie van tijd voordat zij een serieuze kans krijgt. En als aanvalskanon Chaïne Staelens, in Turkije meestal reserve, er in slaagt haar oude niveau te halen, dan heeft Oranje er een sterk wapen bij. Maar voor de rest is de 'bank' (met Ruth van der Wel, Janneke van Tienen, Kitty Sanders) dunnetjes be zet. Het beperkte Frigoni dit EK in zijn mo gelijkheden. Had hij meer alternatie ven gehad, dan had Nederland de te rugkeer aan de top van nog meer glans kunnen voorzien. In de vorm van een medaille. door Ivo Op den Camp sittard/indianapolis - Alfred Hitchcock zou jaloers op het sce nario zijn geweest. Spanning, onvoorspelbaarheid, een bizar raceverloop, meer koplopers dan ooit en - uiteraard - het enerve rende duel tussen de drie WK-ti- telkandidaten. De Formule be leefde in Indianapolis een dold waas weekend, waar de voor spellingen van het ene op het andere moment weer in de prul lenbak konden. Maar, zoals de laatste jaren al zo vaak, aan het einde van de rit was er één gro te winnaar: Michael Schuma cher. De Ferrari-coureur won giste ren in Indianapolis een Grand Prix die hij niet leek te kunnen winnen. De plotseling opko mende regen was echter de grote spelbreker voor alle For mule 1-fans die hoopten op een prachtige apotheose van het seizoen over twee weken in Japan. Nu was het vooral span nend in Indianapolis, waar Schumacher - eenmaal op de natte baan - een prachtig staal tje stuurmanskunst ten beste gaf. Gevolg daarvan - en van het falen van Juan-Pablo Mon- toya - is dat de Duitser over twee weken in Suzuka aan een achtste plaats al voldoende heeft voor zijn zesde WK-titel. Alleen als Schumacher buiten de punten eindigt en Kimi Rai- kkonen, die gisteren tweede werd, de Japanse Grand Prix wint, is de Fin alsnog wereld kampioen. Drie titelkandidaten! Het was zeventien jaar geleden dat Ni- gel Manseü, Alain Prost en Nel son Piquet de titelstrijd onder ling in de laatste races be slechtten. De Brit leek destijds, met een ruime marge van zes punten, weinig te kunnen ge beuren. Een klapband maakte echter aan elke illusie een ein de. De gehaaide Prost profi teerde. Om zo'n een scenario zat de Formule 1 al jaren verle gen, zeker na de eentonige do minantie van Schumacher en Ferrari de laatste drie jaar. De Duitser hoefde als Ferrari- rijder nimmer te wachten tot de laatste race om zijn titel vei lig te stellen. Van tegenstand was amper sprake. Ditmaal was de situatie anders. En volko men onvoorspelbaar, nu de onderlinge verschillen tussen de drie titelkandidaten vooraf gaand aan de race in Amerika minimaal waren. Bovendien deed de kwalificatietraining za- vroegtijdige beslissing van het WK - al in de kwalificatie ver speeld te hebben. Vanaf plek zeven begon hij aan een kans loze missie, zo dacht iedereen. Bovendien verspeelde hij zijn goede start, moest Montoya weer voorbij laten, en kreeg de race het verloop dat iedere neu trale toeschouwer wenste: Raik- konen aan de leiding, Montoya op plek drie en Schumacher op plaats zes. Virtuele WK-stand op dat moment: alle drie de ti telkandidaten met 85 punten gelijk. Maar de (weer)goden wilden anders. Schumacher wreef zich eens vergenoegd in de handen toen hij aan de horizon donker grijze wolken zag verschijnen. Met elke druppel die viel keer den de WK-kansen zich ten goede van de Duitser. Montoya werd bovendien bestraft met een 'drive-through-penalty', omdat hij Barrichello op onreg lementaire wijze van de baan had gereden. Schumacher, in combinatie met de in de regen superbe Bridgestone-banden, wist wat hem te doen stond: een zo groot mogelijke voor sprong op zijn concurrenten nemen voor het geval het asfalt later in de race weer zou opdro gen. „Op dat moment klopte al les", zei een dolgelukkige Schu macher na afloop. „Vooral de banden waren briljant." In de 33ste ronde, bijna halver wege de race, zat Schumacher na een paar bloedstollende in haalacties op titelkoers. Dat bleef hij, als koploper, ruim twintig ronden lang. Om pre cies te zijn tot het moment dat Kimi Raikkonen de tweede plaats kon veroveren. De koele Fin slaagde erin - op een inmid dels opgedroogde baan - veel achterstand goed te maken, maar binnen bereik van Schu macher kwam hij niet meer. Ook Montoya gaf flink gas, maar de Williams-rijder had tij dens de regen zoveel achter stand opgelopen dat zijn in- haaljacht strandde op plaats zes, te weinig om Schumacher nog voor de titel te bedreigen. Die rol is voor Raikkonen, of schoon de Fin slechts een ma thematische kans heeft. Schumacher mag zich, gesterkt met de gedachte dat zijn Ferrari hem dit jaar nog nooit in de steek liet (de enige keer dat hij uitviel was door eigen schuld), opmaken voor een feestje in Ja pan. Eri voor weer een record: met zes wereldtitels.laat hij ook de legendarische Juan-Manuel Fangio definitief achter zich. Michael Schumacher springt een gat in de lucht na zijn zege in Indianapolis. Foto: Reuters/Shaun Best terdag ook nog eens een duit in het zakje. De uitslag deed de liefhebbers van een spannende WK-ont- knoping watertanden. Uitgere kend Kimi Raikkonen pakte po- le-position. De Fin had een ide ale uitgangspositie voor de race het hardst nodig, omdat hij in de titelstrijd de grootste achter stand had te overbruggen. Raik konen voorspelde vooraf al dat hij voor alles of niets zou gaan. „Ik heb het minst te verliezen en kan dus de meeste risico's nemen", riep de pas 23-jarige McLaren-coureur. Extra mee valler voor Raikkonen was dat Montoya, die hartstochtelijk werd toegejuicht door duizen den Colombiaanse landgeno ten, en Michael Schumacher niet verder kwamen dan res pectievelijk de vierde en zeven de startpositie. Schumacher leek al rijn kansen op een overwinning - en een

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14