AZ wint 'toevallig5 van PSV Ervaring Paul Tergat betaalt zich uit in Berlijn Van kampioensploeg tot modale hoofdklasser Joop dreigt BGL-ploeg a: 'Transfer u afgerond' ■eg De Russische tennis- tasia Myskina heeft het toernooi van Leip- aar naam geschreven, de finale van de sterker Justine Henin-Harden- lelgische nummer twee ireldranglijst won nog ;rste set met 6-3, maar P verloor ze twee keer op SPORT maandag 2g september 2003 Maarten Lafeber ;elij(steren in het Schotse St. I s de grootste geldprijs om >rofessionele golfloop- wonnen. De 28-jarige der eindigde op de Old van St. Andrews in Iplnd op de gedeelde vier- c s in het Dunhill Links ionship. Zijn eindklasse- s goed voor 195.000 eu- toemooi met een prij- van 4,5 miljoen euro ;taafewonnen door de En- La Lee Westwood in 267 je Lafeber deelde de vierde rlijl met 271 slagen met de jn( Ier Darren Clarke. Re ooi rl0 «sterdam - AS Roma een persverklaring be- maakt dat de transfer de, ;tian Chivu is afgerond, meense verdediger werd imer overgenomen van aar de Italianen konden oer hun financiële ver- ,en gen voldoen. Chivu yj lama tijdelijk verhuurd na meer tijd te geven te Volgens de Italianen is ■en ;ebeurd. Ajax-directeur juj Eijden kent de verkla- AS Roma, maar houdt slag om de arm. „Tus- srden en daden zit ech- igroot verschil bij die I C lm Eijden verwacht meer duidelijkheid, nnen we onze bankre- bekijken en zal blijken eld is overgemaakt", al- '"Ofdirecteur. (ina is Henin as in Leipzig door Henk van Weert eindhoven - Overmacht en be ter voetbal leveren niet automa tisch punten op. PSV merkte za terdag tegen AZ weer eens dat het niet altijd logisch toegaat in het voetbal. De ploeg verloor na bijna een jaar (Feyenoord, 1-2) een thuiswedstrijd. Een beetje 'sneaky* pikte AZ de koploper drie punten af, 0-1. Een verklaring voor het verlies was er niet. Sport, en dus ook voetbal, laat zich niet altijd ver klaren. Voetbal is nu eenmaal geen wiskunde. Als verlies ver oorzaakt wordt door grove blunders, slappe mentaliteit of, aan de andere kant, de onbe twistbare overmacht van de te genstander is het zo klaar als een klontje. Oorzaak en gevolg liggen dan exact in eikaars ver lengde. PSV-AZ was echter geen wed strijd die zich in een dergelijk helder gebied afspeelde. Het elftal van Guus Hiddink was een stuk beter, maar verloor toch omdat AZ een kans kreeg die met de beste wil van de we reld door Robin Nelisse niet te missen was. Ronald Waterreus moest zich in de 73ste minuut helemaal strekken op een bal uit een voorzet van Huysegems. Stoppen kon hij de bal niet. De van richting veranderde bal viel voor de voeten van invaller Ne lisse. Ooijer stond op het ver keerde been, 0-1. Een dergelijke honderdprocent kans kreeg PSV niet Het team schiep wel een flink aantal kan sen en mogelijkheden, maar in de afwerking ging het telkens mis, zonder dat al die kansen missers echt veel te verwijten was. Zeker, Kezman had een paar keer iets harder en zuiver der mogen schieten, Bouma mikte de bal uit een vrije trap niet op de binnenkant maar op de buitenkant van de paal, Kez man kwam iets te laat inglijden op een voorzet van Rommedahl en Bouma duwde de bal met een mooie omhaal niet ver ge noeg in de hoek. Robben Niet te missen kansen waren dat echter niet. De enige speler die wat te verwijten viel was Ar jen Robben. De jonge aanvaller sukkelt al weken met zijn vorm. Dat kan en dat mag ook op zijn leeftijd. In zijn drang om zich zelf weer in vorm te spelen, be zondigde hij zich ook tegen AZ aan solistisch spel. Hij zet zijn solo's lang door, waar een sim pele pass op Kezman of Ven- negoor of Hesselink mogelijk een veel groter rendement had opgeleverd. AZ-coach Co Adriaanse blinkt altijd uit in heldere analyses na wedstrijden. Zaterdagavond had hij er weer zo eentje. „PSV was beter dan AZ. Na 22 jaar hebben wij hier toevallig ge wonnen. Dat hebben wij goed gedaan." Kernachtiger kun je het niet zeggen. Adriaanse had overigens gerust een beetje meer eer naar zich Mateja Kezman heeft een kans gemist voor PSV. Rechts AZ-speler Peter Wijker. Foto: ANP/Jasper Juinen toe mogen trekken. Tot twee jaar geleden ging AZ in Eindho ven vrijwel altijd met flinke cij fers op zijn gezicht. Vorig jaar behaalde PSV thuis tenauwer- nood een gelijkspel. Nu was er het verlies. Adriaanse heeft van AZ een ploeg gemaakt die weer helemaal aanwezig is in de competitie en die dit jaar de traditionele positie van Feyen oord wel eens kan overnemen als de Rotterdammers van slag blijven. Op dit moment staat AZ al vol ledig gelijk met PSV. Onder zijn straffe bewind kan AZ ook de cepties verwerken. Dinsdag avond liet AZ zich gemakkelijk uit het bekertoernooi stoten door Heerenveen. De coach liet zijn woede los op het elftal. Zaterdagavond was van die nederlaag niets meer te merken bij AZ. Adriaanse liet AZ, zeker in de tweede helft, anders spelen dan gebruikelijk is. De Alkmaarders lieten PSV komen en maakten de ruimtes op het veld zo klein mogelijk. „We hebben ook ge luk gehad. Het zat ons mee", zei Adriaanse. Hiddink maakte zijn elftal geen verwijten. „Ik praat niet over geluk of pech. Soms is het net wel of net niet. In een aantal ge vallen waren we niet alert ge noeg." De Champions-Leaguewed- strijd tegen Deportivo La Co- runa, morgen in Spanje, speel de geen rol, benadmkten coach en spelers. Deportivo La Co- runa speelde zaterdag in Pam plona tegen het kleine Osasuna. De logica gebood Deportivo daar te winnen. De koploper verloor echter met 3-2. Onlo gisch, maar ook dat gebeurde. PSV: Waterreus; Colin, Ooijer, Bouma en Lee; Rommedahl, Van Bommel, Vogel (76. Park) en Robben (70. De Jong); Vennegoor of Hesselink en Kez man. AZ: Timmer; Kromkamp, Fortes Rodri guez, Wijker en De Cler; Mans, Lin- denbergh, Buskermolen en Van Galen (63. Neusse); Huysegems en Elkhattabi (90. Perez). i-3. Myskina had de ijd bereikt zonder de lale uit te spelen. Haar opponente Kim Clijs- zaterdag de wedstrijd 'ig op met een zware en sure. iik/breda/gpd - Gerben jheeft gisteren probleem- l\e etappewedstrijd Fran- t'ige naar zich toegetrok- h België is dat een zege lt en dus mag de Twent ien op een overstap naar uwe Vlaamse eerste-divi- 1111 eg Chocolade Jacques van aas Jef Braeckevelt en de edelijke ploegleider Jo- 7 lPiot. nDud me aanbevolen", zegt die momenteel onder L ct staat bij Bankgirolote- rtïn contract bij de ploeg F1 tend Scheppink loopt af. bl nieuwe aanbieding heeft g niet op zoek. „Ik heb 1 al een maand niet meer 31 >ken. Eind juni zei hij dat moesten praten over Sjlkheb e nooit meer iets Li [ehoord. Hij zal me dus et meer willen." r is niet de enige die staat e»pelen om Bankgiroloterij f3 aten. Ook kopman Bart J np wil naar Chocolade a s. „Ik heb in ieder geval ;e bitie. Formeel heb ik nog '5! ntract met Bankgirolote- dat ontbonden kan wor- a ta ik open voor Chocola- 31 jues." Met Löwik en Vos- zouden ook Koerts, Kem- P >nk en Reinerink de over ig illen maken. 3 jle meesten is het een lo- I stap. Ze volgen dan niet 13 hun huidige ploegleider Capiot, ze koesteren alle- n jaren de ambitie om in II ogste divisie te koersen. n nkgiroloterij wil dat niet omdat Scheppink het riet vindt om de ploeg en hoger niveau te tillen. j>3 np: „Als je het geld niet le voor een divisie-1-ploeg volgens mij beter met jongens gaan werken in iede divisie." door Pim van Esschoten berlijn/den haag - „Het gaat om de er varing", had Paul Tergat in april vorig jaar na zijn sterke marathon in Londen gezegd. Vijf marathons had de 34-jarige Kenyaan nodig, gisteren in Berlijn be taalde de routine zich uit Paul Kibii Ter- gat snelde in zijn zesde marathon naar een wereldrecord van 2.04.55. De eerste mens onder de 2 uur en 5 mi nuten, 43 seconden sneller dan het oude record van Khalid Khannouchi van Lon den 2002. De eerste Kenyaan bovendien in bezit van het (officieuze) wereldre cord. Tergat wendde zijn ervaring gisteren aan om zijn hazen Sammy Korir en Titu Munji onder ideale omstandigheden (windstil, zonnig, maar slechts 10 gra den) niet te hard van stapel te laten lo pen. De 'voorzichtige' doorkomst hal verwege in 1.03,01 bleek een investering in een fabuleus tweede gedeelte, waar Tergat 1.01,54 voor nodig had. In de slotkilometer koos Tergat nog de verkeerde doorgang onder de Branden burger Tor, verspeelde enkele seconden en de 'doorgelopen' haas Korir kwam nog dichtbij. Pas in de sprint op Unter den Linden schudde hij Korir van zich af. De haas, tweevoudig winnaar van de marathon in Amsterdam, nestelde zich als tweede op de ranglijst aller tijden. Paul Tergat voldoet niet aan het cliché van de Kenyaanse atleet Hij liep niet dagelijks vele kilometers van en naar school. Zijn vader bezat een auto en bracht hem zo nu en dan naar school, zo'n achthonderd meter verderop. Ter gat speelde in zijn schooltijd wat basket bal en pas toen hij in dienst moest, be gon hij met hardlopen als onderdeel van de opleiding. Dat was in 1991 en Tergat toonde zich in zijn eerste races geen groot talent, maar ontwikkelde zich snel. In 1995 al werd hij voor het eerst wereldkampioen veld lopen en prolongeerde die titel vier keer. Op de baan vond hij in Haile Gebrselas- sie echter steeds zijn meerdere. Op de Spelen van Athene en Sydney en de WK's van Athene ('97) en Sevilla ('99) werd hij op de 10.000 meter steevast ver slagen door Gebrselassie. Insiders voorspelden supertijden, zodra de rivalen Tergat en Gebrselassie zou den overstappen naar de marathon. Tij den van onder de 2 uur en 4 minuten, zo voorzagen hun respectievelijke mana gers Gabriëlla Rosa en Jos Hermens. „Waarom niet", reageerde de kleine Ethiopiër op die theorieën. Voorlopig is hij niet verder gekomen dan één mara thon (Londen 2002) waarin hij derde werd in 2.06,35. Tergat was voorzichtiger: „Ik ben een krijger, een vechter. Ik verwacht nooit dat iets vanzelf komt en hou van extre me uitdagingen. Maar de marathon? Ik heb geen ervaring. De laatste kilometers van de marathon waarover zoveel wordt gesproken, zijn voor mij onbekend. Ik wil niet speculeren, eerst finishen." Dat zei hij in het voorjaar van 2001, kort voor Tergats debuut in Londen. Hij kwam tot een bescheiden 2.08,15. Een jaar later in hetzelfde Londen glunder den de kleine, priemende ogen in zijn diepzwarte gelaat. Met 2.05,48 was hij weliswaar tien tellen achter Khannouchi gebleven die een nieuw record liep, Ter gat wist wat voor hem mogelijk was op de marathon. Paul Tergat loopt de marathon van Berlijn in een nieuwe wereldre cordtijd van 2.04.55. F°t°: AP/Markus Schreiber Ter Leede één helft in topvorm tegen Katwijk door Willem Spierdijk katwijk - Ter Leede speelde za terdag tegen Katwijk 45 minu ten lang als een kampioens ploeg. Het elftal sloot een prachtige eerste helft af met éen 2-0 voorsprong. Het leek een walk-over voor de titelkan didaat uit Sassenheim. Maar aangeslagen door blessures en wat Katwijks opportunisme sloot Ter Leede de wedstrijd af als een modale hoofdklasser, die blij was met wat mazzel en drie punten: 1-2. Het spel van Ter Leede was voor rust indrukwekkend. Bij balbezit liet de ploeg vlot com binatievoetbal zien, bij balver lies voerden de Sassenheimers de druk zo op dat de bal binnen de kortste keren weer bij Ter Leede was. Dat enorme over wicht resulteerde in een hand vol kansen, en twee doelpun ten. En w Katwijk leek wel op een vierdeklasser die er niet in slaagde om ook maar een schot op doel te lossen. Trainer John Eelman klaagde achteraf over de de fouten die bij de tegen doelpunten waren gemaakt. Maar de druk van Ter Leede was in die fase al zo groot dat die wel tot vergissingen in de Katwijk-defensie moest leiden. Eerst kon Rogier Koordes op links de achterlijn halen, hij be reikte Patrick Kalkema die met een prachtige volley de bal in de hoek schoot. Een minuut la ter pakte geen van de Katwij- kers Florencio Cornelia aan Hicham Rbii (in 't wit) wordt belaagd door Björn Meeuwsse (links), Ronald Pronk en Toine l'Ami kijken toe. Foto: Cees van Hoogdalem toen die het strafschopgebied inging. De topscorer van Ter Leede rondde beheerst af. „Er is maar heel weinig tegen slag nodig om aan de andere kant van de ranglijst te spelen", roept Ter Leede-trainer Arie La gendijk altijd als in zijn omge ving het woord 'kampioen schap' valt. Die tegenslag kreeg Ter Leede nog voor rust. Verde diger Carlo van Zeist liep een hoofdwond op en ging aange slagen verder. Thomas Waas dorp raakte twee keer seerd toen hij moedig zijn doel uitkwam. De tweede keer liep hij een flinke wond op aan de kin en kon hij - zes minuten voor rust - niet verder. De ver vanging van Waasdorp was wrang omdat de techische staf van de Sassenheimers meer moed verlangt van zijn keeper bij het uitlopen. Katwijk sloeg pas de tweede helft de weg in richting invaller doelman Vincent Quist De ploeg was voorzichtig aan de wedstrijd begonnen met een extra middenvelder in plaats van aanvaller Sander Molenaar. In de tweede helft zette trainer Eelman weer de opstelling van de laatste wedstrijden neer. Al vanaf de eerste minuut van die tweede helft bleek het spel- beeld 180 graden omgeslagen. Er waren nog geen dertig se conden gespeeld of Tim Klui vers had de onderkant van de lat getroffen, drie minuten later was het 1-2 door een kopbal van Molenaar. Katwijk ging op weg naar de ge lijkmaker met een opportunisti sche strijdwijze. Te opportunis tisch vond trainer Eelman. „We hadden met meer overleg moe ten aanvallen, ik vond het te ge haast gaan." Katwijk kreeg wel kansen, de ploeg trof een keer paal en lat en appelleerde te vergeefs voor een penalty toen een van de verdedigers van Ter Leede de bal ongelukkig tegen zijn hand kreeg. KATWIJK: De Jong; Bougrine, Rob bers, L'Ami, Buijs; Pronk, Cruyff (46. Hajji), Meeuwisse; Helder (78. Verka de), Kluivers, Hermes (28. Molenaar). TER LEEDE: Waasdorp (38. Quist); Faerber, Van Zeist, Hoogkamer (90+3. Kramer), Lensink; Jansen (69. Hamdi), Kalkema, Koordes; Cornelia, Rbii, Koers. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet verge ten. Eredivisie-scheidsrechter Pieter Vink uit Noordwijkerhout, die als gast van de maand op het sportweekeinde terugblikt, zet de voetbalwedstrijd Roda JC - FC Groningen (0-0) in de herhaling. Mijn weekeinde heb ik voor een groot deel besteed aan de wedstrijd Roda JC - FC Gro ningen, das daar blijf ik graag bij stilstaan. Ik stond van avond ook al stil in de file. De terugreis duurde door een weg- afsluiting drie uur en drie kwartier. Maar als mijn baas mij naar Kerkrade stuurt, dan ga ik naar Kerkrade. Vandaar dat ik nu om tien uur 's avonds pas met het bord op schoot zit. Ik ben tiet thuis, maar heb al wel even de video van die wed strijd bekeken. Dat doe ik altijd, de wedstrijd even terugzien. Ik heb er een goede indruk van. Twee gele kaarten, voor elke partij één. Ik denk dat het een faire wedstrijd was en daar is het mij om te doen. Dat ligt natuurlijk niet alleen aan mij, maar dat doen wij altijd met zijn vieren. De wedstrijd vond ik op zich niet best. Roda JC verdiende niet meer dan een punt en FC Groningen ook niet. De gasten kwamen volgens mij voor een gelijkspel, maar het thuispu bliek was hoorbaar ontevre den. Ik had me grondig voor bereid op een beladen wed strijd, omdat Roda van de week door de amateurs van Baronie uit het bekertoernooi was geknikkerd. Toen ik dat donderdag in de krant las, wist ik dat er druk op de wed strijd zou staan. Zeker bij Ro da, dat zelfs een escortdame op de website heeft die bij elke overwinning een kledingstuk uitdoet. Ik hoop er nog eens te rug te komen als ze achter el kaar gewonnen hebben. Maar serieus: net als een voetbal club fÊbeft ook een scheidsrechter wel eens een min dere dag. Ik floot twee weken gele den bij RBC - Vi tesse een onge lukkige wedstrijd. Dat zien twee miljoen televisie kijkers ook. Ge lukkig belde scheidsrechters- baas Jaap Uilenberg mij 's avonds om mij op te beuren. De volgende keer krijg je de topper NAC-Ajax'. Vroeger kreeg je in zo'n geval een week je vrij of mocht je 'vierde man' zijn. Maar dit is de beste ma nier om je te herstellen. Na die slechte beurt floot ik weer een goede wedstrijd. Zo kom je er sterker uit. Pieter Vink uit Noordwijker hout is beroepsscheidsrech- ter in het betaalde voetbal.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13