Uitzendkrachten volgen gemiddelde loonstijging IE C 01^1 I IE Protest duizenden tegen liberaliseren havenwerk Studie NS over supersnelle trein naar Londen Studieschuld aflossen met bijbaantje 'Tolheffing op Duitse autowegen uitgesteld' i Nieuwe CAO krijgt looptijd van vijf jaar Grote overname van verzekeraar Hancock in VS Friesland wil aandelen in Nuon van de hand doen dbezoek Beurs De elfde editie van de heeft een recordaan- 06.216 bezoekers ge- Het vijfdaagse evene de Jaarbeurs in Utrecht teren afgesloten. Ruim dhouders boden de ou- iM vier beurshallen op ierkante meter infor- amusement. Het be- iantal steeg met ruim 5 Om het groeiende ezoekers te kunnen op- duurt de 50+ Beurs vol- r waarschijnlijk een 10 er. maandag 29 september 2003 iroes stapt uit I DesIndes io, c - De Wassenaarse za- Eddy de Kroes wil zich 45 kken als mede-eigenaar el Des Indes in Den et staat volgens hem 2, nt' los van de juridische 1 n waarin hij verkeert. s raakte vorig maand in Ï9, ktoen bleek dat hij een ^3 en tachtig opgelegde 23] wegens vleesfraude, 115 ieft uitgezeten. „Ik ben jjf jdje bezig uit Dés Indes [69.' en. Het ziet ernaar uit r7. iu gaat lukken." Als re s' mt De Kroes de tijdro- 36! n kostbare verbouwing hotel. Melle schrapt tanen extra 54^ Snoepfabrikant Perfetti 12! Ie schrapt naast het al indigde ontslag van 140 iemedewerkers in Bre- 73, eskens nog eens 188 xtra. Daarvan sneuve- lim 100 in Breda, de in Andelst, Hoorn, c en Weert. In Neder- lait de producent van Meller en Fruittella ies. Om weer zwarte schrijven, besloot de in mei de productie van noepjes over te hevelen sland. Dat kost in Breda ien hun baan. Dochter in Breskens is ver in het Belgische Napo- rwerken tot ntigste jaar' c - De pensioenleeftijd termijn naar 70 jaar. tijd moeten ouderen de 11. jgen op de werkvloer g te nemen. Dat zegt de 53! ie econoom Lans Bo- 8. in Verzekerd!, het ma- H'\ ^an het Verbond van n! raars. Het pensioen zou jrocent van het gemid- laris moeten zijn. Op je 70 procent is te duur Bovenberg, die dit jaar is! ozaprijs won. Boven- 2. dt ook dat jongeren al 01 an 18de moeten gaan 11 ivoor hun pensioen. Dat '2.' ombineerd kunnen l2'|met een levensloopre- -j-disecteur: fietsers aan een - De politie moet iptreden tegen fietsers erkeersregels overtre- lke chauffeur weet dat 30^een fietser zich aan de oudt en voortdurend weggebruikers de stui- het lijf jaagt. Dat ge leid moet maar eens af zijn", aldus directeur transportverzekeraar terdag op een bijeen- n Hoogeveen waar vrij rijdende chauffeurs oemetjes werden gezet. ;eerde op de eis van de ibond dat strenger wordt roleerd op dodehoek- Fietsers moet zich be- tbaar maken voor urs, vindt Bos. enmarkt trekt 300 bezoekers >4 (Mm - De nationale ba lkt heeft zaterdag onge- O.OOO belangstellenden en. Dat meldde een raerster van het Centrum ?rken Inkomen (CWI). banenmarkt deden 120 stigingen mee. Bij elkaar i zij tussen 45.000 en banen in de aanbieding, s de woordvoerster is !r enkele weken te zeg- eveel mensen een baan gevonden. r verdachte tzaak gepakt De politie in de VS :n tweede tiener aange- in verband met het tervirus blaster. De ar- heeft volgens het Ameri- )penbaar Ministerie een van het virus in omloop it. Het is de derde per- e in de viruszaak is gear- d. In augustus identifi- de FBI een 18-jarige ver- de maker. De hacker originele blastervirus 1 aangepast tot een nog lijker variant. Begin deze werd in Roemenië, een 24-jarige verdachte in nis genomen. ijmuiden/gpd-anp - De salaris sen van uitzendkrachten gaan per 1 april 2004 automatisch de gemiddelde loonstijging in Ne derland volgen. Ook krijgen flex- werkers meer duidelijkheid over de rechten die zij opbouwen voor een vast contract en scho ling. Zij zullen wel later voor zo'n vaste aanstelling in aan merking komen. De Algemene Bond Uitzendon dernemingen (ABU) en FNV Bondgenoten hebben deze af spraken vastgelegd in een nieu we 5-jarige CAO voor de sector. De handtekeningen werden ge zet aan boord van een veerboot naar Groot-Brittannië. „Het is een geslaagd experiment. Het werkte omdat we bovenop el kaar zaten", aldus bestuurder H. Westerhof van FNV Bondge noten. ABU-directeur A. van der Gaag sprak van een effectie ve 'hogedrukpan'. De lonen van 650.000 uitzend krachten stijgen in het vervolg evenveel als de gemiddelde loonstijging in 30 grote CAO's in Nederland. De arbeidsvoor waarden zijn opgeknipt in vijf deelgebieden en in de toekomst worden elk jaar over een van deze gebieden afspraken ge maakt die vijf jaar moeten gel den. Na vijf jaar herhaalt de cy clus zich. Vooruitlopend hebben de ABU en de bonden wel al een aantal nieuwe afspraken gemaakt. Nu krijgen uitzendkrachten na mi nimaal 18 maanden en maxi maal 3,5 jaar werken een vast den haag/gpd - Studenten die voor een uitzendbureau werken moeten automatisch kunnen sparen om hun studieschuld af te lossen. Door een grote spaar pot te maken met daarin geld voor pensioen, scholing en va kantie, krijgen ze meer financi ële armslag. Onderzoek of dit plan kan worden uitgevoerd vormt onderdeel van de nieuwe CAO voor uitzendkrachten. FNV Bondgenoten wil dat het opgebouwde scholingsgeld apart wordt gezet omdat stu denten niets hebben aan scho ling. Omdat gedurende de stu dietijd slechts een klein bedrag aan pensioen wordt opge bouwd, zou dat geld ook gere serveerd moeten worden. De spaarpot moet bovendien wor den gespekt met extra betaalde vakantietoeslag. Iedere student krijgt aanspraak op zijn eigen deel uit de spaar pot. Zo moet de student uitein delijk meer studiefinanciering kunnen krijgen, is de gedachte van FNV Bondgenoten. Toch zitten er nog veel haken en ogen aan het plan, beseft Wes terhof van FNV Bondgenoten: „We zouden afspraken moeten maken met de Pensioen- en Verzekeringskamer en het moet geregeld worden met de studie financiering." Directeur Van der Gaag van de Algemene Bond van Uitzend bureaus zegt moeite te hebben met het apart zetten van het scholingsbudget van studenten, omdat dat ten koste gaat van la ger geschoolden die een oplei ding juist goed kunnen gebrui ken. Minder problemen heeft hij met het wegzetten van pen sioengeld, dat anders 'toch maar 40 jaar blijft slapen'. Vol gens de ABU is 35 tot 40 pro cent van de uitzendkrachten student. FNV Bondgenoten zegt dat 200.000 tot 250.000 studenten 'op enig moment' werken voor het uitzendbureau. contract. Zij moeten dan wel aan een wirwar van voorwaar den voldoen. De nieuwe CAO regelt het simpeler. Na 1,5 jaar gewerkt te hebben, krijgen uit zendkrachten voor maximaal twee jaar een of meerdere con tracten met een bepaalde loop tijd. Daarna moet of het uit zendbureau of de opdrachtge ver de uitzendkracht in vaste dienst nemen. Het gaat voortaan langer duren voor een uitzendkracht in aan merking komt voor een vaste baan. „We hebben gekozen voor werkzekerheid en niet voor baanzekerheid", aldus S. de Leeuw, directeur sociale en juridische zaken bij Randstad. „Dat past ook beter bij de hui dige stand van de economie." Flexwerkers krijgen onder voor waarden ook recht op het scho lingsgeld dat zij in 3,5 jaar wer ken opbouwen. Wordt dit bud get niet aan cursussen besteed, dan moet het uitzendbureau de som van maximaal 3 procent van het brutojaarsalaris uitbe talen aan de flexwerker. De bonden zijn tevreden, ook al zijn nog niet alle wensen ver vuld. Ze willen nog af van de re gel dat ziekte het einde van het dienstverband betekent. H. Westerhof van FNV Bondgeno ten is blij dat uitzendkrachten langer kunnen doorwerken en dat de beloning beter wordt." rotterdam/gpd - Ruim 7000 Europese havenwerkers zijn vanochtend door Rotterdam getrokken. Gewapend met spandoeken en gehuld in T- shirts met de tekst 'proud to be a docker' liepen ze door de Maastunnel, via de Erasmus- brug naar de Wilhelminakade als protest tegen Europese plannen voor het vrijgeven van havenwerk. In de Rotterdamse haven ligt het werk de hele dag plat bij de bulk-, fruit- en containertermi- nals. Slecht bij enkele kleinere terminals wordt gewerkt. De actie van vandaag is de grootste demonstratie van havenwerkers ooit. Ook in Belgische en Spaanse havens wordt vandaag niet gewerkt. In andere Europe se havens hebben werkonder brekingen en langzaam-aan-ac- ties plaatsgevonden. Havenwerkers uit België, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittan nië, Cyprus, Malta, de Canari- sche Eilanden, Roemenië en de Scandinavische landen zijn vandaag naar Rotterdam geko men om te protesteren tegen de Europese plannen. Ook was er een forse afvaardiging van de Amerikaanse havenvakbond. Gelijktijdig was in Barcelona een protestbijeenkomst waar havenwerkers uit Spanje, Por tugal en de Zuid-Franse haven stad Marseille van zich hebben laten horen. Zo'n 3000 Rotterdamse haven werkers hebben zich vanmor gen vanaf acht uur als staker la ten registreren. Demonstranten van buiten Rotterdam zijn met bussen naar Ahoy' gebracht. De organisatoren meldden van morgen dat vanuit het buiten land veel meer demonstranten dan verwacht naar Rotterdam zijn gereisd. Veel bussen strandden in files, waardoor de demonstratie later begon. Voorzitter H. van der Kolk van FNV Bondgenoten vroeg voor afgaand aan de optocht een moment stilte ter nagedachte nis aan de overleden oud-FNV- voorman Johan Stekenburg, die vandaag is gecremeerd. Vak bond en politie riepen vanmor gen de havenwerkers op de de monstratie ordelijk te laten ver lopen. Vanavond overleggen delega ties van de Europese Commis sie en het Europees parlement over de zogeheten Port Packa ge. De Europese Unie wil de concurrentie in de haven ver groten, onder meer door de re ders de vrijheid te geven om zelf personeel in te huren voor het laden en lossen van scheepslading. De vakbonden stellen dat het ten koste gaat van werkgelegenheid, veiligheid van de overslag en de huidige arbeidsvoorwaarden. Neder landse werkgevers hebben eer der gesteld dat de havenwer kers voldoende beschermd worden door de wetgeving. Bo vendien willen de Rotterdamse havenbedrijven helemaal geen goedkopere, minder gekwalifi ceerde werknemers in dienst nemen. Een demonstrerende havenwerker had behalve een protestbord ook zijn hondje meegenomen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters berlijn/anp/dpa - De tolheffing voor vrachtwagens op de Duit se snelwegen begint waar schijnlijk niet voor volgend voorjaar. De nu nog geldende ingangsdatum van 2 november is door technische problemen niet haalbaar. Dat meldde de Duitse krant Die Welt zaterdag op gezag van bronnen binnen de overheidsdienst voor goede renverkeer (BAG). De voorzitter van de Duitse transporteurorganisatie Karl- heinz Schmidt, zei tegen Die Welt dat hij de invoering van de rolheffing 'niet voor Pasen 2004' verwacht. Een woord voerder van minister Stolpe (transport) zei vrijdag dat er sprake is van een 'nieuwe fase in de invoeringsfase'. Vrijdag zouden voor de eerste keer fic tieve tolberekeningen worden gemaakt. Tot dusver lieten de boordcom puters in de vrachtwagens het geregeld afweten. Met die boordcomputers wordt de tol heffing van gemiddeld 12,4 eu rocent per kilometer via een sa telliet afgeboekt. Volgens Die Welt gaan het BAG, het ministe rie van transport en de maat schappij die de tol heft, van daag en morgen de eerste ba lans opmaken van de testresul taten. Daarna valt een besluit over de aanvangsdatum van de officiële proefperiode, waarin 5000 vrachtwagens het systeem beproeven. Het ministerie wil de workshop volgens de bronnen van de krant gebruiken om druk uit te oefenen op het BAG om de voorbereidingsfase, die acht weken zou duren, in te korten. De regering streeft naar invoe ring van de tolheffing per 1 ja nuari. Er worden nu al veel kos ten gemaakt voor de invoering. Toronto/an p - De Canadese verzekeraar Manulife neemt de Amerikaanse branchegenoot John Hancock over. De Cana dezen tellen er 11 miljard dollar (9,6 miljard euro) voor neer. Door de overname wordt Ma nulife de op een na grootste le vensverzekeraar in Noord- Amerika, na American Interna tional Group. Manulife is een van de grootste verzekeraars van Canada. Het bedrijf heeft eenderde van zijn activiteiten in de VS. De over name van John Hancock moet daar verandering in brengen. Het hoofdkantoor komt in To ronto en de Amerikaanse activi teiten zullen worden bestierd vanuit Boston. Door de overna me kan Manulife de kosten in drie jaar tijd verminderen met 255 miljoen dollar. Er zal een nog onbekend aantal arbeids plaatsen verloren gaan. leeuwarden/anp - De provin- cie Friesland wil af van het be lang van 12,5 procent in ener giebedrijf Nuon. In Het Finan- cieele Dagblad zegt gedepu teerde Ploeg een doorbraak te willen forceren in de vastgelo pen discussie over privatise ring van energiebedrijven. „Wij zijn de toevallige eigenaar van een minderheidsbelang in een structuur NV, waarin we verder niets te zeggen hebben. Wij worden er wel op aange sproken als er iets fout gaat in de stoomvoorziening", aldus Ploeg. Verder is hij ontevreden over het dividend. „Ons be lang heeft misschien wel een waarde van 1 miljard euro. Vo rig jaar ontvingen we 7 miljoen dividend, minder dan 1 pro cent. Nuon is actief in de hele wereld, in riskante markten. Wat hebben wij nog in dat be drijf te zoeken?" In een 'open' brief aan minis ter Brinkhorst (economische zaken) schrijft Ploeg dat als het aan Friesland ligt Nuon wordt gesplitst Het netwerkbedrijf zou dan naar de staat en het verkoopbedrijf naar een priva te partij moeten gaan. Nuon is fel tegen een opsplitsing. Vol gens een woordvoerder zorgt zo'n splitsing voor een waar dedaling van de onderneming. „In het buitenland is er wel over gesproken, maar is er nie mand die het heeft gedaan." Verkoop van het energiebedrijf stuit op problemen, omdat in de Tweede Kamer grote weer stand bestaat tegen private ei gendom van nutsbedrijven. De partijen zien de netten als een belangrijke infrastructuur die in staatshanden moeten blij ven. In 2001 besloten GS van Gel derland al dat het af wil van de aandelen in Nuon. De provin cie is met 45,3 procent van de aandelen grootaandeelhouder van het van oorsprong Gelder se energiebedrijf. Nuon zet jaarlijks 4,7 miljard euro om. Nuon begrijpt wel dat de pro vincies van hun aandelen af willen. „Ze hebben weinig in vloed", aldus de woordvoer der. „Maar de staat vindt dat de markt eerst geliberaliseerd moet worden." Enkele jaren geleden keek Nuon nog naar de beurs. „Dat is in een grijs verleden", zei de woordvoer der. „Ik zie een beursnotering voorlopig niet komen. Verkoop van aandelen door aandeelhouders is iets an ders." londen/utrecht/gpd - De Ne derlandse Spoorwegen studeren op een directe supersnelle trein van Amsterdam naar Londen via de Kanaaltunnel. De verbinding zou in 2007 kunnen bestaan, als in Nederland de HSL klaar is. Een treinreis naar Londen kan dan in vier uur worden afgelegd. Nu duurt dat nog ruim zes uur, in clusief de overstap in Brussel op de Eurostar. „Er zijn gesprekken over", be vestigt directeur Döbken van de High Speed Alliance. Dat sa menwerkingsverband van KLM en NS gaat straks de treinen rij den over de Nederlandse HSL. „Concrete plannen zijn er nog niet." Toch is de supersnelle verbinding Amsterdam-Londen een stuk realistischer geworden door de nieuwe HSL in Enge land die vandaag in gebruik wordt genomen. De nieuwe spoorlijn zorgt ervoor dat de Eurostar-treinen voortaan met 300 kilometer per uur kunnen doorrazen tot vlak voor Lon den. Het levert een tijdwinst op van 20 minuten. Voorheen moesten de treinen vanaf de Kanaaltun nel met een 'sukkelgang' van 100 kilometer per uur over nor- Een blik in het Londense Waterloo-station afgelopen zaterdag waar drie Eurostars klaar staan voor vertrek. Foto: AFP/Pierre Verdy maal spoor rijden. Dankzij de HSL is de trip Brussel-Londen ingekort tot 2 uur en 20 minu ten. Parijs-Londen duurt 2 uur en 35 minuten. Als in 2007 de Nederlandse HSL gereed komt, ligt ook een direc te, snelle verbinding met de Britse hoofdstad binnen hand bereik. Dat jaar wordt ook het laatste Engelse HSL-deel - deels ondergronds - naar de nieuwe terminal op station St. Pancras in Noord-Londen opgeleverd. Een directe verbinding tussen Amsterdam en Londen van vier uur wordt daardoor mogelijk. _JHet zou dan gaan om drie tot vier treinen per dag. Overigens wordt ook gedacht aan een snelle overstap in Brussel om dat het daarmee gepaard gaan de tijdverlies is te verwaarlozen. Met de supersnelle treindienst willen de NS de concurrentie aan met de prijsvechters op de vliegmarkt, als easyjet en Basiq Air. Tussen Amsterdam en Lon den pendelen jaarlips zo'n 2,5 miljoen reizigers op en neer. Maar zo'n 100.000 nemen de trein. De goedkope vliegmaat schappijen bieden voor soms enkele tientallen euro's een re tourtje Londen aan. Ter verge lijking: een treinticket, via de indirecte verbinding, kost nu 79 euro en na oktober 99 euro. Voorwaarde voor de directe treindienst is een vliegveldach tige douanezone in Amsterdam of Rotterdam. De locatie be paalt tevens de opstapplek voor de 'Londenexpres'. Bovendien moeten de flitstreinen tech nisch geschikt zijn voor het Ne derlandse, Belgische, Franse en Engelse spoor. Ook onzekerheid over de tol voor de Kanaaltunnel speelt mee. In het treinkaartje zit tot 2007 de tol van 25 euro verre kend. Mogelijk gaat dat bedrag omhoog. De passagiersaantal len van Eurostar zijn de helft minder dan eerder was voorge spiegeld. Aan boord van de ferry 'Queen of Scandinavia' sloten onderhandelaars van uitzendbureaus en vakbonden een nieuwe CAO. Tussen Newcast le en Umuiden voerden zij twee nachten en een dag overleg over lonen, scholing, rechtspositie en pensioenen voor de 650.000 uitzendkrach ten. De reddingssloep had niet meer dan een symbolische betekenis. Foto: ANP/Olaf Kraak **jfr DUIVELS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11