en Opgespoten strakgetrokken Explosieve groei van schaamlip-correctie Stormloop x op de cosmetische kliniek Interview Reportage Schiphol-baas Cerfontaine voortdurend 'in gesprek' Openlucht museum puzzelt aan verloren stukje Hoogmade Jubilerend K&G: vernieuwend maar binnen bestaande grenzen Nog even en een behandeling bij de cosmetische kliniek is net zo gewoon als een bezoek aan een schoonheidsspecialist of misschien wel de kapper. Snijden, zuigen, opvullen en liften is niet meer voorbehouden aan Sonja, Linda of Katja. door Monique de Knegt Na de borsten, de lippen, het dij- en heupvet en de gezichtsrimpels zijn nu bij veel vrouwen de schaamlippen aan de beurt voor een ingreep door de plastisch chirurg. door Ingrid Beckers De vulva, zoals het uitwendige geslachtsdeel in de medische terminologie heet, valt bij de een groter uit dan bij de ander. Zo constateren nogal wat vrouwen dat hun kleine schaamlip pen juist groter of in ieder geval langer zijn dan wat in de volksmond grote schaamlippen heet. Gevolg: steeds meer vrouwen kloppen voor een schaamlipverkleining oftewel labia- reductie aan bij de plastisch chirurg. In Amsterdam spreekt gynaecoloog/seksuo- loog Rick van Lunsen van het Academisch Medisch Centrum over een 'explosieve groei'. Tien keer zo veel vrouwen als vijfjaar geleden vragen dit jaar in het AMC om een labiareduc- tie. In een Haarlemse privé-kliniek staat de cosmetische ingreep op de vierde plaats van meest uitgevoerde operaties. Ook in een Limburgse privé-kliniek neemt het aantal schaamlipcorrecties toe. „Mensen gaan naar de sauna, liggen op het naaktstrand en schamen zich voor de omvang van hun schaamlippen", zegt plastisch chirurg Maar ten Brinkerink. Ongeveer tien keer per jaar voert Brinkerink een schaamlipverkleining uit. Collega plastisch chirurg Linda Visser van een kliniek in Venlo 'knipt' twee vrouwen per week. „Cliënten komen van heinde en verre", zegt ze, „Ze ontdekken steeds meer dat schaamlipverkleining mogelijk is: er verschij nen publicaties en op de websites van de kli nieken staat de ingreep gewoon op de prijs lijst." Het bijwerken van de schaamlippen kost on geveer 1.600 euro. Onder narcose of plaatselij ke verdoving snijdt of brandt de chirurg een deel van de labia weg. 'Een zorgelijke ontwikkeling', vindt gynaecol- oog/seksuoloog Van Lunsen van het AMC in Amsterdam. „De labia hebben een bescher mende, maar vooral ook seksuele functie. Tij dens het vrijen fungeren ze als een zacht stootkussentje. Als de vrouw opgewonden is, zwellen ze. Er zit ook wel degelijk gevoel in. Ik zou willen zeggen: hoe groter, hoe beter." Begin september organiseerde Van Lunsen in het AMC een debat over dit onderwerp. Daar uit kwam onder meer naar voren dat een grote groep vrouwen die zich voor een schaamlip correctie meldt een bijzonder negatieve kijk op zichzelf heeft. Uit literatuur blijkt dat bij vijf tot tien procent sprake is van een verstoor de lichaamsbeleving. Van Lunsen: „In dat ge val is een schaamlipverkleining het begin van het einde. Ik heb al meegemaakt dat een vrouw na de schaamlippen haar eierstokken en baarmoeder wilde verwijderen." In de jaren tachtig deed Van Lunsen onder zoek naar hoe vrouwen tegen hun «igen ge slachtsdeel aankijken. Toen wisten ze amper van elkaar hoe ze er uit zagen. Van Lunsen ontdekte dat bij vijftig procent van de vrou wen de binnenste schaamlippen groter zijn dan de buitenste schaamlippen. „Vrouwen", zegt hij, „dénken alleen dat ze abnormaal zijn omdat mannelijke wetenschappers de bin nenste lippen ooit labia minora (kleine lip pen) hebben genoemd." In vergelijking met Amerika staat in Nederland de verfraaiing van de vulva nog maar in de kinderschoenen. Plastisch chirurg David Mat lock maakt vanuit zijn kliniek in Los Angeles naam met het 'verjongen' van vagina's. Op zijn website blijkt dat schaamlipcorrecties slechts een onderdeel vormen van een com plete 'vulva restyling'. Matlock verkleint de binnenste schaamlippen via een lasertech niek, vult de buitenste schaamlippen op met vet van de dijen, haalt de vaginaspieren aan, verdikt de venusheuvel en legt de clitoris bloot. Dat alles met het oog op schoonheid en meer seksueel genot. Als maagd het huwelijk in? Kan ook. De dokter herstelt het maagden vlies. In Amerikaanse vrouwenbladen en op tv bejubelen klanten Matlocks praktijk. Of het in Nederland ook die kant opgaat? 'God behoede ons', zegt gynaecoloog/seksuoloog Van Lunsen. Als de fabrikant van rookworsten tv- reclame maakt met een opgespoten en strakgetrokken moeder, dan weet je dat het echt gewoon is geworden: li- posuctie, borstvergrotingen, ooglidcorrec ties, facelifts, rimpelbehandelingen, en per manente ontharing. Talloze vrouwen en steeds meer mannen geven zich eraan over. Op televisie is in verschillende programma's van heel nabij te zien hoe iemand in een aantal weken een totaal ander voorkomen krijgt. Make-overs heten deze programma's, die de vroegere metamorfoses (verandering van haar, kleding en make-up) in één klap suf hebben gemaakt. Hoeveel cosmetische ingrepen er jaarlijks in Nederland worden verricht, weet niemand. Een officiële registratie ontbreekt. Maar bij na alle ziekenhuizen en privé-klinieken spreken van een forse toename. Daarbij ko men nog de talloze schoonheidssalons die zich niet meer beperken tot gezichtsmassa ges of het epileren van wenkbrauwen. Steeds meer schoonheidsspecialisten ken nen een maandelijkse inspuitdag. Dan komt er een arts met een voorraad Botox, die het gif bij vijftien tot dertig mensen inspuit. Botuline toxine legt voor ongeveer vier maanden de zenuwen lam die gezichtspie ren doen samentrekken. Fronsen kan dan gewoon niet meer. Kost een behandeling in eèn kliniek al snel 350 euro, in schoonheidssalons ligt de prijs aanmerkelijk lager. Spuit de één het voor hoofd voor 275 euro glad, tien kilometer ver derop doet de ander het voor 180 euro. Het geld is voor de arts, die doorgaans tien tot vijftien procent afdraagt aan de salon en de gastvrouw ook even meebehandelt. Openheid Puck Straathof uit Leidschendam is maar wat blij dat ze haar klanten inspuitingen kan aanbieden. „Je hoeft niet meer te accepte ren dat je ouder lijkt. Ik vind dat een enorme vooruitgang. Ook de openheid erover. Vroe ger werd elke cosmetische ingreep doodge zwegen. Nu praten mensen er met mij over, vragen om advies. Ik ben nooit voorstander van totale verbouwingen van het gezicht, daar word je zo onnatuurlijk van. Kijk maar naar Linda de Mol, dat is toch jammer? Maar een correctie is een verfraaiing." Als klanten piekeren over een cosmetische ingreep, praat Puck Straathof daarover en verwijst ze hen soms door naar een specia list in een privé-kliniek. „Liposuctie en borstvergrotingen zijn het populairst. In Ne derland kost een liposuctie 3.000 euro tegen hooguit 1.500 in België." Als dank voor de doorverwijzing ontvangen schoonheidssa lons vaak vijf tot tien procent van de prijs. Het lijkt steeds gewoner om een cosmeti sche ingreep te ondergaan. Tijdschriften staan er vol van, bekende Nederlanders ver tellen erover, onbekende mensen laten zich wekenlang filmen in een kliniek en in de schoonheidssalon is het onderwerp net zo gewoon als de haarkleur bij de kapper. Een profielschets van de gemiddelde cliënt is niet te geven. Het gros is nog altijd vrouw en uiteraard ontevreden, maar daarmee zijn de overeenkomsten wel genoemd. Er komen twintigers, zestigers, televisiesterren, mana gers, kapsters, huisvrouwen, docenten, ie dereen. Idealen „De druk om onvrede om te zetten in een behandeling groeit," zegt psychologe Lies- beth Woertman van de Universiteit Utrecht. In haar onlangs verschenen boek Moeders Mooiste beschrijft ze hoezeer mensen in de greep zijn van schoonheidsidealen. Maar liefst driekwart van de Nederlanders (vrou wen veel sterker dan mannen) is ontevreden over het uiterlijk. Nou zijn er altijd schoon heidsidealen geweest, in elke tijd en elke cultuur, maar tegenwoordig worden er ook technische mogelijkheden aangereikt om het schoonheidsideaal te benaderen. Je hoeft je niet meer neer te leggen bij kleine borsten, een dikke buik, smalle lippen, rim pels of overvallende oogleden. Juist de mo gelijkheid om iets aan de onvrede te doen zorgt ervoor dat mensen erg veel met hun uiterlijk bezig zijn en er zelfs onder lijden, meent de psychologe. Klinieken spelen handig in op de vertwijfe ling van vrouwen en mannen. In wervende advertenties wordt meer zelfvertrouwen be loofd, maar of die belofte kan worden waar gemaakt is onbekend/Er is bitter weinig on derzoek naar cosmetische chirurgie en de effecten ervan. Woertman: „Wel weten we dat veel vrouwen van het één in het ander vallen. Want als je één ding laat doen, is de rest geen gezicht. En de meeste ingrepen moet je ook nog eens bijhouden." Wie één keer tijdelijk rimpels weg laat spui ten met Botox, ziet ze na ongeveer vier maanden weer opdoemen. De meeste vrou wen laten dan maar weer een prik zetten, want na een gladde periode wordt het nog moeilijker om rimpels te aanvaarden. Het wordt een gewenning, zoals er ook massa's vrouwen zijn die nooit de deur uit gaan zon der lippenstift. Alleen is Botox peperduur en kunnen misprikken maandenlang scheve wenkbrauwen opleveren of een afgezakt ooglid. Wie eenmaal aan restauratie van het lijf is begonnen, zal sneller informeren naar vulmiddelen voor plooien bij de mond, een borstvergroting of misschien liposuctie. In de vertrouwde stoel van de schoonmaak- specialiste wordt het allemaal besproken. Veertigers en vijftigers willen met hun be handeling vooral de veroudering verdringen - niet onbelangrijk in een samenleving waar mensen niet meer bij elkaar blijven tot de dood hen scheidt, maar voortdurend aan trekkelijk willen blijven voor de ander. Dr. Ineke Bolt, verbonden aan het Centrum voor Ethiek en Gezondheid in Utrecht, vindt dat kinderen moeten leren schoonheid te nuanceren. „Het zou goed zijn als ze op scholen aandacht besteden aan schoonheid. Wat is dat nou en is dat het enige wat telt?" Ze wijst erop dat de zogenoemde correcties tot een complete identiteitscrisis kunnen leiden. „Mensen gaan er soms echt anders uitzien. Dan kan een behoorlijke invloed hebben op hoe je je voelt. In positieve en negatieve zin. Bij twijfel moet een plastisch chirurg de second opinion inroepen van een psycholoog. Je wil uiteindelijk dat iemand er van opknapt." So<iale druk Bolt is tamelijk gelaten onder de mooimake rij. „De sociale druk om iets aan jezelf te veranderen neemt inderdaad toe. Maar er zijn al zoveel dingen waaraan je je niet meer kunt onttrekken..." Psychologe Woertman vindt het ronduit 'treurig' dat mensen zo veel tijd, energie en geld aan hun uiterlijk besteden. „En wat denken ze nu te kunnen realiseren? Gaat daarna het feest beginnen? Het past ook in het tijdsbeeld van maak baarheid; niet aan het aftakelingsproces on derhevig. Maar dat is natuurlijk een proces datje per definitie verliest. Het is een kin derlijke gedachte te denken dat je dat zou kunnen winnen. Verval is niet leuk, nee, maar het leven is niet alleen leuk! Ik vind het zo liefdeloos om jezelf tot een ding te maken en de hele dag te mekkeren wat er niet aan deugt. Je geeft een enorm gewicht aan iets dat het niet waard is. Door zo veel aandacht te besteden aan je uiterlijk zegje eigenlijk dat je gebrek aan echte aandacht hebt." Liesbeth Woertman vlast op tegengeluiden van mensen die niet zwichten voor de ter reur van schoonheidsidealen, maar gewoon natuurlijk ouder worden. Zo iemand als Henny Stoel of Clairy Polak. Maar die heb ben zoveel gezeur over hun uiterlijk gehad dat ze er geen woord over vuil willen maken. Dus blijft het stil en heeft de normalisatie van cosmetische ingrepen vrij baan. Woert man: „In mijn somberste momenten denk ik dat we pas aan het begin staan. Straks hebben we bejaardenhuizen met volgespo ten ouderen." Illustratie: GPD/Ronald Blommesteijn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1