ECONOMIE Stormloop op geld uit isolatiepot r* .J Creditcard blijft moeizaam betaalmiddel Familie Ketellapper kan het koeken bakken niet laten Coop ticket maanden oor de reis' EPR komt niet meer terug Reisbeurs voor vermogenden Walvissen Sachalin in gevaar door Shell' Het pact van de zondaren igering beslist Safeway-strijd den - Supermarktketen Sa- py zal niet overgenomen jden door de grootste Britse ferns Tesco, Asda (Wal- of J Sainsbury, omdat ze Ite sterke marktpositie zou- Ikrijgen. Minister van han- Jlewitt besliste dat de regio - I supermarktketen William rrison kandidaat blijft, even- Philip Green dat nog niet ac- [is in kruidenierswaren. De jd om Safeway begon begin aar. Safeway, de op drie na ..Ltste Britse supermarktke- verloor steeds meer markt- kieel aan Tesco en Asda. tsbedrijf EECV htervakbonden rERDAM - De directie van het :erdamse ertsoverslagbedrijf y heeft zich als eerste ha- bedrijf geschaard achter de Dpese havenbonden in hun test tegen het vrijgeven van havenwerk. Maandag wor- ruim 7000 protesterende enwerkers uit heel Europa otterdam verwacht. Ook in relona wordt gedemon- erd. EECV-werknemers wil- aanvankelijk van zondag- naandagavond het werk [leggen. vi Strauss uit >ord-Amerika francisco - Levi Strauss t al zijn productievestigin- in Noord-Amerika. Daar- komt een einde aan ruim jaar van spijkerkledingfa- age van het bedrijf in de VS !anada. De vier laatste fa ken in de VS gaan dicht en kost 800 mensen hun baan. der gaan er in maart drie fa ken in Canada dicht, waar 1 180 mensen werken. In de lopen jaren sloot Levi's al ibrieken in de VS en vijf in opa vanwege de scherpe currentie ways schrapt inen in Heerlen ilen - Neways brengt de Juctie van kabels over van rlen naar Slowakije en Tsje- i De reorganisatie betekent verlies van 100 arbeids- itsen. In Heerlen blijven ks 50 arbeidsplaatsen over. werknemers gaan zich met 3 i ;oop en ontwikkeling bezig den. zaterdag 27 september 2003 r Richard Mooyman IPHOL - De goedkoopste pickets zijn verkrijgbaar cir- Irie maanden voor vertrek, verklaarde onderzoeker N. len van de Universiteit van sterdam op een congres van Algemeen Nederlands Ver- d van Reisondernemingen, ontdekte dat 'prijsvechters' iasyjet en Ryanair op de be- ïmingen Londen, Barcelo- :n Nice in bijna alle gevallen goedkoper zijn dan de 1. nerkelijk is dat de aller- igste boekers niet het goed- pst uit zijn, zoals vaak wordt genomen. De prijzen blij- volgens Cohen een half jaar r vertrek namelijk hoger dan maanden voor de reis. Een ind of een week voor de :ht moet gemiddeld ook ft worden betaald, sbrekers bieden meestal :hts een deel van de stoelen vlucht aan voor het bodem- ef. De rest gaat in de ver- ip voor hogere prijzen, waar de tarieven tot op het laatste ment kunnen worden aan- last aan de vraag. Voor de sument is het vaak lastig in te schatten wanneer de rgoedkoopste stoelen kun- vvorden geboekt, retourtje Londen is volgens len bij de KLM in bepaalde "Hen zes keer zo duur als bij joedkope concurrentie. Bar- 3na is bij de KLM drie keer duur, Nice twee maal. Het ces van de prijsbrekers is doorn in het oog van veel agenten, die omzet mislo- omdat de consument ids meer zelf boekt via inter- Ook andere luchtvaart- atschappijen schakelen over internet en verlagen de ver ding voor verkochte tickets, len had niet alleen somber uws voor de reisbranche, dentrips blijven volgens hem k goedkoper als een pakket- inclusief vlucht en hotel, vakantieganger die zelf een greis bij elkaar surft en een el regelt in Londen, Barcelo- Df Nice, is veelal duurder uit wanneer een complete reis een touroperator wordt ge kt. vraag is of dat nog lang zal en. Prijsbreker- Virgin Ex- s waarschuwde, dat het be- s met het opzetten van be en goedkopere mogelijkhe- om via de website een ho le boeken. nijmegen/gpd - Er is een storm loop op de laatste subsidies in het kader van de energiepremie regeling (EPR). Nu bekend is dat kandidaten voor huisisolatie of de aanschaf van een nieuw ener giezuinig apparaat vanaf 16 ok tober geen subsidie meer krij gen, is het een komen en gaan bij de energiebedrijven die de re geling uitvoeren. „Het is extra druk", zegt woord voerster Van Kruiningen van energiebedrijf Nuon. „Maar we merken ook dat installatiebe drijven erg vol zitten. Voor 16 oktober moet een product zijn aangeschaft en voor 15 januari 2004 moet het zijn geïnstal leerd. Er is moeilijk nog aan deskundigen te komen." Op prinsjesdag werd bekend dat de regeling van het ministe rie van VROM wordt afgeschaft, omdat de subsidiepot van 54 miljoen euro voor 2003 leeg is. En vanwege de bezuinigingen komt de EPR in 2004 ook niet meer terug. De premieregeling - die sinds 2000 bestaat - was erg populair. Honderdduizenden mensen hebben er gebruik van gemaakt. Dit jaar was de rege ling wel al afgeslankt. Staatssecretaris Van Geel vindt het afschaffen verantwoord. Hij baseert zich op onderzoeken van ECN en het RIVM. Daaruit blijkt dat driekwart van de mensen EPR-maatregelen als het aanbrengen van dubbel glas of het isoleren van het huis ook wel neemt zonder subsidie. In de praktijk betekent het stoppen van de subsidie een forse aderlating voor particulie ren en bedrijven die willen iso leren (vloer, dak, spouw, dub bel glas) of bijvoorbeeld zonne collectoren willen kopen. Maar ook de aanschaf van energie zuinige apparaten wordt flink duurder. Voor een energiezui nige wasdroger was de premie 200 euro. Nuon vreest dat er minder wordt geïsoleerd: „De subsidie zat vooral op extra goed isole rend materiaal. De mensen blij ven wel isoleren, want het scheelt nog altijd in de stook kosten. Maar ze zullen kiezen voor een goedkopere variant." Amsterdam - In de Beurs van Berlage in Am sterdam wordt tot en met zondag de eerste Travel Deluxe gehouden. Op de beurs wor den exclusieve vakanties aangeboden: dure Golf-reizen, cruises naar Antarctica, Harley Davidson-trips, safari's in Afrika en verblijf in dure spa-resorts. Volgens de organiserende Jaarbeurs zijn er genoeg mensen die luxe op vakantie willen en niet naar de centen kij ken. Wie iets wil eten gaat naar de sushibar. En passant kan er Mumm-champagne be steld worden. Nicole Eggels van New Hamp shire Hotels voelt zich er meer thuis dan op de Vakantiebeurs. „Mensen daar komen voor de camping- en caravanvakanties. Hier is de doelgroep veel meer geïnteresseerd in hotels." Foto: GPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - De activitei ten van olieconcern Shell bij het Russische eiland Sachalin zijn een ernstige bedreiging voor de natuur in dat gebied. Vooral de met uitsterven be dreigde grijze walvis loopt ge vaar. Dat zegt het Wereldna- tuurfonds (WNF), dat met an dere milieugroepen probeert via de rechter in Moskou het project te stoppen. Het WNF eist dat Shell een olieplatform niet aan de rand van de voed- selgebieden van de grijze walvis bouwt, maar twee mijl verder op. Het gaat volgens het WNF om een van de laatste popula ties ter wereld, die slechts 200 tot 300 dieren omvat. Het WNF wil verder dat Shell het boor- gruis niet in zee loost, maar in diepgelegen gesteenten injec teert. Twee geplande pijpleidin gen moeten op rails en bruggen komen te liggen, in plaats van in sleuven, zoals Shell van plan is. Deze bouwwijze zou volgens het WNF de natuur grote scha de berokkenen. Shell zegt in een reactie, dat het na een in tensieve milieustudie het groe ne licht heeft gekregen voor alle projecten bij Sachalin. Onlangs beloofde de oliereus niet te zoe ken en te boren naar olie en gas in natuurgebieden die door de Unesco zijn erkend als werel derfgoed. Het Russische oliebe- drijf SEIC, waarin Shell een be lang van 55 procent heeft, in vesteert 10 miljard dollar in het project. De kaart is net zo groot als de bankpas met pincode en toch verlaat hij beduidend minder vaak de portemonnee. De credit card, ooit statussymbool, is in ons land nog steeds het stief kindje van het beta lingsverkeer. Waar in Amerika met de kaart zelfs een kop koffie wordt gekocht, geeft de Nederlander de voorkeur aan contan te betaling, pinnen of chippen. Rente betalen, een van de opvallende nadelen van veel creditcards, behoort immers tot de wat minder populaire activi teiten van Nederlanders. Want rente betalen is duur, en daar houden we niet van. De consument kijkt verder met argusogen naar het gemak waarmee hij met zijn creditcard kan betalen. Eén handtekening is genoeg. Het is een bezwaar dat wordt gedeeld door de win keliers, die evenmin staan te juichen over de creditcard. „Het is niet de veiligste manier van betalen", zegt Carolien EIGEN BEURS Koos van Wees Martens, secretaris van de Raad Nederlandse Detailhandel. „We horen regelmatig klachten over fraude." Voor de ondernemer is het ook gewoon een dure manier van betalen. De kosten die hij per transactie maakt om zijn geld op zijn bankrekening te krij gen lopen in de eu ro's, waar bij pinnen en chippen de teller blijft steken op zo'n 15 tot 30 eurocent. De kosten per han deling worden nog hoger als de koper een buiten landse creditcard hanteert, ook al draagt die bekende namen als Visa of American Express. Omgekeerd lijkt een bezoek aan het buitenland ook het enige moment dat de Nederlander zonder bedenkingen zijn cre ditcard trekt. Hoewel in de fa voriete vakantielanden Frank rijk en Spanje zonder proble men vrijwel overal met de nor male bankpas kan worden be taald, is de kaart daar wel een veel gebruikt betaalmiddel. Waarschijnlijk te wijten aan de veronderstelde status die de kaart in het buitenland en on der mede-vakantievierders heeft. De extra kosten die per betaling in rekening worden ge bracht vormen geen belemme ring. Dat geldt wel voor geld opnemen met een credit card, waarvoor forse bedragen in re kening worden gebracht. Slechts weinigen gebruiken de credit card daarvoor. Marcel Woutersen, woordvoer der van Interpay, wenst wel wat kanttekeningen te plaatsen bij de bezwaren tegen creditcards. Zo is de veiligheid veel beter ge regeld dan wordt verondersteld. De kaartlezer waardoor de kaart bij betaling gaat controleert di rect bestedingsruimte, en of de kaart als gestolen of verloren staat genoteerd. Sterker, de computer is zo slim, dat hij ab normaal betalingsgedrag op merkt. „Het gebeurt regelmatig dat wij iemand in bijvoorbeeld Kuala Lumpur opbellen met de vraag of hij zijn creditcard nog heeft. Gewoon omdat de com puter opmerkte dat het beta lingsgedrag afweek van wat ge bruikelijk was", zegt Wouter sen. En verder is het een zaak van goed opletten. Zo dient de handtekening altijd gecontro leerd te worden, en bij twijfel kan gevraagd worden naar een legitimatiebewijs. De klant die zijn kaart kwijt raakt dient dat Nog altijd 83 procent contant Van alle betalingshandelingen wordt 83 procent contant af gerekend. De rest gebeurt electronisch, voornamelijk met bankpas of chipkaart. In tien jaar tijd vertienvoudigde de betaling met chipkaart tot 81 miljoen transacties vorig jaar. Van de 5 miljard beta lingstransacties neemt na contante betaling het pinnen het leeuwendeel voor zijn re kening. Vorig jaar 1,07 miljard keer. Volgens Interpay ligt het aantal creditcardtransacties rond de 60 miljoen. Contante ECONOMIE WIJZER meteen te melden, en is niet aansprakelijk voor de schade. De winkelier is dat mogelijk wel, als hij niet kan aantonen goed gecontroleerd te hebben. De hoge kosten van het beta lingsverkeer met creditcards worden desondanks deels ver oorzaakt door de frauderisico's, erkent Woutersen. Het langdu rig heen en weer schuiven van betwiste betalingen, zeker als dat over meerdere continenten gaat, kost geld. Dat geld wordt verrekend in de tarieven die betaling kost een ondernemer 14 cent, pinnen 27 cent, chip pen 16 cent, maar de credit card 3,40 euro volgens het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. De klant betaalt de ver strekker van de creditcard meestal een vergoeding voor het gebruik. Dat varieert van een paar eurotientjes per jaar tot honderden euro's voor kaarten met hoge beste dingslimieten en extra voor delen als reis- en ongevallen verzekering. worden gehanteerd. Maar als iedereen zorgvuldig handelt en alle aanwijzingen volgt, kan fraude tot een minimum wor den teruggebracht, weet hij. De andere kosten hebben voor namelijk te maken met het aan tal schijven waarover het beta lingsverkeer loopt. De bank van klant en winkelier, Interpay, de creditcard-verstrekker, allemaal brengen ze een deel van de kos ten in rekening. Creditcards kosten nu eenmaal geld. door Feike Wouda Leeuwarden - Vijfjaar na de ver koop van hun beroemde koekfa- briek in het Friese Sint Johannes- ga zijn Joop en Tilly Ketellapper weer begonnen met het maken en verkopen van kruidkoeken. Samen met dochter Jacqueline brengt het echtpaar zes exclusie ve kruidkoeken op de markt, on der de verzamelnaam 'De keizer van Friesland'. Voorzichtig maar geroutineerd snijdt Tilly Ketellapper één van de door haar man Joop gebak ken kruidkoeken open. De vruchten en specerijen die erin zijn verwerkt, worden duidelijk zichtbaar. „Heel mooi van structuur", concludeert het echtpaar tevreden in de naar specerijen geurende bakkerij. Koek beheerst hun leven. Nadat de Ketellappers hun fabriek verkochten aan Peijnenburg, trokken zij zich terug om te ge nieten van de omgeving van het Tjeukemeer. Daarmee leek een einde te komen aan drie gene raties koekbakkers. Maar met dochter Jacqueline is nu de vierde generatie Ketellapper aangetreden. In het souterrain van hun wo ning is een proefbakkerij on dergebracht, waar Joop Ketella pper geregeld vanaf half vier 's ochtends staat te bakken. In al le rust experimenteerde het echtpaar de afgelopen jaren met ingrediënten. Chileense ro zijnen, Turkse abrikozen, Au stralische gember en Thaise ananas passeerden de revue, totdat zes koeken waren ont wikkeld die in hun ogen het predikaat delicatesse verdie nen. „Wij zijn altijd blijven fantase ren over het maken van koeken. Vroeger waren ideeën niet altijd uitvoerbaar, omdat we voor de massa produceerden. Nu heb ben we alles zelf in de hand. We hebben niet naar de prijs geke ken. We wilden alleen het aller beste", zegt Ketellapper. Familie en vrienden bleken de laatste jaren dankbare proefko nijnen. Door de mond-tot- mondreclame nam de belang stelling toe. Maar de Ketellap pers moesten vijfjaar wachten voordat ze weer een product op de markt mochten brengen. Dat was afgesproken met Peij nenburg. Het gaf Joop Ketellap per de tijd om het ideale bak- proces te ontwikkelen. Het eindproduct is doorspekt met de levensfilosofie van het paar, waarin gezonde en ecolo gische voeding een belangrijke rol speelt. Over ieder ingrediënt is nagedacht. Sinds de zomer is een voorzichtige start gemaakt (advertentie) met het aan de man brengen van de koeken. Met aanspre kende namen als 'Frisian Fruit Basket', 'Ananas du Soleil', 'Queensland Ginger', 'Apricot Méditerranée', 'Raisins Géants de Chili' en 'Oriental Spice'. De proefbakkerij is binnenkort waarschijnlijk te klein om de vraag nog aan te kunnen. De Ketellappers zijn daarom op zoek naar een geschikte plek om uit te breiden. Als de groei doorzet, staan er straks weer medewerkers op de loonlijst van J&T Beheer BV. „We pak ken het heel zakelijk aan. De naam is officieel gedeponeerd en het moet een bedrijf wor den, waar winst wordt gemaakt zegt Joop Ketellapper. De koeken zijn niet in de super markt te koop en worden alleen op bestelling gemaakt. De meeste worden per post ver stuurd. De eerste zijn de oceaan al overgestoken, op weg naar een Amerikaanse klant. Wie er voor kiest de koek zelf op te ha len, wordt op vrijdagmiddag met een kopje koffie onthaald. Met een plakje koek. Begin vorig jaar vroeg de Euro pese Commissie mij, samen met Marco Buti (adviseur van voorzitter Romano Prodi) en Daniele Franco (directeur van de Banca d'Italia), advies uit te brengen over het functioneren van het Stabiliteits- en Groei pact. Zomer 2002 brachten wij advies uit. Het vormde de basis voor de 'Mededeling' die de Commissie op 5 november vo rig jaar verzond naar Europese ministers van financiën (Eco- fin) en het Europese Parlement. Kem van het advies is dat het pact niet fundamenteel, maar wel intern moet wor den aangepast. De 3 procent- grens voor het feitelijke EMU- saldo (begrotingste kort - red.) zou voor alle eurolanden moeten worden ge handhaafd. Maar het pact zou wel moeten worden verbeterd door meer discipline én een grotere flexi biliteit. Concreet betekent dit een viertal maat regelen. In de eerste plaats gaat het daarbij om het opnieuw de finiëren van het structurele EMU-saldo op middellange ter mijn, door te kijken naar de staatsschuld in combinatie met de toekomstige verplichtingen. Daarnaast is het vergroten van de transparantie van de gege vens die door de landen aange leverd worden van groot be lang. Denk daarbij aan het snel ler inzichtelijk maken van tijde lijke begrotingscomponenten, zoals de opbrengsten van umts- veilingen. Bovendien is het noodzakelijk de pro-cyclische neiging in het begrotingsbeleid in goede tij den te verminderen door het introduceren van rainy-day funds (geldpotjes voor slechte tijden). Tenslotte is een niet- partijdige toepassing van de re gels van het Pact van het grootst mogelijk belang. Deze laatste aanpassing zou een grotere rol voor de Com missie inhouden. Om naleving van deze regels af te dwingen zou zij de bevoegdheid moeten krijgen tot het doen van een 'voorstel', dat slechts door een unanieme Ecofin terzijde kan worden geschoven. Dit zou in de plaats komen van een 'aan beveling', waarvoor een gekwa lificeerde meerderheid nodig is. Het is jammer dat juist deze Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit Tilburg aanpassing niet door de Ecofin is overgenomen. Dat zou ons een hoop problemen met Duitsland en Frankrijk hebben kunnen besparen. Waarom is het zo belangrijk dat de Commissie een belangrijker rol bij het pact krijgt als niet- partijdige arbiter? De reden is simpel: ondanks het heldhafti ge optreden van de Europese bovenmeester Gerrit Zalm is nu sprake van een impliciete ver standhouding tussen de huidi ge zondaren Duitsland en Frankrijk en toe komstige zonda ren, zoals Italië. Het is voor verant woordelijk euro commissaris Pe dro Solbes buiten gewoon lastig om zijn rol als scheidsrechter te spelen, omdat de Ecofin uiteindelijk zichzelf beoor deelt. Zijn strate gie is nu om de zondaar-met-be rouw Duitsland te scheiden van de zondaar-sans-gê- ne Frankrijk, en alleen de Fran sen in het beklaagdenbankje te zetten. Het is te hopen dat Solbes' stra tegie gaat werken op de formele Ecofin-vergadering op 3 okto ber in Luxemburg. Binnen een maand zal de Commissie met aanvullende eisen voor de Franse begroting komen. Mi nister van financiën Francis Mer beloofde recentelijk dat hij het pact wel degelijk 'naar de geest, en zo mogelijk ook naar de letter' wil naleven. Daarmee bedoelt hij dat het begrotings tekort in 2005 en niet in 2004 - zoals Solbes geëist had - onder de 3 procent uitkomt. Voorlopige lijken de boetes voor Frankrijk e#Duitsland even uitgesteld. Het pact heeft zich volgens The Financial Ti mes gevoegd in the ranks of the walking dead. Indien Solbes dit gevecht met Frankrijk niet wint, zal dit de doodsteek voor het pact betekenen. Op lange ter mijn is er echter maar een red ding voor het pact, namelijk een grotere rol voor de Europe se Commissie als niet-partijdige arbiter. Een dergelijke opwaar dering van de bevoegdheden zal nog wel even duren. Im mers, ministers van financiën geven niet graag hun budgettai re autonomie op. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7