Wereldtop: routekaart in de ijskast BUITENLAND DE WOONBEURS AMSTERDAM VS: drugsbeleid van Nederland is een sof Mobieltje verraadt Italiaanse echtbrekers Al 1500 burgers gedood sinds eind oorlog Sharon: 'verwijdering' Arafat zeker Willis: miljoen voor Saddam Euthanasiedebat laait op na dood Fransman Leven in een glazen kooi jep vrijlating an Erkel 1 Kington - Met een adver- in The Washington Post Hsteren heeft Artsen zon- [renzen de Amerikaanse dent George Bush en diens ische collega Vladimir Poe- pgeroepen zich in te zetten Arjan Erkel, de Nederland- is die ruim een jaar gele verd ontvoerd. „President n: Arjans vrijlating ligt in anden", luidt de tekst van [vertentie. Bush heeft Poe- bezoek in zijn buitenver- ^amp David. De 33-jarige die aan het hoofd stond le AzG-missie in de noor- ;e Kaukasus, werd op 12 Jstus 2002 ontvoerd in Da- dat aan Tsjetsjenië zaterdag 27 september 2003 T VN halen weer personeel weg uit Bagdad ingerdood ligt in Afrika [nnesburg - Miljoenen sen in zuidelijk Afrika drei- inogelijk volgende maand I hongerdood te sterven jSnt het Wereldvoedselpro- Vpna (WFP) door een tekort Tonaties te weinig nood- raden heeft kunnen aan- |n. Daarvoor heeft het van WFP in het gebied, is Morris, gisteren gewaar- [wd. Het WFP heeft nog kwart binnengekregen van ledrag waar het om heeft lagd om 6,5 miljoen men- 00 i zuidelijk Afrika tot juni TJ7 nd jaar van voedsel te 1 en voorzien. Het WFP lid 235 miljoen dollar nodig de hongerlijdende bevol- in Zimbabwe, Mozambi- Zambia, Swaziland, tho en Malawi. ng San Suu Kyi Ier thuis De Birmese opposi- rijjjdster Aung San Suu Kyi -M gisteren het ziekenhuis riten en is naar haar huis in ^ofdstad Yangon terugge- I. Dat maakte een rege- woordvoerder bekend. De nan wilde niet kwijt of zij r huisarrest staat na meer Irie maanden hechtenis, rts van de leidster van de M4>nale Liga voor de Demo- Me (NLD) had dit eerder op eeig gezegd. „Ze zal verder i/tfp rusten in haar woning ir toezicht van haar artsen ijl de regering klaar staat iihaar medische en huma- ïe behoeften te voorzien", Is de zegsman van de mili- rTjunta. nilie: €17,80 j gijzeling Nabestaanden van ichtoffers van de gijze- irig jaar oktober, in een ius theater krijgen een levergoeding. Dat heeft jerechtshof in Moskou be- Het gaat om vier families enige kostwinnaar in het hebben verloren. De stad f;ou moet hen 614 roebel, ;rekend 17,80 euro, per hd betalen. Bij de bevrij- |van achthonderd mensen, het Moskouse theater brovka door Tsjetsjeense llen werden vastgehouden, Jren bijna 130 gijzelaars het "Ie Vlamingen Ijgen spaarlamp Isei - Elk huishouden in Inderen krijgt een spaar- j) cadeau. De Vlaamse rege- [heeft hiertoe besloten om jie te besparen en het mi- ite verbeteren. Een spaar- p verbruikt vijf keer minder piciteit dan een gewone jlamp. De 2,4 miljoen jmse huishoudens kunnen 10[kiezen voor een spaardou- fop of een energiemeter in L i van de spaarlamp. Jgapore knoopt «jokkelaars op Iapore - Ondanks interna- jale protesten zijn gisteren igapore twee Maleisische imokkelaars opgehangen, xoordeelde had 27 gram ie op zak, de andere kreeg 'odstraf wegens mede- ijtögheid. In Singapore staat iodstraf op het bezit van dan 15 gram heroïne. De lopen vier jaar werden in ïpore 88 mensen geëxecu- meest wegens drugs cel. jmse douane et xtc-vondst 's - De Franse douane heeft in auto met Belgisch num- jbord 100.000 xtc-pillen /getroffen, de grootste ]st van het afgelopen jaar. 1-jarige bestuurder had de iagiersstoel volgestouwd jbagage. Hij zei niet te we- vat er in de tassen zat en lij 800 euro kreeg om de la- van Nederland naai" Parijs jengen. De pillen hebben Straatwaarde van 1 miljoen Daarnaast had de man [50 kilo marihuana ter waar- 350.000 euro bij zich. bagdad/rtr/anp/ap - Sinds 1 mei, het officiële einde van de krijgshandelingen in Irak, zijn al meer dan 1500 burgers om gekomen door geweld. Dat meldde gisteren de Iraq Body Count (IBC), een Brits-Ameri kaanse groep van academici en vredesactivisten. De groep baseert zich op gege vens van het hoofdmortuarium van Bagdad. In Bagdad zijn ge regeld schietpartijen. Er zijn veel wapens onder de burgers en vaak worden oude vetes be slecht met kogels. De meeste burgerdoden vallen door ge weld tussen Irakezen onderling. Volgens het ICB verdrievoudig de het aantal doden door ge weld sinds 1 mei. Maakten schotwonden eerst 10 procent uit van het aantal doden, in middels is dit gestegen tot 60 procent. Naar gisteren bekend werd, zijn donderdag bij een mortierex plosie op een markt in de plaats Baqouba ten noorden van Bag dad negen Irakezen om het le ven gekomen. Volgens inwo ners van Baqouba was de mor tier bedoeld voor Amerikaanse militairen in een gebouw vlak bij de markt. Sinds president George Bush 1 mei verklaarde dat de oorlog was afgelopen, zijn 86 Amerikaanse militairen gesneuveld, de meest recente afgelopen donderdag. Dat aanhoudende geweld in Irak heeft secretaris-generaal Kofi Annan van de VN doen be sluiten om het aantal VN-me- dewerkers in het land verder te verminderen. De aanleiding voor dit besluit was een nieuwe bomaanslag op het kantoor van de VN in Bagdad, waarbij maandag een Iraakse politie man omkwam en negentien mensen gewond raakten. Bij een eerdere aanslag op 19 au gustus kwamen 22 mensen om. Van de 300 VN-medewerkers die toen in Bagdad waren en de 300 die elders in Irak verbleven zijn er maar 42 in Bagdad en 44 in het noorden van het land overgebleven. Hoeveel er na het jongste besluit van Annan nU weer vertrekken kon VN- woordvoerder Fred Eckhard nog niet vertellen. Een VN- woordvoerster in Bagdad zei dat de terugtrekking van perso neel tijdelijk is, totdat de veilig heidssituatie verbetert. De Europese Commissie zei gisteren 200 miljoen euro voor de wederopbouw van Irak te zullen aanbieden op een do norconferentie die volgende maand wordt gehouden. De donaties van de vijftien afzon- Een jochie kijkt door het vizier van het wapen van een Britse soldaat op patrouille in Sarfan, een haven stad in Zuid-lrak. De Britten hebben aanzienlijk minder problemen met de lokale bevolking dan de Ame rikanen. Foto: EPA/David Cheskin derlijke lidstaten van de Euro pese Unie komen daar nog bij. Van de 69,5 miljoen euro die voor humanitaire hulp was uit getrokken, kon tot nog toe maar de helft worden besteed, aldus het hoofd van het humanitaire bureau van de EU in Paul Filler. Sms-berichtjes zijn goudmijn voor echtscheidingsadvocaten rome/ap - Als de romance tus sen Romeo en Julia zich in het Verona van vandaag de dag zou afspelen, is de kans groot dat de jongedame niet hardop vanaf haar balkon naar haar geliefde zou smachten, maar hem een sms'je zou sturen: „O Romeo, waar ben je?" Italianen zijn, zoals veel Euro peanen, geobsedeerd door sm- s'en, ofwel elkaar tekstbericht jes sturen via de mobiele tele foon. Dat heeft een onverwacht gevolg: de mobiele telefoon is de belangrijkste bron voor het blootleggen van geheime affai res. In het geheugen van de mobieltjes worden alle bericht jes en telefoontjes van onver klaarbare bellers opgeslagen. Iemand die zijn geliefde van overspel verdenkt kan de be richtjes gemakkelijk openen en lezen. Echtscheidingsadvocaten wrijven zich in de handen over het fenomeen. 87 Procent van alle buitenechtelijke relaties (advertentie) 30 september t/m S oktober Amsterdam RAI ZES WOONBLADEN EEN BEURS Alles voor het interieur Meer dan 290 presentaties Complete huizen van de woonbladen Veel gratis woonadvies open di-vrij 10-22 uur za-zon 10-18 uur Bel win schitterende woonprijzen t.w.v. 14.500,-! Kijk op www.woonbeurs.nl komt tegenwoordig door het mobieltje aan het licht, zegt pri vé-detective Miriam Tomponzi. Zij heeft met haar bureau een lijst van vijf gouden regels op gesteld over hoe een mobieltje te gebruiken bij het vreemd gaan zonder te worden gesnapt. De 19-jarige studente Antonella haalt een onprettige herinne ring op over een ex-vriend en een mobiele telefoon. „We ke ken samen naar zijn telefoon omdat hij een berichtje van een familielid verwachtte", vertelt ze. „In plaats daarvan kreeg hij er één van een meisje dat zei dat ze een heerlijke avond met hem had gehad en hem een dikke zoen stuurde." Niet lang daarna gaf Antonella hem de bons. Tomponzi, die in een kantoor zit dat volstaat met ouderwetse speurmiddelen zoals vergroot glazen, legt uit waarom over- speligen zo graag gebruik ma ken van het moderne commu nicatiemiddel. „Ik ben nu met jou in gesprek, maar zou tege lijkertijd mijn geliefde een be richt kunnen sturen zonder dat jij het doorhebt. Maar ik zou niet kunnen bellen, toch? 'Amore, ik hou van je, ik wil je': ik kan het wel opschrijven, maar niet uitspreken", aldus de detective. „Dat is het voordeel van tekstberichtjes." Volgens echtscheidingsadvo caat Cesare Rimini hebben sin s'jes de plaats ingenomen van de ouderwetse liefdesbrief. „Hoe worden geheime relaties ontdekt? Door communicatie", zegt Rimini. „Vroeger bestond de communicatie tussen gelief den vaak uit brieven, ik heb wel eens gegrapt dat het ooit in morse gebeurde. Nu zijn dit de communicatiemiddelen." Het is niet verbazingwekkend dat het mobieltje een rol is gaan spelen in het liefdesleven van de Italianen. Zelden ziet men ergens een groep Italianen zon der dat tenminste een ervan een sms'je aan het intikkenïs. Bij ieder piepje dat de ont vangst van een berichtje aan kondigt wordt onmiddellijk op gewonden naar de telefoon ge grepen. Het heeft iets weg van briefjes doorgeven op school, maar dan op landelijk niveau. Italië is een van de landen bin nen Europa waar het meest ge bruik wordt gemaakt van de mobiele telefoon. Ruim 92 pro cent is mobiel bereikbaar. De 53 miljoen mobieltjes die in Ita lië geregistreerd staan zijn niet allemaal van verschillende ge bruikers: sommige mensen hebben er meer dan één. „Het komt niet zelden voor dat een vrouw twee of drie sim-cards heeft, allemaal voor een ander telefoonnummer, voor de legi tieme of minder legitieme doe len van haar telefoon", zegt ad vocaat Rimini. door onze correspondent Jaap van Wesel new york - De 'routekaart voor een Israëlische vrede' gaat in de ijskast. Dat blijkt uit een verkla ring van het Kwartet, de verte genwoordigers van Amerika, Rusland, de EU en de VN, na een gesprek bij de Verenigde Naties. Het Kwartet blijft volgens de verklaring samenwerken. Maar voor het eind van dit jaar staat geen nieuwe bijeenkomst op de agenda. VN-secretaris-generaal Kofi Annan deed op een pers conferentie na de bijeenkomst een persoonlijk, bijna wanho pig beroep op de partijen. Hij constateert dat Israëli's noch Palestijnen helaas geen maatre gelen nemen om de routekaart uit te voeren en dat een verdere escalatie voor alle betrokkenen rampzalige gevolgen zal heb ben. Europese ministers in New York zeggen dat zelden de situ atie in het Midden Oosten er zo somber hebben uitgezien. „In Amerika komen de presidents verkiezingen er aan. Dat bete kent voor het Israëlisch-Pales- tijnse conflict politieke verlam ming. Dat weet Sharon ook. Ik ben bang dat bij een volgende grote aanslag de Israëli's Arafat zullen aanpakken, en mogelijk zullen doden. Dan loopt het pas echt goed uit de hand", zegt een woordvoerder uit di plomatieke kringen in New York. Ook van Arabische kant klinkt enkel somberheid. De Jordaan se minister van buitenlandse zaken Muasher sprak nog enke le maanden geleden over een korte periode dat vooruitgang mogelijk was. Die kans is nu verkeken. De Europeanen vin den dat Amerika te eenzijdig is. Zeker, Arafat en zijn weigering de terreurorganisaties te ont mantelen is een gigantisch pro bleem. Maar het is niet het eni ge probleem. Het hek dat de Is raëli's bouwen is olie op het vuur en zal de extremisten in de kaart spelen. Maar de Europea nen zijn op dit moment niet in de stemming ruzie te maken met de VS over het Israëlisch- Palestijnse conflict. Terwijl de Palestijnse leider Yasser Arafat voortdurend roept dat hij een wapenstilstand wil, heeft de Israëlische premier Sharon nog eens onomwonden bevestigd dat Arafat het belang rijkste doelwit is. In een giste ren gepubliceerd vraaggesprek zegt Sharon dat Israël vastbe sloten is Yasser Arafat op zeker moment te „verwijderen" en als Arafat bij een arrestatie door Israëlische militairen gewond zou raken, dan neemt Israël dat op de koop toe. „Je moet reke nen dat het heel moeilijk is om te zorgen dat Arafat niet ge wond raakt als we hem oppak ken", zei hij. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Silvan Shalom heeft zijn Amerikaanse ambtge noot Colin Powell deze week la ten weten dat er niet onmiddel lijk actie tegen Arafat zal wor den ondernomen en dat de VS van tevoren zullen worden in gelicht. telafar/ap - De Amerikaanse acteur Bruce Willis heeft een miljoen dollar uitgeloofd voor de Amerikaanse soldaat die Saddam Hussein te pak ken krijgt. Willis zei dat tij dens een rockconcert dat hij donderdagavond gaf op een Amerikaanse legerbasis in de Iraakse woestijn. De meeste militairen wisten niet dat de acteur ook kon zingen, maar vonden wat zij hoorden wel goed. „Het is te gek", zei ko lonel Michael Linnington. „Het is goed voor de mo raal." De 45-jarige acteur en zijn band The Accelerator speelden vooral oude hits, „Wij zijn hier om jullie te steunen", sprak Willis zijn juichende landgenoten toe. Als jullie hem te pakken krijgen, geef me dan een paar minuten met Saddam Hussein." berck-sur-mer/ap - Vincent Humbert, de zwaar gehandi capte Franse man die eerder deze week in coma raakte nadat zijn moeder had geprobeerd hem uit zijn lijden te verlossen, is gisteren overleden. Dat maakte zijn vader bekend. De 22-jarige Humbert, die drie jaar geleden bij een auto-onge luk grotendeels verlamd en blind raakte en zijn spraakver mogen verloor, stierf in het zie kenhuis in Berck-sur-mer waar hij werd verzorgd. Het hoofd van de inensive-care-afdeling zei dat de artsen en verzorgers van Humbert gezamenlijk de beslissing hebben genomen om de behandeling te staken „ge zien de ontwikkelingen en de wens die Humbert meermaals heeft geuit'. Humberts verhaal heeft in Frankrijk de discussie over eu thanasie, in Frankrijk verboden, doen oplaaien. De jongeman schreef een boek waarin hij „zijn recht om te sterven" bear gumenteerde. Ook schreef hij president Jacques Chirac een brief over zijn situatie en zijn wens om zijn leven te (laten) beëindigen. Woensdag diende Humberts moeder hem een mengsel van barbituraten (slaapmiddelen) toe via zijn infuus. Een arts be merkte de verslechtering in de toestand van de jongeman en greep in om hem in leven te houden. De moeder werd door de politie opgepakt en is later weer vrijgelaten. Minister van justitie Dominique Perben heeft de aanklager in Boulogne- sur-mer verzocht „op zo hu maan mogelijke wijze de wet toe te passen" voor Humberts moeder en rekening te houden met haar lijden. Minister van sociale zaken Frangois Fillon zei donderdag dat meer aandacht besteed moet worden aan het euthana sievraagstuk. Ook een voorma lige minister van volksgezond heid, Bernard Kouchner, riep op tot een politiek debat over euthanasie, hoewel er volgens hem weinig kans is dat er volle dige overeenstemming wordt bereikt over het onderwerp. Hij noemde Marie Humbert een bewonderenswaardige moeder en vindt dat zij een standbeeld verdient. Mubarak: Egypte moet politiek moderniseren caïro/ap - Egypte is toe aan vergaande politieke en econo mische hervormingen. Dat was de belangrijkste boodschap van president Hosni Mubarak giste ren op de opening van het jaar lijkse congres van de regerende Nationale Democratische Partij (NDP). Volgens Mubarak zijn verande ringen nodig om te garanderen dat „alle Egyptenaren gebruik kunnen maken van hun rech ten" en om een einde te maken aan de armoede. Volgens de Wereldbank leeft ongeveer 17 procent van de Egyptenaren onder de armoedegrens. Ook wil Mubarak het belastingstel sel op de helling zetten en het investeringsklimaat verbeteren. „De tijden van een centraal ge leide economie zijn voorbij en komen nooit meer terug", al dus Mubarak. Er is kritiek op Mubarak omdat hij zelf verant woordelijk is voor de toestan den die hij hekelt en jarenlang een repressief beleid heeft ge voerd zonder ruimte voor de mocratische hervormingen. In de wandelgangen van het congres zal ook gesproken wor den over een mogelijke opvol ger voor Mubarak (75). die aan de macht is sinds Anwar Sadat in 1981 werd vermoord. De meest genoemde naam is die van Mubaraks oudste zoon Gamal (39), al ontkent die dat hij zich kandidaat zal stellen. „Maar dat anderen mij ooit kandideren is mogelijk", aldus Gamal Mubarak. De Egyptische president wordt traditiegetrouw naar voren ge schoven door de NDP, waarna de bevolking zich uit kan spre ken voor of tegen een kandi daat. Nog nooit is een presi dentskandidaat weggestemd. amsterdam/ap - De Nederland se aanpak van de productie van xtc en andere chemische drugs is een mislukking. Dat zegt de 'drugstsaar' van het Witte Huis, John Walters, die is belast met de coördinatie van het Ameri kaanse drugsbeleid. Ook voor het Nederlandse softdrugsbe leid heeft Walters geen goed woord over: „Dat leidt alleen maar tot meer verslaafden aan harddrugs." Hoewel uit onderzoek blijkt dat in Nederland het gebruik van zowel soft- als harddrugs veel beperkter is dan in de Verenig de Staten, hekelde Walters vrij dag in een interview met pers bureau Associated Press het Nederlandse beleid. Walters pleit voor een verrui ming van de opsporingsbe voegdheden van de politie om xtc-bendes aan te pakken. Hij wil onder meer dat de Neder landse justitie opnieuw gebruik mag maken van criminele infil tranten om drugsbendes aan te pakken, een methode die na de IRT-affaire aan banden is ge legd. Volgens Walters ontbreekt het de Nederlandse regering aan politieke wil om het xtc- probleem „serieus aan te pak ken". Het hoofd van de Unit Synthe tische Drugs (USD), officier van justitie Martin Witteveen, ver werpt de kritiek van Walters en stelt dat er de laatste jaren grote successen zijn geboekt bij de aanpak van de productie en de handel in xtc. De USD heeft vo rig jaar 43 xtc-laboratoria opge rold, meer dan zes miljoen pil len in beslag genomen en grondstoffen voor de productie van nog eens 127 miljoen pillen geconfisqueerd Walters wijst erop dat het grootste deel van de xtc die in de VS in beslag wordt genomen nog steeds uit Nederland komt en dat de stijgende aantallen in beslag genomen pillen en ont- mantelde laboratoria eerder een teken zijn van een almaar groeiend productieapparaat dan van een effectieve bestrij ding. Volgens de 'drugstsaar', die onder president Bill Clinton ontslag nam om na het aantre den van George Bush terug op zijn post te keren, is een veel hardere aanpak van het gebruik van alle drugs nodig om „de ziekte die verslaving" is uit te bannen. londen - De Amerikaanse illusionist David Blaine hangt al weken in een glazen kooi nabij de oevers van de Theems, in het centrum van de Britse hoofdstad Londen. Hij probeert het wereldrecord 'hangen in een glazen kooi zonder eten' te verbeteren. Daarvoor moet hij 44 dagen blijven zitten. Inmiddels is hij een dankbaar onderwerp van Britse spot geworden. De politie heeft gisteren extra manschappen moeten inzetten vanwege de steeds grotere toeloop van mensen die hem verwensingen en allerlei troep toewerpen. Foto: AP/Adam Butler

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5