monta BINNENLAND Extra geld kabinet voor ^roww mn spaarpot uitvaart tien kleine ziekenhuizen GRATIS e MEI JKENl wilmink! Tegenbegroting PvdA krijgt negatief onthaal Met geld en populariteit nog geen burgemeester Liefde is Verdachte niet naar begrafenis van zijn moeder Gewone Nederlanders bij integratie vergeten Stroomstoring; geld terug LEIDERDORP ZONDAG OPEN! bij aankoop van een bij Van Til van tilWEïGïïï rdachte vast or verkrachting zijl - De politie heeft een irige inwoner van Delfzijl ehouden die ervan wordt acht donderdag een 10-ja- uurmeisje te hebben ver- tit. De man kon gister- id worden opgepakt. De Jder van het meisje had 1 ierdag de politie gebeld fl at het meisje tussen de lag niet van school was fl igekomen. Agenten waren c* laatse toen het meisje ge- ontkleed het huis binnen- in uit Almelo dt dochter ïlo Een inwoner van Al- blijkt sinds half augustus te zitten in een Turkse cel. ian wordt ervan verdacht !l8-jarige dochter Zarife tij een vakantie met een ;eweer te hebben gedood. lOtief was zeer waar- ijk eerwraak, het redden [de geschonden familie-eer. inge vrouw had met haar een conflict over de tra- lele opvoeding. luivende Urkers Ijgen cursus De politierechter in Lely- leeft gisteren meerdere iren uit Urk veroordeeld drugsbezit en cocaïnehan- Urkers, die tussen de 20 jaar oud zijn, kregen itraffen en taakstraffen van (ur opgelegd. Ze moeten op us om te leren omgaan met ik en drugs. De jeugd ge kte coke om 'zoveel moge- ilcohol te kunnen drinken', deel van de taakstraf houdt at de jongeren spreekbeur- moeten houden op scholen. litie start proef et 'burgernet' iwegein - Bij verdachte situ- in woonwijken gaat de po- burgers actief inschakelen, rende maand start in Nieu- ein een proef met 'burger- Wijkbewoners zullen bij acties naar verdachten rde meldkamer worden ge- De 'oren en ogen' van de ie krijgen vervolgens een dschap te horen. In afwach- van de komst van de politie dt mensen gevraagd mee te en en belangrijke zaken di- door te geven. llitie bevrijdt ostituee iifMAAR - De politie van ird-Holland Noord heeft in inwerking met collega's in haftsland de 22-jarige Oekra- e prostituee Vitalina Dmi- kehia Klitsun opgespoord, die e maanden geleden in Alk- ar werd ontvoerd. Ze is don- in de buurt van Han- er op straat aangetroffen, uir ze tot prostitutie werd ge- ai ingen. De vrouw is naar Ne- le and teruggebracht. De uw werd op 31 juli in de Alk- trs rosse buurt met geweld ti rvier mannen in een auto eurd. ichting verkoopt eer cannabis k ei terdam - De Stichting Pati- ia snbelangen Medicinale Ma il lana in Rotterdam, die dins- ei was gestopt met de levering ji cannabis aan haar ernstig te leden, is gisteren weer vi thaar activiteiten begonnen, heeft woordvoerder De aan gezegd. „We kregen zo- 1 emotionele reacties dat we li zaak weer hebben ge- I end. Volgens De Zwaan is legale medicinale wiet 'te ir' en is de kwaliteit ver be ien de maat. ederlander 1st in Polen [schau - De Poolse politie ift een Nederlander opge- t die internationaal wordt -ocht wegens poging tot ord. Het gaat om een 22-ja- eman uit Den Haag. De man rdt ook verdacht van drugs okkel. De Hagenaar werd uderdagavond door een anti- reureenheid aangehouden in i woning in Gorzow Wielko- ski, een stad 60 kilometer de Duitse grens. zaterdag 27 september 2003 66 boos op sogervorst haag - D66 is boos op mi er Hoogervorst (volksge- ïdheid) omdat hij de subsi van de Schorerstichting wil nappen. D66-Kamerlid Van Laan is furieus en noemt dit Istrekt verantwoordelijk'. De lorerstichting is de enige Ne- landse organisatie die zich cifiek richt op de bestrijding HlV-besmetting onder ho- 's, zo stelde het Kamerlid eren. Het aantal HIV-be- ettingen neemt in Nederland ®rtoe en in meer dan drie tot van de gevallen gaat het homo's, aldus Van der den haag/gpd - Tien kleine zie kenhuizen op het platteland krij gen 32 miljoen euro om het hoofd boven water te houden. Het ambulancevervoer ontvangt een financiële injectie van 20 miljoen euro. Dat heeft minister Hoogervorst (volksgezondheid) gisteren bekendgemaakt. Met name in Groningen en Zeeland dreigen tien kleine zie kenhuizen door geldgebrek en een tekort aan medisch specia listen de deuren te moeten slui ten. Dat is volgens de minister een slechte ontwikkeling omdat patiënten er dan langer dan de gewenste drie kwartier over doen om per ambulance het ziekenhuis te bereiken. In Ne derland wordt die aanrijtijd (met uitzondering van de Wad deneilanden) nu nog overal ge haald. De 32 miljoen wordt niet gelij kelijk over de ziekenhuizen ver deeld. Het bedrag kan variëren van 200.000 tot 3,5 miljoen eu ro, afhankelijk van wat zieken huizen er in onderhandelingen met zorgverzekeraars uit weten te slepen. Hoogervorst: „We zeggen niet op voorhand: hier is een zak met geld." Kleine ziekenhuizen krijgen daarnaast nieuwe opleidings mogelijkheden. Het wordt voor het eerst mogelijk voor een klein ziekenhuis om agio's (art sen geneeskunde in opleiding) aan te trekken. „Dat zal het werkklimaat in deze ziekenhui zen zeker stimuleren", voor spelt de minister. Ze kampen nu vooral met een tekort aan gynaecologen en kinderartsen. Alleen de plattelandsziekenhui zen die 24 uur per dag een af deling spoedeisende hulp be mannen komen in aanmerking voor de financiële injectie. Het gaat om ziekenhuizen in Delf zijl, Dirksland, Dokkum, Em- meloord, Hardenberg, Hooge- veen, Oldenzaal, Stadskanaal, Winschoten en Zevenaar. Verder krijgen veertig kleine hospitaals straks per bed en per specialist dezelfde vergoeding als de middelgrote ziekenhui zen. Grote ziekenhuizen hoe ven voor de extra investering niets in te leveren. sneek/gpd - Terwijl twee zussen in Sneek de uitvaart van hun overleden vader niet konden betalen, winkelde een 30-jarige vrouw afgelopen voorjaar op hun kosten in de chique Am sterdamse P.C. Hooftstraat. Ze kocht kleding, een handtas, schoenen en parfum. Het bank- pasje was afkomstig van dief stal. De zusters ontdekten kort voor het overlijden van hun bejaarde vader, op 4 mei van dit jaar, dat zijn bankrekening was geplun derd. Ruim 4600 euro, reeds ge reserveerd voor de uitvaart, bleek opgenomen in Amster dam. De twee vrouwen zaten in zak en as. Ze moesten zich in de schulden steken om de crema tieplechtigheid, die noodge- 'Vette bankrekening wel een voordeel' den haag/gpd - Soapster, bak ker of stinkend rijke makelaar, iedereen kan zich in 2006 ver kiesbaar stellen voor een van de 489 burgemeestersposten. Wie beschikt over een flinke buidel geld of al bekend is, heeft een voorsprong. Maar het belangrijk: ste is toch de geloofwaardigheid. „Ik kan mij goed voorstellen dat er in grote steden over drie jaar een allochtone burgemeester komt. En waarom ook niet? Als je iedere Nederlander vanaf 18 jaar zowel actief als passief kiesrecht geeft, moet je ook niet klagen als er iemand met een kleurtje burgervader wordt." Prof. dr. Van Leeuwen, zelf WD-burgemeester in Zoeter - meer, vindt het een prima zaak dat burgemeesters straks wor den gekozen. Maar niet ieder een is gelukkig met het voorne men van minister De Graaf. Makelaar Mens en ex-geld schieter van de LPF, is stellig: „Ik zie helemaal niets in een ge kozen burgemeester, dus ik ga me zeker niet kandidaat stellen. Een gekozen burgemeester on dergraaft de positie van de wet houders, omdat hij meer macht naar zich kan toetrekken. Nu haal je burgemeesters binnen als gekozen Sinterklazen." Van Leeuwen is voorstander van de gekozen burgemeester, maar is er tegen dat die door middel van een referendum wordt gekozen. Volgens hem moet de grondwet worden aan gepast, want een burgemees terskandidaat gaat een per soonlijke campagne voeren, terwijl hij, eenmaal gekozen, het beleid van een heel college van B en W uitvoert. Als zijn persoonlijk programma niet met dat beleid spoort, zou zijn gezag daaronder kunnen lijden en wordt zijn ambt uitgehold. Voormalig PvdA-campagnelei der Monasch voorspelt dat de campagnebureaus als padde stoelen uit de grond zullen schieten. Kandidaten zullen zo snel mogelijk moeten werken aan hun imago. „Ze moeten een boodschap hebben die zich van die van de andere kandida ten onderscheidt. En ze moeten zich duidelijk profileren." Een vette bankrekening is volgens Monasch een groot voordeel. „Op het moment dat de con currentie zich roert, moet je wel meedoen met een flinke publi citeitscampagne. Zoiets kost handenvol geld." „Een verkiezingscampagne voor het burgemeesterschap is een prachtige kweekvijver voor politiek talent", zegt campag- nedeskundige Van de Linde. „Met die ervaring kunnen ze la ter de politieke ladder beklim men. In Nederland moeten toppolitici nu campagnes voe ren waar ze absoluut geen erva ring in hebben. Van de Linde was ooit betrokken bij verkie zingscampagnes voor de burge meesters Giüliani en Koch van New York en als adviseur voor Leefbaar Nederland. Hij heeft er niets op tegen als een populair figuur een greep zou doen naar de macht. Zoals André Hazes die voor De Ronde Venen Belang, zij het zeer kort, in de gemeenteraad kwam. „We leven in een democratie en ie dereen mag zich verkiesbaar stellen. Het allerbelangrijkste is toch geloofwaardigheid en met overtuiging overkomen. Op lan ge termijn zijn kiezers niet te belazeren." Hij sluit af: „Maar het helpt na tuurlijk wel als je bekend bent." Meerderheid voorstander Het plan van minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing) om burgemeesters voortaan te laten kiezen, kan rekenen op de steun van 64 procent van de Nederlandse bevolking. Dat bleek gisteren uit een enquête van Maurice de Hond voor het SBS6- programma Stem van Nederland. Als de huidige burgemeester zich kandidaat stelt voor een verkiezing, dan geeft 39 procent aan voor deze man of vrouw te kiezen, 29 procent denkt daar niet over en 32 procent weet het nog niet Van de 700 onder vraagden vindt 29 procent de politieke kleur ii>an de burgemees ter belangrijk, 67 procent let op de kenmerken van de persoon. Onder die kenmerken wordt verstaan: betrouwbaar (85 pro cent), beslissingen durven nemen (84 procent), tussen ae men sen staan (76 procent) en leiderschap (76 procent). den haag/anp - De 20-jarige Hagenaar die wordt verdacht van de moord op het 7-jarige Haagse meisje Kumral Bagci in 1995, mag maandag niet naar de begrafenis van zijn moeder in Turkije. De raadkamer van de recht bank in Den Haag wees giste ren een verzoek daartoe af. De moeder (48) zat sinds enkele weken vast in verband met de moord. Donderdagochtend werd ze dood gevonden in haar cel op het hoofdbureau van po litie in Den Haag. Sectie heeft uitgewezen dat ze door zuur stoftekort in haar hersenen om het leven is gekomen. De rijks recherche heeft deze zaak in onderzoek. Verontruste familieden van de 20-jarige verdachte zijn bang dat hij zich iets aandoet. Om die ongerustheid weg te nemen heeft justitie besloten de ver dachte over te plaatsen naar een observatiecel, waar hij dag en nacht in de gaten wordt ge houden. Ook is hem psychiatri sche en psychologische hulp aangeboden en kan hij met een imam praten. (advertentie) den haag/gpd - Iedereen was het over één ding eens bij de hoorzittingen in de Tweede Ka mer afgelopen week. Integratie moet van twee kanten komen. „Het is inpassen en aanpassen, van beide kanten", zo zei H. Roseval van de Landelijke Fede ratie Welzijnsorganisaties voor Surinamers gisteren. Voor gastarbeiders, etnische minderheden en allochtonen is de afgelopen dertig jaar heel wat gedaan, zo blijkt uit de eer ste week van hoorzittingen van de parlementaire onderzoeks commissie integratie. Aan hen worden ook steeds hardere ei sen gesteld om in te burgeren. Maar de gewone Nederlanders die de afgelopen jaren zijn ge confronteerd met de stroom vreemdelingen, zijn nauwelijks voorbereid. „We hebben te weinig ingezet op de acceptatie door de lokale bevolking", gaf oud-minister d'Ancona (welzijn) toe. „Het is misgegaan bij het investeren in de bevolking op plaatsen waar de concentratie (buitenlanders, red) het grootst was." „We heb ben veel te veel ingezoomd op dwongen uiterst sober is ge houden, te bekostigen. De um van hun vader staat nog steeds in het crematorium. De familie heeft geen geld om de stoffelij ke resten van de overledene bij te zetten in het graf van zijn vrouw en voor het graveren van de grafsteen. Het betaalpasje is afgelopen voorjaar uit het huis van de toen ernstig zieke vader gesto len. De eigenaar had zijn pinco de er op geschreven. De dader ging er in maart vrolijk mee winkelen in Amsterdam en nam zijn vriendin mee. Het was steeds de vrouw die met het ge stolen pasje betaalde. Dankzij beelden van bewakingscame ra's liep ze tegen de lamp. De verdachte, woonachtig in De Bilt, is een bekende van de poli tie. Ze is reeds meerdere malen veroordeeld voor oplichting. Toen de vrouw in juli werd aan gehouden, stond ze net op het punt de gevangenispoort te ver laten na een straf van vier maanden. Ze moest er blijven tot de zitting, gisteren in Leeu warden. De verdachte, op naaldhakken en gekleed in een mantelpakje, betuigde diepe spijt. „Ik wist dat de betaalpas was gestolen, maar niet van wie. Anders had ik het nooit gedaan." De poli tierechter verplichtte de vrouw in het vonnis om de gedupeer den alsnog volledig schadeloos te stellen. „Het zou u sieren als u daar haast mee maakt." Hij veroordeelde haar bovendien tot vijftien weken gevangenis straf. den haag/anp - De regerings partijen CDA, WD en D66 zien niets in het PvdA-alternatief voor de plannen van het kabi net. Volgens een doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB) leidt de tegenbegroting van de sociaal-democraten tot 36.000 extra banen en een 0,4 procent hogere economische groei in 2004. Volgens de coalitie kiest de PvdA voor makkelijke oplossin gen door het financieringste kort te laten oplopen en de las ten voor bedrijven te verhogen. De PvdA komt tot de banen groei door onder meer extra te investeren in de overheidssec tor en door loonkostensubsi dies voor bedrijven die langdu rig werklozen in dienst nemen. Van de 36.000 nieuwe banen komen er slechts 7000 terecht in het bedrijfsleven. De PvdA fi nanciert haar plannen door het overheidstekort te laten oplo pen naar 2,9 procent in 2004, een half procent meer dan het kabinet doet. Balkenende noemde het op zijn wekelijkse persconferentie po sitief dat de PvdA inzet op het scheppen van meer werk. Ook is hij tevreden dat de PvdA dé kabinetsplannen met WAO en WW ongewijzigd laat. Maar het laten oplopen van het financie ringstekort noemde hij 'teleur stellend'. De coalitiefracties hadden geen goed woord over voor de PvdA- plannen. „Pappen en nathou den", kwalificeerde financieel woordvoerder De Nerée van het CDA ze. Volgens zijn WD-col- lega De Grave probeert de PvdA 'op korte termijn iets moois te kopen, zonder erbij te vertellen dat de schuld later met rente moet worden terugbetaald'. D66-leider Dittrich sprak van 'puur korte termijnbeleid'. PvdA-fractieleider Bos noemde de kritiek van de coalitiepartij en 'paniekreacties'. den haag/gpd - Bij een langdu rige stroomstoring moeten con sumenten automatisch een deel van de energierekening op hun bankrekening teruggestort krijgen. Die verplichting gaat het kabinet volgend jaar aan energiebedrijven opleggen, zo is gisteren in de ministerraad afgesproken. Minister Brink horst (economische zaken) zal daarvoor al op korte termijn de elektriciteitswet veranderen. Brinkhorst vindt dat het rijk te gelijk met de liberalisering van de stroommarkt (zeven miljoen huishoudens kunnen vanaf 1 januari zelf energie inkopen), meer toezicht moet krijgen op de kwaliteit van de dienstverle ning. Ook wil hij de positie van de consument op de vrije ener giemarkt versterken. Zo moeten stroombedrijven voortaan in zicht geven in de gebruikte brandstoffen bij de elektrici teitsopwekking. De kwaliteit denkt het kabinet te kunnen verzekeren door bedrijven bij wanprestaties een boete van maximaal tien procent op te leggen. (advertenties) van 10.00 tot 17.00 uui. Amsterdam - De vrouwtjesolifanten in de Amsterdamse dierentuin Artis moesten het tot afgelopen don derdag zonder mannetje doen. Op die dag echter trok de io-jarige Nicolai uit het Duitse Hannover bij hen in. Hij moet voor nageslacht zorgen. Gisteren mocht Nicolai naar buiten en maakte voor het eerst door het hek heen voorzichtig kennis met de dames. Foto: ANP/Koen Suyk actievoorwaarden. Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook gevestigd in Amstelveen. Alkmaar. Arnhem. Baarle-Nassau, Barendrecht. Beuningen. Breda. Den Haag, Groningen. Hoorn, Kaatsheuvel. Numansdorp, Rotterdam. Son, Woerden, Zaandam en Zwolle, www.keukenconcurrent.nl minderheden", erkende ook oud-topambtenaar Kooien van Binnenlandse Zaken. Gastarbeiders die in de jaren zeventig Nederlands wilden le ren, kregen te horen dat dat he lemaal niet hoefde. „We gingen ervan uit dat ze terug zouden gaan", aldus hoogleraar Pen- ninx gisteren. Pas eind van de jaren tachtig erkende de rege ring dat de meesten zouden blijven. Ondertussen klaagden rasechte Amsterdammers en Rotterdammers dat ze de buren niet konden verstaan. Ook het Verwey Jonker Insti tuut, dat het voorbereidende onderzoek voor de commissie deed, noemde het 'verrassend' dat er nooit aan de gewone Ne derlanders is gedacht. „Er zijn veel standpunten geweest, maar dat leidde nooit tot beleid voor autochtonen, opdat zij konden omgaan met hun ver kleurende wijken. Volgens Koopmans moet de oplossing daar wel vandaan komen. Het enige dat volgens hem werkt is 'beleid met een grote mate van kleurenblindheid' waarbij af komst er niet toe doet. Indrukwekkende tijdloze zitmeubelen zijn de signatuur van Duresta. Zoals de Panther, leverbaar als grand sofa. 2-seater sofa en fauteuil. Vakmanschap in de solide houtconstructie, kwaliteit in onder meer de met eendenveren gevulde kussens. Zeer comfortabel. Ons adres: Openingstl|den: Noordert<ade 1038 Ma-DI-Wo. 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do^Vr, 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein www.vantil.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3