Kosten Koningshuis verstopt I GESPREK VAN DE DAG VOC op Taiwan nog altijd springlevend Honderd jaar kreeft Staat betaalt dit jaar 67,5 miljoen euro zaterdag 27 SEPTEMBER 2( - DAGELIJKS LEVEN PÊ26. MfWEEfL HlBF*- VINVT AAI) M fÊ-T ZOLGtifk MENSELIJK Een grote ZWARTE KAT uit Burling- ame in de Amerkaanse staat Califor- nië is tien jaar nadat hij was wegge lopen WEER THUIS bij zijn baasje. De nu twaalf jaar oude Ted werd vo rige week gevonden ongeveer twin tig kilometer bij zijn oorspronkelijke adres vandaan. De vinder bracht hem naar het plaatselijke asiel, dat zijn eigenaar kon achterhalen dank zij de microchip die bij het dier was geïmplanteerd. Waar Ted al die tijd heeft uitgehangen, is niet bekend. WERKEN op kantoor beschadigt de HERSENEN. Urenlang stilzitten achter het bureau zorgt ervoor dat het brein sneller veroudert. Dat heb ben Chinese wetenschappers uitge dokterd. De artsen ontdekten dat kantoorwerkers van rond de 30 jaar het moeten doen met hersenen die gezien de mate van veroudering nor maal gesproken bij 40-plussers voorkomen. De wetenschappers gooien dat op een gebrek aan bewe ging. In de studie is een groep kan toorklerken vergeleken met leef tijdsgenoten die lichamelijke arbeid doen. Bij die laatste groep bleken de hersenen minder verouderd. POSTZEGELS die JOHN LENNON ontwierp om een staking van post beambten te steunen hebben deze week op een veiling bij Sotheby's in Londen 1.260 pond (ruim 1.800 euro) opgebracht, twee keer zoveel als was verwacht. Op de postzegels staat een gebalde vuist. Een door Lennon gesigneerd exemplaar van het Beatles-album Revolver werd geveild voor 21.600 pond (ruim 31.000 euro) en een tafel uit een huis dat Lennon bezat in Weybri- dge, ten zuiden van Londen, voor 2.400 pond (ruim 3.400 euro). Voor een verzameling foto's van de Beat les in Australië werd geen koper ge vonden. whangarei Nieuw Zeelander Brian Hoult houdt misschien wel honderd jaar kreeft in zijn handen. Hoult ving het dier, 1,34 meter lang en meer dan zes kilo zwaar, in de baai van Wangarei op het Noordeiland. Hij heeft de vrouwtjes kreeft toevertrouwd aan de zorgen van George Campbell, een voormalig cura tor van een visserijmuseum. Die heeft beloofd op haar te passen tot zij haar pantser afwerpt. Foto: EPA Nederlandse kooplui waren in zeventiende eeuw de eerste koloniale heersers De uitkering die de leden van het Koninklijk Huis volgens de rijksbe groting 2003 krijgen, is historisch gezien 'uiterst bescheiden'. Maar schijn bedriegt, want veel kosten van het koningshuis zijn onder an dere noemers opgenomen in de begrotingen van diverse ministe ries. Het Oranjehuis komt goed aan zijn trekken, stelt de Rotterdamse econoom Harry van Dalen. Het eerste hoofdstuk van de rijks begroting -het huis der Koningin- is het kortste en passeert meestal als hamerstuk de Tweede Kamer. Volgens Van Dalen traden rege ring en parlement de afgelopen twee eeuwen terughoudend op als het ging om de financiën van het Koningshuis. Een uitzonde ring vormde de socialist Domela Nieuwenhuis die de Koningen in 1890 betitelde als 'knabbelaars aan de Staatsruif. Later veroor deelde hij het inkomen van de jonge koningin Wilhelmina, die in 1908 het voor die tijd niet onaan zienlijke bedrag van 600.000 gul den ontving, plus de inkomsten uit de Kroondomeinen (vijf k zes ton). Het Koningshuis kan dit jaar reke nen op een bedrag van 7,3 mil joen euro, waarvan koningin Bea trix het leeuwendeel krijgt (bijna 3,9 miljoen). In historisch per spectief geplaatst, is die uitkering volgens Van Dalen 'uiterst be scheiden'. Koning Willem I kreeg volgens de rijksbegroting van 1816 2,4 miljoen gulden uit de staatskas. Voor de prins van Oran je was 200.000 gulden uitgetrok ken. Als we rekening houden met de inflatie zouden Koning Willem „De moderne geschreven Taiwa nese geschiedenis begon in de zeventiende eeuw met de Neder landers. We waren een Neder landse kolonie, net zoals we daar na een Chinese en Japanse kolo nie werden zegt James Ang, his toricus bij Academia Sinica in de Taiwanese hoofdstad Taipei. „Onze voorouders emigreerden 300 jaar geleden vanuit China naar Taiwan, precies zoals de Eu ropeanen naar Amerika verhuis den. Niemand beschouwt de VS nu toch nog als een deel van Eu ropa?'' Angs visie dat Taiwan in de loop van de eeuwen een heel eigen cultuur heeft gekregen die we zenlijk anders is dan die van het Chinese vasteland doet het goed in het kamp van de 'onafhankelij- ken'. Dat is groep Taiwanezen die vindt dat het eiland zich direct tot een soevereine staat moet uitroe pen, onafhankelijk van China Angs versie wordt echter als 'on zin' afgedaan door de 'vastelan ders', de Chinezen en hun naza ten die na de verloren burgeroor log tegen de communisten in 1949 met generallismo Chiang Kai-shek naar Taiwan vluchtten en decennia lang de politiek op het eiland domineerden. Daar tussenin bevindt zich de zwijgende meerderheid, de Tai wanezen voor wie China een 'non-issue' is en die alles het liefst bij het oude laten. Maar weigeren stelling te nemen wordt steeds moeilijker, want met de presidentsverkiezingen volgend jaar maart in het vooruitzicht, zijn de tegenstellingen in de ver scheurde Taiwanese samenleving Ang werd 'Koxinga', zoals hij ii Nederland werd genoemd, op >1 Taiwan helemaal niet met opa if armen ontvangen. „De VOC ha tl 400 soldaten, twee schepen en ie twee forten aan een natuurlijke t baai bij wat nu de stad Tainan e is", legt Ang uit. „Koxinga had u 10.000 soldaten en 200 jonken 1 Toch kostte het hem negen e maanden om Fort Zeelandia u r eindelijk in te nemen. Dat kwal hoofdzakelijk omdat hij ook de la lokale Taiwanese bevolking U' moest onderdrukken.'' u Voor de pro-Chinalobby geldt 1 r overgave in 1662 van Frederik e Coyett, de laatste Nederlandse gouverneur van Taiwan, als de definitieve inlijving bij het Chii se keizerrijk van een eiland dat g zich tot dan net buiten het blik veld van Peking bevond. Volgei r Ang was Taiwan niet anders da e: Okinawa, Mongolië en Vietnam u vazalstaten van China, die uitei delijk vroeg of laat hun zelfstal) 1 digheid terugkregen. Middelbare scholieren in Taiw t krijgen voorlopig nog steeds de t 'Chinese' geschiedschrijving a voortgezet. Mocht president 1 Chen Shui-bian volgend jaar h< z kozen worden dan kan dat wel eens veranderen. Het ministeri van onderwijs maakte recent b kend de manier waarop de ge- p schiedenis wordt aangeboden rieus onder de loep te willen n men. Het zou kunnen beteken dat de Hollandse bijdrage aan ontwikkeling van Taiwan moei worden herschreven. h Gert-Jan Broere D( Reconstructie Sommige dingen heb ik gezien, andere gehoord en de rest is veronderstelling. Laat ik beginnen met een paar feiten. Afgelopen zondag zag ik in Rotterdam een honkbalwedstrijd. Ik hoorde op de tribune voortdurend een telefoon rinkelen maar niemand nam op. Het duurde een uur voor ik in de gaten had dat het mijn eigen mobiel was. Ik heb dat ding misschien twee keer per jaar bij me en dit was toevallig één van die keren. Aan de lijn was de politie die me vertelde dat iemand gepoogd had mijn auto te vernielen omdat mijn auto de zijne ingesloten had. De schade viel ge lukkig mee maar als ik tegen de dader een klacht wilde indienen, moest ik me na afloop van de wedstrijd melden op het bureau. De agent gaf het adres en wenste mij verder veel plezier. Een paar innings later, de bezoekers stonden in middels met 7-0 voor, hield ik het honkbal voor gezien en liep ik naar mijn auto. Op weg daar naar toe haalde ik me voor de geest hoe de wagen geparkeerd stond. De situatie was volgens mij de ze: Ik stond op een brede berm als laatste van een rij auto's. Links was de weg, rechts was zo'n hek dat je kunt verplaatsen door het uit een betonnen voet te tillen. Aan de andere kant van dat hek was een parkeerterrein en achter mijn auto was de oprit naar dat parkeerterrein. Toen ik op de plek des onheils kwam, waren de auto's voor de mijne verdwenen. De suppoost van het parkeer terrein, een man in een uniform, vroeg: ,,Is die wagen van u?" Ik knikte. Hij vervolgde: „De vent vóór u kon er niet uit. Hij vroeg of ik het hek wil de openen maar daar kan ik niet aan beginnen. Toen begon hij te schreeuwen en met zijn auto achteruit tegen de uwe te rammen. Ik heb de po litie gebeld. Dié vroeg mij het hek te openen en daarna hebben ze die man en zijn wagen mee naar het bureau genomen. Gaat u daar maar heen". Ik bekeek mijn auto maar zag geen spoor van vernieling. Ik meldde me op het bureau. Een vriendelijke agente verzocht mij even te wachten „naast de familie van de andere partij". Die fa milie bleek een allochtone vrouw met een kindje van een jaar of vijf. Twee rechercheurs vergezel den me even later naar mijn auto. Ook zij con- stateerden „geen spoor van opzettelijk toege brachte schade". „Waarom zou ik dan een aan klacht indienen", vroeg ik. Dat raadden die re chercheurs mij inderdaad af. Ik vroeg of ik ver in de stad Tainan, op de plek waar vroeger een Nederlands fort stond, staat dit beeld van de laatste Nederlandse gouverneur van Formosa die zich overgeeft aan de Chinezen. Oorspronkelijke knielde de man, maar nadat Ne derland eindjaren tachtig Taiwan duikboten had geleverd vonden de Taiwanezen het niet netjes meer om de Nederlander zo onderdanig te laten zijn en werd er een staande versie van gemaakt. Foto: GPD/Gert Jan Broere op scherp gezet Ook de Taiwanese geschied schrijving is het strijdtoneel ge worden van de pro- en anti-Chi- nalobby, met name de korte pe riode (1622-1662) dat de Verenig de Oost-Indische Compagnie de dienst uitmaakte op Formosa, zo als het eiland toen in het westen bekend stond. Sinds drie jaar ge leden de Democratisch Progres sieve Partij ('onafhankelijken') de macht overnam van de Nationale Partij ('vastelanders'), is de na druk verschoven in de aandacht van histiorici verschoven van de Chinese geschiedenis naar Tai- wans koloniale verleden. Ang, die van 1991 tot 1994 in Leiden stu deerde, is het beste bewijs van die veranderende tendens. Zijn kantoor is gevuld met kopieën van de 'Generale Missiven' van de VOC. De logboeken moeten hem helpen in zijn speurtocht naar Nederlandse invloed in de huidige Taiwanese maatschappij. Hij wil daarmee het bewijs leve ren dat de Spanjaarden, Japan ners en Nederlanders bijgedra gen hebben aan de ontwikkeling van een cultuur die geheel eigen is en niet Chinees, zoals de 'vas telanders' beweren. „De Neder landers hebben bijvoorbeeld een veel grotere invloed gehad op de landbouw dan tot nu toe ge dacht. De gebruikte technieken werden door de Nederlanders meegebracht en niet door de Chi nezen." In de Chinese stad Xiamen, dat tegenover Taiwan ligt, staat een groot standbeeld van Zheng Chenggong, de Chinees die in 1662 de Nederlanders van For mosa joeg. Hij geldt in China als een nationale held, maar volgens trekken mocht. „Natuurlijk", zeiden de heren. Pas toen ik Rotterdam uitreed, begreep ik wat er eigenlijk aan de hand was geweest. Allochtoon gezin gaat op de laatste warme zondag van de zomer naar de dierentuin. Het parkeerterrein ligt namelijk dicht bij Blijdorp. Auto raakt ingesloten door mijn auto en waarschijnlijk door een wa gen die later op die brede berm schuin voor de mijne is komen te staan. Gezin komt te rug, man vraagt suppoost of hij het hek even open wil doen zodat hij via het par keerterrein weg kan rijden. Suppoost weigert. Man begint te mopperen en gc met zijn wagen achteruit tegen de mijne duwen om wat ruimte winnen. Sup poost belt om politie-assistentie. Agenten komen, hek gaat open, gezin en auto mee naar het bureau, man drie uur vast in cel tot domme Joost Prinsen komt vragen wat er eigenlijk aan de hand is. Wat die alloch toon nu precies deed of riep bij dat parkeer terrein, weet ik niet. Maar wat die suppoost deed, weet ik wel: allochtoontje pesten. Daar durf ik een eed op te doen. Zo waar lijk helpe mij Allah almachtig. Tal van ministeries leveren diensten en materieel aan het Koninklijk Huis, vooral op speciale gelegenheden zoals het huwelijk van prins Willem- Alexander en Maxima. Foto: GPD en zijn hof in deze tijd omgere kend nissen de 28 en 35 miljoen euro krijgen. Toch valt er veel af te dingen op de vaststelling dat het Oranjehuis een bescheiden rijksuitkering ge niet, relativeert Van Dalen. De 7,3 miljoen staat weliswaar expliciet in de rijksbegroting! maar ook alle 'bedrijfsmatige' zaken komen voor rekening van de staat. Sinds 1981 staan de kosten van de hof houding op de begroting van ons rijk als 'functionele kosten' die ge declareerd worden bij diverse mi nisteries. Tal van ministeries leve ren bovendien diensten en mate rieel aan het Koninklijk Huis. In het hofjargon spreekt men over de kosten van 'bevriende dien sten'. Zo is er de Dienst Koninklij ke en Diplomatieke Beveiliging die op de begroting van Binnen landse Zaken verschijnt. De staatsbezoeken worden gefinan cierd door Buitenlandse Zaken, terwijl pers en publiciteit door de rijksvoorlichtingsdienst worden betaald. Verkeer en Waterstaat krijgt de rekening van het rege ringsvliegtuig en het onderhoud van de paleizen komt ten laste van de begroting van het ministe rie van VROM. Van Dalens con clusie: „Al met al levert een speur tocht een geschat bedrag van 67,5 miljoen euro op, waarmee het Oranjehuis ruimschoots het staatsinkomen van Koning Wil I voorbij streeft." GPD Onderhoud van paleizen komt ten laste van de begroting van het ministerie van VROM. Hier het voormalige woonhuis -nu kantoor van Willem-Alexander, naast paleis Noordeinde. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2