MEDIA I Superlatieven voor Deltawerken Vroege Vogels viert feest Masterplan tussen feiten en fictie >rin en JS in actie gen boete aakhond ider hypnose vorig leven 'Het leven van een artiest kan ook saai zijn' HDC 648 zaterdag 27 SEPTEMBER 2003 (ERSUM/MEDIAREDACTIE - Wil- >rd Frequin, tv-maker bij SBS Eeft een klacht tegen dag- De Telegraaf ingediend bij lad voor de Journalistiek, twjuln meent dat de krant geptsend, suggestief en onjuist' drhem heeft geschreven, iet! tkejjuin stoort zich aan twee eei hem vervelende verslagen id ide krant in juni heeft gepu- t iieerd over een snoepreisje mversum/mediaredactie - SBS 1 Yorin gaan een tegenon- toek doen naar de vermeen- d( jverschrijdingen van de re- lat neregels, om te kijken of het :tiebeleid juist is toegepast, waakhond van de omroe- het Commissariaat voor de d( lia is van mening dat een tal commerciële tv-omroe- te veel reclame uitzendt. Commissariaat legde daar- een boete op aan de zen- SBS 6, Net5, ,V8, Yorin, V en TMF met een totale de rde van 265.000 euro. i ens een hoorzitting op 16 lol >ber zullen de omroepen verweer voeren. „Het is ;elijk dat we incidenteel de ;ejils overschrijden, maar dat jeslist de bedoeling niet", al- een woordvoerder van SBS let komt bijvoorbeeld wel voor dat een dartswed- jd uitloopt. Daardoor kan •ijn dat we in het uur na de itrijd wat meer reclame uit- len en in het uur daarna minder. Verder zijn we een :al keren beboet omdat we ie seconden boven de toe- tane 12 minuten zaten. Dat len we nogal discutabel, we !n kijken of het klopt." Yorin heeft twijfels over de leid van de steekproeven het Commissariaat. „Nor- controleren we zowel als achteraf de hoeveel- reclame", aldus een irdvoerster. „We zouden het beetje flauw vinden als we rege een incidentele over- rijchng beboet worden." voor Frequin en veel andere be kende Nederlanders - naar het Spaanse Marbella. Daarbij zou de SBS 6-programmamaker zich misdragen hebben. De klacht wordt volgende week be handeld. Frequin zelf is in 1998 twee maal door de Raad op de vin gers getikt wegens het bedrijven van onbehoorlijke journalistiek. Eenmaal omdat hij had gelogen over het inzetten van een ver borgen camera en eenmaal om dat hij iemand zeer hinderlijk volgde met een camera. Giste ren nog klaagde ziektekosten verzekeraar VGZ bij de Raad voor de Journalistiek, dat Willi- brord Frequin onlangs voor het programma De week van Willi- brord zonder toestemming hun pand binnendrong en zich daarbij 'incorrect' gedroeg te genover een van de medisch adviseurs. Links jonge Utrechtse zakenmak Michel. Hij kan behoorlijk opschep pen. Rechts: kitesurfer Jordy. Foto's: GPD/Yorin irsum - Onder hypnose len gebracht en teruggaan een vorig leven. Dat is de 4-jnule van een nieuw televi- irogramma dat waarschijn- binnenkort op de Neder- rajdse televisie komt. tv-productiebedrijf Eye- 3iks van Reinoud Oerlemans 9|ft de Nederlandse rechten :3pit programma-idee onlangs 4 tocht. door Monique Brandt Amsterdam - Michel, een 25-ja- rige zakenman uit Utrecht, is een behoorlijke opschepper. Hij pocht over zijn 'sex-driven' vriendinnetje, zijn enorm hoge IQ, zijn bijzondere persoonlijk heid. „Mijn vrienden van vroe ger zijn allemaal bouwvakker, werkeloos of in de WAO. Ik heb als enige een universitaire op leiding. Ik was altijd anders dan anderen. De banen liggen voor mij voor het opscheppen." Na één - wat traag opstartende - aflevering van Yorins nieuwe realityreeks Masterplan, brok kelt die zelfverzekerdheid ge staag af. Tja, wat wil je, nadat je bijna bent gelyncht in een volkswijk, op een haar na aan een arrestatie bent ontkomen en vervolgens door de Russi sche geheime dienst bent opge pakt. Of niet? Het is allemaal een spel, een tv-spel, maar wét werkelijkheid is en wét fictie, dat weet hij ook niet meer. Volgens Endemol-baas Paul Römer is Masterplan (vanaf maandag op de tv) dan ook de ultieme verstrengeling van dra ma en reality. Acht tot tien players begeven zich vrijwillig een real life videospel. De vaste verteller, acteur Peter Tuinman, doet de verhaallijnen in ron kende videotaai uit de doeken. Via sms-berichten krijgen kan didaten allerlei opdrachten van The Master, het onzichtbare brein achter het spel, dat voor elke kandidaat bestaat uit zeven levels met op de persoon toege sneden opdrachten. Tijdens die opdrachten komen de players in deels gefingeerde situaties terecht waarbij ook ac teurs worden ingezet. Zo moet Michel als gasmeter met een camera bij mensen binnen zien te komen. Wat hij niet weet, is dat de buurtbewoners per brief zijn gewaarschuwd voor een man die zich uitgeeft als gas meter. Laat hij nu net aanbellen bij een oudere vrouw met twee stevig gespierde zonen. Zijn zij acteurs, of 'echte' mensen? De kandidaten, maar ook de kijkers hebben geen idee. Pot goud Doel van het spel is het verleg gen van de eigen grenzen door het doorlopen van alle levels, waarna de pot met goud wacht: 100.000 euro. Voor de kandi daat die een opdracht niet haalt of weigert is het game over. Vol gens Römer wacht de players een fikse confrontatie met zich zelf. „Van elke kandidaat hebben we door middel van intensieve ge sprekken een psychisch profiel, een blauwdruk gemaakt van zijn of haar persoonlijkheid. Ben je echt die onafhankelijke geest, of valt dat erg tegen?" We krijgen in deel 1 een niet bepaald opwekkend beeld van het leven van Jordy, een kite surfer uit Noordwijk, die zijn dagen slijt op het strand van Noordwijk. Hij is meestal blut en woont antikraak. Discovery belicht Hollandse strijd tegen het water le door onze mediaredactie ai versum - Buitenlanders snappen er vaak luen snars van dat wij niet continu gebukt ei an onder panische angst. Hoe kun je nou 'o stig leven in een landje dat grotendeels :r ider de zeespiegel ligt? 3, de serie Extreme Engineering, over am- tieuze bouwprojecten over de hele we- i7 d, wijdt Discovery Channel morgen een levering aan 'Holland's barriers to the a'. De op Amerikaanse leest geschoeide icumentaire van vijftig minuten bedient :h rijkelijk van superlatieven terwijl het al uwen durende gevecht tegen het wassen- water de revue passeert: van de aloude olen en de aanleg van dijken tot de bouw n de Afsluitdijk en de totstandkoming n de Deltawerken. e strijd tegen het water dwingt intematio- ial veel respect af, de Hollander zelf vindt verwoede pogingen om het water op af- ind te houden niet meer dan vanzelf- ri rekend. Droge voeten zijn toch doodnor- alaal? Vrijwel niemand in Nederland zal nin ook dagelijks stilstaan bij de ingenieu- ts kolossen die in de Zeeuwse en Zuid-Hol- :r ïdse wateren liggen om de bewoonde :1 ireld te beschermen tegen vloedgolven. Jiauvinisme e r gelegenheid van de Hollandse afleve- ng, die voor het Europese tv-publiek werd irjtdaan van de ronkende superlatieven uit Amerikaanse versie, organiseerde Disco- l ry Channel op een zomerse dag een kl rsexcursie naar de Maeslantkering bij 5®ek van Holland. Het vooropgezette plan phet gezelschap te doordrenken met eJig chauvinisme wat betreft de Hollandse ei iterbouw slaagde wonderwel. Wie op lut- i e meters afstand de twee gigantische wa- efkerende deuren die bij stormvloed de Di 0 meter brede Nieuwe Waterweg afslui- a u, gadeslaat, is ontegenzeglijk onder de druk van zoveel bouwkundig vernuft. Bij :r stig tij liggen de reusachtige, uit stalen leizen opgetrokken armen aan weerszij- ifn van de vaarweg geparkeerd in dokken p de oevers. Zodat het drukke scheep- n artverkeer van en naar de Rotterdamse e ven geen hinder ondervindt. Di it bouwwerk, bijna even groot als de Eif- luiten van de stormvloedkering, zo groot als een lig- Foto: ANP Het water kolkt als Rijkswaterstaat het s gende Eiffeltoren, eenmaal per jaar test. feitoren, is ook nog eens de grootste robot ter wereld. De hele constructie werkt com putergestuurd. Eind oktober vorig jaar, toen een storm over het land raasde die veel schade aanrichtte, was het bijna zo ver. Ternauwernood hoefde het gevaarte uiteindelijk niet gesloten te worden. De verantwoordelijke ingenieurs zullen het niet snel openlijk toegeven, maar in hun hart hoopten ze dat het water het kritieke peil zou bereiken. Zodat ze 'hun' vernuftige stormvloedkering eens in volle actie had den kunnen bewonderen. De deuren wor den eenmaal per jaar gesloten om de appa ratuur te controleren, verder sluit de kering alleen bij extreem hoge waterstanden. Iets dat gemiddeld slechts één twee maal per tien jaar voorkomt. Holland's barriers to the sea stipt tot slot aan dat, nu de dijken versterkt zijn en de Deltawerken voltooid, een andere bedrei ging opdoemt voor de miljoenen Nederlan ders onder zeeniveau: overstromingen van rivieren als gevolg van de klimaatverande ring. Oplossing: het onder water laten lo pen van grote stukken land. Maar voor dat idee is vooralsnog geen veilig ingepolderde Hollander te porren. Voor wie toch nattig heid voelt: voer op www.geo-loket.nl uw postcode in en check in een mum van tijd hoe ver uw woning zich onder NAP be vindt. Berrit de Lange Extreme Engineering, Holland's barriers to the sea, zondag, Discovery Channel, 22.00 uur. Voorafgaand om 21.00 uur: Tunneling under the Alps, over een ruim vijftig kilome ter lange tunnel in aanbouw in Zwitserland en aansluitend om 23.00 uur: Bridging the Bering Strait, over de plannen voor een brug die Amerika en Azië met elkaar verbindt. Hilversum - "Vroege Vogels' be staat 25 jaar en Nederland zal dat weten. Het natuur- en mi lieuprogramma, dat de VARA elke zondagmorgen van vijf over acht tot tien uur op Radio 1 uitzendt, viert uitbundig feest. Dat merken de televisiekijkers als eerste. Vanavond staan de televisieprogramma's Kassa!, Bergen-Binnen, Kopspijkers en Het Lagerhuis in het teken van het jubileum. Bovendien is er vanavond een speciale, eenma lige late night show bij de VARA in het teken van Vroege Vogels met als titel 'Dat zoeken we op'. In het programma zijn cabaret fragmenten te zien met het the ma natuur en milieu. Dolf Jan sen, Karin Bloemen, Edith van Dijk (zwemster) en Boris van der Ham (Kamerlid D66) beant woorden daarover vragen die door Astrid Joosten worden ge steld. Morgen zijn de luisteraars aan de beurt. De redactie komt met een dubbele aflevering. Die ra dio-uitzending ziet er ook an ders uit, omdat het programma niet vanuit de Hilversumse stu dio komt, maar zich afspeelt op een speciaal festivalterrein in Natuurpark Berg Bos in Apel doorn. Tijdens die jubileumuitzending blikken onder meer presentato ren Ivo de Wijs en Karin van den Boogaert terug op een kwart eeuw 'Vroege Vogels'. Speciale gasten zijn de vroegere milieuministers Winsemius, Al ders en Pronk. Ook leden van de huidige regeringsploeg - de ministers Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit), Dekker (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu) en haar staatssecretaris Van Geel zijn present. Tevens Tijdens die jubileumuitzending blikken onder meer presentatoren Ivo de Wijs en Karin van den Boogaert terug op een kwart eeuw Vroege Vogels. probeert de redactie antwoord te krijgen op de vraag of en hoe we de milieuproblemen van nu en morgen kunnen oplossen. Vaste columnist Midas Dekkers en zijn voorganger Egbert van Keulen doen hun eigenzinnig zegje, terwijl ook cabaretier Joep van Deudekom van zich laat horen. Vroegere presenta toren Letty Kosterman, Inge Diepman en Margreet Reijntjes zijn eveneens aanwezig. Carla van Lingen, eindredac teur van Vroege Vogels, zegt dat in de uitzending de nadruk ligt op de mogelijkheden een duur zame levensstijl te ontwikkelen. „Niet alleen door de overheid, instellingen en bedrijven, maar door iedereen: de individuele luisteraar en bezoeker van het festival." „De levensstijl wordt gemeten met behulp van de Mondiale Voetafdruk, die als een rode draad door de uitzending loopt. Zondagochtend wordt bepaald hoe de levensstijl van de gasten ef uitziet, hoe groot hun ener gieverbruik is en hoe die is te rug te brengen." Hilda van Doorn en Wim Hoo- gendoorn waren in 1978 de be denkers van het programma en van de naam 'Vroege Vogels'. Zij borduurden voort op 'Weer of geen weer'. Bert Garthoff be gon in 1955 met dat allereerste natuurprogramma op de radio. Fameus daarbij was de weke lijkse bijdrage van bioloog dr. Fop I. Brouwer, die onder het motto 'alles wat groeit en bloeit en ons altijd weer boeit', zijn praatjes de ether in slingerde. - Dat zoeken we op, zaterdag, Nederland 3 om 23.15 uur. - Vroege Vogels, zondag, 08.05 - 12.00 uur. Tien jaar professioneel artiest. Een nieuwe single, een nieuw al bum, een nieuwe reeks gala shows in Ahoy* en een eigen rea- litysoap op televisie. Dit najaar kan niemand om charmezanger Frans Bauer heen. Hoogste tijd voor een paar bakken koffie in zijn woonplaats Fijnaart en een lesje positivisme van de Brabant se klei. Jacques Hendriks fijnaart - Aan de ene kant is en blijft hij de eenvoud zelve; het ietwat naïeve Brabantse menneke, aan de andere kant schuilt in hem een echte prof, een perfectionist. Dat perfectio nistische gaat ver. Thuis, in zijn riante villa moet het bijvoor beeld overal proper zijn. „Heb ik van mijn moeder, die is nog erger dan ik." Laatst was Frans danig van slag. De nieuwe huisgenote, hondje Kaja, had driftig aan een tafel poot geknaagd. Gevolg: de no dige littekens op het sierlijke, witte meubelstuk. „Ik heb die tafelpoot met sambal inge smeerd. Kaja heeft er nog een keer met haar snuitje tegenaan gezeten, maar dat doet ze nu niet meer..." Zijn studio noemt hij schamper zijn 'hok'. Meer is het ook niet, een ruimte van amper twee bij drie meter naast de garage. Hij laat een stukje horen van zijn nieuwe single 'n Ons geluk (is meer dan een pond goud), die op 6 september uitkwam. En begint een indrukwekkend re laas over zijn voorbereidingen op de shows in Ahoy". Alle ze ven uitverkocht. Reden voor het Rotterdamse sportpaleis om er nog drie aan vast te knopen. HWaarom zei hij in hemels naam ja toen hij door de pro ductiemaatschappij van Reinout Oerlemans benaderd werd voor een realitysoap la Adam's Family, De Pfaffs en Patty's Posse? Dat is toch niks voor hem? Of verwacht het ma nagement soms dat dit goed is voor 'het product Frans Bauer'? „Of mijn zangcarrière erbij ge baat is, weet ik niet, daar heeft het niets mee te maken. Toen ik de aanbieding kreeg, was mijn eerste reactie dat ik geen spraakmakend leven heb. Ik ben geen big spender zoals de Adam's Family en heb niet zo'n bewogen leven als Patty Brard. Maar vervolgens vond ik het idee toch wel leuk. De meeste mensen weten niet wat ik bui ten de optredens doe. De be sprekingen, hier in mijn hok re peteren, de nachtelijke ritten naar huis en gewoon, het thuis zijn. Misschien is het wel mooi om te laten zien dat het leven van een artiest ook saai kan zijn. Niet alleen maar glitter en glamour. Nou ja, saai is mijn le- Frans Bauer: „Wat ik van het programma moet verwachten, weet ik niet. Ik bemoei me ook niet met de montage. De eerste aflevering ga ik gewoon hier thuis voor de buis kijken". Foto: GPD ven niet, maar ik bedoel ermee dat ik geen echtscheidingsperi kelen heb." „Wat ik van het programma moet verwachten, weet ik niet. Ik bemoei me ook niet met de montage. De eerste aflevering (op 2 oktober) ga ik gewoon hier thuis voor de buis kijken. Waarom zou ik me er ook mee bemoeien? Ik weet wat ik ge zegd heb en blijf daar altijd achter staan." Hij lacht als Mariska koffie ser veert door het open raam van zijn 'hok' en kijkt nog eens om zich heen. „Ik kan niet werken in een grote ruimte, met een leegte achter me. Dit hok is even groot als mijn oude slaap kamer. Niet de meest luxe stu dio- ruimte, maar wel prak tisch, alles bij de hand. Als ik hier zit, dan is het net alsof ik weer thuis ben, bij mijn ouders. Daar heb ik al die jaren in mijn slaapkamertje gerepeteerd." Eenzaam Hij wil toch niet zeggen dat hij heimwee heeft? Natuurlijk niet. Pa, ma en broer Dorus wonen op een steenworp afstand en zijn altijd in de buurt. „Ze heb ben allemaal een sleutel van hier, ook allemaal hun eigen kastje. Dat is toch alleen maar mooi? Stel je voor dat je hele maal alleen bent, dat er nooit iemand langskomt. Ik krijg wel eens brieven van mensen die zo eenzaam zijn. Verschrikkelijk lijkt me dat." Frans Bauer zal niet snel ver eenzamen. Hij heeft zijn fami lie. En hij heeft zijn fans, die re gelmatig bij de villa in Fijnaart komen kijken. Een andere be roemdheid zou de poort sluiten en de rolgordijnen laten zak ken, Frans niet. „Als een fan he lemaal uit Groningen of zelfs Duitsland komt, dan laat ik die echt niet buiten staan. Een praatje maak ik altijd, soms laat ik ze binnen en zet ik een bak koffie voor ze. Waar ik altijd een koekje bij serveer. Dat is toch normaal, gewoon een blijk van respect. Ach, misschien ben ik wel een vreemde eend in de bijt. Ik voel me geen ster. Op het podium, ja, daar ben ik een artiest die een prestatie moet neerzetten. Maar hier ben ik mezelf. Soms zit ik uren op de ze stoel in mijn hok en staar met verbazing naar buiten. Omdat ik amper kan bevatten dat dit huis, deze grond van mij is. Wat een voorrecht om hier te mogen wonen! Aan de andere kant, je kunt ook gelukkig zijn in een schoenendoos. Je moet blij zijn met wat je krijgt. Wij hebben jarenlang in een cara van van 6.20 meter gewoond en daar waren we ook blij." Hij draait daarom de nieuwe single nog maar een keer. 'n Ons geluk is meer dan een pond goud. „Dat is een vaste uitspraak van mijn vader. Ik vertelde aan Emile Hartkamp, die al zo'n vijftien jaaï mijn nummers schrijft en produ ceert, dat mijn buurman vol trots zijn nieuwe auto had laten zien. Dat vind ik leuk voor die man, dan toon ik interesse. Zo is het ontstaan." Snoepwinkel „Ik werk graag met vaste men sen en vind het belangrijk dat je daarbuiten ook met elkaar be vriend bent, dat je alles voor el kaar over hebt. Anders hadden we nooit zoveel succes gehad. Als Emile een nieuw liedje ge schreven heeft, dan ben ik net als een kind in een snoepwin kel, de gelukkigste man ter we reld. Bel ik iedereen op om het te laten horen." Frans Bauer voelt zich om meer redenen zeer gelukkig. Omdat zijn familie zo dichtbij is, en vooral omdat Mariska en hij twee gezonde kinderen hebben. „Sinds een half jaar ben ik sponsor en ambassadeur van Villa Pardoes in Kaatsheuvel. Dat is een stichting die vakan ties mogelijk maakt voor kinde ren met levensbedreigende ziektes en hun ouders. Als ik daar langs ben geweest en daarna thuis met Christiaan en kleine Jan op de bank ga zitten, dan voel ik me zo onmetelijk rijk." Op de slotvraag of hij dan nooit teleurgesteld geweest is in de medemens in die bikkelharde showbizzwereld, stuurt hij de verslaggever naar huis met een typisch Frans Bauer-antwoord, waar Emile Hartkamp zo een nieuw lied van zou kunnen ma ken. „Voor elke gebeurtenis ben je zelf verantwoordelijk. Niet dat je er schuld aan hebt, maar je bent wel degelijk zelf verant woordelijk. Soms was iets niet de bedoeling, soms had je iets niet in de hand, of had je van mensen, die van alles hadden lopen roepen en hadden be loofd, meer verwacht. Maar dat zijn allemaal negatieve gevoe lens, daar moet je snel over heen stappen. De blik op voor uit. Gisteren is geweest, morgen moet nog komen, maar van daag leef je." De Bauers, vanaf donderdag wekelijks op RTL 4, 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25