Er is een betere teamgeest bij UDO' De ondergang van FC Wageningen ligt voor het oprapen SPORT jainer Wil Henskens voorspelt zijn club een mooie toekomst Engelhart draagt MSV naar derde overwinning UDO-ASC zondag 14.00 Twee Zuidafrikanen voor DIOK Loonstaten en spelerscontracten, ontslagkwesties, sollicitatiebrieven, de boetepot en een leuk legaat HDC 982 zaterdag 2f september 2003 ifa< oral °°r. Willem Spierdijk Ajj in - Hij heeft meer beken- b ^ais assistent-trainer dan als dejdtrainer. Wil Henskens as- u'%rde onder anderen Wim a Mart de Groot, Fred Filip- 1- Sit seizoen is hij weer eens lac«trainer, bij UDO. Henskens en t het als 'eerste man' naar e: tin in Oegstgeest. Alleen al una de goede start van zijn b, die met zeven punten uit m%ed strijden op de tweede l8ei :s staat. Zondag speelt UDO >rby in de vierde klasse te rn ASC. kor ^fienskens is een echte Lei en een echte UVS'er. een van de talentvolste bij Ispelers van Leiden, speel- 8$ren in de hoofdklasse met Twee jaartjes trok hij er- inuit, ging-ie naar Neptu in Rotterdam. „Die club 40 cent per kilometer en paar honderd gulden per Met Koos Hannaart sa- ben ik gegaan. Anderhalf ;SP voor het verstrijken van de schrijvingstermijn hebben 1 het bij UVS bekend ge- 4 ei kt. Ik kan me herinneren e er bij die club niet zo blij waren. We waren de eerste dfleurs van Leiden, die wer- betaald. Daarna begonnen de zaterdagclubs met hun 've ;monnee te zwaaien." teraf moet Henskens erom beten, begrijpt hij niet dat hij izofaeeft gedaan. „Het is ge- t»i een stomme zet geweest. Wil Henskens bereidt UDO voor op de derby tegen ASC. Foto: Hielco Kuipers Het ging tenkoste van de gezel ligheid. Je vrouw ging niet mee mee naar het voetballen. Ter wijl sfeer voor mij als voetballer zo belangrijk was." Hetzelfde geldt, nu de Leide- naar trainer is. „Sfeer is zo be langrijk. Ik denk dat-ie er bij UDO nu is. Met Jos Witteman, Ron Wetzelaar en Fred Opdam hebben we een heel goed team om het eerste elftal heen, ook jongens die voor sfeer zorgen. Zondag is er na afloop een zan ger uit Amsterdam in de kanti ne, dat hoort er allemaal bij." Daar hoort bij dat de spelers het op de training het naar hun zin hebben. „De jongens moe ten alle moeite doen om naar training te komen tussen stu die, thuis en werk door. Dat lukt het beste als ze ook met plezier komen. Ik doe veel posi tie- en partij spelletjes." De wedstrijd van komende zon dag leeft bij zijn spelers. „Ze be schouwen het als een echte derby. Die jongens kennen el kaar allemaal. Ze zijn er de hele week al mee bezig." Henskens heeft al nagedacht hoe hij z'n groep op scherp krijgt, welke grappen hij in de wedstrijdbe spreking kan maken. „Je moet zorgen dat er in de groep res pect voor de trainer ontstaat. Ze moeten voor mij willen win nen." Vorig seizoen haalde UDO 27 punten in de vierde klasse. Dat was maar een punt of vijf boven de rode streep. Tien punten meer, is de doelstelling voor dit jaar. Henskens denkt dat het gaat lukken. „Ik probeer een betere teamgeest in het team te krijgen, een betere mentaliteit, strijdvaardigheid. Dat lag vorig jaar moeilijk omdat we een krappe selectie hadden. Nu hebben we meer mensen, meer concurrentie. Als het lukt hoe ven we ons in elk geval over de gradatie geen zorgen te ma ken." Over een titel wil de Leidenaar, die overdag administrateur bij een scholengemeenschap is, het helemaal niet hebben. „Daar is het nog veel te vroeg voor. Je kan pas na een wed strijd of zes bekijken of het re- eel is je daarmee bezig te hou den. Als we nu twee keer ach tereen verliezen, staat het er heel anders voor." Dat er dit jaar wat meer moge lijk lijkt voor UDO, heeft Hens kens intussen gemerkt. „Tot dit seizoen was UDO een club waar geen enkele druk bestond om te presteren. Het was een rustige vereniging, misschien wel te rustig. Dat heb ik bij RO- AC als trainer ook meegemaakt. Bij KRV en De Sleutels was dat weer anders. Dan begon het be stuur elk seizoen wel over een kampioenschap of over een pe- riodetitel. Ik merk dat mensen bij UDO daar nu ook over be ginnen. Ik probeer dat zoveel mogelijk te temperen." Henskens denk wel dat de der de klasse op termijn mogelijk is voor de club uit Oegstgeest. „We hebben een jong elftal. Meestal verandert er weinig aan de selectie, er gaat er eens een tje weg, er komt er eentje bij. We hebben nu drie jongens van 17 jaar in het eerste elftal staan, Peter Witteman, Chiel ten Ha ken en Rik Verhage. Als die spe lers zo doorgaan, wordt het moeilijk om ze te houden. Maar als de club erin slaagt om deze lichting bij elkaar te houden, voorspel ik dat UDO een mooie toekomst tegemoet gaat." Zelf denkt Wil Henskens nog wel een paar jaar door te gaan als trainer. „Ik denk dat je als je ouder wordt, je ook een betere trainer wordt. Je krijgt meer routine, je trainingen worden wat anders. Je neemt er ook meer afstand van. Vroeger was ik alleen maar met voetbal be zig. Nu kan ik het veel beter re lativeren." almere - Met behulp van een uitmuntend spelende Edwin Engelhart (goed voor onder meer 37 punten) wonnen de basketballers van MSV ook hun derde wedstrijd van het sei zoen. Tegen de nog puntloze promovendus Omniworld 2 werd het gisteravond in Almere 74-96 voor de bezoekers. De ploeg van Roberto van den Broek - zelf nog last ondervin dend van zijn heup - was nogal gehavend door blessures en trad daardoor aan met slechts met 'zesenhalve' speler. Eerste jaars senior Tim van Zeist kon zelfs helemaal niet spelen door een op het werk opgelopen handblessure en bleef met vier hechtingen langs de kant. Vanaf de bank zag hij MSV pas halverwege het tweede kwart enige afstand van de thuisclub nemen. De Noordwijkers sloe gen voor de rust een gat van dertien punten. Meteen na de pauze tilde de ploeg het ver schil naar twintig en hield die geruststellende voorsprong, mede door toedoen van een full court press in het derde kwart, tot het einde toe vast. Een opgeluchte Van den Broek: „Ik ben heel blij met deze uit slag. De ploeg heeft vooral ver dedigend heel hard gewerkt en vechtlust getoond. We lieten her en der ook wel wat steekjes vallen, maar we hebben nog voldoende tijd om aan die de- Edwin Engelhart was gister avond uitblinker bij MSV. Archieffoto: Taco van der Eb tails te werken. De hele ploeg verdient daarom een compli ment, maar het grootste is voor Edwin Engelhart. Die heeft na een voor hem persoonlijk moeilijke periode nu werkelijk de sterren van de hemel ge speeld." Scores MSV: Engelhart 37 pun ten (12 rebounds), Van Leeu wen 20, Jordan 18. leiden - De Leidse rugbyclub DIOK heeft zich versterkt met twee Zuidafrikanen. Gisteren werd Matthew Calitz vastgelegd. De 24-jarige Zuid- Afrikaan, afkomstig uit Richards Bay, heeft een overeenkomst van een jaar. Hij is gehaald voor de positie van 'flanker'. Calitz speelde rugby in de Natal-regio en is op advies van captain Wil- nus Versteijnen naar Leiden ge haald. Binnen twee weken meldt ook Jacco de Klerk zich weer bij DI OK. De Zuid-Afrikaan speelde al eens drie seizoenen voor de Leidenaars en moet de drie kwarten versterken. Volgens manager Nico Langezaal wordt er ook nog gezocht naar een scrumhalf. Henri van der Steen irslaggever met hang naar nos- een voetbalromantiek gaat nog kijken op De Berg, het legendari- stadionnetje van die mooie, jkneuterige club: FC Wageningen. ird: alles staat open! Nog absur- ilj treft er een chaos aan èn de administratie, wegrottend in 'aRommelhok. Boeiende lectuur, die n)ngekend inkijkje geeft bij de dub in zijn laatste dagen. itfi et spelershome staan de bekers I in de prijzenkast, op de bar de >r ege flessen jenever en cognac. V e kleedkamer liggen nog verse jes en verbandjes in de verband- ïmel, eromheen slingeren oude )gi ningen. In een rommelhok ligt ^ïalve administratie over de laat- vj even jaar van de club. e papieren, ordners, bij elkaar iperclipte correspondentie, alles .er: contracten met spelers, soili ng tiebrieven, ontslagkwesties, brie- over ruzies, loonstaten en ook jke correspondentie met bejaar- iupporters en ander klein goud. administratie gaat van de jaren 3 tot en met de laatste thuiswed- jd, in april 1992 tegen NAC. Een mlezing: astus: feest, het grote Steaua Ra t spelen. Uefa-agent Bob Maas- i o t regelt de wedstrijd en stuurt contract, dat erin voorziet dat de i ele recette voor de Roemenen is, j.i sen na afloop contant te over- digen. Daar word je niet rijk van. feeningen is zelfs arm als een luis; [gemeente wordt per bedelbrief tocht te helpen. Vier ton is een bie bijdrage. idgeschreven vel met boetes ok- Wouterse 2 x 100 gulden: ver- Ie schoenen. Kuilenburg, Koe- weer Koeman, Schrijner, Lam- icherf, Van Dijk, nog 2 keer Kui- >urg: allemaal 1 gulden: te zwaar, spelers 5 gulden: broodjes ver- 6n. Krommendijk betaalt 25 gul die is niet op training versche- Broeder en Schrijver lappen vijf omdat ze geen korvee hebben ban. Te laat op de training ver- jnen (Wim Wouterse) kost trou- ook 25 piek. isch: het grote talent Tommy ïmendijk scheurt zijn kruisban- Hij heeft net ervoor een voor- tract getekend met PSV. Uitein- ik ziet PSV af van Krommendijk. Ploegsma stuurt Wageningen ledisch rapport van dr. Van den ®1. 'Ik heb ook nog een arthro- >ie verricht waarbij ook onder ose de stabiliteit van de knie re delijk is, schat ongeveer 80 van normaal. Bij arthroskopisch onder zoek bleek de voorste kruisband wel intakt te zijn, doch niet voldoende spanning te hebben.' Het contract wordt verscheurd. Wageningen smeekt PSV om dan in ieder geval gratis een wedstrijd te komen spe len, maar dat vindt Ploegsma te gor tig. Okay, voor 40 van de recette wü PSV wel komen... Boze brief voor speler Gerry Vink: boete van de club, 10 van zijn maandsalaris. 'Redenen hiervan zijn uw wanprestaties in het veld en voorts uw regelmatig terugkerende zeer negatieve uitiatingen'. Begin 1987 valt de naam Kees van Wonderen. Wageningen wil wel meewerken aan het verzoek van Van Wonderen, die van Bennekom wil overkomen. Van Wonderen meldt zich met een briefje van huisarts Smit, die stelt dat het voor de jonge voetballer zeer wenselijk is dat hij, vanwege een late groeispurt, dit sei zoen blijft voetballen. Liefst bij Wa geningen, dat de KNVB om dispen satie vraagt. „Door bijzondere om standigheden kan hij niet langer bij Bennekom blijven spelen. Gezien het voor genoemde speler zeer be langrijk is dat hij onder deskundige leiding blijft voetballen vragen wij u bij deze medewerking om over schrijving te verlenen naar Wagenin gen. Wij willen genoemde speler gaarne als amateurlid inschrijven voor ons 3e elftal, mede gezien het feit dat ons 3 e elftal al twee spelers is kwijtgeraakt." Helaas voor het 3e elf tal van Wageningen: de KNVB ver leent geen dispensatie. Ruzietje: Amateurvereniging Co lumbia is het niet eens met de afre kening van de bekerwedstrijd tegen het tweede van Wageningen. Wage ningen declareert te veel reiskosten: 339,50. Columbia: de goedkoopste methode is het openbaar vervoer, de bus van Arnhem naar Apeldoorn; dat is 20 maal 12 strippen, maakt 138,40. Luguber: 'cover note' transferwaar- deverzekering Frits Goodings, 6 juni 1989. En schade-aangifteformulier. Vraag: wat is er precies gebeurd? Antwoord: 'vliegtuig waar speler in zat is tegen een boom gevlogen en neergestort.. Woensdag 7.6.89 Suri name, nabij vliegveld Zanderij.' Op de zakenrekening wordt 50.000 gul den gestort: 'refuitkf goodings'. Grote dag, 15 februari 1989. Mr. J.G. Geene notaris te Zutphen, schrijft: „Op mijn kantoor wordt behandeld de nalatenschap van de heer J. Gijs- bertsen, laatst gewoond hebbend te Arnhem, Broekstraat 163 en aldaar overleden op 2 december 1988. Erf Verscholen tussen de bossen ligt de Wageningse Berg. Het vervallen stadion is aan de natuur overgelaten, de deur zit niet eens op slot. Foto: GPD later heeft bij zijn testament, 5 juni 1984 aan U gelegateerd, vrij van rechten en kosten, om te worden uitgekeerd binnen zes maanden na zijn overlijden, een bedrag van 100.000 gulden. Gaarne verzoek ik U mij te berichten of U het legaat aan vaardt en hoe ik te zijnder tijd het bedrag aan U kan doen toekomen." Wageningen antwoordt 17 februari: „Wij zijn zeer verheugd over het aan ons gelegateerde bedrag en zullen dit in dank aanvaarden." Maar: „Wij vragen ons af of er bij u nadere ach tergronden bekend zijn over de heer Gijsbertsen en de redenen voor zijn legaat aan FC Wageningen." Geene antwoordt 26 april: „Toen de Heer Gijsbertsen zijn testament maakte, heeft hij twee hele grote le gaten gemaakt. Voor zover ik mij kan herinneren ging de Heer Gijsbertsen, die een zeer eenzaam persoon was, regelmatig naar voetbalevenemen ten van FC Wageningen. Ik denk dat de Heer Gijsbertsen plezier beleefde aan het mannelijk machtsvertoon dat altijd bij voetbalwedstrijden plaats vindt. Ik geloof niet dat er een heel speciale band was met spelers en/of bestuur." Dat is wel hebbes. Op de zakenreke ning van Wageningen staat 28 juni 1989 nog maar 374,39 gulden, een dag later ineens 100.000 gulden meer. Weer een week later is de helft alweer op, alle spelers- en trainers salarissen zijn even van de voordeel rekening betaald... Nota van Siras, secretariële en ad ministratieve service: „Voor u gere den iov de heer Engelsma (Ouwe hand) 120 km Ermelo, huisadres Piet Schrijvers, overhandiging brief inza ke op non actief stellen: 99,54." De brief zit erbij. Rekening Winnerse Sport: 107,95 keepershandschoenen. Met handge schreven brief van R.D. IJssel de Schepper. „Ons is aan het begin van het seizoen verzekerd dat we mini maal twee paar van FC Wageningen krijgen. In augustus hebben we een paar gehad, daarna werden we voor andere paren van het kastje naar de muur gestuurd en hebben we uitein delijk alles zelf bekostigd. Inmiddels is dit de rekening van het tiende paar handschoenen. Ons gironum mer is 2326029. Met vriendelijke groeten." Sollicitatiebrieven trainers: Epi Drost solliciteert, Doeke Hulshuizen. En John Langkeet. „Ik als coach ben dag en nacht bezig met de vraag: waar ligt de top van het team, speler of van mijzelf. Ik probeer op dit pro bleem op allerlei manieren vat te krijgen. Ik probeer de spelers mede plichtig te maken om dit probleem op te lossen." John is 29 jaar, trainer van het tweede van Union in Nijme gen. Hij wil graag trainer worden bij Wageningen. Contract: Wageningen huurt Hans Vonk van RKC. Vergoeding: 60.000 gulden per jaar. Met recht op on middellijke terugeis. Op de achter kant van de overeenkomst met de hand geschreven de vergoeding, van Vonk? Bruto 84.000 gulden is 7000 per maand. Premies: aangenomen wordt een totaal van 40 punten, 500 gulden per punt is 20.000 gulden. Eerste 20 punten: 500 gulden p/p, 20 tot 30 punten is 550 gulden p/p, 30 tot40 punten 600 p/p. Slechte dag: 30 augustus 1991, fail- lissementsrequest automobielbedrijf Ackermann. Vordering 52.950,88 voor lease-auto's. Hoe lief... Meneer Hoevelaken uit Rhenen schrijft. „Bij deze een brief van een oude supporter 78 jaar oud uit Rhenen. Zaterdag bij de wedstrijd tegen Cambuur kwam ik na een paar jaar ziekte van mij zelf en mijn vrouw weer naar De Berg. Reeds meer dan 40 jaar supporter. Tot mijn spijt moest ik mijn auto helemaal bij het hotel neer zetten en dus een heel eind lopen wat niet mee valt met mijn astma." Enfin, meneer Hoeve laken krijgt onverwijld een mooie brief terug, mèt parkeerkaart. Schrijvers: In het rommelhok ligt een ordner vol ontslagkwesties. Spe lers en trainers. Pijnlijke brieven aan de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau. Hans Boersma kan er niks van, wordt er bovendien van beticht zowel de club als de bedrijfs vereniging te hebben opgelicht. Arie Schans is ook al een prutser. Maar dan volgt de grote Piet Schrijvers, die wel furore maakt, vooral als ruzie maker. Uit het dossier-Schrijvers: December 1988. Lange (concept?) brief aan Amhemsche Courant na kritisch stuk: samenwerking hoofdscout en trainer Piet Schrijvers is nu uitstekend. Volledig onjuist is de stelling dat Schrijvers met vrijwel iedereen ruzie heeft gehad. De elftal leiders? „Volledig uit de duim gezo gen!" En: „Dat spelers met de harde hand van Schrijvers te maken krijgen is de gewoonste zaak van de wereld. Dat wordt toch van een trainer ver wacht? De resultaten zijn overigens zichtbaar." En: „Duidelijk is dat Schrijvers op een goede manier be zig is op de Berg een organisatie neer te zetten." Enkele weken later, 21 januari 1989: aanvraag ontslag Schrijvers. Argu mentatie: „In de loop van de ander half jaar dat de heer Schrijvers in de ze positie heeft gefunctioneerd heeft zich een reeks van conflicten voor gedaan tussen hem en personen binnen en rond FC Mfcgeningen. Te weten spelers, leden van het alge meen en dagelijks bestuur, mede werkers binnen de organisatie (tech nische staf, medische begeleiding, elftallenbegeleiding), leden van de sponsorcommissie, leveranciers en vertegenwoordigers van de pers. Het bestuur van FC Wageningen is van mening dat daardoor een dusdanig verstoorde arbeidsverhouding is ontstaan dat verlenging van de ar beidsovereenkomst uitermate onge wenst is." Er volgt een lange toelichting, met specificatie van alle ruzies die Schrij vers met alles en iedereen had. Daarna: „Naast de genoemde pun ten deden zich tal van andere con flicten voor. Pikant is de afloop van de verloren uitwedstrijd tegen Cam buur. „Na afloop vatte Piet Schrij vers het plan op om meteen na arri veren in Wageningen een (midder nachtelijke) straftraining te geven. Door ingrijpen van het bestuur en manager bleef het beperkt tot en nachtelijke nabespreking met als ge volg ongeruste ouders van jeugdige spelers."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21