Kabinet ziet af van loonstop (SI Leidenaars sidderen voor de 'Eeuwige Glimlach' Zondag open! werken is oké Netwerk kinderporno opgerold Sotheby's Leidsch Dagblad lad®} Aanpak VUT wellicht van tafel Kroonprins plant zijn eigen tulp yTel. (071) 5122362^ van OERLE Koningin opent British School in Voorschoten Rockzanger Robert Palmer (54) overleden 15% KORTING BIJ M BAALBERGEN n«- TTT1 Leidsch Dagblad Kinderopvang in NS-loketten MM ENTAAR TIS INTERNET ibod van KPN om de ko- drie jaar alle basisscho- cholen voor voortgezet on- Ijs en scholen voor middel- beroepsonderwijs gratis i (breedbandinternet) te la- pbruiken, is met de beken- )llandse scepsis ontvangen, wil vanaf 2004 75 miljoen in dit initiatief steken. KPN in de ondersteuning van kenniseconomie kennelijk re eredivisie gevonden, fflcurrerende internetaan- vinden natuurlijk dat Ie markt verstoort en heb- toezichthouders (NMa en gevraagd zich uit te spre- rer deze zaak. Ook de poli- leeft het voornemen van met grote aarzeling ont- il De KPN krijgt het ver iet dit aanbod in een klap ile markt van scholen te irheersen. ir Brinkhorst (Economi- ;en) heeft in een brief 'N de stevige voorwaar- iformuleerd waaraan het moet voldoen als het de op deze manier wil gaan ien van ADSL. Zo eiste hij it aanbod niet langer mag r-i dan drie jaar, dat de Ien gratis moeten kunnen ippen naar andere inter- ividers en dat KPN niet lisen dat er een minimum- scholen aan het initiatief loet beetje op de hoogte is 'He voorzieningen die scho- ebben op dit gebied, weet ►He beetjes helpen en dat bod van KPN zeer de waard is. De suggestie roenLinks om KPN de 75 euro te laten storten in onds waaruit scholen dan en putten, getuigt van verbazingwekkend gebrek rkelijkheidszin. nds bestaat immers al. We het belastinggeld. De is bij de besteding ten behoeve van het bepaald niet scheutig de laatste jaren. Als een als KPN in dat gat is dat prima. Het is on- om dan vervolgens te zeuren over de vraag of dat trategie van KPN is of tschappelijk gebaar. Majoor Lichte regen Irak sinds mei én eer dan 1500 I" rgers dood [x u tra geld voor in kleine "kkenhuizen let mieten op it Haring en 'krenwijngala MC in niet -0 eer de beste in Nederland psmetische grepen al 1 gewoon na ziel van een goed ins is een neembare vesting Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www. leidsch dagblad. nl Dagblad NR. 43346 LOSSE door Silvan Schoonhoven en Robbert Minkhorst leiden - Een groep jongens terroriseert de Leidse Haarlemmerstraat en han teert daarbij een gruwelijke methode. Meisjes die de bende tegen het lijf lo pen, krijgen de keus voorgelegd: óf je doet mee aan groepsseks, óf je krijgt van ons een smiley. De meisjes kiezen voor het laatste - '801116/ is een bena ming van het lachende gezichtje op xtc-pillen. Des te groter is de schok als blijkt dat de bendeleden er iets heel anders onder verstaan: twee messne- den in de mondhoeken en vervolgens een flinke stomp in de maag zodat de wangen uitscheuren. De politie in Leiden doet onderzoek, bij studentenvereniging Augustinus hangt een papier aan de muur om meisjes te waarschuwen niet alleen naar huis te gaan, e-mails van veront ruste jongeren gaan over en weer en ook naar de krant. „Kunt u mij snel in formatie sturen hierover?", dringt Pe tra uit Rijnsburg aan. „Want het is na melijk in mijn buurt. Ik wil niet dat het nog iemand overkomt." „Volgens ho ren zeggen mag de politie niets naar buiten brengen", schrijft een even be zorgde Mare uit Leiden. „De gedachte boezemt mijn vriendin, en velen met haar, veel angst in." De paniek blijkt echter onterecht. Het gaat om een zogenaamde 'stedelijke mythe'. „In de volksmond heten ze broodje aap-verhalen", zegt Peter Bur ger van de Leidse universiteit. „Urban legends, moderne sagen, asfaltsprook- jes. Twee weken geleden hoorde ik dit ver haal voor het eerst in Leiden, maar het is minstens vijftig jaar oud en stamt oorspronkelijk uit Engeland. Nu is het in Nederland opgedoken." De politie heeft een melding over een voorval uiterst serieus genomen. Voor lichter Yvette Verboon verklaart: „Daar is het ook erg genoeg voor." Onder zoek heeft geen enkel aanknopings punt opgeleverd. De politie ging bij ziekenhuizen na of zij slachtoffers hebben behandeld en zocht contact met studentenverenigingen. „We heb ben echt stevig onderzoek gepleegd", zegt Verboon. „En alles leidt tot niets. Er ontstaat wel een enorme gerucht vorming." Burger, docent journalistiek, is specia list op het gebied van stedelijke legen den en bestuurslid van de Internatio nal Society for Contemporary Legend Research. Onder zijn zestig Leidse studenten hield hij een enquête. Twaalf kenden het verhaal en vonden het geloofwaar dig. Een van hen wist dat het in Roo sendaal gebeurde, een ander had ge hoord dat de bende in Den Haag actief was. „De oerversie stamt uit het Engeland van de jaren vijftig, toen bendes in Glasgow hun slachtoffers op deze wij ze zouden verminken - van verkrach ting was nog geen sprake, wel waren de slachtoffers scholieren. Later dook het verhaal op bij Britse Chelsea-supporters. Die zouden de ge woonte hebben om tegenstanders een smiley te bezorgen met een mes. Gru welijk detail is dat ze hun slachtoffers na de snijpartij ook nog een stomp of schop gaven, zodat de wangen door de uitgeperste lucht enorm uitscheur den." Pagina Ri: 'Je voelt je meteen onbehaaglijk als je erover hoort' lisse - Met grote voortvarendheid plantte kroonprins en IOC-lid Wil- lem-Alexander gistermiddag in Keukenhof de eerste tulpenbollen die zijn eigen naam dragen. De prins, geflankeerd door de olympische kampioenen Anky van Orunsven en Pieter van den Hoogenband, die ook de handen uit de mouwen staken, leek het vaker te hebben ge daan. Binnen een mum van tijd had hij de bollen in het perk gestopt. Met flair, zonder zijn handen vuil te maken en veel sneller dan dres- suuramazone Van Grunsven en zwemmer Van den Hoogenband. De vlammend oranje Prins Willem-Alexandertulp wordt omschreven als 'sterk, robuust, zeer houdbaar en zowel geschikt voor buiten ais bin nen'. „Net als zijne koninklijke hoogheid", grapte J. Langeslag, voor zitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor de Bloembollen cultuur. Komend voorjaar worden de bloeiende W.A.-tulpen omge ven door de vijf ringen van het logo van de Olympische Spelen in verschillende kleuren hyacinthen. Alleen de groene ring wordt door siergras ingevuld. Foto: Hielco Kuipers Honderden verdachten, ook onderzoek in Nederland (advertenties) zaterdag 27 SEPTEMBER 2OO3 VAN ROY N EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 den haag/gpd - Het kabinet ziet af van de eis dat de vakbonden voor twee jaar de lonen moeten bevriezen. Minister De Geus had eerder laten weten dat zo'n loonstop nodig was om de be zuinigingen op de VUT en pre pensioen te kunnen verzachten. Ook zonder zo'n loonstop acht De Geus het 'niet uitgesloten' dat de door het kabinet voorge stelde belastingheffing op de VUT-uitkering alsnog van tafel gaat. Dat bleek gisteren na af loop van een gesprek tussen de vakbeweging en De Geus. Het gesprek was bedoeld om af te tasten of het kabinet en soci ale partners op 14 oktober tij dens het traditionele najaars overleg met elkaar afspraken kunnen maken over bijvoor beeld het aanpakken van de werkloosheid, de WAO en het betaalbaar houden van de pen sioenen. Het kabinet had daar over laaiende ruzie met de vak beweging en de werkgevers. De FNV en het CNV hadden zelfs gedreigd niet naar het najaars overleg te komen als De Geus tijdens het vooroverleg niets zou bieden. Dat De Geus afziet van de eis dat de vakbeweging belooft voor twee jaar de lonen të be vriezen, is voor de FNV en het CNV reden genoeg om toch naar het najaarsoverleg te gaan. Toch is de hoop op een goed gesprek heel klein. „Het gat tus sen wat het kabinet wil en wat wij willen is nog heel erg groot", aldus FNV-voorzitter Lodewijk De Waal. CNV-voorzitter Doekle Terpstra gouda/anp - Lege kaartjeslo ketten van de NS worden inge richt als kinderdagverblijf. On der de naam Rail Kids gaat 1 december het eerste kinderdag verblijf open op station Gover- welle in Gouda. Volgend jaar moeten daar nog eens tien an dere kinderdagverblijven bij ko men. Dat bevestigde gisteren ondernemer en initiatiefnemer W. Heule. Ook voor Castricum, Bodegra ven, Kampen, Harderwijk en Ommen zijn er plannen. Door de komst van kaartjesau tomaten zijn veel kaartjesloket ten van de NS gesloten. Voor die ruimtes zoeken de NS nieu we gebruikers. Heule en zijn zakenpartner F. Vlietman zijn daarop inge sprongen. Zij runnen al jaren kinderdagverblijven in Almere en Lelystad. Volgens de twee ondernemers is „er een krapte aan kinderdagverblijven op be reikbare plaatsen". is het daar mee eens. „De reden dat wij toch verder willen met het kabinet is dat De Geus zegt dat hij zonder voorwaarden vooraf met ons wil praten. Dan is het bizar als wij de stekker uit de overleg-economie trekken. Maar het einde is wel nabij." De Geus benadrukt dat hij wei nig ruimte heeft om de vakwe ging tegemoet te komen. Zo willen de vakcentrales dat het kabinet de voorgestelde bezui nigingen op onder meer de WW, WAO en bijstand verzacht. Het kabinet wil echter het be grotingstekort niet verder laten oplopen. „En de bonden vra gen wel heel erg veel van mij", zegt De Geus. De minister heeft geen enkele concrete toezegging gedaan, maar wijst erop dat hij moge lijkheden ziet om bijvoorbeeld de voorgestelde bezuinigingen op VUT en prepensioen te ver zachten. Het voorstel van de FNV om in een levenslooprege ling te regelen dat werknemers eerder met pensioen kunnen, noemt hij zeker niet onbe spreekbaar. Werknemers kun nen dan verlof opsparen om aan het einde van hun loop baan eerder te stoppen met werken. Wel verschillen de partijen van inzicht over de manier waarop dat kan. De vakbonden vinden dat het voor werknemers moge lijk moet zijn om voor hun 65ste helemaal te kunnen stop pen met werken. De Geus voelt meer voor deel tijdpensioen, waarbij werkne mers dus minder uren gaan draaien. De NS-loketten worden ver bouwd tot kinderdagverblijf en voldoen daarna aan alle wette lijke eisen. Niet elk station komt volgens Heule in aanmerking voor de inrichting van een kin derdagverblijf. „Het moet veilig zijn en voldoende buitenspeel- mogelijkheden hebben." maagdenburg/anp/dpa/rtr - De Duitse politie heeft een we reldwijd netwerk van kinder porno via internet opgerold. Tegen honderden verdachten is een onderzoek begonnen. In Duitsland zijn vijfhonderd wo ningen doorzocht en is een aantal verdachten gearresteerd. Het onderzoek, met de naam Marcy, strekte zich uit naar nog eens 166 landen. Dat hebben plaatselijke autoriteiten giste ren gemeld. Politie en het ministerie van binnenlandse zaken van Sak- sen-Anhalt zeiden samen met internationale opsporingsdien sten „een van de grootste suc cessen te hebben geboekt" in de strijd tegen kinderporno. „Een van de grootste interna tionaal opererende netwerken is gesloopt", aldus minister Becker van justitie van de deel staat. Het onderzoek kwam op gang nadat een 26-jarige inwoner van Maagdenburg op het inter net kinderporno ging aanbie den. Ruim 26.500 mensen over de hele wereld logden daarna in op die sites, onder wie 530 in Duitsland. De autoriteiten wis ten de meesten van hen op te sporen. Ze stonden op een dis- tributielijst van de 26-jarige ver dachte. Volgens deelstaatminister Klaus Jeziorsky van binnenlandse za ken zijn 745 computers, 35.500 cd's, 8300 diskettes en 5800 vi deobanden in beslag genomen. In de deelstaat Beieren zouden dertig verdachten zijn opge pakt. Een van hen bezat 26.000 foto's van kindermisbruik. Onder de verdachten in Duits land bevinden zich politieagen ten, een grenswachter en „veel leraren en onderwijzers", aldus de procureur-generaal van Sak- sen-Anhalt. Het netwerk ope reerde wereldwijd. Verdachten zijn onder meer woonachtig in de Verenigde Staten, Australië en Zwitserland. Ook in Nederland doet justitie onderzoek naar deze zaak. Dat gebeurt onder leiding van het Landelijk Parket. Volgens een woordvoerder van het parket zijn in Nederland nog geen aanhoudingen verricht. Nadere mededelingen kunnen volgens hem in het belang van het lo pende onderzoek niet worden gedaan. FACIUTAIRE DtEItóTVERLf-MNG BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 INTERNATIONAL REALTY Organiseert op Zondag 28 September a.s. PROPERTY EXHIBITION IN HOTEL AUBERGE DE KIEVIET TE WASSENAAR. Kom kijken naar een uitgebreide presentatie van villa's, appartementen en projecten in o.a.: Spanje, Portugal en Frankrijk. Kijk voor meer informatie op: www.graal-sothebys. nl of bel: 071-524 9222 voorschoten - De goede ban den die The British School in Voorschoten van oudsher heeft met de koninklijke familie, be talen zich uit. Woensdag 1 ok tober verricht koningin Beatrix de officiële opening van de nieuwbouw. „Dit is voor ons geweldig. We gaan er iets heel moois van maken", zegt de woordvoerster van de school enthousiast. Ze wil nog nog niets bekend maken over de openingshandeling die de vor stin gaat verrichten. Met de nieuwbouw aan de Jan van Hooflaan in Voorschoten beschikt de school nu over een ruime accommodatie voor de ruim 1050 leerlingen, die af komstig zijn uit 70 verschillen de landen. Tijdens de renovatie en nieuwbouw zijn tien nieuwe practicumlokalen ingericht plus een teken- en schilderlokaal, een toneelruimte en een mu- ziekstudio. De oude sporthal is afgebroken en vervangen door een nieuwe inpandige sporthal. Er is een nieuwe bibliotheek met een grote werkruimte voor de com puterlessen en er zijn speciale leslokalen ingericht voor voed- seltechnologie en informatie technologie. Het oude en nieu we deel zijn via een atrium met elkaar verbonden. londen/ap - De Britse rockzan ger Robert Palmer, die halver wege de jaren '80 erg populair was dankzij zijn onberispelijke pakken, strak gekamde haar en hits als Addicted to Love en Simply Irresistible, is gisteren op 54-jarige leeftijd in Parijs be zweken aan een hartaanval. Eind jaren '60 sloot hij zich aan bij de Alan Brown Set. Een jaar later voegde hij zich bij de soul- band Dada, die later tot Vinegar Joe werd omgedoopt en waar van ook de zangeres Elkie Brooks deel uitmaakte. Na drie lp's met Vinegar Joe begon Pal mer een solocarrière, die hem in 1974 met Sneakin' Sally Through the Alley zijn eerste hi talbum en -single opleverde. In de daarop vólgende jaren ex perimenteerde Palmer met rock, soul en reggae. In de jaren '80 maakte hij dankbaar ge bruik van de opkomst van de videoclip. In 1985, waarin hij met zijn al bum Riptide zijn grootste com merciële succes boekte, vormde Palmer samen met John Taylor en Nick Taylor van Duran Du- ran de gelegenheidsformatie Power Station. De korte samen werking leverde de hits Some Like It Hot, Communication en Get It On op. Palmers laatste al bum, Drive, kwam in mei van dit jaar uit. Pagina R4: Palmer: strak gekamd en onberispelijk in het pak Robert Palmer. Foto: AFP Amsterdam en Hengelo -30% van 15.90 voor 11.- LAMPLIG snijplank* Ma l/m vr 10- 21 uur. Za 9-18 u 0900-235 45 32 (0.10/min) www.IKEA.nl MEUBELPLEIN LEIDERDORP Van 25 t/m 28 september krijg je bij al je aankopen op Meubelplein Leiderdorp kijk voor een baan van nu op www.exactpi.nl >3/ Op showroommodellen, direct beschikbaar, dus geen levertijd. Deze actie loopt van 25 september t/m 4 oktobe KATWIJK: Ambachtsweg Info: 071 402 8151 EIGEN STIJL IN WO N E N Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat M V Telefoon ri. controle nabezorging) 'e\* Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie a Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400121 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1