Iet kunstgras groeit 'Zo Kip, hebbie weer stront aan je poten' HDC981 wedstrijd aan de hatid was. Meestal wurmde hij zich uit het trainingspak als Bartolome te gen zijn vijfde persoonlijke fout aan hikte of naar adem hapte. Het publiek slaakte dan een die pe zucht, want Kip wilde nog wel eens een bal uitzijn tengels laten vallen en een simpele lay up verprutsen. Dan liep de bra ve Tukker zich vol overgave te pletter op een tegenstander of hij drukte de bal zo onbehou wen tegen het bord dat die weer terug het veld in stuiterde in plaats van door de ring te zak ken. Nee, Harry Kip was geen fijnzin nige basketballer. Geen schutter die voor een precisiebombarde ment a la Akerboom kon zorgen of voor spektakel onder de bor den zoals Arthur Collins. Eigen lijk was hij een beetje een stun telaar, maar niemand die het hem kwalijk nam. Kip was vriendelijk, vlijtig en best wel belangrijk voor het team. Om dat hij zijn hersens gebruikte. Dat hij intelligent was, liet hij zelfs zien als hij de bal per onge Een kunstgrasveld bij RCL in Leiderdorp wordt aangelegd. Het is een van de vijf nieuwe kunstgrasvelden in Leiden en Leiderdorp. Foto: Hielco Kuipers laatbaarheid. Een Realplay kunstgrasveld vergt een flinke investering (tussen de 3,5 en 4 ton euro). Maar het veld gaat lang mee. Arcadis geeft 10 jaar garantie op de mat. Knottnerus waarschuwt dat de matten niet onder houdsvrij zijn. „We geven die garantie natuurlijk alleen als het veld goed wordt onderhou den. Eén keer per jaar geven wij het veld een 'grote beurt', we zuigen, kloppen en vegen. Dan ligt het er weer netjes bij." Maar jaarlijks onderhoud is niet voldoende. „Het veld moet vrij van bladeren worden gehou den, het moet een keer in de week worden geborsteld zodat de rubberkorrels weer mooi op hun plek komen, ook kan er onkruidbestiijding noodzakelijk zijn", zegt Knottnerus. De on derhoudskosten bedragen on geveer eenderde van een na- tuurgrasveld. Sinds kort is het ook mogelijk om een kunstgrasveld te leasen. Knottnerus: „Wij hebben dit concept met Amstellease en twee partners ontwikkeld. Veel gemeenten en verenigingen zien op tegen de hoge investe ring. Om de drempel te verla gen bieden wij voor een vast bedrag per maand gedurende 10 jaar een kunstgrasveld aan inclusief het onderhoud, de verlichting, de bestrating, bere gening en het hekwek. Al vanaf 4.000 euro per maand kan je bij ons een compleet veld leasen. Bij het bedrag is inbegrepen dat de boel na tien jaar wordt opge ruimd." Omdat dat vast niet de bedoeling is, kan de bespeler het contract verlengen voor de helft van het bedrag. Ondanks de stormachtige ont wikkeling rond het Realplay verwacht Knottnerus niet dat het natuurgras verdwijnt. „Al moeten de instanties die het natuurgras beheren meer geld investeren. Maar ja, een nieuw kunstgrasveld scoort nu een maal beter dan een reservering voor onderhoud." Knottnerus voorziet daarom een mooie toekomst voor 'zijn' kunstgras. „Je ziet dat veel clubs op de plek van hun trai ningsveld nu voor Realplay kie zen. Forum Sport uit Voorburg heeft het zelfs op het hoofdveld laten leggen. Ik denk dat over 10 jaar elke voetbalclub de be schikking heeft over minimaal één kunstgrasveld." Gerard Holsheimer, directeur van De Toekomst, het jeugd- en trainings complex van Ajax; „Toen het kunstgras hier vorig jaar werd aangelegd, hadden we een enor me stankoverlast, vooral bij warm weer. Dat is voor een deel opgelost, maar het is nog niet weg. Intussen is de aanleg begonnen van een tweede veld dat dat stankprobleem niet heeft. Onze jeugd is goed aan het veld gewend, be zwaren zitten eerder in het hoofd dan dat ze ergens op zijn gebaseerd." Bram Marbus uit Noordwijk, speelde met zijn club Go Ahead op kunstgras tegen Cambuur: „Ik vind het niks. In normaal gras zak je weg, op kunstgras niet. Ik vond het stroef, na de wedstrijd had ik overal pijn. We hebben er op getraind, toen was het droog, de bal liep helemaal niet. Voor de wedstrijd hebben ze er met een karretje 40.000 liter water op- gesproeid. Toen was het wel beter, maar ik denk niet dat ze dat doen als Noordwijk 4 tegen SJC 6 speelt. Ik vind het al met al nog lang niet de kwaliteit hebben die voor betaald voetbal nood zakelijk is. Maar het kan ook aan mij liggen. Anderen zijn enthousiast, mis schien gaat het beter als je wat lichter en wendbaarder bent." Hans van Leeuwen, trainer van UVS: „We trainen twee keer in de week op kunstgras en één keer op natuurgras. Maar als we niet op normaal gras zou den kunnen trainen, dan was dat geen probleem. Spelers lopen wel schaaf wonden op bij het maken van slidings, maar ze zeggen zelf dat dat op een ge woon droog veld ook gebeurt. Ik heb niet het idee dat ze zich op kunstgras inhouden. Het duurt niet lang meer of op dit soort velden wordt gewoon competitie gespeeld. Ik denk binnen vijfjaar." RANDJE BUITENSPEL luk aan de tegenstander had ge geven. Bij zulke ongelukjes vloog op de tribune altijd dezelf de schreeuwlelijk overeind en die tetterde dan: 'Zo Kip, hebbie weer eens stront aan je poten'. De handen, die hij bij wijze van toeter aan zijn mond had gezet, plantte hij vervolgens in zijn zij. Triomfantelijk om zich heen kijkend, ontging hem dan dat Kip de schade grotendeels on middellijk repareerde. Door de tegenpartij voor de voeten te lo pen of een nuttige overtreding te begaan. Kip had er zijn kop altijd bij en als hem de tijd werd gegund om in de wedstrijd te groeien, haal de hij zijn wapen tevoorschijn: het hoekschot. Met de ene arm hield hij belagers op afstand en met de andere lepelde hij de bal over zijn hoofd en, niet zelden, in het netje. Als Kip weer eens om het hoekje had gescoord, werd er heel hard gejuicht. Om dat de supporters hem zo graag mochten. Voor even verlichtte Parker, landskampioen tn 1978, de sportarmoede in Leiden. Het basketbal was hief^ko populair dat ik er van uitging dat ik uit gedost als Harry Kip zelfs in het diepe zuiden de blits zou ma ken. Sloeg nergens op natuur lijk, want basketbal mocht dan een wereldsport in Leiden zijn, in Vaals had ik heel wat uit te leggen. Van de week zag ik mijzelf weer lollig doen in dat witte basket balshirt met nummer 15 en KIP achterop. Ik zat aan de ontbijt tafel en had zojuist in de krant zien staan dat in een Deventer ziekenhuis de 55-jarige oud- basketballer Harry Kip was overleden. Lymfklierkanker. Kampioen van Nederland met Levi's Flamingo's, Kinzo en Par ker, 163 interlands. Hij was le raar op het Stedelijk Gymnasi um in Enschede en zakelijk be geleider van beloftevolle basket ballers. Klein bericht, grote schok. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@hdc.nl SPORT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 SI |f nieuwe velden in Leiden en Leiderdorp Afgelastingen zijn vrijwel verle den tijd. Alleen bij ijzel kan er niet op gevoetbald worden. Op een natuurgrasveld kan 200 tot 300 uur per jaar worden gevoet bald, op een kunstmatige mat is de bespeelbaarheid daarente gen onbeperkt. In het betaald voetbal experi menteren Cambuur Leeuwar den en Heracles Almelo met kunstgras dat door Arcadis is aangelegd. Heracles heeft als 'proeftuin' een subsidie van de UEFA, de Europse voetbalbond, gekregen. Op basis van de erva ringen van spelers op nog vijf velden elders in Europa besluit de organisatie in 2005 of kunst gras ook op het hoogste com petitieniveau wordt toegestaan. Als dat het geval is, luidt de ver wachting dat op termijn ook in de Amsterdam Arena het gewo ne gras verdwijnt. „Ajax heeft gezegd dat er kunstgras komt als de kwaliteit 110 procent is van natuurgras", vertelt Knott nerus. „Als norm hebben we nu het gras in de Kuip genomen, in de maand mei, met een beetje dauw erop. Dat vinden voetbal lers het prettigst spelen. We zit ten intussen dicht tegen deze norm aan." De speelvelden die voor het be taald voetbal zijn ontwikkeld zijn van een andere kwaiteit dan de matten die in Leiden en Leiderdorp worden neergelegd. „Bij de profclubs zijn de sport- technische eigenschappen be langrijker dan de duurzaam heid. Op die velden kan je nog beter slidings maken. Bij de amateurclubs gebruiken we rubberkorrels afkomstig van autobanden. Voor het profvoet bal zijn speciaal zandkleurige korrels gemaakt met eigen schappen die zorgen voor nog betere speelomstandigheden. Er is zelfs een speciaal berege- ningssysteem ontwikkeld om dat het op een iets vochtige mat prettiger spelen is", aldus Knottnerus. Het aanleggen van een een Realplay-veld kan in een paar weken gebeurd zijn, het is me de afhankelijk van de hoeveel heid grondwerk die moet wor den verzet. Het veld wordt aan gelegd op een zandpakket van 39 centimeter dikte met daar onder een drainage. Op het zand komt een zogenaamde sporttechnische laag van zes centimter. Die laag bestaat uit een rubbermengsel en zorgt voor demping en waterdoor- V.L.N.R. KIP stond er op mijn rug, die ene keer in mijn leven dat ik aan carnaval heb gedaan. Dat was in Vaals, bij het Drielan denpunt, de geboortegrond van een Limburgse collega die mij had uitgedaagd. Het moet 1979 zijn geweest, de hoogtijdagen van het basketbal in Leiden. Parker, in het Leidsch Dagblad hardnekkig aangeduid als P/Leiden. Want aan gratis recla me voor de sponsor deden we vroeger niet. Dik vijfduizend man bij Europa-Cupwedstrij den in de Groenoordhallen, ja zelfs het dubbele bij de finale van de play-ojfs, de zenuwslo pende kraker tegen de grote ri vaal Den Bosch. Toen publieks lieveling Arthur Collins last van zweethanden had en vijand Cees Akerboom ze er van steeds grotere afstand stond in te kei len. Parker verloor en die tien duizend mensen zaten, stonden en sprongen op houten plankjes die bij elkaar werden gehouden door wankele staalconstructies. Noodtribunes heetten die din gen. Dat er tóén geen ongeluk ken zijn gebeurd. Afijn, je had dus Arthur Collins, een zwarte niet eens zo grote Amerikaan die spetterend kon dunken en over een loepzuiver sprongschot beschikte, en je had Mitchell Plaat, een slimme, wa- tervlugge dribbelaar die het spel verdeelde. Mitch was ook Ame rikaan, maar omdat er tussen zijn voorouders iets Nederlands zat, mocht hij twee paspoorten hebben. De allrounders Sid Bruinsma en Jim Woudtsra wa ren ook van die zogenaamde Nederlandse Amerikanen en dan was er nog Vic Bartolome, een gewone Amerikaan van tivee meter veertien of zoiets. Echt een waanzinnig eind. Van de mindere goden die dit vijftal tot een team maakten, stak Haipy Kip uit Enschede er bovenuit. Met zijn twee meter negen was hij de enige die Bartolome bijna recht in de ogen kon kijken. Meestal zat Kip op de bank, niet te kakelen, maar zwijgzaam, de oren ge spitst en de ogen strak op het veld gericht. Moest hij erin, dan wist Kip precies wat er in de Staand v.l.n.r: Sam Holswilder, Mat Anneeze, Arie Swagers, Herman Filippo, Dirk van 't Riet, Niek Faas, Thomas Brandt (coach). Gehurkt v.l.n.r: John ten Brinke, Bart Zwart, Henny Sloos, Fred Marijt, Wijnand van Tongeren en Theo Sanders. Foto: archief Niek Faas De Leidse Krachtsport Vereniging De Spartaan speelde in de jaren zeventig een hoofdrol in het Nederlandse gewichtheffen. De Leidenaars grossierden in titels, die vaak gepaard gingen met het verbeteren van nationale records in diverse gewichtsklassen. Ook in teamverband werden in die gouden jaren diverse nationale kampioenschappen behaald. Niek Faas (59) maakte deel uit van de selectie die tilde voor de in Nederland hoogste eer. 'krachtsport heeft enkele decennia geleefd in Leiden. Er waren in de vijftig zelfs twee clubs; LKV dat ul|meer richtte op het gewichtheffen [ijl de leden van De Spartaan naast ngjchtheffen ook aan powerlifting en efftelen deden. Al die onderdelen zijn Sgens ondergebracht in de Konink- Nederlandse Krachtsport Bond. De tussen LKV en De Spartaan in 1968 Jen grondslag aan het succes van 'nname de clubkampioenschappen Ichtheffen die we behaalden. We n-jlen op een gegeven moment twee 2jgen die meededen in de competitie. 3rjivaarste tegenstanders in het district q in Simson/KDO uit Den Haag en Mes uit Dordrecht. Voor het lands- bioenschap ontmoetten we meestal ps Simpelveld. De onderlinge con- fen waren altijd zeer kameraadschap- jk. Immers, de halterstang met de [chten die er aan werden gehangen Fsl zijn je directe tegenstander." „Door de bundeling van de krachten na de fusie kon er ook strenger worden ge selecteerd. Een competitieteam bestaat uit vijf gewichtheffers van wie het li chaamsgewicht wordt opgeteld. Een speciale tabel verwijst dan naar een fac- torcijfer waarmee een omrekening plaatsvindt met het totaal verwerkte ge wicht. Gewichtheffers met een hoog li chaamsgewicht die wel veel tillen wor den als het ware gestraft door het on gunstige factorcijfer." „De grote krachten van LKV De Spar taan waren Theo Sanders, Dirk van 't Riet en Herman Filippo. Zij kwamen uit voor het nationale team. Individueel werden ze ook uitgezonden naar Euro pese en wereldkampioenschappen. In die internationale wedstrijden vertolk ten ze een kleine rol, maar er werd wel veel geleerd. Van 't Riet ontwikkelde zich met zijn uitgekiende trainingsschema's tot een succesvol oefenmeester. Thomas Brandt was als gedreven coach de per fecte aanvulling." „Wat zo leuk is aan gewichtheffen? Het is een pure prestatiesport waarbij je ook je hersens moet gebruiken en dan be doel ik vooral tijdens de training. De schema's behoeden je voor overtraining of juist voor te weinig doen om vooruit gang te boeken. Een goede gewichthef- fer is niet alleen sterk, maar is ook lenig waarbij de techniek van tillen de basis is. Je goed kunnen concentreren draagt bij aan een maximale prestatie." „Ik denk dat de sportscholen en fitness centra het in Nederland ruim gewonnen hebben van de Olympische sport ge wichtheffen. De computergestuurde ap paraten waaraan je vandaag de dag je conditie verbetert spreken het grote pu bliek meer aan dan de halterstang en de lange weg om een gewichtheffer te wor den." Suggesties voor deze rubriek: sportredactie.ld@hdc.nl Iegd (zoals bij Meerburg, Lei den en Docos), maar de KNVB ging er niet mee akkoord dat op dat soort velden competitie zou worden gespeeld. In Nederland werd de aandacht verlegd naar de ontwikkeling van andere voetbalvelden, 'wedstrijd-trai ningsvelden' (wetra), die bij in tensievere bespeling in goede staat bleven. Aijan Knottnerus, landelijk manager Sport van Ar cadis, vond die ontwikkeling begrijpelijk. „Het klimaat in Ne derland is ideaal voor grasgroei. Je kan hier heel goede na- tuurgasvelden aanleggen." Vooral in de zeer koude en de zeer warme landen ging de zoektocht naar voetbalvriende- lijk kunstgras door. Knottnerus: „Daar werden de eerste 'nieu we' kunstgrasvelden aangelegd. Er was gezocht naar een vezel die de wrijvingswarmte veel be ter geleidt, zodat dat niet via de huid zou gebeuren. Je kan er dan slidings op maken. Er werd geen zand op gestrooid, maar rubber korrels zodat je als het ware op een rubbertoevoeging staat. Zand wordt op deze vel den alleen gebruikt voor de sta biliteit, om de graspollen om hoog te houden." PSV zorgde voor de doorbraak van deze voetbalmat in Neder land. Op trainingskamp in het buitenland stuitte de Eindho- vense club op het 'realplay' gras. PSV liet op het trainings- complex De Herdgang kunst gras aanleggen, ook FC Twente kreeg een kunst gras-trainings veld. Daarna ging het snel. In 2001 werden er 10 rubberinge- strooide velden aangelegd, in 2002 waren dat 30, dit jaar al 74. „En volgend jaar verwachten we dat er 100 van deze velden bij komen in Neder land", vertelt Leidenaar Knott- op het kunstgras van de Lei voetbalclub RCL: „Ik denk dat over 10 ■kc voetbalclub minimaal één kunstgras- leeft." Foto: Hielco Kuipers nerus. Belangrijkste voordeel van het kunstgras is na tuurlijk de vrij wel onbeperkte bespeelbaarheid. Willem Spierdijk Idorp - Het is groen als jn het speelt als gras; maar I kunstgras. UVS had in Lei- in omstreken twee jaar ge- i al de primeur, Docos nam [weken geleden een veld in jlik, RCL in Leiderdorp be- vanaf deze week over kunstgrasvelden en GHC ;dunum hebben binnen- e beschikking over een ;rasmat. Het kunstgras jlay' is het kunstgras ge- d door Arcadis, de firma deze regio de velden aan- 3m maar aan te geven dat et product 'echt voetbal' lijk is. Het moderne 'voet- nstgras' lijkt niet meer op ;lden die in de jaren '80 n aangelegd: keihard tapijt bestrooid met Je kan er beter niet op het maken van een sli- laten de bespelers wel uit ïoofd. Het nieuwe kunst- ïeeft langere vezels die op jrieten lijken, de bal wordt s op natuurgras geremd, er slidings op maken, ïtwikkeling van het kunst - "ig in Nederland aan het van de vorige eeuw stil. tachtiger jaren waren er 20: unstmatige velden aange-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19