REGIO e Hoogheemraadschap verzweeg regels voor Dwarswatering Rariteiten gezocht voor Missieveiling )rions samen in de lucht houden' Beeldje voor slachtoffers in het verkeer is voor iederéén' Rijkswaterstaat houdt strandkunst 4= R7 lalf jaar cel oor autokraak Trendy restaurant in Ambachts- en Baljuwhuis Posters voor zelfstandig Warmond 'Glimlach van Oegstgeest' SPROOKJES BESTAAN NOG... MET OPEL GRATIS 3 DAGEN NAAR Hbliotheek op open jndag zaterdag 27 september 2003 hoten - De bibliotheek Voorschoten is vanaf 5 ok- f) jer weer op zondag open. 113.00 tot 16.00 uur zijn de iren geopend om boeken I's, video's, cd's, cd-roms en jdmuziek te lenen. Daarnaast Jinen bezoekers gebruikma- |van het internet en is er el- Aes weken een nieuwe expo- e beeldende kunst in de kzaal. Rond de kinderboe- aweek hebben verschillende Jviteiten plaats op zondagen, worden op 12 oktober (ookjesachtige foto's ge- t van verldede kinderen, een week later komt Dikkie tzijn 25ste verjaardag vieren de bibliotheek. De 'bieb' is jen met maait op alle zonda- open. sterdammer jgepakt e-Een50-jarigeAmster- nmer is gistermorgen in Lis- 3 s )pgepakt omdat hij vijf keer toegestane hoeveelheid al- ïol had gedronken. De auto- bilist vroeg om even na half igade weg aan een man op de Poellaan. Die rook een sterke nklucht, zag de Amsterdam- 3S r slingerend wegrijden en °;d erachter aan. Toen de Am- 11 dammer op de Hyacinten- ïat stopte, stapte ook de Lis- 3e jroeker uit. Hij liep naar de 'y o en haalde de autosleutels J het contactslot. Een collega Be l inmiddels de politie ge- pj irschuwd die de Amster- nmer aanhield. Zijn rijbewijs 01 ïeenomen. - haag/rijnsburg - Voor een ikraak en veertien gevallen heling is een 20-jarige jrdwijker gisteren door de igse rechtbank veroordeeld een celstraf van een half r. Twee andere mannen (24 20 jaar), evenals de Noord- eer van Poolse afkomst, kre- een celstraf van drie weken elegd. In hun geval vond de ïtbank slechts een auto- ak in Rijnsburg bewezen.. Tegenstanders van aanlegsteigers zijn verbijsterd door Janneke Dijke leiderdorp -Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft nooit officieel aan de gemeente Leiderdorp duidelijk gemaakt dat het aanlegsteigers in de Dwarswatering ging toestaan. Rijnland verstrekte in oktober de eerste beschikking. Leiderdorp kreeg kopieën van die beschikkingen wel binnen, maar nam pas een halfjaar later een voorbereidingsbe- sluit, waarmee de steigeraanvragen kunnen wor den opgehouden tot er een nieuw bestemmings plan is. Tegenstanders van de aanlegsteigers zijn verbijsterd. Dat het hoogheemraadschap en de gemeente zo lang niet in actie zijn gekomen terwijl ze allebei tegen de bouw van de aanlegsteigers zijn, was al langer duidelijk. Gistermiddag, tijdens een verga dering van de commissie bezwaar en beroep van de gemeente Leiderdorp, kwam pas aan het licht hoe de twee instanties langs elkaar heen hebben gewerkt. In de vergadering werden de bezwaren behandeld tegen 41 vergunningen voor aanleg steigers in de Dwarswatering. „We hebben de steigers jarenlang kunnen tegen houden omdat we eigenaar van het water zijn", aldus T. van Urk van het hoogheemraadschap. „Later bleek dat dat geen grond is om de vergun ningen te weigeren." „Heeft u daarna overleg met de gemeente gehad?", vroeg H. van der Schans, lid van de bezwarencommissie. „U had ze er op zijn minst op kunnen wijzen dat het an ders was dan u altijd dacht." Van Urk, die inviel voor de verhinderde juristen van het hoogheem raadschap, moest daarop het antwoord schuldig blijven. Van der Schans probeerde het vervolgens bij gemeenteambtenaar J. Borst. „Bij u moeten er opeens beschikkingen van Rijnland zijn binnen gerold. Voor die tijd kreeg u die nooit." Volgens Borst gebeurde dat pas het afgelopen voorjaar. De gemeenteraad nam pas op 2 juni een voorbe- reidingsbesluit, waarmee de vergunningen kun nen worden geweigerd. Tegenstanders van de aanlegsteigers konden hun oren nauwelijks geloven. Ze vinden het oneerlijk dat het hoogheemraadschap niet heeft gemeld dat het beleid veranderde. „Hierdoor hebben wij de kans gemist om op het juiste moment onze invloed aan te wenden", zei J. van Wezel, die be zwaar maakt namens de bewoners van het Poort gebouw in de Leyhof. Naast hem protesteerden gistermiddag bewoners van de Wïnterkade, de Brugwacht, het Milieuplatform en studentenroei vereniging Asopos de Vliet. Ze vinden dat de oe vers worden aangetast, dat de boten thuishoren in een jachthaven en niet in de natuur en dat het te druk wordt op en langs de vroeger zo rustige vaart. Niet alleen het hoogheemraadschap, ook de ge meente is verantwoordelijk voor de hausse aan steigeraanvragen, vinden de bezwaarmakers. „Toen het hoogheemraadschap het beleid had gewijzigd, had de gemeente direct een voorberei- dingsbesluit moeten nemen. Dan hadden we al deze ellende niet gehad", sprak W. Heijnen na mens bewoners van de Winterkade. De bezwaar makers waren er bovendien niet over te spreken dat het hoogheemraadschap zijn juristen niet naar de zitting had gestuurd, maar een vervan ger. Leyhofbewoner P. Hunck, die met zijn buur man als eerste een steiger bemachtigde, gaf de informatie over de datum waarop de eerste be schikking was afgegeven. Het oordeel van de bezwarencommissie wordt duidelijk als burgemeester en wethouders een besluit nemen, vermoedelijk over zes tot acht weken. Diverse bewoners van de Winterkade lie ten gisteren weten planschade te claimen moch ten de aanlegsteigers blijven liggen. door Nienke Ledegang voorschoten - Chef-kok Jac ques de Beer van restaurant Al- lemansgeest wil in het Voor- schotense Ambachts- en Bal juwhuis een trendy restaurant beginnen. Met een compagnon is hij vanaf medio oktober de nieuwe pachter van het histori sche gebouw. Gasterij Floris V, het klassieke restaurant dat er nu nog zit, verdwijnt. Het tweetal hoopt in december de deuren van de nieuwe zaak aan de Voorstraat te openen. De Beer spreekt van 'een meta morfose' voor het Ambachts - en Baljuwhuis, maar wil niet te veel zeggen zolang Floris V nog geopend is. De huidige eigena ren stoppen op 15 oktober met de gasterij. Daarna is het pand naar verwachting twee maan den dicht voor opknapwerk- zaamheden. De gemeente draagt hier voor 128.000 euro aan bij. Er komen extra toiletten op de begane grond die het restaurant- en ca fégedeelte duidelijker van el kaar scheiden. Ook op de zol der komen extra toiletten, zodat deze verdieping geschikt wordt voor verhuur aan derden. Het pand wordt bovendien op nieuw in de verf gezet. De Beer en zijn compagnon ne men de rest van het pand onder handen, al moeten zij zich daarbij strikt houden aan de ei sen en voorwaarden die horen bij de status van rijksmonu ment, wat het Ambachts- en Baljuwhuis is. De gemeente is blij met de nieuwe potentiële pachters. Ze kunnen volgens het Voorscho- tense college bogen op een be hoorlijk grote ervaring in de ho- recasector. „Het door hen be oogde concept is een welkome toevoeging op het huidige aan bod en past goed bij het karak ter van het Ambachts- en Bal juwhuis." xenburg - Als de Orions be lden kunnen blijven door ze een andere vliegbasis dan kenburg te stationeren, dan en we daar wel over naden- Dat zegt J. Stassen, voorzit- van de gemeenschappelijke denzeggenschaps commis- (GMC) van de groep Mari- Patrouillevliegtuigen irpat). Deze overkoepelende ternemingsraad probeert ïhopig te voorkomen dat de pat wordt opgeheven, zoals kabinet nu van plan is. isen kon zich daarom wel den in het voorstel van de elhebber der Zeestrijd- :hten om terug te gaan van naar zeven Orions en deze verhuizen naar vliegbasis ensdrecht. „Wij zien ook dat ènsie moet bezuinigen. En is niet rendabel om een (ot vliegveld als Valkenburg te houden voor zeven Ori- 5, waarvan er twee op de An- 2n zijn en nog eens twee zijn jezonden." plan van de Bevelhebber der Zeestrijdkrachten bleek echter geen aanvaardbaar alter natief voor Defensie omdat het exploitatiebedrag te hoog zou zijn. De 'kaasschaafmethode' volstaat volgens minister Kamp niet meer, het is de bedoeling dat in tien jaar 730 miljoen wordt bezuinigd. „En dat is best veel", weet Stassen. Toch blijft de GMC Marpat pro beren een serieus alternatief uit te werken om de vliegtuigen te gen minder kosten in de lucht te houden. Een belangrijk punt daarin vormt samenwerking met de Duitse Marine Lucht vaart Dienst (MLD). „De Duitse toestellen zijn aan vervanging toe. Er zou een bilateraal ver drag moeten komen om samen patrouilletaken uit te voeren." Dat vereist bereidheid van poli tici in Duitsland én Nederland, ziet Stassen in. Namens het personeel van de maritieme patrouillevliegtuigen heeft hij eind vorige week een brief gestuurd naar de vaste commissie voor defensie in de Tweede Kamer. Hij hoopt het parlement, dat op 22 oktober over de defensiebegroting stemt, te kunnen overtuigen van het belang van de Orions. Ten onrechte doet minister Kamp het voorkomen alsof die zich slechts zouden bezighou den met het bestrijden van on derzeeboten, waarvan de drei ging tegenwoordig minder groot is, benadrukt Stassen. „Voor 95 procent gaat het om kustwachttaken en vredesta ken. Wij zijn meegegroeid met Defensie. Op dit moment wordt er een vliegtuig ingezet boven Kosovo. Dat kan door niemand anders geleverd worden dan door Amerika en Nederland." Bovendien worden de Orions nu gemoderniseerd. Die inves tering van 250 miljoen kan toch niet voor niets zijn geweest, vindt Stassen. „Maar als BV Ne derland niet weet wat we doen, lopen we grote kans dat we worden onthoofd. Veel mensen zien Defensie als een banenma- chine." Warmond - 'Warmond zelfstandig, beter van wel!' is de nieuwe leus op de posters die het Platform Warmond Zelfstandig aan het ver spreiden is. Het platform hoopt op deze manier de actie voor behoud van Warmonds zelfstandigheid nieuw leven in te blazen, nu de ge meente een fusie staat te wachten met Sassenheim en Voorhout. De vrijwilligers van het platform zijn nog tot en met zondag bezig om het hele dorp van de nieuwe posters te voorzien. „In de delen van Warmond waar we al zijn geweest, zie je de posters weer hangen. Al is het niet zo massaal als de vorige keer", zegt woordvoerder Jan Se- venster. Na de eerste actie, enkele jaren geleden, wemelde het in Warmond van de posters met de tekst 'Warmond Zelfstandig'. Goe de argumenten voor herindeling heeft Sevenster nog altijd niet ge hoord. „Herindeling gaat niet zorgen voor meer winkels in de Dorps straat en gaat ook de financiële problemen niet voor ons oplossen. Herindeling vergroot wel de afstand tussen burger en bestuur, en legt de zeggenschap over Warmond bij buitenstaanders die andere belangen en interesses hebben." Foto: Henk Bouwman Onbegrip Eigenaars van een aanleg steiger in de Dwarswatering begrijpen niet dat de ge meente niet optreedt tegen illegale steigers en bootjes die op de kant liggen. Boot eigenaar C. den Bakker: „Het verbaast me dat de gemeen te zo strikt is met het nieuwe voorbereidingsbesluit, maar deze illegale steigers al zo lang laat liggen." Volgens ambtenaar J. Borst worden de eigenaars van de illegale steigers aangeschreven, maar is er aan de bootjes op de kant niets te doen. „Op momenten dat wij er komen, zijn ze weg." „Wat een on zin", riep iemand. „Ze liggen er al een jaar." oegstgeest - Voor de tweede keer wil de plaatselijke afdeling van de WD de 'Glimlach van Oegstgeest' toekennen aan ie mand die het afgelopen jaar een sympathiek initiatief heeft genomen en zo een positieve bijdrage leverde aan de samen leving in het dorp. De partij roept op om massaal mensen voor die prijs te nomineren. Tweede Kamerlid Erica Terp stra maakt vrijdag 24 oktober bekend wie de winnaar is. De jury bestaat dit jaar uit Matthijs Huizing, fractievoorzitter van de VVD, en bestuurslid Vincent Jansen. Verder buigen publicis te Miep Smitsloo en Guido van Woerkom, directeur ANWB, zich over de nominaties. Auto makelaar John Vroom treedt op als voorzitter. Vorig jaar kreeg, winnaar Henk Heemskerk een foto van een lachende blondine als trofee. Heemskerk gaf toen aan dat hij het leuk vond dat hij de Glimlach had gekregen, maar dat hij niet van plan was voortaan op de WD te stem men. Ook vroeg hij zich af wat hij met de foto aanmoest. „Wat moet iemand met een onbe kende vrouw aan de wand", zegt voorzitter Vroom nu. „Daarover hebben we het ach teraf nog wel even gehad. Van daar dat we een kunstwerk la ten vervaardigen." Leden van Gallery InStock maken een schilderij of beeld met als the ma Glimlach van Oegstgeest. Het beste kunstwerk wordt de prijs. Wie iemand op het oog heeft voor de Glimlach, kan mailen naar secretariaat@w- doegstgeest.nl katwijk/wassenaar - De Leidse kunstenaars die drie palen op het strand tussen Katwijk en Was senaar hebben bewerkt, krijgen hun werk niet te rug. Rijkswaterstaat die de strandpalen vorige week afzaagde, houdt de beelden. Volgens woordvoerster S. Oomen wil Rijkswaterstaat voorkomen dat ook andere mensen zich uitleven op rijkseigendommen. De drie Leidenaars, werkend onder de naam Uit schot, wilden in ieder geval dit weekeinde de houten romp, kop en zestenige voet hebben voor de Kunstroute in Leiden waarbij allerlei ateliers open huis houden. Zij hebben inmiddels foto's en posters van hun werkstukken opgehangen bij de Kaasmarkt. Daar hadden ze ook graag de door Rijkswaterstaat afgezaagde palen bij gezet. Dat gaat nu niet door. Tot boosheid van woordvoer der Merijn: „Je krijgt toezeggingen van die amb tenaren maar daarna spelen ze het door naar hun superieuren. Bel morgen maar terug. En dat elke dag weer." Hij wijst erop dat Rijkswaterstaat zelf te kennen heeft gegeven de beelden te willen exposeren in hun eigen informatiecentrum in Hoek van Holland. „Als we ze helemaal niet te rugkrijgen ontvoeren we ze gewoon uit die expo sitieruimte." Luchtig evenement in Zoeterwoude or Nienke Ledegang ssenaar - Wie de lange op- aan van Raadhuis de Paauw aopt in de richting van. de ksstraatweg, komt het kleine ale beeldje vanzelf tegen, scholen in het gras, onder grote boom, staat het daar: ïat's behind the darkness of sed eyes'. Iets verderop raast 'verkeer richting Den Haag. t beeldje, gemaakt door de derlands-Amerikaanse kun- nares Cathy Hoyer, staat er, ïiddels twee weken, ter na- achtenis aan de verkeers- htoffers op de Rijksstraat- 'Of eigenlijk voor iedereen behoefte heeft aan een mo- nt voor zichzelf, vertelt bur- neester van den Muijsenberg hij het pad afloopt. 'Bij on- Jkken met dodelijke afloop je later vaak bloemen langs [weg of beertjes aan een lan- irnpaal. Wj hebben nu een !kje waar je letterlijk stil kunt an.' t idee voor het gedenkteken tstond een jaar geleden. Van ii Muijsenberg was op be- fk bij de ouders van de Was- (aarse Leona Oudshoorn, 1 34-jarige vrouw die ander- jaar daarvoor op de krui- g met de weg naar Voor- loten werd doodgereden. |i automobilist was onder in- jed door rood licht gereden, seen geëmotioneerd gesprek legen haar ouders de burge- Jester of het denkbaar zou j dat er plekje zou komen, l plekje voor bezinning. Het beeldje van Cathy Hoyer, op de oprijlaan van Raadhuis de Paauw in Wassenaar. Iets verderop raast het verkeer richting Den Haag. Foto: Hielco Kuipers Vader Oudshoorn: 'Op de plek waar Leona is omgekomen, zet ten wij regelmatig bloemen neer. Maar dagelijks fietsten daar kinderen naar school. Er hoefde er maar één wat langer naar die bloemen te kijken en door oranje te rijden of er was weer een ongeluk. Bloemen langs de weg leiden natuurlijk af. Daarom hadden wij het idee dat een apart plekje goed zou zijn. Niet alleen een plekje voor ons, maar voor iederéén. Dat heb ik er heel nadrukkelijk bij 'Natuurlijk zei ik niet meteen toe, dat kan niet', aldus van den Muijsenberg. 'Maar ik vond het een mooi idee, dus ik legde het direct aan de raad voor. Men sen vonden het een heel goede gedachte. Er zijn in de loop der jaren toch heel wat slachtoffers gevallen hier op de Rijksstraat weg. Toen ik vervolgens in een Wassenaarse galerie een heel passend beeldje van Cathy Hoyer vond, werd het plan con creet. Het kunstwerkje moest door haar nog wel opnieuw worden gemaakt, want het was oorspronkelijk van aluminium - niet geschikt voor buiten. Nu is het Frans kalksteen met Bel gisch hardsteen. Wij vinden het heel mooi en passend.' Ook vader Oudshoorn is geluk kig met het beeld. Hij en zijn vrouw werden twee weken ge leden door de burgemeester uitgenodigd op de koffie, niet wetende dat er al een gedenk steen was gevonden en zelfs al was geplaatst. 'Dat was een gro te verrassing', vertelt Leona's vader. 'Ik ben er blij mee en trots op. En ik verwacht heus niet dat er elke dag bloemen staan en er zal ook wel eens een hond zijn behoefte tegenaan doen. Maar voor wie wil is het een prachti ge plek. Zo met die boom en dat stroompje, als een levens ader. Mensen die willen kun nen hier heel ongedwongen en alleen rust vinden. Geen dagen, geen uren, al is het maar één tel.' zoeterwoude - Het probleem is niet om zoveel mogelijk spullen binnen te krijgen. Wel om bij zondere, afwijkende artikelen en originele activiteiten onder de veilinghamer te krijgen. De 29ste Missieveiling komt eraan in Zoeterwoude en dat betekent dat de organisatoren naarstig op zoek zijn naar curiosa en an dere originele ideeën. „We krijgen ontzettend veel aangeboden", zegt Jack Luiten die de publiciteit rond de vei ling verzorgt. „Oude meubels, oude keukenapparatuur ge noeg. Alleen leent dit soort ge bruiksartikelen zich niet voor deze veiling. Waar we wel blij mee zijn? Bijvoorbeeld met het schaakspel dat onder voorbe houd is aangeboden. Het is van koper en gemaakt door iemand in een concentratiekamp. Heel bijzonder." De Zoeterwoudse missieveiling staat bekend om zijn ludieke lijst met veilingstukken. Daar staan jaarlijks niet alleen op merkelijke etenswaren, spullen en antiquiteiten op, maar ook uitstapjes, zoals ritjes met een Rolls Royce, een nachtje in de cel of een dagje op stap met de dierenarts. Na 28 jaar wordt het volgens Luiten wel steeds moeilijker om originele dingen voor de Mis sieveiling te bedenken. Om ook dit jaar weer met bijzondere dingen voor de dag te kunnen komen, heeft de organisatie as sistentie gevraagd. Een aantal Zoeterwoudenaren met veel contacten, zowel binnen als buiten het dorp, is aangeschre ven in de hoop dat zij nieuwe ideeën kunnen aandragen. Lui ten: „De Missieveiling is een luchtig evenement. Het moet leuk zijn, er moet wat te lachen zijn. Willen we de humor erin houden, dan heb je mensen nodig die er vers tegenaan kij ken." De opbrengst van de veiling wordt verdeeld onder de vier missionarissen uit Zoeterwou de die nog in ontwikkelingslan den actief zijn en vijf gebieden waar vroeger missionarissen uit het dorp hebben gewerkt. Om dat het aantal missionarissen afneemt, gaat eaa steeds groter deel van de opWengst naar ge bieden in de Derde Wereld waar jonge Zoeterwoudenaren op eigen initiatief gaan helpen. De veiling brengt elk jaar vele tienduizenden euro's op. De 29ste Missieveiling is zater dagavond 25 oktober in het Muziekcentrum aan de Schen- kelweg. Veilingstukken kun nen worden aangemeld bij Adri Staathof (071 - 580 1159) en Gé Berk (071 5801663). (advertentie) >IS(OmAAKD RESORT Het Motorhuis I# MultiLease Ga naar www.motorhuis.nl ot naar www.multilease.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17