Leidse galerie wil overname kunstuitleen KUNST CULTUUR Zilveren Veer 2003 Kas De Wolf in het kwadraat: lekker toeschouwertje jennen Rosenstrasse confronteert Duitsers met oorlogstrauma J Guido Creuwels Stabat Mater: Een perfe en ontroerend duet Palmer: strak onberispelijk in het 'Werken verkopen voor doorstart' Chinese Aïda I theater recensie Dick van Teylingen Kas De Wolf spelen Stand in. Met Ton Kas. Willem de Wolf, Rutger Kroon en Bas Jilesen. Gezien in het LAKtheater. Leiden. Ze hebben even iets belangrij- kers te doen, Kas en De Wolf zelf, maar het theater is allang dood en het publiek komt toch wel, dus een paar stand-ins moeten ook een avondje kun nen vullen. 'Op de intensive care van een willekeurig streekziekenhuis in Roemenië heb je meer lol dan tegenwoor dig in het theater.' Ze hebben geadverteerd en twee mannen gevonden om hen te vervangen, wat jonger, maar met een treffende over eenkomst. Rutger Kroon speelt Ton Kas, onderuitgezakt op een stoel, met een cynische ka le kop en nooit verlegen om Amsterdams-bijdehant com mentaar. Bas Jilesen heeft de zenuwachtige motoriek, de bril, de relativerende kantteke ningen en het zoekende spraakgebruik van Willem de Wolf overgenomen. Het gevolg is een komisch duo in het kwa draat Na wat afspraken via de portofoon - de acteurs schnab belen deze avond wat bij in de beveiliging - laten ze het toneel aan hun vervangers. Die weten bij gebrek aan duidelijke in structies niet wat ze moeten doen en geven dus maar wat bespiegelingen weg over hun eigenaardige situatie en die van het theater. Door de portofoon informeert Willem af en toe of het lekker gaat. 'Nog geen weglopers gehad? Ik vraag de techniek wel of ze er wat effectjes doorheengooien, dan kan je weer effe vooruit' Op de onmogelijkste momen ten klinkt er dus gelach uit de speakers. Als dan achter het decor de kurken van de wijn af beginnen te knallen - Kas en De Wolf hebben ook een bij baantje in de handel - is het antitheater compleet. De stand-ins gaan af om te redden wat er te redden valt, het to neel is leeg en Willem de Wolf houdt via de portofoon het pu bliek bezig met een BMW-re clame. Het gegeven is sterk, het ont breekt de voorstelling niet aan grappige momenten, maar om daar een boeiende voorstelling van twee uur mee te maken is toch wel veel gevraagd. Maar altijd volgen op de inzakkers weer erg komische scènes. 'Je kan altijd afsluiten met een dierennummer, om de zaal het idee te geven dat het nog best aardig was.' Door het sarcasti sche commentaar dat de echte en de stand-in-Kas en de Wolf in de voorstelling geven op het theaterwereldje (maakproces, collega's, trucs, gelaagdheid, maniertjes, publiek, jaloezie, metaforen, modieus getut) zijn alle bezwaren die je tegen de voorstelling kunt hebben in de voorstelling al een keer voorbij gekomen. Stand in is theater dat zichzelf in zijn staart bijt. Lekker toe schouwertje jennen, maar dan wel op een slimme manier. Breng uw stem uit met dit formulier of via de website www.mvkk. i Vermeld hieronder duidelijk leesbaar uw naam en adresgegevens: Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: E-mailadres: Het invullen van uw naam, adres, postcode en woonplaats is verplicht. Onvolledig ingevulde formulieren zijn niet geldig. U kunt uw stem uitbrengen door inzending van dit formulier of via het digitale formulier op de Zilveren Veer-pagina's van de website www.mvkk.nl. Op deze website vindt u ook actuele informatie over de Zilveren Veer. Voor vragen kunt u zich richten tot Tineke Collée-Bark van het secretariaat van de Zilveren Veer, postbus 54, 2300 AB Leiden, telefoon (071)535 63 62. Plaats de genomineerden in de gewenste volgorde met de cijfe1 1 t/m 5. U kunt elk cijfer maar één keer gebruiken. Eylard van Hall Leidse Video en Smalfilm Liga - I Roland Helmer I I Stichting Tegen-Beeld De uiterste inzenddatum is 15 oktober 2003. Zend het ingevulde formulier in een gesloten envelop naar: Zilveren Veer 2003 Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden Een postzegel is niet nodig. Monumenten bedreigd new york - Onder meer de Chi nese Muur en de paleizen van Nimrud en Nineveh zijn opge nomen in een lijst met honderd bedreigde monumenten. De lijst werd deze week gepubli ceerd door het Wereld Monu menten Fonds (WMF). Op de lijst staan locaties uit alle we relddelen, zoals de hut in Ant arctica die Sir Ernest Shackle- ton tijdens zijn expeditie in 1908 gebruikte en de prehistori sche rotstekeningen in het Au stralische Dampier Rock. Het WMF is een onafhankelijke or ganisatie die zich inzet voor het behoud van monumenten. Een groep internationale experts stelt de lijst om de twee jaar op voor het WMF. De locaties wor den bedreigd door natuurram pen. slijtage door ouderdom en menselijke invloed zoals ver waarlozing, wanbeheer of over dreven exploitatie. The Strokes in Amsterdam Amsterdam - De Amerikaanse band The Strokes geeft 12 de cember een concert in de Am sterdamse Heineken Music Hall. De nieuwe cd 'Room on Fire' van de garagerockformatie komt volgende maand uit. De kaartverkoop voor het optreden is vandaag begonnen. Willis zet prijs op hoofd Saddam den haag - De Amerikaanse ac teur Bruce Willis schenkt één miljoen dollar aan degene die de verdreven Iraakse dictator Saddam Hoessein weet te pak ken. Willis deed die belofte donderdag tijdens een concert dat hij gaf met zijn bluesband The Accelerator voor Ameri kaanse troepen die gelegerd zijn in noord-Irak. De acteur zal ook nog optreden voor de mili tairen in Tikrit, Saddams ge boortestad, waarna hij zal over vliegen naar troepen in buur land Koeweit Willis, overtuigd aanhanger van de Republikei nen, was een van de weinige coryfeeën die de Amerikaanse regering voluit steunde tijdens de recente oorlog tegen Irak. zaterdag 27 september i amsterdam/anp - Na een zegetocht langs de filmfestivals van Venetië en Toronto draait de Duits-Nederlandse oorlogsfilm 'Rosenstrasse' vanaf vol gende week in een recordaantal Ne derlandse bioscopen. Het is voor de eerste keer in de Nederlandse bio scoopgeschiedenis dat een Duitstalige productie in dertig zalen tegelijk wordt uitgebracht Twee weken geleden won de film op het festival van Venetië drie prijzen voor onder meer beste film en beste actriceprijs voor Katja Riemann. De film kwam tot stand met Nederland se hulp. Loek Dikker schreef de mu ziek en er zijn bijrollen te zien van Fedja van Huet, Thekla Reuten, Ed win de Vries en Jan Decleir. 'Rosenstrasse' vertelt het waarge beurde verhaal van een grote groep Duitse vrouwen die zich in februari 1943 verzetten tegen de dreigende deportatie van hun joodse echtgeno ten. Door hun huwelijk met de ari sche vrouwen waren de mannen lange tijd vrijgesteld van transport naar de concentratiekampen. Toen dat alsnog dreigde, demonstreerden de vrouwen meer dan een week met gevaar voor eigen leven voor het na zihoofdkwartier waar hun mannen zaten opgesloten. Regisseuse Margarethe von Trotta laat de geschiedenis van de Rosen strasse, waar het hoofdkwartier stond, in flashbacks zien. Een oude vrouw vertelt anno 2003 het hele re laas aan de dochter van een van de overlevenden. De dochter is naar Berlijn gekomen op zoek naar de waarheid, omdat haar hoogbejaarde moeder weigert haar het hele ver haal te vertellen. Von Trotta: „Ik wilde heel bewust twee reacties van overlevenden te genover elkaar zetten: zij die er na zestig jaar nog steeds niet over kun nen praten en zij die zich vrijwel da Wie krijgt de Zilveren Veer 2003? Tot 15 oktober kun nen inwoners van de regio hun stem uitbrengen op de genomineerden die eerder bekend zijn gemaakt en in het Leidsch Dagblad van 30 augustus nader zijn voorgesteld. Naast het publiek heeft ook een zeven koppige jury een vinger in de pap. Zij krijgt hetzelfde aantal punten te verdelen als door het publiek wordt uitgebracht. De vijf genomineerden voor de Zilveren Veer 2003 zijn: de Stichting Tegen-Beeld (onder meer bekend van de Leidse muurgedichten), Eylard van Hall (drij vende kracht achter het Noordwijk Zomer Schilder Festival), Roland Helmer (directeur van het LAKthea ter in Leiden), Guido Creuwels (directeur van het Parktheater in Alphen aan den Rijn) en de de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL). Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen mede bel len wie met de eer en de Zilveren Veer gaat strijd Met behulp van de bon kunt u de vijf genomineerd met de cijfers 1 tot en met 5, in de gewenste volgol plaatsen. U geeft een 1 aan degene voor wie u meeste waardering heeft, een 2 aan degene die i gens u op de tweede plaats komt, enz. De 5 gaat naar de genomineerde die u het minst aanspre Deze waardering wordt omgezet in punten. De winnaar wordt dinsdag 11 november bekend maakt op het Zilveren Veer Gala in de Leidse Scho burg. Onder de inzenders van een volledig inge\ formulier worden gratis entreekaarten verloot. St men kan via de bon, maar ook via de website wi .mvkk.nl en via een folder die op verschillende ad sen in de regio verkrijgbaar is. Londen/AP - De Britse rockzan ger Robert Palmer, die halver wege de jaren '80 erg populair was dankzij zijn onberispelijke pakken, strak gekamde haar en hits als 'Best of Both Worlds', 'Addicted to Love', 'Simply Irre sistible' en 'Every Kinda Peop le', is gisteren op 54-jarige leef tijd in Parijs bezweken aan een hartaanval. Palmer was in Parijs voor een korte vakantie. Hij woonde de laatste zestien jaar van zijn leven in Zwitserland. Palmer bracht zijn jeugd als zoon van een Britse marineoffi cier op Malta door. Eind jaren '60, na terugkeer in Groot-Brit- tannië, sloot zich aan bij de Alan Bown Set. Later voegde hij zich bij de soulband Dada, die later tot Vinegar Joe werd om gedoopt en waarvan ook zange res Elkie Brooks deel uitmaakte. Na drie lp's met Vinegar Joe be gon Palmer een solocarrière, die hem in 1974 met Sally Through the eerste hit opleverde, op volgende jaren teerde Palmer met de stijlen, waaronder en reggae. In de jaren te hij dankbaar gi opkomst van de zijn clips waren de vrouwen te zien en tijd de elegantste hem de titel 'best in de popmuziek' c In 1985, waarin hij bum 'Riptide' zijn commerciële succes vormde Palmer John Taylor en Nick Duran Duran de formatie Power te samenwerking hits 'Some Like It Hot' munication' en 'Get It Palmers laatste album, kwam in mei van dit jaar door Herman Joustra leiden - Ook Art Gallery Caro is bereid de Leidse kunstuitleen over te nemen, wanneer de ge meenteraad binnenkort daad werkelijk besluit tot opheffing. De galerie aan de Nieuwstraat wil dat doen in samenwerking met Business Art Service (BAS) uit Raamsdonksveer, die kunst verhuurt aan bedrijven. Daar mee is Art Gallery Caro de derde kandidaat voor overname. Ai eerder hadden Kunst Vlieg werk, een Leids atelier voor ver standelijk gehandicapte kunste naars, en de Haarlemse Stichting Beeldende Kunst te kennen ge geven de Leidse uitleen te willen exploiteren. „Ik heb met mijn galerie de lo catie en de wil weer iets van de kunstuitleen te maken", zegt galerie-eigenaar Caro van Lier- op. „Business Art Service heeft de expertise, de jarenlange erva ring. Het is de grootste uitleen service van Nederland waar het kunstuitleen aan bedrijven be treft. Het is ook een stabiel be drijf dat al vanaf de oprichting goed draait. Stabiliteit is na tuurlijk een belangrijke voor waarde voor het voortbestaan van de kunstuitleen." In cijfers: BAS, dat sinds 1986 bestaat, heeft 1600 klanten en een collectie van 55.000 kunst werken. De samenwerking tussen Caro van Lierop en BAS is een tijd te rug toevallig tot stand geko men. Van Lierop was op zoek naar financiers voor zijn galerie en BAS zocht naar mogelijkhe den om in Nederland een zoge noemde artotheek voor parti culieren te beginnen. Zo kwam ook de penibele situa tie van de Leidse kunstuitleen ter sprake. „Voor mij als Leide- naar en kunstliefhebber is het duidelijk: de kunstuitleen moet gewoon blijven bestaan. In Lei den en niet ergens anders. Als de kunstuitleen verdwijnt ko men Leidse kunstenaars min der aan de bak. En het aanbod van degenen die wel aan de bak komen raakt versplinterd over allerlei kleinere, particuliere kunstuitlenen. Zo'n versplinte ring zou een slechte zaak zijn, omdat die kunstenaars dan minder kans maken op de markt. En het kunstminnende publiek in Leiden zal dan eer der zijn heil zoeken in een an dere stad." De doorstart van de kunstuit leen betekent voor Van Lierop ook dat een deel van de huidige collectie gehandhaafd blijft. „De kunstwerken zijn met sub sidie, dus met gemeenschaps geld, aangeschaft. Dan is het ook goed om te proberen die te behouden. Maar het zou ook een optie kunnen zijn een deel te verkopen, om geld vrij te ma ken ten behoeve van de door start" Van Lierop: „Welke kunstwer ken verkocht zouden kunnen worden, is natuurlijk nog niet duidelijk. De hele collectie moet eerst goed worden beke ken. Ik vind in elk geval wel dat de collectie aangevuld kan wor den met werk van Leidse kun stenaars van niveau, die tot nu toe die kans niet hebben gekre gen." Beijing - In het stadion van Beijing is afgelopen week gerepeteerd voor een kolossale uitvoering van Verdi's opera Aïda. Drieduizend zangers, zan geressen en figuranten doen mee aan deze pro ductie, waaronder de IJslandse tenor Kristjan Jo- hannsson en de Hongaarse sopraan Georgina Ben- za. De 3,2 miljoen euro kostende voorstelling gaat vandaag in première. Foto: EPA/Adrian Bradshaw muziek recensie Udy van der Spek Concert Sophia Ensemble: Michelle Mallinger, sopraan, Harm Huson, altus en Musica Poëtica Lübeck o.l.v. Jöm Boysen, klavecimbel. Gehoord: 26/9, Dorpskerk, Voorschoten. De 26-jarige Battista Pergolesi schreef zijn Stabat Mater in de laatste twee maanden voor zijn dood in een Franciscaans klooster in Pozzuoli (Italië). En net als het Requiem van Mozart wordt dit werk gezien als een religeuze nalatenschap van een te jong gestorven componist. Of Pergolesi het zo bedoeld heeft, valt volgens de componist Pa dre Martini te betwijfelen. Het Stabat Mater heeft namelijk hetzelfde muzikale vocabulair als Pergolesi's kleine opera 'La serva padrona' waarvan de tekst verre van religieus is. Mar tini kreeg overigens maar wei nig bijval. Pergolesi heeft dat 'vocabulair' zó fijnzinnig ge bruikt, dat o.a. Jean-Jacques Rousseau het openingsnummer het meest perfecte en ontroe rende duet vond, ooit geschre ven door enig componist. Maar voor het zover is, krijgen we instrumentale muziek te ho ren van tijdgenoten, Unico Wil lem graaf van Wassenaer en Evaristo Felice dall'Abaco. Van deze laatste worden twee Con- certi da Chiesa gespeeld. Musi ca Poëtica Lübeck bestaat uit jonge getalenteerde musici on der leiding van Jöm Boysen, die tevens het klavecimbel be speelt. Dat contrast tussen jong en oud, bevlogen jeugd aange raakt door de vroege barok, is een lust voor oor én oog. Zo strelen ze ook beide zintuigen in Van Wassenaers Concerti Ar- monici, nr 2 in Bes en n Es. Helt de balans tusseij en klavecimbel in het concerto nog te veel naje( orgel, in Van Wassenaei certi worden beide ste pe| duidelijker hoorbaar. He^u gio affettuoso krijgt vollf ,or dacht met dynamisch golP- ffasen waar binnen de m, 'efl even aan getrokken ter Waarop het Allegro luch iS' mag dansen, stevig 133 steund door een krachtig nuum. Wat de eerste violi uitstraling mist wordt schoots door de dirigei compenseerd. In het felle tische Presto (concerto gaat het 'de concertmees V beter af. En in het laatst (concerto da chiesa hebben alle spelers elka vonden in vitaal, veri menspel, doordacht getin En dan na de pauze de co tenor Harm Huson en praan Michelle Mallinger lange spanningsbogen kaar schroomvallig raki 'Cuius animam' zet de si haar stem uit met str opera-allure, wat de int< van de woorden helaas sc Ook de countertenor schreeuwt zich lichtelijk lo's. Beide stemmen overj. meer in dramatische, ingetogen gezongen Het orkest begeleidt enthousiasme en eerlijkheid gebiedt ook zeggen dat de pressie die over droefde Maria wordt wat 'overdone' is. Het gesmeerde samenspel licht niet hartbrekend, ker hartveroverend. held en overgave komen en instrumentaal het laatste 'Quando rietur' toch nog volledig t recht. Actrices Maria Schrader (rechts) en Katja Rienmann spelen de hoofdrollen in de film 'Rosenstrasse'. Foto: Vincenzo Pinto gelijks alles tot in detail herinneren." Daar tegenover staan de volgende generaties, die volgens recent Israë lisch onderzoek dolgraag de verha len van hun ouders willen horen. „Het feit dat hun ouders er niet over kunnen praten, frustreert de kinde ren enorm. Die tweede en derde ge neratie zoekt ook een manier om dat gruwelijke verleden te verwerken." Von Trotta is zelf niet joods en heeft ook geen familieleden die in de oor log met joden waren getrouwd. Toch is ze vertrouwd met het gevoel ont heemd en onbegrepen te zijn in Duitsland. „Mijn moeder is in Mos kou geboren. Ik stam af van een aris tocratisch geslacht dat onder be scherming van de tsaar leefde. Toen in 1917 het tsarenrijk viel, moesten alle adellijken vluchten: zo kwam mijn moeder in Berlijn terecht." De noodzakelijke emigratie heeft een flink stempel op de eerste helft van haar leven gedmkt. Omdat haar ouders niet waren getrouwd, en haar moeder niet zomaar Duitse mocht worden, kwam de filmmaakster in 1942 stateloos ter wereld. „Ik heb me mijn hele jeugd een vreemde in mijn eigen land gevoeld." 'Rosenstrasse' riep in Duitsland wis selende reacties op. Een veelgehoord verwijt is dat de film historisch niet goed zou zijn onderbouwd. „Dat vind ik te makkelijke kritiek", zegt Von Trotta. „Ik heb geen documen taire gemaakt. Het is en blijft een vrije interpretatie van een paar fei ten: niemand weet tot in detail wat er die dagen is gebeurd. Maar die vrouwen hebben daar gestaan, da genlang: dat was voor mij het be langrijkste." Von Trotta denkt dat het collectieve oorlogstrauma van de Duitsers een grote rol heeft gespeeld in het be oordelen van de film. „De film snijdt toch een onderwerp aan dat veel, vooral oudere Duitsers nog steeds geen goede plaats in hun leven heb ben kunnen geven. Hoe graag we die vreselijke tijd ook achter ons zouden willen laten, het hele nazisme en al les wat daar uit voortkwam zal het Duitse volk nog honderden jaren blijven achtervolgen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14