LEIDEN REGIO rs Effèti Geen subsidie begraafplaats 'Buurt knapt op van nieuwbouw Parnassia' Leidsch Dagblad OUDSHOORN 'Een totaalboekhandel voor het hogere segment' Kagie Italiaanse Keukens Kagie Italiaanse Keukens eldbrugge geridderd ncy fair in iiize Emmaus zatehdag 2"J SEPTEMBER ZOOJ Liefhebbers van Italiaans design komen naar Benthuizen U bent van harte welkom in onze vernieuwde showroom, waar de allernieuwste Italiaanse keukens staan van ontwerper Giancarlo Vegni CUCINE UNICHE Hoge Rijndijk 317, Zoeterwoude (Rijneke Boulevard) Tel. (071) 589 40 www.kagie.nl Verbreepark 27, Benthuizen (A12 afrit 8), telefoon (079) 33 1 1 200 (advertentie) j%" üttala invites you ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL mr. F. Feldbrugge. ejjHielco Kuipers 1 en - Prof. mr. F. Feld- te gge is benoemd tot Rid- >m in de Orde van de Neder- ise Leeuw. In de Leidse tl /ersiteit reikte burge- /J ister Vos van zijn woon- iai its Zundert gisteren de "ai lierselen uit tijdens de dl ferentie ter herdenking 4a het vijftigjarig bestaan di het Instituut voor Oost- nl Dpees recht en de tienja- Russisch-Nederlandse e lenwerking op juridisch lt ein. Feldbrugge wist het ituut voor Europees n i it en Ruslandkunde uit te wen tot een intematio- Joodse Gemeente is 'des duivels' door Saskia Buitelaar katwijk/leiden - De Joodse Ge meente Leiden is 'des duivels' omdat de provincie geen geld uittrekt voor de restauratie van de Joodse begraafplaats in Kat wijk. „Onbegrijpelijk. We zijn hier al zo lang mee bezig. De be graafplaats is niet alleen voor ons belangrijk, hij heeft een maatschappelijk belang. Met de monumentendag anderhalve week geleden hebben we dui zend mensen rondgeleid", zegt secretaris L. Levie. Behalve de Joodse Gemeente tekent ook de gemeente Katwijk bezwaar aan tegen het besluit van de provin cie. Verpaupering dreigt voor de begraafplaats uit 1758, bleek al eerder uit een 49 pagina's tel lend restauratierapport: scheu ren in de stenen, afbrokkeling van stenen, scheefstaande en omgevallen zerken, overwoeke rende begroeiing, enzovoort. Alleen het beheerdershuis, dat al in 1981 onder handen werd genomen, staat er nog goed bij. Voor 130.000 euro kunnen de graven en de ommuring wor den opgeknapt. Levie: „Er ligt een plan van aan pak klaar, een hele goede res taurateur uit Utrecht kan alles prachtig opknappen. Als we nou maar een begin hadden, dan konden we sponsors gaan zoeken voor het resterende deel. Maar er komt maar geen begin, er is helemaal geen me dewerking." Wel van de gemeente Katwijk. De staat van de grafzerken en de begraafplaatsmuur zijn nu al in een matige staat, stelt de ge meente in het bezwaarschrift. Die toestand verslechtert door langdurig uitstel, wat een res tauratie uiteindelijk steeds duurder maakt. Op de begraafplaats is nauwe lijks een rechte grafzerk meer te vinden. Een rijtje helt griezelig ver voorover, sommige stenen bijna 45 graden. Op een andere plek is een rij stenen al jaren geleden voorovergezakt. Op hun buik, met de tekst naar be neden, liggen ze op de grond, deels met gras overwoekerd. Een aanzienlijk deel van de be graafplaats is nog een fase ver der, daar zijn de stenen onder de grond verdwenen. aujlhoog aangeschreven oi erzoekscentrum. Feld- eli ;ge was van 1959 tot verbonden aan de Leid- 'ai niversiteit. Sinds zijn iritaat is hij onbezoldigd leraar. irugge werd door bur- '11 leester Vos onder meer r bfrezen, omdat mede door toedoen de Oost-Euro- kenen meer betrokken zijn i z&akt bij de internationale k'enschapsbeoefening. Sa- de i met Russische juristen ai ft hij, na de omwenteling et Oostblok, gewerkt aan nieuw burgerlijk wet- '0 k. Vanaf 1989 is Feld- nigge lid van de Commissie tje r Vrede en Veiligheid van tij idviesraad Internationale d igstukken (voorheen de al iesraad Vrede en Veilig- in 1), René van den Berg verweert zich tegen gefoeter op bouwplannen rwoude - In Fluize Em- in Zoeterwoude worden eekeinde de jaarlijkse fan- r en rommelmarkt gehou- Een rad van avontuur, een lelton, sjoelen en verlotin- - alle basisingrediënten jeen geslaagd feest zijn van larrtj. De opbrengst gaat de sociale activiteiten van jlode Kruis en Huize Em- I. De rommelmarkt en fan- Ir zijn vandaag en morgen fct verzorgingshuis aan de ebroekweg in Zoeterwou- Ip beide dagen zijn bezoe- jvelkom tussen twee en vijf fc middags. Een maquette van de nieuwbouw voor Parnassia bovenop het Anto- nius Zalencentrum, bezien vanuit de Vrouwenkerksteeg. Foto: Piet van Veen door Rody van der Pols leiden - Het zit hem hoog, heel hoog. René van den Berg is het gefoeter op de nieuwbouw- plannen voor Parnassia op het dak van 'zijn' Antonius Zalen centrum aan de Lange Mare meer dan zat. Een 'monotone kolos' is het ontwerp voor het psycho-medisch centrum voor alcohol- en drugsverslaafden namelijk allesbehalve, stelt hij met klem. „De buurt zal er juist heel erg van opknappen." Op het bureau van de Leidse architect Piet van Veen staat een maquette van de nieuw- bouwplannen voor Parnassia. Nu zit het psycho-medisch cen trum nog in een oud pand naast het Antonius Zalencen trum. Maar dat is veel te klein en voldoet ook al lang niet meer aan de arbo-wetgeving. Boven dien wil Van den Berg in dit pand, waarvan hij ook eigenaar is, graag een hotel onderbren gen. Met het bouwen van twee verdiepingen voor Parnassia achterop het Antonius Zalen centrum wil hij twee vliegen in één klap slaan: Parnassia krijgt een modem kantoor en hij kan zijn hotel bouwen. Maar er zit weinig schot in de zaak. Hoewel er eerder al een bouwvergunning werd ver strekt, oordeelde de rechter vo rige maand dat deze ten on rechte was afgegeven wegens procedurele fouten van de ge meente. Die moet zich nu op nieuw over de bouwplannen uitspreken. Dit tot vreugde van een aantal omwonenden, ver enigd in wijkvereniging Mare- dorp/De Camp, die de rechts zaak hadden aangespannen. Zij vrezen dat de nieuwbouw af breuk doet aan het karakter van de wijk. En dat laatste is onzin, zegt Van den Berg. Architect Piet van Veen knikt. „Het is zeker geen kolossaal, 'steenachtig' ge bouw", zegt hij, wijzend naar de maquette. „De buitenkant bestaat vrijwel helemaal uit gla zen ramen, gevat in een houten constructie. Ook verspringen de twee verdiepingen enigszins van elkaar, zodat het er speels en zeker niet vierkant of kolos saal uitziet. Het is gewoon een mooi gebouw." Nauwelijks zichtbaar Van den Berg vraagt zich dan ook af waar de omwonenden zich zo druk over maken. De nieuwbouw is nauwelijks zicht baar, zegt hij. „De kantoren ko men aan de achterkant van het Antonius, waardoor je ze vanaf de Lange Mare niet kunt zien. En in de Hazewindsteeg Woont niemand, daar staat alleen het gebouw van K&O. De enige mensen die er zicht op hebben, zijn de bewoners van de Caeci- liastraat." Maar die krijgen er wel een mooiere buurt voor temg, zegt Van den Berg. Want als onder deel van de nieuwbouwplan- nen krijgt de begane grond van het complex, waar het Antonius Zalencentrum gevestigd is, een grondige opknapbeurt. „Het is daar nu een vieze, smerige zooi. Ik zorg dat het er straks weer netjes en fris uitziet." Dan is er nog de kwestie van geluidsoverlast, die in veel van de bezwaarschriften wordt ge noemd. Een ongegronde angst, stelt Van den Berg. „Sterker nog, de geluidswering is straks nog beter dan hij nu is. Dan staan er namelijk twee verdie pingen met kantoren boven op de feestzaal. Ik heb de afgelo pen anderhalf jaar geen klach ten meer gehad over lawaai. Be wust boek ik ook geen house feesten, geen Antilliaanse fees ten, al het soort evenementen waarbij je extra overlast ver wacht." Tot slot wil hij nog eens bena drukken dat het niet zijn idee was om nieuwe kantoren voor Parnassia te bouwen. „Dat was een tegemoetkoming van mijn kant aan de gemeente. Zij heb ben het mij gevraagd, omdat ze Parnassia graag in de binnen stad willen houden. De buurt is eraan gewend. Er zijn nauwe lijks problemen. En zo'n instel ling is moeilijk te herhuisves ten. Bovendien wil Parnassia ook zelf graag blijven. Zij zijn hartstikke blij met de nieuw- bouwplannen." Op de in Katwijk ge legen be graafplaats van de Jood- - se Gemeente Leiden is nauwelijks een rechte grafzerk meer te vin den. Foto: Dick Hogewoning Van Waay modern ri FINLAND Oiittala zware literatuur alleen, maar ook met Candace Bushnell (Sex and the City) en detectives van Nicci French. „Hoger opgelei den hebben steeds zwaardere banen", denkt Van der Meer. „Zij lezen heus nog zware kost, maar willen ook wel eens iets lichts." Van der Meer erkent dat Kooyker de koers wijzigt. „Dat zouden wij vroeger nooit hebben verkocht." Over het nieuwe concept is na gedacht. Op de begane grond is het grote ronde informatie eiland weggehaald. Daar staan nu lage boekentafels, die hoog opgetast zijn met 'actuele ti tels'. „Dat zijn de boeken die in het nieuws zijn, waai* iedereen het over heeft", zegt Van der Meer. Verder staan er Neder landse en Engelse literatuur en kinderboeken ('je moet er met een kinderwagen kunnen ko men'), Op de eerste verdieping zijn de vrijetijdsboeken gecon centreerd, zoals reis-, kook-, tuin-, kunst en geschiedenis boeken. Wetenschappelijke hoeken ver koopt Kooyker nog altijd, maar niet meer op Breestraat 93. „Daarvoormoeten de klanten naar ons andere pand, Bree straat 127", zegt Van der Meer. De boekhandel heeft de assor timenten gesplitst om duide lijkheid te scheppen. „Studen ten en docenten zijn gerichte kopers, zij weten precies wat zij zoeken. In een publieksboek- handel komen funshoppers die zich willen vermaken, die tot Willeke van der Meer van boekhandel Kooyker. „Hoogopgeleiden willen ook wel eens iets lichts le zen." Foto: Henk Bouwman kopen verleid willen worden en die bovenal een goed gevoel aan hun aankoop willen over houden." Enkele jaren gaf de Rotterdam se boekwinkel Donner 'fun- shoppen' een heel nieuwe in houd met een theater en een lunchroom. De zaak werd inge richt als huiskamer, waar men sen zich een middag lang kon den ontspannen en en passant een boekje kopen. Verdonne- riseren' werd zelfs een nieuw werkwoord. Van der Meer wil met Kooyker naar vermogen meedoen. „Wij organiseren in terviews, lezingen en signeer sessies, maar voor grotere acti viteiten is ons pand te klein." Van der Meer vindt 'verdonne- risering" een goed concept, ook voor Leiden. „De binnenstad moet menselijker, warmer en verleidelijker worden. De stad moet een huiskamer zijn, waar mensen graag willen blijven. De stad is op de goede weg, maar ik vind het jammer dat de winkelketens er zo weinig van maken. Daar vind je nog veel te voHe kledingzaken, waar je als klant nooit een keuze kunt ma ken en vind je ongeïnteres seerd personeel dat klanten niet wil helpen en dat ook niet weet hoe het moet." Wilfred Simons De Blauwe Steen, die al 700 jaar Inde Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 g hebben ze erover getwij- bij boekhandel Kooyker. Is 1988 had het pand aan Sreestraat 93 de 'huisstijl' iw, grijs en rood en daar len ze wel eens van af. Maar dan? Welke uitstraling :st het interieur krijgen? iindelijk kozen de mede kers voor antraciet, terra en ïjebruin, een combinatie streng en zakelijk, maar i ook warm. Zo is het ook lorden en woordvoerster leke van der Meer is er 'erg ikkig mee'. Het nieuwe interieur weerspie gelt de nieuwe ambities van de winkel, die dit jaar het 140-jari- ge bestaan viert Op het adres Breestraat 93 wil Kooyker voortaan een publieksboek- handel zijn. Of, zoals Van der Meer zegt: 'een totaalboekhan del voor het hogere klantenpu- bliek'. „Ons publiek heeft een FIBO-opleiding, HBO-plus of identificeert zich daarmee", zegt ze. „In dat deel van de markt zit in Leiden de groei." Wel gaat Kooyker dit publiek anders benaderen - niet met Haarlemmerstraat 165 2312 DP I .eiden Tel.071 - 514 OS 92

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13