LUMC is niet meer de beste 'Het winkelen is hier verdwenen' Prijs voor project tegen huisuitzetting 11 QL <5* a £L cr Universiteit verwelkomt de vierduizendste eerstejaars fg5% rag L REGIO Si Je voelt je meteen onbehaaglijk als je erover hoorty DE STELLINGI Genieten op Haring en Corenwijngala 3 TT Bronk kijkt op roerige jen in Leiden LEIDEN leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is niet meer het beste academisch zie kenhuis van Nederland. Het is van de eerste plaats teruggezakt naar de derde. Dat is de uit komst van een onderzoek naar Nederlandse ziekenhuizen, uit gevoerd door weekblad Elsevier. Het AMC in Amsterdam komt van de academische ziekenhui zen als de nieuwe nummer één uit de bus. Van alle Nederland se ziekenhuizen prijkt het Am sterdamse Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis bovenaan. Elsevier legde de ziekenhuizen langs de meetlat en testte op zaken als wachtlijsten, aantal medische fouten, een goede eerste hulp, personeelstekort en patiëntvriendelijkheid. Voor het onderzoek zijn 6500 huisartsen, specialisten, verpleegkundigen en directeuren aangeschreven. Een op de vijf reageerde. Vooral met de medisch-specia- listische deskundigheid gooit het LUMC hoge ogen. Wat de wachtlijsten betreft oogst het ziekenhuis wat minpunten, maar met de afdelingen cardio logie, neurologie, interne ge neeskunde, de intensive care en de operatiekamer steekt het LUMC weer boven het gemid delde uit. Het Leidse Diaconessenhuis is ook onderzocht maar komt niet in de toptien voor. Het krijgt goede cijfers voor patiëntvrien delijkheid. Wat tegen het Dia conessenhuis spreekt, is dat er voor spoedgevallen vaak geen plaats blijkt te zijn. Ook het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp haalt de toptien niet, ondanks een prima eerste hulpafdeling - die functioneert nog beter dan die van het LUMC, blijkt uit de test. leiden - Het project in het Haagwegkwartier om te voor komen dat mensen hun huis uit moeten, is in de prijzen ge vallen. 'Uit de WirWar' kreeg tij dens een congres de stimule- ringsprijs van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. Huurders die hun woning drei gen te moeten verlaten vanwe ge overlast of betalingsachter stand, krijgen door het project een tweede kans. Het accepte ren van begeleiding is daarvoor een voorwaarde. Het project werd beloond om dat het een voorbeeld is voor samenwerking tussen verschil lende instanties om huisuitzet ting te voorkomen. In het pro ject werken stichting De Bin nenvest, de GGD, De Stads bank, de gemeente Leiden en de woonstichtingen Ons Doel en Portaal samen. Gekozen werd voor een pilot- project in het Haagwegkwartier omdat deze wijk voor negentig procent uit huurwoningen be staat. De afgelopen jaren is het aantal bewoners dat overlast veroorzaakt toegenomen en de huurachterstand is gemiddeld hoger dan elders. Volgens projectleider Lex de Boer is een derde van de klach ten over overlast ernstig; vaak gaan die klachten over vervui ling en herrie. De projectgroep wil volgend jaar beginnen met de uitvoering van een plan om te voorkomen dat mensen na een nieuwe start weer dezelfde problemen krijgen of veroorza ken. (advertentie) De 3 oktober-viering moet een week duren www.leidschdagblad.nl Geen geld voor Ri itauratie joodse graafplaats e voor loket imenschans De SP voert vandaag p station Lammenschans len. De partij is tegen de ïomen sluiting van het jt. Tussen tien uur 's hojns en zes uur 's avonds reizigers een petitie te- Ook zet de SP 'opa Flod- De sluiting van het loket >oral ouderen, vreest de der maakte D66 zich al over de maatregel van lenheimstraat r tlijk gesloten De Oppenheimstraat en is vanaf maandag 29 Ir9 iber vijf weken lang on- kelijk voor verkeer. Ge it t le die periode wordt de n inieuw bestraat, de inrit- ün rden aangepast en er en extra verkeersdrem- 7 afronding van de werk- len is de Oppenheim- ien dertig-kilometer-per- lerscheiding Frans Smit Frans Smit, onder- iedewerker bij de dienst in beheer, heeft de Jan itpenning gekregen, speurde tijdens zijn af- jsreceptie, na een dienst- 0 ld van 39 jaar bij de ge- nlje. Smit werkte de laatste het stadsdeel Midden, veel initiatieven nam verbetering van bloem- igen en straatmeubilair. pacht onder andere het teljenmozaïek van de Leidse |s bij het standbeeld van Ér Werf. vervolg van voorpagina leiden - Wat Peter Burger vooral interes seert aan de 'broodje-aapverhalen', is wat ermee gebeurt als ze de grens over steken. Dat gebeurde ook met het smi ley-verhaal; het dook in 1999 op in Noord-Frankrijk en verspreidde zich toen naar Vlaanderen. ,,In Frankrijk was het verbonden met een legendarische bende met witte hel men. Toen het naar België overstak, speelde het een rol in de gespannen ver houdingen tussen Marokkanen en joden in Antwerpen. Het grappige is dat het verhaal twee versies kende. Vlaamse jongens vertelden elkaar dat Marokka nen hun meisjes de 'engelenlach' of 'eeuwige glimlach' bezorgden; Marok kaanse jongens waren bang dat precies hetzelfde met hun Marokkaanse meisjes gebeurde door de messen van de racisti sche Vlamingen. Burger vindt dit soort stedelijke legen den niet alleen maar grappig. „Het ge vaarlijke is dat iedereen ze aan elkaar doorvertelt, zelfs al geloof je er niet in. Je voelt je meteen onbehaaglijk als je er over hoort. Mensen gaan elkaar waar schuwende e-mails doorsturen. In Bel gië circuleerde een waarschuwende e- mail over een smiley die toegebracht was bij een Antwerpse megabioscoop." Het verhaal in Leiden kent inmiddels ook al verschillende versies. Vrienden en kennissen vertellen elkaar in de kroeg erover. In één variant is zelfs tot in detail gemeld hoe de meisjes worden mishan deld. Ze krijgen een soort beugel in de mond geduwd met aan weerszijden scheermesjes. Daarna worden ze net zo lang in de buik gestompt, tot ze het uit schreeuwen van de pijn. Zo ontstaat het litteken. Bovendien is al beweerd dat het om een groep Marokkaanse jongeren zou gaan, net zoals in Antwerpen dus. Inmiddels circuleert ook het gerucht dat bekenden van één van de slachtoffers een wraak actie voorbereiden. Verder wordt be weerd dat de politie twee verdachten op het oog heeft en het verhaal stil moet houden - voorlichter Verboon ontkent dat. Legenden zoals de eeuwige glimlach, gaan telkens ondergronds en duiken dan weer op, weet Burgers. Toch denkt hij dat dit asfaltsprookje geen lang leven beschoren is. „Het is net als met een te sterk virus. Op een gegeven moment heeft iedereen erover gehoord en dan verdwijnt het weer." Op 23 oktober is Peter Burger een van de sprekers op het symposium 'Sterke Verhalen: Mediahypes en Moderne Sa gen' over stedelijke mythen. De 'eeuwi ge glimlach' staat op het programma. leiden - Honger en eten tegelijk, dat was de modeshow van Mart Visser gisteravond tijdens de traditionele Haring en Corenwijnparty in de Leidse Pieterskerk. 'Tout Leiden' was er weer. De genodigde dames staken qua kleding de couture van Visser naar de kroon. En de mannen? Ach, de mannen. Luidt een oud gezegde niet: alles wat een man meer heeft dan een aap, is meegenomen? Foto: Mark Lamers n' m tink in de kabel bij de plannen voor winkelcentrum De Luifelbaan in Leiden-Zuidwest - en niet de "ste. Na vijftien jaar praten, onderhandelen, plannen maken, uitstel en afstel, ontstaat opnieuw De provincie Zuid-Holland dringt aan op extra geluidwerende maatregelen bij de woningen de Vijf Meilaan. Projectontwikkelaar Bouwfonds en de gemeente ruziën over de meerkosten. keiiers klagen en dreigen met vertrek. Voorzitter Edwin Beunk van de winkeliers, eigenaar van de 2gjna in het winkelcentrum, bewaart de kalmte. Maar het geduld van de ondernemers is bijna op, waarschuwt hij. le stemming nu? :rste gevoel is: opnieuw ergernis. We zijn lit zover geweest met de plannen! We ho- we snel verder kunnen en dat deze ver niet te lang gaat duren. Het is hoog tijd it gebeurt en elk uitstel is heel vervelend heleboel mensen." t u zich nader. li best wat winkels die op een zodanig om- wu zitten, dat de bodem is bereikt. Zij p eigenlijk niet meer wachten. Daar zitten p bij met een aflopend huurcontract. Als t is, wat is dan de juiste keuze? Heeft het h om te blijven? |al wat winkels weggegaan in de afgelopen Iet Lichtpaleis, een groenteboer, het Verf- it vertrek van die laatste had misschien :t te maken met de situatie hier op het Het Verfhuis heeft twee winkels. Maar je Itoch een keuze en die valt niet op De Lui- |ember moeten de voorbereidende werk- iden beginnen. Albert Heijn zou dan al n noodvestiging gaan. Dat wordt nu janu- )g even een stap terug. Wat staat er te ge- op het Bevrijdingsplein en langs de Vijf n? Gesuggereerd is dat de bouwplannen 2$ekende impuls geven aan het winkelcen- heel Leiden. Dit wordt het tweede win- van de stad. De vloeroppervlakte aan wordt verdubbeld. Dat is 200, 300 extra mensen in dienst. Op de hoek van de Vijf i en de Rooseveltstraat komt een Lidl. Al- „ipijn wordt ongeveer twee keer zo groot. Als ook een Hema zit, is dat toch de dichtst- le voor mensen uit een deel van Voor- Er komen extra woningen en twee par- fitten op goud. Het moet alleen gedolven itie is perfect. Maar de uitstraling is niet i deze tijd. Het plan is helemaal fantas- 'it winkelcentrum heeft straks een aan- igskracht op de hele regio. We verwachten weer de klantenaantallen te krijgen van twintig jaar geleden. Die mensen zijn nu allemaal ver trokken naar Leidsenhage en de Winkelhof. Als je in Leiden woont, waar moet je naar toe? Niet iedereen heeft zin om voor een snelle bood schap naar de binnenstad te gaan. Da's toch meer een dagje uit. En het parkeren is hier gra tis." En winkeliers zeuren altijd... „Wij zeuren helemaal niet. Van ons is ontzettend veel geduld gevraagd. Wij hebben heel lang ons mondje dichtgehouden. Alleen: het duurt nu veel te lang. We komen op het punt dat het winkel centrum leegloopt. We maken minder winst. De omzet stijgt licht, de kosten gaan meer omhoog. Het aantal klanten neemt in grote stappen af. Het winkelen is hier verdwenen. Mensen komen heel gericht voor een boek of een trui. De vertragin gen hangen ons de keel uit. Het moet afgelopen zijn." Heeft u nog overwogen om zélf te vertrekken? „Twee jaar geleden had ik de mogelijkheid om een winkel in Noord-Hofland over te nemen. Dat heb ik gedaan. En dat is de reden waarom ik ook hier nog zit. Die tweede zaak heeft mij de uitda ging gegeven om door te gaan en af te wachten tot het plan van De Luifelbaan gerealiseerd wordt." Wiens schuld is dit nieuwe probleem? „Ik heb me laten vertellen dat de geluidwerende maatregelen niet verplicht zijn. Wij denken dat die glazen pui eraf halen het eerste is wat je als koper van een van die huizen doet. Je zit liever op een balkon dan in een serre. We zijn daarom ook allemaal overtuigd dat de plannen gewoon doorgaan. Ik heb het idee dat iedereen - wij, de gemeente en Bouwfonds - ervoor gaat om van De Luifel baan een succes te maken. Die ramen zijn bedoeld voor de decibellen. Mis schien hebben hét Bouwfonds en de gemeente dat samen over het hoofd gezien. Wellicht had dit ondervangen kunnen worden." tekst: Robbert Minkhorst foto: Henk Bouwman CL 3 CD fl> C 3 T <T> fij SU 3 Studiefestivals en contact met onderwijs oorzaken succes leiden - Ambreen Kausar (25) is de vierduizendste eerstejaars student van de Universiteit Lei den. Zoveel nieuwe studenten heeft de universiteit nog nooit gehad. De Haagse van Pakis taanse afkomst begint dit jaar aan een studie natuurkunde. Om de groeiende belangstelling voor de universiteit te vieren, vierde de universiteit gistermid dag een klein feestje in het stu dentencentrum Plexus aan de Kaiserstraat. Over de reden van het succes moet ook rector magnificus Breimer speculeren. Zeker is dat de studiefestivals die de universiteit twee keer per jaar in de Pieterskerk houdt, een landelijk succes zijn. Zeker is ook dat de nauwe contacten die zij sinds een paar jaar onder houdt met het voortgezet on derwijs, vruchten afwerpen. Verder heeft de universiteit veel geïnvesteerd in beter onderwijs (minder massale hoorcolleges, meer individuele begeleiding) en in betere faciliteiten. Bij de keuze voor een universiteit kij ken middelbare scholieren daar steeds vaker naar. Hoe anders was de stemming op de universiteit in 1997. Toen bereikte de instroom van eer stejaars met slechts 2600 een absoluut dieptepunt. Leiden had het 'bindend studieadvies' ingevoerd. Wie niet een vooraf vastgesteld aantal studiepunten haalde, moest na het eerste jaar weg. Breimer denkt dat de in voering van die maatregel veel studenten heeft afgeschrikt. „Veel mensen bij ons werden toen erg zenuwachtig", herin nert hij zich. Nu werkt die maatregel juist in het voordeel van de universiteit. „Selectie aan de poort vinden Neder landse politici nog steeds een brug te ver, maar selectie na het eerste jaar juichen zij toe." Ook denkt Breimer dat het bindend studieadvies serieuzere en am bitieuzere studenten naar Lei den lokt. Hoewel Nederland 'ontgroent', neemt het totale aantal eerste jaarsstudenten niet af. Dat komt doordat steeds meer jon ge Nederlanders in staat zijn om een universitaire opleiding te volgen. Met de cijfers van het HBO mee mag 26 procent van de Nederlandse bevolking zich nu hoogopgeleid noemen, te gen vijf procent in 1980. Van al le eerstejaars die voor een uni versitaire studie kiezen, gaat tien procent naar Leiden. Qua 'marktaandeel' staat de univer siteit op de vijfde plaats. Ambreen Kausar voelde zich een beetje als een kat in een vreemd pakhuis. Sinds ander half jaar woont de Pakistaanse in Nederland en de hogere on derwijspolitiek gaat nog een beetje aan haar voorbij. Dat zij natuurkunde wilde studeren, wist zij al als meisje. „Ik ben een fan van de Pakistaanse atoomgeleerde Abdul Kadir, die trouwens in Nederland heeft gestudeerd", zegt ze. Wil ze ook atoomgeleerde worden? „Nou", lacht ze aarzelend. „Ik ben wel van plan om het hele curricu lum af te maken, tot de promo tie aan toe. Als ik het kan." (advertentie) WWW.ART1S.NL

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11