Vrijspraak voor Amina Lawal BUITENLAND Aanzien Poetin in Westen irriteert critici Kremlin Zaak-Kelly leidt tot hervorming bij BBC en politiek Voorarrest nieuwe verdachte moord Lindh verlengd Aardbevingen treffen Japans eiland Hokkaido Vliegersprotest rakelt in Israël oud debat op Veroordeling ter dood Nigeriaanse door steniging teruggedraaid 20 blikeinen ir 'Arnie' les - Arnold Schwarze- eeft gisteravond de n de Republikeinse cregen in de race om erneurschap van Cali- (olgens de partij maakt it meeste kans maakt kiezingen over twee halfjaar dwet Irak De Amerikaanse van buitenlandse za- Powell wil er aan at er binnen een half grondwet voor het Irak ligt. Die wet rkiezingen en een egering mogelijk, wel- olgend jaar. Powell zou toegeven aan de druk dijk en anderen om naken met een nieuw n Irak. politie comt aanslag De Britse veiligheids hebben sinds 11 sep- 001 voorkomen dat ittannië door terroris- nslagen werd getrof- egt John Stevens, n de Londense politie, regelen die de antiter- :enheden hebben ge- ïebben in een aantal jen aanslag op Londen en', aldus Stevens. es snel imte in "hina lanceert moge- nen een maand zijn mande ruimtevlucht. de Chinese staats- endgemaakt. De eer- is e vlucht in de ruimte eveer 24 uur duren. De regering heeft herhaal- tegd dat uiterlijk in )i ierste Chinese astro- v< e ruimte in zullen wor- j hoten. ^ti o's strafbaar jzbekistan - Een hof van beroep kistan heeft gisteren de liisstraf van de journa- m Sjaripov vermin- r5,5 tot vier jaar. Sjari- roordeeld wegens het van homoseks, wat le Oezbeekse wet, die wt uit het sovjettijd- boden is. Sjaripov igekondigd zijn huidi- aan te vechten bij het phtshof. Sjaripov rder deze maand in lan secretaris-gene- je Verenigde Naties ^r* an dat hij door agen- Vteld is om een beken- hem los te krijgen. »m hekelt ng VN t - De Israëlische mi- buitenlandse zaken VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 indt dat de VN een leten maken aan hun ende anti-Israëlische In een rede tot de Al- fergadering van de VN ork hekelde de be- nj n de in zijn ogen niet stroom resoluties die staat in diskrediet itro jaagt rlusconi 01 e beroemde corruptie- r van Italië Antonio Di k'obeert met een hand- enactie een eind te 'an de onschendbaar die politici vrijwaart °tsvervolging. Di Pietri petitie en bijna een ïandtekeningen verza- P^die aangeboden aan B. gerechtshof in Rome. 'ras in juni speciaal in geroepen ter bescher- premier Silvio Berlus- moest terechtstaan op iging van omkoping [Je, dSC the Rambo steerd - De Servische politie ïravond de ex-officier )ormalige Joegoslavi- 'krachten Vladimir gearresteerd. De 42- 'enaamd Rambo, het Joegoslavië-Tri- Den Haag verdacht Dgsmisdaden in Kroatië Kritiek op president neemt toe aan vooravond top Camp David door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het is niet leuk vijan den te hebben, maar zeker niet als ze zo rijk zijn als Boris Bere- zovski. De als politiek vluchte ling in London ondergedoken zakenman spendeerde de afge lopen week een miljoen dollar om een pamflet tegen president Poetin afgedrukt te krijgen in de chicste kranten van Amerika en Engeland. Samen met vier an dere critici maakt Berezovski gehakt van Poetins beleid. De rechterlijke macht, de media en het parlement zijn onder con trole gebracht van het Kremlin en ondertussen verkoopt Rus land de 'genocide van het Tsje tsjeense volk' als een anti-terro ristische operatie. De bood schap aan president Bush: Poe tin is niet te vertrouwen. De tekst zal tijdens de twee daagse in Camp David niet aan de orde komen, maar gênant is het wel. Zeker omdat nog een aantal prominente Russen deze week de aanval opende. De Russische analist Pavel Felgen- hauer deed in de Wall Street Journal uit te doeken hoe onder het bewind van Poetin anti- Westerse, anti-joodse, nationa listische krachten aan invloed winnen. ,,Ze verlangen naar een Groot Rusland, een rigide, ge heimzinnige en autoritaire poli tiestaat in Sovjetstijl", aldus Felgenhauer. Een gelijksoortig verhaal hield schaakgenie Gary Kasparov. Het 'beest van Bakoe' waar schuwde eveneens voor de op komst van 'fascistoïde krach ten'. Verder hekelde hij de door het Kremlin geënsceneerde ju ridische kruistocht tegen pro- Westerse zakenmannen als Mi- chail Chadorkovsky. In de Washington Post rekende publiciste Jevgenia Albats af met 'Poetin, de favoriete demo craat van het Westen'. „De fra giele Russische democratie is onder Poetin ingestort. We kunnen alleen nog kiezen tus sen politici die heel veel van Poetin houden of politici die iets minder veel van Poetin houden." De uitspraken tonen de enorme teleurstelling onder Russische intellectuelen over het huidige regime aan. In 2000 gaven de li beralen hem nog het voordeel van de twijfel, maar inmiddels concluderen ze dat Rusland er alleen economisch op vooruit is gegaan. Er zijn geen kritische televisiezenders meer, de oor log in Tsjetsjenië houdt niet meer op en de politiek in Rus land is geestdodend voorspel baar geworden. In regionale verkiezingen mo gen alleen lievelingen van het Kremlin winnen. Gevaarlijke te genstanders worden om duiste re redenen gediskwalificeerd of krijgen plotseling een mooi baantje aangeboden in de om geving van Poetin. Illustratief was de recente verkiezing voor het gouverneurschap in Sint Petersburg. De kandidaat die profiteerde van de enorme fi nanciële en politiek steun van het Kremlin was onoverwinne lijk. Dat wist iedereen. Minder dan 30 procent van de inwo ners nam nog de moeite om te kiezen. Ruim 11 procent stem de uit protest 'tegen alle kandi daten'. „Ik heb me vergist", schrijft Albats nu. „Poetin be loofde orde en recht, maar we kregen orde zonder recht." Het irriteert de critici dat Poetin nog steeds veel aanzien geniet in het Westen. Het extreem bloedige optreden in Tsjetsje nië wordt genegeerd. De oorlog tegen terrorisme heeft veel lan den blind gemaakt, meent An na Politkovskaja, maar volgens de befaamde journaliste is er sprake van een kentering. „Meer en meer Amerikaanse politici begrijpen dat de metho des die in Tsjetsjenië worden gebruikt alleen maar meer ter rorisme oproept." De criticasters van Poetin ho pen dat in Camp David een ein de komt aan de kritiekloze hou ding van president Bush, maar die kans is klein. De binnen landse problemen van Rusland staan niet op de agenda, meld den Russische media. Een grote fout, meent Albats. „Russische liberalen weten heel goed dat niemand ons zal helpen een democratie op te bouwen, maar Westerse leiders moeten het niet erger maken door Poe tin te eren als een democraat." iootste nleverancier ton - De Verenigde ibben hun positie als 's rootste wapenleveran- jaar behouden. De ïen waren vorig jaar (ordelijk voor ruim 45 ran de wereldwijde conventionele wa- t de Amerikaanse wa- was vorig jaar circa ird dollar (11,7 miljard noeid. Na de VS zijn en Frankrijk de groot- nleveranciers. katsina/ap - Een islamitisch hof van beroep in Nigeria heeft gis teren de alleenstaande moeder Amina Lawal vrijgesproken van overspel en haar ter dood ver oordeling teruggedraaid. Een panel van vijf islamitische rechters in Katsina herriep met vier stemmen tegen één de ver oordeling tot dood door steni ging van Lawal omdat zij onvol doende gelegenheid heeft ge had om zich te verdedigen en er procedurele fouten in de zaak tegen haar zouden zijn ge maakt. Het hof wees onder meer op de omstandigheid dat bij haar oorspronkelijke veroor deling in maart 2002 maar één rechter aanwezig was in plaats van drie, zoals de islamitische wet voorschrijft. Volgens het hof is de 32-jarige vrouw ook niet bij het overspel betrapt en is haar onvoldoende tijd gegund om haar verdedi ging voor te bereiden. De aan klagers zeiden zich bij de vrij spraak neer te leggen, al kun nen ze gedurende dertig dagen alsnog in hoger beroep gaan. De zaak van Amina Lawal heeft wereldwijd veel aandacht ge trokken. Zij zou de eerste vrouw zijn die gestenigd zou worden sinds twaalf deelstaten in het noorden van Nigeria in 1999 de islamitische rechtspraak of sha- ria invoerden. De federale rege ring van president Olusegun Obasanjo en verschillende we reldleiders hadden opgeroepen het leven van Lawal te sparen. Brazilië bood haar vorige week zelfs asiel aan. Lawal was van overspel be schuldigd omdat zij ongehuwd een kind had gekregen. Haar nu bijna twee jaar oude dochtertje werd twee jaar na haar schei ding geboren. De man die door Lawal als verwekker was aange wezen is wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. De invoering van de sharia heeft op verschillende plaatsen in Nigeria tot heftige botsingen tussen christenen en moslims geleid, waarbij duizenden men sen omkwamen. Tot dusver zijn vijf mensen tot de dood door steniging veroor deeld. Krachtens de sharia is een man opgehangen wegens moord op een vrouw en haar twee kinderen. Van drie anderen is een hand afgehakt wegens diefstal van respectievelijk een geit, een koe en drie fietsen. om Amina Lawal met haar dochtertje bij de rechtbank. Foto: Reuters/Luc Gnago door onze correspondent Esther Gotink londen - Na 23 dagen en 77 getuigen is een einde ge komen aan het Hutton-onderzoek naar de dood van wapenexpert David Kelly. Duizenden documenten en e-mails hebben de werking van de Britse regering en de omroep BBC binnenstebuiten gekeerd. De zoek tocht naar de schuldvraag werd besloten met pleidooi en van vijf advocaten en een slotverklaring van Lord Hutton, die in november zijn vonnis velt. Er is door overheid en BBC flink met modder gegooid in hopeloze pogingen het publieke vertrouwen te her winnen. Beide instituten speelden een rol in de beëin diging van Kelly's leven, dat geheel in het teken stond van de strijd tegen massavernietigingswapens. Hutton hoorde hoe Downing Street (het kabinet van premier Blair) probeerde invloed uit te oefenen op infornjatie over Iraakse wapens, en hoe de BBC journalistiek in gebreke bleef tijdens een cruciaal radioverslag daar over. De bron van het BBC-verslag was Kelly. De wapenspecialist pleegde zelfmoord nadat hij had gesproken met BBC-verslaggever Andrew Gilligan. In diens reportage werd de regering verweten informatie over Iraakse wapens te hebben opgeklopt. Blairs voor lichter Alastair Campbell zou de regisseur zijn geweest van die operatie. Toen Kelly zich intern bekend maakte als de mogelijke bron, werd hij door het ministerie van defensie onderworpen aan kruisverhoren. Een Kamer commissie mangelde hem vervolgens. Zijn naam lekte uit en de media stortten zich op hem, waarop Kelly zelfmoord pleegde. Gilligan hield bij Hutton vol dat Kelly de naam Campbell had laten vallen. Pas bij een tweede verhoor gaf de journalist toe fouten te hebben gemaakt. Hij zei een 'grote misstap' te hebben begaan door de Kamercommissie die Kelly hoorde, te e-mailen dat Kelly ook de bron was van een ander BBC-verhaal. Zo verraadde Gilligan zijn bron. De journalist bood excuses aan voor zijn bewering dat de regering zelf bedacht had dat de Iraakse leider Sad dam Hussein na een aanval binnen 45 minuten kon reageren met biologische- en chemische wapens, ter wijl hij wist dat dat niet zo was. Kelly had tegenover Gilligan zijn twijfels geuit over die claim. Hoofd van de geheime diensten, John Scarlett, onthul de bij Hutton dat de bewering inzake de Iraakse reactie binnen 45 minuten alleen sloeg op mortiergranaten en kleine wapens. Scarlett erkende verder dat Downing Street hem had gemaand de claim uit te breiden tot meer wapensystemen. Husseins potentiële dreiging moest versterkt worden als motivering voor een oorlog tegen Irak. Campbell getuigde dat hij niets met de veranderingen in het rapport van doen had, terwijl Hutton bewijzen van het tegendeel heeft. Campbell zorgde deze week voor een climax: hij gaf Hutton toestemming delen van zijn dagboek te openbaren. Uit passages in juli blijkt hoe happig Downing Street was op het uitlekken van Kelly's naam. Op 4 juli schreef Campbell dat minister Geoff Heom(defensie) hem-verfSde dat een ambtenaar zich had gemeld als stockholm/ap - Een Zweedse rechtbank heeft het voorarrest van de nieuwe verdachte van de moord op minister van bui tenlandse zaken Anna Lindh vandaag met twee weken ver lengd. Uiterlijk 10 oktober om 11*.00 uur moet het openbaar ministerie de aanklachten tegen de verdachte, Mijailo Mijailovic, hebben ingediend, bepaalde de rechter tijdens een besloten zit ting op het hoofdbureau van politie in Stockholm. Mijailovic werd door vier bewa kers de ruimte binnengebracht waar de zitting werd gehouden. Zijn hoofd was bedekt met een deken. Zijn advocaat, Peter Althin, wilde na afloop niets zeggen over de bewijzen tegen Mijailovic die op de zitting naar vorén waren gebracht. „We zijn nog kilometers van een veroor deling verwijderd", zei hij. „Hij is niet schuldig voor er een von nis is geveld." Mijailovic, afkomstig uit voor malig Joegoslavië, is eerder ver oordeeld wegens het neerste ken van zijn vader, illegaal wa penbezit en het telefonisch be dreigen van twee wouwen. In een psychiatrisch rapport dat in 1997 werd opgesteld in verband met de aanval op zijn vader staat dat hij dringend behoefte heeft aan psychiatrische hulp. Anna Lindh Foto: EPA/Gerard Cerles De rechter in die zaak kon hem echter geen behandeling opleg gen. Zijn vader overleefde de steekpartij en hij kreeg een voorwaardelijke straf. Lindh overleed daags nadat zij 10 september door een man in borst, buik en armen werd ge stoken terwijl zij met een vrien din aan het winkelen was. Op de dag dat Mijailovic werd aangehouden stelde de politie een eerdere verdachte, een dak loze man van 35, op vrije voe ten. Volgens de Zweedse pers komt het DNA uit het haar van de nieuwe verdachte overeen met het DNA dat is aangetrof fen op een honkbalpet die is ge vonden in het warenhuis waar Lindh werd neergestoken. De politie wil de berichten niet be vestigen. tokyo/anp/rtr - Het Noord-Ja panse eiland Hokkaido is gis teravond (Nederlandse tijd) binnen een tijdsbestek van en kele uren getroffen door twee zware aardbevingen en een se rie naschokken. Het Japanse persbureau Kyodo maakte mel ding v&n zeker 278 gewonden. Een man kwam om toen een auto hem aanreed terwijl hij puin rond zijn huis aan het rui men was. De zwaarste beving had een kracht van 8,0 op de schaal van Richter en werd direct gevolgd door een krachtige naschok. Een uur later volgde een tweede beving met een kracht van 7,0. Later op de avond was er nog een serie kleinere naschokken. Het epicentrum van de beving lag circa tachtig kilometer van de oostkust van Hokkaido. Door het natuurgeweld, hebben zeker 41.000 mensen hun huis moeten verlaten. Op het terrein van een raffinaderij in de plaats Tomakomai op het eiland brak een grote brand uit. Een op slagtank vatte er vlam en circa 30.000 kiloton petroleum zou verloren zijn gegaan. Elders ontspoorde een trein. Het vlieg veld van de stad Kushiro is tij delijk gesloten. Ongeveer 24.000 huishoudens zitten zon der stroom en de watervoorzie ning is deels onderbroken. Gewaarschuwd is voor een tsunami, een door aardbevin gen veroorzaakte vloedgolf. Aan de oostkust van Hokkaido zijn al metershoge golven waarge nomen die boten uit havens naar de open zee hebben ge sleurd. In 1993 kwamen door zo'n tsunami, het directe gevolg van een aardbeving, tweehonderd mensen om het leven op het ei land Okushiri. Na de aardbe ving van vrijdag zijn ook tsuna- mi-waarschuwingen gegeven aan heel Japan, Rusland, de Fi- lipijnen en Taiwan. Hokkaido, met Sapporo als hoofdstad, is ongeveer zo groot als Oostenrijk. Er wonen meer dan vijf miljoen mensen, al is het grootste gebied niet dicht bevolkt. mogelijke BBC-bron: „Geoff Hoon en ik waren het eens dat dit Gilligan zou naaien als dit zijn bron was." Uit onomwonden, rauw taalgebruik bleek dat het kabi net er van het begin op uit was de BBC onderuit te ha len. En over Hoon bleek uit het dagboek hoe fervent de minister meewerkte aan de opoffering van Kelly's iden titeit en integriteit. Hoon zal door de affaire vermoedelijk moeten opstap pen. Voor de Hutton-commissie bleef hij volhouden dat hij niets te maken had met het lekken van Kelly's naam. Zijn verantwoordelijkheid bleek echter niet al leen uit Campbells dagboek. Er is ook een e-mail waar in staat dat het aan Hoon was te beslissen of Kelly's naam werd onthuld of niet. Jeremy Gompertz, advocaat van Kelly's familie, liet geen spaan heel van Hoon. Evenmin had hij een goed woord over voor Gilligan. De raadsman gaf toe dat Kel ly een binnenvetter was, wat het moeilijk maakte hem te helpen. Dat Kelly's moeder ook zelfmoord pleegde, kan op een familiekwaal duiden. De BBC noch Downing Street wachten op Lord Hut- tons conclusies. Premier Blair kondigde al aan de pro paganda vanuit zijn departement te stoppen. Ambte naren en ministers krijgen hun macht terug. BBC-di- recteur Graig Dyke kondigde vergaande hervormingen aan. Gilligan raakt wellicht zijn werkplek kwijt. De om roep zal fouten voortaan ruiterlijk toegeven. De meta morfose van de logge bastions is een indirect eerbe toon aan Kelly. Zelfs postuum is hij verdienstelijk voor zijn land. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Aviv - Kolonel b.d. Omri Af- ek heeft de brief van de protes terende Israëlische luchtmacht vliegers niet ondertekend, ook al rekent hij de meesten tot zijn vrienden. „Ze voeren morele argumenten aan, maar in we zen bedrijven ze politiek. Dat mag natuurlijk, maar daar moe ten ze de luchtmacht niet vooir gebruiken. En ze moeten ook niet doen alsof ze een hogere morele standaard hanteren dan de rest van ons", zegt de gepen sioneerde jachtvlieger. Maar kapitein b.d. Joel Piter- berg, die in zijn diensttijd ge vechtshelikopters vloog, heeft het gevoel dat hij is misbruikt. „Ik heb veel aanvallen uitge voerd waarvan ik nu spijt heb). Ik zou nu zelfs niet meer in de buurt willen komen van de plaatsen die ik ooit heb aange vallen." De brief aan de commandant van de luchtmacht, waarin 28 officieren zich verzetten tegen het uitvoeren van operaties in Palestijns bezet gebied, was de afgelopen maanden onderwerp van fel debat onder reservisten en gepensioneerde militairen. En misschien ook wel onder vliegers in parate squadrons, zegt Afek, al heeft hij daar wei nig contacten meer. Geen van de ondertekenaars behoort trouwens tot die laatste catego rie, waardoor de protestactie voor de luchtmacht geen ope rationele gevolgen zal hebben. De negen reservisten wacht schorsing. In ieder geval is in de krijgsmacht en de Israëlische samenleving het debat over de morele aspecten van het optre den in de bezette gebieden in eens weer opgelaaid. Als dat de bedoeling was van de onderte kenaars, dan zijn ze in hun op zet geslaagd. Feit blijft dat verreweg de mees te actieve en gepensioneerde Israëlische militaire vliegers niet hebben getekend. Dat wil niet zeggen dat alleen de 28 be zwaar hebben tegen de bezet ting van de Westoever en Gaza en de liquidatie van radicale Palestijnse leiders en militie commandanten, soms ten kos te van onschuldige omstanders. Maar zodra vliegers de lucht in gaan, worden ze geacht uit te voeren waarvoor ze zijn aange nomen. „Het kan niet zo zijn dat vlie gers zelf uitmaken welke mis sies ze wel of niet accepteren", zegt kolonel Afek. „De besluit vorming over iedere actie in be zet gebied loopt over schijven, van premier Sharon tot aan de commandant die uiteindelijk de opdracht geeft. Altijd geldt dat levens van onschuldige bur gers zoveel mogelijk worden ge spaard. Maar de leiders van de terreurorganisaties wonen nu eenmaal in dichtbevolkt gebied. Dat maakt het moeilijk in alle gevallen onschuldige slachtof fers te vermijden." De 28 vliegers voeren voorlopig een selectief mediabeleid. Om publicitair het onderste uit de kan te halen hebben ze een overeenkomst gesloten met Is- raëls tweede televisienet en met de tabloid Yediot Acharonot, het grootste Israëlische dag blad, dat gisteren vijf pagina's met reacties aan de brief wijd de. Misschien daardoor bege leiden de andere media de actie met overwegend negatieve commentaren. De ondertekenaars van de pro testbrief kwamen gisteravond uitgebreid aan het woord op het tweede televisienet. „De luchtmacht is een belangrijk onderdeel van mijn leven. Maar ik heb geen keuze meer", ver telde een reservekapitein, die een aantal weken per jaar een F-16 vliegt. Volgens de lucht machtvoorschriften werd hij al leen aangeduid met A. en was hij niet herkenbaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7