'Geen onderzoek bij casino' ECONOMIE 'Air France wil groei KLM en Schiphol' Waarschuwing voor meer stroomstoring Brussel op ramkoe over tekort Frankrl Prepaid betalen op internet met Wallie-Card Bonden luiden noodklok over scheepsbouwsector CAO-overleg ABN loopt vast Acties in vervoer op koi Ondernemingsraad is wanbeleid en witwaspraktijken zat 'Nederland schakelt over op olijfolie' In VS geen verbod op telemarketing denver - Een Amerikaanse fe derale rechtbank in Denver heeft een verbod op ongewens te telemarketing gisteravond ongedaan gemaakt. Het Con gres had eerder op de avond met grote meerderheid juist in gestemd met een wet die zo'n verbod mogelijk maakt. Mede dingingsautoriteit FTC heeft de afgelopen maanden tientallen miljoenen telefoonnummers op een lijst gezet die niet meer ge beld willen worden voor com merciële doeleinden. Telemar keting wordt door veel Ameri kanen gezien als een inbreuk op de privacy. Een lagere recht bank in Oklahoma bepaalde eerder dat FTC haar boekje te buiten is gegaan. Geding tuinders over gastarieven den haag - De tuinders willen dat de gastarieven omlaag gaan. Daarover diende vandaag een kort geding van belangenorga nisaties LTO Nederland en het Productschap Tuinbouw tegen de staat. Volgens de eisers beta len de tuinders te veel geld voor het transport van gas door Gas- transport Services, onderdeel van de Gasunie. De tuinbouw sector is goed voor ruim 10 pro cent van de jaarlijkse gasafzet. Ook energieteozicht DTe heeft eerder geconstateerd dat de ta rieven te hoog zijn maar ze toch toe te staan omdat anders bui tenlandse leveranciers hun gas omleiden via het Nederlandse net. Droogte slaat gat in aardappeloogst voorburg - De aardappeloogst van 2003 zal een van de slecht ste opbrengsten in de afgelopen twintig jaar opleveren. Door de aanhoudende droogte van de afgelopen zomer zal de oogst volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek uitkomen op 4,3 miljard kilo. Dat is 20 pro cent minder dan vorig jaar. Nieuwe eigenaar van De Boekelier utrecht - Postkantoren BV wil zijn tachtig boekwinkels van de formule de Boekelier verkopen aan Retail Development Com pany (RDC). De partijen streven ernaar de verkoop nog dit jaar af te ronden. De stap betekent niet dat Postkantoren BV, een gezamenlijk bedrijf van I PG Post en de Postbank, helemaal uit de boekwinkels stapt. Het bedrijf blijft eigenaar van Bruna BV met 400 boekwinkels. RDC heeft nu drie winkelformules, namelijk The Read Shop, Plan tage boekhandel en Tell Me. Nintendo wil VS veroveren tokyo - De Japanse fabrikant Nintendo heeft zijn spelcompu ter GameCube in de VS dras tisch in prijs verlaagd. Daarmee hoopt het concern de grote achterstand op de Xbox van Mi crosoft en de Playstation van Sony te kunnen verkleinen. De drie bevechten elkaar sinds vo rig op leven en dood met grote prijsstunts. Een GameCube ligt sinds gisteren in de winkels voor 99 dollar, 50 dollar goed koper dan voorheen. De goed koopste versies van de Xbox en Playstation kosten beide 179 dollar. Over enkele weken be gint het kerstverkoopseizoen. Nintendo wil ook de Chinese markt veroveren met een speci ale spelcomputer. Fano Food sluit nog 3 fabrieken oosterwolde - Noodlijdende salademaker Fano Fine Food wil behalve de vestiging in Em- men (130 medewerkers) ook broodjesfabriek ABC Holland in Rotterdam afstoten. Ook zullen twee van de drie vestigingen in België gesloten worden. De productie van koelverse kant en klaarmaaltijden wordt over geheveld naar de vestiging Pro- food in Oldenzaal. De ingrij pende reorganisatie moet Fano Fine Food weer uit het dal ha len. De banken hebben nog steeds geen krediet toegezegd waardoor nog steeds faillisse ment dreigt. Bij Fano Fine Food werken nog 600 mensen. Vertrekpremie Messier bevroren parijs - De Franse mediagigant Vivendi Universal moet de 20,5 miljoen euro aan vertrekpremie voor oud-topman Messier voorlopig blokkeren en op een aparte rekening zetten. Dat heeft een Amerikaanse federale rechtbank besloten op verzaoek van de Amerikaanse beurs- waakhond SEC. Eerder bepaal de het hooggerechtshof in New York dat Messier recht had op zijn geld. De SEC wil nagaan of het bedrijf zich wel aan de re gels heeft gehouden toen Mes sier aan de touwtjes trok. Hij moest in juli 2002 opstappen nadat hem verweten was het concern aan de rand van een bankroet te hebben gebracht. F mm M* WÊL JÊÊÊm. i MÊ h vrijdag 26 SEPTEMBER 20 I rotterdam/gpd - Vakbonden FNV en CNV hebben een be roep gedaan op de ministerraad en de Tweede Kamer om de verdere teloorgang van de scheepsbouwindustrie in Ne derland tegen te gaan. In de scheepsbouw werken direct 9000 mensen en bij de toeleve ranciers 25.000 werknemers, voornamelijk in het Rijnmond gebied en Zeeland. In een brief wagen de bonden aan de politiek om in te grijpen, initiatieven te ontplooien en de verantwoordelijkheid en de lei ding te nemen om te komen tot een discussie met betrokkenen. Gedacht wordt aan een breed overlegplatform scheepsbouw- en industriebeleid onder lei ding van het ministerie van EZ. Dit moet een duidelijk regie en strategie opleveren die de sec tor een overlevingskans geeft. De vakbonden wijzen op de on eigenlijke concurrentie van an dere Europese landen en met name van landen als Zuid-Ko- rea en China. De regering is al vele malen aangesproken op haar verantwoordelijkheid door werkgevers, recent is zij indrin gend aangesproken door het Nederland Maritiem Cluster, maar maatregelen blijven uit, constateren beide vakbonden. Nederland zonder scheeps bouw is, in de ogen van FNV en CNV, een ondenkbare zaak ge zien de lange historie en enor me vakkennis. Het wegvallen van de grote scheepsbouw zal zijn sporen trekken in tal van andere Nederlandse activitei ten, verwachten zij. Als voorbeeld geven ze de slui ting van scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel. Hier vervallen direct 400 arbeidsplaatsen, en indirect nog eens 800. FNV en CNV wezen dat teloor gang van de scheepsbouw ook nadelig is voor mainport Rot terdam. Conflict in ambulancesector voorbij amsterdam/anp - De onder handelingen bij ABN Amro voor een nieuwe CAO zijn afge lopen nacht vastgelopen. De vakbonden verwierpen het eindbod van de bank op het punt van werkzekerheidsaf- spraken, pensioenen en loon ontwikkeling. In mei werden de onderhandelingen voor de ruim 20.000 medewerkers op geschort. Toen botsten bank en bonden over het pensioen. Het conflict in de particuliere ambulancesector is voorbij. Le den van CNV Bedrijvenbond hebben ingestemd met het eindbod. Zij gingen overstag omdat de werkgevers akkoord zijn met onderzoek naar een betere regeling voor ouderen. Uiterlijk op 1 januari 2005 komt er een regeling voor alle ambu lancediensten. De uitkomst van het onderzoek is bindend. Ou dere werknemers kunnen alvast korter werken. FNV Bondgenoten had het eindbod neutraal voorgelegd aan de leden die het nipt af stemden. De positieve stem van CNV- kant gaf echter de doorslag, mede omdat deze bond de meeste leden heeft onder zie kenbroeders en -chauffeurs. De onderhandelingen hebben maandenlang geduurd. Er werd langdurig actie gevoerd, onder andere landelijk in Den Haag. rotterdam/gpd - Nederland krijgt de komende jaren te ma ken met meer stroomstoringen. Dat voorspelt energie-adviseur Schatbom, ex-directeur van het Energie Onderzoekscentrum Nederland (ECN). Hij sprak gis teren op een congres over het wijgeven van de stroommarkt in Rotterdam. „Bij ongewijzigd beleid voorzie ik binnen twee of drie jaar pro blemen," zegt Schatbom. Vol gens de energiedeskundige doen netbeheerders te weinig aan onderhoud en vernieuwing van him infrastructuur. „Dat geeft meer storingen op de kor te termijn. Maar op de lange termijn is de toestand ernstiger, want er wordt te weinig geïn vesteerd in nieuwe centrales om de groeiende waag bij te houden." Volgens Schatbom is het door de marktwerking voor energiebedrijven minder inte ressant om te investeren in re serve-capaciteit. „Je hebt het nodig, maar je verdient er niets mee." De reservecapaciteit van Nederland is de afgelopen jaren afgenomen van 30 naar|¥' cent van het totaal. Minister Brinkhorst heei: beheerder Tennet opdra geven om te onderzoek de investeringsbereidhei stroombranche kan worcf1 stimuleerd. Schatbom: dat is te laat. Op het n dat je weet wat je moei moet je nog jaren vi voordat de benodigde ii ties gebruiksklaar zijn." Ook PvdA-Kamerlid Ci pessimistisch over de levc zekerheid. „Energiebe hebben minder zekp Daardoor wordt het aantrekkelijk om grote i ringen te doen." Voorzitter Vogtlander vf Algemene Energieraad 01 toekomst minder somlp^ ,We hebben, op Duitsl; de minste storingen var pa," zegt hij. „Om die k om zeep te helpen moei een enorm slecht beleiO ren." Hij vertrouwt op de cc rende instantie DTE. brussel/anp - De Europese Commissie noemt de gisteren gepresenteerde ontwerpbegro ting 2004 van Frankrijk 'niet in lijn' met de aanbevelingen van de EU. Als Parijs de plannen niet uiterlijk 3 oktober aanpast, dreigt commissaris Solbes (mo netaire zaken) met maatregelen die kunnen uitmonden in mil jardenboetes. Frankrijk moet zich als euroland houden aan Europese afspraken om de euro stabiel te houden. Voornaamste eis is dat het begrotingstekort onder de 3 procent bbp blijft. Maar de Franse regering pre senteerde donderdag een be groting voor volgend jaar met een gat van 3,6 procent. Dat zou het derde achtereenvolgen de jaar worden dat Parijs de re gels schendt. Daarmee Frankrijk volgens Solbi q( aan de dwingende aanbïr gen die de EU-ministers nanciën in juni hebben steld. Wel heeft Frankr tot 3 oktober de tijd ideeën te presenteren, dagelijks bestuur van dan nog steeds van ooiL dat een land de aanbevirx naast zich neerlegt, k:0^- nieuwe, maatregelen v<er] len. De EU-ministers daarmee instemmen. c Houdt Frankrijk zich oa^ niet aan, dan kunnen l,p denboetes volgen. Parijs^ echter op dat de Europ^, nisters aan zijn zijde b™ staan. Duitsland heeft w soortgelijke problemen, i g ?F rotterdam/gpd - Treinreizigers moeten op zaterdag 11 oktober rekening houden met werkon derbrekingen van NS-personeel om te protesteren tegen de ka binetsplannen. Dat hebben ka derleden van FNV Bondgeno ten gisteren besloten. De sec torraden zullen volgende week beslissen hoe laat en hoe lang de actiebijeenkomsten gaan duren. Vandaag komen in Rot terdam de vakbondsleden al bijeen. Het ziet er naar uit dat het streekvervoer zich dl bij aansluit. Vandaag en wordt daarover overleg voerd. Bestuurders en bussen in Rotterd; op 8 oktober protestereL de kabinetsvoornemens.PJ^ ties zullen in de week na het najaarsoverleg cH stadsvervoer in andere?°€ steden in het land treffet oktober in Utrecht, de het najaarsoverleg in Nijl Amsterdam en Den Haai Vk wateringen/gpd - Aankopen doen via internet kan vanaf volgende week zaterdag met een nieuw betaal middel: de zogeheten Wallie-Card. Internetters kunnen in de winkel een prepaidkaart kopen en op internet be steden. Volgens producent Distri Group, bekend van de pre paid-kaarten voor mobiele telefoons, is betalen via in ternet met het nieuwe systeem gemakkelijker en veili ger dan voorheen. Acceptgiro's of creditcards zijn niet meer nodig. General manager Paul Hissink: „Bij veel internetdiensten moet je vooraf betalen, daarvoor is een acceptgiro dus niet geschikt. Een creditcard wordt bovendien vaak als onveilig ervaren." Ook het gebrek aan privacy zou een nadeel zijn van de huidige betaal methodes. De klant moet vaak naam en adres invullen. „Dat is niet nodig bij de Wallie-Card, aldus Hissink. .Alleen de code achter de kraslaag die de gebruiker moet intoetsen op de computer is bekend. Wie de eige naar van de kaart is weet niemand. Producent Distri Group verwacht dat het aantal inter- netbetalers zal stijgen na invoering van de Wallie-Card. Hissink: „Onderzoeksbureau Blauw heeft berekend dat 52 procent van de internetters die niet op internet ko pen, dat wel zouden doen wanneer er een veilige ma nier voor zou zijn. Het gebruik van de kaart zou nog het meest lijken op betalen met contant geld. De klant koopt een Wallie-Card met een tegoed van 5,10, 20 of vijftig euro. Op internet is direct te zien hoeveel geld er nog over is na een betaling en wie de kaart per ongeluk verliest, is het geld kwijt. Nu zijn er ongeveer dertig websites waar de Wallie-Card gebruikt kan worden, waaronder die van Fleurop, Feyenoord en TMF. De kaart is vanaf 4 oktober te koop in 3500 winkels zo als tabakszaken, maar ook bij Bruna, Cl000, Free Re cord Shop en stationskiosken. Ze zijn te gebruiken op de websites van internetwinkels als Fleurop, Ako, Free Record Shop, Feyenoord, en TMF. De introductie gaat gepaard met een grote reclamecampagne via de tv en kranten. Franse luchtvaartexpert Régis Hellot ziet voordelen van fusie door Richard Mooyman parijs - In Nederland wordt veel te nega tief aangekeken tegen een fusie tussen de KLM en Air France. Het doel van Air Fran ce is niet krimp, maar groei van de KLM en Schiphol. Dat zegt luchtvaartspecialist Régis Hellot van het onafhankelijke ad viesbureau BIPE in Parijs. „Ik kan begrij pen dat er in Nederland zorgen zijn over de werkgelegenheid en de positie van Schiphol, maar dat is niet nodig." De KLM-top wil graag in zee gaan met de Fransen, maar ontmoet veel scepsis bij personeel, bonden, media en een aantal deskundigen. Het beeld over heerst dat het grote Air France de natio nale trots KLM wil opslokken. Schiphol wordt gedegradeerd tot een soort hulp vliegveldje van de Parijse luchthaven Charles de Gaulle. Dit zou allemaal lei den tot het verlies van duizenden ar beidsplaatsen. Een heel ander geluid komt van BIPE uit Frankrijk. Nee, luchtvaartdeskundige Hellot heeft geen banden met de Franse regering of Air France. „We zijn volko men onafhankelijk." De doemscenario's over de teloorgang van de KLM en Schiphol komen volgens hem voort uit 'een verkeerde analyse'. De samenwer king tussen Air France en de KLM ver sterkt beide bedrijven juist, zo stelt Hel lot. Het lijkt erop dat de KLM en Air France niet aansturen op een complete fusie, aldus Hellot. „Er zal waarschijnlijk een gezamenlijke holding worden opgericht. Ja, daarin krijgt Air France de macht maar dat wil niet zeggen dat de Fransen hun wil opleggen aan de KLM. Er zullen allerlei voorwaarden in het akkoord worden opgenomen, zoals over de posi tie van de KLM en Schiphol." Air France heeft bovendien slechte erva ringen met een complete fusie. „Er zijn hele grote problemen geweest met de fusie tussen Air France en Air Inter. En dat was ook nog eens een Frans bedrijf. Air France heeft daar harde lessen ge leerd. Daarom zal zowel de KLM als Air France als aparte eenheid blijven be staan." Dat is ook logisch aangezien beide be drijven verschillende markten bedienen, aldus Hellot. Ze vullen elkaar uitstekend aan. Volgens Hellot gaat het zelfs om de best denkbare luchtvaartcombinatie binnen Europa. Zo is de KLM sterk op Aziatische bestemmingen, terwijl Air France meer vliegt op Afrikaanse en La tijns-Amerikaanse routes. „Bij elkaar bedienen de KLM en Air France 101 lange afstands-bestemmin- gen, waarvan er 43 alleen door Air Fran ce en 27 alleen door de KLM worden aangedaan. Van de 31 bestemmingen die door beide bedrijven worden aange vlogen, zijn er 29 onvermijdelijk zoals New York en Chicago. Die zullen niet worden geschrapt. Er is geen reden om aan te nemen dat er transferverkeer ver dwijnt van Schiphol naar Parijs." Ook op Europese routes vullen de be drijven elkaar volgens hem goed aan. Air France vliegt veel op Zuid-Europa en Noord-Afrika, de KLM is sterk in Scandinavië en Oost-Europa. Daarnaast richt Air France zich meer op zakenreizi gers, terwijl de KLM veel overstappers vervoert de vliegen tegen relatief lage prijzen. Bij een fusie vullen ze elkaar dus aan, in plaats van dat ze eikaars plaats innemen." De besparingen zullen volgens Hellot vooral worden gevonden door het inel- kaar schuiven van afdelingen op de hoofdkantoren die nu hetzelfde doen. Samen kunnen de KLM en Air France beter de concurrentieslag aan met prijs vechters omdat de prijzen op bepaalde routes omlaag kunnen. Hellot bestempelt de KLM als 'goede, ef ficiënte onderneming' die in de verlie zen is geraakt door de economische ma laise, de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001 en de longziekte SARS. Ook deelt hij een compliment uit aan Schip hol. „Een hele goede luchthaven." Air France heeft volgens hem een 'revolu tionaire verandering' ondergaan van verlieslijdende staatsonderneming in een commercieel luchtvaartbedrijf dat winst maakt. Groei van de KLM en Schiphol is vol gens de luchtvaartexpert straks ook in het belang van Air France. „Er is groei mogelijk op Schiphol én op Charles de Gaulle in Parijs. De KLM is bezig met het schrappen van 4500 arbeidsplaatsen, maar dat staat los van een fusie met Air France. Op den duur zal de werkgele genheid weer toenemen." den h/mc/gpd - Door een fors personeelstekort is er te weinig toezicht in de twaalf vestigingen van Holland Casino. Dat heeft negatieve gevolgen voor veilig heid, gezondheid en welzijn van het personeel en veiligheid van de bezoekers. Ook wordt door het gebrek aan controle de kans op fraude en gokverslaving ver groot. Dat staat in een brandbrief van de ondernemingsraad aan mi nister Donner(justitie). OR- woordvoerder Meijer schetst de werksituatie als 'zeer ernstig'. Er is volgens hem een vertrou wenscrisis ontstaan met het be stuur en de raad van commis sarissen van Holland Casino. De minister weigert onderzoek en vindt dat OR en directie er samen moeten uitkomen. Uit contacten met verslavingszorg, andere relevante organisaties en het college van toezicht op de kansspelen hebben ons geen signalen bereikt dat in strijd met de wet en het kansspelbe- leid wordt gehandeld, aldus Donner gisteravond. Aan de werknemers schrijft de OR: „De organisatie stelt winst maximalisatie boven alles. Het bestuur zoekt de grenzen van het toelaatbare op, balanceert op het randje en gaat er soms zelfs overheen". Secretaris Van Erve van het casinobestuur vindt de actie 'onterecht en on verstandig'. De brief is volgens hem een wanhoopsactie, omdat de OR met zijn grieven ook bij de On dernemingskamer geen gelijk kreeg. Hij omschrijft ze als 'conservatieve lieden, die tegen elke vorm van vernieuwing zijn. De casino's moeten volgens het bestuur de kosten drukken en de doelmatigheid verhogen. Franse roulette met zittende Olijfbomen leveren de grondstof voor de olie. Foto: PR amsterdam/anp - De omzet van olijfolie in de supermarkt is het afgelopen jaar met 25 pro cent omhoog geschoten. Ne derlanders gebruiken er steeds meer van en dat gaat deels ten koste van margarine. Fabrikan ten en supermarkten verwach ten dat de opmars doorgaat. Volgens onderzoeksbureau In formation Resources gaven Ne derlanders het afgelopen jaar zo'n 34 miljoen euro uit aan olijfolie. Dat is een kwart meer in vergelijking met het voor gaande jaar. Sinds het begin van de jaren negentig is de con sumptie verzesvoudigd. Supermarkten houden rekening met een omzetverdubbeling in ongeveer twee jaar. „De afgelo pen jaren is het heel hard ge gaan", aldus Kroeze van Prisma Food Retail. Volgens hem ligt er steeds minder margarine in het schap. „Ook slaolie en zonne bloemolie leveren in. Consu menten vinden vooral slaolie te vet." Fabrikanten dichten de popula riteit van olijfolie toe aan de toegenomen aandacht voor het buitenland. „Daarbij is er ook veel aandacht voor de Italiaan se keuken", aldus productma nager Van der Made van Unile ver (Bertolli). „Bovendien zijn consumenten zich steeds meer bewust van hun gezondheid. Daarin past olijfolie. Volgens Van der Made groeit de markt op jaarbasis met onge veer 13 procent. Ze baseert zich hierbij op gegevens van onder zoeksbureau ACNielsen. „In Nederland gebruiken ongeveer 4 op de 10 consumenten olijf olie. Gemiddeld gaat het dan om zo'n twee liter. In België ge bruikt de helft van de consu menten olijfolie. Hun gemid delde gebruik ligt veel hoger." Verhorst van importeur De Burg stelt dat olijfolie ook in de lift zit door het gestegen aantal allochtonen in Nederland. „En die gebruiken traditioneel geen margarine." Volgens Verhorst heeft de groei bij veel supermarkten vooral te maken met de inspanningen van Albert Heijn. „Die keten heeft de markt opengebroken. Daar profiteren de andere win kels nu van." In een voormalig klooster in Breda is een van de 12 staatscasino's gevestigd. Foto: ANP/Robert Vos croupiers wordt vervangen door het Amerikaanse roulette. Dat scheelt per tafel drie tot vier medewerkers. Ook wil Holland Casino het aantal begeleiders- /toezichthouders verminderen door meer camera's te plaatsen. „Er staan geen banen op de tocht. Wel moeten sommige mensen uitzien naar een ande re functie," aldus Van Erve. Met de veiligheid in de casino's is volgens het bestuur van Hol land Casino niets mis. „Een grove opmerking levert al een berisping op," aldus Van Erve. Onlangs kwam aan het licht dat in de twaalf casino's naar schatting jaarlijks 10 tot 20 mil joen euro zwart geld wordt wit gewassen. De Amsterdamse po litie is een onderzoek begonnen naar witwaspraktijken. De re cherche richt zich niet alleen op criminelen maar ook op de medewerking die daaraan zou worden geven. Volgens persofficier Hemelaar zijn in het verleden meerdere malen verdachten zijn aange houden voor dat soort De casino's meldden voi 'e ruim 700 vermoedens v< e wassen. Met ruim 85 ph' werd door politie en justi gedaan, zegt Hemel,i.uq land Casino is een staaq met 5000 werknemers 1 omzet van 672 miljoen 2002. lei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6