'Strengere controle op pluimvee' BINNENLAND 2 Ivo Niehe genomineerd voor Kackadori-prijs Commissie integratiebeleid is zeker niet te benijden Natuurmonumenten laat dierkadavers de natuur' vergaan Test op borstkanker is nog geen richtlijn Hotels steeds vaker doelwit overvallen m Meer hoop zonder dope I: geen straf pronken baby rARDEN - Het openbaar terie in Leeuwarden eist :elstraf tegen de 41-jarige er van een verdronken Het OM acht dood door 1 wel bewezen. De vrouw ,ar zoontjes van twee jaar 'en maanden alleen ach- 1 bad. Terwijl de moeder W en aan het telefoneren srdronk de baby. Het OM jt vorig jaar de zaak niet H le rechter te brengen we- Rjebrek aan bewijs. Na een van de vader van het 1 af het gerechtshof op- t aan het OM de vrouw te ,rpf( gen. De rechtbank doet trdag 9 oktober uitspraak. ssdrogen lijken it, iien drie jaar ;hed tige aag - Veel Nederlanders de fïnteresseerd in een nieu- 0ok rm van lijkbezorging, die ,t i ontwikkeling is. Bij een jipe ïte van TNS NIPO zei 50 ing nt van de ondervraagden °g s geheten vriesdrogen in eging te willen nemen, lultaten van het onder tan in het vakblad Uit- yan deze maand. De Fa- Groep, voortgeko- «Éit de vereniging die cre- in Nederland mogelijk ""Igemaakt, denkt dat bin- _J)vee h drie jaar vriesdrogen Ierland een feit is. vrijdag 26 september 2003 ik Meer verantwoordelijkheid voor dierenarts evering dj onrechtmatig aag - De uitlevering van rolse dj en zijn kompaan iet onrechtmatig. Dat het gerechtshof in Den gisteren bepaald. De tank besliste eind 2001 Staat beide verdachten b Verenigde Staten mocht lieren wegens betrokken lij XTC-handel. Een recht- n de VS veroordeelde de acht jaar cel. rder tegen aan landen' P oriAAG - Nederland moet eel harder opstellen te- ■y p er landen die ontwikke- ulp ontvangen. Het natio- elang moet een grotere n y jgen. Nu loopt Nederland Wileiband van internatio- °9 ïstellingen en wil het zich geliefd maken bij ont- lingslanden. Het weten- pelijk instituut van de u de Teldersstichting, dit in de publicatie Be- in balans, die gisteren is ;nen. indere vondst suwse put :rke - Archeologen van iting Cultureel Erfgoed hebben in een veld bij leuwse Grijpskerke op eren een bijzondere t gedaan. In een afvalput n meer dan honderd pot- botresten gevonden uit ertijd, de derde eeuw voor us. Volgens archeoloog pier is het voor het eerst Ierland dat zo veel goed serveerd materiaal zo bij elkaar is gevonden. nieuw actie r Arjan Erkel ork - Medewerkers van Iporganisatie Artsen zon- enzen hebben gisteren iet VN-gebouw in New ipnieuw actie gevoerd e vrijlating van Arjan Er- e demonstratie viel samen e toespraak van de Russi- iremier Poetin voor de gemene Vergadering. Er- ïrd ruim een jaar geleden erd in dejtussische repu- )agestan. dpunt voor handeling oven - Brabant krijgt als provincie in Nederland intraal meldpunt voor ou- mishandeling. De vier en in Brabant willen het mend geweld tegen oude- >or familie of bekenden lit toeroepen. Door het dat erop rust is de om- iran het probleem niet lijk. Uit onderzoek bleek 1996 één op de twintig en boven de 65 slachtof- is van mishandeling. gelijk entree J r kamp Vught - Nationaal Monument Vught, het voormalige ïcentratiekamp, krijgt d jaar 38.000 euro min- isidie van de overheid, ien procent van de be- Directeur Van den overweegt nu entreegeld n heffen. De bezuiniging t kabinet is een forse ting voor het monument, ar geleden zou ook al en- d worden ingevoerd. Na ten van de Stichting enkring Nationaal Mo lt Vught werd het plan den haag/gpd - Om een nieuwe uitbraak van vogelpest te voor komen wil de Tweede Kamer een strengere controle. De die renarts moet meer verantwoor delijkheid krijgen, menen CDA, WD, PvdA en SGP. Minister Veerman (landbouw) is het daar niet mee eens. De recente import van kippen en eieren uit landen als Honga rije en Polen heeft de Kamer met zorg vervuld, zo bleek tij dens een overleg met minister Veerman over de nasleep van de vogelpest. „Het is ongeloof lijk dat de pluimveesector een maand na afloop van de vogel pest alweer gewoon zijn gang gaat", aldus CDA-kamerlid Or- mel. „Ze halen nu alweer overal pluimvee vandaan om de stal len zo snel mogelijk vol te krij gen." Van de geïmporteerde dieren is het vaak onduidelijk of ze zijn gecontroleerd op besmettelijke ziektes. Niemand weet hoe groot de import van landen buiten de EU is. „Ze moeten ze registreren, maar dat gebeurt lang niet altijd", aldus Wolles- winkel, voorzitter van de NOP, de brancheorganisatie voor pluimveehouders. Wolleswinkel vindt de grote haast waarmee de pluimvee houders hun stallen herbevol- ken verklaarbaar. „De prijzen voor eieren zijn momenteel goed. Iedere boer wil dus zo snel mogelijk weer gaan produ ceren om te profiteren van de goede prijzen. Bovendien wil len de pluimveehouders weer aan de slag, na maandenlange leegstand van hun stallen." Een grote Kamermeerderheid wil dat er een andere, effectie vere manier van controleren komt. Nu is een pluimveehou der verplicht elke afwijking te melden. Daarmee loopt hij gro te kans dat zijn bedrijf een paar weken dicht gaat, omdat uitge breid onderzocht moet worden of er mogelijk vogelpest heerst. Een meerderheid van de Kamer van WD, PvdA, LPF en SGP wil dat de controle verbetert. Mi nister Veerman ziet niets in een aanpassing van het controle systeem. „Het is de verant woordelijkheid van elke onder nemer om verdachte zaken te melden. Het algemeen belang gaat boven het eigen belang. Het is bovendien niet zo dat elk bezoek van een team van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees leidt tot wekenlan ge sluiting van het bedrijf." SI«Bw v--~z amsterdam/anp - De speciale test waarmee een agressieve vorm van borstkanker kan wor den opgespoord, is nog niet in de landelijke richtlijnen opge nomen. Het Nationale Borst kanker Overleg Nederland (NABON) buigt zich volgende week over de kwestie, meldde de organisatie gisteren. Het gaat om een test die wordt toegepast op kwaadaardig weefsel dat operatief wordt ver wijderd. Patholoog-anatomen kunnen daarmee vaststellen of de pa tiënt her2/neupositief is. In dat geval heeft ze een zeer agressie ve vorm van borstkanker, die gemiddeld na dertien maanden dodelijk is. Deze vorm van kan ker komt bij een op de vijf vrou wen met borstkanker voor. De Rotterdamse oncoloog Klijn noemde het gisteren in De Te legraaf 'onethisch' dat zieken huizen in Nederland de test niet standaard toepassen. Hij vindt dat dit nodig is, omdat dan het leven van de patiëntes met bepaalde medicijnen ge middeld 24 maanden verlengd kan worden. Het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) vindt de beschul diging van Klijn aan het adres van ziekenhuizen voorbarig. Er is nog geen sprake van een richtlijn, stelt een woordvoer ster. „Het is een redelijk kostba re test en het is de vraag welke vrouwen hier baat bij hebben." Het Nederlands Kankerinsti- tuut/Antony van Leeuwen hoekziekenhuis (NKI) in Am sterdam vindt wel dat de test in de ziekenhuizen standaard moet worden. Het NKI heeft zelf een dergelijke test ontwik keld en past deze al jaren toe bij elke patiënte met een kwaad aardige tumor die geopereerd wordt. Dit gebeurt vooral om de juiste behandeling tegen uit zaaiingen vast te stellen en niet om meteen over te gaan op de behandeling met trastuzumab. Volgens medisch directeur S. Rodenhuis wordt in eerste in stantie overgegaan tot het ver nietigen van mogelijke uitzaai ingen. Dat lukt in de helft van de ge vallen. Pas als gebleken is dat de uitzaaiingen terugkomen, wordt overwogen over te stap pen op de behandeling met trastuzumab. Vogelpest In Bennekom. Een beeld van kippen die aan de lopende band worden geelektrocuteerd. Er moet een strengere controle op pluimvee komen. Foto: GPD. Dokter Moerman grootste kwakzalver van de eeuw? den haag/gpd - Treedt Ivo Niehe in de voetsporen van Cornelis Moerman? Hij is in elk geval genomineerd voor de kwakzalversprijs van de Nederlandse vereniging tegen de kwakzalverij. Vol gens het juryrapport heeft Niehe erg zijn best gedaan om de kwakzalverij te ver spreiden door in zijn programma's du bieuze 'genezers' te laten opdraven en hen kritiekloos hun gang te laten gaan. Daarmee heeft hij een plaats verdiend op een lijstje van negen kanshebbers. De winnaar wordt op 11 oktober bekendge maakt. Concurrentie voor Niehe komt van Zil veren Kruis Achmea. In de ogen van de jury vergoedt deze verzekeraar om gel delijk gewin 'onzinnige behandelwijzen' als acupunctuur en antroposofie in haar aanvullende pakketten en draait daar mee patiënten een rad voor ogen. Ver geet ook niet de Integrale Kankercentra in de 'driehoek' Twente, Noord-Neder land en Oost-Nederland. Die publiceert lijsten met aanbevolen kwakzalvers. Ook dat is misleiding. Of wat te denken van het Van Praag Instituut. „Dat is er in ge slaagd de ouderwetse kwakzalversme thode 'strijken' als verpleegkundige han deling geaccepteerd te krijgen." De Vereniging tegen de kwakzalverij be noemde tijdens de eeuwwisseling Cor nelis Moerman tot de grootste kwakzal ver van de twintigste eeuw. De uitvinder van een 'onwerkzaam dieet voor kanker patiënten' won de verkiezing met af stand. Jomanda werd zestiende. De ver eniging wil de prijs nu jaarlijks gaan uit reiken en heeft deze nu ook een naam gegeven, de Kackadoris-prijs. Kackado- ris was in de Middeleeuwen een beken de kwakzalver. Als Niehe het niet wordt, dan misschien de Artsenvereniging voor niet-toxische tumortherapie. De leden, schrijft de jury, verstrekken kankerpatiënten onzin nige diëten zoals het Houtsmullerdieet en het Moermandieet. De Federatie van medisch-wetenschappelijke verenigin gen kan er ook wat van. Deze ontfermt zich namelijk over de vereniging voor Fytotherapie en die be handelt patiënten 'met dubieuze brouw sels'. Dan hebben we nog de Ikab, een project van onder meer de Consumen tenbond, waar elk jaar een 'kwaliteits oordeel' wordt gegeven over alle alterna tieve organisaties. Outsider, maar groot kanshebber voor de toekomst, is Granula. Deze vereni ging van medisch studenten voor alter natieve behandelwijzen, 'wijdt aanko mende artsen in in de geheimen van de kwakzalverij.' amsterdam/anp - Hotels in Ne derland zijn steeds vaker doel wit van overvallen. In 2002 werd 44 keer een hotel overval len, tegenover 33 in 2001 en 27 in 2000. Dat maakte Van Enge lenhoven, roofovervallencoör- dinator van de Utrechtse poli tie, gisteren bekend tijdens een bijeenkomst over hotels en vei ligheid in Amsterdam. De gemiddelde buit van een overval bedraagt ongeveer 3000 euro. Een enkele keer is ook een klant het slachtoffer. Volgens Van Engelenhoven zijn de over vallers van een hotel vaak be ginnende, jeugdige criminelen tussen de 15 en 20 jaar. In Am sterdam, waar de meeste hotel overvallen plaatsvinden, zijn de daders zelfs tussen de 12 en 20 jaar. De meeste van deze jeugdige overvallers zijn eerder in aanra king geweest met de politie. Toch is er geen vast patroon te ontdekken, zegt Van Engelen hoven. Volgens hem is de kans op escalatie groot en dragen de overvallers vaak een wapen. De criminelen kiezen meestal hotels uit met een schemerige verlichting, waar de toegangsT deur 's nachts open is en de kluis binnen handbereik. De politie zegt dat hotels de kans op overvallen kunnen verklei nen door meer videobewaking, goede verlichting en gecontro leerde toegang in de avond en gedurende de nacht. den haag testeerden Christelijke ex-drugsverslaafden demonstreerden in Den Haag onder het motto: meer hoop zonder dope. De ex-verslaafden pro- tegen de experimenten van gratis heroïneverstrekking aan zwaar verslaafden. Foto: GPD/Jacques Zorgman. door Paul Koopman den haag/gpd - Al bij de start gestruikeld. Dat overkwam deze week de parlementaire com missie, die onderzoek doet naar het falen van het integratiebe leid. Een extern adviesbureau dat was ingehuurd om de literatuur van de afgelopen dertig jaar door te nemen, werd beschul digd van vooringenomenheid. Het WD-kamerlid Ali, nooit verlegen om een ongezouten mening, voorspelde alvast dat de commissie onder leiding van partijgenoot Blok slecht werk zou afleveren. Lazrak (SP) was al eerder uit de commissie ge stapt omdat hij er geen vertrou wen meer in had. Parlementaire onderzoeken verliepen zelden van een leien dakje, maar de club van Blok is dezer dagen niet te benijden. Daar komt bij dat de openbare verhoren, die maandag van start gingen, van een slaapver wekkende saaiheid zijn. Er worden geen scherpe vragen gesteld, geen onverbloemde uitspraken gedaan en geen nieuwe feiten aan het licht ge bracht. Een lange stoet ambtenaren en oud-politici komt in de Tweede Kamer vertellen dat er met de beste bedoelingen en veel te weinig geld in dertig jaar alles behalve een multicultureel el dorado is geschapen. Dat wist iedereen al, getuige de op dracht die de commissie mee kreeg: onderzoeken waarom het integratiebeleid van de af gelopen dertig jaar 'onvoldoen de is geslaagd'. Eén conclusie staat dus al bij voorbaat vast. Het waaróm van het falende in tegratiebeleid is ook al lang geen open vraag meer. Te weinig aandacht voor taal onderwijs, te veel vrijblijvend heid en een te lang volgehou den cultuurrelativisme zijn maar enkele factoren die al vaak genoeg tegen het licht zijn gehouden. Had de Kamer zich de moeite van een onderzoek naar het integratiebeleid dan moeten besparen? Op zich is een studie naar wat best de grootste sociale kwestie van de eenentwintigste eeuw genoemd mag worden, geen overbodige luxe. Maar die nijpende kwestie op een zinvolle manier bij de ho rens vatten, is vers twee. Dat lijkt niet erg te gaan lukken. Het Verwey-Jonker Instituut dat de voorgeschiedenis onder zoekt, is al meteen in diskrediet gebracht. Achteraf blijkt de keuze van dit instituut - hoe respectabel ook - niet gelukkig. Duyvendak was er tot augustus 2003 directeur, maar bovendien actief partijlid van Groenlinks. Zo schreef hij mee aan het ver kiezingsprogramma van vorig jaar. Daarin wordt nog een lans gebroken voor tolerantie en ge duld en wordt ook van Neder landers een 'flinke inspanning' gevraagd om het migranten naar de zin te maken. Als er de laatste jaren ergens een taboe op rust, dan is het wel op politieke correctheid. Linksige opvattingen zijn sinds de opkomst van Pim Fortuyn zwaar in het defensief gedron gen. Duyvendak heeft dat zelf ook wel in de gaten, getuige zijn verzuchting dat het debat zo 'gepolitiseerd' is, dat het vrijwel onmogelijk is geworden om nuchter onderzoek te doen. Net als bij het eerste rapport over de massaslachtingen in Srebrenica is het misschien wel gewoon te vroeg voor een eerlij ke hand in eigen boezem. Het is immers nog maar kort geleden dat het ongenoegen in Neder land over de 'multiculturele sa menleving' bij de verkiezingen van mei 2002 met zoveel kracht aan het daglicht trad. Sindsdien hebben vrijwel alle partijen over het minderheden beleid stoere standpunten inge nomen, waarvan zij voorlopig beslist niet zullen willen wijken. Het werk moet waarschijnlijk over een paar jaar nog eens dunnetjes worden overgedaan. door Petra Noordhuis rheden - Dode dieren zijn waardevol voor de natuur. Natuurmonumenten is de eerste na tuurbeheerder in Nederland die dode edelher ten en wilde zwijnen laat liggen. Inmiddels is bewezen dat de kadavers een bron van voedsel zijn voor duizenden dieren, ook zeldzame. Het dode edelhert ligt nog maar een uur in het bos. De nog mooie ogen staren leeg voor zich uit. Het driejarige vrouwtjeshert heeft bloed om haar bek, een kogel is dwars door de borst gegaan. Dikke blauwe vliegen heb ben het hert al ontdekt. „Ze kruipen via de oogbol naar binnen om eitjes te leggen", wijst Harm Piek, medewerker van Natuurmonu menten. „Kevers leven weer van de maden." De provincie bepaalt jaarlijks hoeveel herten en zwijnen gedood moeten worden om het natuurlijk evenwicht te bewaren. Professio nals vellen de dieren met een kogel. Het verstilde dier is eerder indrukwekkend dan choquerend. Toch wil Natuurmonumen ten de kadavers niet opdringen aan wande laars en fietsers. „Als een dier doodgaat op de weg of langs het wandelpad, halen we het weg. Dat gebeurt trouwens zelden, alleen als we er een doodschieten. Dieren zoeken een rustige plaats op om te sterven." Natuurmo numenten laat sinds drie jaar kadavers liggen, in Nationaal Park Veluwezoom. De natuuror ganisatie heeft gemerkt dat vooral kinderen dode dieren erg interessant vinden. „In ons bezoekerscentrum geven we ook informatie over het nut van kadavers, want een onver wachte confrontatie met een dood dier kan heftige reacties oproepen.!' Als een hert of zwijn in het gebied doodgaat, wordt hij vaak nog dezelfde dag ontdekt door _grotere aasdieren, zoals wilde zwijnen, vos sen, raven en de zeldzame zeearend. „De in secten en kevers beginnen aan de zachte de len, zoals de ogen en de bek. Daarna vreten de grotere beesten zich naar binnen en hollen het dier helemaal uit", vertelt Piek. „Tot stof wederkeren gaat soms heel snel. Een dier van honderd kilo kan binnen twee weken volledig verdwijnen." Ruim 23 duizend dieren zorgen ervoor dat een kadaver in korte tijd wordt af gebroken. Op een paar meter afstand van het hert, ligt de schedel van een wild zwijn. Als alleen de botten, de huid en de haren zijn overgeble ven, komen de 'specialisten' aan de beurt. Kleermotten bijvoorbeeld, die zich te goed doen aan de vacht van het dier. En spektor ren, die hele geraamten laten verdwijnen. Botten bevatten veel kalk, een uiterst zeld zaam mineraal op de zure gronden van de Veluwe. Goed voor de dieren en waarschijn lijk op de lange termijn ook voor de diversiteit aan planten. Uit onderzoek van Natuurmonumenten blijkt dat twee dode varkens minstens honderdvijf tig soorten kevers en twintig soorten vliegen aantrekken. .Allerlei onbekende kevers en vliegen duiken weer op sinds we de kadavers laten liggen. Eén kever was hier voor het laatst in 1926 gezien en nu is-ie er weer." Die ren die al lange tijd niet meer op de Veluwe zijn gezien, zoals zeearenden, komen af op grotere kadavers. „We hebben al een zee arend zien vliegen met een stuk zwijn in z'n klauwen." Dode dieren zijn net als dood hout een on misbare schakel in de natuur, stelt Natuur monumenten. Het is bovendien jammer een dier naar de poelier te brengen, want alleen de beste lapjes vlees belanden op het bord, terwijl een dood dier in de natuur van top tot teen wordt gebruikt. Bioloog André ten Hoed aait de vacht van het dode hert. Goedbedoelde waarschuwingen van ouders ('raak geen dode dieren aan') hoef je volgens hem niet zo nauw te nemen. „Raak maar aan hoor, je wordt niet ziek. Pas als een dier stinkt, moet je er vanaf blijven. De geur van een rottend kadaver is niet voor niets on aantrekkelijk voor mensen." Uit onderzoek in binnen- en buitenland blijkt dat kadavers die blijven liggen geen bedreiging zijn voor de volksgezondheid. Ook dierziekten worden er niet door verspreid. „In een dood dier zit al leen een ziekte als het dier al ziek was toen het nog leefde." Een eindje verderop ligt het kadaver van een wild zwijn, eergisteren doodgeschoten. Vo gels hebben hem al gevonden. Een groepje raven vliegt lawaaierig rond. Het zwijn is 'opengemaakt' door een groot dier, waardoor ook de vliegen bij het vlees kunnen. Eén ach terpoot is half opgegeten, mogelijk door een ander zwijn. Kannibalisme is volstrekt nor maal onder de varkens. Een mestkever op de vacht doet zijn naam eer aan en wandelt met gretige stapjes naar de darmen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5