Solbes wankelt door Eurosta ECONOMIE Corus-top wil oude Hoogovens kopiëren Interpay samen m< Belgen en Italianei A EP tegen octrooi op software pc's Ricoh gaat naar Bergen op Zoom Aegon gedaagd door spaarders Havenprotest tegen EU-plan NedCar wil prestatieloon Bekenden op banenjacht Philips breidt flink uit in China NMBS schrapt 3400 banen Treinkaartje wordt te duur 'Cees liep als een haan met stront aan poten' Albert Heijn: 'Topman nam teveel risico's' OPEC beperkt olieproductie EU-commissaris in het nauw na fraudeonderzoeken Stroombedrijven belo\ beterschap met facture Allergrootste OM2 maakt proefvaart Mogelijk schadeclaims na KPN-aanbod scholc straatsburg - Het Europees parlement wil niet dat er oc trooi komt op software. Euro commissaris Bolkestein (inter ne markt) moet zijn plannen voor octrooien op computer toepassingen daarom beper ken. Bij de stemming gisteren heeft het parlement het wer kingsgebied aangescherpt, zo dat software er buiten valt. Het parlement vreest dat computer programma's anders te veel het eigendom worden van een be paalde onderneming. bergen op zoom - Het Japanse Ricoh, leverancier van kantoor- machines, vestigt zijn Europees distributiecentrum in Bergen op Zoom. Het centrum zal naar verwachting in de zomer van 2004 operationeel zijn en werk bieden aan 250 tot 300 mensen. Het bijna 47.000 m2 grote cen trum kost 40 miljoen. Deventer - Namens 750 deelne mers aan Sprintplan heeft de in Deventer opgerichte Stichting GeSp verzekeraar Aegon gedag vaard voor de rechtbank Utrecht. In een collectieve pro cedure eist GeSp het ongedaan maken van alle Sprintplan- overeenkomsten. Sprintplan werd indertijd aangeprezen als een veilig spaarproduct voor 'de kleine man'. Midden vorig jaar werd duidelijk dat Sprint plan 'veel grotere risico's' in hield, dan verwacht. rotterdam - FNV Bondgenoten verwacht zeker 7000 Europese havenwerkers maandag tijdens een demonstratie in Rotterdam. Vervolgens trekken zij samen met collega's uit onder meer België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Cyprus, Mal ta, Roemenië en Scandinavi sche landen in een protesttocht door de havenstad. Europese havenbonden protesteren al maanden tegen het Europese plan, Port Package, om het ha venwerk te liberaliseren. born - NedCar-topman But- schek wil bij de Limburgse au tobouwer prestatieloon invoe ren door de eindjaarsuitkering niet meer automatisch aan ie dereen te geven. Hij zegt dat enkele maanden voordat bij NedCar de productie van de Forfour van start gaat, een nieuwe vierzitter uit de Smart- stal. Butschek opperde in okto ber vorig jaar al om prestatie loon in te voeren, maar zover kwam het toen niet Met de on dernemingsraad van NedCar moet het plan nog worden be sproken, maar vakbond De Unie liet eerder al voorzichtig weten open te staan voor het idee van prestatieloon. den haag - Tientallen bekende Nederlanders en vertegenwoor digers van de overheid en het bedrijfsleven hebben gisteren met werkgevers gebeld om te vragen of zij een baan hebben. Niet voor henzelf, maar voor mensen die werk zoeken. Het doel is extra vacatures te note ren voor werkzoekenden die za terdag de nationale banen- markt bezoeken. Op de CWI- vestiging in Den Haag zaten gistermiddag onder anderen minister De Geus (sociale za ken) en FNV-voorzitter De Waal achter de telefoon. Rijswijk - Philips gaat flink uit breiden in China. Het elektroni caconcern gaat meer investeren en bovendien productie vanuit andere landen daarheen over hevelen. Dat heeft Asian Wall Street Journal gisteren opgete kend na een vraaggesprek met Philips-topman Kleisterlee. De uitbreiding is bedoeld om de omzet uit China de komende 3 tot 5 jaar te verdubbelen. Vorig jaar kwam de omzet uit op 6,7 miljard dollar. brussel - Het Belgische spoor bedrijf NMBS schrapt in 2004 en 2005 zo'n 3400 van de bijna 42.000 banen. Dat heeft de di rectie gisteren gemeld aan de vakbonden. De werknemers verlaten het bedrijf vooral door vervroegde pensionering en 'ambtshalve afvloeiing'. De krimp krijgt na 2005 mogelijk een vervolg. De directie was aanvankelijk van plan dieper te snijden in het personeelsbe stand. Nu is met de bonden af gesproken om in 2005 te bekij ken of dat wel nodig is. donderdag 25 september utrecht/anp - De consumen tenorganisaties Rover en de Consumentenbond vinden dat treinkaartjes op 1 januari veel te duur worden. NS willen de prijs met 3,95 procent verhogen. De twee vinden de kwaliteit van NS nog onvoldoende om zo'n prijsstijging te rechtvaardigen. De Consumentenbond eist een tariefstijging van 2,25 procent. Rover wil dat NS de kaartjes met alleen de inflatie duurder maken. Het contract van NS met het ministerie van verkeer bepaalt dat de kaartjes jaarlijks de infla- tie(l,25 procent) plus 2 procent duurder mogen worden. De vervoerder wil bovendien de stijging van de zogeheten infra- heffing, aan de reiziger doorbe rekenen. Hierdoor zou er maxi maal 0,7 procent extra bijko men. Consumentenbond en Rover vinden dat NS en het ministerie onderling moeten uitvechten wie er opdraait voor de infra- heffing. „We zijn nog steeds in onderhandeling over de tarief stijging", reageert een NS-zegs- man. Het reizigersvervoer lijdt dagelijks forse verliezen maar het hele concern maakt winst. De jaarlijkse prijsstijging op 1 januari staat los van de afspraak die de consumentenorganisa ties onlangs maakten over een extra tariefeverhoging. Als NS in een jaar 84,4 procent van de treinen op tijd laten rijden, mo gen de kaartjes 2,075 procent duurder worden. Dit kan bete kenen dat de kaartjes twee keer in een jaar in prijs stijgen. Ex Ahold-topman Cees van der Hoeven Foto: GPD/Joep Lennarts zaandam/anp - De expansie drift van Ahold is oud-topman Cees van der Hoeven naar het hoofd gestegen. Dat zegt oud bestuursvoorzitter Albert Heijn vanavond in het KRO-program- ma Reporter. „Hij ging steeds trotser lopen. Als een haan met stront aan z'n poten", haalde Heijn een Frans chanson aan. De gelauwerde Van der Hoeven moest in februari samen met fi nancieel directeur Meurs plot seling het veld ruimen, nadat er bij diverse dochters van het su permarktconcern onregelma tigheden in de boekhouding waren gevonden. Uiteindelijk zou het fraudebedrag oplopen tot bijna 1 miljard euro. Vol gens Heijn heeft Van der Hoe ven bij de expansie te veel risi co's genomen. Uit onderzoek van Reporter blijkt dat Van der Hoeven niet direct opstapte na de fraude bij de Amerikaanse dochter US Foodservice, maar omdat er ge heime documenten over zeg genschap bij deelnemingen bo ven tafel kwamen. Ahold heeft bij drie dochters de omzet hoger voorgesteld dan het concern in werkelijkheid mocht, maar hield dat verbor gen voor de accountant Deloit- te Touche. Ahold nam van Scandinavië (ICA), Argentinië (Disco) en Brazilië (Bombreco) de gehele omzet mee, terwijl het concern niet de volledige zeggenschap over deze samen werkingverbanden bezat. Een van de geheime contracten over de machtsverhoudingen kwam juist boven water op het moment dat Ahold in het ge wraakte weekeinde in februari met de banken onderhandelde over een noodkrediet van 3 mil jard euro. Ahold had dat nodig om de recent ontdel fraude bij dochter US Foodj vice het hoofd te bieden. Albert Heijn noemt het acl houden van de contracten 'slecht en stom, omdat zoij altijd uitkomt'. Volgens hei heeft Ahold zich met het tellen van de volledige oi van joint ventures groter voordoen dan het in werki heid was. „Boerenbedrog" dus de man die zelf Van d( Hoeven in 1985 naar Aholi heeft gehaald. „Hij is nadi lijk afgeweken van de goei weg die wij vanaf 1887 hel bewandeld." wenen/rtr - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen heeft gisteren onverwacht als nog besloten de olieproductie te verminderen. Minister van Oliezaken van Koeweit al-Sa- bah maakte bekend dat de OP- EC-leden, exclusief Irak, vanaf 1 november de dagelijkse pro ductie met 900.000 vaten (van 159 liter) terugschroeven. Dit komt neer op 3,5 procent van de 25,4 miljoen vaten die nu per dag uit de grond worden gepompt. Analisten hadden er op gerekend dat de OPEC niet zou morrelen aan de productie quota Door het onverwachte besluit steeg de prijs van Noordzee-olie op de termijn- markt in Londen met ruim 3 procent tot 26,35 dollar per vat. Voordat het overleg in Wenen begon, hadden enkele OPEC- ministers laten doorschemeren dat ze geen inkrimping van de productie verwachtten. Sommi gen uitten er wel hun bezorgd heid over dat Rusland en enkele Afrikaanse landen meer olie le veren. Ook de olieproductie van Irak zal steeds groter worden, met een groter aanbod op de wereldmarkt en een mogelijke daling van de olieprijzen als ge volg. Deze maand belandde de prijs op het laagste niveau in vier maanden. door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - Eurocommisaris Solbes (monetaire zaken) is gisteren in het nauw geraakt door de fraudezaak bij Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Unie. Dat concludeerden europarlementa riërs gisteravond na een eerste vluchtige lezing van drie verschillende onderzoeken naar de aard en omvang van de fraude. „De positie van Solbes is er zeker niet sterker op geworden", concludeerden de Nederlandse europarlementariërs Mulder (WD) en Van Huiten (PvdA) eensgezind nadat ze zich door zo'n 150 bladzijden tekst heen hadden gewors teld. Volgens Van Huiten is er nergens sprake van zelfverrijking door functiona- rissen van Eurostat, hooguit van 'krui meldiefstal' in de vorm van snoepreisjes en cadeautjes. Wel bleken enkele op merkelijk duurbetaalde opdrachten aan een bepaald groepje bedrijven te zijn ge gund. Bijvoorbeeld heeft Eurostat eens 570.000 euro betaald voor een advies van anderhalf kantje. Uit de onderzoeken wordt pijnlijk dui delijk dat er bij Eurostat jarenlang van alles mis was met de boekhouding. De talrijke signalen over de foute cultuur binnen Eurostat bereikten echter nooit het bureau van de Europese Commissie. En dat valt volgens de europarlementa riërs in eerste instantie vooral Solbes aan te rekenen. Want Eurostat valt on der zijn verantwoordelijkheid. Solbes probeerde zich in juli al in te dek ken door te verklaren dat hij niet verant woordelijk gehouden kan worden voor zaken die hij niet wist. Maar dat is een opvatting die veel parlementariërs niet delen. „Een commissaris is verantwoor delijk voor alles wat zijn ambtenaren doen. Als hij van zaken niets weet, is dat geen enkel excuus", vindt Mulder. Groenlinkser Lagendijk vindt dat de schijn blijft bestaan dat Solbes te weinig en te laat heeft gedaan. Volgens Van Dam (ChristenUnie) had eerder ing pen moeten worden. Gebleken is dat sommige fraudii praktijken bij Eurostat ook na hel treden van de Commissie-Prod doorgingen. Een geheime rekenii het statistisch bureau er op na hiel zelfs tot juli dit jaar open hebbe staan. De onderzoeken kwamen daag ter sprake in een vergaderinj ter gesloten deuren van voorzitter met de fractieleiders in het Eui Parlement en de commissie voor 1 tingscontrole. Mulder conclud vanmorgen dat het Prodi tot ee strekken als hij Solbes vraagt om zi rug te trekken. Het verhaal 'niem; verantwoordelijk' kun je niet verl - aan Europese burgers. brussel/gpd - Interpay, de or ganisatie voor betalingsverkeer in Nederland, bundelt haar krachten met Belgische en Itali aanse partners op het gebied van creditcard-betalingen. Door grotere volumes hopen de partners de concurrentie met de Amerikanen aan te kunnen. Die doen al jaren verwoede po gingen voet aan Europese wal te krijgen. Interpay, het Belgische Banksys en het Italiaanse SSB lanceer den gisteren in Brussel een nieuwe onderneming, Sinsys, die het betalingsverkeer voor 18 miljoen creditcards en 800 mil joen transacties moet verzor gen. Dit aantal moet in 2007 verdubbelen tot 30 miljoen kaarten en 1,5 miljard transac ties. Voor Interpay, eigendom van grote Nederlandse banken, is het de eerste internationale sa menwerking op het gebied van betalingsverkeer. Het aandeel creditcard-betalingen in het be talingsverkeer in Europa derland is nog steeds hei zeker in vergelijking met h waar het gebruik net zo is burgerd als tv-kijken. De drie partijen zien het lingsverkeer voor credi dan ook als een belai groeimarkt, zeker met c breiding van de EU. Voor wone kaarthouder zal c menwerking waarscl geen voordeel opleveren, gere kosten - 'op termiji 30 procent' - zijn voor dl ken en de keus is aan hui dat voordeel verrekenen klant. Overigens gaat met het hoofdkantoor in sel, ook de buitenlandse I tro)-betalingen verzorgei de gewone betaalkaarten, de samenwerking wordei 60 banen in Utrecht over De helft kan mee naar De partners staan open banken en andere betaalo saties die zich op termijn aansluiten. SAiNT-NAZAiRE - De Oueen Mary 2 maakte gisteren haar eerste proefvaart op zee. Het grootste passagiersschip ter wereld, gebouwd door de werf Chantier de l'Atl- antique in het Franse Saint-Nazaire, is 345 meter lang en 74 meter hoog. De Britse rederij Cunard betaalt zo'n 800 miljoen dollar voor de 'OM2'. Tijdens de tocht naar de eilanden Yeu en Belle-lle werden de motoren en de manoeuvreerbaarheid getest. Het schip moet een snelheid van 30 knopen (bijna 56 kilometer per uur) kunnen bereiken. Ongeveer 450 ingeni eurs en technici deden mee aan de proef. De eerste commerciële reis van de OM2 staat gepland voor januari 2004. Het gaat om een oversteek van het Britse Sout hampton naar Fort Lauderdale in de Ame rikaanse staat Florida. De Oueen Mary 2 biedt ruimte aan 2600 passagiers en 1250 bemanningsleden. Het schip heeft een schouwburg met 1000 zitplaatsen en vijf zwembaden. Er zijn 2000 badkamers aan boord en er ligt 25.000 vierkante meter vloerbedekking. Foto: EPA/Thierry Chesnot door Pieter van Hove londen - De top van het noodlijdende staalconcern Corus krijgt steeds meer in de gaten hoe goed het voor malige Hoogovens de zaakjes op orde had. Niet alleen is de Nederlandse tak van de multinational nog steeds winstgevend, ook de manier van leidinggeven en de productiemethode spreekt de Corus-leiding aan. De feiten zijn onweerlegbaar: de eerste helft van dit jaar maakte Corus Nederland een winst van 110 mil joen euro. Maar mede door de slechte resultaten in het Verenigd Koninkrijk bleef het totaalresultaat negatief: een verlies van 80 miljoen euro. Het bedrijf wil die rot te kies trekken en kondigde gisteren de eerste stap aan hoe de verliezen moeten worden omgebogen in een voorzichtige winst. Een aantal vestigingen in Groot-Brittannië gaat zich in de toekomst toeleggen op de fabricage van hoogwaar dig staal voor onder meer de automobielindustrie, de luchtvaart, energiemaatschappijen en de gas- en olie industrie. Een koersverandering, aangezien in het Ver enigd Koninkrijk tot voor kort hoofdzakelijk halffabri katen werden gemaakt die relatief weinig opleverden. Corus verwacht dat de investeringen voor deze eerste fase 'engineering steels', begroot op zo'n 126 miljoen, binnen drie jaar zijn terugverdiend. De nieuwe Corus- topman Varin wil voor deze productie-omslag gebruik maken van de expertise die bestaat bij Corus IJmuiden. De Fransman roemde de vestiging onder meer voor de manier van leidinggeven en de technologische know how bij het personeel. „Niet voor niets heb ik na mijn Staalbedrijf Corus in IJmuiden, de voormalige vestiging van Hoogovens. Foto: Ron Pichel aantreden in mei IJmuiden als eerste vestiging be zocht" Ook de aluminiumactiviteiten van het oude Hoog ovens zijn winstgevend. De divisie boekte in de eerste zes maanden van dit jaar een winst van 88 miljoen eu ro. Saillant detail: enige tijd geleden gaf Corus te ken nen de aluminiumdivisie te willen verkopen, omdat zij te klein was om een rol op de wereldmarkt te spelen. De Nederlandse rechter stak hier in maart na protest van de raad van commissarissen van Corus Nederland een stokje voor. Varin blijft erbij dat ondanks de winst gevendheid van de aluminiumpoot deze niet past bin nen de nieuwe strategie die hij voor Corus wil uitstip pelen. Maar volgens de topman heeft de verkoop niet zijn prioriteit. „Eerst de reorganisatie in Groot-Brittan nië afronden en daarna kijken we verder." Hoewel meer en meer het oude Hoogovens-gedach- tengoed door de Corus-top wordt overgenomen, in de praktijk blijkt dat de invloed van de Nederlanders op het hoogste niveau tot het nulpunt is gereduceerd. Eni ge dagen geleden maakte het bedrijf bekend dat be stuurslid Vrins, in de raad van bestuur belast met alu minium, een andere functie krijgt. Hierdoor bevinden zich binnenkort geen Nederlanders meer in de leiding van het concern. Volgens Varin is er echter geen sprake van kwade op zet. „We willen de beste mensen op de topposities. Maar ik sluit niet uit dat mensen van het oude Hoog ovens wel een hoge functie krijgen." Dat zou moeten binnen de nieuwe organisatiestruc tuur die het concern heeft aangekondigd. De organisa tie wordt verdeeld in vijf divisies, waaronder platte en lange producten, aluminium en bouwsystemen. De zeer belangrijke afdeling 'strip products' - (platte pro ducten) wordt in elk geval geleid vanuit IJmuiden. Niet alleen de structuur van het bedrijf gaat op de schop, ook komt er vers bloed binnen. Een aantal topmana gers wordt vervangen door jonge talenten. Varin hield wijselijk zijn mond op de vraag hoeveel leidinggeven den hun plaats verliezen. den haag/anp - De elektrici teitsbedrijven hebben EZ-mi- nister Brinkhorst gisteren toe gezegd problemen met foute facturen vóór 1 maart 2004 te hebben opgelost. De bewinds man had topbestuurders van Essent, Nuon en Eneco en de brancheorganisatie EnergieNed op het matje geroepen, nadat metaalwerkgevers hadden ge klaagd dat 30 tot 40 procent van de facturen niet kloppen. Brinkhorst vreesde het ergste, omdat de markt voor de klein verbruikers op 1 juli volgend jaar vrij moet worden. Hij wil de consument niet met soort gelijke problemen opzadelen, als waarmee middelgrote be drijven worstelen in 2002 die markt vrij werd. Van de 65.000 bedrijven veranderde sindsdien eenderde van stroomleveran- cier en de helft daarvan zou nu problemen hebben. Na afloop van het gespri nadrukte Brinkhorst d< energiebedrijven er voor ten zorgen dat er na 1 2004 alleen nog maar facturen de deur uitgaan, zitter Korff van Energ sprak van een 'presta plichting' die moet word haald. Dat is ook in het van de bedrijven zelf omi geld mislopen, zei hij. Korff benadrukte dat ook re partijen een rol spelen de meetbedrijven en de k zelf die lang niet altijd de gegevens verstrekken. H streed overigens het fouti centage. In veel gevallei het volgens hem om fa waarbij in overleg met d< is gewerkt met geschatte 1 standen. Dat corrigeert dan later vanzelf. Dan ka worden gesproken over f meent hij. den haag/gpd - Internetaanbie der Easynet overweegt een schadeclaim van 25.000 euro bij het ministerie van onderwijs in te dienen. Dit naar aanleiding van de aanbieding van KPN om tienduizend scholen drie jaar gratis van breedbandinternet te voorzien. Easynet vermoedt dat het ministerie daarvan al langer op de hoogte was. Als dat zo is, heeft het ministe rie een dubbelspel gespeeld", zegt marketing manager Leclu- se van Easynet. „Omdat het contract met de huidige aan bieder, NL.tree op 1 januari af loopt, hebben enkele internet bedrijven met het ministerie overleg gevoerd om te kijken hoe de schoolmarkt in de toe komst goed kan wordei diend. In dat project hebl geïnvesteerd. Als nu blij het ministerie al wist v< KPN-aanbod, dienen w schadeclaim in." KPN heeft al gezegd dat tot stand komen van de a ding aan de scholen uit overleg is geweest met nisteries van onderwijs e nomische zaken, toezicl der OPTA en mededingii toriteit NMa. Lecluse van net verwacht dat ook and ternetproviders schade zullen indienen. De NL branchevereniging voor netbedrijven, vergadert d met haar leden over stappen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8