Bush en Schroder begraven strijdbijl BUITENLAND Sharon en Bush sr. niet in België voor de rechter Mariniers hebben nog geen terrorist gezien 'Geef die schapen toch een spuitje' Duizend dollar boete per ongewenst mailtje Politie is nu zeker van moordverdachte Lindh Geen meningsverschillen meer, maar nog altijd oneens over Irak i Koerdische naam mag, maar wel in het Turks HDC155 donderdag 25 september 2003 hew Scott Foto: AP prist ontsnapt 1 gijzelnemers - De 19-jarige Brit Mat- :ott, die twaalf dagen ge- 1 het noorden van Co- a werd ontvoerd, is ont- Hij wist aan zijn ontvoer- e ontkomen door zich tij- Jeen trektocht van een Jelling te laten glijden, fverd met acht rugzaktoe- 1 op 12 september in de k van de Verloren Stad berd. De jongen was uitge- een voettocht van twee 1. Hij vertelde dat de ande- ielaars er slecht aan toe e moeten lopen, heel Ike dag, in de regen." tei niet te weten wie zijn ierders waren. lara-gijzelaars eten betalen De negen Duitse toe- die samen met de Neder- D r Arjen Hilbers een half- w ng in Algerije gegijzeld Dyn, moeten meebetalen kosten die de Duitse re s' heeft gemaakt om hen ic krijgen. Dat heeft de dshe staatssecretaris van bui- ïdse zaken Bury in de sdag gezegd. Hoe hoog de ing wordt die de Duitsers 1 gepresenteerd, kon Bury iggen. De ex-gijzelaars in ieder geval naar kracht worden belast.Vol- inbevestigde berichten P uitsland bijna vijf miljoen I osgeld voor hun vrijlating betaald. renren eist log leven De jaarlijkse stieren- het Spaanse Pamplona ior het eerst sinds 1995 'en geëist. Een 62-jarige xd overleed gisteren in ;enhuis aan de verwon- i die hij in de ren van 8 jaar opliep. Op het jaar- achtdaagse festival van ermin worden traditiege- acht stierenrennen gelo- b i inds 1924 kwamen daar- itia ïrtien mensen om. De \at den man liep volgens de ie pers al sinds zijn 14de door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Israëlische premier Sharon en ex-generaal Yaron worden in België niet vervolgd voor hun aandeel in de bloedbaden in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Shatila in 1982. Het Hof van Cassatie in Brussel verklaarde zich gisteren niet bevoegd om de aanklacht van 23 overlevenden van de massamoorden te onderzoeken. Datzelfde gebeurde met de aanklacht die zeven nabestaanden van slachtoffers uit de eerste Golfoorlog in 1991 hadden ingediend tegen ex-presi dent Bush en diens toenmalige stafchef Powell. Dinsdag werd de aanklacht al ingetrokken tegen gene raal Franks, de Amerikaanse bevelhebber tijdens de tweede Golfoorlog in 2003. Met de uitspraak van giste ren komt een einde aan een geruchtmakende procedu re, die 2,5 jaar in beslag nam en de relatie tussen Bel gië, Israël en de VS grondig heeft verstoord. De aan klachten tegen Sharon en Bush en consorten trokken Nabestaanden massaslachting Sabra en Shatila staan met lege handen een zware wissel op de relatie tussen België aan de ene, en Israël en de Verenigde Staten aan de andere kant. De twee landen oefenden zware druk uit op de rege ring-Verhofstadt om de omstreden genocidewet af te schaffen. Deze wet gaf Belgische rechters de universele bevoegdheid om misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter wereld te vervolgen. Nadat ook de huidige president Bush en zowat zijn hele regering in België waren aangeklaagd voor oorlogsmisdaden in Irak, was voor de VS de maat vol. De Amerikanen dreigden het NAVO-hoofdkwartier uit Brussel weg te halen. In juli van dit jaar bezweek België onder de buitenlandse druk. De genocidewet werd afgezwakt: het universele karakter afgevoerd. Voortaan moet er een link met Bel gië zijn, wil Justitie een klacht in behandeling nemen. Met de uitspraak van gisteren is de genocidewet defini tief ten grave gedragen. Tot grote teleurstelling van de slachtoffers van Sabra en Shatila, die hun laatste hoop op de Belgische justitie hadden gevestigd. Eerder had een Israëlische onderzoekscommissie Sharon wel 'per soonlijk verantwoordelijk' verklaard voor de slachtin gen in Sabra en Shatila, maar beslist af te zien van ge rechtelijke vervolging. Sharon was in 1982 minister van defensie. Hij zou op de hoogte zijn geweest van plannen van de christelijke Falange-milities om de twee vluchtelingenkampen in Beiroet, dat op dat moment door Israël werd gecontro leerd, binnen te vallen. Hij verzuimde echter in te grij pen. Bij de moordpartijen, die twee dagen en twee nachten duurden, vielen (al naar gelang de bron) tus sen de achthonderd en drieduizend doden. i: geen stop J ijking uranium •rk - Iran gaat door met Ijken van uranium. Dat [Iraanse minister van bui- idse zaken Kharazi giste- New York, waar hij de lering van de VN bij- Kharazi benadrukte dat ijkte uranium alleen lurgerdoelen wordt ge- „Het is een zaak van na- e trots dat we over deze ologie beschikken. Dat :nt niet dat we van plan Scleaire wapens te ont- ;n." Het Internationaal energie Agentschap heeft Iran tot 31 oktober gegeven om te bewijzen t geen geheim kemwa- ogramma heeft. TJten rollen ^jgsbende op ab«n - De Britse en de Co- d« aanse politie zeggen een pijke slag te hebben toe- :ht aan 'de grootste )ende ooit' in Groot-Brit- y. Ongeveer honderd poli- ïnen arresteerden in Lon- m mannen en twee vrou- >ijna allen afkomstig uit ibia. Onder hen het ver- :lijke hoofd van de drugs in het Groot-Brittannië, le politie. De bende had hoofdkwartier in de om- van Cali in Colombia, werden tientallen in- laan. Hoeveel mensen Jolombia zijn gearres- niet bekendgemaakt, operatie van gisteren ree jaar politiewerk voor- Ier waren al ongeveer drugsdealers opgepakt, ide had in de afgelopen lalf jaar een omzet van B44 miljoen euro. -moordenaar kt in Berlijn De Duitse politie heeft ijn een man gearresteerd opdracht van het voor- i DDR-regime diverse Iers' zou hebben ver- 1. Dat maakte het federale aar ministerie in Karls- isteren bekend. De 53-ja- an heeft tussen 1976 en iverse mensen gedood lgens het Oost-Duitse re- erraad hadden gepleegd f et punt stonden dat te zegt justitie. Het is weer 'Gerhard' en 'George' waar het zestien maanden ijzige stilte was. Amerika en Duitsland zijn het weliswaar nog altijd niet helemaal eens over Irak, maar de menings verschillen zijn sinds gisteren weer hanteerbaar. Foto: AP/J. Scott Positieve steun Frankrijk, Duitsland en Rusland zullen de Ameri kaanse ontwerpresolutie over wederopbouw van Irak en de vestiging van een democratische regering op een 'positieve en construc tieve' manier benaderen. Dat zei de Franse president Chirac gisteren na overleg met zijn Russische collega Poetin en de Duitse bonds kanselier Schroder. door onze correspondent Jaap van Wesel new york - De Amerikaanse president Bush en de Duitse kanselier Schroder hebben de strijdbijl begraven. Het is weer 'George' en 'Gerhard'. Zestien maanden lang spraken zij niet met elkaar, nadat Schroder op de anti- Amerikaanse toer was gegaan in zijn herver kiezingscampagne. George belde zelfs niet om Gerhard met zijn overwinning te felicite ren. En daarna leidde Duitsland met Rusland en Frankrijk de coalitie tegen de Irak-oorlog in de Veiligheidsraad. Maar sindsdien is er veel water door de Eu- ffaat en de Tigris gestroomd. Bush zoekt wanhopig naar bondgenoten voor de we deropbouw van Irak. En Schroder heeft de strategische keuze gemaakt om opnieuw toenadering tot Washington te zoeken,' zonder overigens zijn standpunt tegen de oorlog op te geven. „We hebben de me ningsverschillen achter ons gelaten", zei Schroder gisteren in New York. Frankrijk en Duitsland verzetten zich tegen Amerikaanse suprematie in Irak. De weder opbouw moet onder VN-vlag geschieden, vinden ze. Beide landen eisen een snelle soevereiniteitsoverdracht in Irak. Maar Schroder is flexibeler dan de Franse presi dent Chirac als het op een tijdsschema aankomt. En Duitsland is kennelijk bereid meer bij te dragen dan Frankrijk. Er wordt gesproken over training van de Iraakse po litie en het Iraakse leger door en in Duits land. Het contrast was de afgelopen dagen op vallend. De ontmoeting tussen Chirac en Bush in New York was vriendelijk maar be leefd. Geen 'Jacques' en geen 'George'. Geen publieke uitspraken dat de strijdbijl wordt begraven. Dat Schroder en Bush el kaar in het openbaar zouden omhelzen, was trouwens tot het laatste moment een grote verrassing. De regisseurs van het Wit te Huis hadden aanvankelijk alleen een fo tosessie zonder gesproken woord gearran geerd. Het Witte Huis spreekt dan ook van een succes in de poging van Bush om steun te krijgen voor zijn Irak-plannen. Een éérste succes, waarvan het belang nog niet vast staat, maar dat Bush broodnodig heeft. Want hij heeft tot dusver van zijn meeste gesprekspartners te horen gekregen dat Amerika de wederopbouw van Irak maar zelf moet opknappen. Defensieminister Kamp op bezoek bij Nederlands detachement in zuid-Irak door Lianne Sleufjes as samawah-shaibah - Allerlei gespuis gaat er vanaf de stad As Samawah door de Iraakse pro vincie Al Moethanna van en naar Saudi-Arabië. Al-Qaeda- terroristen, smokkelaars van drugs en brandstof. Tenminste als je de verhalen van de lokale bevolking moet geloven. Want de Nederlandse mariniers die dag en langs de grens met Sau di-Arabië patrouilleren, zijn ze nog niet tegengekomen. Dat bevestigt ook plaatsvervan gend bataljonscommandant Freek Zwart van de mariniers in Irak. Kloppen de verhalen dan wel? „Sommige mensen willen graag afrekenen met anderen die vroeger bijvoorbeeld lid zijn geweest van de Ba'athpartij. Die denken ze zo te pakken te kunnen nemen", geeft Swart als mogelijke reden aan. De Ba'athpartij is de partij van de voormalige president Saddam Hussein. De 1100 Nederlandse militairen die de grensprovincie met Sau di-Arabië controleren en bevei ligen hebben hebben deze week van minister Kamp van defensie op bezoek. Terroristen mogen er dan niet zijn gevon den, zo heel erg superveilig blijkt Al Moethanna nou ook weer niet. Het programma van de minister mag vooraf niet openbaar worden gemaakt. En daar zijn goede redenen voor, neem dat maar aan, zeggen zegslieden bij Defensie. Minister Kamp van defensie inspecteert het Nederlandse mariniersbataljon in het zuiden van Irak. Foto: ANP/Juan Vrijdag Het is niet alleen de plaatselijke bevolking die meent dat vanuit Saudi-Arabië allerlei dreigende zaken op Irak afkomen. Ook Paul Bremer, de door de Ameri kanen aangewezen tijdelijke bestuurder van Irak, heeft eer der dat terroristen zo naar Irak komen om aanslagen te plegen en het land te ontregelen. Voor al Bagdad wordt, nu de oorlog officieel bijna een halfjaar is af gelopen, nog steeds opgeschrikt door aanslagen. Ook in zuidelij ke steden als Basra en Najaf is het niet veilig. Recent kwam in de heilige stad Najaf de belang rijke sji'ïtische ayatollah Al Hakim om bij een aanslag op de moskee waar hij zijn vrijdag gebed hield. Al Moethanna is een grote pro vincie met een honderden kilo meterslange grens met Saudi- Arabië. Al patrouilleren de Ne derlanders dag en nacht, ze kunnen niet elke meter in de gaten houden. „Er is de aanna me dat er terroristen binnenko men via die grens", zegt ook 4 luitenant-kolonel Van Rijssen van het commando dat zetelt in Shaibah, nabij Basra. Daarom zijn er ook wel eens grote con trole-acties geweest maar ook die leverden geen grote vang sten op. De provincie is het gemakke lijkste in de gaten te houden vanuit de lucht. Dat gebeurt ook wel door de Amerikanen en ook door de Nederlandse heli kopters waarvan er drie in Irak zijn. Maar Van Rijssen heeft goede hoop op de komst van onbemande vliegtuigen van de Britten. „Die zouden binnen kort arriveren voor de grens controle." Kamp heeft gisteren een korte trip naar Koeweit gemaakt, waar hij met zijn Koeweitse ambtgenoot sprak. Koeweit is volgens Kamp optimistisch over de toekomst van Irak. „Maar het land wil dat de Ame rikanen, Britten en Nederlan ders nog beter en meer uitleg gen waarom zij in Irak zijn", al dus Kamp. Zijn ambtgenoot benadrukte dat de zeggenschap over Irak snel aan het volk moet worden overgedragen. SFIR De Nederlandse militairen in Irak maken deel uit van de stabilisatiemacht SFIR onder leiding van de Ver enigde Staten en het Ver enigd Kotiinkrijk, Zij moe ten Irakezen helpen bij de wederopbouw van het land en zorgen voor stabiliteit en veiligheid. De eerste mi- litiaren kwamen begin juli aan. In al-Muoethanna is het rustig, maar wel bijzon der warm. Daarom is afge sproken dat de Nederlan ders na vier maanden weer worden afgelost. Zij zouden eerst een halfjaar gaan. oen haag/gpd - Temperaturen boven de 40 graden, gebroken poten en ziekten als bekschurft. Terwijl Europa moord en brand schreeuwt om betere omstan digheden voor dieren tijdens veetransporten, heeft vee bui ten Europa vaak meer te verdu ren. Jaarlijks stuuurt Australië 120 schepen met elk 50.000 schapen naar Saudi-Arabië. Ze ven weken zitten de dieren op gesloten op een schip, zonder naar buiten te kunnen en vaak zonder de juiste verzorging. Door de verzengende hitte en ziekten bezweken deze week ruim 4000 schapen op een Ne derlands schip, dat 57.000 scha pen van Australië naar Saudi- Arabië transporteert. Daar kwa men zij niet binnen, omdat en kele dieren bekschurft zouden hebben. Het schip ligt nu in de brandende zon voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten. „Schandelijk", meent Bert van den Berg van de Dierenbe scherming. Hij pleit ervoor dat de beesten zo snel mogelijk uit hun lijden worden verlost. „Je kunt die dieren niet in deze omstandigheden laten zitten. Ze kunnen niet naar buiten, ze zitten bij elkaar gepropt en dat kan voor grote problemen zor gen als er storm op zee is. Ze vallen over elkaar heen, breken daarbij hun poten. Geef ze een spuitje en ze worden uit hun lij den verlost", zegt Van den Berg. Het transport van levende scha pen naar Saudi-Arabië is nodig, omdat de Saudi's de schapen ritueel willen slachten en daar voor moeten ze dus nog leven. Maar volgens Van den Berg hoef je schapen daarvoor niet te laten lijden. „Door ze vóór het transport te bedwelmen met een gas, kunnen ze ver voerd worden zonder dat zij daar hinder van ondervinden." Volgens Van den Berg kunnen schapen daama weer bij be wustzijn worden gebracht en dat is precies wat de koran bij rituele slachtingen voorschrijft. Jaarlijks verscheept Australië zo'n zes miljoen levende scha pen, zegt Geert Laugs van Com passion In World Farming Ne derland (CIWF). Wetten voor het vervoer zijn er - anders dan in Europa - niet. In Europa mo gen schapen maximaal 29 uur vervoerd worden met een uur rust na elke 14 uur. Na die 29 uur moeten de dieren 24 uur lang uit de wagen gelost wor den om de poten te strekken. Op boten kan dat niet. „Het probleem is dat Australië niet de wet overtreedt", meent Laugs. CIWF is inmiddels een e-mail- actie gestart tegen het Austra lisch schapentransport. Volgens Laugs zijn daar al ruim duizend reacties op geweest. „Deze wor den aangeboden aan het Au stralische ministerie van land bouw en aan de Australische ambassade in Nederland", al dus Laugs. Ook de Dierenbe scherming heeft een brief ge stuurd aan de Australische au toriteiten. Australië mag dan wel dieron vriendelijk bezig zijn, volgens CIWF wordt ook de Europese regelgeving op veetransport te vaak aan de laars gelapt. „Vre selijk. Chauffeurs van veewa gens houden zich niet aan rijtij den, de hokken zijn te vol en is er vaak niet genoeg drinkwa ter", zegt Laugs. „De EU gaat niet uit van het welzijn van het dier. Het is één grote, politieke koehandel." los angeles/anp - De Ameri kaanse staat Californië treedt per 1 januari 2004 hard op te gen verspreiders van onge wenste e-mails, ook wel 'spam' genoemd. Een nieuwe wet be paalt dat 'spammen' een straf baar feit is en dat overtreders kunnen rekenen op fikse boe tes. In tegenstelling tot veel an dere staten in de VS pakt Cali fornië niet alleen de daadwer kelijke verspreiders van de e- maüs aan, maar ook de adver teerders die erachter zitten. De wet bepaalt dat spam onge wenste elektronisch verstuurde advertenties zijn, tenzij de ont vanger er specifiek om heeft ge vraagd. Ongevraagde e-mails van aanbieders waarmee de ontvanger een zakelijke relatie heeft of had, bijvoorbeeld inter- netboekwinkels, worden in de wet niet als spam aangeduid. Overtreders kunnen rekenen op maximaal duizend dollar boete per verstuurde ongewenste e- mail aan inwoners van Califor nië of maximaal een miljoen dollar voor grootschalige spam- acties, waarin dagelijks tiendui zenden of zelfs miljoenen mail- tjes worden verstuurd. Volgens The Los Angeles Times kunnen in principe ook spammers die vanuit het buitenland Califor nië bestoken voor de rechter worden gedaagd. EU-wetgeving om ongevraagde e-mail uit te bannen moet in november in werking treden. Deskundigen menen echter dat dit weinig effect zal hebben. De meeste spam is afkomstig uit de Verenigde Staten en China en valt dus buiten Europese regel geving. Volgens de Europese Commis sie bestaat eenderde tot de helft van het wereldwijde e-mailver- keer uit spam. stockholm/anp-dpa - De Zweedse politie weet het nu ze ker: de man die gisteren is gear resteerd is de moordenaar van minister Anna Lindh van bui tenlandse zaken, twee weken geleden. De advocaat van de nieuwe ver dachte ontkent dat zijn cliënt iets met de moord van doen heeft. Het Zweedse dagblad Dagens Nyheter meldde van morgen uit politiebronnen te hebben vernomen dat het dna van de nieuwe verdachte over eenkomt met dna-materiaal dat op het moordwapen is gevon den. De man die sinds anderhalve week vast zat op verdenking van de moord is gisteren vrijge laten. De nieuwe verdachte is volgens onderzoeksleider Jen- nekvist 'niet geheel ongelijk' aan de man die de bewakings camera's van het warenhuis NK in de periode vlak voor de moord hadden geregistreerd. De arrestant is volgens hem een van de vijf mannen die de poli tie al vrij snel na de moord als mogelijke dader op het oog had. Een Zweeds persbureau citeer de een hogere functionaris uit het onderzoeksteam die zei: „Wij zijn er zeker van dat we nu de goede hebben." Ingewijden denken dat dat een aanwijzing is dat de politie waarschijnlijk over technische bewijzen be schikt, zoals dna- en bloedana- lyses die de verdachte in ver band kunnen brengen met het misdrijf. Kort na de aanslag op Lindh vond de politie met moordwa pen en enkele klecungstukken die aan de dader zouden heb ben toebehoord. ankara/ap - De Turkse regering heeft gisteren de lokale autori teiten opdracht gegeven Koer dische ouders toe te staan hun kind een Koerdische naam te geven. Maar wel in het Turks: letters die specifiek zijn voor het Koerdisch (x, w, en q) blij ven taboe. Het Turkse parlement besloot vorig jaar de Koerden het recht te geven hun kind een Koerdi sche naam te geven. Maar vol gens de Koerden doen veel ge meenteambtenaren nog moei lijk. Enkele Koerden stapten daarom naar het Europese Hof I voor de Rechten van de Mens. Het ministerie van binnenland se zaken gaf alle gemeenten gis teren opdracht Koerdische na men te accepteren, op voor waarde dat „die worden ge vormd door de letters van het Turkse alfabet". Koerdische re bellen vochten vijftien jaar voor meer rechten van de Koerdi sche minderheid. De strijd kostte zeker 37.000 mensen het leven. Sinds vorig jaar is het ge bruik van het Koerdisch in ra dio- en tv-uitzendingen toege staan en mag ook in het Koer disch worden lesgegeven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7