Homoleraren vooral gehinderd op vmbo BINNENLAND 2 Lange wachtlijsten, maar zorgwoningen staan leeg WD ook voor referendum Amsterdam zorgt redelijk voor zijn schizofrenen Toezicht met camera's vaak zinloos 'Sommigen weten meer van vuurwerkramp' Onrust bij krijgsmacht over asbest lijn legioneila loodgieters - Loodgieters in de jgen voortaan richtlij- om de kans op le- te beperken. De advie- samengevat in een Le- ode, die gisteren is en aan staatssecreta- el (milieu). De code el voor de bouw van oningen als voor re- an bestaande wonin- traf voor rporno egen een 50-jarige Beilen is gisteren voor ank in Assen een taak- 240 uur en een voor- ijke celstraf van een geëist wegens het bezit ier ireiden van kinderpor- e digitale uitwissel- aZaA. De verdachte zei n liet had beseft, dat hij inden zo ook voor der- m itbaar en beschikbaar llarde vindt onder tram donderdag 25 september 2003 door Thea van Beek m - Een 80-jarige Rot- is gistermiddag om B n gekomen bij een bot- een tram. De bestuur de halte net verlaten en ïog voor een groepje n. De bejaarde vrouw r de tram over toen de er optrok. Het slachtof- der het tramstel te- pAomen en ter plaatse I in. Het tramverkeer in sving lag bijna twee uur 3$t namen Ite klinieken - Zorgverzekeraar CZ de Inspectie voor de heidszorg de namen hte privé-klinieken be- akt. De inspectie pre- le deze zomer een ver- d rapport over deze in- n. Bij twintig van de 94 n bleek de veiligheid patiënten niet gegaran- kunnen worden. CZ n welke klinieken dit eist inzage via de Wet arheid van Bestuur. Als oplevert, stapt de ver- naar de rechter. man berispt assade VS g - De politie en de be- sdienst van de ambas- de Verenigde Staten in ig hebben zich op 13 niet correct gedragen er een fotograaf. Dat een brief van burge- Deetman. De fotograaf aagd over agressief en ;nd gedrag van een me- r van de ambassade, zegd, betreur ik de zaken", schrijft Deet- bied u mijn excuses ambassade heeft toe- it het maatregelen jherhaling te voorko- ldt Deetman. loekt moeder lts in Peru Het openbaar minis- frnhem gaat in Peru op ir de biologische moe ien Wagenings jongetje jaar. Ook wil het OM in dokter zoeken die bij ling van deze jongen g is geweest. Dat bleek tijdens de behandeling strafzaak tegen een 31 - ouw uit Wageningen, iiok geadopteerd is. Zij jvan verdacht het kind e hebben geadopteerd. goedkoper rhuur grond 3rd - Drie woning- enigingen uit Emme- ten-Leur en Zwolle uwbouwwoningen ver- rnder grond. Dat heeft Beurmanjer van Mer- indiensten in Emme- teren bekendgemaakt, grond te verhuren en woning die erop verkopen, maken de igingen koophuizen procent goedkoper, it hij. Om hoeveel hui- ;aat, kan hij nog niet en betrokken asielzoekers Iden - Friezen die lp verlenen aan dakloze jkers moeten niet aan oodkreet gehoor geven, len leren 'nee' te zeggen vluchteling die is uit- deerd en wiens kans 1 te blijven nihil is. ngenwerk en Respons He noodhulp verleners fp" Ischattingen van de 'ng Friese Gemeenten lorden in Friesland zo'n Iderd 'schrijnende ge- pgevangen: uitgepro- asielzoekers die an- Iden rondzwerven, iet hun kinderen. den haag - De komende jaren ontstaat een schreeuwend te kort aan geschikte woningen voor ouderen en gehandicapten. Bouwplannen zijn er genoeg, maar de uitvoering ervan blijft vaak steken in onbegrip en bu reaucratische regeltjes. In het gloednieuwe apparte mentencomplex voor senioren genieten de bewoners van de najaarszon. Door de planten en het tuinmeubilair lijken de ga lerijen één groot terras. „Het is hier heerlijk wonen", zegt een bewoonster. Het woonzorgproject Veldhof in de Vinexlocatie Leidsche Rijn is een van de vele nieuwe voor beelden waar ouderen en ver standelijk gehandicapten mid den in de buurt zelfstandig kunnen wonen. In en rond het complex bevindt zich een reeks voorzieningen: winkels, ge zondheidscentrum en een ser vicepunt voor het zorgcomplex en de rest van de buurt. Afhan kelijk van de behoefte kunnen bewoners daar gebruik maken van maaltijden, hulp bij de boodschappen of een klussen- dienst. Een zorginstelling moet hulp bieden aan de (dementerende) ouderen van Veldhof en in de rest van de wijk. Althans, dat is de bedoeling. Maar ambtelijke procedures zijn taai. De twintig woningen voor dementerende ouderen die in juli werden op geleverd, staan nog steeds leeg. Oorzaak is het gehakketak over afmetingen. Die zijn net iets groter dan de vastgestelde norm van het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen. De extra huur voor het teveel aan ruimte wordt niet vergoed en de zorginstelling kan het geld niet zelf opbrengen. De projectontwikkelaar van Veldhof, woningcorporatie Por taal, is woedend. „Leegstand kost ons handenvol geld, en dat terwijl overal lange wachtlijsten zijn. Als er niet snel een oplos sing komt, zijn we genoodzaakt naar een andere zorginstelling over te stappen", zegt adjunct directeur Van Vliet van Portaal Ontwikkeling. „Binnenkort starten we met de bouw van een complex zorgwo ningen, maar er is geen duide lijkheid of het Bouwcollege het goedkeurt. Voor die toestem ming er is, zijn we een jaar ver der. In december ligt de funde ring er al. Als er dan geen goed keuring is, zijn we genoodzaakt om te schakelen naar gewone seniorenwoningen. Het ministerie van volkshuis vesting verwacht dat in 2015 het tekort aan geschikte wonin gen voor ouderen en gehandi capten is opgelopen tot 395.000. De toenemende ver grijzing brengt een groeiende vraag naar zorgwoningen. Bo vendien zullen in de toekomst steeds meer verpleeginstellin gen worden ontmanteld. Psy chiatrische patiënten, demen terenden en gehandicapten verhuizen dan naar kleine com plexen. Het idee erachter is dat mensen ervoor kunnen kiezen zo veel en zo lang mogelijk in hun eigen buurt te blijven wo nen. Maar de totstandkoming gaat traag, onder meer doordat daarbij veel partijen betrokken zijn, elk met een eigen regelge ving en eigen potje met geld. Om iedereen op één lijn te krij gen, hebben vijf woningcorpo raties, twee zorginstellingen en een zorgverzekeraar sinds kort de handen ineen geslagen. Dat het anders kan blijkt bijvoor beeld in de Hoogeveense wijk Krakeel. Daar realiseerden vijf organisaties in de gehandicap ten-, ouderen- en thuiszorg en een woningcorporatie een 'woonzorgzone' voor ouderen en mensen met een verstande lijke handicap. „Natuurlijk stuit je op allerlei regels die niet op elkaar aan sluiten", zegt directeur Ineke Weerkamp van de werkmaat schappij woonzorgzone, waarin alle partijen zijn verenigd. „Neem de verschillende CAO's van werknemers. Alleen al voor de voorzieningen die in het wijkcentrum komen, hebben we te maken met minstens vier verschillende financierings bronnen. Dan moetje creatieve oplossingen bedenken en veel lobbyen bij de verschillende in stanties. Met de mond belijden overheden wel hun goede voor nemens, maar de praktijk is nog steeds weerbarstig." STEVENHAGEN VÉ6U \z£.£0MfA|AAf?7ieiiM<q o\i6É HèT gezuikji^ÉN »p sugSMÊS den haag/anp - De WD-fractie in de Eerste Kamer zal het initi atiefwetsvoorstel voor een raad plegend referendum over de Europese grondwet steunen. Fractievoorzitter Van den Broek-Laman Trip heeft dat gis teren gezegd. Daarmee lijkt niets nog een nationaal referen dum volgend jaar juni in de weg te staan. Eerder maakte ook de Tweede-Kamerfractie van de WD al duidelijk de wens van PvdA, Groenlinks en D66 te zullen steunen. Daarmee kwam er een meerderheid in de Tweede Kamer. Met de steun van de WD is die er nu ook in de Eerste Kamer. De opstelling van de liberalen is opmerkelijk omdat ze van oudsher niets zien in referenda. Zo is bijvoorbeeld WD-leider Zalm nog steeds geen voorstan der. Hij vindt het referendum op gespannen voet staan met de representatieve democratie. Fractievoorzitter Van den Broek-Laman Trip benadrukte dat ook haar fractie alleen in deze speciale situatie een raad plegend referendum onder steunt. Politici behouden daar na volgens haar de eigen ver antwoordelijkheid om een keu ze te maken. Het is de bedoeling om het re ferendum te laten samenvallen met de verkiezingen voor een nieuw Europees parlement in juni 2004. Het zou de eerste keer zijn dat er een nationaal referendum wordt gehouden. Er ligt dan een tekst van een Europese grondwet voor, waar voor op 4 oktober de onderhan delingen tussen de Europese landen beginnen. De grondwet moet vooral de besluitvorming in een grotere Europese Unie beter stroomlijnen. Er is nu al een ontwerpgrondwet, waar over de Europese Conventie onder leiding van de Franse oud-president Giscard d'Es- taing het vlak voor de zomer eens werd. Het kabinet besloot onlangs nog geen officieel standpunt in te nemen over een raadplegend referendum onder de Neder landse bevolking. Vice-premier Zalm zei eerder wel al dat het kabinet zich neer zal leggen bij de wens van een meerderheid in Eerste en Tweede Kamer. Hoe de initiatiefwet voor een referendum er precies komt uit te zien, blijkt straks bij de be handeling van het voorstel in de Tweede Kamer. Dan moet blijken of er bijvoorbeeld een drempel gelegd wordt voor de opkomst. utrecht - Het woonzorgproject Veldhof in de Vinexlocatie Leidsche Rijn is een van de vele nieuwe voorbeelden waar ouderen en verstande lijk gehandicapten midden in de buurt zelfstandig kunnen wonen. Foto: GPD/Pjil Nijhuis. utrecht/anp - Homoseksuele le raren hebben vaker last van on gepaste nieuwsgierigheid naar hun privé-leven dan hun hetero seksuele collega's. Van collega's en leerlingen krijgen ze vaker spottende opmerkingen. Op vm- bo-scholen worden homodocen ten het meest gehinderd. Dat blijkt uit een vandaag ver schenen onderzoek 'Beter voor de klas, beter voor de school'. Op scholen met duidelijke re gels over omgangsvormen en wat heet 'een gericht diversi- teitsbeleid' wordt homoseksu eel onderwijspersoneel aan merkelijk minder vaak gediscri mineerd. Onderzoek dat is verricht in op dracht van onderwijsbond AOB, het onderwijsadviesbu- reau APS en de homobelangen organisatie COC wijst uit dat 15 procent van de homoseksuele werknemers in het onderwijs nooit over hun geaardheid pra ten. Biseksuelen blijken daar over helemaal niet te spreken. Docenten die wel 'uit de kast' zijn gekomen ervaren het toch nog als bijna onmogelijk om er in de klas over te praten. Ook vinden zij dat hun 'gezags rol' in de klas nogal eens wordt belemmerd door de houding van de leerlingen tegenover hun seksuele voorkeur. Twaalf procent van de mannen en vier procent van de vrouwen ant woordt dat ze wegens hun sek suele aard wel eens voor een baan in het onderwijs zijn ge weigerd. arnhem/tipd - Cameratoezicht op onveilige plekken faalt vaak doordat camera's niet bemand zijn. Als er al iemand achter zit, wordt de camera vaak verkeerd bediend. Het preventieve effect van camera's verdwijnt daar door. Dat blijkt uit een onder zoek naar cameratoezicht in Arnhem, Apeldoorn, Den Haag en Venlo door TNO en onder zoeksgroep Beke. De operators blijken verdachte personen nauwelijks te volgen en zoomen niet in. Daardoor blijven verdachten onherken baar en kunnen ze niet worden opgepakt. Cameratoezicht heeft weinig zin als de beelden niet live wor den bekeken, aldus de onder zoekers. En zonder het volgen en inzoomen door een operator is de kans dat incidenten helder worden gefilmd buitengewoon klein. Een goede operator is daarom onmisbaar. De onderzoekers stellen dat toezichthouders verdachte situ aties op straat in een zo vroeg mogelijk stadium moeten waar nemen en aan de politie door geven, zodat de in nood verke rende burger zo snel mogelijk kan worden geholpen. Goede kennis van het gebied dat door de camera's bewaakt wordt, is daarvoor onontbeerlijk en ook daar schort het nog wel eens aan. De mens vormt 'helaas' het sluitstuk van het kostbare ca merasysteem, aldus de studie. De doeltreffendheid van came ratoezicht komt daarmee in het geding. Zodra daders en slacht offers in de gaten krijgen dat op incidenten onder het oog van de camera niet of nauwelijks wordt gereageerd, is het effect van camera's verdwenen. De camera's hangen er dan voor niets, waarschuwen de onder zoekers. Techniek alleen is on toereikend. Volgens de studie kan het ca meratoezicht het best bij de po litie worden ondergebracht. Dat vergroot de kennis, de be trokkenheid van de bedieners bij het politiewerk op straat. Agenten krijgen bovendien meer vertrouwen in de operator en reageren alerter op meldin gen. De onderzoekers pleiten ervoor camerasystemen uit te breiden met automatische gezichtsher kenning. Het systeem 'Face It' kan gezichten herkennen uit duizenden. Een computer zoekt razendsnel het gefilmde gezicht dat past bij een ingevoerde po litiefoto. Op de monitor ver schijnt een waarschuwingste ken zodra een bekende van de politie in beeld komt. arnhem/gpd - Bij personeel van de krijgsmacht is onrust ontstaan over asbest op oefen locaties in Polen. Zevendui zend militairen nemen daar volgende maand deel aan de oefening Gainful Sword. De militaire vakorganisaties willen garanties van staatsse cretaris Van der Knaap van de fensie met betrekking tot de veiligheid van de militairen. Na een oefening in april in hetzelfde gebied werden in de luchtfilters van een aantal le gervoertuigen asbestdeeltjes aangetroffen. De bonden laten het van de re actie van de staatssecretaris af hangen of ze hun leden zullen adviseren om niet deel te ne men aan de oefening, die duurt van 13 tot en met 31 ok tober. Een woordvoerder van Defensie liet gisteren weten dat de oefening gewoon door gaat. De vakbonden willen voorko men dat tijdens de oefening veiligheidsvoorschriften wor den geschonden. Er mag bij voorbeeld niet gevlogen wor den over 'asbestverdachte ge bieden', maar de bonden vre zen dat de legerleiding die re gel om operationele of tacti sche redenen zal negeren. De oefening wordt gehouden op voormalige terreinen van het Russische leger in het wes ten van Polen, 90 kilometer ten zuiden van de stad Szczecin. Het gaat onder andere om de militairen van de Luchtmobie le Brigade uit Schaarsbergen van de Koninklijke Landmacht en de Tactische Helikopter groep van de Koninklijke Luchtmacht. enschede/gpd - De Twentse politie is ervan overtuigd dat één of twee mensen weten hoe op 13 mei 2000 het eerste vlammetje is ontstaan dat de vuurwerkramp bij S.E. Fi reworks in Enschede inleidde. Het wach ten is op iemand die gaat praten, zei re cherchechef De Boer gisteravond in En schede op een informatie-avond van de belangenvereniging van slachtoffers, poli tie en openbaar ministerie. Tipgeld helpt daarbij volgens hem niet. Ondanks de veroordeling van twee direc teuren en de vrijspraak in hoger beroep van een ander is het nog altijd onduidelijk hoe de ramp precies heeft kunnen ont staan. De Boer: „Er moet nog informatie in zeer kleine kring zijn. Dat kunnen verdach ten, getuigen en mensen zijn die we nog niet hebben gesproken. Vanuit de techni sche- of milieuhoek krijgen we het niet meer boven water. Er moet een menselijke oorzaak zijn. Iemand moet gaan praten om het verhaal compleet te krijgen." De recherchechef gelooft niet dat het uit loven van fors tipgeld, waarom slachtoffers gisteravond vroegen, daarin duidelijkheid brengt. „Mensen hebben veel sterkere drijfveren dan geld om te gaan praten", zei De Boer. Het team dat de ramp onder zocht, is opgeheven. Maar De Boer bena drukte dat het team snel in het leven kan worden geroepen als zich nieuwe informa tie aandient. Vooralsnog is daar echter geen sprake van. Advocaat-generaal Welschen zei dat de vrijspraak van De Vries niet betekent dat de Enschedeër onschuldig is en ook niet dat hij schuldig is: „We kunnen er niet veel mee. "Een aanwezige vond dat Welschen daarmee De Vries een trap na gaf. De bij eenkomst werd door zo'n 100 mensen be zocht. den haag/gpd - De opvang van schi zofrenen in Amsterdam is minder goed dan in Kopenhagen, maar stuk ken beter dan Londen en steden in Zuid-Europa. Dat is de uitkomst van een vergelijkend onderzoek dat Euro pean Psychiatrie Service (Epsilon) uit voerde onder 440 schizofrenen in vijf Europese steden. Als het gaat om de beoordeling die de patiënten geven aan hun leven, komt Amsterdam als tweede uit de bus. Het onderzoek vergelijkt de leefom standigheden van schizofreniepati- enten uit Amsterdam, Kopenhagen, Verona, Santander en Londen. .Alles bij elkaar heeft Kopenhagen het beste opvangmodel, maar ook het duur ste", zegt hoogleraar Psychiatrie Schene. „In vergelijking met andere steden doet Amsterdam het niet slecht." De onderzochte patiënten hadden allemaal contact met de am bulante zorg. Patiënten die langer dan een jaar in een psychiatrischep- stelling verbleven, in de gevangenis hadden gezeten of geen hulp nódig hadden vielen af. In Amsterdam wer den 65 schizofrenen uit de Bijlmerre gio onderzocht. In het rapport con cludeert Epsilon dat de Bijlmer 'een tamelijk complete set biedt aan voor zieningen, waar de onderzochte pa tiënten goed gebruik van weten te maken'. Het alcohol- en drugmis bruik is 'opvallend bescheiden'. Ne gatiefis het gebrek aan dagactivitei ten, en de schizofrenen lopen relatief hoge kans slachtoffer te worden van geweld. Kopenhagen is voor een schizofreen de beste stad om te wo nen, concludeerde Epsilon. Die stad heeft de meeste en de kostbaarste voorzieningen. In de Deense hoofd stad zijn meer inloopcentra, dagacti viteiten en sportmogelijkheden dan in de andere onderzochte steden. Weliswaar is drankmisbruik een pro bleem, maar de patiënten zijn goed geïntegreerd en velen van hen heb ben werk. De slechtste stad voor schizofrenen is Londen. In de Engel se hoofdstad is de zorg s\echt gecoör dineerd en duur. Onder de schizofre nen is veel drank- en drugmisbruik, de werkeloosheid is hoog en uit de gesprekken met patiënten 'komt een sfeer van onveiligheid naar voren', al dus het rapport. Veel schizofrenen zitten er permanent in geldnood. De wijze waarop patiënten worden op gevangen is sterk cultureel bepaald. In het zuiden van Europa wonen schizofrenen drie maal zo vaak bij hun familie als in het noorden. Zelf zijn ze daarover tevreden, maar ze zijn financieel een ^.waardere last voor hun directe omgeving. Schizo frenen in het noorden van Europa wonen vaker in een psychiatrische voorziening maar kampen vaker met depressies, psychische problemen en drankmisbruik. In Amsterdam valt dat mee, volgens de onderzoekers mogelijk doordat schizofrenen die in de verslavingszorg zitten buiten het onderzoek vallen. In Nederland wo nen naar schatting 60.000 schizofre nen. Deze psychiatrische ziekte ken merkt zich meestal door psychoses, angstaanvallen en waanbeelden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5