Vijftigplusser wil hip zijn GESPREK VAN DE DAG Een danceparty in de huiskamer Meest sexy model 50+ gekozen Honden hebben zesde zintuig voor aardbeving 'Vliegende non' in Guinness Book Rust houdenl moeilijk voor levendige Maxima L F donderdag 25 septembf Wat is de overeenkomst tussen Tupperware en Ex- trema? Qua product niet zoveel, maar wat presenta tie betreft heel wat. Net als de beroemde producent van kunststof huishoudelijke artikelen is de Eindho- vense danceparty-organisatie onlangs begonnen met het aanbieden van feesten aan huis. Met het concept 'Extrema bij je thuis' gaat ze huiskamers omtoveren tot ware mini-clubs. Wie zijn verjaardags- of eindexamenfeest in een hip jasje wil steken, is voor net geen vierhonderd euro bijna helemaal onder de pannen. Extrema biedt daarvoor een standaardpakket, bestaande uit een dj, een geluids- en lichtinstallatie, aankleding (denk on der meer aan doeken, kaarsen, projecties en wie rook), wat drank en kleding (onlangs lanceerde Ex trema een eigen lijn). Het pakket kan -tegen bijbetaling- desgewenst wor den uitgebreid met tal van extra's, waaronder hap jes, een host en een cocktailbar. Maar ook een mas seur, visagist, bodypainter of kapper behoort tot de mogelijkheden. En wil je een bekende dj je huiska mer of tuin op zijn kop laten zetten? Extrema haalt hem in huis. Het idee voor 'Extrema bij je thuis' is spontaan ont staan, nog zonder een directe vraag naar een derge lijk concept, vertelt sales- en marketingmedewerker Laura van de Voort. Maar die behoefte is er volgens haar wel degelijk. „Mensen willen steeds meer intie me feestjes. Ze keren zich duidelijk af van de vele massale party's." Extrema, vertelt Van de Voort, is een paar jaar gele den al in dat 'gat' gesprongen met onder meer Ex clusive-party's: kleine, intieme feesten met veel aan dacht voor de persoonlijke benadering. Met het thuisconcept richt Extrema zich in eerste instantie op de vaste klantenkring. „We willen ingehuurd wor den door mensen die weten wat ze van ons kunnen verwachten: dus niet door mensen die een trouwerij of groot tuinfeest houden en nog op zoek zijn naar een cateraar. Bovendien willen we op deze manier de betrokkenheid met Extrema van ons publiek ver groten." Niet voor niets is het basisbedrag volgens Van de Voort 'echt niks voor wat je krijgt'. „We ver dienen er nauwelijks op." Mark van Bergen Tover de huiskamer om tot disco. Foto: Archief "VOUSeM-S Mij pot O IJ MAAR VVAT MENSELIJK HILLARY CLINTON is 'verbijsterd en woedend' nu is uitgekomen dat in de Chinese uitgave van haar me moires enkele politiek gevoelige passages zijn geschrapt. De Ameri kaanse uitgever eist dat de Chinese autoriteiten de complete oplage uit de handel halen en alsnog een on gecensureerde versie van Living His tory uitbrengen. Volgens de Chinese uitgever is er geen sprake van CEN SUUR, maar slechts van enkele 'technische wijzigingen' in de tekst. In de 466 pagina's tellende Chinese vertaling van Living History (In het Nederlands verschenen als Mijn Verhaal) is elke verwijzing naar de studentenopstand op het Plein van de Hemelse Vrede van 1989 ver dwenen. Een passage over de Chi nees-Amerikaanse mensenrechten activist Harry Wu is drastisch inge kort. In de Chinese vertaling wordt Wu omschreven als een spion die op zijn berechting wacht, terwijl in het origineel staat dat hij negentien jaar als politiek gevangene in Chinese werkkampen gevangen heeft geze ten. Op nog zeker zes andere plaat sen is de tekst gewijzigd. De Chine se vertaling van Living History is al aan een vierde druk toe. Sinds het boek op 3 augustus in de Volksrepu bliek uitkwam, zijn er meer dan 200.000 exemplaren gedrukt. Foto: AP Een 18-jarige jongen uit het Duitse Halle heeft met een HEGGEN- SCHAAR zijn tong en penis afge knipt terwijl hij onder invloed was van een thee, die hij van de bloe men van een Zuid-Amerikaanse sier plant had getrokken. Na de ZELF VERMINKING is de jongen opgeno men in de psychiatrische afdeling van de universiteitskliniek in Halle. De jongen gedroeg zich nadat hij de thee had gedronken aanvankelijk normaal. Maar toen was hij de tuin van het ouderlijk huis ingegaan waar hij zichzelf verminkte.Er viel niets meer te redden, er was niets meer aan te naaien", aldus de ambulan cearts. Volgens de politie valt de be wuste plant, Engelstrompet, niet onder de narcoticawet en is zelfver minking niet strafbaar. Deskundi gen zeggen dat jongeren steeds va ker uitproberen of zij high kunnen worden van planten die zij in of om het huis aantreffen. Niemand kan inschatten welke uitwerking het gif heeft. Naast psychoses, hallucina ties en verwardheid zijn ook meer dere zelfdodingen voorgekomen, zegt de chefarts van de psychiatri sche kliniek, waar de jongen is op genomen. De Rotterdamse wethouder L. Bolsi- us (CDA) heeft op eigen houtje AC TIE gevoerd tegen posters met BLO TE MANNENBILLEN die Veronica in de stad had hangen. Het verant woordelijke bedrijf Viacom heeft op verzoek van de wethouder de om streden poster vervangen door een andere Veronica-reclame. Volgens de wethouder was de foto van de naakte mannenbillen hét voorbeeld van een reclame waar de overheid tegen moet optreden. ,,We moeten een grens trekken." Wachten op het oordeel van de reclame code com missie had volgens hem in dit geval geen zin. ,,Die komt pas met een antwoord als de campagne allang voorbij is." Filmregisseur MARTIN SCORSESE onderbreekt de opnames van zijn nieuwe film The Aviator om komen de zondag in Londen opnames te maken van een legendarische jam sessie. Onder anderen B.B. King, Eric Clapton, Van Morrison en de Rolling Stones doen hieraan mee. De beelden zijn bedoeld voor de tv- documentaire Feels Like Coming Home waarin uiteindelijk 63 muzi kanten moeten worden samenge bracht. In de Abbey Road studio's, de oude opnameruimte van The Beatles, hoopt Scorsese twintig nummers op te kunnen nemen. Het hele project heeft tot nu toe zes jaar in beslaggenomen. Feels Like Co ming Home zal door het Amerikaan se Public Broadcasting Network op een nog onbekend tijdstip worden uitgezonden. Oscar-winnaar Sir ANTHONY HOP KINS heeft gisteren een ster op de WALK OF FAME in Hollywood ge kregen. De 64-jarige acteur onthul de zijn tegel in bijzijn van actrice Jodie Foster, met wie hij in de film The Silence of the Lambs speelde. ,,Dit is een symbool voor wat ik wil de bereiken", zei hij tijdens de cere monie. Toen hij nog acteur was in Groot-Brittannië wilde hij niets lie ver dan naar Hollywood komen. Een droom werd werkelijkheid. Volgens Hopkins, die in Los Angeles woont, is de eer van het krijgen van een te gel op de Walk of Fame te vergelij ken met het winnen van een Oscar. ,,Het is alles. Het is prachtig." De acteur speelde tijdens zijn 40-jarige carrière in meer dan zestig films. Hij is vooral bekend van zijn rol als Han nibal Lector in The Silence of the Lambs. Foto: AP Zenuwachtig giechelend staan vijf vrouwelijke modellen op het podi um. Een doorschijnend shirt, een laag uitgesneden blouse: de dames doen er alles aan om zo sexy mo gelijk over te komen op mannelijke toeschouwers. Dit is geen gewone miss-verkiezing, waarbij het win nende meisje op de cover van po pulaire tijdschriften komt te staan. Deze vrouwen doen hun best voor de titel 'Meest sexy model 50+' te worden. De 61-jarige Rudy van Veen gaat er met de bloemen vandoor. Niet geheel toevallig, want de pittige Rotterdamse is nogal uitgespro ken over de negatieve beeldvor ming rondom ouderen. „Wat nou vergrijzing? Ik sta nog midden in het leven. Ouderen moeten hun stoffige imago nodig opvijzelen", zegt ze stellig. En die boodschap past precies in het plaatje van de organisatie van de 50+beurs in Utrecht, die dinsdag van start is gegaan: ook na je vijftigste ben je nog actief, mooi en vol levenslust. Het gaat bij de verkiezing niet om het meest strakke vel of om mooie ronde vormen. Dat weet Rudy ook wel. „Dat 'sexy' neem ik met een kilo zout Het gaat om de pit," zegt ze, zes maanden na haar scheiding en genietend van haar vrijheid. „Ik ben geen kroegtype. Maar als er iets spannends op mijn weg komt, zeg ik geen nee." De 'nieuwe ouderen' houden niet alleen de pas in bij aanbiedingen voor brillen, makkelijke stoelen of gehoorapparaten; ze willen vooral dóen. Bijvoorbeeld een tochtje maken met de elektrische step, de zogeheten E-Scooter. „De oude ren die bij mij komen zien dit als een hip vervoermiddel", vertelt Martin Mijnlieff. „Als ze moeilijk kunnen lopen hoeven ze niet lan ger in een invalidenkarretje te rij den, maar kunnen ze voor een sportieve step kiezen." Toch rijdt een oudere man nog wat oneven wichtig weg. Gevaarlijk, zo'n tweewieler straks in het drukke verkeer? „Binnenkort komt er een driewieler. Maar die is ook hip, hoor." Jaini Lim (59) uit Den Haag en Maria Rietveld (51) uit Utrecht feliciteren de meest sexy 50-plusser Rudy van Veen. Foto ANP/Olaf Kraak Bij de vakantiestands is het schui felen. Niet langer is het slechts drommen bij de aanbieder van vakantiehuisjes op de Veluwe, ook reizen naar Pakistan of trektoch ten door Zuid-Amerika trekken de aandacht van de hippe oudere. Datzelfde overkomt een man die gezondheidsdrankjes aanbiedt. Keer op keer zijn de stoelen bij de videopresentatie bezet en ver dwijnt de inhoud van de plastic bekertjes massaal in de kelen. Di rect daarna kunnen de geïnteres seerden meedoen aan yoga-oefe- ningen. Bij de tafeltjes van ouderenbond ANBO worden de bezoekers geïn formeerd over een simpel mobiel tje. Een vrouw geeft toe dat ze 'die dingen' alleen kent van de fami liebijeenkomsten op zondagmid dag, als de kleinkinderen er mee showen. „Maar ik zou graag goed bereikbaar zijn," zegt ze. Rob Stu- art van MDC, het bedrijf dat de makkelijk te bedienen mobiele te lefoon heeft ontwikkeld, spreekt Ouderen onthouden te veel Oudere mensen kunnen zich slechter belangrijke dingen herinne ren omdat zij veel bijzaken onthouden. Dat blijkt uit een onder zoek van twee Duitse ontwikkelingspsychologen over het vermo gen om 'opzettelijk te vergeten' bij jongeren en ouderen. Het vennogen om dingen niet te onthouden verdwijnt bij oudere mensen in toenemende mate. Zij slaan in hun kortetermijngeheu- gen ook een grote hoeveelheid onbelangrijke dingen op. Daardoor is minder 'opslagruimte' voor belangrijke dingen over, zo vertelde een onderzoeker. „Het vermogen om te vergeten is een essentiële basisfunctie van het menselijk geheugen", aldus de onderzoeker. Het zogenoemde 'gerichte vergeten' (ook wel het 'uitmesten van de bovenkamer' genoemd) is iets dat kinderen van zes tot zeven jaar al kunnen. De onderzoekers vergeleken het herinneringsver mogen van twee testgroepen van 25- tot 30-jarigen en 60- tot 75- jarigen. anp-dpa van een doorbraak. „Je kunt bel len en gebeld worden, met slechts vier knopjes. En eventueel kan er een alarmknop op, waarmee de bezitter altijd alarm kan slaan en kan worden gelokaliseerd." Velen zijn volgens hem al laaiend en thousiast. Toch moeten ze nog even wachten, want voor april volgend jaar ligt de telefoon niet in de winkel. Even verderop worden 'blind da tes' voor senioren geregeld. Circa zestig ouderen hebben zich bij re latiebemiddelingsbureau Z< Date ingeschreven, in de hdf de beurs aan een leuke par"* worden gekoppeld. Alleen vrouwen ver in de meerderl „Ik denk dat de mannen oj afstandje hebben staan kijl dat er niets voor hen bij zatj Hans Vink van ZenderDate f i Vanaf de zijlijn kijkt Alexani van de Kerkhof, één van de nisatoren van de beurs, griji toe. De rijen bij de kassa's lang, dus de ruim honderd» zend bezoekers zullen ook wel worden gehaald. „Ver^ niet," zegt hij. „Elke twee Htr ten is Nederland weer een vltl plusser rijker. Ouderen hebpi toekomst." (r: Rudi Buis De 50+beurs in de Jaarbeurfo Utrecht is nog tot en met zon bezoeken. De beurs is open fl 10 en 17 uur. De toegang zolk korting bedraag 15 euro. De Japanse arts en wetenschap per Kiyoshi Shimamura beweert dat honden aardbevingen voelen aankomen. Hij denkt dat het ob serveren van hun gedrag kan hel pen bij het voorspellen van aard schokken. De afgelopen jaren merkte Shi mamura dat zijn praktijk opval lend vaak werd bezocht door mensen met hondenbeten als er een aardbeving was geweest. Hij spitte de archieven door van twaalf openbare gezondheids centra in het westen van Japan, waar de aardbeving in Kobe in 1995 meer dan 6.000 slachtoffers eiste. In de twee maanden voor en na de zware aardbeving waren er 18 procent meer meldingen van honden die abnormaal veel blaf ten, beten en afwijkend gedrag vertoonden. In de maand voor de beving was er op het eiland Awa- ji, dat boven het epicentrum lag, zelfs een stijging van 60 procent ten opzichte van een jaar ervoor. Volgende maand legt Shimamu ra, die niet is gespecialiseerd in seismologie maar in statistische analyse, zijn bevindingen voor aan de seismologische raad van Japan. AP Londen - Een basset wiens grootvader Biggies al be roemd was als het gezicht van de Hush Puppies-schoe- nen, is zelf in de schijnwerpers getreden via het Guin ness Book of Records, waarin hij is opgenomen als de hond met de langste oren ter wereld. De oren van de basset, wiens officiële naam Knightsfollie Ladiesman is, zijn 29,2 centimeter lang. Vandaag verschijnt de nieuwste editie van het boek. De uitgever presenteer de gisteren deze foto van Mr. Jeffries met neerslachti ge blik en de oren opgericht als de vleugels van een Boeing 747. De eigenaar van Mr. Jeffries heeft de oren laten verzekeren voor 30.000 pond (ruim 43.000 euro) Hij vertelde dat het dier vaak op zijn eigen oren staat, erover struikelt en ze in zijn eten laat hangen. Mr. Jeffries werd recordhouder toen zijn beroemde opa vorig jaar overleed. Foto: AP Het gaat goed met prinses Maxima en met het kind d' verwacht. Dat heeft prins lem-Alexander gisteren gezf in Sint-Petersburg. Hij breifj een bezoek van anderhalve? dat in het teken staat van dP 300ste verjaardag van de st^ Maxima zou aanvankelijk rf 1 gaan, maar kreeg afgelopeij11 weekeinde van haar artsen advies het rustiger aan te dPJ Dat is moeilijk voor een levfa dige Latijns-Amerikaanse vrouw, maar de wil van deM ter is wet, aldus de prins. M Hij belt tijdens zijn bezoek j de haverklap met haar. De noemde het jammer dat zijlf vrouw hem niet kon vergezl len. De prinses kent Sint-Pa I tersburg echter al wel. Ze bracht er met haar man al privé-bezoek. Prins Willem-Alexander 'h# iets' met de stad, die hij al ae keer bezocht. Lang geleden^ wees zijn vader prins Clausp hem al op Sint-Petersburg. [z vorig jaar gestorven prins vp de stad ook erg interessant)11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2