allochtonen deels mislukt O Verkeerschaos na kettingbotsing op A4 Integratie van 'Geen massavernietigingswapens in Irak' Piloten Israël weigeren burgers te bombarderen n -O- mmm Instituut weerlegt kritiek Directeur voor Alphens theater Bijlage 3 oktober Meisje kluift al haar vingers af 'Voorlopig geen ontslagen bij alliantie KLM' Werken aan twee maanden kleur 15% KORTING BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP Leidsch Dagblad sh en Schroder >ben strijdbijl er begraven iderland t voorbereid bioterreur' stel dreigt pr renovatie felbaan derland et nog wel t actievoeren is Francken Jerschilligheid is een nerk van Ibarige ouderdom AMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidsch dagblad.nl Dagblad donderdag 25 SEPTEMBER 2OO3 DE ANDERE JUWELIER M aars man steeg 21 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com NR. 43344 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Zeven personenauto's betrokken bij ongeval ter hoogte van Roelofarendsveen roelofarendsveen - Een ongeval op de rijksweg A4, ter hoogte van het aquaduct bij Roelofarendsveen, heeft gistermiddag rond half twee tot een enorme verkeerscha os geleid. De politie sloot de snelweg in de richting Amsterdam tot ver in de middag af. Bij het ongeluk waren zeven personen auto's betrokken. Vier mensen raakten licht gewond; van hen werden een 51-jarige Rijnsburger en een 39-jarige Haagse over gebracht naar het LUMC. De kettingbot sing werd veroorzaakt door een automobi list, die plotseling hard remde. Op het hoogtepunt van de verkeerschaos stond er een file van dertien kilometer op de oostbaan van de A4. Ook in de richting Den Haag ontstonden opstoppingen: was er eerst sprake van een kijkfile van vier kilo meter, later groeide deze file uit tot een lengte van acht kilometer omdat de linker rijbaan vanwege reparaties aan de vangrail moest worden afgesloten. De weg raakte compleet versperd vanwege de kettingbotsing die ontstond. De politie zag zich genoodzaakt de A4 vanaf de afslag Hoogmade in noordelijke richting dicht te gooien. Probleem op dit moment zijn de vele afsluitingen, iets noordelijker, van we gen en bruggen in de omgeving van de A4. Het verkeer kon daardoor niet via Roelof arendsveen worden omgeleid. „Vanaf die afslag is de uitweg naar het noorden ge blokkeerd omdat de Weteringbrug bij Oude Wetering over de Ringvaart momenteel is afgesloten", aldus politiewoordvoerder Van Egmond. „Je kunt in die hoek geen kant meer op als er iets gebeurt." Nieuwe Wete ring, aan de andere kant van de snelweg, kreeg desondanks grote hoeveelheden ver keer te verwerken naar de draaibrug over de Ringvaart. Dat leidde tot chaotische toe standen in de dorpskern. Het Traffic Information Centre in Utrecht meldde dat de verkeerschaos nog lange tijd duurde. De weg werd rond half vijf weer vrijgegeven. Op dat moment stond er in noordelijke richting nog steeds een file van negen kilometer. Bij de kettingbotsing op de A4 waren in totaal zeven auto's betrokken. Foto: Hielco Kuipers Conclusie rapport Amerikaanse deskundige teleurstelling voor Bush en Blab -GRATIEBELEID arlementair onderzoek integratie van allochto- le Nederlandse samenle- eeft een valse start ge- De ellende begon nog de Kamercommissie wel met haar werk was en. Uit onvrede met de ze van de commissie gaf >rzitter Lazrak er voortij- irui aan. Pikant is dat hij in de SP, die aan de wieg 1 parlementair onderzoek Ktaan. tt onderzoek wordt het hijnlijk niets meer. Giste- voorzitter Blok (WD) ijn partijgenote Hirsi Ali tteld. Zij blijkt het heie ens te zijn met de SP. Vol- aar deugt de aanpak van Iderzoek niet, omdat de jssie zich omringt met Idigen, die boter op het [lebben. ichuldiging slaat met na- jhet Verwey-Jonker Insti- at tot voor kort werd ge- lor Groen Links-ideoloog iTillem Duyvendak (de tan het Kamerlid). Hirsi (Lazrak vinden de mede- Is van dit instituut niet ef. Ze behoren tot een die achtereenvolgende Iten hebben geadviseerd ft te voeren integratiebe- inderdaad, in een van- irtijdig verschenen rap- it dat het instituut het debeleid niet mislukt 9/VD-Kamerlid Hirsi Ali inpor haar beurt gesproken t integriteit van de parle- jre commissie te wraken, een vorm van politiek haken, waar de sussende In van WD-fractieleider flrtsen niets aan af doen. Seze brekebeen ten t hand boven het ar na de dood van is het allochtonen- jnog steeds een hyperge- onderwerp. Nuchterheid ekt en dat is jammer. De commissie had de tijd en fheid moeten krijgen om tegratiebeleid tegen het 't houden. De opvatting p en LPF dat de multicul- samenleving een totale king is, is - gelet op de es in het onderwijs - fig en ongenuanceerd. johneider den haag/gpd - Het integratie beleid dat de overheid de laatste dertig jaar heeft gevoerd, is niet op alle terreinen mislukt. Wel zijn de laatste jaren steeds hoge re eisen aan integratie van al lochtonen gesteld. Hierdoor mag echter niet worden gesteld dat het beleid in het verleden over de hele linie heeft gefaald. Dit stelt het Hilda Verwey Jon ker-Instituut in een rapport waarop de Tweede-Kamercom missie Integratiebeleid haar on derzoek baseert. Het rapport werd vanmorgen openbaar ge maakt nadat delen ervan al wa ren uitgelekt. De commissie vroeg het instituut te onderzoe ken waarom het integratiebe leid is mislukt. Volgens het in stituut is er de afgelopen dertig jaar voor gezorgd dat allochto nen en autochtonen vrijwel ge lijke kansen in het onderwijs hebben. Ook de huisvesting van minderheden is verbeterd. Maar op het terrein van arbeid en inkomen zijn er nog steeds grote achterstanden. Volgens het instituut is integra tie lange tijd helemaal niet het doel geweest van de overheid. Bovendien trok het rijk jaren veel te weinig geld uit voor het minderhedenbeleid, terwijl de eisen steeds verder werden op geschroefd. Het Verwey Jonker-Instituut heeft veel voorwerk gedaan voor de Kamercommissie. Zo legde het een dossier aan op basis waarvan de commissie haar onderzoek is begonnen. Vorige week kwam het instituut in opspraak. Een van de com missieleden, SP'er Ali Lazrak, stapte op omdat hij de onaf hankelijkheid van het instituut in twijfel trok. De instelling zou jarenlang betrokken zijn ge weest bij het overheidsbeleid. Inmiddels heeft ook regerings partij WD kritisch gereageerd. „Het heeft de regering jaren lang geadviseerd over het inte gratiebeleid en moet dat beleid nu zelf evalueren. Ik ben bang dat de uitkomst niet objectief zal zijn", zei WD-Kamerlid Hirsi Ali. Commissievoorzitter Stef Blok ontkent dat de conclusies van het Kameronderzoek zouden worden voorgekookt door het Verwey-Jonker instituut. „Het onderzoek van de commissie is nog maar net begonnen. Laat iedereen gewoon netjes wach ten tot we klaar zijn". new york/gpd - Amerikaanse speurders hebben in Irak tot dusver geen spoor kunnen ont dekken van massavernietigings wapens. Dat staat in een inte rim rapport dat de Amerikaanse wapeninspecteur David Kay voor de CIA heeft opgesteld. Het rapport zal over enkele we ken officieel bekendgemaakt worden. Kay is de vertegenwoordiger van CIA-directeur Tenet belast met de opdracht in Irak te zoe ken naar chemische, biologi sche en nucleaire wapens. In de jaren negentig was hij werk zaam als wapeninspecteur van UNSCOM. Hij is er altijd van overtuigd geweest dat Saddam Hussein massavernietigingswa pens verborgen had. Kay was voor president George Bush daarom de aangewezen man in Irak naar dergelijke wapens te speuren. Tot enkele weken geleden had de regering-Bush hoge ver wachtingen van het interim rapport. Daaruit zou dan welis waar niet blijken dat Saddam massavernietigingswapens had, klaar voor gebruik, maar wel dat er blauwdrukken waren, verborgen in computers. Die zouden erop wijzen dat de voormalige Iraakse dictator in staat was op korte termijn mas savernietigingswapens te ma ken. Het interim-rapport is de zo veelste ernstige tegenslag voor president Bush, als ook voor de Britse premier Tony Blair. Het door beiden aangevoerde acute gevaar van de massavernieti gingswapens was de officiële rechtvaardiging van de Irak- oorlog. Steeds meer experts gaan er nu van uit dat Saddam zijn chemische en biologische wapens voor de oorlog heeft vernietigd. De stelling dat Saddam over massavernietigingswapens be schikte was ondermeer geba seerd op het in 1998 gepubli ceerde eindrapport van UNS COM, de VN-instantie die in de jaren negentig op wapens jaag de in Irak. Uit dat rapport bleek dat Saddam niet afdoende kon verklaren waar grote hoeveel heden gifgassen als anthrax en mosterdgas waren gebleven. De Iraki's zeiden dat ze vernietigd waren, maar konden daarvoor geen documentatie overleggen. De conclusie leek dan ook ge rechtvaardigd dat Saddam de verboden wapens goed had verstopt. alphen aan den rijn - Marc van Kaam (38) wordt de directeur van het theater-bioscoopcom plex dat momenteel in aan bouw is in het stadshart van Al phen aan den Rijn. Zijn benoe ming werd gistermiddag be kend gemaakt door wethouder Van Wersch (cultuur). Van Kaam is nu nog directeur van theater De Naald in Naaldwijk. Gaat de viering van Lei- dens Ontzet na 429 jaar niet ten onder aan ou bolligheid en aan de steeds grotere groep import-Leidenaars die de oorsprong van het feest niet kennen? Die vraag loopt als een rode draad door de 3 okto- berbijlage, die morgen bij deze krant wordt verspreid. Naast infor matie over alle ver trouwde onderdelen van de viering bevat deze extra uitgave van het Leidsch Dagblad het officiële feestpro gramma en een over zicht van alle bands die in de stad optreden. xian - Een vijfjarig Chinees meisje heeft de afgelopen drie jaar al haar tien vingers afgeklo ven. Op een foto in de Singapo rese krant the Straits Times was te zien dat er van haar vingers niet meer rest dan afgevlakte bobbeltjes. „Ze ging van haar wijsvinger naar haar ringvinger tot ze uiteindelijk allemaal weg waren", aldus haar grootvader, die de zorg over het kind draagt. Volgens hem deden hij en zijn vrouw er alles aan om het Wuiven te stoppen, maar ging het meisje er op onbe waakte momenten mee door. amstelveen/anp - Een alliantie tussen de luchtvaartmaat schappijen KLM en Air France zal voorlopig geen extra ontsla gen opleveren. De sterke markt positie die de voorgenomen in tensieve samenwerking zal brengen, levert banen op. Bo vendien komen veel kostenbe sparingen uit bijvoorbeeld de koppeling van de computersys temen. Dat heeft KLM-topman L. van Wijk gisteravond tegen de vak bonden gezegd. De bonden hadden om een gesprek met de directie gevraagd, omdat ze zich grote zorgen maakten over de werkgelegenheid bij KLM en op de luchthaven Schiphol. (advertentie) lisse - Om acht lenteweken lang kleurig te zijn, wordt er in Keukenhof bijna het hele jaar gewerkt. Zo is deze week begonnen met het plan ten van de bollen. Dat is geen sinecure, want er gaan er zo'n zeven miljoen de grond in. Met dit karwei zijn de tuinlieden van de Lissese bloe mentuin maanden bezig. Volgend jaar is van 25 maart tot 20 mei te controleren of het werk naar behoren is uitgevoerd. Foto: Engel Lameijer UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn Telefoon 0172-492444. www.fase-exclusief.nl door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een groep van 27 mi litaire vliegers in Israël weigert operaties uit te voeren boven de Palestijnse gebieden. Ze werken niet mee aan moord aanslagen op Palestijnen, die Israël verdenkt van intensieve betrokkenheid bij terreuracties. Het gaat in alle gevallen om re servisten, die een aantal weken per jaar vliegen, en gepensio neerden. De commandant van de Israëlische luchtmacht, ge- neraal-majoor Dan Halutz, heeft vanochtend bekendge maakt dat hij negen van de 27 vliegers zal schorsen. Vooral in het afgelopen half jaar heeft het Israëlische leger tien tallen Palestijnse militieleiders geliquideerd, en ook politieke kopstukken van radicale islami tische organisaties. Een deel van de acties is uitgevoerd door gevechtshelikopters en F-16 straaljagers van de luchtmacht en in veel gevallen zijn daarbij onschuldige burgers om het le ven gekomen. „Wij zijn groot gebracht in het besef Israël lief te hebben en bij te dragen aan het zionistische ideaal. We kunnen niet deelne men aan operaties middenin dichtbevolkte gebieden en wei geren het leven van onschuldi ge Palestijnen in gevaar te bren gen", schrijven de protesteren de vliegers aan de legerleiding. Ze zeggen verder dat ze niet al leen weigeren liquidaties uit te (advertentie) MEUBELPLEIN LEIDERDORP Van 25 t/m 28 september krijg je bij al je aankopen op Meubelplein Leiderdorp een wooncheque van 15% cadeau. Stap direct binnen, vraag naar de voorwaarden en sla je slag! voeren, maar ook verzet aante kenen tegen het transport van troepen naar en van bezet Pa lestijns gebied. Israëls minister van defensie, Shaul Mofaz, noemde de actie van de luchtiiiachtvliegers gis teravond 'vqlslagen politiek'. Het protest heeft naar zijn idee niets te maken met moreel ge drag. In een eerste reactie heeft de luchtmachtleiding verklaard dat het niet aan de vliegers is te bepalen aan welke acties ze wel of niet willen deelnemen. Com mandant Halutz wees erop dat de betrokken vliegers strafbaar zijn volgens de wet als ze dienstopdrachten weigeren. De brief is binnen de lucht macht hard aangekomen. Oud president en oud-luchtmacht commandant Ezer Weizman omschreef de actie vanochtend als 'een kankergezwel, dat moet worden uitgesneden'. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V (i v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1