Gemini moet mentaal nog groeien SPORT KNVB velt eindoordeel over afkoopsom Moens Quick Boys wil KRV erbij Leython begint gehandicapt aan seizoen Rik Ruts Voorschotense volleybalsters na één seizoen terug in de tweede divisie BALLETJE MET Een 'nette' competitie Valken '68 ft Sb®- donderdag 25 SEPTEMBER door Peter van der Hulst voorschoten - Peter van Vliet kreeg vorig seizoen bij zijn aan stelling als coach van de volley balsters van Oemini/Kangeroes twee opdrachten mee. Zo snel mogelijk weer landelijk spelen en zorgen voor een regionale uitstraling van de club. Voor de eerste opdracht had de 50-jarige Hagenaar, die eerder eerstedivi- sionist Tonegido trainde, slechts één seizoen nodig. Al was de hulp van buitenaf onontbeerlijk. Doordat Abcoude 2 zich op het laatste moment terugtrok, nam de Voorschotense ploeg als 'bes te verliezer' van de nacompetitie alsnog de plek van dat team in de tweede divisie over. Voor de coach betekent het niet dat zijn ploeg bij voorbaat kansloos is op het hogere niveau. „Vorig jaar hebben we bewezen dat we het topniveau van de derde divisie aankunnen." Gemini was bij een normale promotie in een andere tweede divisie ingedeeld. Nu begint de ploeg aan een ongewis avon tuur. Van Vliet weet bijkans niets van zijn tegenstanders. „Om een analyse te kunnen maken, wil je zo veel mogelijk informatie hebben, maar die heb ik niet. Als je dat weet, moet je er juist voor zorgen dat je eigen toko in orde is. Maar het feit dat je geen gegevens hebt van je tegenstanders is niet doorslaggevend. Dat is het eerlijke van volleybal. De uit voering is bepalend." Toch zijn er genoeg aankno pingspunten die hem hoop bie den. „Met Gemini erbij zitten in onze afdeling vier ploegen die vorig seizoen in de derde divisie speelden. Tel daar dan ook nog de nummer tien van de ranglijst bij, die ook in de nacompetitie uitkwam, en je hebt een stuk of vijf ploegen waartegen voor ons wat te halen valt." Bij een plek in de tweede divisie houden de ambities van Gemi ni niet op. Bij de poging om zo hoog mogelijk te spelen kan de regionale uitstraling juist een belangrijke rol vervullen. „We Peter van Vliet kijkt met Gemini/Kangeroes naar de toekomst. Foto: Mark Lamers geven selectietrainingen waar aan ook speelsters uit de buurt meedoen en dat heeft tot goede contacten geleid. We zijn er niet op uit om andere verenigingen kaal te plukken, maar om speel sters beter te maken. En dan kan het op een bepaald mo ment zo zijn dat ze het niveau van hun eigen club ontgroeien. We doen alles met open vizier, de andere verenigingen weten ervan." Regioclubs als kweekvijver, Ge- mini weet wat de consequen ties kunnen zijn. Ruim een jaar geleden kwamen hoger geklas seerde teams shoppen bij de Voorschotense club. „Dat kan altijd gebeuren. Zelfs eredivi- sionisten raken hun beste krachten kwijt aan ploegen uit Duitsland of Brazilië. Toch hoopt Van Vliet te voorko men dat zijn eigen vereniging in een duiventil verandert. Een goede organisatie is daarbij een eerste vereiste. „Op dat gebied kunnen we de vergelijking aan met elke eerstedivisionist." Coaching, management, krachttraining, mentale trai ning, overal is aan gedacht. „We hopen daardoor zo aan trekkelijk te zijn dat de speel sters blijven. Daarnaast probe ren we ook ex-volleybalsters aan Gemini te binden. Kijk, als je eredivisie kunt spelen moet je dat altijd doen, maar er kun nen zich situaties voordoen dat een speelster het daar niet meer naar haar zin heeft." Gemini is er dit seizoen in elk geval in geslaagd zijn volleybal sters te behouden. Alleen mid denspeelster Marloes Hooge- veen haakt halverwege de com petitie af. Zij gaat op wereldreis. „Het is een goed stel meiden dat, en dat is zeker, niet onbe langrijk, het met elkaar kan vin den. Alleen ligt dan wel het ge vaar op de loer dat ze in het veld niet kritisch genoeg op el kaar zijn. De mentale hardheid is voor verbetering vatbaar. Ze accepteren te gemakkelijk een fout die te voorkomen valt. In zo'n situatie mag er best wat over worden gezegd." De weerbaarheid is in de loop van het vorige seizoen wel gro- leiderdorp/hazerswoude - De volleybal lers van Leython beginnen gehavend aan de competitie. Zo kan de nieuwe coach van de Leiderdorpse ploeg, Hans Broere, geen beroep doen op Peter Sniekers. De buitenaanvaller vertrok voor studie naar Engeland. Een andere talentvolle buiten aanvaller, Jeroen Meiman, moet de eerste wedstrijden in de tweede divisie missen vanwege een gebroken neus, Christophe George kan slechts één keer per week trai nen en spelverdeler Ronald Verheij heeft zijn vinger gebroken. „Sommige spelers bezetten posities waar ze vorig jaar niet op speelden", zegt Broe re. „In eerste instantie hoop ik dat we in de tweede divisie blijven" De trainer gaat er vanuit dat het dieptepunt nog moet ko men. „Het eerste jaar onder een nieuwe coach is altijd moeilijk. De spelers moeten wennen aan andere opdrachten en kun nen niet meteen vrijuit spelen." Terwijl Broere in de zomer overstapte van WO/Aspasia naar Leython, volgde René Leeflang de omgekeerde route. De derde divisionist uit Hazerswoüde, die zich ver sterkte met spelverdeler Kees Ouwehand, speelde zich aan het slot van de vorige competitie veilig. Handhaven is ook nu het doel. „Ik ben tevreden met een plek bij de eerste zeven", zegt Leeflang. Om ervoor te zorgen dat het tweede team in de eerste klasse zou blijven, kwamen enige spelers van de hoofdmacht afgelo pen seizoen langdurig voor de reserves uit. De opzet slaagde, maar Leeflang voelt er weinig voor om dezelfde strategie toe te passen. „Ik wil dat de ploegen aan het be gin van de competitie al vaststaan." ter geworden. In de vier laatste competitieduels stelde Gemini deelname aan de nacompetitie veilig. Daarin werd promotie op eigen kracht op slechts een paar punten gemist. „Met na me tegen zwakkere ploegen maakten we de beslissende punten niet. De tweede divisie is wat dat betreft een voordeel. Daar zijn geen zwakke ploegen meer, dat zijn wijzelf." „Dit is nog een team in opbouw en dan moet je over een langere periode naar het resultaat kij ken. Als je de jonge gemiddelde leeftijd van het team in ogen schouw neemt, valt er nog veel winst te behalen. We zijn nu al veel beter dan vorig seizoen toen er nog maar zes volleybal sters van het jaar ervoor over waren. We hebben speelsters moeten inpassen die eerder nog in de promotieklasse of la ger uitkwamen. Mentaal zijn we dus wel gegroeid, maar het kan nog beter. De speelsters zullen zich erop moeten voorbereiden dat we in een set wel eens met 25-12 worden weggeslagen. Maar dan begint het spel weer opnieuw. Daar moet je tegen kunnen." Aan excuses - de tegenstander is irritant bezig, of het publiek is vijandig - heeft Van Vliet geen boodschap. Hij wil veertig punten halen. Dat moet vol doende zijn voor lijfsbehoud in de tweede divisie. „De speel sters moeten toekomstgericht bezig zijn en alleen letten op hun eigen toko." AZ breekt onderhandelingen met Veeleisende' doelman af door Theo Brinkman/ GPD alkmaar - AZ heeft de onder handelingen met de vertegen woordigers van Oscar Moens afgebroken. De club vindt dat de advocaten van de doelman 'exorbitante eisen' stellen voor het afkopen van diens contract. Het gevolg van de breuk is dat de arbitragecommissie van de KNVB binnenkort bepaalt hoe veel AZ aan Moens moet beta len. Zo werd gisteren de zoveelste aflevering geschreven in het conflict dat al vier jaar duurt. De volgende aflevering in de 'never ending story' ligt boven dien al klaar, want met een uit spraak van de KNVB is het pro bleem nog lang niet uit de we reld. Het imagecontract dat Moens sloot met DSB, het be drijf van AZ-voorzitter Dirk Scheringa, staat namelijk los van zijn verbintenis met AZ en loopt door tot 2007. Juist dat contract is de kiem van het ge schil. DSB kocht in 1997 het recht om de bekendheid van Moens te exploiteren. Dat kost het bedrijf tien jaar 680.000 euro. Al snel wilde DSB van het contract af, omdat het vond dat Moens zich niet voldoende inspande. Het Nederlands Arbitrage Instituut stelde Moens in het gelijk en oordeelde dat DSB het contract moet eerbiedigen. Opvallend is dan ook de opmerking van Klaas Wilting, woordvoerder van DSB, gisteren. „We houden Moens aan het imagecontract", aldus Wilting. Of dat betekent dat Moens bin nenkort weer reclame gaat ma ken voor DSB, ook als hij ergens in het buitenland onder de lat staat, wil Wilting niet zeggen. „Daar laat ik me verder niet over uit. De laatste jaren heeft Moens niet zoveel gedaan voor dat contract. Of dat vooral aan DSB lag? Daar laat ik me niet over uit. Als Moens van het imagecontract af wil, dan kan dat." Door het jarenlange geruzie over het imagecontract waren de verhoudingen tussen Moens en AZ inmiddels behoorlijk ver ziekt. Langer met elkaar door gaan had dan ook geen enkele zin, oordeelde de arbitrage commissie vorige maand. De partijen moesten onderling maar tot een afkoopsom ko men, zo werd afgesproken. In vier weken zijn de advocaten daarin echter niet geslaagd. De advocaten van Moens hadden ingezet op een bedrag van zo'n 1,25 miljoen euro, maar AZ wil de het bij ongeveer 250.000 eu ro laten. Het verschil bleek de afgelopen weken onoverbrug baar. Het woord is daarom aan de rechtsprekers van de voet balbond. Zij bepalen binnen kort de hoogte van de afkoop som. Moens is daarna transfer vrij en kan op zoek naar een nieuwe club. SPORT EN SPEL BILJARTEN Jumbo (Warmond) nestelde zich, door een 7-1 overwinning - op GSM/Korting uit Krimpen aan de Lek, aan kop van de eer ste divisie driebanden groot. Winstpartijen van Carel Wage naar, Rob Lamboo, Henk Kuijt en een gelijkspel van Peter Vlaar zorgde voor een ruime ze ge. In de kadercompetitie lever de de eerste competitiewed strijd van Sportrust/Van Die- men geen punten op. De Sas- senheimers verloren met 4-2 van het H-team uit Den Haag. In deze wedstrijd werd vooral kopman Ben Duivenvoorde door arbitrale 'dwalingen' uit zijn spel gehaald en hij verloor. Ronald Filippo bracht door een op lijn gespeelde serie van 86 de ploegen op gelijke hoogte (2- 2), maar Peter Walgreen verloor in acht beurten. BOWLING In de nationale vrouwen-trio league is landskampioen BVUV Intermodulair slecht begonnen. De ploeg met de Leidse bowl ster Paula van Hemert in de se lectie won in het eerste compe- titieweekeinde drie van de ze ven wedstrijden en verdiende zes matchpunten. BRIDGE In de parencompetitie van de NBB district Leiden staat het paar Zwart/Pijnacker na de eer ste zitting aan kop. Zij scoorden een gemiddelde van 60,12 pro cent. Het duo Kaas hoek/Laatsch volgt met 58,63 - a procent. In de eerste klasse gaan Van Klink/Latour met 55,95 procent nipt aan de lei ding voor Van Gils/Van der Giessen met 55,75 procent. DAMMEN In de regionale hoofdklasse greep Samen Sterk door een 13- 3 overwinning op RDC Rijns burg (3) voorlopig de kopposi tie. Voor de Rijnsburgers scoor de alleen Arjen de Mooij door een zege op Raymond van Es. Winstpartijen van de Hoogen- doorn, Stolwijk, De Groot, Out, en Briedé zorgde voor een rui me Hazerswoudse overwin ning. mers in de eerste ronde van de hoofdklasse in de nationale su perleague, is komend weekein de het Leidse HJ United vrijge loot. The Hornets uit Noordwij- kerhout opent de competitie thuis tegen Havenzicht Ridder kerk. CO Arnoud van der Loeff van de Leidse Go Club (LGoC) verloor een play-off om de Nederland se titel snelgo tegen Rudy Ver hagen. Beiden waren gelijk ge ëindigd op het NK met 6 pun ten uit zeven ronden. Geert Groenen werd derde in de kam- pioensgroep met 5 punten. SCHAKEN Door het oneven aantal deelpe- De Leidse IM Jan Smeets (18) Js op het jeugd-EK in Budva (Montenegro) op een gedeelde vijfde plaats geëindigd. Na zes ronden stond Smeets nog op een tweede plaats, maar twee onnodige nederlagen wierpen hem terug. Door een zege in de slotronde kwam hij uiteindelijk nog op een goede score van zes punten uit negen ronden. SNOOKER In de nationale hoofdklasse is het Leidse Snookerij 5 goed be gonnen. In een plaatselijke der by tegen Hogewoerd 1 werd met 8-1 gewonnen en de Leide- naars bleven in de tweede ron de in Roosendaal met 6-3 bij Distel 1 ook aan de goede kant van de score. Samen met SC Michielsen en Spijkenisse gaat de Snookerij nu aan de leiding. (bij)zaken in de sport Tips, suggesties, op- en aanmerkingen: sportredactie.ld@hdc.nl BELLETJE MET This is Golf, this is Rik Ruts. In golfkringen is Ruts al langer bekend als speler van het eer ste team van hoofdklasser Noordwijk. Sinds kort heeft televisiekijkend Nederland met hem kennis gemaakt als een van de verslaggevers van het nieuwe golfmagazine This is Golf. Hoe ben je bij het program ma verzeild geraakt? „Twee leden van de Noord- wijkse Golfclub, Martijn van der Meulen en Norbert Che valier, hebben het idee voor dit programma ontwikkeld en vroegen of het niet iets voor mij was om een onderdeel te presenteren. Ik gaf al eerder commentaar bij golfwedstrij- den voor Eurosport, UPC, Ca- nal+ en Sport7. Ik loop negen holes met mensen uit het be drijfsleven en krijg daar ook nog voor betaald. Het item duurt ongeveer zes minuten." De internationale topwed strijden komen er in het pro gramma wel bekaaid af. „Uit ervaring blijkt dat wed- strijdgolf alleen niet veel kij kers trekt. In Engeland en Amerika is het een volkssport, in Nederland kennen veel mensen de regels niet eens. Je moet de sport begrijpen om een mooie slag met backspin over een bunker te kunnen waarderen. Het programma is daarom meer op lifestyle en andere zaken gericht." Jouw interviews hebben wel veel weg van een verkapte re clame. „Dit concept richt zich niet al leen op de golfers, maar ook op de zakelijke markt. This is Golf wordt zoals alle program ma's bij RTLZ, op het nieuws na, gesponsord. Van te voren geven de mensen die ik inter view aan wat ze interessant vinden om te bespreken." Je presenteert op tv alsof je niet anders gewend bent. Een natuurtalent? „Golf is mijn tweede thuis. Ik beoefen de sport al 24 jaar. Ik voel me tijdens de gesprekken een soort gastheer. Op de eer ste draaidag was het nog wel spannend, maar daarna was ik er snel aan gewend. Ik speel eerst enkele holes met de mensen en de camera maakt dan nog alleen opnamen van de wedstrijd. Pas later houd ik de interviews. Ze zijn dan lek ker ontspannen." Voorzitter Loek Borsbooiie van Graaf Willem II/VAC een voetbalclub uit Wass|i naar, lanceerde ruim dri< jaar geleden een waarschk wing. Teams zouden ziel de KNVB terugtrekken or a tegen zelf gekozen tegen standers te voetballen. te' teams van 'nette' club Ic zouden tegen elkaar gaan. spelen. Borsboom kwam met zijn verhaal nadat ei wedstrijd van zijn club t( een club uit de binnenlasdf den van Den Haag vresel ;o uit de hand was gelopen Inmiddels is die 'nette' cite petitie er! En wij, voetbal S( uit Leiden en omstreken iet spelen allemaal in die 'n competitie. Graaf Willem di II/VAC heeft namelijk KNVB gevraagd om niet meer tegen hun Haagse 'vrienden' te hoeven uitijn men. Ach toe, mogen we Leidse clubs worden inge deeld?' De KNVB heeft het verzo te gehonoreerd. En onze al n ling Leiden is zelfs nog e us netjes geworden, nu ook Koninklijke HVV uit Denst Haag gevraagd heeft tegi la 'ons' te mogen voetballe n. dit jaar met alle teams in3£ 'onze' competitie speelt, moeten wel oppassen ni :1e 'netjes' te worden dat wt in; straks voeetbal niet mee rij 'netjes' genoeg vinden! RONDJE LANGS DE VELDEN 0e topdrie w® De beste: 'I z rei Li' ei zo ud r Het waait er vreseuj* de twee clubs hadden kunnen fuseren. Foto: Hielco Kuipers 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 3 Wie heeft dat bord op de Voor- schoterweg weggehaald? Zo vindt een onbekende nooit het tussen de kassen verscholen Duyfrak. 2. Parkeerplaats en entree: 6- Matig bestraat terrein en on duidelijke ingang, maar er is meer dan voldoende parkeer ruimte. 3. Reclameborden: 7 4. Velden: 8 Puik, vooral het smalle veld 2 (over het bruggetje, bukken voor de OrionsJ ligt er idyllisch bij. 5. Penaltystip: 8 Op 10.98 meter; een terrein knecht met een timmermans oog. Doel is 2.46 meter hoog, te groot dus. Dat kom je zelden tegen. 6. Vuilnisbakken: 8 Modern straatmeubilair en er zijn er voldoende. 7. Scorebord en klok: 8 8. Dugouts: 5 Zijn net zo hard aan vervan ging toe als de tribune. 9. Clubgebouw binnen: 10 Vrijwel zeker het mooiste uit de regio; nieuw, maar toch gezel lig schoon en functioneel. De slechtste: .g club. beru ïl ïeGWs'(..Helema| Het zal wel met gei a( ken hebben.") d en Vooral de bestuurskame1 eil nex skybox is van een onr landse luxe. Vandaar 00 c" on-Hollands cijfer. *e: 10. Clubgebouw buit__„ Beetje blokkig, maar een111 complex behoeft geen are aa tonische allure. dc Totaal: Klassement: 1. Lugdunum 2. Valken '68 3. w Oegstgeest 4. Voorschoten '97 Bij Quick Boys in Katwijk waren ze ervan over tuigd: wij zijn de grootse voetbalclub van Ne derland. „We hebben nu 2041 leden", meldt bestuurslid Dirk van Duijn trots. Snel maar even met de KNVB gebeld om dat te checken. Voorlichter Rob de Leede heeft een lijstje met de top 20 van Nederland. Blijkbaar zijn de ledenaantallen niet helemaal up to date, want volgens de voetbalbond heeft Quick Boys er 1750, een derde plaats. Prijsvraag Op het lijstje van de grootste clubs komen nog twee verenigin gen uit de regio voor. ARC uit Al pen aan den Rijn staat 8ste met 1 1277 leden, FC Lisse is als 12de 2. genoteerde met 1254 leden. Maar 3. wie staat er nu bovenaan? De ru- 4. briek 'Balletje met' maakt er een 5. kleine prijsvraag van. Mail de 6. goede oplossing naar sportredac- 7. tie.ld@hdc.nl (of stuur 'm naar 8. Postbus 54, 2300 AB in Leiden). 9. Onder de goede inzenders wordt 10. een 'Balletje-met-pakket' verloot. 12. jl Maar ook met het nieuwe ledental blijft de wijkse vereniging keurig derde. Derde van het land, voorwaar niet slecht. Van Duijn is er niet helemaal tevreden me „De twee clubs die boven ons staan hebbe Tl zaterdag- én een zondagtak, wij voetballer leen op zaterdag." Van Duijn heeft een suiN tie om toch bovenaan de ranglijst te kome ve Als je eerlijk wil vergelijken, moet je bij 01 leden van KRV erbij tellen", grapt de Katw n Sa d igi De ranglijst plaats KHFC Quick Boys Quick '20 Hoofddorp UDI'19 vsv ARC Hercules Oranje Nassau FC Lisse Haarlem Katwijk Oldenzaal Hoofddorp Uden Velsen Alphen aan den Rijn Utrecht Almelo Lisse Ae ;(ai 1 ;rc 'sa: 't{ j ro de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18