'Met geloofwaardige personages kun je ver gaan' KUNST CULTUUR Festival weerspiegelt vooruitgang Nederlandse film 'Mensen willen dichtbij huis naar het theater' R4 otaptoe liegkamp tenburg Nederlandse Nacht van de Wansmaak De lange leerschool van schrijfster Maria Goos ninaties voor iden Strop irdam - Vijf boeken zijn ïineerd voor de Gouden de prijs voor het span- e boek van Nederlandse Het zijn 'De mannen maandagochtend' van :erdinandusse en Tomas Jezettingsgeld' van Max e, 'Terug naai- de kust' ikia Noort, 'De zesde in Tomas Ross en 'De man' van Peter de De shortlist is samenge- oor een vakjury, maar jliek wordt via onder e boekhandel bij de ver- ;van de winnaar betrok- e Gouden Strop 2003 zondag 2 november uit- in de Beurs van F terdam. nière later r onenigheid ac - Het Nationale To- Den Haag heeft de pre- ran 'Tartuffe' uitgesteld artistieke onenigheid, ite voorstelling zou za- plaatshebben, maar is Dven naar 17 oktober. De en regisseur Jürgen ïbben besloten één rol igen. Jürgen Gosch zet :tities zo veel mogelijk itussen wordt gezocht vervangende speler. donderdag 25 september 2oo3 prdpoging Kijken - Tweehonderd ïebbers kunnen vanaf 13 december in Am- meedoen aan een re- ig filmkijken. In de Ci- jioscoop aan de Mar lt kunnen ze zich laven 'eveer veertig films. Het record, dat op 64 uur i djeconden staat, is begin gevestigd in Thailand, ouj de zogeheten Cinema- gefzullen er klassiekers, po- injfilms en vele premières .zijn, waaronder de US Tit 'Underworld' en de Ie 'Mambo Italian'. Van v-fanaten wordt verwacht f Jonder één seconde rentig uur lang films )e poging wordt inge- ij het Guinness Book of Aanmelden kan vanaf er: bemarathon.nl teken nieuwe kbbemuseum teVEN - Het nieuwe Van ieum in Eindhoven (t nog allerlei gebreken, brand- en klimaat- functioneren niet de vloerbedekking Van een meerdere ma- areerde lekkage aan de museumdirectie nier of het probleem nu is :n. Reparatie van de ge- irengt aanzienlijke kos- zich mee, zegt waarne- ecteur F. Lubbers. De hoogte van het scha- is nog onbekend, verwacht dat het me ivan de gebreken op de trijs kan worden verhaald: ij staat wel vast dat onderdelen niet goed ïvoerd. Door de haast ander te snel gedaan, gevolgen van dien." - Op Vliegkamp Val- 1 wordt zaterdag de Eu- gehouden. Dat ge- ere van het vijftigjarig lt^ van het Katwijkse i fanfarekorps DVS. Al- korpsen uit de regio zoals K&G uit Lei- lest Musica uit Sassen- Floraband uit Rijns- DVS met de senioren 'toren. Het Katwijkse Jubilate verzorgen k-jtoptreden. Er zijn nog i tien euro verkrijgbaar 1 in Katwijk. %p' wordt zaterdag om zorgd door de Katwijk- onie. Om 20.00 uur be- hoofdprogramma, jeen hoofdrol is wegge- DVS en K&G, die een lijk optreden verzor- ffeestavond wordt afge- !et een aantal gezamen- jen van DVS en het Chr. koor Jubilate uit Kat- rder op de dag treden en op in de dorpskom tijk. Vanaf 14.30 uur tij Katwijkse centrum bol Jiarsmuziek. Maar liefst jtten zullen het centrum tijk muzikaal opluiste- j optocht loopt via de |enweg, Koninginne- Voorstraat en yt. De Masterband van lafe om 14.30 uur bij de eelentribune in de Zuids halfuur durend con- Marc van Kaam verruilt Naaldwijk voor groter theater in Alphen Marc van Kaam: „Ik zal er alles aan doen om het mensen naar de zin te maken." Foto: Eric Taal door Theo de With vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Hij heeft ervaring met theater, film en ho reca. Die combinatie maakt Mare van Kaam volgens het gemeen tebestuur van Alphen uitermate geschikt om directeur te worden van het theater-bioscoopcom plex dat in aanbouw is aan de oever van de Rijn. Het nieuwe complex wordt over anderhalf jaar geopend. De 38-jarige Van Kaam is sinds acht jaar directeur van De Naald in Naaldwijk. Hij wist dit sociaal-cultureel centrum om te vormen tot een volwaardig theater. „Wat ik in Naaldwijk in het klein doe, kan ik in Alphen in het groot doen", zegt hij. De Naald heeft een grote en een kleine zaal (met resp. 500 en 120 stoelen) die geschikt zijn voor zowel theatervoorstellin gen als het vertonen van films. Het door architect Dirk Jan Postel ontworpen complex in Alphen aan den Rijn telt straks een theaterzaal met 760 stoe len, een kleine zaal met 240 plaatsen en drie bioscoopzalen. „Ik ben heel gelukkig dat ik kan gaan bouwen aan de invulling van dit prachtige gebouw", zegt de nieuwe directeur. Hij werd gekozen uit 63 gegadigden. „Als voorzitter van de afdeling Zuid- Holland van de Vereniging van Schouwburg en Concertzaal Di recteuren (VSCD) heb ik de plannen in Alphen vanaf het begin gevolgd. Guido Creuwels, de directeur van het Parkthea ter, praatte mij geregeld bij en ik moet eerlijk zeggen dat het al snel bij mij begon te kriebelen." Van Kaam werkt vanaf 1 okto ber één dag per week in Alphen en breidt het aantal dagen ge leidelijk uit, zodat hij eind 2004 fulltime beschikbaar is voor het theater. Hij heeft de middelbare hotelschool gedaan en kwam De Naald tien jaar geleden bin nen als horecaman. „Het thea tervak heb ik me in de praktijk eigen gemaakt", zegt hij. „The ater is natuurlijk vooral 'a way of life'. Maar als horecaman ben ik er altijd van doordron gen dat het publiek een avondje uit is. Ik zal er dan ook alles aan doen om het mensen naar de zin te maken." Hij heeft zich verplicht om zorg te dragen voor een brede pro grammering, waarin toneel, muziek, cabaret en dans aan bod komen. „De behoefte in een gemeente van 85.000 inwo ners zal anders zijn dan die in Naaldwijk met 20.000 mensen. Iedereen moet iets van zijn ga ding kunnen vinden. Groothe den als Youp van 't Hek, Mini Maxi en Tineke Schouten moe ten kunnen bestaan naast expe rimenteel toneel en moderne dans. Je moet niet alleen bieden waar mensen om vragen, maar ook behoeften creëren. Mèt ca baret is het gemakkelijk scoren. Je hebt altijd volle zalen, maar uiteindelijk is het de doodsteek voor je theater." Over theaters in naburige ste den als Leiden, Zoetermeer en Gouda, die veelal ook publiek uit de Alphense regio trekken, maakt Van Kaam zich weinig zorgen. „Mensen zullen altijd liever dichtbij huis naar het theater gaan. Met een mooie utrecht/anp/gpd - Met de pre mière van 'Phileine zegt sorry' van regisseur Robert-Jan West- dijk is de 23ste editie van het Ne derlandse Film Festival gister avond in Utrecht begonnen. Vol gens festivaldirecteur D. Boone kamp weerspiegelt het program ma van het festival de enorme vooruitgang van de Nederlandse film het afgelopen jaar. „Het Ne derlandse publiek heeft de Ne derlandse film weer in de armen gesloten", zei ze in haar ope ningstoespraak. De ruim zeventig premières dit jaar zijn volgens Boonekamp een bewijs van de vooruitgang die de filmsector heeft geboekt de laatste twee jaar dankzij de zogeheten film-cv, een pakket fiscale maatregelen, die het voor financiers aantrekkelijk maakt om te investeren in films. „We beantwoorden aan de vraag om een herkenbaar product. Een product van eigen bodem in de eigen taal. De Ne derlandse film is 'belangrijk voor onze eigen identiteit. Het stopzetten van de film-cv geeft als resultaat dat er meer wordt afgebroken dan wat we hebben opgebouwd. Wij kunnen het niet zo ver laten komen." Boonekamp riep de bioscoop bezoeker op om Nederlandse films te blijven bezoeken en uit eindelijk een structureel filmbe- leid op te bouwen. Staatssecre taris M. van der Laan (Cultuur De actrices Kim van Kooten, Hadewych Minis en Liesbeth Kamerling poseren voor de fotografen tijdens de opening van het Nederlands Film festival in Utrecht. Foto: ANP/Rick Nederstigt en Media) wilde gisteravond niets zeggen over de cv-regeling en richtte zich voornamelijk op het uitreiken van het Gouden Kalf aan de Vlaamse acteur Jan Decleir, die Gast van het Jaar is op het festival. Ze noemde hem een „monument en berg van een acteur, waar je niet om heen kan". Burgemeester A. Brouwer-Korf van Utrecht reikte de Filmprijs van de Stad uit aan de jonge filmmaakster Jiska Rickels, die in haar eindexamenfilm 'Unter- tage' een groep mijnwerkers onder de grond volgt. Brouwer bevestigde met de komst van een megabioscoop dat het festi val in Utrecht blijft. Ter gelegenheid van de premiè re van de zich ten dele in New York afspelende 'Phileine zegt sorry" reden de acteurs en de makers ervan in New-Yorkse gele taxi's door de stad. Ronald Giphart, schrijver van de roman waarop de film is gebaseerd, was zeer ingenomen met het resultaat. „Het is een mooie film geworden", liet Giphart weten. Twee jaar terug was hij nog doodongelukkig met een eerdere verfilming: die van zijn roman 'Ik Ook Van Jou'. „In tegenstelling tot toen, heb ik nu nauw samengewerkt met de regisseur. Ik fungeerde als klankbord en meedenker van Robert Jan Westdijk, die teken de voor het scenario en de re gie. Iedere wijziging ten opzich te van het boek heeft hij aan mij voorgelegd: onder meer een scène waarin twee personen op een bootje zitten in de Hudson, bij Manhattan. Dat bleek te be grotelijk, want er moest van de Amerikaanse vakbond een me dische ploeg bij en zo; nou, daar heeft Robert Jan een scène in een zwembad van gemaakt. Omdat 't gaat om dat vredige, kabbelende gevoel. De roman tiek." Giphart is ook gelukkig met de keuze van de acteurs - „Kim van Kooten stond vanaf het be gin bovenaan mijn verlanglijst je" - en vooral de 'sféér'. „De humor, de subtiliteiten, de fijne ironie maar ook de grofheden van het boek; dat alles komt over. Robert Jan heeft een nieu we beeldtaal uitgevonden, die perfect mijn persoonlijke taal in film omzet." programmering moet het luk ken bezoekers hier heen te lok ken. Ik wil ze een totaal avondje uit bieden. Een kopje koffie vooraf, een wijntje na afloop. Ik ben met de architect al in ge sprek over de inrichting. Met kleuren en ruimte-indeling kun je gezelligheid creëren. Het Chassé Theater in Breda en de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zijn daar bijvoorbeeld goed in geslaagd." Dat hij naast de Euro Cinema in het nieuwe complex drie bio scoopzalen moet exploiteren, vindt Marc van Kaam geen pro bleem. „In Naaldwijk draaien we ook films. Het theaterpu bliek en bioscoopgangers zijn vaak twee gescheiden werelden. Ik vind het leuk om een kruis bestuiving op gang te brengen. En een beetje concurrentie is alleen maar gezond." utrecht - Het debuutfilmpje van actrice Kim van Kooten, Carry Tefsen poedelnaakt, een legercommercial van Paul Ver hoeven, prehistorische recla mes met een piepjonge André van Duin en een film waarin Godzilla Nederland met de grond gelijk maakt. Het is een greep uit het materiaal dat de Eerste Hollandsche Filmnacht vormt, een Nederlands broertje van de roemruchte Nacht van de Wansmaak. In de nacht van vrijdag op za terdag (aanvang middernacht) wordt op het filmfestival in Utrecht een vijf uur durende verzameling getoond van de meest bizarre, obscure en ab surde filmfragmenten, trailers en curiosa die vijftig jaar Neder landse filmhistorie hebben op geleverd. Samensteller Jan Doense is ook verantwoordelijk voor de tweejaarlijkse Nacht van de Wansmaak: „De Hol landsche Filmnacht is op de zelfde leest geschoeid. De Ne derlandse film heeft zoveel bij zonder materiaal voortge bracht: het publiek kent slechts het topje van de ijsberg." Er is één verschil met de Nacht van de Wansmaak. „In Utrecht vertonen we niet alleen maar mislukkingen: dat zou geen eer lijke doorsnede opleveren van de Nederlandse filmgeschiede nis." Fans van hilarisch slechte fragmenten en trailers hoeven zich echter geen zorgen te ma ken. „Gelukkig is er ook een he leboel wél fout gegaan de afge lopen halve eeuw." door Wijbrand Schaap utrecht - Het blijft een lastig on derwerp, maar een gesprek met welke scenarioschrijver dan ook kan er moeilijk niet over gaan: de beroerde positie van scenario schrijvers in de Nederlandse film- en televisiewereld. Maria Goos, de schrijfster die - eerst met de televisieseries 'Pleidooi' en 'Oud Geld', en later met de theaterstukken 'Familie' en 'Cloaca' - inmiddels meer succes sen op haar naam heeft staan dan de meesten van haar colle ga's, ervaart het steeds weer aan den lijve. De televisieserie 'Lieve Mensen', die tijdens het Neder lands Film Festival in première gaat, kwam er pas na acht jaar touwtrekken. Goos is er nu laconiek over: „Ik heb het als achtdelige serie, als driedelige serie, als 12-delige serie, als telefilm, als bioscoop film opgeschreven, en steeds weer met een totaal ander sce nario. Het is dan misschien iro nisch dat het is teruggebracht tot een serie 8-minutendra- maatjes bij de VPRO, maar ik ben daar toch heel blij mee. Overigens is het nu toch weer een serie halfuursdrama's ge worden, omdat de VPRO heeft besloten om de afleveringen drie aan drie te vertonen." Het resultaat, getuige de eerste twee afleveringetjes, mag er zijn. Peter Blok en Loes Luca spelen een aandoenlijk achter standsechtpaar in een resociali- satieflat. De dialogen zijn puntig en de vormgeving opval lend: elke aflevering bestaat uit één ononderbroken opname. Goos, die de afleveringen zelf regisseerde, is dik tevreden: „Al zal ik nu wel weer van mensen horen dat het maar goed was dat het achtminuten-afleverin- gen zijn, omdat het nooit als singleplay zou passen. Terwijl ze dan niet beseffen dat het nu ook bewust als achtminuten- deeltjes aan elkaar geschreven is. De singleplay-versie zou to taal anders zijn." „Die hoofden drama bij al die omroepen willen wel, maar ze staan met de rug tegen de muur. Want boven die hoofden drama zitten nog zoveel andere mensen die er ook wat over te zeggen hebben en dat zijn toch voornamelijk journalisten. Geen mensen met een drama achtergrond of grote affiniteit met drama. Dat maakt het moeilijk. Daarbij komt dat de omroepen in zo'n onmogelijke politieke spagaat liggen. Ze moeten hun identiteit bewijzen en hun marktaandeel halen. Dat botst op een ongelooflijke manier." „Wat er met mij gebeurd is, dat gebeurt met veel mensen. Ik kon godzijdank naar het toneel, maar niet veel mensen hebben die uitwijkmogelijkheid, dus je kunt wel bedenken dat er po tentieel talent gekeeld is in de afgelopen jaren. Je maakt iets moois en iets authentieks, en vooral daarop zitten mensen niet te wachten, en dan stopt het. Het stopt omdat er opeens ander beleid is." Zelf geeft Maria Goos les op een schrijversopleiding en op een toneelschool. Vreemd genoeg is Het Nederlands Filmfestival besteedt uitgebreid aandacht aan het werk van Maria Goos. Foto: GPD/Marc van der Kort ze het gelukkigst met de schrijf- prestaties van de acteurs in op leiding: „Acteurs hebben een enorme voorsprong, omdat zij kunnen improviseren. Zij kun nen een dialoog laten ontstaan op een heel natuurlijke manier, terwijl op die schrijfopleiding mensen enorm aan het compo- neren en schaven zijn. Dat remt verschrikkelijk af. Zij leveren scenario's af als blokken beton. Veel te 'to the point', veel te precies gezegd, veel te efficiënt geschreven. Terwijl het toch het mooiste is om mensen zo te la ten communiceren als ze com municeren. Tien procent van wat we zeggen is wat we bedoe len. De rest is ruis. Bij improvi seren op de toneelschool leer je ook heel erg om subteksten te gebruiken. Iedere toneelspeler krijgt als eerste opdracht op de toneelschool: 'Je bent verliefd op dat meisje, maar je mag het niet zeggen tijdens je improvi satie. Dat moet je anders oplos sen.' dat is eigenlijk schrijven. Dat is tekst produceren." Maar toch, met alleen dialogen ben je er niet. Veel kenners kla gen over het geringe vermogen van Nederlandse schrijvers om goede eindes, laat staan goede plots te schrijven. Maria Goos kent de kritiek. Ze komt met een voorbeeld uit haar eigen praktijk: 'Familie', over een fa milie die nog een keer bij elkaar komt omdat de moeder onge neeslijk ziek is. „In mijn eerste versie van 'Fa milie' ging die moeder gewoon dood. Theo Nijland, een vriend, zei toen tegen mij: het is zo voorspelbaar. Ze moet niet dood. Dan heb je pas een dra ma. Ik vond dat niets. Het leek me zo'n cabaret-effect. Toch heb ik toen een versie geschre ven, waarin de behandeling van moeder wel had aangeslagen, maar ze dat niet durfde te ver tellen. Dat tilde dat verhaal op eens naar een heel ander ni veau. Ik liet het aan mensen le zen en verwachtte dat ze zou den zeggen: nou zeg, dat is wel zo bedacht, dat kan niet. Maar iedereen zei: goh, wat erg wat daar gebeurt. Toen ik dat merk te kreeg ik ook steeds meer lef in mijn werk. Zolang je iets schrijft waarin je personages geloofwaardig zijn, kun je enorm ver gaan. Sinds 'Familie' ben ik een stuk minder bang, om eens een flink effect erin te schrijven. Als het publiek de ka rakters op het toneel eenmaal geaccepteerd heeft, kun je alles maken. Dat is een omslag ge weest in mijn schrijverscarrière. Maar ja. Toen was ik dus al wel twintig jaar aan het schrijven." Twintig jaar schrijfervaring blijkt echter nog steeds geen vrijbrief voor het maken van een film. Goos' volgende scena rio dreigt niet verfilmd te wor den, omdat voor de meeste geldschieters een verwacht pu blieksbereik van 150.000 toe schouwers te weinig is. Maria Goos heeft nu al een oplossing klaar voor als haar plan sneu velt ten gunste van 'de zoveel ste 'Kruimeltje', 'Abeltje' of 'Pietje": „Misschien maak ik eerst wel een roman van dat scenario dat er nu ligt. Want ro mans, daar willen ze wel films van maken." 'Cloaca' is te zien op 26/9, 19.30 uur Theater Lieve Vrouw, Utrecht; 28/9, 14.00 uur Camera en 29/9 22.00 uur Rembrandt 1. 'Lieve Mensen' is te zien op 27/9, 19.30 uur Camera en 28/9, 22.00 uur 't Hoogt. Op 27/9 gaat Maria Goos in gesprek met Frank Ke telaar (18.00 uur, Theater Kik ker).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17