'Uiteindelijk zeggen ze: Peggol, goed gedaan!' w LEIDEN REGIO ïiderdorpse die haar kinderen liet kidnappen slaat terug in brief idse hangjongeren filmen zichzelf R3 Zorgen over restauratie Pieterskerk 40 miljoenste klant van de Treintaxi vorstelijk onthaald donderdag 25 september 2003 obbert Minkhorts ider Pechtold verruilt Leiden voor Wage- om burgemeester te kunnen worden, dentikoze, joviale en prikkelbare ld heeft zijn plek gevonden in het lokale ;r- in de landelijke politiek hoeft nie- hem daarom te verwachten, zegt hij. ag neemt Leiden afscheid van de D66- uder. Negen stellingen voor Alexander ld. te klein voor de ambities van deze uder. ik bij een andere partij beter op mijn ben. Bovendien wordt nu veronder- at D66 een partij is waar je je ambities eën niet kwijt kan. Keer op keer moeten inelijk ons bestaansrecht bewijzen. Ik stad oplossingen bieden. Dat past pri- D66. ipt dat bij ons de vanzelfsprekendheid macht er niet is. Als je voor de PvdA vordt, weet je zeker dat je negentig it van de tijd in het zadel kan zitten. De klcrijgt in Leiden zes zetels gratis, de WD D66 nul, misschien wel -1. Wij moeten n om ze één voor één te winnen." iezingszege voor D66 komt volledig lening van de lijsttrekker. zo onbescheiden om te zeggen: voor it deel wel, ja. Maar vlak de rol van Ifelling (oud-fractievoorzitter - red.) Ik ben goed in het verkopen van de ip. Olav is veel meer de rustige lan- iijndenker, die mij geregeld heeft be- >or stommiteiten. rntje is kort. Dat hoort bij mijn stijl k sturen. Je kan mij ontzettend snel en- krijgen, maar ook snel waanzinnig bat spanningsveld heb ik nodig, anders er ik niet. Ik zie het niet als een handi- !heb geleerd om de scherpe kantjes er- fclen." ider Pechtold is geen visionair, maar p k een pragmatische partij en geen partij ^aseerd is op ideologieën en -ismen, fcis een lantaarnpaal weinig CDA of links. Maar hij moet wel branden, lleuk. Daadkracht is beter. Visie moet hebben, maar hoe hoger je de lat legt, het wordt. Het is gewoon: je zaakjes voor elkaar hebben en doen wat je zegt. We besteden in Leiden nog veel te veel tijd aan het schrijven van beleid en het formuleren van onze wensen." De beste wethouder in jaren verdwijnt uit het college. Onzin - en dat is geen valse bescheidenheid. Het klopt dat er door mij een hoop is ge beurd. Ik kan zó een rij zaken noemen die me niet zijn gelukt. Ik heb verfrissing en élan aan de club kunnen geven. De competitie voor de beste wethouder vind ik een onzinnige. Er zit nu een hele goede wethoudersploeg. Deze club is een verade ming vergeleken met die waarmee ik zeven jaar geleden startte. Wethouders waren solis- tischer in die tijd. Het was ook erg veqjolitiekt en weinig daadkrachtig. Star, in de zin van weinig open staan voor kritiek. Nu staan we wel eens te veel open voor kri tiek, denk ik. We houden overal te veel reke ning mee: de gemeenteraad, de gemeenten in de regio..." Er is te weinig respect voor het gemeentebe stuur. „Dat zou uitgaan van een soort vanzelfspre kendheid die ik ouderwets vind: meneer de dokter, meneer de burgemeester. Sowieso: Je wordt in een nest geboren, maar je moet het daarna zelf doen. Ik wil beoordeeld worden op wat ik zelf gedaan heb. Er is wel een crisis in de relatie burger-over- heid. Het is een tijdje doorgeslagen geweest. Van onaantastbaar tot - ineens - er deugt niks meer van. Dat merk je meer in de Professo- renwijk dan in Noord. Het is erger om in de Professorenwijk een voorstel te verdedigen. Hoe meer titels, hoe vaker modaal, hoe meer mensen in staat zijn om alle onvrede die ze hebben op jouw bordje te gooien. In Noord krijg je gewoon te horen: 'Peggol', want zo heet ik daar, 'je bent een eikel, jou vertrouw ik niet'. Dan leg ik het nog een keer uit en dan krijg ik uiteindelijk te horen: Peggol, goed ge daan. In de Professorenwijk halen ze er van alles bij. Ze bewandelen alle procedures, niet om invloed te krijgen, maar om te vertragen of om het niet door te laten gaan. Ze kijken neer op waar ik mee bezig ben. Met een giga- wan trouwen. Het tracé van de Rijn Gouwe Lijn: a hell of a job. Met al die nuance tegen dat spervuur van makkelijke punten ingaan. Maar het maakte voor mij de uitdaging des te groter. En het ge voel van 'yes' op het moment dat 38 van de 39 raadsleden instemmen met het tracé, tot en met de SP en de Leefbaren aan toe. Dan ge niet ik. Ik heb kritiek op het Leidsch Dagblad. Dan gaat het niet om de bejegening. Ik vind dat de krant te makkelijk met zijn grote verantwoor delijkheid om gaat. Liever vandaag geplaatst dan morgen het hele verhaal. Ik vind het LD kortzichtig, hijgerig en wispelturig." Successen met het binnenstadstracé voor de sneltram, de bouw van nieuwe sporthallen en de fusies in het voetbal verbloemen het falende cultuurbeleid en de problemen met schoolgebouwen. Als je dat van die schoolgebouwen eraf haalt, ben ik het ermee eens. Dat van de scholen heb ik in een gigantische versnelling gebracht. Woutertje Pieterse, de Lorentz- school, Bonaventura: er zit nu echt schot in. Voor scholen ben ik een jaar verantwoorde lijk, voor cultuur zeseneenhalf jaar. Het cultuurbeleid is weerbarstiger gebleken dan ik had gehoopt. Maar we hebben met be perkte middelen en met weinig mensen zeer veel problemen op ons bordje gehad." Zo kort na de verkiezingen de biezen pak ken is een vorm van kiezersbedrog. „Ik heb aangegeven dat ik wel eens tussen tijds zou kunnen vertrekken. Wageningen was de tweede stad waarop ik solliciteerde. Wist ik veel dat het meteen gelijk bingo was? Ik had er ook zes pogingen voor nodig kun nen hebben. Dat is volstrekt normaal. Stemmen die je bij de verkiezingen haalt, zijn een mandaat om verder te gaan én een belo ning voor het werk dat je gedaan hebt. Het is nu eventjes Alexander in plaats van Leiden. Ik vraag me af of mensen zich bekocht voelen. Ik heb ze niet woedend aan de telefoon ge had. Ik verzet me er tegen dat ik maar één keer in de vier jaar een carrièremove mag ma ken. Ik heb er 6,5 jaar gezeten en ben sinds '90 politiek actief. Dan vind ik mijn stap zeer goed te verdedigen. En vooral: ik laat geen zooitje achter." Leiden is uitgekeken op Alexander Pechtold. „Misschien is dat ook zo. Het hangt samen met mijn beroep en mijn invulling daarvan. Ik denk dat ik weinig grijstinten heb in mijn functioneren. Ik roep eerder weerzin op dan een ander. Dat is een heel natuurlijk proces - aan beide kanten. Voor dat stralende enthousiasme moet ik steeds meer doen. En de gemeente raad en de stad vinden het meer voorspelbaar geworden. Paden raken ingesleten." „Ik laat geen zooitje achter." Foto: Henk Bouwman Geen betere baan dan burgemeester zijn van Wageningen. „Het waren mooie tropenjaren in Leiden. Wij vonden thuis dat als je verknocht en verslin gerd bent aan het lokale bestuur, er eigenlijk maar één leukere stap is na het wethouders- schap: dat is burgemeester worden. Het moest een leuke gemeente zijn, een beetje jong, met een leuke uitstraling en waar ook wat te doen is. Daarop scoort Wageningen een 8. Ik hoef geen minister of staatssecretaris te worden. Het zijn prachtfuncties, maar ik zelf hoef niet zo nodig naar Den Haag. Want het lokaal bestuur is de kortste lijn naar de mensen, naar de problemen en naar de op lossingen." door Robbert Minkhorst leiden - De restauratie van de Pieterskerk in Leiden baart po litieke partijen grote zorgen. Er is niet alleen vertraging ont staan, ook de kosten lopen op. De gemeente staat garant voor een fors deel van die kosten. Op verzoek van D66 besprak de raadscommissie economie en verkeer, waar ook monumen tenzorg onder valt, gisteravond de p enkelen in de Pieterskerk. Kort nadat de gemeenteraad aan het begin van de zomer had toegestemd met een ga rantstelling, confronteerde het stichtingsbestuur van de kerk de gemeente met twee tegen vallers: een vertraging in het grote restauratieproject van mi nimaal een jaar en de hogere kosten. Bovenop de aanvanke lijk geraamde ruim achttien miljoen euro komt nog eens een bedrag van 1,65 miljoen. Politieke partijen zijn echter bang dat het misschien niet bij die ruim anderhalf miljoen blijft. „Ik wil duidelijk krijgen welke risico's we nu lopen", zei D66-raadslid A. Stoffels. Hij wees erop dat de meest recente kostenraming dateert van okto ber vorig jaar. Verantwoordelijk wethouder A. Geertsema, partijgenoot van Sleijster, zei dat hij dat al heeft geëist. Geertsema voelde zich overvallen door de stichting. Hij heeft inmiddels spoedoverleg met het bestuur gehad. De Pieterskerk zamelt geld in om de restauratie te kunnen betalen. Aan subsidie is 5,6 mil joen euro beloofd, maar dat is dus niet genoeg. De gemeente staat voorlopig garant voor zón vier miljoen euro. De laatste fa se van de restauratie die in 2005 begint en zes miljoen euro kost, is vooralsnog buiten die garant stelling gebleven. Insecten eten het hout op in de kerk. Daardoor moet de stich ting de kooromgang, de zijbeu ken, het koor zelf, de transep ten en het schip en bijruimten onder handen nemen. Boven dien wil de Pieterskerk het Van Hagerbeerorgel restaureren, wat ruim twee miljoen kost. wilde met ze onderduiken in een ver buitenland' tly Nihof/CPD k»RP - Constance fc, de Leiderdorpse moe- li vorige week in België jn haar kinderen liet kid- k is er van overtuigd dat Lut-man Alexander Waren- njet de kinderen wilde on- ïn 'in een ver buiten- )at was voor haar een tijke reden om de kinde- ie concertpianist weg te 2gt zij in een uitgebrei- aan het Leidsch Dag- Scheers klapt in de brief uit de school over de man met wie zij drie kinderen kreeg. De pianist van Russische afkomst zou haar jarenlang hebben onderdrukt, soms zelfs met fysiek geweld. Ook zou hij de kinderen tegen Scheers' familie hebben opge stookt. „Dit is, mijns inziens, een direct gevolg van zijn ex cessief alcoholgebruik." Ze zoekt nu de publiciteit om dat ze naar eigen zeggen dingen wil rechtzetten die in de media terecht zijn gekomen. Zo noemt ze het bericht dat ze aan een hersenziekte zou lijden 'perti nent onjuist'. Scheers schakelde vorige week donderdag een bureau uit Rijs wijk in, dat erin slaagde twee van de drie kinderen weg te ha len bij vader Warenberg. Ze is intens verdrietig dat haar oud ste zoon niet bij haar is. Hij zat op het moment van de ontvoe ring ziek thuis. „Mijn hart bloedt voor hem." Warenberg haalde de kinderen vlak voor kerst 2002 naar zijn huis in het Belgische Hamond-Lo, nadat de kinderen door een rechter voorlopig aan de moeder waren toegewezen. Warenberg vindt dat zijn ex-vrouw te labiel is om voor de kinderen te zorgen. Scheers: „Warenberg houdt de kinderen sinds die tijd vast. Hij wordt in zijn acties bijgestaan door het bureau SOS Papa. De ramen van het huis zijn geblin deerd en onze kinderen mogen niet of nauwelijks contact heb ben met vriendjes en vriendin netjes." In haar wanhoop be sloot Scheers de kinderen terug te halen. Bij de officiële instan ties zou zij maandenlang tegen dichte deuren zijn aangelopen. Scheers leerde haar ex-man kennen op het conservatorium in Utrecht waar zij piano stu deerde. Warenberg was een van haar docenten. Hun huwelijk stond al geruime tijd onder druk toen zij in juni 2001 met de kinderen het huis ontvlucht te. „In de traditionele Russische denkbeelden van mijn ex-man was ik geen volwaardige part ner, maar eerder een huis slaaf." Ook zegt Scheers dat Warenberg de jongste twee kin deren hun medicijnen onthield. „Zij zijn cara-patiënt, maar dat weigert hun vader onder ogen te zien." Vanuit België laat Warenberg weten 'dat hetgeen de moeder zegt niet in het belang is van de kinderen'. Hij maakt zich vooral zorgen over de veiligheid van de kinderen. .Alles wat ze over mij zegt is niet waar. Mijn ex- vrouw moet onderzocht wor den door een dokter." Warenberg zegt niet langer via de media over de kinderen te willen bekvechten. „Deskundi gen moeten nu maar oordelen waar de kinderen een verblijf plaats moeten krijgen." De Raad voor de Kinderbe scherming en de gezinsvoogd zijn van mening dat de kinde ren bij de vader in België horen. Dat zullen zij vandaag naar vo ren brengen tijdens een kort ge ding in België, waarin wordt ge oordeeld of de kinderen naar Nederland terug moeten. Dat gebeurt op verzoek van de Ne derlandse justitie. Het is niet duidelijk of de moeder ook bij de zitting aanwezig zal zijn. Leger des Heils doet aangifte Het Leger des Heils heeft bij de politie aangifte gedaan Van vermissing van de twee jongste kinderen van Scheers en Warenberg. De gezins voogdijvereniging van het Leger des Heils is belast met het toezicht op de kinderen, maar kan die taak niet uit voeren sinds de jongste twee zijn ontvoerd en op een ge heim adres verblijven. „Het Leger des Heils heeft de ver antwoordelijkheid voor de kinderen. We moeten weten waar ze zijn," zegt woord voerster Van der Schoot ie oe je als iets je niet zint? f lan bel je de politie, de i' nte of de regering. Als r gerief dan binnen vijf en niet verholpen is, be- dat maar weer eens wat ist: die zakkenvullers e' och niets, ongeren vormen een aar onderwerp om in-, :s over te bellen. Ze doen af juist van alles. Ze ro- aten met mekaar, kort- hangen. De politie bel- 'rofessoren- en Burge- trswijk pakken ze dat nu p aan. Ze hebben zelfs "s gewonnen met hun itiatief: van de acht tende steden vond de jury het Leidse 'Ruimte Maken project' het mooist. De regie is in handen van coach Jeanine Thorborg. Het is een initiatief waar premier Balkenende zich bij in zijn handjes zou wrijven: zelf wat doen aan de proble men, niet alles verwachten van de overheid. Het project gaat over 'sociale cohesie'. „Een vreselijk woord", vindt Thorborg. Doel van het project was om rechtstreeks contact te leggen met de hangjongeren in de Burgemeesters- en Professo renwijk. Een van de groepen heeft een tijd bij de Burcht ge hangen. Een tijd geleden zijn ze daar weggestuurd, omdat ze veel overlast veroorzaakten. Ze De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breèstraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOOWÖ71 - 53 56 424 drinken wel eens wat, en roken soms een wiet je. Sinds een paar jaar zitten ze hier. Nu zijn buurtbewoners gaan klagen over het lawaai 's nachts. Op dit moment hangen ze veel bij de scholen, waar ze worden ge doogd. Ook daar laten ze veel rommel achter." De oplossing van het hangpro- bleem: laat ze een film maken over zichzelf en laat ze die film vertonen aan de buurtbewo ners. Jongeren (die niet han gen) uit de wijk gaan daarbij helpen. Pim van der Heiden bijvoorbeeld. Het team liep Pim bij toeval tegen het lijf. Een van de leden liep over straat en zag een oude dame plat op de stoep liggen. „Het bleek de oma van Pim te zijn, die mee werkte aan diens bijzondere hobby: het maken van Jackass- video's. Die jongen was net een bananasplit-achtig filmpje aan het opnemen om de reacties van omstanders te peilen. Een andere jongen uit het team had ook filmervaring: die ging op zijn rug liggen en filmde ska ters van onderaf, terwijl ze hun stunts deden." Het project is volgens Thor borg een prima manier om zelf de problemen op te lossen, zonder daar de overheid bij nodig te hebben of de politie te bellen. „Die mentaliteit zie je dagelijks. Mensen worden kwaad of bang. Als je elkaar niet spreekt, ga je ook al snel fantaseren. Een voorbeeld: in de Du Rieustraat worden op dit moment struikjes gesnoeid. Een buurtbewoner wist meteen dat dat gebeurde 'omdat er al tijd homo's in de struikjes za- Trommelende scholieren voor de Hartebrugkerk. Foto: Taco van der Eb ten'. Ik woon er al jaren maar heb er nog nooit iemand ge zien, maar kennelijk wordt er toch gebeld dat die struikjes zo snel mogelijk moeten worden gesnoeid." De filmopnamen zijn nog niet begonnen, maar nu al is de sfeer beter. Een van de teamle den is zelfs een keer gered door de hangjongeren, vertelt Thor borg. „Die jongen is gehandi capt, en ziet er wat opvallend uit. Hij wordt wel vaker lastig gevallen. In Leiden werd hij vo rig jaar door acht jongens be laagd. De hangjongeren spron gen ertussen en hebben hem voor een nog erger pak rammel behoed. Toen zijn zus hem naar het ziekenhuis bracht, zei 4 hij: ze hebben misschien wel mijn leven gered." Of het project voor eeuwig de vrede herstelt in de Burge meesters- en Professorenwijk, verwacht Thorborg niet.Ach het zal altijd nog wel een keer gebeuren dat er iemand lawaai maakt. Of dat een buurtbewo ner roept: help, er zitten ho* mo's in de struiken." Handlezen Muziek maken, dansen, por tretten tekenen, handlezen, schminken, verkleed stilstaan als een levend standbeeld. De ruim 300 leerlingen van de Vrije Schoolgemeenschap Ru- dolf Steiner haalden gisteren alles uit de kast om het publiek te vermaken. Op een kleine vijftien plekken in de binnen stad traden de kinderen op, met de bedoeling geld in te za melen voor een project in Roe menië. Ruim 1400 euro verdienden zij in twee uur tijd. Het geld gaat naar de stichting De Bakkerij, die Roemenen helpt om wo ningen te bouwen. Het meeste geld werd verdiend door een groepje bij de Morspoort (98 euro), het zieligst waren de kin deren bij De Burcht, waar bijna niemand langs kwam. Zij haal den welgeteld één euro binnen. Silvan Schoonhoven en Janet van Dijk door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Dat hem iets te wachten stond, wist Tjip van Zanten uit Aarlanderveen wel. Maar hij heeft geen mo ment vermoed dat hij op sta tion Alphen aan den Rijn zo'n vorstelijk onthaal zou krijgen. „Loopt de pers nou ook altijd zo uit voor de prinsen van het koninklijk huis." Tjip van Zan ten - volgens zijn moeder liever lui dan moe - is gisteren verwel komd als de 40 miljoenste pas sagier van de Treintaxi. Of Tjip van Zanten echt de 40 miljoenste passagier is, durft directeur Fred Haubrich van Transvision, 100 procent doch ter van de Nederlandse Spoor wegen, niet te zeggen „Net er voor of al overheen. Om die mijlpaal te vieren, moesten we toch iets in scène zetten." Het was uit te rekenen in welke week klant nummer 40.000.000 een rit zou bestellen. Treintaxi begon op 1 februari 1990 op dertig stations. Tegenwoordig wordt die service in 110 plaat sen geboden. Landelijk maak ten in 2002 ruim 2,5 miljoen passagiers gebruik van de dienst. De Treintaxi is uitgegroeid tot een groter succes dan destijds werd ingeschat, zegt Haubrich. „Gemiddeld stappen dagelijks zo'n 10.000 mensen in." In elke gemeente waar de Treintaxi rijdt, is met één vervoersbedrijf een contract afgesloten. „Aan vankelijk werd ons product als oneerlijke concurrentie gezien. De broodnijd was hevig. Wij hebben altijd gezegd dat er nauwelijks concurrentie was. Dat is ook gebleken. De men sen die van onze dienst ge bruikmaken, zouden niet in een gewone taxi stappen als er geen Treintaxi rijdt. Dan nemen ze liever de bus." Chauffeuse Korrie Brunt van Taxi Overbeek, die overdag in Alphen aan den Rijn gehandi- captenvervoer doet en vanaf 17.00 uur de Treintaxi rijdt, kreeg van haar baas de op dracht een vast klant te zoeken die in aanmerking kwam voor de titel van 40 miljoenste passa gier. .Aangezien ik Tjip vaak in de auto heb, dacht ik meteen aan hem." De Aarlandervener van begin twintig drukt op het knopje om zijn vervoer te bestellen en au tocoureur Christijan Albers komt in een taxibus aange- scheurd. Met helm op, in brandwerend pak. Albers, die afgelopen zondag nog voor 62.000 toeschouwers zijn vierde overwinning wist te halen op het circuit van Zandvoort, geeft woensdag een showtje weg voor een beduidend kleiner pu bliek. Dat deert hem niet. De racer gaat er vol in. Hij springt uit de wagen en roept: „Wie heeft de treintaxi besteld?" (advertentie) r11 n la n o KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15