REGIO Op de barricades! Of toch niet? Een zielige wietplantagehouder en een (nog) verslaafde dief 'Benzinedieven? Als ik de gewoon weg- kans krijg, dan pak ik ze m«r vervol- MA&iwewi)KUfóN we nu MkeN m reenet GeScMum UPUP6N! GERECHT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 2q NAVRAAG Stationmanager RUUD BOL van de benzinepomp aan de Lelylaan in Leiden kan het niet geloven. Minister Donner wil benzinedieven die na het tanken I J rijden niet gen: het delict is niet ernstig genoeg. Als klap op de vuurpijl staat dat nieuws ook nog eens breed uitgemeten in De Telegraaf. Als dat niet de kat op het spek binden is... Boos? ,Ja, natuurlijk. Als mensen door rood rij den, dan gaat de poli tie er achteraan voor èën boete van 40 euro. Maar als ze hier voor 80 euro hun tank volgooien, dan is het niet belangrijk ge noeg. De mensen krij gen hiermee vrij spel om te doen wat ze willen. En waar ik echt niets van begrijp, is dat ze het nieuws zo naar buiten brengen. Dit hadden ze gewoon stil moeten houden. Op deze manier maken ze het juist erger dan het al is." Hoezo? „Zo'n kop in de krant is voor de media hartstikke leuk. Da's smul len. Maar wij worden hierdoor heel erg benadeeld. Door die kop in De Telegraaf-weet iedereen dat je ongestraft gratis kan tanken. En daar denken ze bij de media helemaal niet over na." Overkomt het u vaak, gratis tanken? „Gelukkig gebeurt het hier maar sporadisch, maar er zijn stations waar het drie, vier keer per dag gebeurt. Wij zitten aan een door gaande weg en het zijn vooral de afgelegen stations waar het heel vaak raak is. Toch heb ik het ook wel eens meegemaakt dat ze doodleuk alleen een krantje afrekenen en wegrijden terwijl ze net volgetankt zijn. Soms toeteren ze nog een keer of ze zwaaien. Ze weten toch dat hun nummerplaten vals zijn." Zijn er maatregelen te bedenken tegen zulke mensen? „Weinig. Je kan natuurlijk hekjes gaan neerzetten, maar dat is heel klantonvriendelijk. Bovendien krijg je dan heel veel vertraging, dat werkt gewoon niet. Of het systeem 'eerst betalen, dan tanken' gaan toepassen. Zoals in de VS bijvoorbeeld, met een pasje aan de pomp. Maar dan komt er niemand meer in de winkel. En dan kun je ook wel ophouden, want van de benzine alleen kun je in Neder land niet meer leven." Wat zou u zelf doen? ,,Ik laat me niet bestelen, door niemand. Als je ze ziet wegrijden dan moet je er achteraan. Of de auto beschadigen natuurlijk. Steentje door de ruit Kijk, op zo'n moment doe je dingen die je niet wilt, maar je moet wel. Als ik de kans krijg, dan pak ik ze. Is het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks." tekst: Bas de Rue foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 25 September KEURINGEN VAN TREKHONDEN - Het is een feit, dat in ons land en in de provincie Zuid-Holland niet het minst, de hond als trekdier een Vóórname plaats inneemt, en het is helaas evenzeereen feit, dat het lot dier trekhonden over 't algemeen niet benijdenswaardig is. Niet zel den worden voor trekhonden dieren gebezigd, welke daarvoor door hun lichaamsbouw en grootte ten eenenmale niet geschikt zijn; niet zelden ook worden de honden op een aller ondoelmatigste wijze bespannen, waardoor het trekken voor hen een ware marteling is; eigenlijk worden ze meermalen mishandeld en afgebeuld en slecht gevoed op den koop toe. 't Is maar een hond, en als hij dood is, koopt men voor eenige stui vers er weer een. Deze gevallen hebben dierenvrienden doen verlangen naar een algemeen verbod om den hond als trekdier te gebruiken. Een pogen daartoe zou echter weinig kans van welslagen hebben. ANNO 1978, maandag 25 september LEIDEN - Een momentopname uit de veel te harde confrontatie DIOK-HRC. De Leidse voorwaartsen Steef Abelman, Don Sexton, Dick Altink, Hans Görtz en Ynze Politiek gooiden zich met ware doodsver achting in de strijd. De Leidenaars moesten een grote nederlaag slik ken: 3-27. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 È'mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Nederland staat aan de vooravond van een recordbezuiniging: 17 miljard euro. Lonen worden bevroren, het zie kenfondspakket wordt beperkt, VUT en prepensioen zijn niet langer fiscaal aantrekkelijk, WAO'ers worden op nieuw gekeurd, uitkeringen worden gekort, honderddertig welzijns- en sportorganisaties raken hun subsidie kwijt, ledereen zal het in zijn porte monnee voelen. Maar niet iedereen berust in de bezuinigingen van het kabinet Balkende. Afgelopen zaterdag demonstreerden in Amsterdam zo'n 25.000 mensen onder het motto 'Keer het tij!' tegen de kabinetsplannen. Een voorbode van meer acties? Of een slechts kortstondige opflakkering van de geest van het verzet? Lodewijk Kallenberg uit Leider dorp, voorzitter afdeling toptennis Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB): „Draconische maatregelen zijn het. Dit hakt er absoluut stevig in. De KNLTB loopt straks jaarlijks 786.000 euro mis, wat zo'n 55 procent van onze totale subsidie-iiikomsten is. Vanavond hebben we een overleg met de tien grootste sportbonden over de uitgangspunten en argu menten voor deze bezuinigingen. Daarna willen we pas een standpunt innemen. In eerste instantie richten we ons op overleg met de verant woordelijk minister. Of we actie on dernemen als dat niets oplevert? Tja, over het algemeen zijn wij niet het soort bond dat de straat opgaat als er iets gebeurt dat ons niet zint. Lie ver lossen we zaken in overleg op. Maar op dit moment is het een beet je koffiedik kijken. We weten nog niet precies waar we aan toe zijn." Reinier Zandvliet, secretaris van de Leidse afdeling van FNV Bondgeno ten: „Er ligt een schema klaar met moge lijke acties, jazeker. Maar daar kun nen we pas mee naar buiten treden als het overleg van FNV-voorzitter De Waal met de regering mislukt. Dit weekeinde zijn er al twee ludieke ac ties gevoerd. In Rotterdam is de Coolsingel een middag lang door zo'n vijfduizend actievoerders ge blokkeerd, in Den Haag hebben zo'n duizend mensen het atrium van het stadhuis bezet. Dat is een duidelijk signaal dat er zeker hardere acties op komst zijn als er helemaal niets ver andert. Waar ik op doel? Niet de boel kort en klein slaan natuurlijk. Nee, dan staan we op het Malieveld in Den Haag, ook al heeft minister Zalm al laten weten dat hij ons van uit het torentje zal toezwaaien. En er zullen werkonderbrekingen volgen. Nederland is zeker niet ingedut als het om actievoeren gaat. Als het no dig is, staan we er." Hans van Dongen, directeur Pa tiënten Consumenten Platform Zuid-Holland Noord, gevestigd in Leiderdorp: ,Je kunt wel met een paar kreten ac tievoeren, maar dat heeft geen zin. We willen onze stem wel verheffen, maar dat wil niet zeggen datje moet gaan schreeuwen op het Malieveld. Het lijkt me beter om een zwartboek te maken en dat via onze koepelor ganisatie aan Kamerleden door te spelen. Er zijn toch ook CDA'ers die bedenkingen hebben, dus ik sluit niet uit dat de scherpe kantjes van de bezuinigingsvoorstellen afslijt- baar zijn. Ik vind de bezuinigings voorstellen ondoordacht. Als de sub sidie van de Landelijke Huisartsen Vereniging sneuvelt, betekent dat ook dat de deskundigheid van de huisartsen naar de knoppen gaat. En PIT is ?ue ziefc 6 mrf dat kan toch niet de bedoeling zijn? Gewone mensen worden op drie manieren gepakt: ze leveren in op hun inkomen, moeten meer eigen bijdragen betalen en als ze als ge handicapte georganiseerd zijn, moe ten ze voor een lidmaatschap ook nog eens extra gaan betalen." Nellie Verhoeven (58) uit Leiden, WAO'er: „Ik vind het verschrikkelijk, wat Bal kenende uithaalt. Om de mensen die het al zo zwaar hebben dubbel te pakken. Echt schofterig. Maar ik ben niet meer in staat om de barricades op te gaan. Daar heb ik de energie niet voor. Ik heb een spier- en ge wrichtsziekte. Ik ben tachtig tot hon derd procent afgekeurd, na jaren in de zorg gewerkt te hebben. En ik heb ook nog een man met een geneti sche bepaalde vaatziekte. Daardoor is hij chronisch moe. Hij is ook al twee jaar voor tachtig tot honderd procent afgekeurd. Maar nu heeft een keuringsarts gezegd dat hij drie tot vier uur per dag kan werken. Maar ik weet niet hoe dat moet hoor. Die man kan helemaal niets. Ik vind het vreselijk dat mensen die zo over duidelijk ziek zijn, moeten bloeden voor de mensen die ons in de maling Jos Kunne, woordvoerder van Scouting Nederland dat van 1,1 miljoen euro subsidie in twee jaar teruggaat naar geen subsidie: „Scouting Nederland is enorm actie- bereid, vanuit het hele land komen actievoorstellen. Het bezuinigings voorstel raakt namelijk aan de wortel van ons bestaan. Het verlies van 44 procent van onze verenigingsbudget zal betekenen dat Scouting Neder land zich niet meer kan veroorloven om de 53 betaalde krachten in dienst te houden. Het juridisch kader valt weg, de didactische afdeling, de mensen die de vrijwilligers onder steunen en ook de voorlichting. Enerzijds houdt dat in dat al het werk neer gaat komen op vrijwilli gers, anderzijds loopt de landelijke organisatie van Scouting Nederland gevaar. We zijn sinds gisteravond bezig met een petitie, waar nu al 1500 reacties op binnen zijn geko men. Die petitie gaat naar de Eerste en de Tweede Kamer. Begin oktober hebben we met Staatssecretaris Ross een gesprek over de gevolgen van de bezuinigingen. Daarnaast gaan we zoveel mogelijk oud-scouts aan schrijven. Met één uitzondering: Jan-Peter Balkenende, ook een voor malig scout, krijgt geen uitnodiging. Dat zal wel niet zo veel zin hebben." Herman de Tollenaere, liep afgelo pen weekeinde in de 'Keer het tij'- demonstratie in Amsterdam mee namens het Leids Anti-Oorlogs Co mité: )a „Nederland is zeker niet ingedu -n het om actievoeren gaat. Tijden et jaren negentig zijn er natuurlijk er maar weinig demonstraties gevv Ja, voor de WAO nog een keer. 1 ijk sinds de dreiging van de Irak-ocde is dat weer allemaal anders. Dit jej monstraties hebben de oorlog 1 f niet kunnen verhinderen, maar en Blair liggen wel nog steeds 0 vuur. Mede door de publieke v< waardiging over deze oorlog. D monstratie in Amsterdam dit w einde was erg succesvol. Er war mensen van alle leeftijden en u V. geledingen van de samenleving weet bijvoorbeeld dat er een he Qe bus uit een klein, streng christe dorp kwam. Dat verwacht je ni< n| Dat geeft wel wat aan. De sfeer ge vrolijk en vriendelijk, maar zekt an strijdbaar. En als de regering kc doorgaat met het huidige beleii jS{ dit zeker een voorbode van mei oc ties." Tijdens zijn leven had zijn va der hoge gokschulden. Nu zijn pa is overleden, kloppen schuldeisers bij hem aan. Maar de Leidenaar heeft geen idee waar hij in één klap dui zenden euro's vandaan moet halen. Vriendelijk zijn de schuldeisers ook allerminst. Het zijn niet echt types om een betalingsregeling mee af te sluiten. Ze dreigen zelfs de kleindochter van de schulde naar pijn te doen als de zoon niet snel met het geld over de brug komt. Na meerdere malen uitgelegd te hebben dat hij onmogelijk aan de betaling kan voldoen, doen ze hem een voorstel. Als hij een jaar lang ruimte in huis vrijmaakt voor een wiet- plantage van een kleine drie honderd planten, dan worden alle schulden kwijtgeschol den. Met enige tegenzin gaat de Leidenaar uiteindelijk ak koord. Maar nog voor de tweede oogst is binnenge haald, klopt de politie bij hem aan de deur en wordt hij we gens het houden van een hen nepplantage voor de rechter „Ik stond met mijn rug tegen de muur", verklaart de man in de rechtszaal. „Het heeft mij uiteindelijk allemaal niets op geleverd." Naast het feit dat de schuld niet is vereffend omdat hij geen jaar lang de plantage heeft gehouden, heeft het energiebedrijf de man flink aangeslagen voor een illegale stroomtap. „Ik ben de lui in dit verhaal", constateert de Leidenaar be droefd. Dat had de man ook van tevoren kunnen beden ken, vindt de rechter. „Mis daad loont niet." De verdach te knikt. De officier van justitie vreest dat de verdachte in de toe komst weer zo'n misstap zal begaan. „U zit nog steeds in de financiële problemen en wilt ons niet vertellen wie die schuldeisers zijn. Dat laatste neem ik u erg kwalijk. Nu lo pen ze dus nog steeds vrij rond en wie garandeert mij dat ze u straks niet weer zo onder druk zetten?" De ver dachte houdt zijn lippen stijf op elkaar. De identiteit van de chanterende crediteuren geeft hij niet prijs. „Deze mannen zijn niet redelijk, ze hebben hun eigen regels en houden zich niet aan die van u", legt de man ter verdediging uit. „Ik laat het daarom hierbij." De rechter veroordeelt de man tot een taakstraf van 90 uur en één maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De verdachte is het hier niet mee eens: „Ik vind dat u mij hard straft terwijl ik al van alle kanten wordt gepakt." De rechter stelt de hoogte van de straf niet bij. „U krijgt de straf die hierbij past," oordeelt hij. Veelpleger De supermarkteigenaren in Katwijk kennen hem inmid dels wel. Als hij weer eens boodschappen komt doen, zijn ze direct op hun hoede. Hun argwaan is niet geheel onterecht. De dorpsgenoot heeft het proletarisch winke len namelijk tot een soort nieuwe kunstvorm verheven. Ondanks zijn ruime ervaring gaat de man gek genoeg nog altijd erg doorzichtig te werk. Zo loopt hij doodleuk met pakken koffie, wasmiddel of flessen drank langs de kassa. De dief aanhouden is voor de politie daarom geen enkel probleem, hem ervan weer houden nogmaals toe te slaan wel. De Katwijker vertelt voor de rechtbank dat hij best weet dat hij fout bezig is. „Ik vind het ook kwalijk." Maar in zijn geval gelden wel verzachten de omstandigheden, vindt hij: „Mijn uitkering is absoluut niet toereikend voor mijn al cohol- en drugsverslaving." Hij wordt als het ware ge dwongen tot stelen, luidt zijn argumentatie. Maar omdat het er niet naar uitziet dat de werkloosheidsuitkering ooit hoog genoeg zal zijn, heeft de man een ander plan bedacht. Hij gaat afkicken. „Morgen ochtend wordt ik opgeno men," vertelt hij trots. Dat is dan een geluk bij een ongeluk, vindt de officier van justitie: „Mensen worden na melijk dood- en doodmoe van veelplegers zoals u. Veelple gers vormen de grootste er gernis onder de bevolking, blijkt uit onderzoek. Het openbaar ministerie treedt er daarom ook harder tegen op. Voor de diefstal van de pi a ken koffie en de fles jeneijs kan ik zelfs vier weken gi ii1 genisstraf eisen. Maar va daag ben ik milder geste ook al liegen de acht pag documentatie er niet on feit dat meneer gaat afkii §j doet mij deugd. Ik steun in dit voornemen maar hem er ook aan houden. daarom een werkstraf va g uur en een maand voon SJ delijke gevangenisstraf r een proeftijd van twee ja die tijd ben u verplicht c tact te houden met de rt sering." De rechter volgt de eis v officier. Uit blijdschap 0 uitspraak springt de Kat op van zijn stoel en geef de rechter, officier en gr een hand. Bij het wegga roept hij hartelijk: „Tot 3 Om er gelijk lachend aai te voegen: „Ja, maar dar hier in de rechtszaal, na lijk." Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14