Uitstel dreigt voor renovatie Luifelbaan Station De Vink blijft een 'hotspot' REGIO Pechtold wil betaald parkeren invoeren in Tuinstad/Staalwijk l-" Cj Ir Ongewoon design past in een gewone keuken. SieMatic dse mag ert Heijn ter in STELLING alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig jaar in jaar uit SWAAKÊm 'Zuster Nel' viert 100ste verjaardag 'Uiteindelijk •ggen ze: Peggol Bed gedaan!' (advertentie) Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptlO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m:. Ai voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag Kwalitelts- apparatuur (koelkast, vaatwasser, keramische kookplaat, schouwwasem- kap en combi-magnetron). Verrassend? Kom dan eens in onze showroom kijken naar de andere mogelijkheden van conceptlO. 't Liefst een SieMatic SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, telefoon 071 - 541 2615 GOEDHART OOK VERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS t.o. Avifauna, Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn, telefoon 0172,42 21 00 &iiJ fc» i «1 orange" LEIDEN Of je nu veel belt in de winter en weinig in de lente, bij Orange maakt dat helemaal niets uit. Alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig, zonder voorwaarden. Maand na maand, jaar in jaar uit, bij prepaid en bij abonnement, Want wij vinden dat waar jij voor hebt betaald, ook van jou moet blijven. Meer weten? Loop eens binnen bij de Oi j - - of Belcompany of kijk op wvvw.o<an< ivoor overige verkooppunten. the future's bright, the future's Orange Jse betrapt j reker in huis - Een bewoonster van de traat in Leiden heeft gis- ht een inbreker overlo- de keuken van haar huis. -■hij betrapt werd, maakte :h als een haas uit de voe- ermoedelijk heeft man twee andere woningen roken, aan de Hartmans- en de Cosijnstraat. De e denkt dit omdat zijn vijze steeds dezelfde was. ak een bovenlichtje open, ia hij erin slaagde om bij utels te komen waarmee achterdeuren kon ope- Jit de woningen stal hij n een mobiele telefoon. ensingel elijk open - In verband met de vie- an Leidens Ontzet wordt rensingel vanaf vrijdag- ig 26 september tot en ïaandag 6 oktober open- el voor doorgaand ver let is dan niet mogelijk er te parkeren, ook niet in traten. De openstelling is omdat een groot deel binnenstad gedurende veek al ontoegankelijk erkeer is. Na 6 oktober de Herensingel tussen de Herengracht en de Kooi- pnieuw afgesloten, waar- ïog twee weken werk- ïeden plaatsvinden. d voor andicapten - De Stichting Vrije Tijd ming, die activiteiten or- ert voor kinderen en jon- met een verstandelijke :ap, heeft 1500 euro ge- ivan Monuta Van der itvaartzorg. De meeste ;ze activiteiten - muziek- :n, dansclub, hobby- en - worden gehouden b 58 aan de Gabriël Met- at. De verzekeraar stelt in inuta Charity Fund jaar- 1.000 euro beschikbaar ikale projecten rond het 'Zorg voor elkaar'. iG/leiden - Veronica :erk uit Leiden mag haar :happen weer doen in de Heijn aan de Kooilaan. ïft de rechter gisteren Binnen twee weken Ie supermarkt de vrouw [getekende brief sturen staat dat het verbod [ingetrokken. Als het fili- niet tijdig doet, moet het langsom van 500 euro betalen. «j nager van de winkel ver- de vrouw op 5 augustus diefstal van een onsje Toen de vrouw haar car met boodschappen 1 afgerekend, stormde hij r af en uitte hij luidkeels ■-\jildigingen. Nieuwkerk zich zwaar voor schut De man dwong haar mee i naar het kantoortje en de politie erbij. Agenten chten haar tassen en en bekeken de video van de winkel, maar nergens een spoor van reaakte pakje vlees, lanks kreeg Nieuwkerk :f thuis waarin stond dat nige supermarkt in haar en jaar niet meer mocht :n. Meestal treffen win- t soort maatregelen al- ;en notoire dieven. Om- zich onheus bejegend spande de vaste klant Albert Heijn een kort ge- an. De rechter gaf de op alle fronten gelijk. De larkt moet tevens de costen betalen. (advertentie) De ttober-viering moet een veek duren Geef uw mening )y vw.leidschdagblad.nl door Rody van der Pols leioen - Opnieuw dreigt de reno vatie van De Luifelbaan vertra ging op te lopen. Een conflict tussen de gemeente Leiden en projectontwikkelaar Bouwfonds zet de geplande opknapbeurt en uitbreiding van het winkelcen trum in Leiden-Zuidwest op losse schroeven. De winkeliers hebben er schoon genoeg van en dreigen te vertrekken. Aanleiding voor het conflict is een geschil over de vraag wie moet opdraaien voor de kosten van een aanpassing van het bouwplan, opgedrongen door een ambtenaar van de provin cie Zuid-Holland. Deze oor deelde dat de flatwoningen, die als onderdeel van de renovatie van de Luifelbaan moeten ver rijzen, van een betere geluids wering moeten worden voor zien, een operatie die 400.000 euro extra kost. De gemeente wil dat Bouwfonds hiervoor op draait. De projectontwikkelaar weigert dit. De winkeliers vrezen dat daar mee het project, waarvan in no vember de voorbereidende werkzaamheden beginnen, op nieuw op losse schroeven komt te staan. „Het water staat ons inmiddels aan de lippen", zegt Sjaak Scheffer, woordvoerder namens de ondernemers. „Als er opnieuw uitstel komt, gaan er echt winkeliers vertrekken. We hebben al lang genoeg ge wacht. De maat is nu vol." Scheffer is van meet af aan hij betrokken bij de plannenmake rij voor het winkelcentrum. Dat wil zeggen: al vijftien jaar lang. Want keer op keer rezen er nieuwe problemen en bezwa ren met telkens weer vertragin gen tot gevolg. Pas vorig jaar le ken alle partijen het na lang en moeizaam onderhandelen met elkaar eens te zijn. Ook over de financiële kant van de zaak: van de 65,5 miljoen euro die het project zou gaan kosten, betaalt Bouwfonds 60 miljoen en draait de gemeente voor de rest op. Na voltooiing van het complete project moet De Luifelbaan een tweede economisch hart van Leiden vormen, zowel qua op pervlakte als qua winkelaan bod, met een bijbehorende woontoren van negentien ver diepingen en parkeergarage. Onderhoud is er al jaren niet meer gepleegd en ook de om zetten lopen al tijden terug. Nu er opnieuw uitstel dreigt, zullen er winkeliers vertrekken, zegt Scheffer. Anderen overwegen actie te voeren. „De bereidheid daartoe is zeer groot." Of dat nog onder zijn leiding zal zijn, is de vraag. Na zich vijftien jaar hard te hebben gemaakt voor de zaak, overweegt hij het bijltje erbij neer te gooien. Zo groot is de frustratie over de gang van zaken. Hij neemt het de gemeente kwalijk dat deze niet daad krachtiger optreedt. „Op een gegeven moment moet je als gemeente zeggen: dit is ons plan, hier staan we achter, zo gaan we het doen. Maar als een provincieambtenaar dan roept dat er geluidswerende scher men geplaatst moeten worden, gaan ze daar meteen helemaal in mee. Terwijl die maatregel niet eens wettelijk verplicht is. Ze moeten bij de gemeente niet zo voorzichtig zijn, ze moeten wat meer lef tonen." Projectontwikkelaar Bouwfonds bevestigt het bestaan van het probleem, maar wil er verder niets over kwijt. De gemeente zegt nog in afwachting te zijn van een reactie van de provin cie op het bouwplan. 'Buurt gevoelig voor autoinbraken, fietsendiefstal en straatroof door Floor Ligtvoet door Robbert Minkhorst leiden - Betaald parkeren moet ook in een deel van Tuinstad/S taalwijk in Leiden gaan gelden. Daar stuurt wethouder Alexan der Pechtold (D66/verkeer) op aan. De buurt tussen de Zoeter- woudsesingel, de Lammen- schansweg, de Koninginnelaan en de Schelpenkade heeft last van teveel parkeerdruk, nu in de naastgelegen wijk Vreewijk al betaald parkeren is inge voerd. Er komt daarom een buurtreferendum over de in voering van betaald parkeren. Dat kondigde Pechtold gister avond in de raadscommissie economie en verkeer aan. Uit de enquête moet blijken of de buurt betaald parkeren steunt. In Tuinstad/Staalwijk is daarover al eerder een wijkrefe- rendum gehouden. Toen wees een meerderheid het betaald parkeren af - maar dat was voordat het in Vreewijk werd ingevoerd. Bovendien wil de gemeente de enquête beperken tot het oudste deel van de wijk, het deel rondom de Heren straat dat de meeste last heeft van de maatregel in Vreewijk. Aanleiding voor Pechtolds aan kondiging was een discussie over betaald parkeren op een stukje van de Zoeterwoudsesin- gel die oud-gemeentesecretaris P. Lodder en bewoner van de singel aanzwengelde. Lodder en zijn buren willen dat alleen op het gedeelte van de singel tussen de Lammen- schansweg en de Herenstraat betaald parkeren wordt inge voerd. Bewoners moeten nu noodgedwongen tot vier straten verderop hun auto parkeren, omdat er geen plek is. Boven dien vindt Lodder dat zijn stuk je singel - zón 200 meter lang - als enige singel deel uitmaakt van de binnenstad. Het is ei genlijk de zuidelijke rijbaan van de Jan van Houtkade. Wethouder Pechtold vond in zijn laatste commissievergade ring de discussie over parkeer- meters op de Zoeterwoudsesin- gel een onzinnige. Invoeren van betaald parkeren overweeg je alleen per wijk of per buurt om het overzichtelijk te houden. De wethouder beloofde de en quête versneld te houden. Wanneer dat gebeurt, en in welk deel van Tuinstad/Staal wijk maakt zijn opvolger - Pechtold wordt volgende week geïnstalleerd als burgemeester van Wageningen - bekend. (advertentie) leiden - Een schrok ging door de Stevenshof nadat bekend werd dat vrijdagnamiddag een Leidenaar bij station De Vink door een verwarde man was neergestoken. Slechte publici teit die de wijk en met name het beruchte Alexandrine Tinne plein niet kan gebruiken, vin den veel ondernemers. De steekpartij zelf doen ze af als een incident dat niets te maken heeft met de huidige problema tiek met hangjongeren in de wijk. Politiewoordvoerder C. van Egmond bevestigt dit: „Die steekpartij had overal kunnen gebeuren." Toch is het gebied rond het sta tion in de Stevenshof nog altijd niet vrij van zorgen. Begin dit jaar overheerste onder bewo ners een gevoel van onveilig heid. Volgens de politie Hol lands Midden is de situatie de afgelopen maanden wel sterk verbeterd. Desondanks blijft het gebied het stempel 'risico vol' houden. „Intern noemen we De Vink een hotspot," ver klaart Van Egmond. Het bete kent dat de omgeving rondom station De Vink extra gevoelig is voor auto-inbraken, fietsendief stal en straatroof." Volgens hem gaan de haren van een diender bij de kwalificatie 'hotspot' direct overeind staan. „Het gebied heeft onze aan dacht nodig", verduidelijkt hij. Die aandacht geven we door intensiever te surveilleren." Toch noemt Van Egmond de huidige situatie op het plein en het station niet onveilig. „Nee, we zijn niet ontevreden. De term 'onveilig' past niet." Na de vernielingen die jeugdige vandalen hebben aangericht tij dens de jaarwisseling, zijn er op het Alexandrine Tinneplein maatregelen genomen. Zo is het overdekte hangmuurtje vlakbij de ingang van de appar tementen weggehaald. De ooit ideale hangplek voor de jeugd is omgetoverd tot een tuintje met stekelige planten. Verder is De 'onveilige' tunnel onder het spoor bij station De Vink. Foto: Hielco Kuipers het niet erg prettig toeven meer rond het reusachtige sculptuur midden op het plein, sinds de aanleg van een grof keienpad. „Het doet pijn aan je voetzolen als je te lang op dat pad staat", vertelt Zhang Hu, eigenaar van restaurant Alexander. Het pad is misschien onprettig voor wandelaars, maar uiterst effec tief tegen groepen jongelui: „Deze maatregelen hebben hun vruchten afgeworpen. Ik heb geen groepen hangjongeren meer voor de deur." Hu voelt zich weer veilig op straat. Wel kan er nog het een en an der gedaan worden om de soci ale controle te verbeteren, vindt de restauranteigenaar. Met na me het leegstaande loketge bouw voor het station is Hu een doorn in het oog. „Als ze dat gebouw weghalen, kunnen we pas goed zien wat er allemaal onder het viaduct gebeurt. Nu hebben we totaal geen over zicht." In het leegstaande pand een winkel neerzetten lijkt hem een goed plan. Een voorstander van het plaatsen van camera's ter bevordering van de veilig heid is hij echter niet, tenzij het loketgebouw onverhoopt zon der doel blijft staan. Hu is blij dat hij sinds een paar maanden van de vernielzuchti ge jongeren af is. Na jaren heeft de ondernemer eindelijk een rustige zomer achter de rug. „Een jaar geleden was het nog om de twee weken raak." Des tijds waren gesneuvelde NS- borden op het dak van het lo ket, in brand gestoken houten bankjes en beschadigde auto's aan de orde van de dag. „Op het moment is het echter be trekkelijk rustig. De politiesur- veillances werken." John van der Bom van kappers zaak Hair Express beschouwt de steekpartij van afgelopen vrijdag ook als een incident. Of de massale vernielzucht van hangjongeren nu voorgoed is afgelopen, weet hij niet. „Hope lijk blijft het bij die ene keer tij dens oud en nieuw. Zeker we ten doe ik het pas in januari." Toch gaat hij nu geen extra maatregelen nemen om zijn zaak te beveiligen. „De meeste jongens ken ik wel. Ze komen bij me in de zaak en zijn over het algemeen vrij relaxed." Hij vindt net als Hu dat het loket gebouw beter kan worden ver wijderd. „Misschien hadden we dan die steekpartij zien aanko men en kunnen voorkomen." De politie Hollands Midden blijft ondertussen waakzaam en laat weten dat ze de zorg rond om station De Vink verder wil uitbreiden. (advertentie) Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 541 24 97 BANG 8. OLUFSEN leiden - Cornelia Urbanus, in Leiden beter bekend als zuster Nel uit het Diaconessenhuis, werd zater dag 100 jaar. Gistermiddag kwam burgemeester Lenferink haar feliciteren in verpleeghuis Zuydtwijck waar zij sinds vorig jaar oktober woont. Mevrouw Urbanus is een van de twee nog levende diaconessen van het ziekenhuis. Diacones sen werden ingezegend in de kerk, het waren een soort protestantse nonnen, bij wie 'dienstbaar heid' en 'barmhartigheid' hoog in het vaandel stonden. De andere diacones, zuster Katrien Smal- legange, woont in Zeeland. Zij is 95 jaar. De twee zusters woonden lange tijd samen in een huis aan de Scholtestraat in Leiden. 'Zuster Nel' werd op 20 september 1903 geboren in Rotterdam. In 1931 begon ze als leerling-verpleeg kundige in het Leidse ziekenhuis, waar zij werkte tot 1968. Toen was ze hoofdverpleegkundige. Na haar pensionering verving ze enige tijd in de week einden de verpleegkundig directeur. Omdat zij moeilijk loopt, kon ze niet langer zelf standig wonen. Haar kortetermijngeheugen is slecht, maar veel mensen van vroeger kent ze nog. Op de verjaardagsreceptie die zaterdag in Alphen aan den Rijn werd gehouden, bleek de honderdja rige van veel oud-collega's en -patiënten de naam nog te weten. Foto: Hielco Kuipers Bekijk de BeoCenter 1 aens goed en wat ziet u? Een ongecompliceerde buitenkant, maar waarachter een compleet beeld- en geluidssysteem schuil gaat. Met dvd/cd-speler, met radio en tv, en dit alles perfect geïntegreerd, met actieve luid sprekers. Bovendien luisteren ze allemaal naar één en dezelfde afstandsbediening met slechts enkele toetsen, de Beo1 DVD CD Radio Televisie Actieve luidsprekers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13